[Limited/Draft] Cube drafting made in Jaworzno

SoltysJak to zapowiadałem ostatnio, mam Wam do przekazania kilka myśli związanych z cube draftingiem. Rozegrałem niewiele draftów tego typu (max 10), co z pewnością nie jest próbką miarodajną, ale będącą niezłym przyczynkiem do dyskusji. Zaprezentuję wam garść moich prób wydraftowania czegoś sensownego wraz z wynikami i krótkim uzasadnieniem wyborów.

 

 

Przystępując do formatu przejrzałem na szybko paletę dostępnych kart i poczytałem nieco opinii draftujących  w Internecie. Dowiedziałem się w ten sposób, iż bardzo skuteczne jest draftowanie wszelkich aggro opartych o kolor czerwony. Mono redy, borosy oraz RB w środowisku, gdzie spora część decków jest potężna, ale stosunkowo ślamazarna, potrafią wygrywać gry błyskawicznie. Z doświadczenia zaś przekonałem się, iż o złożenie dobrego naporu w kolorach RG jest o tyle trudniej, że większość zielonych kart to raczej pozycje dobre do innej bardzo często spotykanej w cube strategii – GX Rampy.  Obok aggro i ramp w formacie przewijają się wszelkie Ux kontrolki, tradycyjnie składane wokół kontr, planeswalkerów i mass removali. Z uwagi na permanentne występowanie decków bazujących na czerwieni bardzo często możemy się spotkać z kontrolkami dysponującymi mainowym lifegainem. Kolejną pozycją na liście dostępnych archetypów są BG/BGx Rocki – moim zdaniem niezbyt dobre vs kontrolki, ale  znacznie lepiej radzące sobie z aggro. Obfitość tutorów i filtrowania ręki połączona z dużą ilością byków i efektów reanimacji sprawia, że reanimator jest w tym formacie absolutnie realną możliwością. Niestety na tego rodzaju decki jest spory hate, który można pozbierać bardzo późno.  Silne zabawki dostało jeszcze mono black, ale pójście drafta w kierunku w którym jesteśmy je w stanie sklecić jest nieczęste.

Oczywiście trudno pisać tu o poszczególnych kartach w sytuacji, gdy każda paczka to kilka teoretycznych 1st picków (z tego samego względu jeszcze trudniej niż w klasycznych formatach wskazać jedną jedyną drogę w której powinien zmierzać dany draft). Tym niemniej, na bazie mojego skromnego doświadczenia w formacie i znacznie większego doświadczenia w limited w ogóle, postaram się Wam przedstawić mój prywatny, totalnie subiektywny gwiazdozbiór tego formatu. Oto moje pierwsze picki spośród pierwszych picków.

Phyrexian Metamorph – bodaj najuniwersalniejsza kreaturka w formacie, miliard zastosowań za marne 3 bezkolorowej  mana, sprawdzi się w każdej strategi i w każdym kolorze.

Treachery – efekt mind controla to w limited nieodmiennie efekt bombowy, ten jest wręcz stworzony do każdego decka korzystającego z kontr. Mega dobry 1st pick do każdej kontrolki, ta karta gwałci rampy, potrafi samodzielnie wygrać z reanimatorem, a przy tym jest co najmniej ok na aggro.

Jace, the Mind Sculptor – nie da się popełnić błędu zabierając tą kartę wysoko, klasyczny multi-format star.

Ravages of War/Armageddon – tura 1 typ, tura 2 typ, tura 3 typ, a po nich to i przechodzimy do kolejnej gry

Recurring Nightmare – nie tylko do reanimatora, powracający koszmar kombi się z chorą ilością kreaturek w tym formacie, choćby z Sower of Temptation czy Acidic Slimem. Równie kuszącą alternatywą tej pozycji jest Mimic Vat.

Hero of Oxid Ridge – moim zdaniem bez tego ziomka mono red traci bardzo wiele, znakomity high end którego po dobraniu 4 mana chcielibyśmy dobierać w nieskończoność. Szczególnie mocno karci wszelkie rampy, które pozastawiane za ściankami bywają trudne do przeskoczenia.

Skullclamp – jak coś jest zbanowane w iluś tam formatach to wiedz, że coś się dzieje. Wymarzony początek drafta dla preferujących aggro decki.

Z pozostalych kart, które szczególnie sobie cenie wymieniłbym jeszcze Sword of Body and Mind (często zabija w dwóch atakach), Acidic Slime (karci niemalże każdy deck, czasem potrafi wygrać grę niszcząc kluczowy land), Volrath’s Stronghold (wyczynia cuda z etb efektami i zapobiega przewinięciu się), Solemn Simulacrum (do rampy i kontrolki siada jak ulał). W grupie tej oczywiście znajdują się praktycznie wszyscy planeswalkerzy, może z wyjątkiem mega drogiego Nicol Bolasa.

Grając cube drafty przekonamy się, iż mana fixing jest w tym formacie brany niezwykle wysoko. Wynika to z faktu, iż siła kart jest tutaj tak przeogromna, że czasem nawet po dwóch paczkach uda nam się złożyć zręby solidnego decka. Po ostatnim boosterze zazwyczaj mamy nadmiar kart, którymi chcielibyśmy/możemy zagrać w naszej talii. Oznacza to iż czasem warto skubnąć jakiegoś nawet duala kosztem dobrego removalu. Kiedy gramy więcej niż dwoma kolorami jest to wręcz nieodzowne, jeśli nie chcemy się zacinać w co drugiej grze. W pierwszej kolejności zbieramy oczywiście „stare duale” i duale z Ravnici, bo można je bardzo łatwo fetchować.


Niestety zarówno draft converter jak i raredraft nie współpracują z draftami w formacie cube (nie istnieje dla nich taki set jak cube, dlatego wyświetlają tylko skromną część kart), dlatego zamieszczam swoje poczynania w formie oryginalnego recordera tekstowego z mtgo. Przepraszam za tą niedogodność, ale prosty historyk nie mający zbyt dużego pojęcia o bazach danych, programowaniu, manipulacji kodem i wszelkich innych czarach nie jest sobie w stanie z tym poradzić. Draftów jest w sumie sześć, każdy wrzucam w osobny spoiler i omawiam na bieżąco w kwadratowych nawiasach.

Spoiler

[Tutaj napiszę tylko tyle iż ten cube to mój absolutny debiut w formacie, efekt końcowy to nie tyle wynik dobrego  draftowania, co przysłowiowe szczęście początkującego. Pierwsza paczka to festiwal niekonsekwencji, miotanie się od koloru do koloru, słowem – draftowanie wszystkiego  i niczego. W drugiej i trzeciej było nieco lepiej, ale i tak parę baboli poczyniłem (ThornlingThinking). Dla porównania oznaczam gwiazdką picki które brałbym dzisiaj.]

Pack 1 pick 1:
    Student of Warfare
    Control Magic
    Nezumi Shortfang
–> Lightning Bolt* [alternatywna droga: WoG/Control Magic i idziemy w Ux Control]
    Blastoderm
    Shrine of Burning Rage
    Barbarian Ring
    Edric, Spymaster of Trest
    Deathmark
    Oona’s Prowler
    Wrath of God
    Mind Shatter
    Eight-and-a-Half-Tails
    Forbid
    Xiahou Dun, the One-Eyed
 
Pack 1 pick 2:
    Blade Splicer
    Thieving Magpie
    Tendrils of Agony
    Keldon Marauders
    Genesis Wave
    Lightning Greaves
    Wasteland*
    Trygon Predator
    Engineered Explosives
    Tolaria West
    Drogskol Reaver
    Nightscape Familiar
–> Master of the Wild Hunt
    Journey to Nowhere
 
Pack 1 pick 3:
–> Elspeth Tirel*
    Serendib Efreet
    Dauthi Horror
    Genju of the Spires
    Thawing Glaciers
    Absorb
    Mortarpod
    Nantuko Vigilante
    Mystic Snake
    Jungle Lion
    Lead the Stampede
    Tithe
    Overgrown Battlement
 
Pack 1 pick 4:
    Fact or Fiction
    Sorin Markov
    Chaos Warp
–> Yavimaya Elder
    Verdant Catacombs
    Prophetic Bolt
    Mimic Vat*
    Ghitu Encampment
    Niv-Mizzet, the Firemind
    Nezumi Graverobber
    Riftwing Cloudskate
    Werebear
 
Pack 1 pick 5:
    Cataclysm
    Bloodgift Demon
    Tin Street Hooligan
    Phyrexian Revoker
    Karakas
    Realm Razer
    Manriki-Gusari
    Clifftop Retreat
–> Banefire*
    Strangleroot Geist
    Spell Pierce
 
Pack 1 pick 6:
    Acidic Slime
    Thran Dynamo
    Overgrown Tomb
    Mortify
    Thornscape Battlemage
    Havengul Lich
–> Hero of Oxid Ridge*
    Skithiryx, the Blight Dragon
    Rude Awakening
    Jokulhaups
 
Pack 1 pick 7:
    Duress
    Prismatic Lens
    Volcanic Island*
    Black Knight
–> Sunpetal Grove
    Disfigure
    Worship
    Essence Scatter
    Enclave Cryptologist
 
Pack 1 pick 8:
    Condemn
    Despise
    Sneak Attack
–> Molten-Tail Masticore*
    Epochrasite
    Treetop Village
    Rolling Earthquake
    Visara the Dreadful
 
Pack 1 pick 9:
    Student of Warfare
–> Blastoderm
    Shrine of Burning Rage*
    Barbarian Ring
    Deathmark
    Mind Shatter
    Xiahou Dun, the One-Eyed
 
Pack 1 pick 10:
    Keldon Marauders
    Genesis Wave
–> Lightning Greaves
    Engineered Explosives
    Tolaria West
    Drogskol Reaver
 
Pack 1 pick 11:
    Dauthi Horror
    Mortarpod*
    Nantuko Vigilante
–> Jungle Lion
    Lead the Stampede
 
Pack 1 pick 12:
    Ghitu Encampment
    Nezumi Graverobber
    Riftwing Cloudskate
–> Werebear
 
Pack 1 pick 13:
    Phyrexian Revoker*
–> Realm Razer
    Strangleroot Geist
 
Pack 1 pick 14:
    Thran Dynamo
–> Skithiryx, the Blight Dragon
 
Pack 1 pick 15:
–> Black Knight

 
Pack 2 pick 1:
–> Armageddon*
    Forbidden Alchemy
    Recurring Nightmare
    Searing Blaze
    Explore
    Lotus Bloom
    Blood Crypt
    Grand Arbiter Augustin IV
    Tumble Magnet
    Cabal Coffers
    Preordain
    Stonewood Invocation
    Waterfront Bouncer
    Goblin Wardriver
    Sign in Blood
 
Pack 2 pick 2:
    Exalted Angel
    Time Spiral
    Diregraf Ghoul
–> Keldon Champion*
    Birthing Pod
    Coalition Relic
    Spiritmonger
    Æther Vial
    Smash to Smithereens
    Brooding Saurian
    Cloudgoat Ranger
    Cloudthresher
    Volcanic Hammer
    Obliterate
 
Pack 2 pick 3:
    Mother of Runes
    Future Sight
    Liliana of the Veil
    Frenzied Goblin
    Grim Monolith
    Windswept Heath
    Sarkhan the Mad
    Keiga, the Tide Star
–> Tattermunge Maniac*
    Luminarch Ascension
    Frantic Search
    Dissipate
    Sarcomancy
 
Pack 2 pick 4:
    Whipcorder
    Show and Tell
    Yawgmoth’s Will
–> Hellspark Elemental*
    Vedalken Shackles
    Badlands
    Venser, the Sojourner
    Powder Keg
    Mishra’s Factory
    Loam Lion
    Laquatus’s Champion
    Spectral Lynx
 
Pack 2 pick 5:
    Isamaru, Hound of Konda
    Compulsive Research
–> Jackal Pup*
    Harmonize
    Creeping Tar Pit
    Precursor Golem
    Windbrisk Heights
    Olivia Voldaren
    Dauthi Slayer
    Savannah Lions
    Silent Specter
 
Pack 2 pick 6:
    Dark Ritual
    Reckless Charge
    Channel
    Smokestack
    Tectonic Edge
    Teetering Peaks
    Creakwood Liege
    Narcolepsy
    Deprive
–> Avalanche Riders*
 
Pack 2 pick 7:
    Night’s Whisper
–> Mogg War Marshal*
    Stomping Ground
    Platinum Angel
    Momentary Blink
    Great Sable Stag
    Flashfreeze
    Life from the Loam
    Ray of Revelation
 
Pack 2 pick 8:
    Bloodghast
–> Brimstone Volley*
    Tidehollow Sculler
    Eldrazi Monument
    Pillage
    Augury Adept
    Tombstalker
    Burrenton Forge-Tender
 
Pack 2 pick 9:
    Forbidden Alchemy
    Lotus Bloom
    Cabal Coffers
    Stonewood Invocation
    Waterfront Bouncer
–> Goblin Wardriver*
    Sign in Blood
 
Pack 2 pick 10:
    Diregraf Ghoul
    Æther Vial
–> Smash to Smithereens*
    Brooding Saurian
    Cloudthresher
    Obliterate
 
Pack 2 pick 11:
    Mother of Runes
–> Frenzied Goblin*
    Sarkhan the Mad
    Dissipate
    Sarcomancy
 
Pack 2 pick 12:
    Yawgmoth’s Will
    Powder Keg
–> Loam Lion
    Laquatus’s Champion
 
Pack 2 pick 13:
    Windbrisk Heights
    Dauthi Slayer
–> Savannah Lions*
 
Pack 2 pick 14:
–> Teetering Peaks*
    Narcolepsy
 
Pack 2 pick 15:
–> Momentary Blink
 
 
Pack 3 pick 1:
–> Gideon Jura*
    Daze
    Mesmeric Fiend
    Kargan Dragonlord
    Call of the Herd
    Fellwar Stone
    Savannah
    Nucklavee
    Mindslaver
    Dragonskull Summit
    Call the Skybreaker
    Neurok Commando
    Nantuko Shade
    Cultivate
    Silver Knight
 
Pack 3 pick 2:
    Balance
    Consecrated Sphinx
    Gatekeeper of Malakir
    Slagstorm*
    Heartbeat of Spring
    Batterskull
    Raging Ravine
    Qasali Pridemage
    Isochron Scepter
    Isolated Chapel
    Cruel Ultimatum
–> Thornling
    Pulse of the Fields
    Joraga Treespeaker
 
Pack 3 pick 3:
    Elite Vanguard
    Brine Elemental
    Pyrokinesis
    Awakening Zone
    Ulamog, the Infinite Gyre
    Celestial Colonnade
–> Figure of Destiny*
    Ratchet Bomb
    Kjeldoran Outpost
    Bant Charm
    Stifle
    Kird Ape
    White Knight
 
Pack 3 pick 4:
    Fiend Hunter
    Skeletal Scrying
–> Grim Lavamancer*
    Indrik Stomphowler
    Plateau
    Doran, the Siege Tower
    Etched Oracle
    Vault of the Archangel
    Earthquake
    Calciderm
    Slith Firewalker
    Paladin en-Vec
 
Pack 3 pick 5:
    Mentor of the Meek
    Gravecrawler
–> Stormblood Berserker*
    Tangle Wire
    Maze of Ith
    Broodmate Dragon
    Reveillark
    Grim Backwoods
    Blue Elemental Blast
    Living Death
    Llanowar Elves
 
Pack 3 pick 6:
–> Dismember*
    Nostalgic Dreams
    Crucible of Worlds
    Esper Charm
    Phyrexian Processor
    Ancient Grudge
    Sheoldred, Whispering One
    Thelonite Hermit
    Negate
    Fyndhorn Elves
 
Pack 3 pick 7:
    Leonin Relic-Warder
–> Chandra Nalaar*
    Relic of Progenitus
    Lake of the Dead
    Sprouting Thrinax
    Daybreak Ranger
    Steppe Lynx
    Corpse Dance
    Avacyn’s Pilgrim
 
Pack 3 pick 8:
    Dismantling Blow
    Old Man of the Sea
    Phyrexian Arena
    Woodfall Primus
–> Vulshok Refugee*
    Woodland Cemetery
    Primordial Hydra
    Wall of Roots
 
Pack 3 pick 9:
    Daze
    Nucklavee
–> Dragonskull Summit*
    Call the Skybreaker
    Neurok Commando
    Nantuko Shade
    Silver Knight
 
Pack 3 pick 10:
    Heartbeat of Spring
–> Raging Ravine
    Isochron Scepter*
    Isolated Chapel
    Cruel Ultimatum
    Pulse of the Fields
 
Pack 3 pick 11:
–> Elite Vanguard*
    Ratchet Bomb
    Bant Charm
    Stifle
    White Knight
 
Pack 3 pick 12:
    Earthquake
    Calciderm
–> Slith Firewalker*
    Paladin en-Vec
 
Pack 3 pick 13:
–> Mentor of the Meek*
    Gravecrawler
    Grim Backwoods
 
Pack 3 pick 14:
    Ancient Grudge*
–> Thelonite Hermit
 
Pack 3 pick 15:
–> Lake of the Dead
 

Teetering Peaks
9 Mountain
6 Plains

Savannah Lions
Tattermunge Maniac
Lightning Bolt
Jackal Pup
Frenzied Goblin
Figure of Destiny
Elite Vanguard
Grim Lavamancer
Mogg War Marshal
Slith Firewalker
Hellspark Elemental
Lightning Greaves
Stormblood Berserker
Goblin Wardriver
Mentor of the Meek
Brimstone Volley
Dismember
Vulshok Refugee
Avalanche Riders
Keldon Champion
Hero of Oxid Ridge
Armageddon
Chandra Nalaar
Banefire

Byłem z tego decka bardzo zadowolony (szczególnie po tylu pickach, które z perspektywy uważam za bardzo kiepskie) i nie zawiódł, robiąc gładkie 3-0. W pokonanym polu najpierw znalazła się zdecydowanie nie wytrzymującą tempa RW rampa z Elesh Norn (Armageddon!), następnie trafiłem na Uwb Control, które bez masówki nie było w stanie obejść połączenia Lavamancera z Lightning Greaves. W finale trafiłem na aggro w kolorach Nayi.  Po wtopie w g1 Gideon wskoczył za Armageddona, a Elspeth zastąpiła Frenzied Goblina i nagle matchup stał się dla mojego oponenta bardzo niestrawny.  Skończyło się 2-1 dla mnie.

Spoiler

Pack 1 pick 1:
    Increasing Devotion
    Future Sight
    Mesmeric Fiend
–> Chandra Nalaar
    Wall of Blossoms
    Lion’s Eye Diamond
    Tundra
    Nicol Bolas, Planeswalker
    All Is Dust
    Keiga, the Tide Star
    Call the Skybreaker
    Daybreak Ranger
    Staggershock
    Martial Coup
    Hokori, Dust Drinker
 
Pack 1 pick 2:
    Leonin Relic-Warder
–> Phyrexian Metamorph [o tym panu powiedziano już wszystko powyżej, gdyby w to miejsce był blank to biorę miecz]
    Nezumi Shortfang
    Birds of Paradise
    Sword of Light and Shadow
    Windswept Heath
    Nucklavee
    Relic of Progenitus
    Pillage
    Pyroclasm
    Yosei, the Morning Star
    Aven Mindcensor
    Disenchant
    Sarcomancy
 
Pack 1 pick 3:
    Whipcorder
    Miscalculation
    Phyrexian Negator
–> Blistering Firecat
    Indrik Stomphowler
    Maze of Ith
    Kitchen Finks
    Powder Keg
    Glacial Fortress
    Stillmoon Cavalier
    Mind Shatter
    Essence Scatter
    Llanowar Elves
 
Pack 1 pick 4:
    Path to Exile
    Necropotence
–> Searing Blaze
    Acidic Slime
    Lotus Petal
    Gifts Ungiven
    Teetering Peaks
    Bant Charm
    Stonewood Invocation
    Skithiryx, the Blight Dragon
    Diabolic Servitude
    Ravenous Baboons
 
Pack 1 pick 5:
    Elite Vanguard
    Forbidden Alchemy
–> Chandra’s Phoenix
    Rancor
    Sundering Titan
    Stirring Wildwood
    Ratchet Bomb
    Cabal Coffers
    Havengul Lich
    Aftershock
    Looter il-Kor
 
Pack 1 pick 6:
–> Spectral Procession [nic specjalnego dla nas, zabieram to jako opcję na wypadek pójścia w borosa]
    Hymn to Tourach
    Chaos Warp
    Hystrodon
    Watery Grave
    Moment’s Peace
    Unearth
    Nezumi Graverobber
    Moldervine Cloak
    Makeshift Mannequin
 
Pack 1 pick 7:
    Plague Sliver
    Scroll Rack
–> Strip Mine
    Phyrexian Processor
    Momentary Blink
    Volcanic Fallout
    Vines of Vastwood
    Kami of Ancient Law
    Ethersworn Canonist
 
Pack 1 pick 8:
    Loyal Cathar
    Duress
–> Stormblood Berserker
    Harmonize
    Rhox War Monk
    Vault of the Archangel
    Blue Elemental Blast
    Celestial Purge
 
Pack 1 pick 9:
–> Increasing Devotion
    Mesmeric Fiend
    Lion’s Eye Diamond
    All Is Dust
    Call the Skybreaker
    Daybreak Ranger
    Martial Coup
 
Pack 1 pick 10:
    Nezumi Shortfang
    Nucklavee
    Pyroclasm
–> Aven Mindcensor
    Disenchant
    Sarcomancy
 
Pack 1 pick 11:
–> Whipcorder
    Phyrexian Negator
    Powder Keg
    Stillmoon Cavalier
    Mind Shatter
 
Pack 1 pick 12:
    Necropotence
    Lotus Petal
    Skithiryx, the Blight Dragon
–> Ravenous Baboons
 
Pack 1 pick 13:
    Forbidden Alchemy
    Cabal Coffers
–> Havengul Lich
 
Pack 1 pick 14:
–> Moment’s Peace
    Unearth
 
Pack 1 pick 15:
–> Ethersworn Canonist
 
 
Pack 2 pick 1:
    Wall of Omens
    Willbender
    Hypnotic Specter
    Devastating Dreams
    Survival of the Fittest
–> Skullclamp [zabieram to bez zastanowienia, licząc ze wróci helix albo banefire]
    Verdant Catacombs
    Lightning Helix
    Ankh of Mishra
    Rootbound Crag
    Chameleon Colossus
    Banefire
    Sea Gate Oracle
    Power Sink
    Werebear
 
Pack 2 pick 2:
    Oblivion Ring
    Sower of Temptation
    Dark Confidant
    Hellspark Elemental
–> Shrine of Burning Rage [tutaj było X opcji, chcąc być konsekwentny wybrałem kapliczkę, ale nie mam pojęcia czy to optymalna decyzja, mając skullklampa powinienem chyba wyżej cenić Hellsparka]
    Bloodstained Mire
    Doran, the Siege Tower
    Black Knight
    Grim Backwoods
    Olivia Voldaren
    Loam Lion
    Mirror Entity
    Exhume
    Goblin Ruinblaster
 
Pack 2 pick 3:
    Force Spike
    Bone Shredder
–> Flametongue Kavu
    Devoted Druid
    Temple Garden
    Pernicious Deed
    Red Elemental Blast
    Beast Within
    Terror
    Nekrataal
    Dauthi Marauder
    Necromancy
    Fyndhorn Elves
 
Pack 2 pick 4:
–> Mirran Crusader [bijcie prosto w kaczy łeb, kargan i maniac są tutaj o niebo lepsze niż typ z WW w koszczie]
    Tradewind Rider
    Kargan Dragonlord
    Basalt Monolith
    Psychatog
    Razormane Masticore
    Ingot Chewer
    Tattermunge Maniac
    Neurok Commando
    Steppe Lynx
    Flickerwisp
    Innocent Blood
 
Pack 2 pick 5:
    Daze
–> Brimstone Volley
    Coldsteel Heart
    Ancient Tomb
    Ruhan of the Fomori
    Dragonskull Summit
    Sprouting Thrinax
    Tombstalker
    Renewed Faith
    Sakura-Tribe Elder
    Xiahou Dun, the One-Eyed
 
Pack 2 pick 6:
–> Isamaru, Hound of Konda [biorąc wcześniej jak należy teraz zabieram maulera i odchodzę w kierunku mono]
    Show and Tell
    Sinkhole
    Taurean Mauler
    Tooth and Nail
    Mind Stone
    Volcanic Island
    Mishra’s Factory
    Rout
    Enclave Cryptologist
 
Pack 2 pick 7:
    Balance
    Night’s Whisper
–> Goblin Guide
    Chrome Mox
    Underground Sea
    Falkenrath Aristocrat
    Ancient Grudge
    Firebolt
    Vampire Lacerator
 
Pack 2 pick 8:
    Dark Ritual
–> Pyrokinesis
    Thran Dynamo
    Ideas Unbound
    Decree of Justice
    Stifle
    Waterfront Bouncer
    Burning of Xinye
 
Pack 2 pick 9:
    Willbender
    Devastating Dreams
    Verdant Catacombs
–> Lightning Helix
    Ankh of Mishra
    Chameleon Colossus
    Sea Gate Oracle
 
Pack 2 pick 10:
    Dark Confidant
    Bloodstained Mire
    Doran, the Siege Tower
    Black Knight
    Grim Backwoods
–> Goblin Ruinblaster
 
Pack 2 pick 11:
    Force Spike
–> Red Elemental Blast
    Beast Within
    Terror
    Nekrataal
 
Pack 2 pick 12:
    Basalt Monolith
    Psychatog
–> Ingot Chewer
    Neurok Commando
 
Pack 2 pick 13:
–> Dragonskull Summit
    Sprouting Thrinax
    Tombstalker
 
Pack 2 pick 14:
    Show and Tell
–> Tooth and Nail
 
Pack 2 pick 15:
–> Ancient Grudge
 
 
Pack 3 pick 1:
    Mikaeus, the Lunarch
    Brine Elemental
    Recurring Nightmare
    Rorix Bladewing
    Primeval Titan
    Myr Battlesphere
    Scalding Tarn
    Shadowmage Infiltrator
    Elesh Norn, Grand Cenobite
    Kjeldoran Outpost
    Preordain
–> Hero of Oxid Ridge [szczęście mnie nie opuszcza, imho najlepsza 4ka do reda]
    Urabrask the Hidden
    Buried Alive
    Wake Thrasher
 
Pack 3 pick 2:
    Mana Leak
    Phyrexian Arena
–> Genju of the Spires
    Birthing Pod
    Palladium Myr
    Barbarian Ring
    Void
    Engineered Explosives
    Treetop Village
    Hallowed Burial
    Jungle Lion
    Cloudthresher
    Thunderscape Battlemage
    Wispmare
 
Pack 3 pick 3:
    Thoughtseize
    Firestorm
    Genesis Wave
–> Molten-Tail Masticore
    Scrubland
    Absorb
    Æther Vial
    Drowned Catacomb
    Go for the Throat
    Glen Elendra Archmage
    Master of the Wild Hunt
    Fertile Ground
    Wall of Roots
 
Pack 3 pick 4:
    Condemn
    Old Man of the Sea
    Dauthi Horror
–> Keldon Champion [druga najlepsza 4ka do reda]
    Everflowing Chalice
    Volrath’s Stronghold
    Epochrasite
    Woodland Cemetery
    Mystic Snake
    Cloudgoat Ranger
    Memory Lapse
    Arbor Elf
 
Pack 3 pick 5:
    Wall of Reverence
    Thieving Magpie
    Despise
–> Sacred Foundry
    Realm Razer
    Phyrexian Crusader
    Tolaria West
    Primordial Hydra
    Lead the Stampede
    Volcanic Hammer
    Bane of the Living
 
Pack 3 pick 6:
    Oust
    Braids, Cabal Minion
–> Siege-Gang Commander
    Memory Jar
    Pithing Needle
    Meloku the Clouded Mirror
    Opt
    Skeletal Vampire
    Desertion
    Repeal
 
Pack 3 pick 7:
–> Thunderblust
    Leatherback Baloth
    Nevinyrral’s Disk
    Tectonic Edge
    Tumble Magnet
    Day of Judgment
    Tainted Pact
    Orcish Lumberjack
    Pact of Negation
 
Pack 3 pick 8:
    Thirst for Knowledge
    Bloodghast
    Kozilek, Butcher of Truth
    Mindslaver
    Lake of the Dead
–> Soltari Priest
    Snuff Out
    Goblin Welder
 
Pack 3 pick 9:
    Brine Elemental
–> Rorix Bladewing
    Myr Battlesphere
    Shadowmage Infiltrator
    Elesh Norn, Grand Cenobite
    Kjeldoran Outpost
    Preordain
 
Pack 3 pick 10:
    Palladium Myr
    Void
    Engineered Explosives
    Treetop Village
–> Hallowed Burial
    Thunderscape Battlemage
 
Pack 3 pick 11:
    Thoughtseize
    Genesis Wave
    Absorb
–> Drowned Catacomb
    Fertile Ground
 
Pack 3 pick 12:
    Everflowing Chalice
    Volrath’s Stronghold
–> Mystic Snake
    Arbor Elf
 
Pack 3 pick 13:
–> Despise
    Tolaria West
    Lead the Stampede
 
Pack 3 pick 14:
–> Memory Jar
    Opt
 
Pack 3 pick 15:
–> Orcish Lumberjack

Sacred Foundry
Strip Mine
9 Mountain
6 Plains

Skullclamp
Goblin Guide
Isamaru, Hound of Konda
Ethersworn Canonist
Searing Blaze
Stormblood Berserker
Shrine of Burning Rage
Genju of the Spires
Lightning Helix
Aven Mindcensor
Chandra’s Phoenix
Goblin Ruinblaster
Brimstone Volley
Keldon Champion
Phyrexian Metamorph
Blistering Firecat
Hero of Oxid Ridge
Flametongue Kavu
[CARD]Thunderblust
Chandra Nalaar
Siege-Gang Commander
Pyrokinesis
Rorix Bladewing

Deck ma za mało wczesnych zagrożeń i za dużo kart o koszcie 4 i więcej. Biorąc konsekwentnie czerwone karty miałbym znacznie silniejszy (nie tylko tańszy, ale i nie tak poplątany pod względem manabase) deck, ale mimo tego udało mi się tym zrobić finał. W 1 rundzie pokonałem BG Rampę, która nie miała jak poradzić sobie z moim tempem, a przede wszystkim z Herosem wyłączającym z bloku manodajki i ściany. 2 runda to wygrana z UB kontrolą – oponent zbierał manę, a ja zbierałem counterki na kapliczce. Stifla nie było i dochrapałem się do finału gdzie dostałem straszne bęcki od UWr z Batterskullem i Pulse of the Fields.

Spoiler

Pack 1 pick 1:
    Blade Splicer
    Jushi Apprentice
    Vampiric Tutor
    Keldon Marauders
    Eternal Witness
–> Solemn Simulacrum [ponowie stawiam na uniwersalność, popularny „ziemniak” pogra tak w rampie jak i kontrolce]
    Wasteland
    Putrefy
    Pithing Needle
    Tolaria West
    Pyroclasm
    Ember Hauler
    Master of the Wild Hunt
    Martial Coup
    Zo-Zu the Punisher
 
Pack 1 pick 2:
    Soltari Champion
    Counterspell
    Mesmeric Fiend
    Genesis
    Fellwar Stone
    City of Traitors
–> Maelstrom Pulse [myślę, że mając obecną wiedzę o formacie zabieram tu counterpsella; removal niszczący walkerów to syt, ale wciskanie się w GB/Gxb/Bxg po 2 pickach nie jest tego warte]
    Mindslaver
    Unearth
    Phantom Centaur
    Neurok Commando
    Sea Gate Oracle
    Thunderscape Battlemage
    Silver Knight
 
Pack 1 pick 3:
    Leonin Relic-Warder
    Ancestral Vision
    Geralf’s Messenger
    Tarmogoyf
–> Sword of Body and Mind [moim zdaniem najlepszy mieczyk w formacie bo przy 40 kartowych deckach zabija w 2-3 ataki, nienajlepiej siada jedynie na reanimatory ]
    Godless Shrine
    Broodmate Dragon
    Razormane Masticore
    Glacial Fortress
    Call the Skybreaker
    Calciderm
    Renewed Faith
    Man-o’-War
 
Pack 1 pick 4:
–> Damnation [no własnie, mając countrerspella miałbym podstawy do świetnego UB]
    Countryside Crusher
    Oracle of Mul Daya
    Lightning Greaves
    Rishadan Port
    Absorb
    Isochron Scepter
    Slaughter Pact
    Volcanic Fallout
    Shining Shoal
    Capsize
    Fyndhorn Elves
 
Pack 1 pick 5:
    Thieving Magpie
    Bone Shredder
    Genju of the Spires
    Heartbeat of Spring
    Everflowing Chalice
–> Vindicate
    Vampire Nighthawk
    Smash to Smithereens
    Agony Warp
    Glen Elendra Archmage
    Kodama’s Reach
 
Pack 1 pick 6:
    Tradewind Rider
    Phyrexian Negator
–> Lotus Cobra
    Coldsteel Heart
    Badlands
    Pillage
    Behemoth Sledge
    Quirion Dryad
    Cultivate
    Paladin en-Vec
 
Pack 1 pick 7:
    Condemn
    Inquisition of Kozilek
    Terastodon
    Sensei’s Divining Top
    Treetop Village
–> Loxodon Hierarch
    Cursecatcher
    Visara the Dreadful
    Scorned Villager
 
Pack 1 pick 8:
    Pristine Talisman
    Sacred Foundry
–> Pernicious Deed
    Mold Shambler
    Mystic Snake
    Thornling
    Vampire Hexmage
    Farseek
 
Pack 1 pick 9:
    Jushi Apprentice
    Wasteland
–> Putrefy
    Pithing Needle
    Tolaria West
    Pyroclasm
    Ember Hauler
 
Pack 1 pick 10:
    Mesmeric Fiend
–> Genesis
    City of Traitors
    Mindslaver
    Neurok Commando
    Silver Knight
 
Pack 1 pick 11:
    Broodmate Dragon
–> Razormane Masticore
    Call the Skybreaker
    Calciderm
    Renewed Faith
 
Pack 1 pick 12:
    Countryside Crusher
    Volcanic Fallout
    Shining Shoal
–> Capsize
 
Pack 1 pick 13:
    Thieving Magpie
–> Genju of the Spires
    Heartbeat of Spring
 
Pack 1 pick 14:
    Phyrexian Negator
–> Quirion Dryad
 
Pack 1 pick 15:
–> Cursecatcher
 
—— ISD ——
 
Pack 2 pick 1:
    Elite Vanguard
    Phantasmal Bear
–> Bloodgift Demon
    Wheel of Fortune
    Deranged Hermit
    Phyrexian Revoker
    Blood Crypt
    Simic Sky Swallower
    Manriki-Gusari
    Meloku the Clouded Mirror
    Creakwood Liege
    Banefire
    Skithiryx, the Blight Dragon
    Entomb
    Wake Thrasher
 
Pack 2 pick 2:
    Armageddon
    Time Warp
    Puppeteer Clique
    Price of Progress
    Channel
–> Overgrown Tomb
    Prophetic Bolt
    Ideas Unbound
    Rootbound Crag
    Bant Charm
    Blood Knight
    Urabrask the Hidden
    Stonecloaker
    Looter il-Kor
 
Pack 2 pick 3:
    Land Tax
    Bloodghast
    Chaos Warp
–> Primal Command
    Basalt Monolith
    Void
    Eldrazi Monument
    Ghitu Encampment
    Woolly Thoctar
    Tombstalker
    Riftwing Cloudskate
    Spell Pierce
    Burrenton Forge-Tender
 
Pack 2 pick 4:
    Magus of the Tabernacle
    Brine Elemental
–> Bitterblossom
    Chandra’s Phoenix
    Hystrodon
    Nevinyrral’s Disk
    Akroma, Angel of Wrath
    Regrowth
    Obstinate Baloth
    Skeletal Vampire
    Rude Awakening
    Werebear
 
Pack 2 pick 5:
    Student of Warfare
    Tendrils of Agony
    Barbarian Ring
    Undermine
    Epochrasite
    Oona’s Prowler
    Brooding Saurian
    Sheoldred, Whispering One
    Eight-and-a-Half-Tails
    Fire Ambush
–> Wall of Roots
 
Pack 2 pick 6:
    Remand
–> Nezumi Shortfang
    Shrine of Burning Rage
    Deathmark
    Mishra’s Factory
    Tattermunge Maniac
    Mind Shatter
    Staggershock
    Living Death
    Xiahou Dun, the One-Eyed
 
Pack 2 pick 7:
    Imperial Seal
    Greater Gargadon
–> Awakening Zone [Imperial Seal, a nawet manekin na dzisiaj wydają mi się o niebo lepsze, przez chwile kiełkowała mi w głowie jakaś myśl o BG Rampie i chyba stąd taki dziwny pick]
    Memory Jar
    Lightning Helix
    Loyal Retainers
    Legacy’s Allure
    Aftershock
    Makeshift Mannequin
 
Pack 2 pick 8:
    Future Sight
    Phyrexian Obliterator
–> Wood Elves
    Steam Vents
    Nucklavee
    Etched Oracle
    Torch Fiend
    Enclave Cryptologist
 
Pack 2 pick 9:
    Phantasmal Bear
    Wheel of Fortune
–> Phyrexian Revoker
    Simic Sky Swallower
    Manriki-Gusari
    Creakwood Liege
    Skithiryx, the Blight Dragon
 
Pack 2 pick 10:
    Price of Progress
    Prophetic Bolt
    Ideas Unbound
    Bant Charm
–> Urabrask the Hidden
    Stonecloaker
 
Pack 2 pick 11:
    Bloodghast
    Chaos Warp
    Void
–> Tombstalker
    Burrenton Forge-Tender
 
Pack 2 pick 12:
    Brine Elemental
    Hystrodon
    Obstinate Baloth
–> Rude Awakening
 
Pack 2 pick 13:
–> Student of Warfare
    Tendrils of Agony
    Barbarian Ring
 
Pack 2 pick 14:
    Tattermunge Maniac
–> Living Death
 
Pack 2 pick 15:
–> Legacy’s Allure
 
 
Pack 3 pick 1:
    Mother of Runes
    Mystical Tutor
    Diregraf Ghoul
    Frenzied Goblin
–> Garruk, Primal Hunter
    Coalition Relic
    Windswept Heath
    Grimgrin, Corpse-Born
    Æther Vial
    Keiga, the Tide Star
    Wrath of God
    Cloudgoat Ranger
    Frantic Search
    Spikeshot Elder
    Obliterate
 
Pack 3 pick 2:
    Balance
    Tinker
    Recurring Nightmare
    Slagstorm
    Vengevine
    Lotus Bloom
    Rhox War Monk
    Tumble Magnet
–> Isolated Chapel [w tej fazie drafta szansa na złożenie decku pod Nightmare już nie istniała, a fixingu było mi potrzeba jak powietrza]
    Stillmoon Cavalier
    Stonewood Invocation
    Pulse of the Fields
    Exhume
    Sign in Blood
 
Pack 3 pick 3:
    Eternal Dragon
    Sower of Temptation
    Ink-Eyes, Servant of Oni
    Call of the Herd
    Mind Stone
    Flooded Strand
–> All Is Dust [nie potrafię już niestety odpowiedzieć co sobie myślałem zabierając to tak wysoko nad akceleracją, removalem i ink-eyesem; w tym formacie 7 mana za masówkę to bardzo wiele]
    Death Cloud
    Sprouting Thrinax
    Disfigure
    Snuff Out
    Incinerate
    Sarcomancy
 
Pack 3 pick 4:
–> Faith’s Fetters [mając awakening zonę mocno myślałem na ulamogiem, ale taka karta jest dobra tylko w jednej strategii i ma spore szanse wrocić]
    Miscalculation
    Necropotence
    Fauna Shaman
    Ulamog, the Infinite Gyre
    Strip Mine
    Ratchet Bomb
    Mutavault
    Rout
    Stifle
    Dauthi Marauder
    White Knight
 
Pack 3 pick 5:
    Careful Consideration
    Reckless Charge
    Natural Order
    Vedalken Shackles
–> Tectonic Edge
    Powder Keg
    Impulse
    Loam Lion
    Narcolepsy
    Kami of Ancient Law
    Spectral Lynx
 
Pack 3 pick 6:
    Cataclysm
    Skeletal Scrying
    Tin Street Hooligan
–> Harmonize
    Karakas
    Black Knight
    Luminarch Ascension
    Strangleroot Geist
    Flickerwisp
    Llanowar Elves
 
Pack 3 pick 7:
    Lu Xun, Scholar General
    Dark Confidant
    Green Sun’s Zenith
–> Stirring Wildwood
    Decree of Justice
    Terror
    Dauthi Slayer
    Court Hussar
    Silent Specter
 
Pack 3 pick 8:
    Fiend Hunter
–> Night’s Whisper
    Giant Solifuge
    Vault of the Archangel
    Day of Judgment
    Flashfreeze
    Slith Firewalker
    Ray of Revelation
 
Pack 3 pick 9:
    Mystical Tutor
    Diregraf Ghoul
    Frenzied Goblin
    Grimgrin, Corpse-Born
–> Keiga, the Tide Star
    Cloudgoat Ranger
    Obliterate
 
Pack 3 pick 10:
    Lotus Bloom
    Rhox War Monk
    Stillmoon Cavalier
    Stonewood Invocation
–> Pulse of the Fields
    Sign in Blood
 
Pack 3 pick 11:
–> Ink-Eyes, Servant of Oni
    Mind Stone
    Death Cloud
    Snuff Out
    Sarcomancy
 
Pack 3 pick 12:
–> Ulamog, the Infinite Gyre [no właśnie …]
    Mutavault
    Stifle
    Dauthi Marauder
 
Pack 3 pick 13:
–> Reckless Charge
    Impulse
    Spectral Lynx
 
Pack 3 pick 14:
    Tin Street Hooligan
–> Flickerwisp
 
Pack 3 pick 15:
–> Court Hussar
 

Stirring Wildwood
Isolated Chapel
Overgrown Tomb
1 Plains
7 Forest
6 Swamp

Nezumi Shortfang
Wall of Roots
Lotus Cobra
Bitterblossom
Night’s Whisper
Phyrexian Revoker
Wood Elves
Vindicate
Maelstrom Pulse
Putrefy
Sword of Body and Mind
Pernicious Deed
Harmonize
Loxodon Hierarch
Solemn Simulacrum
Damnation
Faith’s Fetters
Garruk, Primal Hunter
Bloodgift Demon
Genesis
Primal Command
Ink-Eyes, Servant of Oni
Tombstalker

Zbieranina – trzy kolorowy ni to rock, ni to rampa, słowem deck z której byłem niezadowolony. Gdybym zabrał w 1pacze counterspella i powędrował w kierunku Ux kontrolki to jestem przekonany, że mój deck byłby znacznie lepszy. W pierwszej rundzie spotkałem UBw Reanimatora i przeciwnik na dzień dobry poczęstował mnie trzecioturowym Sphinx of the Steel Wind. Na szczęście po dobrałem bitterblossom, ktry kupił mi dostatecznie dużo czasu, aby odnaleźć Damnację i wygrać. Kolejna gra bez historii (Vindicate w brakującą manę ftw), niestety podobnie jak kolejna runda, gdzie trafiłem na wzorowe mono red (toną spaleń, szybkich dropów i ponza). Uszczknąłem 1 grę dzięki kombu Genesis/Loxodon Hierarch, ale w pozostałych przeciwnik był zawsze krok przede mną. Szczególnie bolesna była dla mych ocząt gra nr trzy, gdzie moja bardzo silna ręka z wallem, hierarchem i primal commandem okazała się na niego za słaba. Dostałem kolejno Strip Minem w Isolated Chapel, Pillage w Foresta i podwójnymi (!) Avalanche Ridersami. W takich okolicznościach uciułanie 4 many okazało się niemożliwe. 

Spoiler

Pack 1 pick 1:
    Armageddon
    Jushi Apprentice
–> Damnation [nie wiem dlaczego tak bardo lubię podkradać tą Damnację za każdym razem, a Wogi jakoś mnie nie urzekają; uważam że w tej paczce jest to 1st pick dyskusyjny, ale w miarę poprawny. Alternatywne drogi to Sylvan Library i Brainstorm. Zatwardziali agresorzy nie pogardzili by zapewne Urabraskiem, ale kreaturka za 5 mana to nie najlepszy start dla zbierających napór]
    Chaos Warp
    Sylvan Library
    Everflowing Chalice
    Stirring Wildwood
    Nucklavee
    Priest of Urabrask
    Zombie Cutthroat
    Brainstorm
    Jungle Lion
    Urabrask the Hidden
    Goblin Welder
    Fyndhorn Elves
 
Pack 1 pick 2:
    Isamaru, Hound of Konda
    Imperial Seal
    Frenzied Goblin
–> Avenger of Zendikar [jeden z najlepszych o ile nie najlepszy finisher do rampy, postanowiłem dać mu i całemu archetypowi w tym drafcie szansę na zauroczenie Mnie]
    Phyrexian Revoker
    Plateau
    Goblin Legionnaire
    Iona, Shield of Emeria
    Clifftop Retreat
    Cruel Ultimatum
    Ember Hauler
    Mirror Entity
    Spell Pierce
    Avalanche Riders
 
Pack 1 pick 3:
    Mentor of the Meek
    Time Spiral
–> Puppeteer Clique [bardzo lubię tego stworka, ale uciekam nim od obranej drogi; powinienem zabrać Mul Dayę]
    Gamble
    Oracle of Mul Daya
    Cursed Scroll
    Bloodstained Mire
    Tumble Magnet
    Angelic Destiny
    Voidslime
    Nezumi Graverobber
    Laquatus’s Champion
    Looter il-Kor
 
Pack 1 pick 4:
    Dismantling Blow
    Slagstorm
–> Hystrodon (powtarzalne dobieranie kart w zielonym to coś nad czym zawsze warto się zastanowić)
    Gilded Lotus
    Volrath’s Stronghold
    Fire/Ice
    Relic of Progenitus
    Mold Shambler
    Blue Elemental Blast
    Cloudthresher
    Buried Alive
    Man-o’-War
 
Pack 1 pick 5:
    Magus of the Tabernacle
    Upheaval
    Despise
    Searing Blaze
–> Eternal Witness [I znowu serce nad rozumem – close, ale powinienem chyba mimo wszystko chapnąć battlementa]
    Naturalize
    Call the Skybreaker
    Vines of Vastwood
    Skeletal Vampire
    Essence Scatter
    Overgrown Battlement
 
Pack 1 pick 6:
–> Phyrexian Arena [tu kolejny trudny orzech, mocne argumenty są również za mirari’s wake i terastodonem, ehh sam nie wiem]
    Rorix Bladewing
    Terastodon
    Mirari’s Wake
    Phyrexian Crusader
    Teetering Peaks
    Sprouting Thrinax
    Beacon of Destruction
    Sea Gate Oracle
    Obliterate
 
Pack 1 pick 7:
    Carnophage
    Mogg War Marshal
–> Ohran Viper [BG z większą ilością drawu niż Ux? Why not?]
    Grand Arbiter Augustin IV
    Hex Parasite
    Niv-Mizzet, the Firemind
    Loam Lion
    Vampire Hexmage
    Silver Knight
 
Pack 1 pick 8:
    Catastrophe
    Thawing Glaciers
    Giant Solifuge
    Razormane Masticore
    Ancient Grudge
–> Obstinate Baloth
    Parallax Wave
    Burrenton Forge-Tender
 
Pack 1 pick 9:
    Chaos Warp
–> Stirring Wildwood
    Nucklavee
    Priest of Urabrask
    Zombie Cutthroat
    Jungle Lion
    Goblin Welder
 
Pack 1 pick 10:
    Frenzied Goblin
    Goblin Legionnaire
–> Iona, Shield of Emeria
    Clifftop Retreat
    Cruel Ultimatum
    Ember Hauler
 
Pack 1 pick 11:
    Time Spiral
    Gamble
    Tumble Magnet
–> Nezumi Graverobber
    Laquatus’s Champion
 
Pack 1 pick 12:
    Dismantling Blow
–> Relic of Progenitus
    Buried Alive
    Man-o’-War
 
Pack 1 pick 13:
    Upheaval
–> Naturalize
    Call the Skybreaker
 
Pack 1 pick 14:
–> Rorix Bladewing
    Obliterate
 
Pack 1 pick 15:
–> Vampire Hexmage
 

Pack 2 pick 1:
    Spectral Procession
    Ancestral Vision
    Dauthi Horror
    Chandra’s Phoenix
–> Birds of Paradise
    Crucible of Worlds
    Hallowed Fountain
    Rhox War Monk
    Engineered Explosives
    Kjeldoran Outpost
    Augury Adept
    Nekrataal
    Into the Roil
    Savannah Lions
    Bane of the Living
 
Pack 2 pick 2:
    Enlightened Tutor
    Cryptic Command
    Dismember
    Price of Progress
    Vengevine
    Lightning Greaves
    Celestial Colonnade
    Tidehollow Sculler
    Vampire Nighthawk
    Frost Titan
–> Olivia Voldaren [Nighthawk to nie ta liga, plus może z łatwością obrócić stół]
    Orcish Lumberjack
    Dissipate
    Destructive Force
 
Pack 2 pick 3:
    Consecrated Sphinx
    Vampiric Tutor
    Primal Command
    Smokestack
    Arid Mesa
–> Bloodbraid Elf [mając na uwadze, że i tak zapewne dołożę górkę lub dwie dla Olivii]
    Basilisk Collar
    Grim Backwoods
    Brooding Saurian
    Tainted Pact
    Korlash, Heir to Blackblade
    Life from the Loam
    Profane Command
 
Pack 2 pick 4:
    Willbender
    Phyrexian Obliterator
    Sneak Attack
–> Explore
    Lion’s Eye Diamond
    Strip Mine
    Prophetic Bolt
    Powder Keg
    Ponder
    Neurok Commando
    Spikeshot Elder
    Enclave Cryptologist
 
Pack 2 pick 5:
    Diregraf Ghoul
    Black Vise
    Flooded Strand
    Cold-Eyed Selkie
    Vulshok Refugee
    Pillage
    Wrath of God
    Shining Shoal
    Steppe Lynx
    Akroma, Angel of Fury
–> Kokusho, the Evening Star
 
Pack 2 pick 6:
    Ravages of War
    Opposition
    Skeletal Scrying
–> Raging Ravine
    Empty the Warrens
    Palinchron
    Creakwood Liege
    Daybreak Ranger
    Skizzik
    Desertion
 
Pack 2 pick 7:
    Student of Warfare
    Dismiss
    Blastoderm
–> Mind Stone
    Mortify
    Deathmark
    Vinelasher Kudzu
    Eight-and-a-Half-Tails
    Deprive
 
Pack 2 pick 8:
    Phantasmal Bear
    Gravecrawler
–> Stomping Ground
    Spellskite
    Preordain
    Soltari Priest
    Dauthi Marauder
    Spectral Lynx
 
Pack 2 pick 9:
    Dauthi Horror
    Rhox War Monk
    Engineered Explosives
    Kjeldoran Outpost
    Augury Adept
–> Nekrataal
    Into the Roil
 
Pack 2 pick 10:
    Enlightened Tutor
    Lightning Greaves
–> Frost Titan
    Orcish Lumberjack
    Dissipate
    Destructive Force
 
Pack 2 pick 11:
    Basilisk Collar
    Grim Backwoods
    Tainted Pact
    Korlash, Heir to Blackblade
–> Life from the Loam
 
Pack 2 pick 12:
    Willbender
    Lion’s Eye Diamond
–> Ponder
    Neurok Commando
 
Pack 2 pick 13:
–> Black Vise
    Vulshok Refugee
    Shining Shoal
 
Pack 2 pick 14:
–> Skeletal Scrying
    Skizzik
 
Pack 2 pick 15:
–> Blastoderm
 
Pack 3 pick 1:
    Wall of Omens
    Tinker
    Tendrils of Agony
    Pyrokinesis
    Wall of Blossoms
    Scroll Rack
    Polluted Delta
    Kitchen Finks
    Seal of Primordium
    Academy Rector
    Tattermunge Maniac
    Stunted Growth
    Consuming Vapors
    Animate Dead
–> Wall of Roots
 
Pack 3 pick 2:
    Careful Consideration
    Hymn to Tourach
    Jackal Pup
    Genesis
–> Sundering Titan [kolejny przyjemny finisher do rampy, alternatywa jest fecz szukający Stomping Groundsa]
    Windswept Heath
    Undermine
    Dream Halls
    Vault of the Archangel
    Hallowed Burial
    Hero of Oxid Ridge
    Snuff Out
    Necromancy
    Zo-Zu the Punisher
 
Pack 3 pick 3:
    Whipcorder
–> Phyrexian Rager
    Kargan Dragonlord
    Wild Nacatl
    Worn Powerstone
    Volcanic Island
    Absorb
    Tormod’s Crypt
    Sulfur Falls
    Agony Warp
    Cursecatcher
    Mana Tithe
    White Knight
 
Pack 3 pick 4:
    Vesuvan Shapeshifter
    Yawgmoth’s Will
    Thunderblust
    Heartbeat of Spring
    Falkenrath Aristocrat
–> Reveillark [kurza ślepota albo missclick, prawidłowym pickiem jest oczywiście Disfigure]
    Thornscape Battlemage
    Impulse
    Disfigure
    Waterfront Bouncer
    Reanimate
    Paladin en-Vec
 
Pack 3 pick 5:
    Force Spike
    Graveborn Muse
–> Noble Hierarch
    Lotus Petal
    Ancient Tomb
    Esper Charm
    Death Cloud
    Drogskol Reaver
    Stifle
    Staggershock
    Kami of Ancient Law
 
Pack 3 pick 6:
–> Ink-Eyes, Servant of Oni
    Koth of the Hammer
    Vorapede
    Shrine of Burning Rage
    Oona’s Prowler
    Putrid Leech
    Dauthi Slayer
    Rift Bolt
    Forbid
    Sarcomancy
 
Pack 3 pick 7:
    Lu Xun, Scholar General
    Stormblood Berserker
    Myr Battlesphere
    Tropical Island
    Krosan Grip
    Hinterland Harbor
    Rolling Earthquake
    Stonewood Invocation
–> Search for Tomorrow
 
Pack 3 pick 8:
    Thieving Magpie
    Necropotence
    Brimstone Volley
    Natural Order
    Ideas Unbound
    Slith Firewalker
–> Kodama’s Reach
    Jokulhaups
 
Pack 3 pick 9:
    Tinker
    Tendrils of Agony
–> Wall of Blossoms
    Scroll Rack
    Seal of Primordium
    Academy Rector
    Tattermunge Maniac
 
Pack 3 pick 10:
    Hymn to Tourach
    Jackal Pup
    Undermine
    Dream Halls
–> Hero of Oxid Ridge [seriously, ludzie nie doceniają tej zabawki – mnie dla przykładu wyłącza 3/4 blokerów]
    Snuff Out
 
Pack 3 pick 11:
–> Volcanic Island
    Tormod’s Crypt
    Sulfur Falls
    Cursecatcher
    White Knight
 
Pack 3 pick 12:
    Yawgmoth’s Will
–> Thunderblust
    Heartbeat of Spring
    Waterfront Bouncer
 
Pack 3 pick 13:
    Lotus Petal
–> Death Cloud
    Stifle
 
Pack 3 pick 14:
–> Shrine of Burning Rage
    Sarcomancy
 
Pack 3 pick 15:
–> Hinterland Harbor

Stomping Ground
Raging Ravine
1 Mountain
7 Forest
7 Swamp

Noble Hierarch
Birds of Paradise
Wall of Blossoms
Wall of Roots
Nezumi Graverobber
Mind Stone
Explore
Kodama’s Reach
Search for Tomorrow
Ohran Viper
Phyrexian Rager
Eternal Witness
Phyrexian Arena
Nekrataal
Bloodbraid Elf
Obstinate Baloth
Olivia Voldaren
Hystrodon
Puppeteer Clique
Ink-Eyes, Servant of Oni
Kokusho, the Evening Star
Avenger of Zendikar
Sundering Titan

Deck, którego oceniałem na 2-1, a który niestety nie zdołał przeskoczyć 1 rundy. Trafiłem na prawdziwą siekierę kierowaną przez ogarniającego gracza. Nie pamiętam już czy rywal grał UW czy UWb, ale miał w swoim decku wszystko co trzeba, aby zastopować rampę. Mówię tu w szczególności o morzu kontr, które po sideboardzie zamieniły się w morze kontr + dwa flashfreezy. Foil, Counterspell, Absorb, Memory Lapse, mana Leak, Spell Pierce to tylko niektóre jakie zdołałem spamiętać. Do tego draw engine: mały Jace plus Aeon Chronicler. Oponent umiejętnei korzystał ze swoich zasobów zostawiając twarde kontry na moich finisherów, a miękkimi kupując czas. Kiedy już udało mi się przepchnąć Sundering Tytana okazało się, że czeka nań Sower of Temptation, oczywiście chroniony morzem magii kontrującej. Słowem – fatalne mu, zakończone jednostronnym 0-2 w pierwszej rundzie.

Spoiler

Pack 1 pick 1:
    Spectral Procession
–> Snapcaster Mage [postawiłem na maga monokolorowego, ale drugi kusił bardzo mocno]
    Inquisition of Kozilek
    Thunderblust
    Plow Under
    Lotus Bloom
    Gaea’s Cradle
    Shadowmage Infiltrator
    Pithing Needle
    Sphinx of Jwar Isle
    Akroma’s Vengeance
    Stifle
    Restock
    Forbid
    Werebear
 
Pack 1 pick 2:
    Armageddon
    Tinker
    Gatekeeper of Malakir
    Searing Blaze
    Vengevine
    Blood Crypt
    Rhox War Monk
–> Isochron Scepter [zabrałem tą kartę za wysoko, bo lubi wrócić – dzisiaj brałbym pewnie Exhume’a albo fixing]
    Cabal Coffers
    Stillmoon Cavalier
    Thornling
    Waterfront Bouncer
    Exhume
    Joraga Treespeaker
 
Pack 1 pick 3:
    Faith’s Fetters
    Brine Elemental
–> Sinkhole [naturalna konskwencja p1 i p2, wyobraziłem sobie co sinkhole robi z berłem i zabranie tej karty było silniejsze ode mnie]
    Arc Lightning
    Awakening Zone
    Gilded Lotus
    Figure of Destiny
    Empty the Warrens
    Bant Charm
    Vinelasher Kudzu
    Dauthi Marauder
    Rampant Growth
    Celestial Purge
 
Pack 1 pick 4:
    Elite Vanguard
    Pyrokinesis
    Fauna Shaman
    Pristine Talisman
–> Celestial Colonnade
    Mirari’s Wake
    Turnabout
    Kjeldoran Outpost
    Soltari Monk
    Kird Ape
    Glorious Anthem
    Ethersworn Canonist
 
Pack 1 pick 5:
    Mirran Crusader
    Braids, Cabal Minion
    Magma Jet
    Woodfall Primus
    Goblin Legionnaire
    Krosan Grip
    Sulfur Falls
    Ambition’s Cost
    Aven Mindcensor
    Kodama’s Reach
–> Profane Command [tutaj powinenem chyba zabrać Braids, ale skusiłem się na to ze względu na możliwość wskrzeszenia maga]
 
Pack 1 pick 6:
    Genesis
    Memory Jar
    Savannah
    Basilisk Collar
    Dragonskull Summit
    Phantom Centaur
    Blood Knight
    Nantuko Shade
    Thunderscape Battlemage
–> Æther Adept
 
Pack 1 pick 7:
    Trinket Mage
–> Nezumi Shortfang
    Keldon Marauders
    Hystrodon
    Lion’s Eye Diamond
    Hex Parasite
    Terminate
    Soltari Priest
    Stonecloaker
 
Pack 1 pick 8:
    Intuition
–> Puppeteer Clique
    Myr Battlesphere
    Manriki-Gusari
    Sunpetal Grove
    Volcanic Fallout
    Tainted Pact
    Worship
 
Pack 1 pick 9:
–> Spectral Procession
    Lotus Bloom
    Gaea’s Cradle
    Pithing Needle
    Stifle
    Restock
    Werebear
 
Pack 1 pick 10:
–> Gatekeeper of Malakir
    Vengevine
    Cabal Coffers
    Stillmoon Cavalier
    Thornling
    Exhume
 
Pack 1 pick 11:
    Arc Lightning
    Gilded Lotus
    Empty the Warrens
    Vinelasher Kudzu
–> Dauthi Marauder
 
Pack 1 pick 12:
    Elite Vanguard
–> Turnabout
    Soltari Monk
    Kird Ape
 
Pack 1 pick 13:
    Goblin Legionnaire
    Krosan Grip
–> Ambition’s Cost
 
Pack 1 pick 14:
–> Nantuko Shade
    Thunderscape Battlemage
 
Pack 1 pick 15:
–> Lion’s Eye Diamond
 
 
Pack 2 pick 1:
    Mikaeus, the Lunarch
    Show and Tell
–> Liliana Vess
    Reckless Charge
    Sylvan Library
    Scroll Rack
    Tectonic Edge
    Venser, the Sojourner
    Vampire Nighthawk
    Teetering Peaks
    Arc Trail
    Nekrataal
    Narcolepsy
    Incinerate
    Vampire Lacerator
 
Pack 2 pick 2:
    Thalia, Guardian of Thraben
–> Mana Leak
    Plague Sliver
    Seething Song
    Heartbeat of Spring
    Black Vise
    Rishadan Port
    Trygon Predator
    Platinum Angel
    Voidslime
    Primordial Hydra
    Firebolt
    Spell Pierce
    Fyndhorn Elves
 
Pack 2 pick 3:
    Soltari Champion
    Daze
    Stupor
    Ball Lightning
    Call of the Herd
    City of Traitors
    Nucklavee
    Seal of Primordium
    Unearth
    Call the Skybreaker
    Act of Aggression
    Cultivate
–> Bane of the Living
 
Pack 2 pick 4:
    Condemn
    Vendilion Clique
    Geralf’s Messenger
    Sneak Attack
    Vorapede
    Deathmark
    Treetop Village
    Obstinate Baloth
    Yosei, the Morning Star
–> Visara the Dreadful [zbyt wcześnie uciekam w mono blacka, clique to znacznie silniejszy pick]
    Makeshift Mannequin
    Hokori, Dust Drinker
 
Pack 2 pick 5:
    Land Tax
–> Phyrexian Metamorph [!]
    Abyssal Persecutor
    Chaos Warp
    Tidehollow Sculler
    Phyrexian Crusader
    Ghitu Encampment
    Augury Adept
    Glen Elendra Archmage
    Riftwing Cloudskate
    Flickerwisp
 
Pack 2 pick 6:
–> Opposition
    Carnophage
    Genju of the Spires
    Blastoderm
    Thawing Glaciers
    Nantuko Vigilante
    Chameleon Colossus
    Torch Fiend
    Lead the Stampede
    Akroma, Angel of Fury
 
Pack 2 pick 7:
    Ranger of Eos
    Siege-Gang Commander
    Deranged Hermit
    Cold-Eyed Selkie
    Ratchet Bomb
    Rootbound Crag
    Nezumi Graverobber
–> Skithiryx, the Blight Dragon
    Spikeshot Elder
 
Pack 2 pick 8:
    Time Spiral
    Frenzied Goblin
–> Birthing Pod
    Worn Powerstone
    Spiritmonger
    Brooding Saurian
    Frantic Search
    Voidmage Prodigy
 
Pack 2 pick 9:
    Mikaeus, the Lunarch
    Show and Tell
    Reckless Charge
    Tectonic Edge
–> Vampire Nighthawk
    Teetering Peaks
    Vampire Lacerator
 
Pack 2 pick 10:
    Seething Song
    Heartbeat of Spring
    Rishadan Port
    Voidslime
    Primordial Hydra
–> Spell Pierce
 
Pack 2 pick 11:
    Stupor
    Nucklavee
    Seal of Primordium
    Unearth
–> Act of Aggression
 
Pack 2 pick 12:
–> Geralf’s Messenger
    Vorapede
    Deathmark
    Hokori, Dust Drinker
 
Pack 2 pick 13:
–> Phyrexian Crusader
    Augury Adept
    Flickerwisp
 
Pack 2 pick 14:
–> Carnophage
    Genju of the Spires
 
Pack 2 pick 15:
–> Nezumi Graverobber
 
 Pack 3 pick 1:
    Balance
    Forbidden Alchemy
    Phyrexian Negator
    Slagstorm
    Explore
    Shrine of Burning Rage
    Raging Ravine
    Grand Arbiter Augustin IV
    Grafted Wargear
    Isolated Chapel
    Preordain
–> Parallax Wave [losowy pick, wynik chwilowego zagapienia się – powinien być preordain]
    Pulse of the Fields
    Goblin Wardriver
    Elves of Deep Shadow
 
Pack 3 pick 2:
    Wall of Reverence
    Vesuvan Shapeshifter
    Diregraf Ghoul
    Flametongue Kavu
–> Sphere of the Suns [vesuvan kusił, ale przy takich kosztach jakie miałem fixing jest wart każdej ceny]
    Barbarian Ring
    Qasali Pridemage
    Mortarpod
    Mold Shambler
    Drogskol Reaver
    Flashfreeze
    Rift Bolt
    Search for Tomorrow
    Wall of Roots
 
Pack 3 pick 3:
    Isamaru, Hound of Konda
    Lu Xun, Scholar General
–> Phyrexian Rager
    Jackal Pup
    Green Sun’s Zenith
    Nevinyrral’s Disk
    Bloodbraid Elf
    Gifts Ungiven
    Windbrisk Heights
    Ninja of the Deep Hours
    Troll Ascetic
    Reanimate
    Looter il-Kor
 
Pack 3 pick 4:
    Stoneforge Mystic
–> Phyrexian Obliterator
    Koth of the Hammer
    Acidic Slime
    Temple Garden
    Mortify
    Spellskite
    Ancient Grudge
    Havengul Lich
    Thelonite Hermit
    Rude Awakening
    Goblin Ruinblaster
 
Pack 3 pick 5:
–> Ravages of War [ludzie chyba nie doceniają tej karty]
    Duress
    Rancor
    Prismatic Lens
    Edric, Spymaster of Trest
    Black Knight
    Academy Ruins
    Disfigure
    Gideon’s Lawkeeper
    Buried Alive
    Enclave Cryptologist
 
Pack 3 pick 6:
    Mentor of the Meek
–> Imperial Seal
    Sundering Titan
    Ideas Unbound
    Grim Backwoods
    Firemane Angel
    Stromkirk Noble
    Fathom Seer
    Fire Ambush
    Wake Thrasher
 
Pack 3 pick 7:
    Dismantling Blow
    Willbender
    Ink-Eyes, Servant of Oni
    Ohran Viper
–> Scrubland
    Electrolyze
    Razormane Masticore
    Goblin Goon
    Xiahou Dun, the One-Eyed
 
Pack 3 pick 8:
    Oracle of Mul Daya
    Lotus Petal
    Tormod’s Crypt
–> Vault of the Archangel
    Great Sable Stag
    Summoning Trap
    Slith Firewalker
    Life from the Loam
 
Pack 3 pick 9:
    Phyrexian Negator
    Slagstorm
    Grafted Wargear
–> Isolated Chapel
    Pulse of the Fields
    Goblin Wardriver
    Elves of Deep Shadow
 
Pack 3 pick 10:
–> Diregraf Ghoul
    Barbarian Ring
    Qasali Pridemage
    Mortarpod
    Mold Shambler
    Rift Bolt
 
Pack 3 pick 11:
    Isamaru, Hound of Konda
    Jackal Pup
–> Nevinyrral’s Disk
    Windbrisk Heights
    Ninja of the Deep Hours
 
Pack 3 pick 12:
–> Spellskite
    Ancient Grudge
    Thelonite Hermit
    Goblin Ruinblaster
 
Pack 3 pick 13:
    Rancor
–> Black Knight
    Academy Ruins
 
Pack 3 pick 14:
–> Ideas Unbound
    Grim Backwoods
 
Pack 3 pick 15:
–> Xiahou Dun, the One-Eyed
 

17 Swamp

Diregraf Ghoul
Imperial Seal
Nezumi Shortfang
Nezumi Graverobber
Black Knight
Sphere of the Suns
Sinkhole
Nantuko Shade
Gatekeeper of Malakir
Dauthi Marauder
Vampire Nighthawk
Phyrexian Rager
Phyrexian Metamorph
Phyrexian Obliterator
Xiahou Dun, the One-Eyed
Bane of the Living
Nevinyrral’s Disk
Ambition’s Cost
Puppeteer Clique
Liliana Vess
Skithiryx, the Blight Dragon
Visara the Dreadful
Profane Command

Długo chciałem dołożyć tutaj kilka niebieskich kart, ale ostatecznie postawiłem na płynność nad power levelem. Kolejny deck, który co prawda dosyć pechowo, ale odpadł w 1 rundzie. Przy stanie 1:1, grając z RGb Ramp dostałem solidne rozdanie z 3 swampami, sferą, banem i metamorphem. Niestety te 4 początkowe zródła mana były wszystkimi jakie dobrałem przez kolejne miliard tur. W tym czasie oponent poszukał tutorem Chameleon Colossusa, zapodał Batterskula i przyakcelerował do Mściciela z Zendikaru. Metamorph skopiował skulla licząc że zdołam tym kupić nieco czasu, ale rywal bardzo szybko powiększał tokeny z zendikara podczas gdy smutne Bane of the Living mogło się odpalić za całe x=1Thinking

Spoiler

 
Pack 1 pick 1:
    Isamaru, Hound of Konda
    Dismiss
    Plague Sliver
    Grim Lavamancer
    Acidic Slime
–> Batterskull [solidnej klasy bezkolorowa karta to zawsze dobry 1st pick,  uparciuchy mogą się już na tym etapie pchać w reda biorąc ponuraka]
    Steam Vents
    Fire/Ice
    Lodestone Golem
    Grim Backwoods
    Skinrender
    Flashfreeze
    Strangleroot Geist
    Goblin Wardriver
    Ethersworn Canonist
 
Pack 1 pick 2:
    Mentor of the Meek
    Night’s Whisper
    Blistering Firecat
    Explore
    Pristine Talisman
    Badlands
–> Shadowmage Infiltrator [1st pick raczej kontrolny, więc dlaczego by tym razem nie podążyć w tym kierunku?]
    Priest of Urabrask
    Sunpetal Grove
    Day of Judgment
    Sheoldred, Whispering One
    Mana Tithe
    Rampant Growth
    Vampire Lacerator
 
Pack 1 pick 3:
    Student of Warfare
    Char
    Terastodon
–> Solemn Simulacrum
    Volrath’s Stronghold
    Sphinx of the Steel Wind
    Basilisk Collar
    Smash to Smithereens
    Angel of Despair
    Ambition’s Cost
    Visara the Dreadful
    Martial Coup
    Werebear
 
Pack 1 pick 4:
    Elite Vanguard
    Pulse of the Forge
    Mind Stone
    Overgrown Tomb
    Qasali Pridemage
    Empty the Warrens
    Teetering Peaks
–> Terror
    Blue Elemental Blast
    Aftershock
    Life from the Loam
    Goblin Ruinblaster
 
Pack 1 pick 5:
    Weathered Wayfarer
    Kargan Dragonlord
    Black Vise
    Ancient Tomb
    Engineered Explosives
    Pillage
    Putrid Leech
    Act of Aggression
–> Frantic Search
    Akroma, Angel of Fury
    Wall of Roots
 
Pack 1 pick 6:
    Catastrophe
    Graveborn Muse
    Genju of the Spires
    Tidehollow Sculler
    Akroma, Angel of Wrath
–> Drowned Catacomb
    Tattermunge Maniac
    Devil’s Play
    Opportunity
    Zo-Zu the Punisher
 
Pack 1 pick 7:
    Dismantling Blow
    Firestorm
    Memory Jar
    Ruhan of the Fomori
    Krosan Grip
    Treetop Village
    Pyroclasm
    Nezumi Graverobber
–> Voidmage Prodigy
 
Pack 1 pick 8:
    Cataclysm
    Stormblood Berserker
    Grand Arbiter Augustin IV
    Turnabout
    Mishra’s Factory
    Vines of Vastwood
–> Worship
    Diabolic Servitude
 
Pack 1 pick 9:
    Isamaru, Hound of Konda
    Plague Sliver
    Grim Backwoods
–> Flashfreeze
    Strangleroot Geist
    Goblin Wardriver
    Ethersworn Canonist
 
Pack 1 pick 10:
    Blistering Firecat
    Badlands
    Priest of Urabrask
    Sunpetal Grove
–> Sheoldred, Whispering One
    Mana Tithe
 
Pack 1 pick 11:
    Student of Warfare
–> Volrath’s Stronghold
    Basilisk Collar
    Smash to Smithereens
    Visara the Dreadful
 
Pack 1 pick 12:
    Empty the Warrens
    Teetering Peaks
    Aftershock
–> Goblin Ruinblaster
 
Pack 1 pick 13:
    Pillage
–> Act of Aggression
    Akroma, Angel of Fury
 
Pack 1 pick 14:
–> Genju of the Spires
    Tattermunge Maniac
 
Pack 1 pick 15:
–> Ruhan of the Fomori
 
 
Pack 2 pick 1:
–> Sun Titan [tutaj byłem zbyt greedy, bo jestem już dosyć mocno w UB – powinienem zabrać fixing czyli relic]
    Trinket Mage
    Abyssal Persecutor
    Chandra Nalaar
    Survival of the Fittest
    Coalition Relic
    Tropical Island
    Electrolyze
    Epochrasite
    Angelic Destiny
    Niv-Mizzet, the Firemind
    Bogardan Hellkite
    Nantuko Shade
    Spikeshot Elder
    Overgrown Battlement
 
Pack 2 pick 2:
    Land Tax
–> Jace, the Mind Sculptor
    Mesmeric Fiend
    Devastating Dreams
    Noble Hierarch
    Kozilek, Butcher of Truth
    Hallowed Fountain
    Trygon Predator
    Eldrazi Monument
    Frost Titan
    Phantom Centaur
    Luminarch Ascension
    Consuming Vapors
    Kodama’s Reach
 
Pack 2 pick 3:
    Leonin Relic-Warder
    Phantasmal Bear
    Gamble
    Ohran Viper
    Molten-Tail Masticore
–> Flooded Strand
    Naturalize
    Dragonskull Summit
    Wrath of God
    Jungle Lion
    Aven Mindcensor
    Makeshift Mannequin
    Kokusho, the Evening Star
 
Pack 2 pick 4:
–> Remand
    Demonic Tutor
    Slagstorm
    Smokestack
    Rishadan Port
    Broodmate Dragon
    Manriki-Gusari
    Momentary Blink
    Goblin Trenches
    Stonewood Invocation
    Dauthi Marauder
    Looter il-Kor
 
Pack 2 pick 5:
    Ancestral Vision
    Bloodgift Demon
    Ulamog, the Infinite Gyre
–> Underground Sea
    Ideas Unbound
    Academy Ruins
    Earthquake
    Hero of Oxid Ridge
    Pulse of the Fields
    Glorious Anthem
    Avalanche Riders
 
Pack 2 pick 6:
    Forbidden Alchemy
–> Damnation
    Hellspark Elemental
    Deranged Hermit
    Giant Solifuge
    Phyrexian Processor
    Death Cloud
    Bant Charm
    Forbid
    Destructive Force
 
Pack 2 pick 7:
–> Compulsive Research
    Imperial Seal
    Goblin Guide
    Indrik Stomphowler
    Thran Dynamo
    Mold Shambler
    Behemoth Sledge
    Tainted Pact
    Thrun, the Last Troll
 
Pack 2 pick 8:
–> Nevinyrral’s Disk
    Shelldock Isle
    Tormod’s Crypt
    Ancient Grudge
    Stifle
    Capsize
    Savannah Lions
    Wake Thrasher
 
Pack 2 pick 9:
    Trinket Mage
–> Abyssal Persecutor
    Angelic Destiny
    Niv-Mizzet, the Firemind
    Bogardan Hellkite
    Spikeshot Elder
    Overgrown Battlement
 
Pack 2 pick 10:
    Land Tax
    Devastating Dreams
    Eldrazi Monument
–> Frost Titan
    Phantom Centaur
    Luminarch Ascension
 
Pack 2 pick 11:
    Phantasmal Bear
–> Molten-Tail Masticore
    Naturalize
    Dragonskull Summit
    Jungle Lion
 
Pack 2 pick 12:
    Smokestack
–> Momentary Blink
    Goblin Trenches
    Stonewood Invocation
 
Pack 2 pick 13:
    Academy Ruins
–> Hero of Oxid Ridge [ten koleś w tym miejscu zdziwił mnie niesamowicie, uznałem że nikt w tym drafcie nie idzie w reda – jak się okazało z powtórek istotnie nikt nie zbierał w tym drafcie owego archetypu]
    Pulse of the Fields
 
Pack 2 pick 14:
–> Phyrexian Processor
    Bant Charm
 
Pack 2 pick 15:
–> Behemoth Sledge
 
 
Pack 3 pick 1:
    Whipcorder
    Aeon Chronicler
–> Grave Titan [mając jedynie Sheoldreda w roli finishera i nie będą pewnym powrotu blue tytana wolałem się w tym względzie zabezpieczyć, removal zawsze można zabrać później]
    Chandra, the Firebrand
    Primeval Titan
    Crucible of Worlds
    Karakas
    Figure of Destiny
    Vampire Nighthawk
    Windbrisk Heights
    Doom Blade
    Stunted Growth
    Slith Firewalker
    Rude Awakening
    Joraga Treespeaker
 
Pack 3 pick 2:
    Mulldrifter
–> Shriekmaw [drifter równie solidny, ale mam już compulsive research i frantic search, które robią podobne sztuczki]
    Ball Lightning
    Birthing Pod
    Sword of Light and Shadow
    Watery Grave
    Vindicate
    Hex Parasite
    Ghitu Encampment
    Go for the Throat
    Neurok Commando
    Skeletal Vampire
    Tithe
    Xiahou Dun, the One-Eyed
 
Pack 3 pick 3:
    Exalted Angel
–> Tradewind Rider
    Braids, Cabal Minion
    Sneak Attack
    Eternal Witness
    Barbarian Ring
    Nucklavee
    Moment’s Peace
    Nantuko Vigilante
    Firespout
    Cursecatcher
    Master of the Wild Hunt
    Flickerwisp
 
Pack 3 pick 4:
–> Sower of Temptation
    Puppeteer Clique
    Mogg War Marshal
    Lotus Bloom
    Venser, the Sojourner
    Gifts Ungiven
    Beast Within
    Brainstorm
    Summoning Trap
    Thelonite Hermit
    Exhume
    White Knight
 
Pack 3 pick 5:
    Enlightened Tutor
    Phyrexian Negator
    Pyrokinesis
    Natural Order
–> Undermine
    Etched Oracle
    Thornscape Battlemage
    Cruel Ultimatum
    Vinelasher Kudzu
    Narcolepsy
    Reanimate
 
Pack 3 pick 6:
    Stoneforge Mystic
    Tinker
    Harmonize
    Sundering Titan
    Doran, the Siege Tower
    Iona, Shield of Emeria
    Isolated Chapel
–> Kira, Great Glass-Spinner
    Skizzik
    Ravenous Baboons
 
Pack 3 pick 7:
    Ranger of Eos
    Searing Blaze
    Black Knight
    Sphinx of Jwar Isle
–> Agony Warp
    Parallax Wave
    Kird Ape
    Kami of Ancient Law
    Silent Specter
 
Pack 3 pick 8:
    Magus of the Tabernacle
    Chaos Warp
    Lavaclaw Reaches
    Absorb
    Razormane Masticore
    Drogskol Reaver
–> Into the Roil
    Thunderscape Battlemage
 
Pack 3 pick 9:
    Whipcorder
–> Aeon Chronicler
    Crucible of Worlds
    Figure of Destiny
    Windbrisk Heights
    Slith Firewalker
    Rude Awakening
 
Pack 3 pick 10:
    Birthing Pod
–> Hex Parasite
    Ghitu Encampment
    Neurok Commando
    Tithe
    Xiahou Dun, the One-Eyed
 
Pack 3 pick 11:
–> Barbarian Ring
    Moment’s Peace
    Nantuko Vigilante
    Cursecatcher
    Flickerwisp
 
Pack 3 pick 12:
–> Puppeteer Clique
    Mogg War Marshal
    Lotus Bloom
    Thelonite Hermit
 
Pack 3 pick 13:
    Phyrexian Negator
    Etched Oracle
–> Vinelasher Kudzu
 
Pack 3 pick 14:
–> Harmonize
    Ravenous Baboons
 
Pack 3 pick 15:
–> Kird Ape
 

Underground Sea
Flooded Strand
Volrath’s Stronghold
Drowned Catacomb
7 Island
7 Swamp

Into the Roil
Agony Warp
Remand
Voidmage Prodigy
Terror
Undermine
Shadowmage Infiltrator
Kira, Great Glass-Spinner
Compulsive Research
Frantic Search    
Tradewind Rider
Molten-Tail Masticore
Sower of Temptation
Damnation
Jace, the Mind Sculptor
Solemn Simulacrum
Puppeteer Clique
Shriekmaw
Batterskull
Grave Titan
Frost Titan
Sheoldred, the Whispering One

Ostatni cube jaki rozegrałem. Myślę, że widać jakiś tam progres w moich poczynaniach, ja sam uważam sklecony tutaj deck za bliski ideału dla kontrolki. Niechętnie spoglądam tutaj w zasadzie jedynie na Sheoldreda, którego zamieniłbym na dowolną kontrę, removal lub draw i którego bardzo często odsidowywałem za Persecutora, Dysk (vs aggro) albo kronikarza (vs contol).  Deck sprawował się wybornie, w zasadzie w żadnej z 6ciu gier nie byłem jakoś szczególnie zagrożony przegraną. Dzięki dużym możliwościom filtrowania biblioteki (jacek, compulsive, finkel i frantic) wszelkie potrzebne odpowiedzi dobierałem na czas. Dodatkowej głębi dodawał tu z pewnością Volrath’s Stronghold, land, który pomiędzy Shriekmawem, Sowerem czy Voidmagiem okazał się użytecznym narzędziem. Gry trwały dosyć długo, ale osiągnąłem stosunkowo gładkie 3-0,  w pokonanym polu pozostawiając GUb Ramp, UB Braids/Deathcloud oraz UW Upheaval.


Generalne wrażenia z cube draftingu mam mieszane. Z jednej strony format daje ogromny fun i jest w stanie z łatwością uzależnić. Z drugiej jako nagrody dostajemy nic nie warte paczki z bloku Time Spirala, co sprawia, że aby wyjść na jakiś tam plus trzeba osiągać chory winrate.  Na pewnym etapie uznałem, że nie ma sensu sprzedawać draftsetów TPF (wartych raptem 6-6,5 tixa) i lepiej się pobawić w polowanie na Tarmogoyfy czyli sobie ten format odświeżyć.  Jeżeli nie traktujesz mtgo zarobkowo i lubisz podraftować z paczek, z których niemalże każda karta mogłaby być pierwszym pickiem w swoim formacie macierzystym, to na cube draftach się z pewnością nie zawiedziesz – masa funu, masa interakcji, a wszystko to w epickiej oprawie paczek wypchanych po brzegi mocarnymi kartonikami. Jeśli format wróci to z pewnością i ja wrócę do niego choćby na 1-2 eventy, bo zabawa jest tutaj naprawdę przednia.

Pozdrawiam, Sołtys

 

P.S. jak nie macie życia i tixów na drafty, to zawsze możecie uskutecznić cube’a na żywo: http://www.gatheringmagic.com/home-improvement-magic-crafts Smile

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze