Przegląd Prasy #172 – Grand Prix Kopenhaga i Grand Prix Kobe

Trochę się działo w minionym tygodniu. Przede wszystkim mieliśmy Grand Prix Kopenhaga i Grand Prix Kobe. Na tym pierwszym Piotr Głogowski dostał się do top 32, a choć pozostali Polacy nie skończyli w kasie, to też całkiem dobre wyniki uzyskali. Poza tym były przecieki z nadchodzącego Commandera 2017. Wizardzi zbanowali także trzy kart w EDH 1vs1.

Sporo działo się też w społeczności i tekstach wokół Marvela, wokół Pro Toura i Amonkhetu. Modern trochę słabiej, ale to się pewnie zmieni wraz z tekstami o tym formacie po GP. Na to przynajmniej liczymy. Polecamy też teksty inne, szczególnie ten Franka Karstena oraz te poświęcone Gideonowi. Jest co czytać, więc miłej lektury!

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Kopenhaga

Grand Prix Kopenhaga przyciągnęła 1815 graczy, z których 561 dotrwało do Day 2. Całość wygrał po dobrym meczu Mattia Rizzi z Death’s Shadow, walcząc w finale z Cristianem Ortizem Rosem (Living End), spotykając się wcześniej w półfinale z Martinem Mullerem i jego UR Stormem, a jeszcze wcześniej w ćwierćfinałach z Teemu Halonenem (Titan Shift). Warto też wspomnieć o Remim Le Francois, dla którego to było – jeśli dobrze kojarzymy – pierwsze GP i siłą rzeczy pierwsze Top8 na GP. W topce (możecie zobaczyć tutaj decki z niej) mieliśmy Grixis Shadow, Death’s Shadow, Lantern Control, Living End, UR Storm, Titan Shift, Dredge i Counters Company. 7-8 różnych decków, zależy jak liczyć oba Shadowy. W top 36 też było dość zróżnicowane meta: 4C Scapeshift, 3 Death’s Shadow, 2 Eldrazi Tron, 4 Dredge, Living End, 2 Elves, 5 Burn, 2 Titan Shift, Death&Taxes&Control, Jeskai Copycat, 2 Counters Company, Jund Midrange, Lantern Control, Titan Breach, Grixis Shadow. Sporo tego, ale w Kobe było lepiej. Ale widać też, że w Europie lubią palić, dredgować i grać Death’s Shadowami. Tu możemy zobaczyć za to kilka decków z dalszych miejsc i są to naprawdę ciekawe talie (polskie duszki Michała Szwebsa, Esper Death’s Shadow, Madcap Experiment, Splinter Twin!).

Jeśli chodzi o występy Polaków, to całkiem spora ekipa wybrała się do Kopenhagi. Do Day 2 przeszła połowa, 16 zawodników. Ostatecznie  tylko Piotr Głogowski (to on pilotował Lantern Control) zmieścił się w Top 64 GP, dokładniej mówiąc – na 31 miejscu z 36 punktami. Gratulujemy! Pozostali Polacy też w gruncie rzeczy aż tak daleko nie byli, bo Michał Szwebs z 33 punktami zakończył na 83 miejscu, a w drugiej setce z wynikami od 33 do 30 punktów było pięciu naszych rodaków. Wyróżnić też trzeba Jędrzeja Miecznikowskiego, który do Day2 dostał się trochę rzutem na taśmę – zdobywając 18 punktów. Day2 poszło mu jednak znakomicie 5-1 (118 miejsce, 33 punkty), co pokazuje, że wynik 6-3 wcale nie dyskwalifikuje z grania o dobry wynik.

Warto też dodać, że GP Kopenhaga było streamowane i nawet nieźle ten stream wyglądał. Dlatego  na koniec może wam zalinkować taki zabawny filmik (w dużej mierze przez komentarz). I może jeszcze jeden.

Grand Prix Kobe

Kobe zgromadziło 2802 graczy. Całość wygrał Joe Soh, który swą własną konstrukcją (choć nie nową) WB Eldrazi pokonał Terumasę Koijmę z jego Dredgem w finale. Tu też topka była dość zróżnicowana. Oprócz tych dwóch decków były jeszcze Grixis Shadow, Eldrazi Tron, Ad Nauseam, Affinity, Esper Control, Jeskai Control. Wszystkie decki możecie zobaczyć tutaj. Możecie też obejrzeć decki z miejsc 9-32. A tam: 4Color Company, Titan Shift, 3 Grixis Shadow, 2 Eldrazi Tron, Scapeshift, 3 Abzan Company, Abzan Midrange, Jund Shadow, 3 Dredge, UR Gifts Storm, 2 Boros Burn, Affinity, Bant Eldrazi, The Rock (czyli GB Midrange), 2 Vizier Knightfall. OK, pewne decki się powtarzają, ale to i tak 15 archetypów, a z tym co w topce 18 różnych talii. Nie ma co więcej dodawać.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Bany w 1vs1 EDH

Strip Mine zbanowany! Dig Through Time pod młotek! Treasure Cruise pod topór! Wszystko po to, aby format był nieco bardziej zróżnicowany i zdegenerowany. No i żeby był mniej niebieski, bo teraz niebieskie decki są główną siłą napędową 1vs1 Commandera co jednym się podoba, innym mniej. Tu możecie zobaczyć dyskusję na reddicie na grupie EDH na ten temat. Tu zaś rozmowę w wątku ogólnie magicowym reddita. Generalnie ludzie się cieszą i sugerują jednak, aby dalej kierować się w stronę Frencha, bo te bany to jednak za mało.

Smokokoty i inne przecieki z C17

Pojawił się przeciek z nadchodzącego Commandera i jest słooooodki! Nie tylko dlatego, że dostaniemy smokokoty. Jest sporo ciekawych przedruków, ale to najlepiej odesłać na forum mtgnews.pl żeby nie wypisywać wszystkiego tutaj lub do goldfisha z tytułu. Są też nowe karty i interesująca mechanika Eminence. Sporą dyskusję na ten temat mamy też na reddicie. W ogóle warto dodać, że autor przecieku pojawił się, obiecał więcej przecieków, a potem przepadł jak kamfora. Mało tego, podszywał się pod pewien podcast, więc zapewne jak zaczęło się wokół niego robić gorąco, to się ulotnił o czym przeczytać możecie tutaj.

Szczerze mówiąc, ja (znaczy – Emil) się nowymi kartami trochę podjarałem, ale wolałbym ich nie zobaczyć z przecieków. Oficjalne spoilery mają oczywiście charakter marketingowo-promocyjny. Ujmując to inaczej – „It’s a trap!”, a chodzi tu o wyciągnięcie z nas pieniędzy. Ja się jednak na taką pułapkę godzę, po części dlatego, że wiem, iż ona istnieje. Kiedy ktoś „spoiluje” spoilery, to mam wrażenie, że ten ktoś mi tę zabawę w kotka i myszkę z Wizardami zepsuł. I dlatego podchodzę do tych przecieków raczej z negatywnym nastawieniem, bo i owszem – chcę zobaczyć karty jak najwcześniej, ale niechże to będzie na zasadach Wizardów. To podniecenie nowymi kartami, oczekiwanie na nowości i poddawanie się hajpowi to też jest element, który ma w Magicu swój urok. I ktoś mnie z niego właśnie okradł.

Amaz zagra na Pro Tour

Jeśli tak jak my nie wiecie kim jest Amaz, nie musicie się wstydzić. Gość gra bowiem głównie w Hearthstone’a, ale ostatnio przerzucił się na drafty limited. Ponoć ma nawet jakiś bardzo, bardzo wysoki poziom w rankingu, a że Wizardzi zwęszyli okazję do promocji, to postanowili zaprosić Amaza na Pro Tour z pominięciem wszystkich procedur. Cóż, Pro Tour to zarówno Professional, jak i Promotional event, więc nie ma się co dziwić. Jego kanał na YT ma trzy razy tyle wyświetleń co trzech youtuberów z tematyki mtg, a streamy przyciągają dwa razy więcej ludzi niż twitch Wizardów. Dyskusja na ten temat tutaj. A jeśli jesteście wśród osób krytycznie nastawionych, to warto dodać, że nie jest to pierwszy raz, kiedy Wizardzi coś takiego robią. Ponadto, przeczytajcie ten tekst. Może Anthony Lowry was przekona, że w sumie to nie jest wcale zły pomysł.

Opakowania Commander Anthology

Niby nic, ale w sumie ten produkt niedługo pojawi się na rynku, więc warto o nim przypomnieć. Zawartość pewnie większość z was zna (jak by co – decki Heavenly Inferno, Evasive Maneuvers, Guided by Nature, Plunder the Graves), ale to też możecie sprawdzić. A okazją do tego, aby o produkcie wspomnieć jest to, że Wizardzi pokazali jak to wszystko będzie pakowane. Mówiąc w skrócie: jest to całkiem ładne.

To już cztery lata od zmiany Legendary Rule!

Pamiętacie ten tekst? Wtedy Matt Tabak przekazał nam informacje o zmianach w Magicu m.in. tych dotyczących Legendary Rule. Od tamtej pory Magic nadal istnieje, my mamy się dobrze, a świat pędzi do przodu. Pozostaje nam tylko czekać, kiedy MBC powróci i będzie koniec Magica.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

PureValue Open #2, 01-02 lipca 2017

Organizator, sklep PureValue, ma przyjemność zaprosić na drugą edycję PureValue Open :) Tym razem całkowicie w formacie modern. Jest to idealna okazja, żeby przetestować swoje umiejętności oraz decki przez wakacyjnym sezonem PPTQ w Modernie. W pierwszy lipcowy weekend rozegramy 2 turnieje: Modern oraz Team Modern. Klasycznego Moderna raczej nie trzeba nikomu tłumaczyć, natomiast jeśli chodzi o Team Modern, jest to format tzw. Unified Constructed, czyli:

  • gramy w 3-osobowych drużynach;
  • standardowo gramy do 2 wygranych z podziałem na duże i małe wygrane:
  • mała wygrana: wtedy kiedy jeden z graczy z drużyny pokona gracza z drużyny przeciwnej w meczu BO3;
  • duża wygrana: wtedy kiedy dwóch graczy z danego teamu wygra swój mecz, co daje jej zwycięstwo w danej rundzie.
  • Główną zasadą Unified Constructed Format jest to, że na całą drużynę w deckach mogą się znajdować tylko 4 kopie dane karty, przy czym używać ich może tylko jeden gracz tj. jeśli jeden z graczy gra singlowym Lighning Boltem to już żaden gracz w drużynie nie może grać Lighning Boltem w swoim spisie.
Klasycznie jak zawsze oferujemy gwarantowane nagrody niezależne od frekwencji ^^. Tym razem jednak nie będą to boxy, a kredyt na platformie MagicCardMarket.eu w wysokości 250 euro na każdy turniej! Czyli ponad tysiąc złotych dla najlepszych zawodników ;) Pula jeszcze może się zwiększyć, aktualnie nad tym pracujemy ^^. Owocem części starań jest nowy sponsor imprezy – sam MagicCardMarket! Jeśli ktoś nie zna, to już tłumaczymy – MCM jest największą w europie stroną zajmującą się pośrednictwem w handlu produktami MTG (i nie tylko). Gorąco zachęcamy do korzystanie z ich usług. Dzięki ich wsparciu dodajemy kupony o wartości 40 euro na każdy turniej, czyli w tym momencie pula wynosi 290 euro na turniej! Jest więc o co grać. Dodatkowo podczas eventu dostępne będą materiały turniejowa takie jak lifepady czy długopisy zapewnione właśnie przez MCM :)
 
 
Liczymy, że znowu zaskoczycie nas dużą frekwencją!
 
INFO TURNIEJOWE:

Sobota 01.07.2017
Gdzie: Erebor – Siedziba Stowarzyszenia Thorn
O której: Zapisy: 10:30, Start: 11:00
Wpisowe: 40 zł
Format: Modern
Nagrody: 250 euro w kredycie MCM do podziału dla Top8
Limit miejsc: 40
Rel: Competetive (wymagane decklisty)
Sędzia: Witold Waczyński lvl2
 
Niedziela 02.07.2017
Gdzie: Erebor – Siedziba Stowarzyszenia Thorn
O której: Zapisy: 10:30, Start: 11:00
Wpisowe: 120 zł od drużyny
Format: Team Modern
Nagrody: 250 euro w kredycie MCM do podziału dla Top4
Limit miejsc: 40
Rel: Competetive (wymagane decklisty)
Sędzia: Witold Waczyński lvl2
 

PureValue Open #2

Mistrzostwa Polski 2017

W tym roku odbędą się Mistrzostwa Krajów, według starej formuły. WMCQ nie spełniały swojej funkcji, WOTC rozbijając duży, czcigodny i epicki turniej na 3 małe coś-tam-coś-tam-q tylko pogorszyło frekwencje i prestiż imprezy. Na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i oto one, Nationalsy w pełnej krasie. Dwa dni turniejów, dwa formaty, Top 8 i jeden Mistrz! Do tego w tradycyjnej już miejscówce (nie jakiejś wybitnej jakościowo, ale dość przychylnej) – przy Lotnisku Okęcie w Warszawie, a Hotelu niegdyś zwącym się Gromada, a obecnie noszącym nowe imię „Sangate Hotel”. Według informacji Wizardów organizatorem jest pruszkowsko-warszawska Galaktyka Gier, która postara się dostarczyć imprezę na najwyższej jakości. A my jako Psychatog postaramy się dostarczyć Wam więcej info o imprezie w przyszłości i prawdopodobnie też zrobić relację na miejscu z rozgrywek : )

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

 

Temur Marvel

Ondrej Strasky opisuje swoją wersję talii. Mamy więc krótki deck tech, do tego opis sideboardowania się. Ot, standard. Warto też pewnie sprawdzić co na temat decku wie Martin Muller – Top 4 na Pro Tourze! Ciekawe może być też to, co do powiedzenia na ten temat ma Kevin Jones.

UR kontrola

Tu coś podobnego, ale autorem jest Peter Vieren. Tekst zaś dotyczy talii, która powinna z Marvelem sobie radzić. Chodzi oczywiście o UR kontrolę, czyli deck „na 24 landach w T2”.

Przewodnik po MU Mono B Zombie

I jeszcze jeden deck tech.. znaczy wróć, omówienie match upów. Tym razem jednak źródło jest inne, a i deck z innego spektrum strategii. Nie dość bowiem, że chodzi o czarne zombie (czyli tribal), to jeszcze aggro deck. A materiał od Zen Takahashiego.

Kiedy opadł już pył z Amonkhetu…

…okazało się, że na placu został właściwie tylko Temur Aetherworks. Ali Antrazi tłumaczy czemu to się nie zmieni. Nie poddaje się jednak i proponuje nam do zagranie ciekawy deck – UG rampę. Owszem, korzysta ona z Ulamogów. Robi to jednak w bardziej uczciwy sposób i chyba warto to docenić. Nie da się jednak oprzeć wrażeniu, że słowo ban ciąży nad Marvelem. I a propos widma banów, to poniższy tekst oddaje klimat narzekań w minionym tygodniu.

Standard, mamy problem (znowu)

Seth Manfield opisuje kwestię Marvel Aetherworks ze swojej perspektywy. Mówi o formacie, o tym co się dzieje w standardzie, o sile kart, o banach, o innych deckach niż Marvel. To taka refleksja nad stanem formatu. Warto też rzucić okiem na tekst Mike’a Sigrista, w którym zastanawia się on nad tym, czy Marvel jest za mocny na T2. I w sumie to symbolicznie, ale niech oba teksty świadczą o tym, że kwestia banów i Marvela jest paląca, a do tego temat pojawia się najczęściej. Może na razie fala nie wezbrała na tyle, aby można było mówić o gotowości na ban (Seth o tym pisze) czy wręcz o żądaniach, by takiego ruchu dokonać, jednak Marvel jest na celowniku społeczności.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Medytacje o zdrowiu formatu

Jordan Boisvert z ModernNexusa omawia stan formatu. O tyle to warte wyróżnienia, że jego konkluzją jest to, że format ma się dobrze, zdrowo i jest zróżnicowany. I w świetle wyników z ostatnich dwóch GP to tylko dodatkowo potwierdza, że Modern jest w tej chwili najbardziej zróżnicowanym formatem Magica.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Louisville, Legacy Challange i coś nieoczekiwanego

Co tam ciekawego w Legacy? Przede wszystkim SCG Open i to od niego Sean Brown zaczyna swój przegląd. Potem zaś przechodzi do Legacy Challenge, czyli jednego z turniejów ostatnio wprowadzonych, by promować inne formaty niż T2. Jest z tej okazji trochę o UR Stormie, trochę o elfach, a dodatkowo mamy krótki wywiad na temat Miracli, które wcale nie zginęły tak całkiem wraz z topem. A propos, BBD w swym tekście omawia meta formatu. I to też może być przydatny materiał dla fanów Legacy.

Vintage 101: Złodzieje

Joe Fiorini także pisze w kontekście Challenge’a. On jednak skupia się na jednej konstrukcji, która odniosła sukces. Chodzi o Grixis Thieves, deck na Dac Faydenie i Notion Thiefach. Joe omawia deck dość dokładnie, może nie rozbijając go na części pierwsze, ale i tak rozbijając go na strawne dla mniej zaawansownaych graczy kawałki.

Deadguy Ale rozłożony

Jeff Hoogland rozpisuje się na temat decku do Legacy, o którym może słyszeliście, ale nie wiecie o co chodzi dokładnie. To tu możecie się dowiedzieć i poznać spis talii. A jak słyszeliście i dobrze znacie, to możecie zobaczyć aktualną wersję autora tekstu.

Legacy Bogles (Bant Auras)

Najpierw miałem olać. Potem miało iść do ciekawych decków. W końcu jednak zostaje wyróżnione, bo tekst jest dobrze napisany. Zawiera sporo treści. Do tego przedstawia interesujący i nietypowy wariant talii, a sam materiał uzupełniony jest przez filmiki z deck techem i ligami. Chodzi tu rzecz jasna o deck na stworkach z hexproofem i aurami, ale warto podkreślić, że wszystko dzieje się w formacie, w którym ludzie szastają FOWy, Daze’y i Emrakule na dzień dobry.

Ciekawe decki:

 

 PAUPER

Catharsis dla opornych

Ullman dalej bawi się swoim pet deckiem (Reanimatorem z Cathartic Reunion, stąd tytuł). Tym razem jednak dodał do niego kolor zielony i chwali się, że całkiem nieźle mu idzie. Cóż, wypada posłuchać, bo Ullman ma nosa, i chociaż przetestować tę konstrukcję (są matchupy, jest deck tech). Ale prawda jest taka, że czekamy na omówienie wyników Pauper Challenge’a.

 

LIMITED

Lekcja z drafta

Chyba najlepszy w tym tygodniu tekst do limited pochodzi od Lee Shi Tiana. Omawia on tu swój draft na PT AKH. Wyjaśnia przy tym swoją filozofię draftowania w skali makro (co, kiedy, na jakiej paczce i dlaczego oraz o wysyłaniu sygnałów), ale i mikro – czyli poszczególnych picków. I choć 3-0 nie zrobił, to jego sposób myślenia o drafcie warto przeanalizować.

Amonkhetowy drafty pod lupą po raz kolejny

Shane Garvey robi takie krótkie podsumowanie, sprawdzając czy przewidywania odnośnie specyfiki formatu się sprawdziły. Wychodzi na to, że nawet dość dobrze trafiał. Najważniejsze tu jest jednak, że mamy tu hasłowo opisaną charakterystykę formatu (z czym możemy polemizować lub nie), wskazane bomby (po raz kolejny) i krótko opisane draftarchetypy.

Jak draftować UB w AKH

Ten cykl tekstów Neala Olivera o draftowaniu jest całkiem fajny i to zdecydowanie jedna z lepszych rzeczy, jakie wychodzą. Nie jest zanadto analityczny, ani za długi (więc nie nudzi), a zarazem jest tu przegląd archetypów i kolorów. Tym razem Oliver sprawdza co jest dobre, a co nie w połączeniu kolorów niebieskiego z czarnym. Dla porównania (i uzupełnienia tematu od innej strony) tutaj możecie przeczytać jak według Kelvina Chew draftować Borosa. I to też wartościowy materiał, ale jednak Oliver robi to bardziej przejrzyście.

Amonkhetowe drafty

I jeszcze raz kolejna porcja draftów:

Mirrodinowy draft LSV

I jeszcze coś dla lubiących starsze formaty. LSV pickuje tu deck z czarnym, niebieskim, czerwonym, zielonym… słowem takie tam typowe affinity.

 

COMMANDER

Zabić Barala w 1vs1 Commanderze

Kolejni prosi sięgają po EDH. Tym razem mamy Joela Larssona, który pokazuje nam jak za pomocą Surraka Dragonclawa poradzić sobie z dominującymi w meta Baralami i niebieskimi deckami na kontrach. Larsson przekonuje również, że warto by jednak przesiąść się na zasady z EDH na żywo. Tak czy siak, miłośnicy stukartowych decków mają się z czego cieszyć, bo nawet jeśli zainteresowanie jest turniejowym formatem, to przełożenie na casualowego multi też zaistnieje.

Landy wygrywają w EDH

Strip Mine zbanowany? Super! Ale jak tak właściwie wygląda manabase w formacie 1vs1? Jakimi landami się tam gra? Rachel Agnes odpowiada na te pytania i uzasadnia dlaczego takie, a nie inne ziemie pojawiają się w formacie (hint: taplandy są za wolne).

Dig Through Time: Block Tempest

Znowu podróż w czasie po perełki, które możemy wykorzystać w EDH, a nie są wystarczająco popularne i przyda się im trochę miłości. Tym razem sięgamy do bloku Tempest i takich cudów jak Fade Away, Death Pits of Rath, Licidy czy Nature’s Revolt. Dodatkowo mamy deck na ściankach z generałem w postaci Kynaios and Tiro of Meletis.

Ciekawe decki:

 

INNE

Co gdyby stwory wchodziły w tym samym momencie na battlefield?

Znacie RoboRosewatera? Jak nie, to poznajcie, bo to śmiechowa rzecz. I jak widać, może się stać inspiracją do naprawdę ciekawego artykułu. Frank Karsten przygląda się tu pewnej karcie i „ucywilizowuje” jej wording, aby sprawdzić, co by było gdybyśmy mogli wstawić na battlefield wszystkie magicowe stwory kiedykolwiek stworzone. Tekst wywołał na reddicie sporą dyskusję (ponad 400 komentarzy), rozszedł się w społeczności mocno, ale to w sumie nie dziwne – to ciekawostka, ale fajnie napisana i pokazująca jak bogatą grą jest Magic.

Mulligany

Sandro Rajalin omawia kwestie związane z mulliganami. Kiedy je brać, jak brać je dobrze, kiedy ryzykować, a kiedy nie, jakie są pułapki – tego typu rzeczy. Tekst krótki, ale dość sensowny, raczej wypada polecić graczom mniej doświadczonym i mającym problem z braniem mulliganów niż starym wygom, ale trochę magicowej teorii nikomu nie zaszkodzi.

Gideon to półbóg

Ciekawa teoria pewnego redditowca, która dość mocno pasuje do Gideona. Niby ciekawostka, ale ten aspekt boskości się tu dość mocno wyróżnia. Nawet jeśli by się okazało, że Wizardzi nie poszli tą drogą, to warto poznać tę ściezkę, którą postać Gidka może pójść. Fani tego walkera powinni też zerknąć do tekstu, w którym Sam Keeper kontynuuje wątki z poprzedniego tygodnia, przybliżając nam jego postać (która kiedyś ucieszył ludzi, a dziś go tak dużo, że zaczyna nużyć jak Jace). Tym razem autor przygląda się sprzecznościom i monotematyczności tej postaci w ujęciu szerszym niż poprzednio (więc nie tylko Purifing Flame i Amonkhet, nie tylko wewnętrzne sprzeczności, ale  za to np. wykorzystanie Gideona jako narzędzie do poznawania kolejnych planów).

Pytania o Hour of Devastation

Mówiąc bardziej konkretnie, to chodzi o pięć pytań dotyczących fabuły. Są tu spekulacje na temat tego czy Nicol Bolas wygra, kto będzie piątym (nowym) walkerem setu, czy Gideon zginie, jak się skończy cała fabuła – całkiem ciekawa zgadywanka, która dodatkowo podsumowuje to, co już wiemy (lub przeoczyliśmy).

Nowe podróby – dobre, złe i brzydkie

O podróbach słów kilka – na reddicie. O tym jak je rozpoznawać, o tym, że po raz kolejny pojawiła się seria podróbek, o tym, że są nawet dobre, ale mają pewne wady. Ku przestrodze.

Jak Pact of Negation skończył jako Spell Pierce

Zaintrygowani? To musimy dodać, że chodzi nie o same karty, a o grafiki do nich. Joh Krause opisuje jak jego inwokacja zmieniała się i powstawała i jak ostatecznie trafiła na inną kartę niż to pierwotnie planowano. Przy okazji mamy możliwość zobaczenie grafiki w większej rozdzielczości i jest na co popatrzeć.

Slivery na Zendiakrze? No nie do końca

Ale wyobraźcie sobie, gdyby tam istniały. Jak to ktoś na reddcie napisał – Eldrazi Sliver Ally (And Rebel) to by było coś! Albo wyobraźcie sobie nauczyciela, który daje wam na sprawdzianie z biologii polecenie, w którym macie napisać, jak rozwijałaby się populacja sliverów. Zresztą, nie musicie sobie tego wyobrażać. Po prostu kliknijcie linka, a potem przejdźcie do obrazka. Ciekawostka, ale taka, która pokazuje, że nerdzący nauczyciele istnieją i za to nerdzenie zdobywają dodatkowe punkty u uczniów (i gawiedzi). Nauczyciele – jeśli to czytacie – idźcie za przykładem!

Stan Programu

Jest parę njusów. Z nich chyba najbardziej ekscytująca jest kwestia nadchodzącego Standard Gauntlet, które będzie sięgać do czasów Masek, ale przede wszystkim bloku Inwazji i Onslaught. W sekcji opinii jest o darmowych spellach. Wszystko w kontekście Aetherworks Marvel i Jahn jest zdania, że w sumie to nie tyle problem z Marvelem, ile z permanentami, które można z niego zagrywać. To Eldrazi są problemem, a nie Marvel jako taki. Jest w tym sumie pewna logika. W deckach UR Control w T2, Ironworks w Modernie, w legacy Miracle, a Vintage daje Shopsy. Potem zaś ceny – co ciekawe, Rhonas zaliczył ostatnio skok w cenie. Grim Flayer również. Spada za to cena Gideona i Ulamoga (przynajmniej w chwili pisania tekstu przez Jahna). W pozostałych formatach więcej spadków niż wzrostów, ale wszystko w obrębie kilku tixów (i też – przynajmniej z tego co Jahn wynotował).

 

:g: Finanse :g:

 

Jak drogie jest MTGO?

Ile kosztuje talia online? Ile musisz wydać, aby móc grać w którymś z konkretnych formatów? Jak to się ma do innych karcianek takich jak Hex, Eternal i Hearthstone? Jak rozwiązać problemy zbyt drogiego MTGO (jeśli faktycznie jest za drogi) i jak usprawnić klienta/możliwości gracza, aby ściągnąć więcej grających? SaffronOlive kolejny raz dostarcza nam bardzo dobrego tekstu o finansowym aspekcie karcianki. W środku możecie liczyć na odpowiedzi na powyższe pytania.

Co kupować?

Tania i dobra inwestycja na teraz? Jeśli szukacie kart, które będą zyskiwać na wartości, to sprawdźcie powyższy link. I ten w sumie też sprawdźcie. MTGPrice doradza w co warto inwestować na ten moment.


Tradycyjnie przedstawiamy karty (oraz Elesh Norn dla wytrwałych, tym razem z LEGO – nie, nie z tym z forum mtgnews.pl – dop. psychatogochochlik), które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Devoted Druid (Shadowmoor)
  2. Fatal Push (Aether Revolt)
  3. Glorybringer (Amonkhet)
  4. Ulamog, the Ceaseless Hunger (Battle for Zendikar)
  5. Glorybringer (Game Day Promos)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online): 

indeksy po Grand Prix Kopenhaga

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil, Nailini i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (