Magic Lore – Guildpact (-5,500 AR)

Witam wszystkich w kolejnym odcinku opowieści z cyklu Magic-Lore.pl. Dziś popatrzymy na pradawną historię jednego z najbardziej lubianych przez graczy światów MTG, a mianowicie Ravnici. Edycja War of the Spark (Wojna Iskry) sprowadza na ten plan wielu Wędrowców i jest poświęcony wojnie między nimi (witaj Inifinity War w świecie MTG).

My zaś odejdziemy głęboko wstecz i zaczniemy od wydarzeń, które zaszły nawet przed pierwszą edycją z tego świata, czyli Ravnica: City of Guilds (Miasto Gildii).

 

Pakt Gildii

Dodatek Ravnica: City of Guilds wprowadził nas do specyficznego świata, który jest jednym wielkim miastem, a władza i obowiązki są rozdzielone między dziesięcioma gildiami (każda reprezentuje jeden z dwóch kolorów many). Pierwszym pytaniem nasuwającym się przy spojrzeniu na taką strukturę świata jest: dlaczego wszystkie gildie rzetelnie wykonują swoje obowiązki i czy naprawdę nikt nie próbował tego układu złamać. Owszem, próbowało wielu. Ale prawo na Ravnice jest czymś więcej niż listą zasad – jest ono bardzo potężnym zaklęciem, które nazywane jest Paktem Gildii (ang. Guildpact).

Zaklęcie to zostało stworzone ponad 10000 lat temu (czyli -5,500 AR, dodajmy, że rok na Ravnice jest taki sam, jak na Ziemi) przez Wędrowca Azora I. Reguluje ono interakcje między gildiami oraz definiuje zakres obowiązków każdej z nich. By złamanie tego prawa było niemożliwe, zaklęcie zostało wzmocnione krwią każdego z parunów (liderów) gildii.

magic lore - Guildpact

kliknij, aby powiększyć

Gildie Ravnici

Tak jak zostało wspomniane – Pakt Gildii definiuje zakres obowiązków każdej z nich.

Oto jakie są to obowiązki:

Selesnya – ekologia, organizacje charytatywne oraz religia natury, alternatywna dla kościoła Orzhov.

Orzhov – dominująca organizacja religijna oraz największy bank Ravnici.

Dimir – kurierzy, rynek informacji, zarządzanie bibliotekami. W praktyce okazało się, że Dimir to także morderstwa na zlecenie, szpiegostwo oraz inne sprawy kryminalne.

Boros – wojsko i policja.

Azorius – urzędnicy, prawnicy, sądownictwo.

Simic – ekologia, biologia, bioinżynieria.

Rakdos – przemysł żywnościowy, górnictwo, rozrywka, pozostałe prace manualne oraz dział usług. W praktyce także są odpowiedzialni za działania kryminalne, rynek niewolników oraz niepokoje społeczne.

Gruul – leśnictwo, ochrona natury. W praktyce anarchistyczna natura Gruul powoduje, że część klanów ciągle podejmuje próby zniszczenia całej cywilizacji Ravnici.

Golgari – rolnictwo oraz zarządzanie odpadami.

Izzet – fizyka, inżynieria.

Oczywiście, mimo że Pakt w miarę skutecznie regulował życie Ravnici, zawsze istniał ktoś, kto był z tego niezadowolony, więc próby zniszczenia paktu były liczne. Zaklęcie to było jednak tak potężne, że nawet paruni nie mieli mocy, by mu przeciwdziałać. Aby złamać Pakt potrzebne było coś więcej niż moc – potrzebny był paradoks, sytuacja, która nie może zostać jednoznacznie potraktowana w ramach Paktu. Taki paradoks powstał podczas obchodów święta Decamillennial, czyli 10000-lecia powstania Paktu, kiedy parun Dimir, wampir Szadek, został aresztowany przez Agrusa Kosa i w taki sposób ujawniono publicznie istnienie tej gildii. To zaś złamało przypisaną Dimir przez Pakt zasadę ukrycia i tajemniczości. Areszt Szadeka spowodował zniszczenie Paktu i od tych czasów wiele w Ravnice się zmieniło, ale jest to już całkiem inna historia.

Ravnica Błażej Kurowski Vlepkaaday

Ravnica by Błażej Kurowski www.instagram.com/Vlepkaaday; kliknij, aby powiększyć

 

Liderzy Gildii

Warto też wspomnieć, kim byli magowie, którzy podpisali Pakt oraz jak potoczyły się ich późniejsze losy. Jak zostało już wspomniane, byli oni parunami swoich gildii, czyli bezwzględnymi liderami, którzy mogli mówić w imieniu całej frakcji.

Selesnya – Mat’Selesnya – elemental, stworzony poprzez złączenie się pewnej liczby dryad. Spędził większość czasu wewnątrz Vitu-Ghazi, Drzewa Życia aż do momentu, kiedy Szadek próbował go zabić pod czas Dekamilenium. Do dziś żyje w głębiach Vitu-Ghazi i głosi swoją wolę poprzez Guildmastera – Trostani.

Orzhov – Obzedat – rada, składająca się z duchów byłych patriarchów (rzadziej matriarchów), którym udało się wznieść do nieśmiertelnych duchów. Te duchy zachowały swoją świadomość i swoje majątki nawet za granicą śmierci. Obzedat znany jest też jako Nieśmiertelni (Deathless) lub Rada Duchów Orzhovy. Wszyscy jego członkowie wyglądają jak chorobliwie otyłe, blade postacie należące do szlachty lub wysokiego duchowieństwa. Głową Rady, która zatwierdza wszystkie decyzje był Dziadek Karlov (Grandfather Karlov). Członkostwo w Obzedacie nadawano za wybitne zasługi dla gildii podczas życia i obejmuje ono także pewien period aprobacji. W sytuacjach wyjątkowych jest także możliwe anulowanie członkostwa. Obzedat ma swą siedzibę głęboko pod dzielnicą Orzhov i rzadko komunikuje się ze światem, preferując komunikację za pomocą oficjalnego Wielkiego Posła, którym do ostatnich wydarzeń była Teysa Karlov. Nie jest do końca wiadomo, czy założycielami gildii Orzhov były te same duchy, które wchodzą obecnie w skład Obzedatu, czy zostały one zamienione na innych.  Władza Obzedatu skończyła się podczas wydarzeń bloku Guilds of Ravnica, kiedy Wędrowczyni Kaya zabiła wszystkich członków i przyjęła tytuł Guildmastera.

Dimir – Szadek – ostatni ze starożytnej rasy psychowampirów ukrywał się w cieniu przez 10000 lat, by przygotować plan przejęcia kontroli nad całym miastem. W jego ramach zaatakował ceremonię błogosławienia podczas święta Decamillennial przy pomocy szamanki Golgari Savry oraz swoich najpotężniejszych sług – lupulów – zmiennokształtnych robaków, które są w stanie przyjmować formę każdej pożartej przez nie istoty. Ostatecznie został zaaresztowany przez Agrusa Kosa co spowodowało paradoks, który zniszczył Pakt Gildii. Po swoim areszcie Szadek został zabity przez Guildmastera Azorius, Wielkiego Arbitra Augustina IV, któremu udało się przejąć kontrolę nad duchem Szadeka oraz wykorzystać go dla morderstwa aniołów legionu Boros. Szadekowi udało się uwolnić spod kontroli Wielkiego Arbitra Augustina i go zabić. Przy wykorzystaniu swoich nowych mocy (między innymi zdolności do kontrolowania duchów z dzielnicy Agyrem) ponownie spróbował dojść do władzy nad całym miastem. W ostateczności spowodowało to złączenie się Agyremu z resztą Ravnici, a duch samego Szadeka został na wieczność uwięziony w tej dzielnicy. Z czasem (wskutek wydarzeń związanych z Naprawą Świata – z ang. Mending), Agyrem zniknął z mapy Ravnici wraz z duchem Szadeka. Mimo to obecny Guildmaster Lazav twierdzi, że jest w stanie podtrzymywać kontakt z duchem paruna.

Boros – Razia – anioł, która była „duszą i ciałem gildii Boros od momentu zawarcia Paktu”. Wojsko traktowało ją bardziej jako półboga, niż jako dowódcę. W trudnych chwilach walki Razia inspirowała żołnierzy do walki, dawała nadzieję, a w razie konieczności stawała do walki osobiście, rozrywając pole bitwy świętym ogniem. Była także wzorem dla tworzenia pozostałych aniołów Borosa, z czgo wynika że wszystkie anioły Ravnici są bardzo podobne (możliwe że nawet identyczne) fizycznie. Razia zginęła w walce z Szadekiem (przebywającym pod kontrolą Wielkiego Arbitra Augustina IV) w dzielnicy duchów, Agyremie, przebita własnym mieczem.

Azorius – Wielki Arbiter Azor I – sfinks nieznanego pochodzenia, były Wędrowiec. Jest magiem prawa oraz hieromantem. Azor wędrował pomiędzy światami, zostawiając po sobie układy prawne oraz legendy o tak zwanym „strażniku prawa” (ang. lawbringer). W Ravnice został faktycznym twórcą tekstu Paktu Gildii. Po wprowadzeniu Paktu udał się do innych światów. Podczas prób stworzenia pułapki na Nicola Bolasa poświęcił iskrę Wędrowca i został na wieczność przywiązany do Ixalanu.

Simic – biomanta rasy vedalkenów o nazwisku Simic, jego losy po zawarciu Paktu są nieznane.

Rakdos – Rakdos – demoniczny parun i Guildmaster kultu Rakdosa. Spędza większość czasu śpiąc w głębiach Rix Maadi, rezydencji kultu. Odpowiedzialność za gildię została przydzielona mu przez Pakt, jako próba nadania mu głębszego celu albo przynajmniej utrzymania go wystarczająco zajętym, by sprawiał mniej problemów reszcie parunów. Podczas wydarzeń pierwszego bloku Ravnica, Lyzolda (ówczesny Guildmaster kultu) przeprowadziła rytuał, by przebudzić Rakdosa oraz przejąć kontrolę nad jego umysłem przy pomocy mikstur ze smoczego płynu mózgowego. Do przeprowadzania rytuału Lyzolda wykorzystała krew Mica Zunicha, syna Jarada, Guildmastera Golgari. Interwencja jego rodziców spowodowała, że kontrolę nad Rakdosem przejął sam Mic. Ostatecznie, Lyzoldzie udało się przejąć kontrolę nad zaklęciem i wysłać Rakdosa siać spustoszenie w dzielnicach Ravnici. Bez jej wiedzy, Momir Vig, Guildmaster Simiców, który dostarczał Lyzoldzie płyn mózgowy, planował wykorzystać Projekt Kraj, by pokonać Rakdosa i przekonać pozostałych przywódców, by przekazali mu władzę nad całym miastem. Momir Vig został zabity przez Agrusa Kosa, a Projekt Kraj stoczył walkę z Rakdosem. Demonowi udało się zwyciężyć, lecz kosztem dużych obrażeń, które odbiły się też na Izoldzie. Kultyści skorzystali z jej momentu słabości i rozerwali ją na części i pożarli, co spowodowało olbrzymi uraz umysłu Rakdosa (przez naturę zaklęcia kontroli, z którego korzystała Izolda). Rakdos wpadł w stan śpiączki, w którym przebywał w jeziorze lawy pod Rix Maadi aż do wydarzeń z drugiego bloku Ravnici.

Gruul – Cizarim, cyklop, przodek Borborygmosa, przedostatniego Guildmastera Gruuli. Jego los nie jest opisany w żadnym z kanonicznych źródeł, natomiast wiadomo, że w czasie wydarzeń z pierwszego bloku Ravnici był już martwy.

Golgari – Svogthir – devkarin, elf, który złączył pod swoją opieką wojsko elfów i wygnańców odrzuconych przez pozostałe gildie. Później do składu gildii weszły legiony nieumarłych wskrzeszone osobiście przez paruna. Svogthir prowadził wojnę z nadziemną częścią Ravnici aż do momentu zaproponowania Paktu. Stał się przywódcą Golgari na tysiące lat dzięki swojej znajomości nekromancji, ostatecznie zostając lichem. Svogthir był znany z miłości do „ulepszania” swojego ciała, korzystając przy tym z trupów potężnych indywiduów. Dołączył do swojego ciała m.in. tułów Cisarima, paruna Gruul. Ostatecznie jedyną oryginalną częścią Svogthira pozostała jego głowa, którą czynił niezniszczalną dzięki swej magii. W końcu Svogthir został obalony przez pięć gorgon znanych jako Siostry Kamiennej Śmierci. Mimo że udało mu się zabić dwie z nich, pozostałe trzy zniszczyły jego ciało, a głowę zamknęły w starodawnym grobowcu od tego momentu znanym jako Svogthos, gdzie Svogthir przebywał około stulecia. Svogthir wrócił na scenę ponownie pod czas Dekamilenium, uwolniony przez Savrę, która stworzyła dla niego nowe ciało i wykorzystała, by obalić władze gorgon. Savra jednak zdradziła paruna i przejęła kontrolę nad gildią, pochłaniając siły Svogthira. Mimo to Svogthir przeżył i korzystając z okazji, kiedy Szadek zdradził i zamordował Savrę, przejął kontrolę nad jej ciałem. Dołączył do Guildmastera Simiców, Momira Viga, i jego planu przejęcia władzy nad całą Ravnicą przy pomocy Projektu Kraj. Duch Svogthira został jednak pokonany przez ducha Agrusa Kosa, który przejął kontrolę nad ciałem Savry i zabił Momira. Pozostawiony sam sobie, Projekt Kraj zniszczył laboratorium Simiców, gdzie przebywała głowa Svogthira. Jego losy od tego momentu są nieznane, jednak bardzo prawdopodobne jest, że parun żyje dalej. Rzecz jasna jako głowa.

Izzet – Niv-Mizzet – temperamentny parun gildii Izzet jest co najmniej piętnastotysiącletnim smokiem. Jego inteligencja jest daleko poza granicami większości bytów Ravnici. Niv-Mizzet jest znany z wielu genialnych inwencji, które do teraz służą mieszkańcom Ravnici. Najbardziej znanym z nich jest praktycznie niezniszczalny metal mizzium. Poza wielkim umysłem Niv-Mizzet jest znany z równie wielkiej arogancji. Stale poszukuje on sensu życia. Bardzo często Niv-Mizzet zrywa kontakt z całym światem na długi okres, by spędzić czas myśląc nad swoimi genialnym projektami. Przedostatnia jego nieobecność, która miała miejsce podczas wydarzeń Ravnica: City of Guilds, trwała około 2500 lat i skończyła się dopiero po obaleniu Paktu Gildii. Później Niv-Mizzet ujawnił swój projekt, który miał na celu zebranie magii Paktu w sobie. Wydarzenia związane z jego realizacją miały miejsce w trakcie fabuły dodatku Dragon’s Maze. Ostatecznie plany smoka zostały przekreślone przez Wędrowca Jace’a Belerena, który została Żywym Paktem zamiast Niv-Mizzeta. Umysł Niv-Mizzeta jest na tyle rozwinięty, że smok ma wiedzę o istnieniu innych światów i wędrowców mimo braku Iskry. Niv-Mizzet także jest w stanie oszacować zagrożenie od Nicala Bolasa. Powierzył on Ral Zarekow, który de facto został Guildmasterem na czas kolejnej długiej nieobecności Niv-Mizzeta, stworzenie nadajnika, który byłby w stanie ściągnąć Wędrowców na walkę z Bolasem. Kolejnym krokiem przygotowującym Niv-Mizzeta do walki z Bolasem było stworzenia mechanizmu pozwalającego Niv-Mizzetowi skorzystać z nieobecności Jace’a do przejęcia mocy Paktu. Jednak to urządzenie, stworzone przez Rala Zareka, zostało celowo uszkodzone przez Dovina Baana i żywym Paktem pozostał Jace.

Tak się potoczyły losy tych potężnych magów, którzy stworzyli Ranicę w postaci znanej z dodatków do gry. Teraz nie tylko ich zamysł, ale też cały świat są w dużym zagrożeniu. Czy uda się im przetrwać? Zobaczymy podczas Wojny Iskry.

 


Źródła

Pisząc ten tekst posiłkowałem się poniższymi źródłami:

 

Aktualizacja z 04.04.2020: obecnie ukazały się poniższe prace w ramach projektu Magic Lore PL

Artykuły:

 

Filmy

 


 PATRONI I SPONSORZY 

Serdecznie dziękujemy naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierali lub aktywnie wspierają Projekt Magic Lore Pl!

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek z Wilda Software
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy
  • Sklep StrefaMtg.pl
  • Sklepy Graal.pl

 

Wciąż gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite.

 


Ivan Milenin – pochodzi ze sławnego miasta Dnipro, położonego we wschodniej części Ukrainy. Studia wyższe postanowił podjąć na AGH, z czym wiązała się jego przeprowadzka do Krakowa. Obecnie pracuję jako asystent na wspomnianej uczelni.

Mniej więcej w 2013 zaczął grać w MTG bardziej na poważnie. W Krakowie jest znany przede wszystkim jako mistrz przegrywania w topach PPTQ (udało mu się to zaliczyć około 10 razy w przeciągu ostatniego, 2018 roku czy nawet pół roku gry) oraz jako wielbiciel tak zwanego Competetive EDH. Jakichś większych osiągnięć jednak nie ma, chyba że można do nich zaliczyć wynik 10-5 na przedostatnim GP Warszawa.

 

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (