Przegląd Prasy #184 – pocztówki z Ixalan

Weekend, to kolejne Grand Prix. Tym razem Wizardzi zaprosili magicowców do dalekiego Denver, w którym rozegrano Standard. Zwycięzcą został Brad Nelson i jego Temur Energy, które w tym tygodniu wyraźnie wzniosło się na szczyt formatu.

Powoli Czarodzieje zaczęli też wysyłać nam pocztówki z Ixalan, czyli pokazywać pierwsze oficjalne spoilery. Nieoficjalne spoilerowanie zaczęło się znacznie wcześniej, ale obrazki były słabej jakości, nie było wszystkich kart no i – paradoksalnie – co to za zabawa śledzić takie pirackie wrzuty? ;]

 

B Relacje z turniejów B

 

Grand Prix Delver… pardon, Denver

Niestety, w Denver nie grano Legacy, Vintage, Moderna czy Paupera, więc Delvera nie uświadczyliśmy. Był za to Brad Nelson, który w top 8 wygrał wszystko co było do wygrania swym Temur Energy. Top 8 z turnieju możecie zobaczyć tutaj. Są tam cztery archtypy – oprócz Temura także Zombie, UW Monument, a reszta slotów zajęta po połowie jakoś przez Ramunap Redy i wspomiane Temur Energy. Oba decki występują zresztą dość często także w Top 32. Nie są to jednak jedyne archetypy i jest parę innych ciekawych rzeczy (np. UW Giftsy).

 

W Wieści z wybrzeża i okolic W

 

Łapiesz? MaRo u Unihinged – cz. 2

MaRo kontynuuje opowiastki o dowcipach w Unihinged. I to w sumie ciekawszy tekst niż poprzedni, bo bardziej… ciekawostkowy. Tu mniej jest takiego śmieszkowania na siłę, a więcej drobnych faktów, na które nie zawsze zwracamy uwagę. Jest też trochę o designie i zabawach, trochę wyjaśniania kontekstu, ale tym razem nie ma za to nawet pół słowa o Unstable. Cóż, na spoilery długo czekać i tak nie będziemy.

Nadchodzi Ixalan

Wizardzi chyba po Pro Tourze uznali, że można już powoli opuszczać Amonkhet i szykować Łodzie na Ixalan. Zaczynamy dostawać pierwsze oficjalne spoilery i przyznam, że zabawa w powolne odkrywanie setu jest o wiele fajniejsza niź rzucone dwie plansze kart na dziko z jakiegoś magazynu. Jestem też pod wrażeniem komiksowego artu na promo wersji Walk the Plank. Dziwnie tak zabić Demona albo Ośmiornicę, ale za to miło będzie przywitać nam czarne merfolki. Flavour lokalny > flavour globalny ;p

walktheplank ixalan

goodbye Sindbad!

Rozbawił mnie też komentarz z Reddita:

Bwahahaha you’re going down, Island Fish Jasconius! I’ll prod you to jump to the depths with my rapier!

 

U Zapowiedzi wydarzeń Magicowych U

 

Mistrzostwa Polski 2017

W tym roku odbędą się Mistrzostwa Krajów, według starej formuły. WMCQ nie spełniały swojej funkcji, WOTC rozbijając duży, czcigodny i epicki turniej na 3 małe coś-tam-coś-tam-q tylko pogorszyło frekwencje i prestiż imprezy. Na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i oto one, Nationalsy w pełnej krasie. Dwa dni turniejów, dwa formaty, Top 8 i jeden Mistrz! Do tego w tradycyjnej już miejscówce (nie jakiejś wybitnej jakościowo, ale dość przychylnej) – przy Lotnisku Okęcie w Warszawie, a Hotelu niegdyś zwącym się Gromada, a obecnie noszącym nowe imię „Sangate Hotel”. Według informacji Wizardów organizatorem jest pruszkowsko-warszawska Galaktyka Gier, która postara się dostarczyć imprezę na najwyższej jakości. A my jako Psychatog postaramy się dostarczyć Wam więcej info o imprezie w przyszłości i prawdopodobnie też zrobić relację na miejscu z rozgrywek : )

Od organizatora:

Miejsce turnieju: 
http://www.sangate-hotel.pl/
Polecam dla zdecydowanych oczywiście różnego rodzaju promocje na portalach rezerwacyjnych. Później będą dostępne pokoje w cenach znacznie niższych niż „recepcyjne” aż do wyczerpania zapasów (pokoi oczywiście) Dostępne będą także karnety parkingowe. 

Ceny pokoi (śniadanie wliczone w cenę): 
sektor biznes:
pokój 1-osobowy – 212 zł brutto
pokój 2-osobowy – 248 zł brutto

sektor standard:
pokój 1-osobowy – 180 zł brutto
pokój 2-osobowy – 210 zł brutto

Aby uzyskać rezerwację w tej cenie prosimy o kontakt przez PW. Ceny to około 50% z cennika w recepcji. Na portalach rezerwacyjnych w chwili obecnej można znaleźć oferty za około 150 – 190 zł ale najczęściej nie zawierają śniadań. 

Format turnieju:
Standard / Booster draft z liczbą rund uzależnioną od frekwencji. Przykładowo przy +226 graczach będzie to 12 rund (plus TOP 8 ) w tym 6 rund drafta.
Poniżej 226 graczy będzie w sobotę 5 rund standard i 3 rundy drafta, a w niedzielę Top 8 w standardzie

LCQ i LCT
W piątek odbędą się turnieje kwalifikacyjne oraz turnieje o BYE. Będzie minimum 10 LCQ oraz 10 LCT. Pierwsze z nich dadzą możliwość zagrania na MP te drugie dadzą 2-rundowego BYE na MP. Turnieje te będą także w Standardzie.

Gwarantowana pula nagród to 42 boxy oraz maty i bilety na World Cup. Ilość promek Nationalsowych będzie limitowana i ich dostępność będzie zależna od kolejności rejestracji

Planowane side eventy to: przynajmniej jedno PPTQ, drafty Modern Masters, turnieje Legacy oraz Modern oraz mniejsze turnieje „na żądanie”. Za wyjątkiem PPTQ wszystkie side eventy będą miały mnożnik PPx3. Chociaż termin „Nationals” jest zastrzeżony tylko dla głównego turnieju to chcemy, aby gracze innych formatów wzięli udział w „swoich” turniejach i poczuli atmosferę Mistrzostw Polski także….. WoTC chce przywracając MP stworzyć drugi po GP najbardziej prestiżowy turniej w danym kraju (a tam gdzie GP nie ma będzie to turniej nr. 1 w sezonie).

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Top 10 decków w T2

Seth Manfield przedstawia nam ranking decków w T2 pod kątem ich power levelu i potencjału. Z dystansem należy podchodzić do takich zestawień, bo metagaming ma duże znaczenie zazwyczaj i środowisko się zmienia, ale taki materiał pozwala sobie wszystko poukładać. Każdy deck pokrótce opisany i wyjaśniony dlaczego w tym, a nie w innym miejscu.

Poziomowanie metagame

BBD pisze o Standardzie, ale robi to w taki sposób, że tekst wykracza trochę poza ten format. Chodzi bowiem o to, że pisze on o metagamingu, czyli powodach dla których środowisko papier-nożyczki-kamień jest dynamiczne i zdrowe. BBD pokazuje jak oceniać decki w danym formacie, aby móc wybrać taki, który sprawdza się najlepiej. Gdyby tekst nie był tak mocno osadzony w T2, byłby znakomitą lekcją strategii dla każdego magicowca, który chce sobie radzić i zrozumieć metagaming (istotny element aktualnego Standardu). A tak to jest nieco hermetycznie, ale i tak kształcąco – zwłaszcza dla tych, co się wybierają na GP i inne duże turnieje.

Trzy non-bo w UW Approachu

UW Approach to ciekawa opcja na kontrolny deck, która pojawiła się niedawno na GP. Problem w tym, że konstrukcja decku jest specyficzna i ma pewne problemy, o których wspomina autor tego tekstu. Jeśli więc chcieliście tą talią pograć, to zobaczcie jak można próbować rozwiązać przynajmniej część zagwozdek. A jak chcecie poczytać o talii więcej, to macie także ten tekst – coś na kształt przewodnika i deck techu z opisem sideboardowania się. Nie podoba się wam UW? To może wolicie UB? Jeśli tak to tu macie trochę o sideboardzie i charakterze decku, a także o innych kontrolach w formacie.

Nowe perspektywy na nowe perspektywy

Myśleliście, że ten deck już umarł? To źle myśleliście. Po prostu zainteresowanie nim zniknęło, ale nie zmienia to tego, że HOU przyniosło sporo nowych kart. I z tej okazji Soh Weng Heng przypomina nam trochę zapomniany już combo archetyp w T2.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Przewodnik ‚kanistra’ po Latarni

Najlepszy tekst minionego tygodnia w Modernie i jeden z najlepszych tego rodzaju tekstów w ostatnim czasie jakie widziałem (być może podobny poziom prezentują teksty za paywallem SCG, ale… wątpię). Macie tu okazję, aby zapoznać się z podejściem Piotr ‚Kanistra’ Głogowskiego do Latarni, a że tydzień temu w Birmingham doszedł on deckiem do Top 8 na GP (i nawygrywał sporo online), to na pewno autor wie o czym mówi. Tekst jest szczegółowy, konkretny i rozbudowany – gorąco polecamy.

Nawiasem mówiąc, Riley Knight wymienia jedną z gier Piotrka jako jeden z ciekawszych momentów całego GP. Możecie przeczytać o tym tutaj (przy okazji macie małą infografikę o samym GP). Zaglądajcie też na stronę ‚Kanistra’ na facebooku jeśli chcecie śledzić co u niego ciekawego w mtg się dzieje i pouczyć się dobrej gry ze streamów.

Dredge

Dredge nie umarł, dredge nadal istnieje i ma się dobrze. Dowodzi tego Raphael Levy, osiągając całkiem sensowny wynik na GP Birmingham. Przy okazji macie porównanie z tekstem ‚kanistra’, bo ten materiał też ma trochę charakter poradnika, a po części – jeśli gracie tym archetypem – macie możliwość sprawdzenia, co tam w Dredge’u aktualnie piszczy (a piszczą m.in. Bloodghasty i karty z Aftermath).

Jeszcze więcej ciekawych decków w Modernie

Patrząc po tytule, miałem ochotę zignorować ten tekst. Adam Yurchick wybrał jednak zestaw dość interesujących talii, które nawet jeśli nie są tak topowe jak Death’s Shadow, to intrygują i zaskakują konstrukcyjnie. Taka na przykład Modernowa Enchatresska, Rakdos Burn czy uaktualniona wersja Soul Sisters dają nadzieję, że w Modernie jest jeszcze wiele pola do popisu dla deckbuilderów. A to nie jedyne decki, które zapewniają powiew świeżości.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Abzan kontrola w HOU

Zen Takahashi jest wielkim fanem HOU i w tym tekście przybliża nam sposób na draftowanie kontrolnego decku w kolorach WBG. Wiele więcej dodawać nie ma potrzeby – solidny i bardzo fajnie rozpisany tekst dla miłośników limited i aktualnego dodatku.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Spoilery C17

Sean Brown analizuje najnowsze precony Commandera i sprawdza co się nadaje do Legacy. Podobnie robi Islandswamp w tekście o Vintage.

Przewodnik po Legacy elfach: część 2

Andrew Jessup kontynuuje temat elfów i radzi jak się deckiem posługiwać. Tym razem pisze generalnie o strategii, mulliganach, drobnymi interakacjami między kartami oraz o sideboardowaniu się. Znajdzie się też miejsce dla paru porad i trików.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Przegląd Commandera 2017

Sheldon Menery analizuje najnowsze precony pod kątem tego, co one w sobie mają dla miłośników EDH. Kolor po kolorze omawia cały dodatek i pisze co go najbardziej raduje w dodatku (łącznie z predrukami). Swoje omówienie przedstawił też:

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Co nam mówi pauperowa banlista?

Teksty Steve’a Jeltza są jednymi z bardziej ożywczych materiałów, nawet jeśli nie są przesadnie odkrywcze. I ten materiał jest tego przykładem, bo ileż to razy mówiliśmy o banlistach – i to w różnych formatach. A mimo to autorowi udało się napisać ciekawą historyczną rozprawkę o tym, co w pauperze złe i dlaczego musiało zostać zbanowane.

UW Inside Out Combo

Kojarzycie już pewnie nowe combo w pauperze. Jeśli jednak nie, to macie okazję to sprawdzić tutaj, w tym tekście. Autor opisuje Inside Out combo na Tireless Tribe, czyli alternatywy dla Kiln Fienda z UR Blitza.

Ciekawe decki:

 

INNE

Steven Belledin o Scavenger Grounds

Odrobina czegoś dobrego dla miłośników magicowych artów. Podana tutaj nie tylko dlatego, abyście mogli dowiedzieć się jak powstawał obrazek martwego Greater Sandwurma, ale także żebyście poprzeglądali blog artysty jeśli podoba się wam jego styl.

Smoki

Sam Keeper, aktualny specjalista Gathering Magic od flavoru, przypomina pewien mało dziś znany i dość zaskakujący fakt z magicowego życia smoków (chociaż pewnie nie dla każdego). Mówi też o Elder smokach, Elder wurmach i smoczej wojnie sprzed (tysięcy, może nawet setek tysięcy) lat. A jak wolicie poczytać w tych klimatach o nieco bliższych czasach, to Beck Holden kontynuuje opowieść o Gatewatchu i tym co się udało, a co nie.

Najgorsi magicowi złoczyńcy

Kontynuując flavorowe klimaty… lista złych charakterów. Jest okazja przyjrzeć się paru postaciom z historii Magica z przymrużeniem oka. Może inne postacie wybralibyście, może też Was trochę irytują nawiązania do polityki (drobne, ale wyraźne), mimo to tekst przypomina kilku bohaterów i to co zrobili lub to co zrobić mogą (bo np. Ral Zarek jako villain jeszcze się nie popisał).

Co się stanie, gdy na battlefield wejdą wszystkie enchantmenty?

Spoiler warning: zginiesz. Dlaczego? Sprawdźcie w tekście, ale wszystko przez kilka starych kart, które to sprawiają. Ciekawostka dodatkowo – ile kart może mieć deck na MTGO? 1400. Dlaczego? Tego nikt nie wie (poza programistami, ewentualnie).

Stan MTGO – nadal skopany

Historia o tym jak skopane jest MTGO. Albo inaczej – historia o tym jak Island może być Commanderem w EDH 1vs1. Tak czy siak, klient bywa zabugowany, a tu tego macie absurdalny i namacalny dowód. Dyskusję na ten temat znajdziecie tutaj.

Stan Programu

Przegląd jak zwykle otwierają njusy, a wśród nich ciekawostka – sankcjonowano już 10 milionów eventów! Tak, oficjalnie rozegrano już tyle turniejów. Trochę materiału na ten temat – jak Jahn zauważa – przygotowali zresztą sami Wizardzi. Poza tym mamy sekcję opinii o kosztach Magica i porównanie małe jak to wyglądało na przestrzeni lat w T2 jeśli chodzi o finanse. Nic nadzwyczajnego, bez jakichś wielkich wniosków, ale całkiem to ciekawe. W deckach Mardu Vehicles w T2, Burn w Modernie, UR Puzzle of the Pieces w Pauperze, Elves w Legacy, Shops w Vintage, a na koniec ceny.

 

G Finanse G

 

Weekend na stoisku

DJ Johnson tłumaczy jak radzić sobie i dobrze komunikować się ze sprzedawcami na dużych turniejach, aby opłacało się to i wam, i im. Wiele tu zaprezentowanych uwag ułatwi zakupy i sprzedaż kart obu stronom. Warto więc zerknąć, jeśli zamierzacie uzupełnić kolekcję lub się jej pozbyć na przykład na GP.

Jak zwiększać zyski dzięki EV?

Właściwie nie jak zwiększać zyski, ale jak dobrze trzeba grać, aby wychodzić na plus i jak to się ma w kontekście do EV. Tekst wyjaśnia, kiedy granie na MTGO jest opłacalne i dlaczego eventy constructed są lepsze od limited. Ta teza niby jest oczywista i zawsze aktualna, ale niekoniecznie dla nowych graczy. Dlatego warto o niej przypominać.

Commander 2017

Jim Casale pisze o najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych finansowo kartach z nowych preconów, w które warto zainwestować, jeśli jesteście zainteresowani graniem EDH. Podaje też karty, w które warto zainwestować jeśli zamierzacie grać jakimś tribalem. Materiał przydatny nie tylko miłośnikom formatu, ale także spekulantom i handlarzom.

 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
  2. The Scarab God (Hour of Devastation)
  3. Vengevine (Rise of the Eldrazi)
  4. Porphyry Nodes (Planar Chaos)
  5. Nicol Bolas, God-Pharaoh (Hour of Devastation)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 21.08.2017, ixalan is coming

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze