Przegląd prasy #127 – prerelease Eldritch Moon

To był piękny weekend, który najpewniej większość z Was spędziła grając prerelease Eldritch Moon. Macki Emrakuli, zmutowane stwory Innistradu, niedobitki ludzkie na skraju szaleństwa, mroczna armia zombie i piątka pięknych, silnych, wiecznie młodych planeswalkerów. Do tego otwieranie sytów i niesytów, poznawanie nowych kart, super techowe zagrania limited, doskonałe wymiany albo liche przycinki. Jak tego nie lubić? Smile

Dzisiejszy przegląd oczywiście trochę o nowym dodatku, dorzucamy również artykuły branżowe, zapowiedzi wydarzeń Mtg, informacje od WOTC, czyli to co każdy fanatyk naszej tradycyjnej prasówki magicowej lubi najbardziej. Zapraszamy dalej po szczegóły!

 

B Relacje z turniejów B

 

Prerelease Eldritch Moon

Na całym świecie to był weekend związany z prerelease Eldritch Moon, więc żadnych większych turniejów poza tym nie mieliśmy. Wszyscy mogliśmy okazję przetestować karty z nowego dodatku i przekonać się czy jest fajnie, czy tak sobie. Jeśli macie jakieś ciekawe bad beat story, lucky streaki i szczęśliwe top decki, przekokszone zestawy, niesamowite zagrania, anegdoty albo inne historie związane z prereleasami – piszcie w komentarzach albo podeślijcie nam na maila (mogą być też zdjęcia). Chętnie zrobilibyśmy z tego tekst zbierający wasze krótkie relacje i opowieści. Jeśli oczywiście uda nam się ich trochę zebrać ;] Dla tych co nie byli a chcą zagrać jeszcze nadchodzące releasy, polecamy nasze materiały z ubiegłego tygodnia:

A pod tymi dwoma linkami (tutaj i tutaj) macie dwa wpisy na reddicie o dwóch skrajnie różnych wrażeniach z gry na pre.

Prerelease eldritch moon i liliana

 

W Wieści z wybrzeża i okolic W

 

EMN bez banów

Tak jak można się było tego spodziewać, EMN pojawi się bez żadnych zmian w banlistach we wszystkich możliwych formatach (także w Commanderze). Największe wątpliwości wzbudzał combogenny Peregrine Drake w Pauperze, ale przynajmniej do Kaladeshu trzeba się będzie z nim mierzyć.

Święty Traft i horda koszmarów

Kontynuacja historii Innistradu. O tyle ciekawa, że przybliża nam losy Thalii, jej żołnierzy, bitwy o Thraben, Briseli i Sigardy, Oliwii, a także nadejście Emrakul. Nie jest to nic porywającego, niestety, ale stanowi kluczowy element fabuły dodatku. Szkoda, że Brisela – jako jedna z twarzy dodatku jest – dostaje rolę bossa do pobicia… i tyle. Ale to trochę problem Eldrazich, że z zasady są kiepskimi złoczyńcami. Mieliśmy dobrego (choć irytującego) villaina w postaci Nahiri, to zdążyła się szybko ulotnić. Teraz będziemy musieli się mierzyć z masą macek, która sieje grozę i szaleństwo, ale nie raczy podzielić się z nami swymi motywacjami. Żywioł natury – a na coś w tym stylu kreowani są Eldrazi – nie działa po prostu jako główny zły dla fabuły. Tym większe powinno być zatem skupienie się na bohaterach, tymczasem zamiast skupienia się na ich survivalu i co za tym idzie charakterze, każe się im wymiatać mieczykiem czy inną włócznią, bo wielkie zło. Choć trzeba też przyznać, że Thalia ma tu trochę swoich momentów i dysputy z Saint Traftem jej służą. Rem Karolus, Grete i Seeta mogliby jednak być czymś więcej niż tylko figurantami.

Perfekcyjny Eldritch (część 2)

Ostatnio tego rodzaju linków nie wrzucamy, wychodząc z założenia, że i tak nie wnoszą wiele. MaRo opowiada tu o tym jakim cudem poszczególne karty znalazły się w secie. Ot, trochę takiego lania wody dla ciekawskich, aby zapełnić kolumnę. Dostajemy jednak w tym tekście historie kilku ciekawych kart, m.in. Ulricha, Liliany, Thalii czy Stensia Inkeeper (aka testujemy nowe sposoby na hejtowanie landów w czerwonym) i z tego względu można zerknąć, bo parę osób w spoilerowym okresie miało pytania i wątpliwości odnośnie niektórych z nich. Szczególnie mam tu na myśli Tamiyo, co do której zgłaszano uwagi jeśli chodzi o jej kolory. Dlaczego jest w W i G, a nie tylko niebieskim? Odpowiedź macie właśnie w tym tekście (tam też link do części pierwszej, gdyby drugiej było wam mało).

D&D na Innistradzie

Już przed tygodniem w naszym przeglądzie Wojtek Różycki zwracał uwagę na to, że Wizardzi znowu umożliwili graczom popularnego RPG zabawę w settingu Innistradu. Gdyby ktoś miał ochotę na sesję, materiał Planeshift: Innistrad znajdziecie tutaj.

 

U Zapowiedzi wydarzeń Magicowych U

 

Jagacon 5-7 sierpnia 2016

Info od organizatora tego pięknego konwentu fantasy, na którym będziecie mogli do syta pograć w Medżiki:

„IV edycja Świętokrzyskiego Konwentu Fantastyki Jagacon, odbywać się będzie 5-7 sierpnia 2016, niezmiennie w Suchedniowie przy ulicy Sportowej 3. Magii i uroku naszej imprezy dodawać będzie czarująca, leśna sceneria, tak sprzyjających warunków można nam tylko pozazdrościć , albo stać się częścią naszej imprezy.

JAGACON_banner

Czego możecie spodziewać się po Jagaconie? Szczegóły poniżej w spoilerze:

Spoiler

Jagacon 2016Przede wszystkim mnóstwa prelekcji oraz paneli dyskusyjnych dotyczących tematów około fantastycznych – podczas nich nie zabraknie gości specjalnych (specjalistów w wybranych tematach oraz autorów książek). Dla fanów gier przewidujemy dwie otwarte 24h na dobę gralnie, jedna poświęcona elektronicznej rozrywce a druga wszelkiego rodzaju grom stołowym. Nie zabraknie także gier terenowych oraz wielu sesji RPG. Koszt akredytacji to 30zł z noclegiem i 20zł bez noclegu, bądź dla śpiących w namiotach. Przygotowaliśmy również blok konkursowy, pełny atrakcyjnych nagród. Tutaj na czele konkurs cosplay czyli najlepsze fantastyczne przebranie, z wyróżnieniem za najlepsze stroje wiedźmy i zbója. Przewidujemy także 3-dniowe bloki programowe dotyczące m.in. mangi & anime, komiksów, sci-fi, integracji, warsztatów, gier bitewnych oraz kolekcjonerskiej gry karcianej Magic the Gathering.

Miłośnicy zakupów i pamiątek muszą koniecznie odwiedzić strefę wystawców bogatą w najróżniejsze towary z zakresu fantastyki. Dla wygłodniałych lokalna pizzeria przygotuje atrakcyjną ofertę – nie zabraknie także stanowiska grillowego.

Hitami niewątpliwie będą piątkowe kino plenerowe, sobotni pokaz ognia, koncert power-metalowy, integracyjne ognisko a także niedzielny Wielki Turniej Quidditcha. W naszym programie nie zabraknie małych – dużych perełek będą nimi: pokazy gadów egzotycznych, kat krakowski zwany Smutnym Michałem, warsztaty kaletnictwa oraz warsztaty impro teatru. Gośćmi specjalnymi konwentu będą m.in. Andrzej Pilipiuk, Marcin Przybyłek oraz Kazimierz Kyrcz.

Jesteśmy znani z rodzinnej atmosfery, a także świetnych warunków dla preferujących biwak. Gorąco zachęcamy do zabrania namiotów. Startujemy w piątek o 16:00, kończymy w niedziele o 14:00. Czekamy już tylko na Was!

Magic: the Gathering

Początkujący – cały dzień będzie prowadzona nauka gry MtG dla początkujących! Każdy z uczestników ma szansę otrzymać darmową talię i indywidualny numer DCI, dzięki któremu stanie się pełnoprawnym członkiem DCI i Magicowym Planeswalkerem!

Drafty na żądanie – za każdym razem kiedy zbierze się grupa 8 osób możemy zorganizować drafta z M15, Therosa lub Khans of Tarkir. Koszt to 35 zł (redraft) lub 45 zł (1 booster w puli nagród za każdego gracza).

Piątek:

18.00 – Piątkowe granie + nocne granie.

Seria turniejów T2 i Modern’a oraz draftów do póki będzie zainteresowanie. Za każdym razem gdy zbierzemy 8 chętnych graczy ruszymy z turniejem.
Wpisowe: 8 zł – 0,5 boostera do puli za każdego gracza lub – 15 zł – 1 booster do puli za każdego gracza

Sobota:

11.30 – Truniej T2

Zapisy – 11.00
Start – 11.30
Format – T2
Wpisowe – 15 zł
Nagrody: 1 booster do puli za każdego uczestnika, koszulki, puzzle, kubki, smycze – w zależności od liczby graczy

15.30 – Grand Prix Trial – Guangzhou

Zapisy – 15.00
Start – 15.30
Format – Modern
Wpisowe – 20 zł
Nagrody: 1,5 boostera do puli nagród za każdego uczestnika, koszulki, puzzle, kubki, smycze – w zależności od liczby graczy

20.00 – Draft EMN/SOI

Koszt – 35 zł
Nagrody: Redraft R
Lub 45 zł
Nagrody: 1 booster do puli za każdego gracza

20.00 – Turniej Pauper Classic

Wpisowe – 15 zł
Nagrody – 1 booster do puli za każdego gracza

0.00 – Nocne Granie – Draft EMN/SOI

TYLKO przy wcześniejszych zapisach!
Koszt – 35 zł
Nagrody: Redraft R
Lub 45 zł
Nagrody: 1 booster do puli za każdego gracza 

Niedziela:

11.30 – Modern Tribal Deck

Bardzo ciekawy format, gdzie gracze budują swoje talie na tak zwanych Tribalach. Każda talia musi mieć motyw przewodni np.: Gobliny, Vampiry, Zombie, Ludzie. Nie wprowadzamy restrykcji co do budowy decków, prócz tego, że muszą być klimatyczne.
Zapisy – 11.00
Start – 11.30
Wpisowe – 15 zł
Format: Modern – Tribal
Nagrody : 1 booster do puli za każdego gracza, koszulki, puzzle, kubki, smycze – w zależności od liczby graczy”

[caption id="attachment_111740" align="aligncenter" width="600"]JAGACON_2016_teaser kliknij, aby powiększyć[/caption]

WMCQ Wrocław – 17 września 2016 

Wstępne info o nadchodzącym WMCQ we Wrocławiu zostało podane przez organizatora na wydarzeniu facebookowym, to jest skrócona treść:

wmcq01Mamy przyjemność po raz drugi z rzędu zaprosić was wszystkich na World Magic Cup Qualifications! Turniej odbędzie się 17 września br. we Wrocławiu, (lokalizacja TBA). Granym formatem będzie Modern. Dodatkowo, w niedzielę 18 września rozegrane zostanie PPTQ do Dublina w tym samym formacie. Obszerniejsze informacje umieścimy bliżej daty rozpoczęcia turnieju.

Przypominamy, że by uczestniczyć w WMCQ należy mieć zebrane minimum 300 Planeswalker Points w sezonie 2015/16 (Yearly Jun 01, 2015 – May 29, 2016). Osoby które zebrały w tym sezonie 3000 punktów otrzymają BYE w pierwszej rundzie! Ile posiadacie punktów możecie sprawdzić na stronie http://www.wizards.com/Magic/PlaneswalkerPoints/

  

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Złamać Spell Quellera

Duszki są archetypem, który budzi spore emocje prosów, a jedną z bardziej istotnych kart w tym decku będzie Spell Queller. Seth Manfield udowadnia nam tu jednak, że nie tylko tam można będzie z tej karty skorzystać i może mieć ona spory wpływ na T2.

Tribale EMN

Adam Yurchick przygląda się kartom z EMN pod kątem tribali w Standardzie. Materiał jest ciekawy i sięga odrobinę głębiej niż tylko po typowe duszki, wampiry i humany.

 

MODERN

Decklisty z kilku światowych turniejów WMCQ #2 2016

Wizardzi w zbiorczym tekście podali linki do kilku ciekawych Top osiemów WMCQ ze świata (takiego świata: Australia, Austria, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Anglia, Francja, Niemcy, Gwatemala, Włochy, Japonia, Holandia, Szkocja, Hiszpania, Tajlandia, Stany Zjednoczone), a dokładnie do najlepszych decklist . Przy okazji przedstawili kilka bardzo ciekawych grafik jakie możemy znaleźć na grandprixowych matach do gry. Jest tam także perełka, matka wszystkich matek tego sezonu – PT Mata:

PT_Syndey_Playmat

kliknij, aby powiększyć

Atakowanie zastanego meta: Esper kontrola

Zmiany, zmiany. Modern wraca do normy po miesiącach chaosu – jak pisze autor – i to jest dobry czas na decki takie jak Esper kontrola. Czy Trevor Holmes wyczuł moment i ma rację? Sami oceńcie.

Top 5 Modernowych kart z EMN

Czy Eldritch Moon przyniesie coś nowego Modernowi? Sheridan Lardner wskazuje kandydatów, którzy mogą coś namieszać. Oprócz top 5 (potraficie zgadnąć które) mamy też kilka honorable mentions, a każda karta jest dobrze opisana i uzasadniona.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Sultai Opposition w Legacy

Eric Froechlich robi tu przewodnik po tym decku na Opposition. Tekst zawiera krótki opis decku, decklistę i parę informacji na temat sideboardu. Niewiele, ale powinno pomóc grać tą talią.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Pauperowy księżyc

Oto typowy tekst prerelesowego tygodnia, czyli opis kart, które mają potencjał do gry w Pauperze. Tekst jest autorstwa Alexa Ullmana, więc mamy gwarancję, że zna się on na rzeczy.

 

COMMANDER

75% klejnoty z EMN

Jason Alt robi taki typowy przegląd kart z nowego dodatku pod kątem EDH, tego, które nie preferuje wygrywania za każdym razem, tylko tak na 75%, czyli bez przegiętych comb, itp. Kart jest sporo, o każdej parę zdań autor pisze. Większość to oczywistości, ale jest też parę niszowych rzeczy, na które może zwróci waszą uwagę.

Przegląd kart do Commandera z EMN

A tu coś podobnego, ale od Sheldona Menery’ego, więc siłą rzeczy nieco bardziej zorientowane na power level. Tekst łączy w sobie ocenę poszczególnych kart z oceną poszczególnych kolorów i tego co ze sobą niosą dla EDH.

Problemy z polityką w Commanderze

Erik Tiernan przybliża nam kwestie, które są nieznane grającym w singlowego Magica. Chodzi o różne aspekty polityki w multiplayerowych rozgrywkach – tematy percepcji, opinii, władzy, perswazji, analizy sytuacji czy zwodzenia innych graczy. To pogadanka o taktycznych możliwościach jakie dochodzą wśród bawiących się w wieloosobowego EDH.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Historia stworów w Limited

Kojarzycie jeszcze Matthew Watkinsa? Tego gościa z Ars Arcanum, który na PureMTGO publikował świetne analizy nowych dodatków. Od jakiegoś czasu nie pisał, nie publikował zbyt wielu ciekawych rzeczy, a oto co robił w tym czasie. Mamy tu excelowe dane z zebranymi informacjami na temat stworków na przestrzeni ogromnej liczby dodatków (ale nie wszystkich). Na razie to jest coś raczej dla miłośników cyferek, ale jeśli autor kiedyś to ładnie zbierze i omówi, może być z tego ciekawa rzecz. Dodatkowo na Twitterze mamy także tabelki, które parę rzeczy zbierają w bardziej przystępnej formie.

Oceny kart w EMN od Reida Duke’a

Wspominamy o tej serii tekstów, choć znaleźć możecie ją także w naszej analizie. Tym razem na CFB karty z nowego dodatku oceniał Reid Duke, a nie LSV (który ostatnio chwalił się o tym, że mu się rodzina powiększyła, więc pewnie ma zupełnie inne sprawy na głowie). W tekście Duke robi przegląd karta po karcie, oceniając i opisując każdą z nich. Link powyżej prowadzi do colorlessów, landów i artefaktów, ale znajdziecie tam też hiperłącza do pozostałych części. A jak by wam było mało tych tematów, to możecie też zajrzeć do Primera od PVDR.

Flashbacki Alara Reborn

Tradycyjna porcja artykułów związanych z flashbackami kolejnego dodatku na MTGO:

 

INNE

Śmiałe przewidywania odnośnie EMN

Te śmiałe to właściwie tylko dlatego, że Jim Davis przedstawia je jako stwierdzenia, pewniki, a nie domysły, bo nie wszystkie są jakoś bardzo oryginalne. Kilka jednak ciekawych rzeczy jest. To taki materiał, który może dać do myślenia w każdym razie. Davis pisze o kartach w kontekście Standardu, Moderna i Eternali.

Innistradowy ArtBook

Mike Linnemann robi wywiad z Jamesem Wyattem, czyli panem odpowiedzialnym za Innistradowego ArtBooka, a także robi krótką recenzję książeczki. Jeśli jesteście zainteresowani tematem, zerknijcie, są tu między innymi fotki książki i parę dodatkowych ilustracji (ale tak skromnie).

Stan Programu

W tym tygodniu… nie ma Frown

 

G Finanse G

 

Zarobki Hasbro

Pod linkiem znajdziemy dyskusję na reddicie o najnowszym raporcie finansowym Hasbro za drugi kwartał tego roku (link do niego też tam znajdziecie). Generalnie bardzo dobrze, wzrosty, Magic bije kolejne rekordy, przynosi zyski i jest fajnie, a Hasbro zapowiada – wciąż – dalszy rozwój i papierowego, i cyfrowego Magica. Przy okazji mamy dyskusję o tym jaka różnica jest między LCG, TCG i CCG.

Przeszacowane, niedoszacowane i dobrze oszacowane

Craig Wescoe robi analizę finansową kart z Eldritch Moon. Przygląda się przede wszystkim tym, które zwracają uwagę zbyt mocno i zbyt słabo. Wspomina też o tych, które jego zdaniem kosztuję tyle, ile naprawdę są warte. Można traktować jako wskazówkę przy zakupach, pamiętając przy tym, żeby nie opierać się na wnioskach jednej tylko osoby albo żeby nie traktować ich jako prawd objawionych.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Rattlechains (Shadows over Innistrad)
  2. Liliana, the Last Hope (Eldritch Moon)
  3. Gisela, the Broken Blade (Eldritch Moon)
  4. Tamiyo, Field Researcher (Eldritch Moon)
  5. Force of Savagery (Future Sight)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy 18-07-2016

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze