Przegląd Prasy #115 – Pro Tour – złoty Grzegorz

Setny Pro Tour za nami, a przyniósł sporo ciekawych decków i doskonały występ Polaków. Dziesiąty w ostatecznej klasyfikacji Grzegorz Kowalski napawa nas wszystkich narodową duma. Dotarł tam między innymi dzięki talii jaką zbudował polski team. Niestety na PT pojawiły się także złe informacje – Wizardzi uznali, że platynowi prosi za wiele zarabiają jako sponsorowani przez nich gracze i że modern to jednak nie jest fajny format do promowania gry. Niech żyje Pro Tour, niech umiera Pro Play!

A w naszym sto piętnastym przeglądzie więcej o pomysłach Wizardów, najciekawsze artykuły i nowinki z karcianego świata. 

B Relacje z turniejów B

 

Pro Tour Madryt

Przed turniejem spodziewano się sporo Bant Company decków. Stąd też pojawiały się takie teksty jak ten Setha Manfielda, w którym opisuje on jak sobie poradzić z tą talią. Oczekiwania te sprawdziły się zresztą, bo Bant Company było wręcz nadreprezentowane na Pro Tour. Nawet udało się tej talii dojść do finału, gdzie Andrea Mengucci przegrał z GW Tokenami Steve’a Rubina. Nic więc dziwnego, że już po Pro Tourze pojawił się tekst: Lekcje z Pro Tour SOI, w którym oczywiście musiał pojawić się komentarz spory do tej talii.

Warto w ogóle podkreślić, że standard przeszedł małą rewolucję, a samo Top 8 było jednym z najciekawszych i najbardziej zróżnicowanych od dawna. Każdy gracz to inny deck. W Top8 znaleźli się:

 • Jon Finkel – Seasons Past Control (przegrał tylko jeden mecz! z LSV)
 • Brad Nelson – Googles Ramp
 • Luis Scott-Vargas – BG Aristocrats
 • Shota Yasooka – Esper Dragons
 • Seth Manfield – Esper Control
 • Steve Rubin – WG Tokens
 • Andrea Mengucci – Bant Company
 • Luis Salvatto – RW Goggles

Ich decki możecie zobaczyć w tym linku z Goldfisha: PT SOI – Decklisty z top8. W półfinale zmierzyli się Andrea Mengucci i Shota Yasooka oraz Steve Rubin i Seth Manfield.

Nas najbardziej oczywiście raduje wysokie, dziesiąte miejsce Ulricha. Grzegorz Kowalski zdobył dzięki tej lokacie „złoty bilet na pociąg zwany Pro Tour„, chociaż tu akurat pewne ogłoszenie Wizardów sprawiło, że prosi mniej się już cieszą z osiąganych poziomów i nie czują potrzeby grindowania. O tym jednak później. My chcielibyśmy tu tylko pogratulować i życzyć kolejnych sukcesów – może wkrótce uda się wbić Polakom do topa, bo już któryś raz niewiele brakuje im do tego osiągnięcia. Tym razem jedną z kluczowych była runda 14, w której Ulrich trafił na Luisa Salvatto i niestety przegrał. Następne dwie wygrane już nie wystarczyły do topa, bo chociaż nasz rodak miał 36 punktów, to nie niestety miał gorsze tie od trzech innych graczy z tym samym wynikiem.

Wśród nich warto wymienić Andreę Mengucciego, który wywołał trochę kontrowersji swoim zachowaniem z ostatniej rundy. Jego emocjonalne dysputy na sam koniec z kolegą z teamu sprawiły, że wielu graczy miało mu za złe to, że „wybłagał poddanie się Japończyka i wejście do topa”. Gracze doszli bowiem do terminacji i mieli dwie opcje – jeden z nich się mógł poddać lub mógł być remis. W przypadku remisu żaden z nich do topa by się nie dostał. O poddaniu się zadecydować mieli na podstawie analizy ostatnich tury i większego prawdopodobieństwa tego, kto by wygrał. Koniec końców Katsuhiro Mori się poddał i to Włoch wskoczył do finału. Sytuacja dla nas była tym bardziej kontrowersyjna, że na grafice Wizardów z wstępnymi wynikami Grzegorz widniał na 9 miejscu i mogło się wydawać, że Włoch „ukradł” mu topa. Ani jednak nie ukradł, ani Ulrich i tak by prawdopodobnie nie skończył na 8 miejscu, więc forumowe larum było jednak przesadzone. I to tym bardziej, że jak nasi prosi mówili – w zachowaniu Mengucciego i Moriego nie było nic nadzwyczajnego, a oni od początku grali o to, który się do topa dostanie.

Wypada za to podkreślić, że Urlich grał deckiem, który nasz polski team sam wymyślił.

Pod tym linkiem zobaczyć możecie metagame turnieju w Day 2. Poniżej fani standardu znajdą zaś decki pogrupowane wg. zdobytych przez nie punktów:

Tutaj z kolei zapis draftowania z poda pierwszego w Day 2. A tu krótki opis jak zrobić 3-0 na drafcie i jakie decki okazały się zwycięskie (rzecz jasna tylko trzy wybrane).

I jeszcze na koniec takie top 5 ciekawostkowych informacji z PT SOI.

 

PW Wieści z wybrzeża i okolic PW

 

Zmiany w platinium i formaty PT

Powyższy link prowadzi do dyskusji o zmianach, które wizardzi wprowadzili wraz z PT SOI. Generalnie reakcje są mocno negatywne, o czym świadczy podsumowanie Złotej Rybki, w którym bardzo ładnie zebrane zostały twitty prosów. Kompilację twittów możecie znaleźć też tutaj. Tu z kolei Matt Sperling opisuje swoje zdanie o zmianach. Tu zaś znajdziecie Jona Finkela (nawet bloga specjalnie chyba założył, aby sprawę skomentować!) Community w ogóle reaguje dość emocjonalnie, czego przykładem może być ten filmik. Jego autor mówi: Wizardzi postanowili napluć na graczy. Zmiana wyjdzie Wizardom i całemu Magicowi bokiem. I trudno nie przyznać mu racji, bo trochę to tak wygląda na ten moment, a winić należy samych Wizardów, którzy znowu nie popisali się pijarem. Największe pretensje nie są zresztą o same zmiany, ale o moment ich ogłoszenia i wejścia w życie. Temat klarownie opisał Brian Kibler.

Ale o co tak właściwie chodzi? O zmiany statusu Platinium. Wizardzi zdecydowali się obciąć tzw. appearance fee. Do tej pory deklarowali, że graczom z platyną będą dawać za pojawianie się na turniejach pewną kwotę – śmieszną z punktu widzenia przeciętnego pracującego, biorąc pod uwagę to, że wydawaną raz na trzy miesiące przy okazji Pro Tour. Wizardzi kwotę tę obcięli o 90-95%, zmieniając zasady de facto w trakcie sezonu. Zmiany uderzają najmocniej w graczy poza USA. Traktuje się je trochę jako dyskryminację graczy z Europy, Azji i Ameryki Południowej. Szczegóły na ten temat możecie przeczytać tutaj, w oficjalnym ogłoszeniu Wizardów. Generalnie jednak na razie to wygląda jak na strzał w stopę i to pomimo tego, że kasa z appearance fee została przeniesiona na Worldsy.

Cała sprawa już się odbija na Wizardach. Zapowiadany na ten tydzień start Vintage Super League… odwołany. Dlaczego? Bo część graczy nie ma ochoty promować Wizardów. Info z twittera Randy’ego Buehlera.

Osobna kwestia to zapowiedź przyszłorocznych Pro Tour – nie będzie na nich Moderna. Z tego prosi generalnie są zadowoleni. O tych zmianach trochę napisano z punktu widzenia Wizardów w tekście: dokąd zmierza modern.

Sędziowie pozywają czarodziei

Sprawa z obcięciem kasy prosom to nie jedyna afera minionego tygodnia. Wizardzi zostali podani do sądu przez… sędziów. Magicowych, rzecz jasna. Na początku wydawało się to dość błaha sprawa, ale nie dajcie się zwieść – może ona mieć ogromne skutki dla całego competitive play oraz programu sędziowskiego. Sięga zaś feralnej decyzji o banie dla grupy sędziów w związku z przeciekami. Wychodzi więc trochę na to, że Wizardzi sami sobie wywołali problem. Sprawa spotkała się także z szerokim odzewem w Community, a Berłoś to bardzo ładnie na forum Mtgnews zebrał. Polecamy też zajrzeć zainteresowanym tym tematem do Stanu Programu poniżej.

Nadchodzące releasy

I jeszcze jedna przydatna z punktu widzenia naszych portfeli rzecz. Pomoże ona zaplanować ewentualne wydatki. Ktoś zebrał tu w jednym miejscu daty nadchodzących produktów. Taki harmonogram wysysania kasy z naszych portfeli.

Wzburzenie Liliany

Burzliwie w minionym tygodniu było nie tylko w Madrycie oraz na twisterze, ale także w chałupie Liliany na Innistradzie. Najpierw z wizytą wpadł Raven Man, pomamrotał trochę i znikł jak tylko zjawił się Jacek, nieproszony swoją drogą, a potem byli jeszcze inni goście. Nic dziwnego, że Lilka się lekko poddenerwowała. Jej zombiaki chociaż pamiętają o tym, by zapukać. A reszta? No wstyd. Poważnie zaś mówiąc, to fabuła znowu ruszyła. Jacek dalej drąży temat zatopionej świątyni, krewetek z księżyca i tym podobnych, więc przybywa do Lilki z oskarżeniami. Są w tym jakieś emocje, jest jakieś napięcie – spotkania Jace’a i Liliany wychodzą po prostu dużo lepiej niż reszta historii, nawet jeśli Jackowe szaleństwo jest… dość łopatologiczne i wymuszone nieco.

 

U Zapowiedzi wydarzeń M:tG U

 

Gnomicon 2016

Jak co roku tradycyjnie zapraszamy na jedną z naszych ulubionych imprez, nie tylko magicowych, ale też figurkowo-planszówkowych, czyli Gnomicon w Szczyrku. Impreza odbędzie się 13-15 maja 2016. Plan Gnomiconu, wraz z linkiem do prerejestracji i kosztami prezentujemy poniżej:

Spoiler
Piątek 
– FNM std
– FNM booster draft

Sobota
– pewnie od 10:00(?) PPTQ (50 zł wpisowe)
– po kolacji – PPTQ (50 zł wpisowe)

Niedziela
– PPTQ (50 zł wpisowe)

Dodatkowo dla zainteresowanych na życzenie side eventy: drafty, EDH, modern, itp.  Polecamy skorzystać z formularza do zapisów w hotelu wraz z cenami akomodacji. 
gnomicon banner

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Najczęściej pojawiające się karty po rotacji

To co w T2 jest „hot”, czyli karty, które jak do tej pory najwięcej robią zamieszania w formacie, przedstawione na bardzo fajnej infografice.

Deck techy i opisy decków od CFB

CFB znowu trafiło w dziesiątkę i znowu team się mocno zapisał w historii Pro Tourów. Dlatego też warto poczytać deck techy od nich, nawet jeśli są dość lakoniczne i zajawkowe. Te krótkie opisy talii uzupełnione są oczywiście o parę porad i tricków.

Zielono mi na PT SOI

Chris Andersen ogląda wyniki Pro Tour i omawia kilka decków z kolorem zielony, które miały sukces na tym turnieju. Wśród nich oczywiście słowo o Seasons Past, B/G Arystokratki, Goggle Rampa i GW Tokeny.

Budżetowy Magic: Fevered Thing Tutelage

Jednym z wielkich nieobecnych Pro Tour były decki na Sphinx’s Tutelage, a w gruncie rzeczy meta powinno być dość wrażliwe na ten archetyp. W końcu są monokolory, są dwukolorowe talie, a trzy kolory to maks. SaffronOlive jeszcze przed PT się jednak zabawiał budżetową wersją archetypu. Czy deck jeszcze powalczy i wygra jakieś GP, to się okaże. Ale na pewno warto mieć na niego oko.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Co wiedzieć o Modernie?

Ten tekst przeznaczony jest dla początkujących modernowców i zainteresowanych formatem, ale nie mających za bardzo pojęcia o nim. Emma Handy pomaga się odnaleźć szybciej i zrozumieć o co w nim chodzi. To podstawy, ale bardzo ładnie zebrane.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Czemu nie durdlujemy

Co to jest durdlowanie, to tym razem tłumaczyć nie będziemy. Zresztą, jest to w miarę dobrze wytłumaczone w tekście, ale linkujemy z innego powodu – Jason Alt spekuluje sobie na temat przyszłych decków Commandera. Zgodzić można się z nim, że najprawdopodobniejsze w tym roku będą zestawy dwukolorowe w przyjaznych barwach. Co dalej? Alt sugeruje, że – wreszcie – czterokolorowi generałowie. Z tej okazji składa deck oparty na jednym z Nephilimów, podrzucając koncept eksperymentatorom nie bojącym się złamać jednej z ważniejszych zasad EDH.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Archetypy w SOI

Melissa DeTora przygląda się archetypom w SOI. Wychodzi z tego bardzo fajne omówienie, lepsze od dotychczasowych, które były. Przy okazji także trochę zahacza o Pro Tour.

Przegląd SOI pod kątem kostki

A to już materiał trochę bardziej na luzie i dla fanów papierowych kostek, które gracie sobie casualowo z kumplami. Usman Jamil przygląda się w tym materiale mechanikom i poszczególnym kartom, które warto wyłapać z SOI pod kątem kostki, a także za którymi nie trzeba gonić.

Marshall Sutcliffe draftuje SOI

A tu, gdyby jednak okazało się, że nie macie dość SOI, to jeszcze macie drafta Marshalla Sutcliffe’a. Deck jest ciekawy, ale niestety – spoiler – dotarł on tylko do drugiej rundy, gdzie trochę pechowo wtopił.

 

PAUPER

Pauperowa ósemka i OGW

Alex Ullman produkuje się tu na temat minionego sezonu w pauperze – czyli od wejścia OGW do SOI. Wskazuje też co SOI może przynieść ośmiu topowym deckom formatu.

 

INNE

Krótki wywiad z Rebeccą Guay

Jeśli nie znacie Rebecci Guay, to koniecznie zerknijcie do tego tekstu, a potem przelećcie sobie jej grafiki w gathererze. Choć bowiem nie spotkamy się w Magicu z jej nowymi artami, to te które do tej pory poczyniła są jednymi z bardziej godnych uwagi. Szkoda tylko, że materiał nie jest zbyt długi, ale wystarczająco ciekawy, by się głębiej zainteresować tą artystką.

Stan Programu

Z newsów nie ma wielu odkrywczych rzeczy, ale na pewno warto wspomnieć o Gaea’s Cradle, które będzie nową MOCSową promką. Poza tym od 27 kwietnia będzie można pograć Pro Tour Gauntlet, czyli deckami, którymi prosi bawili się w Madrycie. Sekcja opinii w tym tygodniu jest bardzo obszerna. Jahn napisał rozległy i dokładny tekst na temat sędziowskiego pozwu i charakteru pracy sędziego oraz tego jak się zmieniły ich zadania przez lata. Zamiast streszczać, to jednak polecamy zainteresowanym ten tekst przeczytać, aby poznać tę sędziowską stronę sprawy. Poza tym – Abzan Comany do Moderna i Grixis Delver dla Legacy oraz ceny.

 

G Finanse G

 

Projektując set: Eternal Masters w pieniądzach i kartach

Zgadywanki co w Eternal Masters może się znaleźć ciąg dalszy. Tym razem opracowanie od autora z PureMTGO, który eksperymentuje sobie z własnymi, teoretycznymi projektami alternatywnymi. Opierał się on po części na tym, co pisał SaffronOlive, ale wziął pod uwagę ceny kart sprzed roku – możliwe więc, że trafi z przewidywaniami lepiej od niego. To oczywiście zabawa i należy do tych spekulacji podchodzić z dystansem, ale mają one więcej podstaw niż niejeden komentarz forumowy.

Khansi i Fate po rotacji pod kątem Moderna (MTGO)

Oliver Law przygląda się wyrotowanej części bloku Khansów. Patrzy na karty pod kątem Moderna, szukając złotych okazji – kart, które warto wyłapać z dodatku, bo to najlepsza pora na perspektywiczne zakupy.

Saffron Olive o Pro Tour

I jeszcze na koniec dwa treściwe teksty od Saffrona Olive’a ze Złotej Rybki. Znajdziecie tutaj informacje nie tylko finansowe, ale i statystyczne, dotyczące standardu, decków, etc. Słowem, solidna porcja wiadomości o skutkach i efektach Pro Touru.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

 1. Seasons Past (Shadows over Innistrad)
 2. Archangel Avacyn (Shadows over Innistrad)
 3. Declaration in Stone (Shadows over Innistrad)
 4. Wheel of Sun and Moon (Shadowmoor)
 5. Cryptolith Rite (Shadows over Innistrad)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

 

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze