Lekcja 11 – przerabiamy dwa kolejne zestawy z PTQ

Dziś pierwsza lekcja w tym roku, w ramach powtórki przerabiamy kolejne dwa zestawy z Pro Tour Qualifierów w formacie Theros Sealed Deck. Dwuosobowa komisja w składzie Ober i Sołtys przeanalizuje te pule kart.

Ta i wszystkie inne lekcje są dostępne w dziale „Szkoła Limited„, znajdującej się w górnym menu, tam gdzie zakładka „Jak zacząć” (menu rozwija się po najechaniu kursorem). Zapraszamy każdego do dzielenia się wątpliwościami, podsyłania nam list, jak również komentowania lekcji.

 

:star::star::star:

 

Sealed z PTQ – Kaziks

„Drogi Psychatogu,

Po otarciu się o top8 PTQ we Wrocławiu zdecydowałem się kontynuować pościg za zaproszeniem na hiszpańskiego Pro Toura. Wystartowałem w stołecznym turnieju StrefyMtg, na którym udało mi się otworzyć świetny pool z bombowymi erkami. Do tej pory nie wiem czemu, ale podczas składania ubzdurało mi się, że biel – mimo olbrzymiego power levelu – jest za krótka i w żadnej kombinacji kolorowej nie uda mi się złożyć mocnego aggro. Ostatecznie złożyłem 'Duo special’ aka stabilne 3 kolory. O ile teraz jestem bardziej niż pewien, że powinienem pójść w UW, to prosiłbym o porządne złożenie tego archetypu, bo mam wątpliwości co do ostatnich kart oraz poprawienie mojego trójkolorowego potworka, który dawał przeciwnikom zaczynać.

i spis jakim grałem:

Poznański fan zębatej japy,
Kaziks”


Nasze opinie:

 

Sołtys

Po pierwsze wydaje mi się, że nie popełniłeś jakiegoś niesamowitego błędu, składając deck w kolorach UG, bo dysponują one naprawdę solidnymi kartami. Podwójne chimera i voyage, kraken, łuk, driada – to wszystko mnie przekonuje, nawet wziąwszy pod uwagę, że deck poza ww. krakenem w zasadzie nie ma niczego na lategame. Dyskusyjna jest konieczność dokładania tutaj aż tak obfitego splasha, osobiście raczej złożyłbym czyste UG. Rezygnując z czarnego i sytuacyjnej ściany 0/6, możesz zmieścić Vaporkina, Savage Surge, podwójnego wojownika za 4, Mnemonic Wall oraz Warriors’ Lesson. Po takiej operacji deck nie jest wiele słabszy, jeśli nie zyskuje. Alternatywą dla powyższego zestawu oraz zaproponowanego przez Ciebie UW jest poniższy Boros. Deck nie jest tak przeładowany dobrotkami, ale ma bardzo duże tempo, które na sealed decku powinno się okazywać zabójcze i zapewnić konstruktorowi dobry wynik:

 

Ober

UG z lekkim splashem B wyglądałby tak:

Jest to talia wolna, ze sporym card advantage, gdzie można jeszcze wrzucić Read the Bones, przygotowana na dłuższą grę. Jednak Boros wydaje mi się o wiele lepszy. Tylko moja wersja różni się nieznacznie od sołtysowej, bo ja nie uznaję Last Breath w limited Therosa, chyba że do powiększania z fizzlem własnego Wingsteed Ridera. Przy okazji przypominam, że Spark Jolt zwiększa Phalanx Leadera bez jego śmierci, bo wpierw wskoczy counterek.

Mój spis:

Dla sportu złożyłem jeszcze WGu na heroicach, trochę szybszy od GUb, ale słabszy od Borosa:

Skoro mam używać wysp, których nie wyszukuję, to może zamiast jednej wejść Temple, a scry landy zawsze wciskam do decków, jeśli mają chociaż jeden z używanych kolorów. W decku jest 15 stworów, dużo dopakowań, 2 Voyage’s End. To powinno wystarczyć, aby się przebić; poza tym stwory bardzo szybko rosną.


:star::star::star:

 

Sealed z PTQ – Krzysztof „Zdzisław” Marek

„Wybór kolorów był trudny i nie jestem pewien czy właściwy. Szybko zrezygnowałem z zielonego i czerwonego. Każdy posiada potężne karty, jednak brakuje mu kluczowych elementów- czerwonemu brakuje tanich kreatur, a zielonemu akceleracji. Pozostałem więc z Esperem. Tutaj zwróciłem uwagę na bomby i removal. W kolorach mamy 3 dobre erki: Fable Hero, Bident of Thassa i Triad of Fates (może blinkować Gray Merchanta, Evengela i Mnemonic Walla). Z uncommonów i commonów jest Wingsteed Rider, biały i niebieski emisariusz, Shipwreck Singer. A z removalu mam 2 Sipy, Cure, Voyage’s End i Sea God’s Revenge. BU odrzuciłem z powodu słabej jakości kreatur i małej synergii między kartami. Pozostał wybór między BW i UW. Ponieważ to Sealed, zdecydowałem się na BW, który dawał mi więcej opcji zarówno w mid jak i late gamie. Miałem w nim kreatury wysokiej jakości, dużo synergii oraz removal, który pozwala radzić sobie z bombami oraz kabanami przeciwników. Pozostała tylko decyzja czy splashować. Zdecydowałem się na dodanie bounce’u z niebieskiego, co znacznie zwiększyło power lvl moich kart. Jedyną wadą był mana base. Równomierne rozłożenie czarnego i białego oraz splash niebieskiego groziły częstymi problemami. Dlatego zdecydowałem się na granie 1 Islandem i 1 Shoresami. Groziło to brakiem niebieskiej many jednak był to kolor, którego potrzebowałem późno i mogłem spokojnie wygrać bez niego, a posiadanie tylko jednego landa, który produkował manę nie w kolor, zmniejszało szansę na screw.

Krzysztof „Zdzisław” Marek

Oto zestaw jakim dysponowałem:

Białe (14)
Niebieskie (15)
Czarne (18)
Czerwone (12)
Zielone (12)
Multi (6)
Bezkolorowe (3)
Landy (3)
Pobierz decklistę w formacie:MWSMTGOCockatrice

Spis mojego decku:

Poszedłem 6-2 i byłem 9. Ogólnie jestem zadowolony z wyniku. Ciekawi mnie tylko, czy nie mogło być lepiej. Czy gdzieś nie zrobiłem błędu.”

lekcja mtg 


Nasze opinie:

 

Sołtys

Chociaż czarny to najobszerniejszy kolor w twoim zestawie, to uważam że nie ma on zbyt wiele do zaoferowania i dodatkowo strasznie się gryzie mana kosztami z bielą. Kombo Merchanta z Triadą jest co prawda kuszące, ale jak na mój gust pójście w WBu nie było tutaj optymalnym wyborem chociażby ze względu na płynność Twojej konstrukcji. Fabled Hero i Bident of Thassa to ewidentne perełki w Twoim zestawie. W mojej ocenie oparcie decku na UW jest znacznie pewniejsze, nie musisz wybierać czy zagrywać Pharika’s Cure w drugiej czy Wingsteed Ridera w trzeciej i masz znacznie lepszy early game. Splash Triady czy nawet Aspa wchodzi w grę, ale ja w imię stabilności złożyłbym dwukolor.

 

Ober

Twój spis jest bardzo solidny, jedną kartę bym tylko wymienił, bo nie jestem jej fanem – Insatiable Harpy nie ma za bardzo miejsca w moich taliach. Osobiście jednak unikałbym splasha, aby już bardziej nie mącić z maną i poszedłbym w czyste WB:

Jako fan prostych rozwiązań, rozpatrywałbym jeszcze Borosa w razie, jakbym potrzebował szybszego naporu z tanim removalem:


 

Na tym kończy się jedenasta lekcja limited i pierwsza w tym roku. Mamy nadzieję, że dzisiejsza wiedza przyda się na przyszłość w rozwiązywaniu sealedów z Therosa.

Gorąco zachęcamy do przesyłania Waszych sealedów i draftów! Ocenimy, wypunktujemy, wskażemy błędy i wytłumaczymy czemu i dlaczego : ) Jeśli chcecie podesłać swój materiał, to prosimy na mail: ober@psychatog.pl

– Ober i Sołtys.

Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

 

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (