Przegląd prasy #15 – Vintage Masters

Ubiegły tydzień przyniósł nam mieszankę upałów z burzami, wybory do Europarlamentu, śmierć Generała i finał Ligi Mistrzów. Ale kogo to obchodzi, nas interesuje świat magii, czarownic, diabłów innistradzkich, wielkich podbojów, konspiracji, księżniczek i smoków! Mieliśmy Grand Prix W Atlancie, w limited Therosa, pojawiły się w standardzie decki eksploatujące grób, Wizardzi coraz bardziej reklamują Vintage Masters na MTGO (ach to podniecenie przy otwieraniu boosterów, czy będzie Black Lotus?). Poza tym wypłynęło trochę nowych kart z Conspiracy i Magic 2015.

Po więcej szczegółów zapraszamy do kolejnego, tradycyjnego przeglądu prasy magicowej!  

W Wieści z wybrzeża W

 

Relacja z Premiere Eventu WOTC:

  • Grand Prix Atlanta – Jon Stern pocisnął ładnie w limited bloku Therosa, finiszując najlepiej z 1299 graczy w Grand Prix Atlanta. W finale złożył bardzo przyjemny UG, który zamieniał stwory przeciwników w prosiaczki i przelatywał nad nimi za pomocą prognostycznego sfinksa. Co ciekawe, przed turniejem głównym, w piątek, odbył się Mega Trial Sealed. Turniej trwał 5 rund, gracze z 15 punktami dostawali 2 baje i status VIPa, po przegraniu nie odpadało się z turnieju, tylko grało dalej, za co można było wciąż wygrać fajne nagrody. Np. wynik 4-1 dawał 36 paczek w nagrodę. Zagrało 169 zawodników, wszystko poszło sprawnie, frekwencja przekroczyła oczekiwanie organizatora i w efekcie, może doczekamy się takich eventów na kolejnych Turniejach Grand Prix.

stern winner

Co u Czarodziejów Piszczy

Przyznam, że byłem za bardzo zajęty Gnomiconem i jakoś nie miałem siły czytać czarodziejowych wypocin, które celowane głównie do początkujących graczy jakoś do mnie nie trafiają. Jedyne co mi wpadło w oczy, to przegląd obecnego moderna po wejściu JOU. Autor przedstawia ciekawe konstrukcje z turniejów na MTGO. Z tego co się orientuję, jakoś za miesiąc mamy w Polsce PTQ w modernie, więc warto sobie przypomnieć o co chodzi w tym formacie.

Zaczynają się pojawiać karty z Magic 2015, w których jest sporo nawiązań do starych edycji. Jest zielony żywioł z Zendikaru, są karty z Ravnica oraz zdolność ze starej Ravnici – convoke. Zapowiada się bardzo ciekawie. Co prawda nie dałem linka bezpośrednio do strony Wizardów, ale temat z nimi jak najbardziej związany.

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

Trends in Block Constructed

Omówienie trendów po ostatnim Pro Tour w Block Constructed Theros. Dobra rzecz, jeśli ktoś zamierza grać w tym formacie. Jest tu sporo ciekawych spostrzeżeń, które mogły umknąć mniej uważnym obserwatorom lub tym, którzy nie mieli czasu oglądać turnieju. Mamy tu też decklisty, więc od razu jest ściągawka do składania talii online. A przy okazji warto zajrzeć także do analizy Franka Karstena, choć bardziej jest ona skupiona na BUGu. Link znajdziecie tutaj.

MTGO Budget Standard Deck Spotlight – $11 White Weenies

Standard po taniości. Opcja dla graczy, którzy szukają budżetowych, ale skutecznych konstrukcji. White Weenie wygrywa w daily 4-0 i stosunkowo często się pojawia robiąc taki wynik lub chociaż 3-1. Tu krótkie omówienie wraz z wadami, zaletami, sideboardowaniem się, etc.

Rebuilding the Death Star

Mike Cannon rozwija swój pomysł na grę deckiem wykorzystującym Strength from the Fallen z poprzedniego tygodnia. Podobnych midrangowych talii opartych na grobie trochę się ostatnio pojawiło i co jakiś czas ktoś przy nich kombinuje. Kto wie? Może urodzi się z nich coś ciekawego.

New Ephara devoted to white

Czy to nuda, czy coś innego, ale ludzie szukają nowych rozwiązań. Jednym z nich jest ten deck Matta Costy – tytuł mówi sam za siebie. Ephara i białe ludziki.

Future Preparation

Powyższy tekst jest autorstwa Ryana Busharda i dotyczy tego, co w przyszłym standardzie może być dobre i w co warto inwestować. Może nie jest on długi, może i nie ma w nim jakichś szczególnych analiz formatu, ale tego rodzaju rzeczy warto śledzić.

No guts, no glory

Kolejny tekst dotyczący standardu. Tym razem jednak to przegląd możliwości, jakie dają Heroic decki. Jak słusznie zauważa jego autor, Michael Yee, na razie nie mają one wystarczająco dużo powera. Jeśli jednak z formatu zniknąłby Supreme Verdict to mogłyby rozwinąć skrzydła. Tekst jest więc na przyszłość, o ile faktycznie sweepery nie będą równie dobre po rotacji.

Drafting with Marshall: Theros Block

Draftów trochę wpada na Psychatogu, ale warto czasem wyściubić nos i zobaczyć jak grają inni. Tu Marshall Sutcliffe z mocnym GBr.

Solidne omówienie draftów JBT

Ars Arcanum Logo, Vintage MastersTo chyba najmocniejszy artykuł ubiegłego tygodnia. Puremtgo.com wyspecjalizowało się w dostarczaniu naprawdę mocnych, dokładnych analiz, których ze świecą szukać na innych portalach magicowych.

Przyznam, że zazdroszczę autorowi tak wnikliwego podejścia do tematu i tylu świetnych spostrzeżeń.

Zalinkowany w tytule materiał dotyczy draftów pełnego bloku Theros – analiza statystyk, przewidywania, omówienie popularności draftowanych strategii, ocena tych strategii itd. Każdy gracz limited po prostu mus ten tekst przeczytać, a wielu osobom może się przydać do zbliżającego się PTQ w Poznaniu.

Drafting B/R Control in JBT

Pozostając w temacie limited i omówień draftów, oto tekst Jacoba van Lunena. Warto polecić choćby ze względu na to, iż jest on w jakimś sensie kontynuacją, czy może raczej uszczegółowieniem, tego co wyżej. Jak się okazuje BR to dość niedoceniany archetyp. Tu zaś możemy się dowiedzieć, jak możemy dobrze go złożyć.

How Journey Changed Theros Block Limited

Kolejny tekst o limited. Uboższy niż te wyżej, ale też ma parę ciekawych spostrzeżeń, jak wskazanie choćby comba Forgeborn Oready z Aspect of Gorgon.

State of the Program

Tematem tygodnia są spojlery Vintage Masters – pełna lista kart ma być ponoć udostępniona 6 czerwca (jest 250 na 325 kart), wygrane turnieje będą wypłacane w paczkach VM, dostaliśmy szczegóły dotyczące prerelease i release eventów. Paczek będzie dużo mniej niż normalnie – eventy 64-man zamiast 24 paczek za pierwsze miejsce będą dawały 12, a wszystkie gry w formacie będą dodatkowo kosztować o 4 tixy więcej. VM będą dostępne do jesieni, kiedy pojawi się nowy set. Wraz ze środowym downtimem dostaniemy też flashback drafty bloku Kamigawy. Poza tym jak zawsze parę deck techów, rozważania o EV w Vintage Masters, rozpiska z cenami.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Jak zwykle pięć decków – Grand Theft Ashiok Raphaela Levy’ego do bloku (może kogoś zainspiruje na GP Manchester), ciekawy junk z Immortal Servitude oraz BG Constellation w standardzie, Jund z Prophetic Flamespeaker w modernie i deck do Commandera na Athreosie.

Relacja zwycięzcy z GP Warszawa

Jeszcze taka wisienka na torcie – relacja Fabrizio Anteriego z naszego rodzimego Grand Prix. Nie ma tu za wiele polskich akcentów, poza tym, że ktoś od nas puknął mistrza w jego pierwszej rundzie. Nie ma również wielkich przemyśleń do limited JBT, ale polecam jako ciekawostkę.

 

U MTG LAB U

 

Naukowcy z magicznego laboratorium uznali, że pora zmienić formułę przekazywania swych eksperymentów. Od teraz grają cztery gry, tak aby każdy z graczy mógł zacząć jedną grę przed i jedną po sideboardzie. Również zmienili sposób pokazywania kart na rękach. Oceńcie sami jak wyszło i koniecznie dajcie im feedback!

MTG Bant Control vs Naya Blitz E10P1

MTG Bant Control vs Naya Blitz E10P2

MTG Bant Control vs Naya Blitz E10P3 (Deck Techs)

-x-

Tyle na dziś, pozdrawiamy!

Ober & Emil

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze