Przegląd Prasy #160 – RPTQ, MOCS 2016 i pełny spoiler Modern Masters 2017

Największy njus minionego tygodnia to mimo wszystko pełen spoiler Modern Masters 2017. Poznaliśmy całą zawartość dodatku i chyba warto było czekać. Są niespodzianki. Są karty, na które wszyscy czekali. Ludzie się cieszą.

Cieszyć się też mogą zwycięzcy pruszkowskiego RPTQ, bo będą mogli jechać na Pro Tour. W tym gronie będzie dwóch Polaków. I chociażby dlatego Pruszkowski Weekend Fantastyki wyszedł całkiem dobrze. Polski akcent pojawił się także na Magic Online Championship 2016. W tym elitarnym turnieju zagrał Piotr 'Kanister’ Głogowski. O tym jak mu poszło, a także o najciekawszych artykułach i wieściach ze świata Magica, możecie przeczytać w tym przeglądzie.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Magic Online Championship 2016

3-5 marca 2017 odbyły się Mistrzostwa Magica Online, znane pod skrótowa nazwą MOCS. Dla nas były one o tyle ważne, że grał w nich Piotr 'kanister’ Głogowski i pierwszego dnia szło mu całkiem dobrze. Skończył go na stanie 5-2. Drugiego dnia nie poszło idealnie, ale i tak siódme miejsce zajął, przy stanie 24 punktów. W finałach (Top4) grała jedna osoba z 24 punktami, więc niech to będzie dowodem, że nie było wcale daleko. Finałowe standingi możecie zobaczyć pod tym linkiem. Sam turniej był transmitowany na Twitchu i gorąco komentowany tam, a także na reddicie i w  społecznościówkach.

Ostatecznie całość wygrał Josh Utter-Leyton z Mardu Vehicles i to on jest mistrzem MTGO w 2016 roku. Pokonał 4c Saheeli Lucasa Blohona. Ale warto tu dodać, że tak jak Pro Tour, MOCSy miały mieszany format.

RPTQ na Pruszkowskim Weekendzie Fantastyki

W weekend odbył się Pruszkowski Weekend Fantastyki. Dla nas impreza to o tyle ważna, że w jej trakcie miało miejsce LCQ, RPTQ Nashville i PPQ Kyoto, a także GPT Bolonia. 

2 Polaków dostało invite na RPTQ. Slota zdobyli Peter Deane, Max Schultze, Konrad Wieczorek i Mateusz Milewicz. Do Top 8 doszło też czterech innych Polaków, ale im akurat nie udało się wyrwać slota. Byli to Arno Jankowski, Patryk Miarecki, Michał Gajewski i Tomasz Sodomirski. Warto też zauważyć i docenić 9 miejsce Natalii Stankiewicz. Dlaczego? Bo na RPTQ mogła zagrać dzięki wygranej na LCQ!

Wspomnianym turniejom towarzyszyły side eventy. Odbyły się co najmniej dwa turnieje w Legacy (zwyciężyli Grzegorz Jezierski i Bernard Sawicki). Warto też podkreślić, że Galaktyka Gier ładnie informowała o wszystkim na forum Mtgnews.pl. Była też relacja. Co prawda nie było nas na miejscu, ale chyba można uznać event za bardzo udany.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Modern Masters 2017

Jeśli przegapiliście, to pod linkiem znajdziecie pełen spoiler nowego dodatku. Set zapowiada się interesująco, a w niedługim czasie możemy się spodziewać sporej liczby artykułów na jego temat w serwisach magicowych. Ba, już teraz Modern Masters 2017 zajmuje sporo uwagi, a to przez sezon spojlerowy.

Modern Cube

Mamy Vintage Cube, mamy Legacy Cube, była też Legendary Cube, a teraz dostajemy Modern Cube! Tak, pod linkiem znajdziemy pełen spis kart, które w modernowej kostce się znajdą. Grać ją będziemy mogli oczywiście tylko online. Trochę informacji na temat i oficjalną zapowiedź znajdziecie tutaj.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Turniej Strategicznych Gier Planszowych w Pruszkowie

I jeszcze jedna impreza, która odbędzie się 18 marca w Pruszkowie, a jest powiązana z MtG. W tym przypadku organizatorem jest Zespół Szkól Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie dla Gimnazjów. W czasie eventu będzie można pograć T2, Sealed i EDH. Wszystkie informacje szczegółowe znajdziecie pod linkiem, który zaprowadzi was na facebokową stronę wydarzenia.

W jego trakcie odbędzie się także turniej miniaturkowych SW X-Wingów.

 

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Uaktualniając Temur Tower

Ondrej Strasky zanotował 11 miejsce na GP Utrecht deckiem, który nie należy do wielkiej trójki (teraz już dwójki, bo BG wonsz wypadło trochę z obiegu) aktualnego meta w T2. Temur Tower jak widać to talia, którą można grać i wygrywać. Tu mamy sugestie jak spis powinien wyglądać w realiach nowego meta i jak się sajdować.

BG na aucie, Saheeli w boju

Josh Silvestri komentuje zmiany w meta i przegląda dwa decki – 4C Saheeli i Aetherworks Marvel. Wspomina także o banach. Ani to przekrojowy materiał, ani szczegółowy, ale pozwala trochę lepiej ogarnąć meta. Uzupełnieniem może być bardziej konkretny jeśli chodzi o decki i po-gp-utrechtowy tekst Lee Shi Tiana o nowościach i ciekawostkach w taliach.

Budżetowy Sram

Ile można heheszkować z nazwy tej karty? Pojęcia nie mam, bo bawi za każdym razem. Ciekawe czy bawi równie mocno, gdy na jakimś FNMie – bo na takie turnieje to polecamy – ktoś wygra tym cały turniej. Na ile to możliwe, nie wiem, ale deck przynajmniej jest choć odrobinę bardziej oryginalny niż non stop te marda, begie i sahelie.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Death’s Shadow: analiza, implikacje i potencjał

Jordan Boisvert analizuje aktualną wersję Death’s Shadow i przedstawia jej charakterystykę. Pisze też o zmianach meta i ewolucji talii, w której do zwykłego jundowego rdzenia dołączył niebieski w postaci Snapków i kontr. Temat DS o tyle ważny, że to nie jedyny tekst, który porusza kwestię najsilniejszego decku w formacie. Wspominali o nim także choćby Emma Handy i Jadine Klomparens. Chociaż ta ostatnia robi to trochę bardziej w kontekście magicowych strategii.

Które Eldrazi są dla ciebie?

Todd Stevens przygotował całkiem ciekawe porównanie dwóch wersji Eldrazich z naciskiem na to jak radzą sobie w poszczególnych MU. Chodzi oczywiście o Bant Eldrazi i Tron Eldrazi. A przy okazji, o sideboardowaniu się w tym drugim napisał też Pascal Maynard.

Co składać z Modern Masters 2017?

Craig Wescoe wybrał kilka kart z nowego setu i prezentuje je tu nam w otoczce przykładowych decków, które są grywalne i możemy je próbować składać przy okazji kupna samych paczek oraz modernowych wyprzedaży.

Najlepsze karty w Modernie, którymi nie gracie

Jeszcze jeden trochę ciekawostkowy tekst z sugestiami techów, które można by wykorzystać w Modernie, bo z jakiegoś powodu mogą się wydawać atrakcyjne, ale są niedoceniane wystarczająco dobrze. Parę interesujących rzeczy tu jest, ale niektóre są trochę śmiałe. Tak czy siak, warto zachowywać otwarty umysł. Od Adama Yurchicka.

Finansowy Deck Tech: UR Storm

Storm może i nie jest jakimś bardzo topowym deckiem ostatnio, ale wciąż ma swoich fanów, a Baral wydrukowany w AER ładnie się weń wpasowuje. Ponadto w Modern Masters 2017 przedrukowano sporo kart, które do tego decku mogą trafić i łatwiej go złożyć niż kiedyś. Dlatego zachęcamy do zerknięcia tu okiem, jeśli jesteście zainteresowani tą dość trudną w pilotowaniu talią. Może to będzie wasz sposób na wejście w Moderna?

Ciekawe decki:

 

FRONTIER

Wczesnowiosenne meta

Dillon Matthew Baca przedstawia dwa decki, które dobrze radzą sobie w aktualnym meta Frontiera i w topkach się przewijają. Nie jest to jakaś gruba analiza, ale i tak ciekawy materiał.

Ciekawe decki (i dyskusja):

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: dostosowując removal

Najpierw decki, potem dyskusja o removalu, a potem jeszcze więcej decków. Następnie przegląd najciekawszych materiałów o Legacy, a potem jeszcze trochę decków. Sean Brown nadal na poziomie.

Legacy Primer V: Prison Decki

Piąta część przewodnika Reida Duke’a, w której tym razem omawia on decki typu Prison. W Legacy w tym kontekście chodzi o Painter’s Servanta i Landsy.

Ciekawe decki:

 

 PAUPER

Kłujący problem

Papierowy pauper ma dostęp do commonów z mechaniką Monarch, którą mogliśmy znaleźć w ostatnim Conspiracy. Onlinowy pauper dopiero będzie je miał. I z tej okazji Alex Ullman przygląda się sprawie, oceniając potencjalny wpływ kart z Monarch na paupera i narzekając, że jeszcze ich nie ma.

Murasa Tron

Ponoć najlepszy deck aktualnie w formacie. Dlatego tu macie możliwość zobaczenia o co chodzi i jak to wszystko działa.

Abzan Existence

A to jeden z bardziej oryginalnych decków, które w tym przypadku obsługuje Jake Stiles. Deck może być irytujący, ale tak to z grobowymi strategiami bywa. Łatwo je niby wyłączyć, ale są potężne.

 

LIMITED

(Krótki) Przewodnik po draftach AER

Ben Stark przedstawia nam kilka swoich uwag o draftach AER. Mówi o kolorach i pickach, a także dorzuca parę ogólnych słów o formacie i mechanikach.

 

COMMANDER

W tym tygodniu tylko kilka decków.

Ciekawe decki:

INNE

Wracając do banów – czy były słuszne?

Seth Manfield przygląda się ostatnim banom w T2 i Modernie, analizując ich efekt. Jego opinia jest mieszana, ale solidnie uargumentowana. Ale najciekawsze w tym wszystkim to, co pisze na sam koniec – Mishra’s Bauble pod banhammerem? Biorąc pod uwagę, że to kosztowny uncommon i nie ma go w Modern Masters 2017, warunki, o których Seth mówi zostały spełnione. I mniejsza czy faktycznie ban grozi. Potencjalny cel został wskazany i jego posiadacze powinni wziąć tę kwestię pod uwagę.

Najlepsza historia Kaladeshu (ale nie z Kaladeshu)

Coś dla miłośników fabuły – krytyczne (ale pochwalne) spojrzenie na jedno z opowiadań z kaladeshiańskiego storyline’a. Chodzi o tę opowieść, gdzie Ajani ratuję Nissę, Chandrę i Pashiri z opresji. Co w tej historii jest tak wyjątkowego? Trzeba się trochę wczytać, ale jak interesuje was magicowa fabuła, to nie będzie to dla was problemem.

Najczęstsze błędy nowych graczy

Jesteś nowym graczem? Klikaj ten link z miejsca. Serio. To tekst, który koniecznie musicie przeczytać, jeśli zaczynacie z Magiciem. I podsyłajcie go też znajomym, którym pomagacie wejść w Magica.

Przewodnik początkującego gracza: decki nietypowe

Coś nie da się zakwalifikować ani do aggro, ani do combo, rampy czy kontroli? Nie wiecie jak do tego podejść? To kolejna część cyklu dla nowych graczy, którzy nie znają i nie rozumieją decków w Magicu. Tym razem omawiane są takie rzeczy jak Prison, Tempo czy Reanimator. A to nie wszystko.

Wypożycz karty na MTGO!

Ciekawostka. Można wypożyczyć karty na MTGO, bo powstał serwis to robiący. Dyskusję na jego temat możecie przeczytać tutaj, na reddicie. Sam pomysł jest interesujący.

Stan Programu (trzy rzecz, których nie rozumiem w MTGO)

Tym razem ze względu na problemy z internetem Jahn nie mógł przygotować na czas normalne SOTP. Zamiast tego napisał coś w rodzaju sekcji opinii o rzeczach, które go dziwią w MTGO. To trzy pytania, na które nie umie sam sobie odpowiedzieć – czemu MTGO nie przyciąga więcej graczy? – czemu nie ma daily rewards? – czemu jedna wersja tej samej karty może być zbugowana, a druga nie (np. wersja regular z dodatku vs wersja promo)? I tym razem to tyle.

 

:g: Finanse :g:

 

Spodziewana wartość (EV) Modern Masters 2017

Goldfish, a właściwie SaffronOlive, znowu przygotował doskonały materiał na temat opłacalności Modern Masters 2017 i tego, czy warto otwierać boxy dodatku, czy też nie. Dowiemy się też stąd jak tym razem Wizardzi podeszli do kwestii rozkładu „kasy” w poszczególnych rarity i czy coś zmieniło się na plus w stosunku do tego, co było w poprzedniej edycji Mastersów. Dla tych którym się nie chce czytać – tak, jest lepiej, bo value leży w erkach, a i commony/uncommony są lepsze, ale też nie ma co się rzucać na boxy, licząc na łatwy profit. Raczej jak już coś warto skorzystać na modernowej wyprzedaży i spadku cen, jeśli faktycznie chcecie się wkupić w format. Szczegóły w tekście.

Rozbrajając pole minowe Modern Masters 2017

Jeszcze jeden tekst finansowy, ale ten jeszcze sprzed pełnego spoilera. I tak uwagi zawarte Jamesa Chillcotta warte są przejrzenia przynajmniej. Nie jest to tak dobry i pełny tekst jak ten powyżej, ale dzięki niemu będziemy mieli szerszy kontekst i więcej danych do oceny opłacalności zakupu Modern Masters 2017.

Ukryte zapotrzebowanie

I jeszcze jeden tekst związany z finansami i Modern Masters 2017. Ten podchodzi do tematu jednak od innej strony. Mamy tu o „ukrytym zapotrzebowaniu”, czyli sytuacji, w której karta kosztuje dużo, więc nie jest kupowana. Jest jednak na nią zapotrzebowanie, więc karta ta jak spadnie z ceną, zacznie być wykupywana. Jakie to mogą być karty z nowego setu? Tu trochę spekulacji i odpowiedzi w tekście. Sam koncept ukrytego zapotrzebowania jest jednak na tyle interesujący, że nawet zwykli gracze, nie-trejderzy, przeczytają tekst z zainteresowaniem.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Mishra’s Bauble (Coldsnap)
  2. Scalding Tarn (Zendikar)
  3. Liliana of the Veil (Innistrad)
  4. Snapcaster Mage (Innistrad)
  5. Snapcaster Mage (Modern Masters 2017 Edition)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg - za nami mocs 2016 i przed nami modern masters 2017

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (