Przegląd Prasy #186 – kolejne spoilery Ixalan oraz reakcje na bany i zmiany

Miniony tydzień otworzył spoilery Ixalanu. Od poniedziałku zaczęły się one zaś na dobre, czego dowodem jest chociażby tekst Marka Rosewatera. Ale Ixalan to nie wszystko. Były także dwa Grand Prix, z czego jedno, to w Turynie, zebrało pewną liczbę Polaków i nawet mieliśmy tam pewne umiarkowane sukcesy.

Poza tym mamy atmosferę wyczekiwania na Ixalan (zwłaszcza w T2) i trochę reakcji na Commandera (zwłaszcza finansowo), a także bany w Vintage i zmianę legendary rule odnośnie walkerów. Widać to chociażby w „ciekawych deckach”. Zachęcamy do przeglądania także pozostałych artykułów. Szczególnie zadowoleni mogą być miłośnicy fabuły, magicowego lore i grafik – miłej lektury!

 

B Relacje z turniejów B

 

Grand Prix Turin

Formatem turnieju głównego był standard, a zagrało w nim 924 zawodników. Robin Dolar zwyciężył prowadząc zacny build niebiesko-czarnego controla na 3 Bogach Skarabeuszach i 3 Torrential Gaerhulkach. Listę decków z top 16 znajdziecie w wygodnej formie na Goldfishu.

Po tagu [pl] znalazłem dwudziestu rodaków, którzy po 15 rundzie zakończyli na poniższych miejscach:

22 Czuroń Alan  36
56 Glogowski Piotr  33
88 Pastukhov Sergiy  30
128 Kawonczyk Maciej  30
132 Grabowski Wojciech  30
162 Kowalski Grzegorz  27
169 Fliegel Lukasz  27
177 Grefling Jakub  27
205 Tambor Kuba  27
234 Staniucha Tymoteusz  24
319 Konieczny Dominik  16
320 Bruski Bartosz  16
410 Brancewicz Michal  15
501 Szmyd Jedrek  12
516 Wywiol Rafal  12
538 Kulesza Damian  12
651 Bucholc Filip  9
671 Jakubiec Konrad  9
915 Siedlecka Marta  0
919 Boczarski Rafal  0

Brawo dla Alana i Kanistra za top 64!

Zwycięzca turnieju – Robin Dolar

Grand Prix Waszyngton

Na Grand Prix Waszyngton również main event był w standardzie. Wizardzi powoli żegnają starą dwójkę, którą niedługo przerotuje wejście Ixalanu. Tutaj zagrało 1566 osób, nie widziałem żadnego Polaka po tagu [pl] w standingach – aczkolwiek to nie dziwne, bo wszystkich graczy wpisali z tagiem [us] Grin Przejrzałem jednak top 100 i żadnego znajomego, polskiego nazwiska nie wypatrzyłem. Całość wygrał Matt Severa, grający Mardu Vehicles. Topowe talie również polecam oglądać na Goldfishu.

Zwycięzca turnieju – Matt Severa

 

W Wieści z wybrzeża i okolic W

Ixalan – część 1

MaRo opowiada o najnowszym dodatku i o tym, ja doszli do dinozaurów, piratów, merfolków i wampirów (o tribalach z perspektywy fanów możecie przeczytać tutaj). Wcale to nie była prosta droga. Zajrzyjcie tu także jeśli chcecie się dowiedzieć, co Ixalan ma wspólnego z… Conspiracy: Take the Crown. Wyszedł dość ciekawy tekst.

W tekście sporo informacji jest o creative team. I w związku z tym warto wspomnieć też o fabule Ixalanu. Żeby wam więc nie umknęło: walkerzy nie mogą się wydostać z tego planu. Nowa walkerka, Huatli, natywna mieszkanka Ixalanu, też tego zrobić nie może i nawet nie wie, że ma odpaloną iskrę.

Promo, opakowania Ixalanu i Planeswalker decki

Wizardzi opublikowali – częściowo znaną – listę kart promo i inne produktowe rzeczy powiązane z nadchodzącym dodatkiem. Największą nowością są tu chyba karty z Planeswalker Decków.

Jak uczyć Magica?

Ważny temat, więc warto ten tekst wymienić w przeglądzie. Gdybyście chcieli kiedyś pokazać komuś karciankę, tu macie ściągawkę jak kogoś zainteresować i nauczyć grania w nią.

Magicowi artyści: Magali Villeneuve

Nietypowy tekst jak na stronę Wizardów – rzadko tam można trafić na wywiady. Tu zaś mamy krótką rozmowę z artystką, która stworzyła chociażby Chandrę z Kaladeshu.

Nowe promo arty na MTGO

Wizardzi pokazali kilka kart z nowymi artami, które będzie można zdobyć wyłącznie na MTGO w tej wersji. Możecie je zobaczyć w linku na goldfishu. Znajdziemy je w paczkach za udział w eventach.

 

U Zapowiedzi wydarzeń Magicowych U

 

Paprykarz Open #2, 29 września – 1 października 2017

Zapraszamy do Szczecina! MTG Szczecin INFO organizuje kolejny świetny event. Tym razem, na trzydniowej imprezie, prócz streamu na żywo z komentarzem i wywiadami, dostaniecie masę turniejów z gwarantowanymi nagrodami; w tym (za PPTQ): 10 boksów, 180 euro, maty Top 8 i nasze maskotki Psychatoga. Rozpiska ze szczegółami w spoilerze:

Spoiler

TURNIEJE

1. FNM Draft
Data: 29.09.2017 – PIĄTEK
Format: Booster Draft (wymagana prerejestracja)
Wpisowe: 50 zł
Start: 17:30
Miejsce: Wrota; Szczecin
Nagrody: 5/3/2/2 (co otwierasz twoje)
Informacje o turnieju: wkrótce

2. PPTQ Rivals of Ixalan 2018
Data: 30.09.2017 – SOBOTA
Format: Sealed Deck (swiss + top8 draft)
Wpisowe: 120 zł \\ 30 euro (prejerestracja) lub 130 zł \\ 33 euro
Start: 10:00
Miejsce: Szczecin
 Nagrody: GWARANTOWANE 10 BOKSÓW + 180 euro + maty dla top 8 + dużo innych nagród
Informacje o turnieju: https://goo.gl/NriLVJ

3. Pauper Revolution
Data: 30.09.2017 – SOBOTA
Format: Pauper Classic
Wpisowe: 40 zł \\ 10 euro
Start: 14:00 (po zakończeniu 3 rundy PPTQ)
Miejsce: Szczecin
Nagrody: boostery w zależności od ilości osób + inne nagrody
Informacje o turnieju: https://goo.gl/3Kg8gz

4. Pure Value Open #3
Data: 01.10.2017 – NIEDZIELA
Format: Standard (swiss + top8)
Wpisowe: 50 zł
Start: 10:00
Miejsce: Szczecin
Nagrody: Gwarantowane 3 boksy + niepsodzianki
Informacje o turnieju: https://goo.gl/dbiQJB

5. Leviathan – Commander
Data: 01.10.2017 – NEDZIELA
Format: Leviathan Commander
Wpisowe: 40 zł \\ 10 euro
Start: 13:00 (po zakończeniu 3 rundy Pure Value #3)
Miejsce: Szczecin
Nagrody: boostery w zależności od ilości osób + inne nagrody
Informacje o turnieju: https://goo.gl/KiitPL

6. Drafty (każdy uczestnik otrzymuje kartę promo – draft weekend – do wyczerpania zapasów)

Data: gdy uzbiera się 8 osób
– Format: Ixalan 5/3/2/2 (co otwierasz twoje, nagrody w bosterach)
Wpisowe: 50 zł
– Format: rare draft
Wpisowe: 38 zł

7. INNE TURNIEJE
Odpalamy każdy format po zapisaniu się 8 osób.

Masz jakieś pytania pisz. – Maciej Myszkowiak lub maciej.myszkowiak@gmail.com

ccc

Wydarzenie wspierają:

Mistrzostwa Polski 2017

Informacje zebrane w jedno miejsce możecie znaleźć tutaj: http://www.mtgnationals.pl. Przez stronę można już rejestrować się na turniej i wnieść opłatę za main i/lub sideeventy.

W tym roku odbędą się Mistrzostwa Krajów, według starej formuły. WMCQ nie spełniały swojej funkcji, WOTC rozbijając duży, czcigodny i epicki turniej na 3 małe coś-tam-coś-tam-q tylko pogorszyło frekwencje i prestiż imprezy. Na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i oto one, Nationalsy w pełnej krasie. Dwa dni turniejów, dwa formaty, Top 8 i jeden Mistrz! Do tego w tradycyjnej już miejscówce (nie jakiejś wybitnej jakościowo, ale dość przychylnej) – przy Lotnisku Okęcie w Warszawie, a Hotelu niegdyś zwącym się Gromada, a obecnie noszącym nowe imię „Sangate Hotel”. Według informacji Wizardów organizatorem jest pruszkowsko-warszawska Galaktyka Gier, która postara się dostarczyć imprezę na najwyższej jakości. A my jako Psychatog postaramy się dostarczyć Wam więcej info o imprezie w przyszłości i prawdopodobnie też zrobić relację na miejscu z rozgrywek : )

Od organizatora:

Miejsce turnieju: 
http://www.sangate-hotel.pl/
Polecam dla zdecydowanych oczywiście różnego rodzaju promocje na portalach rezerwacyjnych. Później będą dostępne pokoje w cenach znacznie niższych niż „recepcyjne” aż do wyczerpania zapasów (pokoi oczywiście) Dostępne będą także karnety parkingowe. 

Ceny pokoi (śniadanie wliczone w cenę): 
sektor biznes:
pokój 1-osobowy – 212 zł brutto
pokój 2-osobowy – 248 zł brutto

sektor standard:
pokój 1-osobowy – 180 zł brutto
pokój 2-osobowy – 210 zł brutto

Aby uzyskać rezerwację w tej cenie prosimy o kontakt przez PW. Ceny to około 50% z cennika w recepcji. Na portalach rezerwacyjnych w chwili obecnej można znaleźć oferty za około 150 – 190 zł ale najczęściej nie zawierają śniadań. 

Format turnieju:
Standard / Booster draft z liczbą rund uzależnioną od frekwencji. Przykładowo przy +226 graczach będzie to 12 rund (plus TOP 8) w tym 6 rund drafta.
Poniżej 226 graczy będzie w sobotę 5 rund standard i 3 rundy drafta, a w niedzielę Top 8 w standardzie

LCQ i LCT
W piątek odbędą się turnieje kwalifikacyjne oraz turnieje o BYE. Będzie minimum 10 LCQ oraz 10 LCT. Pierwsze z nich dadzą możliwość zagrania na MP te drugie dadzą 2-rundowego BYE na MP. Turnieje te będą także w Standardzie.

Gwarantowana pula nagród to 42 boxy oraz maty i bilety na World Cup. Ilość promek Nationalsowych będzie limitowana i ich dostępność będzie zależna od kolejności rejestracji

Planowane side eventy to: przynajmniej jedno PPTQ, drafty Modern Masters, turnieje Legacy oraz Modern oraz mniejsze turnieje „na żądanie”. Za wyjątkiem PPTQ wszystkie side eventy będą miały mnożnik PPx3. Chociaż termin „Nationals” jest zastrzeżony tylko dla głównego turnieju to chcemy, aby gracze innych formatów wzięli udział w „swoich” turniejach i poczuli atmosferę Mistrzostw Polski także….. WoTC chce przywracając MP stworzyć drugi po GP najbardziej prestiżowy turniej w danym kraju (a tam gdzie GP nie ma będzie to turniej nr. 1 w sezonie).

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

 

Sześć przewidywań co do nowego Standardu

Już trochę przestajemy żyć dewastacyjnym T2. Raczej mamy już Ixalanowe rozkminy. Z tej okazji Adam Yurchick przedstawia sześć tez na temat nadchodzącego T2 i tego jak format będzie wyglądać. W skrócie: piraci będą nowym aggro, rampa przetrwa jako talia na dinozaurach, wampirom będzie ciężko, nie liczcie przesadnie na Merfolki, Treasure Tokeny to nie Clue Tokeny, decki na energii będą rządzić. A dlaczego? To już w tekście. Na marginesie – sporo było tekstów, w których pisano o tym, co stracimy wraz z rotacją. Przykład macie tutaj. Chociaż pod tym kątem najlepiej chyba będzie zajrzeć do dokładnej analizy SaffronOlive’a.

Zachodzące słońce

UW kontrola nie ma się najlepiej, jak zresztą w ogóle wszystkie decki kontrolne. Mimo to Mike Flores – i nie tylko – nieźle sobie radzą z tą talią na Approach of the Second Sun. Tu macie parę porad i kolejny przegląd talii z poprawkami, z którego dowiecie się, co zmienić w spisie, aby granie deckiem miało sens. Szczerze mówiąc to ten archetyp mnie nie tylko do grania w T2, ale i sprawił, że zrobiłem sobie przerwę od Magica. Ten tekst może jednak oznaczać, że może dam tej talii szansę. Zobaczymy.

7 nowych interakcji w T2

W tym tekście znajdziemy kilka ciekawych synergii i interakcji pomiędzy kartami w nadchodzącym T2. Wskazują one potencjał pewnych kart i problemy innych. Taka trochę ciekawostka, a trochę rzecz, która może pomóc w brewingu.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Przewodnik po Grixis Death’s Shadow

To zwykły, choć dość rozbudowany, przewodnik po jednym z najlepszych – jeśli nie najlepszym – decku w Modernie i to od jednego z najlepszych graczy, czyli od PVDR. Jeśli to was nie zachęciło, to pewnie nie jesteście zainteresowani tą talią i nic was by i tak nie zachęciło do zerknięcia.

Esper Transendent

Dobrze czasem przeglądać komentarze, bo z tekstu, którego nie wykorzystacie, można trafić na ciekawe linki. Tak jest właśnie z tym tekstem, który chyba jest starszy niż z ostatniego tygodnia (data jakoś ukryta), ale nie był u nas linkowany, a chyba warto nań rzucić okiem. W środku Francesco Neo Amati opisuje kontrolny deck, który już jakiś czas temu się pojawił u nas, ale jako „ciekawy deck”. No i była to stara wersja, sprzed roku, a tu jest aktualizacja o nowe karty i meta z całkiem fajnie rozpisaną charakterystyką i matchupami.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Tym razem nic ciekawego. Czekamy na Ixalan.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: trochę zmian, trochę wyników

Sean Brown przygląda się modyfikacjom zasad pojawiania się walkerów na battlefieldzie i tego co to oznacza dla formatu. Poza tym jest też trochę o spoilerach Ixalanu oraz to co zwykle – wyniki turniejów, decklisty i linki do co ciekawszych materiałów o Legacy.

Tron w Legacy

Gracie Tronem w Modernie? A może macie ochotę pograć nim także w Legacy? Jak się okazuje meta tak się ukształtowało, że to wcale nie jest taki głupi pomysł. Szczegóły w tekście, w którym macie przedstawioną decklistę, opis talii i rozkminy o niej, a także sideboardowanie się. I pomyśleć, że to wszystko zaczęło się od żartu na streamie, a spokojnie pozwala to 3-2 i 4-1 w ligach robić.

Vinatage 101 – samotny mentor i inne teksty

Joe Fiorini analizuje bany i przedstawia swój punkt widzenia na to, co zmiany oznaczają. W skrócie – Mentor wcale nie jest tak wielką zmianą. Dużo większy wpływ będzie mieć pozbycie się Amethystu, a Bargain będzie bez większego wpływu na decki. Potem zaś przechodzi do omówienia potencjalnych decków na MonoMentorze. O zmianach pisał też Andrea Mengucci – jak chcecie opinię prosa, to do niego. Troszeczkę szerzej, ale w podobnym tonie, do tematu podszedł Brian DeMars. I jest też opinia Jaroslavy Stefankovej. Dość, aby wyrobić sobie zdanie.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Zmiany Legendary Rule

Zacznijmy od końca – mamy tu deck na Reki, the History of Kamigawa. Reki to jedna z tych kart, która – finansowo i grywalnościowo – zyskała na zmianie zasad odnośnie planeswalker uniquness rule. W tekście macie więcej takich kart, a w kontekście finansowym warto wspomnieć jeszcze o Untaidake, the Could Keeper. Na początku mamy zaś wyjaśnienie o co w tej całej zmianie chodzi i jakie są tego konsekwencje.

Krótka historia wampirów

Dana Roach opisuje wampiry na przestrzeni lat – od pierwszych Sengir Vampire po najnowsze WB wampiry z Ixalanu. Mamy tu też dwa decki – na Drana, Kalastria Bloodchief i Edgar Markova.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Jakoś w tym tygodniu nic specjalnego (niby był na Gathering Magic wywiad Alexa Ullmana z Ericiem Froehlichem, ale krótko i choć sympatycznie, to trochę bez głębszych treści).

 

INNE

Draphtowanie po świecie: Kyoto

Wiecie jak lubimy Japonię, no nie? Jeśli śledziliście wpisy Obera, to na pewno wiecie. A i ja darzę ją afektem. Nie mogliśmy więc się powstrzymać przed wrzuceniem kolejnego filmiku z serii Raphaela Levy’ego o Magicu i podróżowaniu. Wiele się z filmiku nie dowiecie o Kraju Kwitnącej Wiśni, ale i tak jest parę fajnych ciekawostek. Zresztą, wspieramy fajne inicjatywy, a to jedna z nich.

Umiejętności potrzebne do sukcesu w każdym z formatów

BBD tłumaczy w tym tekście jakie umiejętności trzeba mieć, aby dobrze sobie radzić w Legacy, Modernie, Standardzie i limited. Chcecie osiągać sukcesy? Przeczytajcie. W najgorszym razie może parę mitów wam ten tekst rozwieje.

Wampirzy konkwistadorzy

Ile można wycisnąć z jednego obrazka? Jak się okazuje wiele. Wszystkich miłośników fabuły Magica, spekulacji o Ixalanie, magicowych grafik i tym podobnych tematów zapraszamy do przeczytania tego tekstu Mike’a Linnemanna. Jest poświęcony karcie Bloodcrazed Paladin i pewnie dla wielu z was wyda się on ciekawy.

Język mnie… cośtam

Wybaczcie spolszczenie tytułu. Późno jest. Ważniejsze jest co innego – to, że to świetny tekst dla vorthosów. To także materiał dla tych, którzy interesują się językami – w tym wypadku mówimy o angielskim, staroangielskim, hiszpańskim, keczua, nahuatl. Rzecz dotyczy nazw, które używane są na Magicowych planach, szczególnie w kontekście Ixalanu („iksalanu” czy może „ichalanu”? – o tym w tekście też jest).

Gatewatch – retrospektywa: Kaladesh

I jeszcze na deser dla Vorthosów parę słów o tym, jak – z perspektywy czasu – wyszła fabuła Kaladeshu w kontekście Gatewatcha. Spoiler – akurat w tym kontekście Wizardzi byli na szczycie. Przynajmniej według autora tekstu.

Hasbro w sporze z DC Comics

To nie jest njus dotyczący Magica. Wizardów też nie dotyczy, ale już spółki-matki, czyli Hasbro to i owszem. Dlatego mimo wszystko, jako taką ciekawostkę z wielkiego świata korpo i milionów dolarów tu zamieścimy. Chodzi o komiks DC’s Superhero Girls, w którym pojawiła się postać o nazwie Bumblebee. Hasbro na to się obruszyło, że za bardzo przypomina ona lub może się kojarzyć z lubianym przez wielu Transformersem o tym samym nicku. Niby to wszystko wygląda śmiesznie, ale w tle całej sprawy są zabawki – a to już kwestia grubego hajsu, więc nie ma się co dziwić, że Hasbro reaguje. A że Transformersy w tym roku trochę przeleją się na karty Magica w Unsecie (przynajmniej w promo wersjach z Hasconu), to z sąsiedniego franczyzowego podwórka o sprawie wspominamy.

Stan Programu

W sumie w njusach nie ma wielu ekscytujących rzeczy, ale… chyba warto przypomnieć o rotacji. W sekcji opinii Jahn mówi o spoilerach i przeciekach. Dalej mamy decki, a w nich Grixis Control (T2), Junk (Modern), Dark Depths (Legacy), Grixis Thieves (Vintage). Na koniec ceny.

 

 

G Finanse G

Trzy sposoby na zarabianie na MTGO bez wygrywania

To wcale nie są magiczne sposoby. To nie jest też nic nadzwyczajnego, ale tekst fajnie te możliwości zbiera. Chodzi o „arbitrage” (kupowanie taniej, sprzedawanie drożej i zalewanie rynku kartami), rozpoznawanie trendów i założenie własnego bota.

Poza tym finansowo nie ma jednak jakichś perełek wielkich. Warto za to odnotować, że nadal jesteśmy pod wpływem Commandera (Nacatl War-Pride poszedł w górę, itp.), a karty z Reserved List dalej dostają szalonych buyoutów.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Jace, Cunning Castaway (Ixalan)
  2. Gideon of the Trials (Amonkhet)
  3. Wanderwine Prophets (Lorwyn)
  4. Captain Sisay (Invasion)
  5. Untaidake, the Cloud Keeper (Champions of Kamigawa)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 04.09.2017

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze