Przegląd Prasy #154 – nowy Standard z AER

W weekend odbyły się dwa turnieje, które wydały nam się istotne. Pierwszy z nich to właściwie zestaw turniejowy od StarCityGames, czyli paczka: Standard Open, Standard classic oraz Modern Classic. Były to pierwsze większe turnieje constructed od czasu prereleasa nowej edycji. Modern oczywiście ze swoją wielką pulą kart został praktycznie nienaruszony po wejściu Aether Revolt i banie Trolla oraz Probe’a, za to Standard wstrząśnięty ciut poważniejszymi banami i z zastrzykiem nowych, ciekawych kart zmienił się znacznie. Drugi ważny dla nas turniej, to szczecińskie PPTQ Kyoto, które objęliśmy naszym medialnym patronatem i z zapałem śledziliśmy jego przebieg na profesjonalnie przeprowadzonym streamie. Zwyciężył je znany i lubiany Szymon „Wadro” Wiaderny. 

Oczywiście mamy dla Was także garść linków z życia Magica i poszczególnych formatów, do których zapraszamy.

:b: Relacje z turniejów :b:

 

StarCityGames Columbus

Turnieje na tej imprezie StarCityGames były pierwszymi poważnymi rozgrywkami od wejścia nowej edycji i po banach w standardzie oraz modernie. Pierwszy z nich, SCG Standard Open, wygrał Brennan DeCandio pilotujący G/B Aggro. Podobna talia zdominowała również SCG Standard Classic, a dokładnie B/G Aggro prowadzone przez Daniela Guajardo. W Modernowym Classicu zwycięzcą został Danny Spencer, który grał Ad Nauseum

Brennan DeCandio - zwycięzca SCG Open Columbus w nowym standardzie z AER

Brennan DeCandio – zwycięzca SCG Open

Ban Emrakula, Maga oraz Coptera oczywiście mocno zmieniły metagame standardu, ale nie mógł za bardzo skrzywdzić BG, które po prostu ma masę solidnych kart i jeszcze dostał kilka nowych zabawek. Z midrange-control na Lilianach dążącym do wstawienia Emrakula, deck zmienił się na midrange-aggro, których gwiazdami stały się Winding Constrictory. Walking Ballisty oraz Rishkar, Peema Renegade – czyli talie bardziej przesunęły się w stronę counterków +1/+1, gdzie na znaczeniu zyskał Verdurous Gearhulk.. W taliach praktycznie zaniknęła Liliana i zastąpiła ją mała Nissa – królowa counterków i drzewek. Oba turnieje miały po 3 takie talie w Top 8 i oba ten deck zdominował. UW flash zamienił się już chyba w UW spirity, bo w starej wersji całkowicie zniknął z formatu. Nie widać też za bardzo RB aggro, któremu ban Coptera urwał głowę. RB jedynie w wersji 'Zombies’ pokazał się w weekend, ale był dopiero w Top 32. Dalej działają Vehicle i jeszcze widoczne są Zombie decki, za to nowością, ale zupełnie niezaskakującą są kolorowe kombinacje Saheeli Kotów. Dwukartowe combo Saaheli RaiFelidar Guardianem było szeroko omawiane jeszcze przed premierą Aether Revolt. Nagle nieistotna planeswalkerka nabrała ogromnego znaczenia w formacie, ale nie znalazła sobie jeszcze idealnej konstrukcji. To jednak jest chyba tylko kwestią czasu. O dziwo, GR Energy, którego bany praktycznie nie dotknęły, a nawet dostał nową, świetną sztuczkę (Invigorated Rampage), był praktycznie niewidoczny. Na powierzchnię wypłynął też GW Tokens, który przed banami miał bardziej formę GW humans. Controle były głównie reprezentowane przez UB i UR, ale żadna nie weszła nawet do ćwierćfinałów. Były tylko dwa Temur Aetherworksy, na 57 i 64 miejscu Standard Open. Nie miał żadnego dużego Eldrazi (poza 3 Elder Deep-Fiendami), grały bardziej jak midrange, a największym stworem w nich był Torrential Gearhulk oraz Felidar Sovereign. No, tyle z omawiania nowego T2, które prawdopodobnie i tak zmieni swoją postać i z larwy wykluje się w pięknego motyla – za dwa tygodnie na Pro Tourze :D

Modern wiele nie stracił po banie Trolla, nawet jeden Dredge załapał się do Top 16, aczkolwiek ciężko już mówić, by był deckiem tier 1. Ban Probe’a chyba osłabił mocno Storma (żadnego nie było w Top 16), bardzo przeszkodził wybuchowym Suicide Bloo oraz Shadowom i lekko utrudnił Infectom, ale nie zrobił np. krzywdy Grixis Delverom i Ad Nauseum. Z ciekawostek w Top 8 moderna znalazły się karty z AER: 3x mainowy Renegade Rallier w Abzan Chordzie, 4x Fatal Push w Grixis Delverze. Puszki w komplecie miał także Esper Control na 9 miejscu.

PPTQ do Kyoto w Szczecinie

Potyczki zawodników mogliśmy obserwować dzięki transmitowanej na żywo transmisji prowadzonej wraz z komentarzem, co w naszym kraju jest dość świeżym podejściem i mam nadzieję, że częściej będziemy mieli okazję tego doświadczać, bo oglądało się bardzo przyjemnie. Mieliśmy również wywiady z graczami i analizy poszczególnych meczy, które były również nagrywane i będą udostępnione przez organizatora.

Turniej ten, który objęliśmy swoim patronatem medialnym, zebrał aż 40 graczy, co jest dość sporą liczbą jak na PPTQ. Rozgrywany był Sealed Deck Aether Revolt z draftem w Top 8, który był świetnym przetarciem dla graczy wybierających się na GP Praga. Całość wygrał człowiek, którego nie da się nie lubić – Szymon „Wadro” Wiaderny. W Top 8 wydraftował bardzo silne RB midrange wspierane przez demoniczne siły piekielne!

Ostateczne standingi (kliknij, aby powiększyć)

 

Drabinka Top 8 (kliknij, aby powiększyć)

Organizatorem wydarzenia był Maciej Myszkowiak, znany Wam jako Mysza, a wspierali go: MTG Spot oraz Pizzeria Stettin, a sędzią głównym był niezawodny Jerzy Sikorski. Impreza odbyła się na Stadionie Pogoni Szczecin w strefie VIP.

Zdjęcia z imprezy można oglądać tutaj.

 

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Punkty przełomu

Kolejna część magicowej historii Aether Revolt. Sporo akcji, trochę dialogów, zdeterminowane kobiety i bezradny Gideon. No i jeszcze nadzieja Ghirapur, która ma odmienić losy konfrontacji, a także gremliny. Się dzieje, ale kulminacja, czyli potyczka z Tezzeretem, jeszcze nie tym razem.

Commander bez zmian

To tylko formalność, ale wspomnieć można – w EDH Aether Revolt nie przyniesie żadnych zmian, choć ponoć niektórzy proszą się o odbanowanie Braids, Cabal Minion, co Blake Rasmussen kwituje poetycko o tonięciu w oceanie opresyjnych gier, których można by się spodziewać po takim ruchu.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Grand Prix Praga 27-29.01.2017

Już za tydzień w Pradze rozgrywane będzie Grand Prix w bloku limited Kaladesh, czyli sealed i draft KLD+AER. Organizatorem jest TournamentCenter.eu, promką za udział w main eventcie jest Progenitus. Rejestracja online była dostępna tutaj i praktycznie wyczerpano limit. Jak oddawaliśmy ten przegląd to były jeszcze ze 3 miejsca wolne (organizator aktualizuje co jakiś czas ze względu na osoby wycofujące się z różnych przyczyn i tak zwalnia się kilka miejsc co tydzień, ale już coraz mniej). 

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

10 decków z AER od Kenjiego Tsumury

W tej chwili to już trochę ciekawostka, bo za nami turniej SCG i jako taki ogląd na sytuację formatu mamy, jednakże nadal decki Tsumury mogą być ciekawym źródłem inspiracji w deckbuildingu w T2. Temat znakomicie rozwija Adam Yurchick na TCGPlayerze.

O combo kocie…

… i różnych obliczach talii, która korzysta z synergii między Saheeli Rai a Felidar Guardiana. Jeśli jeszcze przez przypadek nie wiecie o co chodzi, to popatrzcie tu, bo temat będzie się przewijał i na pewno pojawi się na Pro Tourze.

Ciekawe decki:

MODERN

Aether Revolt w Modernie

W minionym tygodniu paradoksalnie to Modern, a nie Standard obrodził w najwięcej bardziej wyróżniających się tekstów. Widocznie w T2 wszyscy więksi trzymają karty przy sobie i czekają na Pro Tour. Ponadto, nie znaliśmy jeszcze wyników SCG, a w Modernie ludzie już zaczęli kombinować otwarcie. Warto się zatem przyjrzeć ciekawym deckom poniżej, a także tekstowi Jordana Boisverta, w którym przygląda się on mechanice Improvise w kontekście kolorów UR. Interesujące rzeczy (Mimic Merfolki, Whirled Eggs, Puresteel Paladin/Sram deck, de facto nowy storm) przedstawia także David Ernenwein. W tę stronę odjechał także Chris Lansdell, który przedstawia nam Mono W Tokens, WB Tokens, Kari Zev’s Living Enda, GW Hatebears, revoltujące jajka i Ironworks Revolution. W kontekście ostatnich banów i nowego dodatku pisał za to Ben Friedman, skupiający się jednak nie tyle na deckach, ile na nowej sytuacji w meta.

Ciekawe decki:

FRONTIER

I kolejnych parę decków w tym tygodniu. Jak macie jakieś ciekawe linki do Frontiera, podsyłajcie nam.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: grudniowe statystyki i styczniowe Legacy Challenge

Jak zwykle przegląd Seana Browna dostarcza informacji na temat tego, co piszczy w Legacy. Zaczynamy od omówienia wyników grudniowych turniejów. W modzie delvery, bugi, alureny i tym podobne decki. Kończymy na Spice Corner i wykopującym rzeczy z grobu reanimatorze.

Ostateczny Paradoks

Vintage ostatnio jest pod wrażeniem kaladeshiańskiego paradoksu. Storm, który powstał w oparciu o Paradoxical Outcome, jest więc gorącym tematem, którego Joe Fiorini nie mógł odpuścić. Analizuje on w tym tekście różne buildy i generalnie wypowiada swoje zdanie na temat tej talli.

Death & Taxes (Legacy)

W tym tekście Jaroslava Stefankova przedstawia swoje doświadczenia z tym archetypem. Są one całkiem pozytywne i autorka poleca spróbować zabawy z tą talią.

Miracle w top 4 na GP Louisville

Ten tekst to relacja Briana Braun-Duina z GP Lousiville, w którym pilotując Miracle gracz ten zrobił Top 4.

 

 PAUPER

Dimir Handlock

Jak zwał tak zwał, ale w pauperze pojawiła się nowa siła w miejsce MBC, UR Drake’a i niebiesko-czarnej kontroli. Talię tę dokładnie opisuje Jake Stiles, a chodzi o dimirową combo-kotrolę na Chiterring Rats, Archaeomancerze i Ghostly Flicker wypełnione removalem, kontrami i z pakietem Mulldrifterów. Warto przy tym wspomnieć, że combo nie jest tu warunkiem wygranym i deck zazwyczaj radzi sobie dzięki CA. To jedna z ciekawszych opcji w aktualnym meta, a do tego całkiem skuteczna. Jeśli lubicie te kolory i kontrolną grę, możemy talię polecić.

Delver

Co tu więcej mówić? Jak chcecie dowiedzieć się więcej o jednej z ważniejszych talii w formacie, to Arctic_Ghost daje wam tu takiego deck techa, w którym opisuje co i jak. Delver może nie jest w tej chwili deckiem, który dominuje meta, ale to nadal tier 1 i talia ta wciąż całkiem dobrze sobie radzi.

Pauperowy Primer cz. 1

Idąc za przykładem Reida Duke’a, Alex Ullman przygotował pierwszą część tekstu, w którym zapoznaje nas z formatem. Trzeba się z nim zgodzić, że pauper teraz jest żywy jak już dawno nie był. Liczba archetypów jest spora, graczy przez ligi trochę się przewija – nic tylko zaczynać zabawę z pauperem właśnie teraz! Poczytać o tym, czemu Pauper jest teraz taki dobry możecie także w tym artykule.

 

COMMANDER

 

Przegląd AER, cz 2: R, G, Colorless i Landy

Dokończenie commanderowego przeglądu Tomera Abramowiciego. Do tego małe podsumowanie najlepszych kart do EDH z Aether Revolt.

Ciekawe decki:

 

 LIMITED

Draftarchetypy AER w Ally kolorach

Neal Oliver charakteryzuje sojusznicze połączenia kolorów w Aether Revolt, porównując przy okazji nowy format z Kaladeshem. Bardzo wiele w sumie się nie zmieniło.

Draft Legacy Cube od Paula Cheona

Haumph, czyli Paul Cheon, którego niedługo będziemy oglądali na Pro Tourze, regularnie draftuje na CFB. Tym razem bawi się formatem Legacy Cube i jest to jeden z ciekawszych filmików tego rodzaju, z którego możecie dowiedzieć się, jak ten format draftować w aktualnej edycji. Do środy jest jeszcze zresztą na to czas. Ponadto, to jedna z lepszych okazji, aby zrozumieć jak silny jest Upheaval i Opposition. Jak zastanawialiście się kiedykolwiek, czemu te dwie karty są tak dobre i nie potrafiliście tego ogarnąć, to z miejsca odpalcie powyższe video. Tam macie odpowiedź.

 

INNE

Breakpointy

Dość zgrabny tekst o czytaniu przeciwnika z jego zagrań i mowy ciała, czytanie tzw. tellsów – o wiele bardziej istotnych i docenianych w pokerze niż w Magicu. A szkoda.

Zegar Metagame

Trochę podstaw dla początkujących. Jennifer Long opisuje tu koncept zegara metagame, na którym ustawiają się decki w każdym formacie. Bardziej to w sumie busola czy kompas niż zegar, ale ważne, że tłumaczy jak się do siebie mają aggro, combo, midrange i kontrole.

Magicowe puzzle

A to jest ciekawa rzecz. Wiedzieliście, kiedy pojawiły się pierwsze protektory? Wiecie, że Ultra-Pro zrobiło kiedyś promocję, w której „można było zdobyć” Black Lotusy i Chaos Orby? Jeśli nie, a jesteście ciekawi tematu, to polecamy tego trochę sentymentalno-historycznego linka, bo choć krótki, to treść jest bardzo ciekawa.

ProTourowe drużyny CFB: Fire and Ice

Te dwa linki powyżej związane są z ogłoszeniem protourowych drużyn powiązanych z CFB. Chcemy w ten sposób przypomnieć wam, że od tej pory liczyć się będą także wyniki drużynowe i Magic wchodzi w nowy świat teamplayu. Możecie więc sprawdzić, komu kibicować, a o kolejnych drużynach pewnie będziemy dowiadywać się na dniach.

Poznaliśmy też członków drużyn Massdrop East/West.

Stan Programu

W njusach mamy podsumowanie najważniejszych wieści, które w kontekście MTGO i Aether Revolt mogą was zainteresować. Sekcja opinii porusza kwestię usunięcia pre i sugeruje, że nie jest to wcale taka wielka strata. Z drugiej strony, dostrzegając wady onlinowych pre Jahn jednak z żalem mówi o ich braku. W deckach mamy GW Token Energy w T2, Jeskai Control w Modernie, Scrounger Control w Pauperze (bardzo ciekawy deck), Manaless Dredge w Legacy i Remora Control w Vintage (taki Gush/Mentor deck). Jak zwykle mamy także ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Finansowo trochę bida w tym tygodniu, ale prereleasowo-releasowy okres cechuje się sporym dynamizmem i pewnie coś ciekawszego pojawi się przy okazji Pro Tourów.

P.S. Saheeli lekko spadła, ale warto ją jednak trzymać, bo będzie jednym z wyznaczników standardu, jedynie czeka na swój najlepszy build.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Herald of Anguish (Aether Revolt)
  2. Nissa, Voice of Zendikar (Oath of the Gatewatch)
  3. Saheeli Rai (Kaladesh)
  4. Torrential Gearhulk (Kaladesh)
  5. Fatal Push (Aether Revolt)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

zmiany cen wraz z nowym constructed z AER

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (