Przegląd prasy #17 – ponownie Vintage Masters

Już dwa tygodnie temu motywem przewodnim przeglądu były Vintage Masters, ale jest to na tyle ważne wydarzenie, że znowu sporo redaktorów się o nim rozpisuje. Conspiracy zapewne rozbawiło wiele osób, ale nie potrafię dodatku traktować poważnie, głównie dlatego, że nie jest dodatkiem turniejowym.

Dziś ponadto znajdziecie sporo linków do tekstów traktujących o formatach constructed. Idą WMCQ, jest sezon PTQ, więc warto odkurzyć zbroję, wyciągnąć miecz ze stodoły i szykować się na prawdziwe rycerskie turnieje.

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

W ubiegły weekend Wizardzi nie przeprowadzili żadnego większego turnieju. Było to prawdopodobnie spowodowane wydaniem Conspiracy i WOTC wolało przenieść całą uwagę graczy na ten dodatek. Nie stanowi ona żadnego formatu turniejowego, więc tak jak wspomniałem na wstępie, Psychatog traktuje tą edycję z przymrużeniem oka. Dlatego też nie robiliśmy żadnej analizy kart. Taką analizę przygotował zaś Omniszron dla Mtgnews i nie wątpię, że niektórym graczom może się ona przydać. Do lektury zapraszam na forum.

The Making of Vintage Masters

Tekst opisuje powstawanie tego online’owego dodatku. Mając wiedzę o tym, co przyświecało Wizardom przy jego tworzeniu, łatwiej będzie nam go draftować i dostrzegać archetypy i synergie.

vintage masters przegląd

Jeśli interesuje Was rozkład kart według rarity w Vintage Masters, to jest rozpisany tutaj.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

Na start coś rozluźniającego : )

Kilka porad jak być dżerkiem w Mtg!

Drafting Green in Theros Block

Jacob van Lunen przedstawia swój pick order dla zielonego koloru w bloku Theros. Przy okazji przekonuje, że zielony ze względu na głębię jest wart grzechu i zwraca uwagę na to, że przez dobrych graczy zaczyna on być ostatnio forsowany. Tekst może nie jest jakoś szczególnie rozbudowany (niestety), ale zawsze to można podpatrzeć jakieś trendy lub skonfrontować własne podejście z kimś innym i ewentualnie wejść w polemikę. No i sama teza – że zielony to najlepszy kolor do draftowania w Theros – jest już warta dyskusji.

Giant Slayer – RDW in Standard

Omówienie jednego z trzech najtańszych decków w obecnym standardzie wraz z sideboardowaniem i poradami jak grać. Brak tu tylko opisu jak grać z mono G, Junkiem i BG konstelacjami/dredgem, ale i tak to solidny tekst.

geist of saint traft na wmcq promoStandard Snapshot June 2014

Ciekawa infografika stworzona na podstawie turniejów Starcity i przedstawiająca ich metagame. Jeśli chodzi o trendy nie odzwierciedla więc w pełni obecnego środowiska, ale daje pewne pojęcie o formacie, niektórych tendencjach, skuteczności decków czy wykorzystywanych kartach. Jak już wspomniałem na wstępie – idą WMCQ, warto wziąć się za format standard. Poza chwałą i popularity, można również zgarnąć sytą promkę – po prawej.

320 Modern Decks – 4 Lessons

Przegląd modernowego metagame na podstawie 15 ostatnich turniejów SCG wraz z paroma poradami.

Light ’em Up Up Up

Wyżej linkujemy do tekstu o RDW w standardzie, czyli budżetowej opcji na wygrywanie w T2, a tu mamy opis burna w Legacy. Szkoda, że nie ma opisu matchupów, sztuczek, etc. Mimo to jako tani entry point deck może zainteresować niektórych graczy, ale znawcy formatu nic nowego tu raczej nie znajdą. Zresztą, burn to burn, ze wszystkimi jego wadami i zaletami.

Legacy Weapon – Concluding the Banned Series

Caleb Durward podsumowuje eksperyment z grą odbanowanymi kartami w Legacy, w którym sprawdzał jak stare karty sprawdzą się w nowym środowisku i co można by zdjąć z listy bez szkody dla formatu. Przekonuje między innymi, że Worldgorger Dragon i Black Vise spokojnie mogłyby wrócić, ale na przykład Flash już nie bardzo.

Priming for Vintage

Tekst dla tych, którzy nie wiedzą nic o Vintage. Fajnie przedstawia cztery różne archetypy, na które można trafić. Byle tylko Vintage Masters chwyciło i aby online odpalały się eventy w tym formacie.

Przy okazji – Vintage Masters można testować na Becie! Wymagania dla testerów tutaj.

Why Wizards still doesn’t get multiplayer

Daryl Bocket o Conspiracy, a właściwie o tym, czemu mechaniki z nowego setu są źle zaprojektowane pod kątem multiplayerowych gier. Strategia czy polityka – co jest ważniejsze w multi? Co można by zrobić, aby mechaniki Conspiracy były lepsze (i czy faktycznie by tak było)? Czego Wizardzi nie łapią jeśli chodzi o gry wielosobowe? Czy Bocket ma rację?

MTG Artists of Tommorow

Kojarzycie może matę za udział w GP Chicago? Jest fenomenalna. Jej autorką jest Sandara Tang – artystka wymieniana w tym tekście jako jedna z tych osób, których grafik możemy się spodziewać na medżikowych kartach. Równie dobre wrażenie wywołują u mnie obrazki Chun Lo, a co do reszty to też nie są ich dzieła wcale złe. Czy jednak ich styl pasuje do Magica? Sami oceńcie, bo w tekście nie tylko próbka ich możliwości, ale i  linki do galerii.

State of the Program

Jeśli jeszcze nie wiecie – MOCSy wrócą dopiero jesienią wraz z Khans of Tarkir. Takie są przynajmniej plany. Póki co Wizardzi oferują nam MOCS Appreciation Events dostępne dla każdego, komu udało się zdobyć w danym sezonie (miesiącu) 35 QP, ale to w sumie njus jeszcze z poprzedniego tygodnia (mimo to Pete Jahn do niego wraca). Tu jeszcze dodatkowe info o MOCSach bezpośrednio od Wizardów i ich nowych koordynatorów. Niepokojąca jest za to informacja o potencjalnych skutkach działań Federalnej Komisji Łączności, która miesza trochę wokół kwestii neutralności sieci. Jahn odsyła tu do pewnego linka, ale w skrócie: nowe regulacje mogą oznaczać, że korzystanie z MTGO zdrożeje, przynajmniej w Stanach. Jakie to może mieć przełożenie na Polskie realia – nie wiem. Poza tym warto przeczytać o czymś takim, co nazywa się Digital Events Coordinator. I tu mamy link bezpośrednio do strony Wizardów, więc jak kogoś zainteresuje temat, to będzie mógł sprawdzić temat. Najciekawsza jest jednak analiza cenowa Vintage Masters. Reszta – standardowo: decklisty, cenniki, itp. A i jeszcze żeby nikt nie przegapił: od środy są flashback drafty Innistradu, gdzie najdroższą kartą jest Liliana of the Veil (około 70 tixów), choć to drafty głównie dla funu nie dla kasy, bo money cards tam jest niewiele (Jahn wymienia tylko 8 kart wartych więcej niż paczka).

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

W standardzie mamy tym razem coś bardziej na zasadzie ciekawostki, ale naprawdę fajnej – UR Trading Post, czyli kontrolny counterburn. Trochę bardziej poważną opcją jest Junk Constellation Briana Braun-Duina, korzystający z Eidolon of Blossoms, Doomwake Gianta, Courser of Kruphix i Elspeth. Deck jest nieco wolny, midrangowy, ale coś ugrać na pewno może. Mamy też omówienie mono Black Devotion do Moderna z Phyrexian Obliteratorem, discardem i merchantami. W Legacy jest swego rodzaju BG reanimator na Gamekeeperze z Emrakulem. I na koniec dostajemy talię do Commandera z nowym generałem, który jest wyciągnięta prosto z Conspiracy Marchesa, the Black Rose.

 

:u: MTG LAB :u:

 

Mamy właśnie sezon PTQ w modernie, więc MTG Lab zabiera się za matchupy  tym formacie. Dziś Twin vs Affinity!

MTG Splinter Twin vs Affinity E12P1 (G1&G2)

MTG Splinter Twin vs Affinity E12P2 (G3&G4)

MTG Splinter Twin vs Affinity E12P3 (Deck Techs)

-x-

Tyle na dziś, pozdrawiamy!

Ober & Emil

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (