[Jak zacząć?] Kim jest magicowy sędzia i jak nim zostać?

Magic to gra o skomplikowanych zasadach, zmieniających się co kilka miesięcy, opierająca się na komunikacji między dwoma zawodnikami. Problemy są nieuniknione. Czy zdarzyło się wam kiedyś w czasie gry znaleźć w sytuacji, gdy nie wiedzieliście jak zadziałają ze sobą dwie karty lub nie mogliście dojść do porozumienia z przeciwnikiem?

Na pewno tak. W takiej sytuacji na pomoc przychodzą sędziowie.

 

Kim jest sędzia?

mtg judgesWokół określenia „sędzia” narosło wiele mitów, więc zacznijmy od ich rozwiania, żebyśmy rozumieli, o czym właściwie mówimy. Sędzia to jedna z ról turniejowych, tak jak organizator, gracz lub widz. Zadaniem sędziego jest zapewnienie, żeby turniej przebiegał zgodnie z globalnymi wytycznymi. Ale nie tylko. Oprócz bycia sprawiedliwymi i bezstronnymi arbitrami, sędziowie dbają też o to, by turniej był pozytywnym doświadczeniem dla jego uczestników, by się dobrze bawili i być może czegoś nauczyli. Właściwy balans między „sprawiedliwością” i „zabawą” zależy od rodzaju turnieju i sędzia często musi być dobrym dyplomatą, by poradzić sobie w sytuacji, gdy jeden z graczy ma nieadekwatne rozumienie tego balansu (np. oczekuje surowego karania za przewinienia na FNMie lub stromego podziału nagród na prerelease).

Certyfikowany sędzia, czyli to, co z reguły rozumiemy mówiąc „sędzia”, to osoba, która zdała egzamin sędziowski. Certyfikacja jest oficjalnym uznaniem, że gracz dobrze zna zasady oraz podstawowe procedury potrzebne do bycia sędzią na małym, lokalnym turnieju, a także zademonstrował chęci i umiejętności do pełnienia tej roli. Program sędziowski oferuje możliwości dalszego rozwoju, zdobywania doświadczenia, a w przypadku dużego zaangażowania, awansowania na kolejne poziomy sędziowskie (jest ich pięć). Poziomy te nie są przyznawane dożywotnio i są ściśle związane z pełnionymi rolami – sędzia pierwszego poziomu może na przykład być znacznie lepszym ekspertem w kwestii zasad gry niż sędzia drugiego poziomu, ale nie być zainteresowany działaniem poza swoim najbliższym sklepem.

Kilka faktów, które warto znać:

– do sędziowania lokalnych turniejów nie trzeba być certyfikowanym sędzią.
– certyfikowany sędzia nie musi rezygnować z grania. Przeciwnie, zaleca się, by sędziowie, niezależnie od poziomu, przynajmniej od czasu do czasu brali udział w turniejach. Dzięki temu mogą utrzymać umiejętność spojrzenia na pewne kwestie z perspektywy gracza.
– na większości turniejów można jednocześnie być sędzią i graczem.
– egzamin sędziowski nie wiąże się z żadnymi kosztami.
– z tytułu samego bycia sędzią nie ma specjalnych korzyści materialnych. Okazjonalnie certyfikowani sędziowie otrzymują jakiś prezent od WotC, np. darmowy Sealed na Magic Online.

Kto może zostać sędzią?

Praktycznie każdy. Trzeba tylko chcieć. Jesteś szczególnie dobrym kandydatem, jeśli:

– jesteś pracownikiem sklepu, który organizuje eventy Magica – wtedy siłą rzeczy jesteś centralną osobą w lokalnym środowisku graczy i zapewne wielokrotnie tłumaczysz podstawowe zasady początkującym graczom oraz prowadzisz turnieje. Stąd już tylko jeden krok do certyfikacji.

– lubisz pomagać innym – sędziowie często odpowiadają na pytania pozostałych graczy. Jeśli potrafisz cierpliwie i jasno tłumaczyć zasady i na dodatek chcesz to robić, zostań sędzią. W ten sposób nawet obce osoby będą wiedziały, że można cię o coś zapytać w razie wątpliwości.

– chcesz się rozwijać – program sędziowski otwiera zupełnie nowe możliwości. Przegrana gra bywa frustrująca, kiedy nie wiadomo, czy to czynnik losowy, zły matchup, czy słabe rozegranie. W przypadku słabo przeprowadzonego turnieju z reguły wiadomo co dało się zrobić lepiej i można to poprawić przy następnej okazji.

– irytuje cię słaba obsługa na lokalnych turniejach – niejeden z graczy został sędzią, bo widział, że coś można poprawić w jego okolicy i stwierdził, że sam to zrobi, zamiast liczyć na innych.

Jakie dokładnie są wymagania?

Aby zostać certyfikowanym sędzią, należy:

– znać podstawowe procedury turniejowe i posiadać doświadczenie jako gracz na sankcjonowanych turniejach.
Jako sędzia będziesz prowadził turnieje i pomagał graczom. Jak miałbyś to robić nie wiedząc jak wygląda turniej i nie znając perspektywy gracza? Zdecydowana większość kandydatów spełnia ten warunek automatycznie, wyjątkiem mogą być np. pracownicy sklepów, którzy nigdy nie grali w Magica, ale szef wymaga od nich, by zostali sędziami, celem świadczenia wyższej jakości usług klientom.

– sędziować na co najmniej dwóch turniejach w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Zadaniem sędziego jest sędziowanie. Jeśli ktoś nie chce, nie może lub nie potrafi tego robić, nie powinien być sędzią. Ten warunek zabezpiecza przed certyfikowaniem graczy, którzy chcą zdać egzamin sędziowski tylko celem sprawdzenia się, bez najmniejszego zamiaru wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności dla rozwoju społeczności.

– krótka rozmowa i rekomendacja od certyfikowanego sędziego poziomu 2+. Certyfikować nowych sędziów mogą osoby, które pokazały, że rozumieją rolę sędziego i potrafią właściwie ocenić, czy ktoś spełnia wymagania. O ile nie ma poważnych kontrowersji wokół kandydata (np. nie jest powszechnie uważany za oszusta lub złodzieja) i spełnione są pozostałe warunki, rekomendacja będzie formalnością.

– uzyskanie pozytywnego wyniku na teście certyfikacyjnym. To najsłynniejszy wymóg i jedyna część procesu certyfikacji, która może się nie powieść pomimo dobrych chęci. Kandydat dostaje do wypełnienia test (większość pytań jednokrotnego wyboru, parę wielokrotnego) składający się z 25 pytań sprawdzających znajomość zasad gry (18 pytań) i zasad turniejowych (7 pytań). Należy odpowiedzieć poprawnie na co najmniej 70% zagadnień. W przypadku wyniku poniżej progu, można podejść ponownie do egzaminu po upływie dwóch miesięcy. Celem testu jest sprawdzenie czy kandydat ma odpowiednią wiedzę, by działać jako sędzia. Gracze wymagają pewnego poziomu wiedzy od certyfikowanego sędziego (czasem nieracjonalnie wysokiego!) i przyznanie tego tytułu osobie nieprzygotowanej miałoby negatywne skutki zarówno dla programu sędziowskiego (dewaluacja znaczenia certyfikacji), jak i dla samego sędziego (to głównie na niego byłaby skierowana złość graczy w przypadku popełnienia błędu na turnieju).

Jak się przygotować?

dci judgeZostawanie sędzią to raczej proces niż jeden moment. Sama certyfikacja jest tylko potwierdzeniem, że kandydat rzeczywiście jest już dobrym sędzią (choć zapewne początkującym i mogącym się jeszcze wiele nauczyć). Reputacji nie zmienia się z dnia na dzień (chyba że drastycznie na niekorzyść w przypadku jakiegoś skandalu), więc im wcześniej zaczniesz ją budować, tym lepiej. Skontaktuj się z najbliższym certyfikowanym sędzią L2+. Jak już wiesz, sędziowie lubią pomagać innym i na dodatek przeszli tę samą drogę, na której sam się teraz znajdujesz. Staraj się jak najwięcej z nim rozmawiać, zwłaszcza kiedy napotkasz problemy.

Wejdź na www.thedci.com i zaloguj się do Judge Center. Znajdziesz tam testy podobne do egzaminu certyfikacyjnego, dzięki którym będziesz mógł ocenić swój poziom wiedzy, wyłapać słabe punkty i poznać nowe zasady. Zacznij od testów Easy Practice. Kiedy poczujesz się z nimi pewnie, spróbuj swoich sił przy teście Rules Advisor. Podobnie jak w przypadku prawdziwego egzaminu, do Rules Advisor można podejść tylko raz na jakiś czas. Jeśli zdasz RA, dostaniesz możliwość sprawdzenia się przy teście Level 1 Practice. Wygląda zupełnie jak test certyfikacyjny, więc warto potraktować go poważnie.

Kiedy poznasz swoje słabe strony przy pomocy testów, zajrzyj do odpowiednich dokumentów, by przeczytać rozdziały o tych zagadnieniach, które sprawiły ci trudność. Najważniejszą lekturą dla przyszłego sędziego jest Judging at Regular REL. To tylko dwie strony tekstu, ale niezwykle ważne dwie strony – na ich podstawie rozwiązuje się wszystkie problemy, które wystąpią na typowym turnieju. Wyrywkowo zapoznaj się z Comprehensive Rules i Magic Tournament Rules – to znacznie dłuższa lektura, więc nie musisz czytać ich w całości. Wystarczy, że przeczytasz rozdziały poświęcone najważniejszym zagadnieniom. Nie pozwól, żeby rozmiar tych „książek” cię zniechęcił!

Kiedy poczujesz się na siłach, poproś organizatora turniejów, w których bierzesz udział, by pozwolił ci je sędziować. Radziłbym sędziować te turnieje, na których jednocześnie grasz lub masz w ich czasie innego rodzaju zajęcia – samo sędziowanie małego turnieju może okazać się dość nudne. Ustal termin i miejsce egzaminu z sędzią, który pomagał ci w przygotowaniach. Jeśli rzetelnie podszedłeś do sprawy, będzie to formalność.

Co po egzaminie?

Jeśli zdałeś, gratulacje! Jesteś certyfikowanym sędzią pierwszego poziomu! Wraz ze zdanym egzaminem uzyskujesz dostęp do różnych kanałów komunikacji zarezerwowanych dla sędziów, dzięki czemu możesz jeszcze bardziej rozwijać swoje umiejętności. Otrzymasz też kilka wskazówek od egzaminatora. Certyfikacja jest też formą docenienia, dowodem, że znasz się na rzeczy.

Jeśli nie zdałeś, nic nie szkodzi. Masz dwa miesiące, które możesz wykorzystać, by poprawić swoją wiedzę. Musiałeś odpowiedzieć źle na co najmniej 8 pytań, co oznacza, że jest kilka istotnych rzeczy, których jeszcze nie rozumiesz wystarczająco dobrze. Zmień to i zdaj następnym razem!

Przydatne linki:

http://www.wizards.com/Magic/TCG/Events.aspx?x=judge/resources/info – definicje i wymagania na wszystkie poziomy sędziowskie.
http://www.wizards.com/Magic/TCG/Resources.aspx?x=magic/rules – zasady gry, w szczególności Comprehensive Rules.
http://www.wizards.com/wpn/Events/Rules.aspx?category=magic:thegathering – Judging at Regular REL i Magic Tournament Rules.
www.magicjudge.pl – strona polskiej społeczności sędziowskiej.
http://wiki.magicjudges.org/en/w/Judge_Classes – Judge Classes, narzędzie do nauki zasad dla kandydatów na sędziów.

Czy warto?mtg judge promos

Dzięki programowi sędziowskiemu poznałem wielu interesujących ludzi, zobaczyłem kawał świata, nauczyłem nowych umiejętności i przeżyłem masę niezapomnianych przygód. Jakże mógłbym powiedzieć cokolwiek innego niż: oczywiście, że warto!

Powodzenia!
Pozdrawiam, Amplitur

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (