Przegląd prasy #140 – Pro Tour Kaladesh

Za nami bardzo ważny Pro Tour Kaladesh, który wskazał nam w jakim kierunku będzie ewoluował metagame standardu. Jest to o tyle ważne, że zbliża się warszawskie Grand Prix w tym właśnie formacie. Jeśli jeszcze nie zaczęliście testingu, to właśnie pora do niego siąść. Kontrole pokonały stwory i combo decki, marvel aetherworks nie podołał kontrom i własnym drawom, rzecz z lodu i niebieski gearhulk wyszły na ulice i straszą przechodniów. Nieprzygotowani zabrali agresywne decki, a przygotowani zaczęli kombinować z kontrolami i midrange’ami. Widać to było na Pro Tourze i w tekstach o formacie. P.S. Gratulacje Urlich za Top 32 na tym turnieju i ładne nagrody : )

Po więcej szczegółów zapraszamy do naszej tradycyjnej prasówki magicowej!

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Pro Tour Kaladesh w Honolulu

W weekend odbył się najważniejszy turniej kwartału, czyli Pro Tour Kaladesh. Wzięło w nim udział 466 graczy z całego świata, w tym czterech śmiałków z Polski: Grzegorz Kowalski, Bartłomiej Lewandowski, Maciek Berger i Paweł Stopa. Jeśli nie oglądaliście, możecie zapytać – czy były momenty? A jakże! I to całkiem sporo. Dawno już chyba nie było Pro Touru, który byłby równie interesujący i przyjemny w oglądaniu. To chyba efekt nowego dodatku, zupełnie nowych decków i odkrywania nieznanej ziemi. Albo to, albo się Wizardom Kaladesh po prostu udał. A momenty? Cóż, poświęćcie trochę czasu na obejrzenie video z turnieju. Możecie też przeczytać tekst, w którym przedstawiono 5 topowych  momentów Kaladeshu, ale to tylko taka namiastka, wbrew tytułowi skupiająca się na osobach, a nie momentach i świetnych zagraniach. Możecie też przeczytać dwa teksty z Godlfisha, w których na żywo mieliśmy relację z tego, co dzieje się na ekranach (Day 1 i Day 2).

Tak czy siak, po dwóch dniach zaciętych meczów do Top 8 weszli:

  1. Makis Matsoukas (RW Tokens)
  2. Shota Yasooka (Grixis Control)
  3. Pierre Dagen (UR Spells)
  4. Matthew Nass (Temur Atherworks)
  5. Carlos Romao (Jeskai Control)
  6. Ben Hull (RW Vehicles)
  7. Lee Shi Tian (Mardu Vehicles)
  8. Joey Manner (UW Flash)

W tym środowisku brakuje tylko jakiegoś takiego bardziej typowego midrange, ale i tak spora różnorodność – 6 archetypów (chociaż zależy jak liczyć), a do tego znane nazwiska. Decklisty z Top 8 PT Kaladesh możecie zobaczyć na przykład tutaj. Top 8 rozgrywano tym razem nowym systemem i miało znaczenie to, na którym miejscu poszczególni gracze skończyli. To sprawiło, że np. w meczu Reida Duke’a z Shota Yasooką obaj gracze nie wzięli ID i walczyli do końca. W sumie zmiana więc wyszła – przynajmniej na tym etapie – na plus, także dla samej relacji z turnieju (choć Duke pewnie mniej zadowolony). Jak by nie było, najpierw Carlos Romao zmierzył się z Joeyem Mannerem, potem z Mattem Nassem. Po drugiej stronie drabinki Ben Hull pokonał Lee Shi Tiana, a potem zwyciężył z Pierrem Dagenem. W pierwszym półfinale spotkali się Makis Matsoukas z Carlosem Romao. Choć Matsoukasisowi udało się uszczknąć jedną grę, to jednak jego agresywne WR tokeny musiały ulec Jeskai kontroli (3-1 – mecz w ogóle kończyły się albo tym wynikiem, albo 3-0). W drugim  rywalem Bena Hulla był Shota Yasooka i to Japończyk znalazł się w finale, pomimo przegranej w pierwszej grze tego półfinału. Warto podkreślić, że zarówno dla Bena Hulla, jak i dla Makisa Matsoukasa to był pierwszy Pro Tour. Nie tylko pierwszy, w którym dotarli do Topa, ale pierwszy, w którym w ogóle wzięli udział. Cały turniej wygrał Japończyk, który w finale zrobił ogromne wrażenie na widzach swoją fantastyczną grą. Jego zagrania – np. nie atakowanie przez długi czas Torrential Gearhulkiem czy wygrana pomimo odpalenia przez Romao ultimatum Dovin Baana to coś, co będziemy długo wspominać.

Tu trzeba też wspomnieć o kontrowersjach, które mieli niektórzy gracze z zagraniem odtapowanego fastlanda w drugiej grze w czwartej turze (powinien wejść zatapowany) i zagrania z tego Glimmer of Genius oraz zapominania o exilowaniu kart z Gearhulka. Jedni uważają, że Shota intencjonalnie przycinał. Inni zrzucają to na karb stresu, roztargnienia, szybkości gry czy stawki meczu. Jak było faktycznie, nie nam tu oceniać. Sam sobie wyróbcie zdanie na podstawie nagrań video, ale warto podkreślić, że Japończyk koniec końców dostał za zagranie drawu warninga, a nauka jaka z tego wszystkiego płynie jest jedna – pamiętajcie o swoich i cudzych triggerach i czytajcie karty. Podkreślamy to zwłaszcza ze względu na nadchodzące GP Warszawa.

shota-yasooka-wygrywa-pro-tour-kaladesh

Japończyk Shota Yasooka z trofeum

Dla nas najważniejsze były wyniki naszych. Najlepiej poszło Ulrichowi, czyli Grześkowi Kowalskiemu, który zakończył turniej na 32 miejscu z 33 punktami i 2000$ oraz 10PP. Warto przy okazji dodać, że Ulrich skończył turniej jako 7 gracz z Europy oraz 8 wśród prosów ze statusem Gold i jest to jego kolejny dobry wynik na PT. Oby tak dalej i oby w końcu siadło top 8! Pozostałym krajanom poszło gorzej. Paweł Stopa był 139 (27 punktów), Bartłomiej Lewandowski 288 (12 punktów), a Maciek Berger 315 (9 punktów).

Podsumowaniem całego turnieju niech będzie ten tekst z Goldfisha: Pro Tour Kaladesh w liczbach.

Poniżej zaś możecie zobaczyć wszystkie decklisty, które osiągnęły sensowny wynik na tym turnieju:

I na koniec jeszcze dwa takie spostrzeżenia – Twitch w Day1 i Day2 został mocno zdominowany przez fanów i hejterów TWoo. Gość wzbudza emocje nawet wtedy, gdy nie pokazują go na kamerach. Dla niektórych już to było powodem, aby przenieść się na Youtube’a. Druga sprawa to coverage – momentami świetny, a momentami fatalny, nie tylko merytorycznie czy wizualnie, ale zwyczajnie technicznie. W pewnych momentach rwało stream (na Twitchu) i było parę innych drobnych problemów. Ciekawy aspekt relacjonowania tego turnieju poruszył też pewien redditowiec w tym wpisie: Gorzko o zdjęciach na Pro Tour Kaladesh. Generalnie jednak na plus. Szkoda za to trochę LSV widzieć w roli komentatora, a nie gracza (zwłaszcza biorąc pod uwagę jego ostatnią formę), ale z drugiej strony z Gaby Spartz i Marshallem Sutcliffem całkiem nieźle się sprawdzali.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Duo streamuje

To w sumie info z okolic, właściwie z naszego podwórka – od jakiegoś czasu możemy oglądać streamy Macieja „Duo” Janika na Twitchu i już nam parę gier w limited pokazał. Teraz ze względu na zbliżające się GP Warszawa przeskoczył na standard. Zachęcamy do oglądania, subskrybowania i chatowania z Maciejem, a śledzić info o streamach możecie tutaj.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Grand Prix Warszawa 28-30 października

Już za dwa tygodnie nasze coroczne, krajowe Grand Prix Warszawa. Przypominamy, że zagrać może absolutnie każdy, żadnych punktów do tego nie potrzeba. Jedyne co można, to urwać jeszcze dwa baje z trialów, np. w piątek przed turniejem, ale nie jest to wymagane dla zagrania w turnieju i każdego do tego namawiamy.

W turnieju głównym pogracie standard (który już nam się trochę rozwiązał po Pro Tour Kaladesh), ale organizatorzy planują też sporo fajnych side eventów. Ceny może nie powalają, ale na GP warto się zawsze pojawić, zwłaszcza, że cyrk zawita do naszego kraju i nie trzeba będzie wydawać kapuchy na wyjazdy i noclegi za granicą. Co do main eventa, to warto się szybko rejestrować, bo limit miejsc wynosi 1500 osób (może jednak nie tak szybko, bo jeszcze ~700-800 miejsc wolnych, ale limit jest).

Więcej szczegółów na temat turniejów i atrakcji macie w linku powyżej. Tu macie też temat na polskim forum magicowym.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Analiza RG Pummelera

To ten hajpowany deck, który poradził sobie tak sobie. Tylko że to wciąż całkiem solidna talia, która może sporo niektórym graczom problemów narobić i wygrać niemalże znikąd zadając masę obrażeń. To także jedno z pierwszych omówień talii z Pro Toura i zapowiedź leitmotivu nadchodzącego tygodnia (a może i nawet paru kolejnych). Tekst Craiga Wescoe warto jednak docenić także z merytorycznych powodów – jest to bowiem całkiem solidny opis, a do tego pisze on tu o dwóch wariantach talii. To się rzadko zdarza, bo raz – zazwyczaj deck jest ustabilizowany i nie ma dwóch wersji, a tylko jedną jedynie słuszną; dwa – autorzy tekstów zazwyczaj skupiają się tylko na jednej wersji.

Budżetowe Temur Summonings

To nie jest deck z Pro Touru. To raczej nie jest też deck na duże turnieje. Wreszcie – to nie do końca jest deck budżetowy, chociaż to już akurat wpływ PT – w decku jest komplet Fumaroli, które potroiły online swoją wartość. Mimo to za sam koncept warto wyróżnić, bo to deck na Metallurgic Summonings, który przedstawia nam SaffronOlive.

Agaisnt the Odds: 5C Panharmonicon

Największy nieobecny Pro Tour – można by śmiało zażartować, jako że co pewien moment na Twitchu (i na reddicie też) ktoś o tej talii wspominał. Po tym tekście Panharmonicon zaliczył skok w cenie. Trudno się jednak dziwić, bo wszyscy znamy „efekt Saffrona”. Trudno się też dziwić, gdy usłyszymy, że zrobił on tym deckiem 5-0. Oczywiście, to raczej rzecz na FNMy niż na poważne turnieje, a dodatkowo działał tu na pewno efekt zaskoczenia i nieukształtowanie meta, ale jednak wynik – szczególnie jak na tę kolumnę – wart odnotowania. 

Ciekawe decki:

 

MODERN

Analiza wrześniowego meta

Tradycyjny tekst z Modern Nexusa omawiający szczegółowo sytuację w meta formatu na podstawie wrześniowych wyników, wart uwagi z kilku względów. Tekst wskazuje bowiem na istotny aspekt Moderna – cykliczność meta. Autor sugeruje, że przewidywalność tych fluktuacji jest kluczem dla sukcesów pewnej grupy graczy (to w ogóle teoria „na fali” w ostatnim czasie). Jest tu też o sile dredge’a. Jest także analiza decków z Tier 1, 2 i 3, a pomiędzy tym wszystkim poupychane ciekawe spostrzeżenia o deckach i formacie w ogóle.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Legacy Classic i techy z Kaladeshu

Sean Brown podsumowuje October Legacy Classic, czyli taki online’owy turniej, który ponoć nawet całkiem nieźle się udaje. Trochę przy tym jednak dziwaczne jest to, że – to Sean podkreśla – odbył się on bez kart z Conspiracy, bo ich jeszcze nie ma online. Jak by nie było, mamy tu przegląd całej masy decków, pokazujących różnorodność formatu.

Ciekawe decki:

PAUPER

Znikający księżyc

Mamy tu analizę pauperowego meta i przewidywania Alexa Ullmana odnośnie pozycji poszczególnych decków w formacie i ich przyszłości w meta w nadchodzącym formacie oraz ich podsumowanie pod sezonie Eldritch Moon. Tekst okraszony dwoma ciekawymi deckami, z których tak się składa, że jeden także wyróżniliśmy poniżej.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Converted Ticket Cost: Pia and Kiran Nalaar

Z tym tekstem jest pewien problem, bo z jednej strony niby fajny i w ogóle – forma przyjemna dla oka i do czytania, jest budżetowość (to ważne dla niektórych graczy), a do tego deck na Pia and Kiran Nalaar, całkiem chyba zresztą atrakcyjny. Z drugiej strony ta budżetowość jest oparta na cenach z MTGO, a to niekoniecznie ma przełożenie na ceny papierowe. Jest to jednak nisza, której poza Goldfishem niewielu twórców Commanderowego EDH wypełnia. Na dodatek to tekst nowego autora na PureMTGO i nowego cyklu, więc koniec końców wyróżnić chyba jednak warto, zaznaczając przy tym, że grupa docelowa może być ograniczona.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Kaladesh Prerelease na Goldfishu

Otwieraliście syty na pre Kaladeshu? Pewnie część z was miała to szczęście, część niekoniecznie. Ale jeśli go wam zabrakło, to możliwe, że poszło ono właśnie tutaj. Ten zestaw to jednak z najbardziej chorych zestawów, jakie widzielim. Tytuł tekstu to „Mythics.dek” i nie ma w tym ani krzty przesady. Sam materiał to z kolei zapis streamu z Pre Kaladeshu – z deckbuildingu i gier. 

Ściganie się w Kaladeshu

W wyścigach Kaladeshiańskich nie chodzi tylko i wyłącznie o wehikuły. To także rajd dwóch graczy, dla których metą jest wygrana w meczu, a zamiast kilometrów do pokonania mamy 20 punktów życia i jak podkreśla Neal Oliver – jakiś czas tego nie było (a przynajmniej nie w takim stopniu) i teraz do tego wracamy. Jak więc się ścigać w Kaladeshu? Odpowiedź na to pytanie w tym krótkim artykule.

10 przecenianych kart w Kaladeshu

Pascal Maynard przedstawia 10 kart, które cenimy zbyt wysoko. Artykuł jest krótki, ale wybory i argumentacja ciekawa, zwłaszcza że niektóre wskazania mogą się wydawać kontrowersyjne – i to nie tylko dla mniej doświadczonych graczy, czego przykładem jest dyskusja wokół Thriving Rats w komentarzach.

Flashback drafty

Nadal jeszcze draftujemy Kaladesh, więc flashbacków nie ma.

 

INNE

Pogadanki o Kaladeshiańskich artach

Mike Linnemann rozmawia z kilkoma różnymi artystami w tym luźnym tekście, dzięki czemu mamy okazję zobaczyć trochę magicowej kuchni w kontekście kaladeshaińskich artworków. Mamy tu też możliwość zobaczenia jak powstawały niektóre z tych grafik, jakie były alternatywy albo na czym wzorowali się artyści. Przykładowo – na potrzeby Deadlock Trap Jason Rainville skorzystał z pomocy znajomego fotografa, który zrobił dla niego poglądowe zdjęcia dwóch modelek.

7 porad kluczowych dla sideboardowania jak pros

PVDR radzi jak się sideboardować. Tego rodzaju artykułów jest trochę, ale co jakiś czas warto temat przypominać, bo często wielu z nas zapomina jak ważna jest gra 75, a nie 60 kart. Temat jest po prostu zawsze na czasie – choćby ze względu na początkujących graczy.

Przepraszam, że nie dokończyłem twojego cyklu landów – bonus

Autor tego lekko na siłę ironicznego, ale całkiem interesującego ze względu na temat, cyklu powraca z kolejną częścią opowieści o landach, które nie zostały dokończone przez Wizardów. Jak się okazuje jest jeszcze trochę takich ziem, które twórcy karcianki mogliby z przyzwoitości chociaż dokończyć. Tym razem rzecz nie dotyczy jednak pełnych cykli, a takich pojedynczych lub po prostu niepełnych kart jak Grove of the Burnwillows.

Czemu umysł się liczy

A właściwie nastawienie, psychika. Tekst o psychologicznych mechanizmach i korzyściach płynących z odpowiedniego nastawienia. Autor jest psychologiem sportowym i coachem, więc możecie dzięki niemu nad mentalną stroną grania w Magica. Jest krótko i na temat. Ale w sumie jeśli komuś pomoże to wspiąć się na wyższy poziom psychicznej pewności siebie, to po co więcej?

Penny Dreadful

A to już taka totalna ciekawostka, czyli tekst Jennifer Long o formacie jeszcze biedniejszym niż pauper, ale bez tego ograniczenia do commonów. Chodzi o środowisko, w którym bawimy się kartami kosztującymi nie więcej niż 0,01 tixa. Okazuje się, że jest sporo dość silnych kart za tę cenę, z których można złożyć całkiem sensowne decki – przykłady w tekście. Tam też dokładniejsze wyjaśnienia o co w tym wszystkim chodzi. Na pewno jest to jakaś alternatywa dla ludzi, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na wirtualne kartoniki i nie stać ich nie tylko na deck do T2, ale nawet na paupera. Oczywiście, o ile znajdą się podobnie zapaleńcy, chętni do gry takiego constructed. Ponoć są.

Stan Programu

Chyba najbardziej interesującym njusem w tej edycji tekstu Jahna jest to, że już wkrótce czeka nas pro Tour Gauntlet, ale tego się mogliśmy spodziewać. Jest też o inicjatywie Randy Buehlera, który zbiera pieniądze na VSL, bo Wizardzi tym razem nie oferują mu wsparcia, a także nowym koncie Czarodziei na tumblerze i kaladeshiańskich zmianach w organized play (ale to raczej w ramach przypomnienia, bo info jest stare). W sekcji opinii jest ciekawy felieton o scoutingu i intentional draws. W dekach zaś Bant Eldrazi (modern), Reanimator (legacy) i MUD (vintage). Na koniec zaś ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Modernowe ryzyka i nagrody związane z banlistą

Tym razem Jim Casale analizuje opłacalność spekulacji na modernowych kartach, które są na banliście lub mogą oberwać banem. W prostych słowach wyjaśnia na co i dlaczego warto mieć oko oraz kiedy kupować, a kiedy sobie darować i jaka jest szansa na unbany. Materiał nie tylko dla trejderów.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Metallurgic Summonings (Kaladesh)
  2. Electrostatic Pummeler (Kaladesh)
  3. Smuggler’s Copter (Kaladesh)
  4. Torrential Gearhulk (Kaladesh)
  5. Aetherworks Marvel (Kaladesh)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy-mtg-17-10-2016 po pro tour kaladesh

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (