Przegląd Prasy #116 – Majówka z GP Toronto i #paythepros

Mieliśmy dość luźny tydzień, z dużych eventów odbył się tylko Grand Prix Toronto. Dziś też trochę później oddajemy przegląd i może nie tak dopieszczony jak być powinien, bo Ober wrócił z kolejnego planeswalkingu. Za to możliwe, że niebawem pojawi się kolejny wpis blogowy redaktora naczelnego Smile No, ale wróćmy do przeglądu – dziś serwujemy info z GP Toronto, mieliśmy też weekend z Game Dayami, w standardzie małym objawieniem był mono blue na słoikach, było też sporo o #paythepros gate. Zapraszamy po szczegóły!

 

B Relacje z turniejów B

Grand Prix Toronto

W Toronto zebrało się 1728 graczy, a rozgrywanym formatem był Standard. Najwięcej było tam GW Tokenów, ale to kontrolne decki tym razem były górą. Grand Prix wygrał Robert Lombardi, który pokonał Jona Sterna i jego… GW Tokeny. Lombardi grał Esper Dragonami. Warto też wspomnieć o Oliverze Tiu, który dostał się do topa ze swoim Grixisem, a na Pro Tourze tym samym deckiem też bardzo wysoko zaszedł. Oprócz nich w Top 8 znaleźli się także Doug Potter, Josh Buintehuis, Bradley Robinson, Michael Sheng i Brett Tetley.

Pod tym linkiem można znaleźć decki z Top8. Być może jeszcze ciekawsze jest to, co znajdziemy na miejscach 9-32 (choć po prawdzie to wielu rodzynków nie ma, z wartych uwagi jest UW Eldrazi i Grixis kontrola, a poza tym format chyba okrzepł i stąd mnóstwo WG tokenów, BG arystokratek i Bant Company). Z kolei tutaj zobaczycie meta z Day2.

 

PW Wieści z wybrzeża i okolic PW

 

Enter the Battlefield 

W minionym tygodniu, tuż po Pro Tour, opublikowano film dokumentalny o Magicu. Sam materiał wyszedł bardzo interesująco i spotkał się on z ciepłym przyjęciem publiczności. Niestety, został on trochę przykryty przez zapowiedziane na PT SOI zmiany dla prosów i obcięcie tzw. appearance fee. Najlepiej obrazuje to poniższy screen:

enter the battlefield, toronto i paythepros

kliknij, aby powiększyć

 

Szczególnie gorzko w tym kontekście wyszły komentarze, które słyszymy na nagraniu, że Platinium jest ważnym celem dla prosów. Warto jednak na chwilę zapomnieć o tych wszystkich aferach i po prostu obejrzeć ten film, doceniając twórców, bo wyszło całkiem fajnie.

#paythepros

Poprotourowa drama szybko znalazła swój finał, choć to nie koniec tej historii na pewno. Wizardzi się ugięli, przeprosili i wycofali ze zmian… przynajmniej w tym roku. Helene Bergeot opublikowała oświadczenie, z którego wynika, że w sezonie 2016-17 appearance fee pozostaje bez zmian. Zgodnie z pierwotną zapowiedzią zwiększona została także pula na Worldsach i nadal do podziału zakwalifikowana 24 będzie miała 250 000$. Co więcej, Helene zapowiedziała, że nadchodzące zmiany w Organized Play będą przedyskutowane z prosami i zostaną ogłoszone w trakcie Pro Tour Eldritch Moon w sierpniu.

Rozeźlona społeczność skomentowała oświadczenie na swój sposób, co zobaczyć możecie na tym obrazku. Gdyby ktoś nie wiedział, to jest to bardzo fajne nawiązanie do starej karty Reparations.

Jeszcze przed ogłoszeniem mieliśmy też kilka innych głosów w dyskusji o zmianach, w tym taki, który brał Wizardów w obronę i stwierdzał, że społeczność podeszła do sprawy zbyt emocjonalnie: Głupcy, marzenie nie zniknęło. Interesująca była także wypowiedź o podobieństwach między pisarzami a magicowymi prosami. Warto też rzucić okiem na tekst Briana Hackera, który z okazji #paythepros przypomniał sobie o Magicu i przygotował specjalną notkę na ten temat na swoim blogu. A całą aferę jak zwykle znakomicie podsumowano na Cardboard Crack.

A na koniec jeszcze taki jeden gorzkawy komentarz odnośnie całej afery. Znajdziecie go pod tym linkiem.

Magic w formie RPG oficjalnie od Wizardów

Szerokim echem w RPGowym świecie rozeszła się wiadomość, że na stronie Wizardów opublikowano setting do D&D 5 opisujący Zendikar i pozwalający grać na tym planie. Przykład możecie znaleźć w linku powyżej (albo tutaj). Jeśli od razu jednak pragniecie dostępu do 38 stron dokumentu, możecie kliknąć w to miejsce. Materiał zawiera m.in. opisy ras, terenu i pomysły na historie, a na dodatek jest całkowicie darmowy. Mówiąc słowami niektórych komentatorów, biorąc pod uwagę, że DDki i Magic należą do jednego wydawcy, to aż dziwne, że zeszło im z przygotowaniem czegoś takiego tak długo.

A gdyby ktoś chciał, to w sieci można trafić także na autorski koncept na system RPG oparty o Magica, będący efektem aktywności 4chanowskiej społeczności. Link może być interesujący również dla vorthosów (ale raczej tak zajawkowo i encyklopedycznie). Są tu w jednym miejscu wypisane rasy i znane nam plany. To już jednak na marginesie głównego njusa.

SOIowy PT Gauntlet

Wizardzi ogłosili spisy Pro Tourowej rękawicy. Za 6 tixów można pograć trochę Magica w T2 bez posiadania decku, aby przetestować dostępne możliwości. Nagrody marne, ale dla samego wypróbowania talii to niezła rzecz. A tu można znaleźć bardzo fajne omówienie każdego z decków. Jeśli zamierzacie grać, albo jeśli chcecie odnaleźć się w nowym T2, a przegapiliście Toronto i Madryt, to macie tu dobre wprowadzenie do formatu.

Gry

Kolejna część opowieści o Innistradowym szaleństwie. Tym razem dowiadujemy się, że wariatka Gisa napatoczyła się na pewną bladolicą panią z mieczem, wiedzą o litomancji i obie nieźle zamierzają zamieszać na planie. Ciekawe tu jest jednak to, że autorka tekstu sięgnęła po formę epistolarną, jedną z klasycznych form narracji w gotyckim horrorze. I to się tu nieźle sprawdza.

Promka na lipiec

Promką na lipiec jest Spatial Contortion:

Spatial+Contortion+%5BPRM-FNM%5D

 

PU Wieści z Psychatoga PU

 

Ostatnio Channel Fireball wszedł do zacnego grona serwisów robiących prasówki magicowe. W związku z tym zapytaliśmy Was ankietą na Psychatogu, czy nie za dużo tych przeglądów i czy nie lepiej zająć się czymś innym. Odpowiedzi jednak przyszły bardzo szybko i chwaliły przeglądy. Jedna tylko odpowiedź była negatywna. Dziękujemy bardzo za szybką reakcję i ciepłe słowa. Pojawiły się też głosy, że fajnie byłoby zobaczyć na Togu primery decków oraz „Reportaże z wyjazdów na GP/PT”. Niestety problem w tym, że nie jeździmy ostatnio nigdzie (Toga regularnie prowadzi Ober i Emil z pomocą MGGG i Sołtysa) i dużo też nie gramy constructed (no może z wyjątkiem MGGG, który dał całą serię fajnych tekstów o deckach do moderna i standardu). Co do raportów i relacji turniejowych, to już jest głównie kwestia wyjeżdżających. Jesteśmy zawsze otwarci na tego typu teksty, ale rzadko się do nas z nimi zgłaszacie : (

 

U Zapowiedzi wydarzeń M:tG U

 

Gnomicon 2016

Jak co roku tradycyjnie zapraszamy na jedną z naszych ulubionych imprez, nie tylko magicowych, ale też figurkowo-planszówkowych, czyli Gnomicon w Szczyrku. Impreza odbędzie się 13-15 maja 2016. Plan Gnomiconu, wraz z linkiem do prerejestracji i kosztami prezentujemy poniżej:

Spoiler
Piątek 
– FNM std
– FNM booster draft

Sobota
– pewnie od 10:00(?) PPTQ (50 zł wpisowe)
– po kolacji – PPTQ (50 zł wpisowe)

Niedziela
– PPTQ (50 zł wpisowe)

Dodatkowo dla zainteresowanych na życzenie side eventy: drafty, EDH, modern, itp.  Polecamy skorzystać z formularza do zapisów w hotelu wraz z cenami akomodacji. 
gnomicon banner

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Poprotourowe wyliczanki

W minionym tygodniu dostaliśmy kilka różnego rodzaju wyliczanek związanych z PT SOI. I tak na przykład Adam Yurchick opisał 8 decków z PT SOI, których nie widzieliście i 8 kart lepszych w aktualnym meta. Dostaliśmy również tekst, w którym autor opisuje 5 zapomnianych mythiców w T2, a także 15 innych kart pominiętych przy okazji Pro Tour, ale tym razem erek. No i wreszcie jest jeszcze tekst Franka Lepore, w którym prezentuje on osiem niepozornych kart, które zaskoczyły nas swą obecnością na Pro Tour Shadows over Innistrad.

UW Mózg w T2

Z efektu Saffrona już się wszędzie śmieją. Adam Styborski w minionym tygodniu wyrażał zaskoczenie wzrostem dość nietypowych, niebieskich kart na liście najlepiej sprzedających się pozycji w T2. Dopiero internauci uświadomili go, że to pewnie przez budżetowy deck SaffronaOlive’a. Na reddicie też było kilka postów, w których była mowa o finansowym wpływie tej goldfishowej serii. Ale o co chodzi tym razem? O Brain in a Jar, czyli instanto/sorcerowy Aether Vial. Jak się okazuje, da się na tym zrobić talię i nawet nieźle ona działa. Przekonać się o tym zresztą można czytając tę redditową opowieść z Game Daya. Oczywiście, to tylko Game Day, na dodatek nie z topowymi konstrukcjami, a i gracz nie zrobił 8-0, tylko 2x 4-0, ale i tak to znak, że coś tam tą ciekawą konstrukcją można ugrać, choć zmaga się ona na pewno z obecnym w formacie hejtem.

Primery

Gdybyśmy mieli wyróżnić tylko jeden opis decku z CFB w tym tygodniu, to pewnie musielibyśmy wybrać najbardziej treściwy chyba tekst Franka Karstena o RG Goggles. On też jest jednak dość krótki i szybko można się z nim zapoznać. Z tego względu, i ze względu na różnorodność decków, zamieszczamy tu też linki do przewodnika po Esper walkerach oraz deck techa Esper Walkerów od Neala Olivera, a także przewodnika po GW Tokenach. Do tego możemy też dorzucić omówienie BG Seasons Past Jona Finkela w ujęciu Aliego Antraziego z TCG.

A na marginesie wspomnimy, że Eric Froehlich zwrócił uwagę na talię Grześka Kowalskiego z PT SOI. Jak to napisali w komentarzach: „KRZYCZ ULRICH” (oraz: „Was kinda hoping you’d comment upon the fact that it has 61 cards maindeck„). Ot, sława.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Modernowa perspektywa: całkowicie nieprofesjonalnie

Autor tego tekstu omawia to, co Aaron Forsythe napisał na temat powodów, dla których format nie jest już na Pro Tourach, a także jakie Wizardzi mają plany odnośnie Moderna. Wychodzi mu z tego sążnista polemika, do której dołącza parę słów komentarza. I w sumie na końcu twierdzi, że utrata Pro Tour w Modernie wcale nie musi być taka bolesna dla fanów formatu. Na Pure MTGO to nie jedyna wypowiedź w tym temacie. Oliver Law też nową sytuację skomentował.

Ludzie i hejtbearsy

Craig Wescoe przedstawia nam tu trzy różne decki – Naya Humans (Carlos Gutierrez zwracał na nie też na Gathering Magic), modernowe białe ludziki i talię na Training Grounds. Tekst długi nie jest, ale ta ostatnia talia jest szczególnie ciekawa, choć przecież na pierwszy rzut oka koncept nie brzmi poważnie. Już jednak były podejmowane próby stworzenia talii z Groundsami, a SOI dorzucił kolejną kartę, która może być przydatna w archetypie.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Z Moderna do Vintage

Zbanowali wam wasze ulubione karty w Modernie? Kochaliście Eldrazich, Infecta z Blazing Shoalem albo Twina? To może przerzucicie się na Vintage, które online jest o wiele tańsze od kartonowego, a teoretycznie może przygarnąć wspomniane archetypy. Joe Fiorini pokazuje nam jak karty zbanowane w modernie można zaadaptować do tego dzikiego formatu z najmocniejszymi deckami w Magicu.

 

COMMANDER

Jak wciągnąć kumpla w EDH

Teoretycznie odpowiedź na pytanie jak wciągnąć kogoś do EDH jest prosta: wystarczy dać komuś deck i niech gra. W praktyce jednak to niekoniecznie musi się sprawdzić, zwłaszcza jeśli gracz jest młody stażem i nie zna wielu starych kart, nie łapie interakcji między nimi i tak na dobrą sprawę nie wie czym gra. Mało tego, takie podejście nie gwarantuje, że format takiej osobie się spodoba. Erik Tiernan tłumaczy nam tu jednak co możemy zrobić, aby przygoda z Commanderem potrwała dłużej.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Rough Drafts: SOI

SaffronOlive wydraftował tu dość ciekawy deck jak na limited. Opiera się on bowiem na kontroli i spellach, ale nie jest to jak można by się spodziewać UR, lecz UB. Jak mu poszło? I czy Rise from the Tides to taki Spider Spawning czy też jednak crap? Sprawdzić możecie to w linku.

Modernowe flashbacki: mechaniki Time Spiral

Pro Tour Gauntlet zaraz znika, kończy się pierwszy okres draftów SOI na Modo i zaczynamy zabawę z flashback draftami znowu. Z tej okazji dostajemy tekst o mechanikach setu z paroma poradami na temat tego co draftować. Chociaż raz tekst tego typu dostajemy przed draftami, a nie na początku formatu czy w trakcie, więc możemy się przygotować z wyprzedzeniem.

 

PAUPER

Rozważania o Thoughtcaście

Alex Ullman wychodzi tu od Vintage Super League i najpierw omawia sytuację Thoughtcasta oraz niebieskich drawów i ich miejsca w meta, by potem zgrabnie przejść do Affinity i bardzo ciekawego decku, który ostatnio się pojawił w ligowych 5-0 (wariacja Jeskai Kuldothy, ale w wersji UW). Następnie przerabia wspomnianą talię, opierając się na kartach z SOI i niebieskim dociągu. Wychodzi z tego zgrabny artykuł z naprawdę interesującym spisem. Przy okazji wychodzi też na to, że najciekawszym commonem z SOI jest chyba Thraben Inspector. Nie jest to jedyne miejsce, w którym ten koleś się ostatnio pojawił.

Orzhov Extortion

Macie dość tych samych decków non stop? Delver, affka, tron burn… ile można, no nie? Tu jest coś oryginalnego, co spodoba się szczególnie miłośnikom Ravnici, którym do gustu przypadła biało-czarna gildia z Extortem.

A przy okazji, Jake Stiles, autor tekstu, miał zawał, a ze względu na to jak służba zdrowia w USA wygląda, przeprowadzana jest zbiórka na jego leczenie. Jak kto ma ochotę, może wesprzeć. Tak czy siak, trochę się chyba jednak możemy cieszyć, że mieszkamy w Polsce, a nie w Stanach i u nas służba zdrowia (mimo jej ewidentnych wad) wygląda inaczej.

 

INNE

Silne i mocne strony w deckbuildingu

Odrobina teorii i rozważań o deckbuildingu. Ross Merriam omawia tu o ulepszaniu decku z dwóch perspektyw – poprawiania słabości decku lub skupiania się na jego mocnych stronach. Jest też trochę o sideboardowaniu, proaktywnej i reaktywnej grze oraz o burnie, ale to wszystko w kontekście prawidłowego budowania naszych sześćdziesiątek.

Rozmowa z Brianem Weissmanem

Pewnie większość z was nie wie kim był Weissman, dlatego od razu wyjaśniamy, że to jeden z dwóch twórców pojęcia „card advantage” i że grał w Magici w czasie pierwszych edycji. Można tu m.in. przeczytać jak powstał „The Deck” oraz że kiedyś Ancestral Recall można było dostać za 2$. Jest też parę innych fajnych ciekawostek.

Nowy stary Old School

Taka ciekawostka dla tych co nie mieli okazję słyszeć o tym nostalgicznym formacie, z którym można się też spotkać pod nazwą Old School 93/94. Wprowadza nas do niego Eric Levine, ale mało prawdopodobne jest, że w niego zagracie. Wymaga bowiem kart z pierwszych magicowych dodatków (a te nie należą do tanich). Format polega bowiem na odtworzeniu (z małymi różnicami co najwyżej) początków Magica. W tekście jest kilka decków, które może u paru osób wywołają lekkie wzruszenie. Większość będzie mogła jednak tylko popatrzeć – ilu z nas ma karty z tamtego okresu? Są jednak wariaci, którzy nie tylko mają, ale nawet nimi nadal grają!

Po czym poznać cyfrowe grafiki?

Mike Linnemann pomaga nam odróżnić cyfrowe grafiki od tych zeskanowanych i wykonanych tradycyjnymi technikami. Rozprawia się przy okazji z paroma mitami dotyczącymi tych cyfrowych, ale najważniejsze, że pokazuje różnice, mocne i słabe strony cyfrowego malowania, a także praktyczne metody rozpoznawania digitalnej sztuki.

Seksizm w twojej społeczności i co z nim zrobić

Graeme McIntyre napisał tekst o seksizmie w Magicu. Rzecz stale kontrowersyjna – jedni wzruszą ramionami, bagatelizując problem lub stwierdzając, że go nie ma; inni przyklasną, mówiąc, że wreszcie ktoś o tym pisze. My ocenę zostawiamy wam, podkreślając jedynie, że tekst doczekał się sporej liczby komentarzy (nie tylko pod stroną, ale i na facebooku Manaleaka), więc przynajmniej brytyjską społeczność poruszył. A przy okazji zwracamy uwagę na pewien drobny szczegół, bo to zawsze miło znaleźć polski akcent na zachodnich stronach. Kiedy bowiem wejdziecie w tekst, to najpierw zobaczycie zdjęcie z jakiegoś GP, którego autorką jest Anna Przywecka.

Stan Programu

Z njusów warto w naszym przeglądzie wyróżnić jeszcze ten, w którym Jahn przypomina o tym, że od najbliższego downtime’u MTGO nie podziała tym osobom, które korzystają z XP lub Visty bez Service Packa 2. W sekcji opinii mamy jeszcze jedną wypowiedź na temat #paythepros, a w skrócie można ją podsumować, pisząc, że „Wizardzi po raz kolejny robią te same błędy.” Jak widać niektórym nauka zajmuje dużo czasu. Pozostaje mieć nadzieję, że kiedyś Czarodzieje zmądrzeją. Pytanie sędziowskie w tym tygodniu banalne, Jahn pyta o to, czy po zagraniu Jace’s Scrutiny na Bearer of Overwhelming Truths gracz kontrolujący kritę odpali Investigate. A w deckach? Sultai Midrange z Pro Tour, czyli po raz kolejny deck Grześka Kowalskiego! To Standard. W Modernie Thopter Gifts, a w Legacy… Na Na Na Naya, Na Na Naya, Hey Hey Hey, Goodbye. Oj, lubi sobie Jahn trochę czasem pożartować. Deck to oczywiście taki rodzaj Naya Zoo. Na koniec zaś mamy ceny.

 

G Finanse G

 

Przewodnik po Redemption, czyli tanie staple do T2

Tekst wart uwagi z dwóch względów. Po pierwsze, SaffronOlive przeprowadza nas tu przez proces zakupu całych setów dzięki wykorzystaniu opcji wykupu kart z MTGO. Po drugie, dostajemy finansową analizę opłacalności całego procesu. Jest to pisane z punktu widzenia USA, ale tekst powinien w jakiejś mierze odpowiedzieć też na sens zdobywania w ten sposób kart i w naszym kraju (choć siłą rzeczy o cłach i kosztach przesyłki do Polski czy też do UE Saffron w tekście nie wspomina – to sami musimy sprawdzić).

 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Archangel Avacyn (Shadows over Innistrad)
  2. Brain in a Jar (Shadows over Innistrad)
  3. Kalitas, Traitor of Ghet (Oath of the Gatewatch)
  4. Collected Company (Dragons of Tarkir)
  5. Pyromancer’s Goggles (Magic Origins)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

 

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze