Przegląd Prasy #110 – Grand Prix Paryż 2016

Za nami bardzo emocjonujący tydzień z ostatnim premiere eventem w standardzie bloku Khansów. Chodzi oczywiście o Grand Prix Paryż 2016, na którym ładnie pograło wielu naszych rodaków na nwyróżninie zasługuje Grzegorz „Urlich” Kowalski, który otarł się o Top 8 i ostatecznie przez tie breakery uplasował się na 11 miejscu. 

Tradycyjnie zapraszamy do całego przeglądu, który specjalnie dla Was naszpikowaliśmy linkami do masy interesujących materiałów, jakie nawiedziły magicowy internet w ubiegłym tygodniu.

 

B Relacje z turniejów B

 

Grand Prix Paryż

Ze względu na europejską lokalizację i przyjazny format (standard) na Grand Prix Paryż wybrało się sporo Polaków, którzy tam całkiem ładnie zawalczyli. W main evencie zagrało ponad 1500 zawodników, w tym – jeśli się nie mylę w liczeniu – 21 Polaków. Do dnia drugiego dostało się 7 naszych wojowników (Kowalski Grzegorz, Kawonczyk Maciej, Hanski Marek, Kupinski Krzysztof, Deloly Mathieu, Janik Maciej, Grajewski Bartosz). Ostatecznie zajęli miejsca:

11. Kowalski Grzegorz 37
112. Kawonczyk Maciej 31
131. Hanski Marek 30
145. Janik Maciej 30
146. Kupinski Krzysztof 30
209. Deloly Mathieu 29
352. Grajewski Bartosz 24
470. Plucinski Karol 17
527. Bruski Bartosz 15
597. Bok Przemek 15
606. Knocinski Przemek 15
621. Grefling Jakub 15
648. Marek Krzysztof 15
807. Drabent Mateusz 13
811. Pietras Adrian 13
900. Gasior Pawel 12
1049. Szygulski Jakub 10
1106. Bobak Andrzej 9
1277. Lewandowski Bartlomiej 6
1310. Krawczyk Szymon 6
1500. Zmyslowski Piotr 0

Grzegorz „Urlich” Kowalski dzięki 11 miejscu (do topa nie wszedł na tie breakerach) i świetnym grom w ubiegłych premiere eventach zebrał wystarczającą liczbę Pro Pointów, aby zostać polskim liderem PP (Urlich ma 21 Pro Points). Jest to o tyle ważne, że posiadacz najwyższej liczby Pro Pointów w danym kraju na koniec sezonu zostaje kapitanem drużyny na World Magic Cup. Zaraz za nim Bartłomiej „Bartys” Lewandowski (18 PP) i Maciej „Duo” Janik (11). Szykuje się zażarta walka : )

2016 grand prix paryż winner

W Top 8 znalazło się sporo znanych graczy, w tym Hall of Famer Ben Stark, Prosi Martin Jůza i Ryoichi Tamada orazGiuseppe Reale, który zrobił drugie Top 8 z rzędu w swojej karierze. Ostatecznie całość wygrał Petr Sochůrek (gold level pro) ze swoim Grixis Controlem.

Decklisty z tego turnieju polecam podglądać tutaj.

 

PW Wieści z wybrzeża i okolic PW

 

Niemile widziany

Kolejny epizod historii wprowadzającej nas w szalony świat Innistradu. Pojawia się Lilka, są wilkołaki, jest Jace i chociaż jest w tym trochę sztucznego, pretekstowego pisania, zwłaszcza na początku przy wilczkach, to konfrontacja z nekromantką jest całkiem przyjemną lekturą. Nie dowiemy się z tego tak dużo o Innistradzie jak z opowieści sprzed tygodnia, ale jest klimat, jest tajemnica i jest misja. I przede wszystkim wreszcie jest to historia o charakterach i postaciach, a nie o epickich walkach, z których wynika tylko tyle, że wszyscy żyli długo i szczęśliwie.

Powstawanie Innistradu

Na fali Innistradowego hype’u i niezłego designu nowych kart pewnie znajdą się osoby, które chętnie poczytają coś więcej na temat tego jak set powstawał, jak został zaprojektowany, etc. Jeśli macie ochotę chłonąć informacje o tym dodatku, to polecić możemy trzy ostatnio opublikowane artykuły:

 

U Zapowiedzi wydarzeń M:tG U

 

Gnomicon 2016

Jak co roku tradycyjnie zapraszamy na jedną z naszych ulubionych imprez, nie tylko magicowych, ale też figurkowo-planszówkowych, czyli Gnomicon w Szczyrku. Impreza odbędzie się 13-15 maja 2016. Plan Gnomiconu, wraz z linkiem do prerejestracji i kosztami prezentujemy poniżej:

Piątek 
– FNM std
– FNM booster draft

Sobota
– pewnie od 10:00(?) PPTQ (50 zł wpisowe)
– po kolacji – PPTQ (50 zł wpisowe)

Niedziela
– PPTQ (50 zł wpisowe)

Dodatkowo dla zainteresowanych na życzenie side eventy: drafty, EDH, modern, itp. 

Polecamy skorzystać z formularza do zapisów w hotelu wraz z cenami akomodacji. 
gnomicon banner

Pro Tour Madryt – Shadows over Innistrad

pro tourPowoli zbliża się Pro tour Shadows over Innistrad, który zostanie rozegrany w madrycie, w formatach: Standard Constructed i Shadows over Innistrad Booster Draft. W dniach 22-24 kwietnia 2016 prosi powalczą o pulę nagród o łącznej wartości 250 000$.

Z Polaków zaproszenie na ten Pro Tour mają:

  • Mateusz Łukaszek (RPTQ)
  • Bartłomiej Lewandowski (za PT Oath of the Gatewatch)
  • Grzegorz Kowalski (za PT Oath of the Gatewatch)
  • Maciej Janik (2015-2016 Pro Club Gold Level)

Łukasz Przekora, który zakwalifikował się z RPTQ w Warszawie poprosił Wizardów o przeniesienie jego slota na Pt Sydney, stąd jego absencja powyżej. Lista sporządzona została na podstawie invajtów ze strony PT. Jeśli jest ktoś jeszcze zakwalifikowany, a nie ma go powyżej, to proszę o info w ramach aktualizacji. Chcemy kibicowac wszystkim Polakom Smile

Rozpiskę zbliżających się premiere eventów WOTC znajdziecie tutaj.

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Przewodnik po Grixis kontroli

Eric Froechlich omawia tutaj aktualną Grixis kontrolę w standardzie. Czyli to co zwykle – opis decku, opis sideboardowania się, etc.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Budżetowy Magic: Modernowy Death Cloud

Być może Death Cloud nie jest najlepszym deckiem na ten moment, ale jest to na pewno ciekawy spis. Jest to też stosunkowo rzadki przypadek budżetowego decku o kontrolnym charakterze. Deck jest fajnie opisany, jak zwykle u SaffronaOlive’a mamy także spis nie budżetowy.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Archangel Avacyn w Commanderze

Gdyby miniony tydzień jak w Ulicy Sezamkowej miała sponsorować jakaś literka albo i dwie, to byłyby to dwa A. Gdyby zaś szukać znaku pod jakim ten czas minął, to wskazać należałoby Archangel Avacyn. Dowód na to i tu, w powyższym tekście, i w tej budżetowej Archangel Avacyn, i w ciekawych deckach poniżej. Wygląda na to, że anielica pobudziła wyobraźnie deckbuilderów.

Ciekawe decki z EDH:

 

VINTAGE/LEGACY

Against the Odds: Battle of Wits

Zazwyczaj tej nieco caualowej serii nie poświęcamy zbyt wiele uwagi, ale tym razem mamy materiał całkiem fajnie opisany, a do tego Battle of Wits to karta, która pobudza wyobraźnię niektórych graczy. Jest to więc taki trochę luźniejszy tekst, w który możecie kliknąć jeśli chcecie się przekonać dlaczego nie jest to dobry win con.

Ciekawe decki:

PAUPER

Pennywise Pauper: Temur Tron

Kilka tekstów poruszało w minionym tygodniu granie tym archetypem, ale najlepszy z nich – najbardziej spójny, treściwy i najlepiej przygotowany – jest właśnie ten. Przy tym warto wspomnieć, że jest to materiał raczej wprowadzający w archetyp, ale jak znacie tę serię, to wiecie czego się po niej spodziewać.

 

LIMITED

Flashbackowa Ravnica

Niewiele się dzieje na Zendikarze, ale sporo emocji budzi za to Ravnica. Wszystko przez modernowe flashback drafty tego formatu, a że jest to – ponoć – jeden z lepszych setów, to i nie dziwią dość entuzjastyczne materiały. Po przejrzeniu wszystkich tych materiałów będziecie wiedzieć jak draftować ten format, co fajnego można w nim zrobić i jak się w nim grało. Są tu i drafty, i omówienia wraz z rysem historycznym, i analizy poszczególnych kolorów – praktycznie to co zawsze:

 

INNE

Zegar, nooby i bugi

Matt Sperling w tym tygodniu napisał chyba najbardziej komentowany artykuł magicowy. Na pewno najbardziej na CFB. Jego tekst porusza kilka różnych tematów związanych z etyką i zachowaniem fair w konkretnych sytuacjach. Najwięcej emocji chyba wzbudziła sprawa wykorzystywania bugów przez graczy na MTGO. Swoją drogą, rzućcie okiem co tam w komentarzach Tomasz Dudziec pisał. Pewnie część z was zna tę opowieść, ale jeśli nie, to na pewno jest interesująca anegdota:

I was playing the PTQ in Lorvyn era once in Spain.

1 My opponent cast Puppeteer Cligue targeting my Cloudtresher.
2 Cloudthresher resolved dealing 2 damage to Cligue -> Clique died and persisted.
3 t the end of turn I was trying to put the cloudtresher into exile.
4 My opponent told that the persisted Clique is not the same as original Clique and
only original Cligue has the proper text to exile Cloudthresher.

So resurrected Cloudthresher stayed should stay on battlefield in his opinion.

(hint -> this is not correct and was a bug on Modo)

I called a judge and said that this is incorrect.
The judge told me that this is correct because …. he was playing Online with those cards.
And this how it worked there…

I appealed and was pretty angry at bad ruling and Judge told me this is his final decision.
I got then game loss for being angry and not following final decision taken from bugged MODO smile emoticon

exploiting bugged MODO code into real Tournaments level prAngel   

Przy okazji warto zobaczyć też komentarz Bena Patzwalda, aby wiedzieć jak zachować się w podobnej sytuacji.

A jako kontynuację tych etycznych kwestii może posłużyć też tekst Rossa Merriama. Autor opisuje w nim kwestie powiązane z przekupstwem i ustawianiem wyniku przez graczy. Też wartościowa rzecz.

Ekologia wampirów

Jeśli czegoś nie wiecie o wampirach z Innistradu, to istnieje duża szansa na to, że stąd się właśnie tego dowiecie. Ant Tessitore zebrał tu informacje o tych krwiopijcach, które poznaliśmy do tej pory. Jest o ich charakterze, zachowaniach, zwyczajach, różnicach w fizjologii, o broniach oraz o ważniejszych postaciach znanych z imienia.

10 multiplayerowych porad

Teoretycznie ten tekst najbardziej pasuje do Commandera, ale tak na dobrą sprawę dotyczy każdej gry multiplayerowej. Abe Sargent przedstawia nam tu parę rad na temat tego jak się zachowywać, by takie gry wygrywać i by wszyscy mieli z tego sporo zabawy.

Jak przygotować się do Magicowego turnieju?

Tu nie ma nic nowego, ale temat ten pojawia się co jakiś czas i choćby dla bardziej amatorskich graczy i graczy dopiero zaczynających przygodę z Magiciem warto coś takiego przypominać. Seth Manfield zdradza tu nam jak wygląda przygotowywanie się prosa do turnieju i z czym ono się wiąże. Jak planujecie wypad na Grand Prix czy nawet PTQ, a nie wiecie z czym to się wiąże (lub z czym się wiązać powinno by odnieść sukces), to w linku znajdziecie na to odpowiedź.

Historia Isobel

Kim jest Isobel? Ha! Na pewno o niej nie słyszeliście, ale jeśli siedzicie w Magicu od jakiegoś czasu, to na pewno ją widzieliście. YarChan wyłapał bardzo fajny link do artów Howarda Lyona. Ilustrator ten opowiedział obrazkami historię pewnej anielicy i to taki dodatkowy smaczek, który warto wyłapać przy okazji nadchodzącej premiery SOI.

Stan Programu

Newsów praktycznie nie ma, jedynie info o zubugowanym Myr Superionie, dla którego Wizardzi nie mogli łatwo wprowadzić hot-fixa. Mimo że łatka była gotowa, to brak ostatniego downtime’u nie pozwolił Czarodziejom na naprawienie problemu. Z tego powodu wydano oświadczenie ostrzegające przed zagrywaniem myra ze zwykłej many, bez żadnych ograniczeń. Cóż, przez chwilę Myr Superion był takim lepszym Goyfem, ale od środy skończy mu się kozaczenie. W sekcji opinii Jahn komentuje kwestie związane z wykorzystywaniem bugów. Wkracza tu trochę na obszary prawne, a trochę na kwestie etyczne. Na pewno jest to materiał do refleksji. Dodatkowo mamy pytanie sędziowskie, niby proste, ale zapewne znajdą się tacy, którzy nie odpowiedzą na nie poprawnie. Na koniec decki (UB Zulaport Aggro w T2, Food Chain w Legacy, Decreeing Landstill w Vintage) oraz ceny. W cenach zaś chaos.

 

G Finanse G

 

Mythici SOI: część 1

Za nami dość solidne spoilowanie kart z Shadows over Innistrad. SaffronOlive zaczyna przegląd znanych już mythiców z SOI (w secie ma być coś między 15 a 18). Mamy tam anioły, demony, diabły, zombie, nocną zmorę, tutora i nowego wraciaka. Nie ma tu jeszcze wszystkich ze znanych mythiców, za to możemy się już rozeznać z czym mamy do czynienia, jak będą niektóre z nich wyglądały cenowo i w ogóle jak zapowiada się cały set.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Drana, Liberator of Malakir (Battle for Zendikar)
  2. Legion Loyalist (Gatecrash)
  3. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  4. Kalitas Traitor of Ghet (Oath of the Gatewatch)
  5. Arlinn Kord (Shadows over Innistrad)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy po grand prix paryż

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze