Przegląd Prasy #189 – prerelease Ixalan, rotacja standardu

No i doczekaliśmy się – piraci na merfolki, dinozaury na statki, węże na samoloty! W weekend rozegraliśmy turnieje premierowe nowej edycji magicowej Ixalan i od razu nastąpiła rotacja standardu, która dla graczy turniejowych znaczy bardzo wiele. Wypadły dwa bloki (w sumie 4 edycje) i weszła jedna nowa. To spora zmiana w typie drugim, która znacznie wpłynie na wygląd talii zbliżających się Mistrzostw Polski oraz Grand Prix Warszawa 2017.

Podrzucamy dziś tradycyjnie porcję linków, które głównie dotyczą wpływu Ixalan na formaty constructed oraz wyglądu nowego limited. Zapraszamy do lektury!

 

B Relacje z turniejów B

 

To był weekend prereleasów i w związku z tym nie były rozgrywane żadne większe oficjalne turnieje M:tg.

 

W Wieści z wybrzeża i okolic W

 

Rotacja standardu

Wejście Ixalan jest bardzo ważne dla graczy turniejowych, bo następuje właśnie rotacja standardu. Z ‚dwójki’ wypada blok Zendikaru i Innistradu, a zostaje blok Kaladeshu i Ixalan. Za trzy tygodnie mamy Mistrzostwa Polski, gdzie połowa turnieju będzie rozgrywana w typie drugim, a połowa w limited (booster draft) Ixalanu. Zaraz po tym – w listopadzie – będziemy mieli Grand Prix Warszawa 2017 również rozgrywane w standardzie. Pora zbierać karty i testować na oba turnieje : )

Zmiany w sędziowskiej polityce

Rrrrrartykuł o pewnych zmianach sędziowskich rozpatrywania pewnych kwestii. OK, brzmi skomplikowanie, ale w praktyce nie ma tego tu dużo i nie są te nowe rzeczy trudne do zrozumienia. Ale sędziom i graczom polecamy rzucić okiem, żeby wiedzieć, iż na przykład konieczne jest potwierdzenie opcjonalnych instrukcji na karcie, że np. oponent nie odpala szukania landu po Path to Exile. Wcześniej nie było to konieczne. Oprócz tego jest jeszcze parę uwag. Przy okazji, w kontekście Unstable Berłoś donosi za MTR, że basici bezramkowe z tego dodatku będą w pełni legalne w grze turniejowej.

Utalentowana kapitan Vraska

Fabuła prze dalej, tym razem historia z perspektywy Vraski. I nie jest to najlepsze story. Już pierwsze zdanie każe się zastanowić, kto to wymyślił. Serio? Zaproszenie od Bolasa w książce, którą walkerka czyta? Może jeszcze siedzi sobie przy kominku… oh, wait: „She was looking forward to nestling in by the fireplace in her flat with a history she picked up on her last holiday.” Choć tyle, że cała ta historia jest memogenna. Woof, woof. I’m a puppy. Sorry, udzieliło mi się. Ten kto napisał ten tekst, nie był nazbyt utalentowany. Być może dlatego jako autora podana R&D Narrative Team. A może po prostu autor się wstydził?

Nowy walker – Dungeon Master

Ciekawostka, ale lubimy takie. Opis zjawiska mamy dość ubogi, a brzmi dokładnie tak:

One of four Dungeon Master cards for Magic, presented to team members to recognise the success of D&D 5e.

Cardboard Crack ma przerwę

A to już mniej wesoły njus, który na dodatek nie jest związany w żaden oficjalny sposób z Wizardami. Cardboard Crack był jednak z nami przez tak długi czas, tak celnie komentując poczynania Wizardów, że naprawdę mocno wpisał się w magicowy krajobraz i wybrzeżowe wieści. Dlatego tak bardzo szkoda, że autor tego popularnego komiksu na czas nieokreślony zawiesza działalność z powodów rodzinnych i zawodowych. Będziemy pamiętać i liczymy, że jeszcze jakieś komiksy CC ujrzymy.

 

U Zapowiedzi wydarzeń Magicowych U

 

Grand Prix Warszawa 10-12 listopad 2017

Główny turniej odbędzie się w formacie standard. Całość w Warszawie, w tradycyjnej lokacji Expo XXI. Ponieważ, do turnieju jeszcze chwila, to powinny być jeszcze dostępne playmaty dla pierwszych 500 zarejestrowanych osób (tak mi przynajmniej zasugerowali organizatorzy tournamentcenter.eu w odpowiedzi mailowej). Promo kartą za main event jest Progenitus. Do 1 października cena rejestracji jako Early-Bird wynosi 55 euro (potem wyniesie 65 euro). Polecamy się szybko rejestrować. W momencie jak pisałem to info dostępnych było 1065 wejściówek na turniej główny, więc jest limit miejsc.

Paprykarz Open #2, 29 września – 1 października 2017

Zapraszamy do Szczecina! MTG Szczecin INFO organizuje kolejny świetny event. Tym razem, na trzydniowej imprezie, prócz streamu na żywo z komentarzem i wywiadami, dostaniecie masę turniejów z gwarantowanymi nagrodami; w tym (za PPTQ): 10 boksów, 180 euro, maty Top 8 i nasze maskotki Psychatoga. Rozpiska ze szczegółami w spoilerze:

Spoiler

TURNIEJE

1. FNM Draft
Data: 29.09.2017 – PIĄTEK
Format: Booster Draft (wymagana prerejestracja)
Wpisowe: 50 zł
Start: 17:30
Miejsce: Wrota; Szczecin
Nagrody: 5/3/2/2 (co otwierasz twoje)
Informacje o turnieju: wkrótce

2. PPTQ Rivals of Ixalan 2018
Data: 30.09.2017 – SOBOTA
Format: Sealed Deck (swiss + top8 draft)
Wpisowe: 120 zł \\ 30 euro (prejerestracja) lub 130 zł \\ 33 euro
Start: 10:00
Miejsce: Szczecin
 Nagrody: GWARANTOWANE 10 BOKSÓW + 180 euro + maty dla top 8 + dużo innych nagród
Informacje o turnieju: https://goo.gl/NriLVJ

3. Pauper Revolution
Data: 30.09.2017 – SOBOTA
Format: Pauper Classic
Wpisowe: 40 zł \\ 10 euro
Start: 14:00 (po zakończeniu 3 rundy PPTQ)
Miejsce: Szczecin
Nagrody: boostery w zależności od ilości osób + inne nagrody
Informacje o turnieju: https://goo.gl/3Kg8gz

4. Pure Value Open #3
Data: 01.10.2017 – NIEDZIELA
Format: Standard (swiss + top8)
Wpisowe: 50 zł
Start: 10:00
Miejsce: Szczecin
Nagrody: Gwarantowane 3 boksy + niepsodzianki
Informacje o turnieju: https://goo.gl/dbiQJB

5. Leviathan – Commander
Data: 01.10.2017 – NEDZIELA
Format: Leviathan Commander
Wpisowe: 40 zł \\ 10 euro
Start: 13:00 (po zakończeniu 3 rundy Pure Value #3)
Miejsce: Szczecin
Nagrody: boostery w zależności od ilości osób + inne nagrody
Informacje o turnieju: https://goo.gl/KiitPL

6. Drafty (każdy uczestnik otrzymuje kartę promo – draft weekend – do wyczerpania zapasów)

Data: gdy uzbiera się 8 osób
– Format: Ixalan 5/3/2/2 (co otwierasz twoje, nagrody w bosterach)
Wpisowe: 50 zł
– Format: rare draft
Wpisowe: 38 zł

7. INNE TURNIEJE
Odpalamy każdy format po zapisaniu się 8 osób.

Masz jakieś pytania pisz. – Maciej Myszkowiak lub maciej.myszkowiak@gmail.com

Wydarzenie wspierają:

Sabat Fiction Fest

Sabat Fiction-Fest (29.09.17-01.10.17) będzie opływał w moc atrakcji dla fanów MtG.

 • PIĄTEK 17:00 – FNM w Standardzie (T2) gdzie bardzo wartościową promką ma być Fatal Push! (Wpisowe – 15zł)
 • SOBOTA 11:00 – Promocyjny draft dla koneserów z Eternal Masters (Wpisowe – 90zł)
 • SOBOTA 17:00 – Draft ze świeżutkiego dodatku IXALAN (Wpisowe – 40zł)
 • NIEDZIELA 11:00 – Turniej Modernowy, który zawsze być musi! (Wpisowe – 15zł)

Ponadto w dowolnym momencie festiwalu (poza nocą), gdy tylko zbierze się przynajmniej 6 chętnych graczy odpalimy kolejny draft IXALAN! I Kolejny… i kolejny… i kolejny… boosterów nam nie braknie! Dla osób kochających MTG, ale nie chcących nadwyrężać portfela proponujemy DARMOWE CUBE drafty z niemal każdego dodatku od Mirage (legacy). Na miejscu pojawi się kufer, w którym znajdzie się ponad 10 000 niepowtarzających się kart! Ta atrakcja przygotowywana jest na PIĄTEK i SOBOTĘ (wliczając godziny nocne), gdy tylko zbierze się przynajmniej 3 graczy.

Wejściówki na sam Sabat wyglądają następująco:

 • Piątek – 15zł
 • Sobota – 20zł
 • Niedziela – 15zł
 • Karnet 3-dniowy – 40zł

Mistrzostwa Polski 2017

Informacje zebrane w jedno miejsce możecie znaleźć tutaj: http://www.mtgnationals.pl. Przez stronę można już rejestrować się na turniej i wnieść opłatę za main i/lub sideeventy.

W tym roku odbędą się Mistrzostwa Krajów, według starej formuły. WMCQ nie spełniały swojej funkcji, WOTC rozbijając duży, czcigodny i epicki turniej na 3 małe coś-tam-coś-tam-q tylko pogorszyło frekwencje i prestiż imprezy. Na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i oto one, Nationalsy w pełnej krasie. Dwa dni turniejów, dwa formaty, Top 8 i jeden Mistrz! Do tego w tradycyjnej już miejscówce (nie jakiejś wybitnej jakościowo, ale dość przychylnej) – przy Lotnisku Okęcie w Warszawie, a Hotelu niegdyś zwącym się Gromada, a obecnie noszącym nowe imię „Sangate Hotel”. Według informacji Wizardów organizatorem jest pruszkowsko-warszawska Galaktyka Gier, która postara się dostarczyć imprezę na najwyższej jakości. A my jako Psychatog postaramy się dostarczyć Wam więcej info o imprezie w przyszłości i prawdopodobnie też zrobić relację na miejscu z rozgrywek : ) 

Poniżej w spoilerze informacje od organizatora:

Spoiler

 

Miejsce turnieju: 
http://www.sangate-hotel.pl/
Polecam dla zdecydowanych oczywiście różnego rodzaju promocje na portalach rezerwacyjnych. Później będą dostępne pokoje w cenach znacznie niższych niż „recepcyjne” aż do wyczerpania zapasów (pokoi oczywiście) Dostępne będą także karnety parkingowe. 

Ceny pokoi (śniadanie wliczone w cenę): 
sektor biznes:
pokój 1-osobowy – 212 zł brutto
pokój 2-osobowy – 248 zł brutto

sektor standard:
pokój 1-osobowy – 180 zł brutto
pokój 2-osobowy – 210 zł brutto

Aby uzyskać rezerwację w tej cenie prosimy o kontakt przez PW. Ceny to około 50% z cennika w recepcji. Na portalach rezerwacyjnych w chwili obecnej można znaleźć oferty za około 150 – 190 zł ale najczęściej nie zawierają śniadań. 

Format turnieju:
Standard / Booster draft z liczbą rund uzależnioną od frekwencji. Przykładowo przy +226 graczach będzie to 12 rund (plus TOP 8) w tym 6 rund drafta.
Poniżej 226 graczy będzie w sobotę 5 rund standard i 3 rundy drafta, a w niedzielę Top 8 w standardzie

LCQ i LCT
W piątek odbędą się turnieje kwalifikacyjne oraz turnieje o BYE. Będzie minimum 10 LCQ oraz 10 LCT. Pierwsze z nich dadzą możliwość zagrania na MP te drugie dadzą 2-rundowego BYE na MP. Turnieje te będą także w Standardzie.

Gwarantowana pula nagród to 42 boxy oraz maty i bilety na World Cup. Ilość promek Nationalsowych będzie limitowana i ich dostępność będzie zależna od kolejności rejestracji

Planowane side eventy to: przynajmniej jedno PPTQ, drafty Modern Masters, turnieje Legacy oraz Modern oraz mniejsze turnieje „na żądanie”. Za wyjątkiem PPTQ wszystkie side eventy będą miały mnożnik PPx3. Chociaż termin „Nationals” jest zastrzeżony tylko dla głównego turnieju to chcemy, aby gracze innych formatów wzięli udział w „swoich” turniejach i poczuli atmosferę Mistrzostw Polski także….. WoTC chce przywracając MP stworzyć drugi po GP najbardziej prestiżowy turniej w danym kraju (a tam gdzie GP nie ma będzie to turniej nr. 1 w sezonie).

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Propozycje talii do nowego standardu z XLN od Teamu Hareruya

Idzie rotacja standardu, weszła nowa edycja, więc prosi z drużyny japońskiego sklepu Hareruya proponują 15 świeżych decklist (+1 szesnasta decklista do paupera).  Wśród nich są zaktualizowane klasyki, takie jak UW control, GW rampa, GB energy, ale także nowości jak RG dinozaury od Grzegorza Kowalskiego.

Sporo informacji na temat nowych decków do standardu daje również Gerry Thompson ze StarcityGames, ale tu już trzeba mieć dostęp premium.

Mana Base w ixalanowym T2

Frank Karsten robi analizę Ixalanowego formatu pod kątem manabase. To obszerny materiał, który może pomóc deckbuilderom w dobraniu odpowiedniej listy.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Ixalan

Oliver Law w swoim cyklu Modern Musings dokładnie omawia karty z Ixalan. Ot, typowy przegląd. Jest w miarę dokładny i opisuje nawet więcej kart niż pewnie potrzeba. Ale to w sumie i dobrze. Omówienie z kartami i przykładowymi deckami podaje za to Adam Yurchick. O potencjale kart w modernie i w LEGACY mówi także Javier Dominguez.

Ciekawe decki:

 

FRONTIER

Frontierowe topowe decki

Jeremy Dezani opisuje osiem najlepszych decków w formacie. Jak widać Hareruya nie chce odpuścić formatowi, którego gwiazda w ostatnim czasie przygasła (a szkoda, bo lubimy zróżnicowanie opcji do grania).

 

LIMITED

Analizy Ixalan

Większość tekstów poświęconych limited w tym tygodniu skupiała się wokół Ixalanu. Te najwartościowsze znajdziecie na końcu naszej tradycyjnej dokładnej analizy dodatku (jeśli możecie, dajcie nam feedback co w niej gra, a co nie!). Polecamy też sołtysową analizę karta po karcie.

Polerowanie decków w sealed

Ciekawy tekst podchodzący do budowy decków w limited od innej strony niż zwykle. Jak sam autor mówi, w większości przypadków mamy do czynienia ze skupianiem się na kartach, które są dobre. Tu zaś jest o kartach, które z decku ucinamy i decyzji, które musimy wówczas podejmować. Taka zmiana perspektywy może być bardzo pomocna, a na pewno dobrze posłuży jako intelektualne ćwiczenie dla wyjadaczy limited.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Eternal Extravaganza 7

To tekst, w którym dowiemy się, jak wyglądał turniej Legacy na 220 osób. Jest top 16 i omówienie EE 7. Jest także o innowacjach z challenge’a. Jak zwykle najciekawsze co w tym tygodniu w Legacy od Seana Browna.

Ixalan w Legacy

Typowy przegląd kart do Legacy. Sandro Rajalin przekonuje, że kilka kart jest z potencjałem do tego formatu.

Vintage 101: Jak dotąd nieźle

Joe Fiorini opisuje kilka decków. Przede wszystkim jednak mówi o zmianach w formacie, które pojawiły się wraz z restrykcjami. Wszystko wskazuje na to, że bany otworzyły metagame i pozwoliły pojawić się kilku kartom, które wcześniej blokował Mentor.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Recenzje XLN

Na EDHRECu pojawił się typowy przegląd kart z najnowszego dodatku. Jest dostępny w kilku tekstach – mamy więc biały, niebieski, czarny, czerwony, zielony, multikolory, artefakty i landy. Na Gathering Magic możemy z kolei przeczytać ocenę nowych kart od Jasona Alta. Jest ładna, przejrzysta, a na koniec ma top 5 kart Ixalan do EDH. Jest również spojrzenie Sheldona Menery’ego na sprawę. I na koniec słowo od Rachel Agnes.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Ixalan i Iconic Masters a Pauper

Alex Ullman analizuje dwa najnowsze dodatki i dochodzi do wniosku, że… dopiero Iconic Masters może coś zmienić w pauperze. Ixalan rozczarowuje. Chyba najciekawszą kartą jest tu Prying Blade. Jest też alternatywa w postaci tekstu Davida Wrighta wyłącznie o Iconic Masters.

Ciekawe decki:

 

INNE

Najnowsi Magicowi artyści

Coś dla tych, którzy interesują się graficzną stroną Magica. Mike Linnemann przedstawia krótkie biosy/charakerystyki artystów, którzy w ostatnim czasie pojawili się na kartach jako ilustratorzy. Jest wśród nich sporo Amerykanów, ale jest też polskie nazwisko, o którym już wspominaliśmy w przeglądach. To takie małe podsumowanie nowych twarzy wśród magicowych artystów z okresu Kaladesh/Amonkhet.

Aktualizacja ManaVaulta

Info z rodzimego podwórka – VILQ zaktualizował aplikację ManaVault.pl na Androida. W nowej wersji sporo się zmieniło – są laodery, rarity na liście kart, widoczny X do czyszczenia pola wyszukiwania, podgląd karty z dodatkowym podsumowaniem cen MCM/TCG. Dodatkowo lista podpowiedzi aktualizuje się przy każdym pierwszym uruchomieniu aplikacji danego dnia, a ikony są ładowane z serwera, więc nie będzie konieczności aktualizacji aplikacji co każdy nowy produkt. Szczegóły i screenshoty pod linkiem.

Ciekawostka o humanach

Jaki jest największy tribal w historii Magica? No humany właśnie i wraz z Ixalanem stuknęło im ponad 2000 stworów. Kto jest na drugim miejscu? Sprawdźcie, ale dla porównania powiemy tu, że drugi tribal ma ponad 600 reprezentatów. W kontekście humanów – zaledwie ponad 600. Pod linkiem nie tylko kilka ciekawostkowych spostrzeżeń, ale i trochę żartobliwa dyskusja. 

Stan Programu

Niestety, w tym tygodniu nie było.

 

G Finanse G

Finansowe przewidywania Ixalanu

Craig Wescoe próbuje przewidzieć przyszłość i podpowiada, które karty kupować, a które sprzedawać. Dobre, jeśli zamierzacie handlować waszymi singlami z pre. Jeśli zamierzacie kupić boxa, sprawdźcie za to poniższy link.

Spodziewana wartość Ixalan

SaffronOlive z MtgGoldfish podliczył spodziewaną wartość dodatku Ixalan, a dokładniej jednego pudełka boosterów. Główną różnicą w stosunku do poprzednich edycji standardu jest brak Masterpieces w nowym dodatku. To powoduje, że rary i mythici mają większą wartość. Łatwiej coś wyciągnąć w przeciętnej paczce, ale za to cena mythiców do constructed może być wysoka. Cała spodziewana wartość boxa XLN wg Saffrona wynosi 91$, gdzie dla poprzednich edycji wynosiła kolejno: Kaladesh 85$ (105$ z Masterpieces), Aether Revolt 81 (96$ z MP), Amonkhet 77$ (88$ z MP) i Hour of Devastation 61$ (72$ z MP). Nie wypada więc tak źle, w sumie chyba tylko Kaladesh wypadał lepiej jak mieliście dobrą rękę do Masterpieces’ów. Szczegóły wraz z metodyką obliczeń w zalinkowanym artykule.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

 1. Carnage Tyrant (Ixalan)
 2. Growing Rites of Itlimoc (Ixalan)
 3. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
 4. The Scarab God (Hour of Devastation)
 5. Jace, Cunning Castaway (Ixalan)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg na 25.09.2017 + rotacja standardu

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze