Przegląd Prasy #190 – SCG Dallas – nowy standard

Ubiegły weekend został przez Wizardów naszkicowany jako potyczki limited, by przygotować zawodników przed Pro Tourem, ale nie zdradzać nowego standardu. Tak oto dostaliśmy do śledzenia dwa Grand Prix Teamowe – Shizuoka i Providence. Jednak najbardziej oczekiwanym i śledzonym eventem na koniec tygodnia było SCG Dallas, czyli trzy duże turnieje w constructed, z czego dwa w standardzie. Właśnie one postawiły fundamenty pod nowy metagame tego formatu i pokazały kilka niespodzianek.

O tych turniejach, nowym T2 i oczywiście wielu innych ciekawych materiałach magicowych informujemy poniżej, w naszym cotygodniowym przeglądzie magicowym, na który serdecznie zapraszamy. Życzymy miłej lektury!

 

B Relacje z turniejów B

 

StarCityGames Dallas

SCG Dallas przyniosło trochę wyników, którym warto się przyjrzeć. Rzućcie okiem poniżej:

Zacznijmy od końca, ciekawe są spirity w Top 8 – to nie jest nowy pomysł, ale dość wysoko zasszły, a poza tym, jak zawsze – metagame moderna jest zdrowe i zdywersyfikowane. Tak jak w modernie Ixalanu szukać z mapą, tak w standardzie mamy już spore zamieszanie i zmianę metagame. SCR Open może nie zdominowały Sultai Energy, ale pokazały dużą skuteczność – dwa takie same spisy, pewnie z jednej stajni testingowej wspięły się na 1 i 3 i 14 miejsce. Dalej już Ramu-redy, WU controle i Temur Energy. Potem od Top 16 singlowe: Grixis Controla, Esper Gifts, BG constrictor, Grixis Tezzeret. Od Top 32 Mardu Vehicles, UG energy tempo, RG Energy, RG dinosaurs, BR aggro, Temur Dynavolt i WG vampires.

SCG Classic otwiera na pierwszym miejscu Grixis Tezzeret, w top 8 jeszcze Grixis Control, Esper Gifts i również Sultai Energy, a dalej już klasycznie – energie Temurowe, Sultajowe, Redy, itd. Mamy jeszcze z ciekawostek na 9 miejscu WB tokeny, na 17 UB Control, 18 – Jund Energy i na 27 miejscu, specjalnie dla fanów internetu GW koty!

Do widzenia Eldrazi, Zombie, delirium, reanimatory i GW rampy. Śpijcie dobrze słodkie książęta.

Grand Prix Shizuoka

Jeden z dwóch w tym tygodniu turniejów GP rozgrywanych w team limited. Drużyn tu zjawiło się 558, co przełożyło się na 1674 graczy. Mnóstwo w sumie. Ostatecznie najbardziej cieszyli się Michio Abe, Syo Hayakawa i Kentarou Tachibana, pokonując w finałach Kelvina Chew, (16) Lee Shi Tiana i Jeremy Dezaniego oraz Yuuya Watanabe, Hajime Nakamurę i Shota Yasookę.

Grand Prix Providence

550 teamów to ponad 1600 graczy. Tylu przybyło na Rhode Island do Providence, ale do day 2 dostało się jedynie 127 drużyn. Wśród nich najlepsi okazali się Andrew Baeckstrom, Martin Jůza i Corey Burkhart.

 

W Wieści z wybrzeża i okolic W

 

Protuorowe uaktualnienia, turniej miliona dolarów i inne wieści

Tu znajdziecie informacje o profesjonalnej grze w Magica i nadchodzących turniejach. Szczególnie interesujące są zasady kwalifikacji do rocznicowego Pro Tour za milion dolarów.

Magic Arena nie pozwoli na handel

Niby był streaming, ale linkujemy do omówienia. W tekście znajdziecie informacje, których dowiedzieliśmy się od Wizardów o nowej arenie – czasie startu bety, braku handlu, terminom dodawaniu nowych dodatków, itp. Takie podstawowe, ale ważne info.

Stwórcy

Tym razem magicowa historia pokazuje nam perspektywę merfolków. I mówiąc krótko, nie jest to zły tekst, ale ma jedną zasadniczą wadę. Jest to historia przewidywalna, a wydarzenia w niej przedstawione są trochę wymuszone, tak jak zamiana Vraski w pirata w przedostatniej opowieści. Ale są też pozytywy – frakcyjność i niejednolitość merfloków została przywitana przez wielu z radością.

 

U Zapowiedzi wydarzeń Magicowych U

 

Grand Prix Warszawa 10-12 listopad 2017

Główny turniej odbędzie się w formacie standard. Całość w Warszawie, w tradycyjnej lokacji Expo XXI. Ponieważ, do turnieju jeszcze chwila, to powinny być jeszcze dostępne playmaty dla pierwszych 500 zarejestrowanych osób (tak mi przynajmniej zasugerowali organizatorzy tournamentcenter.eu w odpowiedzi mailowej). Promo kartą za main event jest Progenitus. Do 1 października cena rejestracji jako Early-Bird wynosi 55 euro (potem wyniesie 65 euro). Polecamy się szybko rejestrować. W momencie jak pisałem to info dostępnych było 1065 wejściówek na turniej główny, więc jest limit miejsc.

Mistrzostwa Polski 2017

Informacje zebrane w jedno miejsce możecie znaleźć tutaj: http://www.mtgnationals.pl. Przez stronę można już rejestrować się na turniej i wnieść opłatę za main i/lub sideeventy.

W tym roku odbędą się Mistrzostwa Krajów, według starej formuły. WMCQ nie spełniały swojej funkcji, WOTC rozbijając duży, czcigodny i epicki turniej na 3 małe coś-tam-coś-tam-q tylko pogorszyło frekwencje i prestiż imprezy. Na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i oto one, Nationalsy w pełnej krasie. Dwa dni turniejów, dwa formaty, Top 8 i jeden Mistrz! Do tego w tradycyjnej już miejscówce (nie jakiejś wybitnej jakościowo, ale dość przychylnej) – przy Lotnisku Okęcie w Warszawie, a Hotelu niegdyś zwącym się Gromada, a obecnie noszącym nowe imię „Sangate Hotel”. Według informacji Wizardów organizatorem jest pruszkowsko-warszawska Galaktyka Gier, która postara się dostarczyć imprezę na najwyższej jakości. A my jako Psychatog postaramy się dostarczyć Wam więcej info o imprezie w przyszłości i prawdopodobnie też zrobić relację na miejscu z rozgrywek : )

Od organizatora:

Miejsce turnieju: 
http://www.sangate-hotel.pl/
Polecam dla zdecydowanych oczywiście różnego rodzaju promocje na portalach rezerwacyjnych. Później będą dostępne pokoje w cenach znacznie niższych niż „recepcyjne” aż do wyczerpania zapasów (pokoi oczywiście) Dostępne będą także karnety parkingowe. 

Ceny pokoi (śniadanie wliczone w cenę): 
sektor biznes:
pokój 1-osobowy – 212 zł brutto
pokój 2-osobowy – 248 zł brutto

sektor standard:
pokój 1-osobowy – 180 zł brutto
pokój 2-osobowy – 210 zł brutto

Aby uzyskać rezerwację w tej cenie prosimy o kontakt przez PW. Ceny to około 50% z cennika w recepcji. Na portalach rezerwacyjnych w chwili obecnej można znaleźć oferty za około 150 – 190 zł ale najczęściej nie zawierają śniadań. 

Format turnieju:
Standard / Booster draft z liczbą rund uzależnioną od frekwencji. Przykładowo przy +226 graczach będzie to 12 rund (plus TOP 8) w tym 6 rund drafta.
Poniżej 226 graczy będzie w sobotę 5 rund standard i 3 rundy drafta, a w niedzielę Top 8 w standardzie

LCQ i LCT
W piątek odbędą się turnieje kwalifikacyjne oraz turnieje o BYE. Będzie minimum 10 LCQ oraz 10 LCT. Pierwsze z nich dadzą możliwość zagrania na MP te drugie dadzą 2-rundowego BYE na MP. Turnieje te będą także w Standardzie.

Gwarantowana pula nagród to 42 boxy oraz maty i bilety na World Cup. Ilość promek Nationalsowych będzie limitowana i ich dostępność będzie zależna od kolejności rejestracji

Planowane side eventy to: przynajmniej jedno PPTQ, drafty Modern Masters, turnieje Legacy oraz Modern oraz mniejsze turnieje „na żądanie”. Za wyjątkiem PPTQ wszystkie side eventy będą miały mnożnik PPx3. Chociaż termin „Nationals” jest zastrzeżony tylko dla głównego turnieju to chcemy, aby gracze innych formatów wzięli udział w „swoich” turniejach i poczuli atmosferę Mistrzostw Polski także….. WoTC chce przywracając MP stworzyć drugi po GP najbardziej prestiżowy turniej w danym kraju (a tam gdzie GP nie ma będzie to turniej nr. 1 w sezonie).

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Pierwsze spojrzenie na ixalanowe T2

Seth Manfield omawia tu nowe środowisko formatu i przedstawia kilka ciekawych decków. Sensowny wstęp do dalszych rozkmin o standardzie.

Nowe zagrożenia i odpowiedzi w T2

W tym tekście mamy fajną… nie tyle analizę meta, ile kart na to meta mających wpływ. Pozwala to odnaleźć się w formacie i poznać roleplayerów oraz – jak w tytule – sposoby na ich pozbywanie się. Przy okazji warto też przeczytać ciekawy tekst Franka Karstena o hate kartach, które pozwolą standardowi zachować zdrowy charakter.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Budując deck wokół Temporal Mastery

Normalnie taki tekst nie trafiłby do przeglądu, bo jaki jest pożytek z materiału, w którym sam autor na końcu pisze, że jego teza była błędna i źle kombinował, a z całego procesu budowania decku nic nie wyszło. A jednak! Tekst jest o tyle wartościowy, że pokazuje nam nie tyle to, że Temporal Mastery nie pasuje do Moderna, ale także to dlaczego tak jest. Oraz że drogą do zrozumienia tego, co działa, jest zrozumienie tego, co nie działa.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Analizując drafty Ixalanu

To taki tekst, który trochę pokrywa się z tym, co poniżej. W tym wypadku jest to jednak raczej analiza archetypów, a przynajmniej tribali, więc ma nieco inny charakter i dlatego jest tu osobno. Poza tym to dość ciekawy tekst.

Refleksje na temat ixalanowego środowiska

W minionym tygodniu pojawiło się sporo tekstów, które może nie jakoś specjalnie kompleksowo, raczej powierzchownie, przyglądają się środowisku Ixalanu. W większości materiały te omawiają poszczególne karty czy wyciągają jakieś spostrzeżenia z pre czy pierwszych draftów. Przykładem może być ten tekst albo i ten. Tu z kolei jest ocena Eduardo Sajgalika. Tu z kolei trochę o dinozaurach. A to nie jedyne teksty, które w temacie mieliśmy. Większość z nich nie jest jednak jakoś szczególnie odkrywcza czy wnikliwa. Raczej to linkujemy jako pokazanie lejtmotivu.

Mój ulubiony archetyp w XLN

Ten tekst jest pewnym wyjątkiem, bo Martin Dang przygląda się w nim konkretnemu archetypowi. Chodzi o piratów. Szkoda, że nie robi tego bardziej dokładnie, ale to najlepsze co było w tym tygodniu i na start musi wystarczyć.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: MKM Hamburg i wywiad

Sean Brown z kolejnym tekstem o formacie. W środku analiza turnieju MKM, a także wywiad z Markusem Benderem i Kevinem Wagnerem.

Kontrowersje z Pirate Stompy

W tym tekście macie wyjaśnienie małej aferki, która się w środowisku Legacy pojawiła. A przy okazji macie dowód na to, że piraci trochę w Legacy chyba namieszają. W skrócie – pojawił się ostatnio nowy, gorący deck. SaffronOlive ponoć wyznaczył nagrodę czy coś – mniejsza o szczegóły – za decklistę, którą zresztą linkowaliśmy tydzień temu. Sprawa o tyle gorąca, że autorem decku jest Bob Huang, któremu w jakimś sensie w sumie ukradziono techa, a przecież to on powinien czerpać z tego zyski… ale czy na pewno? Ok, dobra, sprawa ma drugie dno. Ale do tego najpierw musicie przeczytać powyższego linka, a potem przeczytać tekst Huanga. Niezły troll. Sprawie dodaje smaczku to, że w tle mamy na dodatek małego buyouta.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Przegląd Ixalanu pod kątem EDH: W, U i B

Jeszcze jeden tekst recenzujący edhowcom karty z najnowszego dodatku. Poza tym w sumie nic specjalnego.

Pocałunek wampira

A to już rzecz podwójnie ciekawa, może nawet potrójnie. Po pierwsze, mamy tu dwa decki do duel commandera – na Kess, Dissident Mage i Edgar Markovie. Po drugie, są to decki do Duel EDH. Po trzecie, przy okazji nadrabiamy rzecz, która nam umknęła. Otóż we Frenchu zbanowano aż trzy karty w tym właśnie Edgara. Dostało się także Sulfuric Vortex oraz Eidolon of Great Revel.

Musimy pogadać o Field of Ruin

Ten tekst jest poświęcony w praktyce w całości jednej karcie. Nie jest to powód, aby go linkować. Rzecz jednak w tym, że w materiale mamy opisaną unikalną cechę karty z tytułu, którą wszyscy przegapili. Chodzi o możliwość przetasowywania oppowi biblioteki i to w sumie bez utraty value z naszej strony. Owszem, karta wymaga dwa mana do aktywacji, ale jednak potencjał jakiś w niej jest, zwłaszcza jak wasi przeciwnicy uwielbiają się tutorować.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Pauperowa skrzynka pocztowa

W tym tygodniu Alex Ullman mówi o wszystkim i o niczym. Odpowiada po prostu na pytania do niego z redditowego wątku i społecznościówek czy komentarzy. Głównie z reddita w sumie. Jeśli można wskazać tu coś ważniejszego, to wątki dotyczące meta i brakujących w pauperze kart, przede wszystkim sensownych sweeperów.

 

INNE

Kim jest Raven Man?

To jeden z lepszych tekstów tygodnia, a nawet miesiąca. I w ogóle jeden z lepszych tekstów magicowych. Przede wszystkim pokazuje on kawał magicowej historii. Po drugie, jest naprawdę dobrze napisany. Po trzecie, teza i teoria tu przedstawione są interesujące, wciągające i angażujące. Po czwarte, research i nakład pracy jaki w przygotowanie tego materiału musiał włożyć autor jest imponujący. Po piąte, Ober kazał mi go tu umieścić. Znaczy może nie kazał, a zasugerował, ale nie bawmy się w szczegóły. Umówmy się zresztą, że punkt piąty wystarczy i tak jak Ober ‚kazał’ mi tu zajrzeć, tak i ja wam ‚każę’ to zrobić. Wybaczcie nam Wink

Sześć palących pytań o Magic Arena

SaffronOlive zastanawia się nad Magic Areną. Przedstawia sześć problemów, które dotyczą tego programu, na jakie warto zwrócić szczególną uwagę.

Magic the Gathering Puzzle Quest – recenzja

Tytuł tu w zasadzie wszystko tłumaczy. Mamy tu recenzję gierki, która jest dość popularna, ale że może jej nie znacie, to tu macie okazję poznać, czy w ogóle warto po nią sięgać.

Player Focus – Patrick Dickmann

Tak należy pisać teksty poświęcone graczom. To raz.  Dwa, że to dobra okazja, aby poznać tego gracza.  Trzy, że to Hareruya, a tak się składa, że na team od jakiegoś czasu patrzymy z większym zainteresowaniem – z wiadomych względów Wink

Rebus – Ixalanowa walka w zwarciu

Być może to przede wszystkim tekst do limited, ale… niech będzie tu jako taka intelektualna zabawa dla każdego. Jak zwykle mamy scenariusz, który musimy rozwiązać. Wydaje się prosty jak już się załapie co trzeba zrobić, ale… czy faktycznie potraficie znaleźć drogę do wygranej? Sprawdźcie się. Przy okazji możemy pokazać, że limited i Ixalan też mogą generować skomplikowane sytuacje, z których jednak jest wyjście.

Stan Programu

Tym razem Jahn narzeka na Jace’a. Wiecie, że go za dużo i że non stop z nami jest, choć go nie chcemy. Akurat to teza, z którą można polemizować, można pochwalać, ale tak czy siak wyszedł taki trochę rant. Poza tym standard – może tylko bez obfitości njusów i decków, bo rotacja i prereleasy. Na koniec ceny.

 

G Finanse G

 

Buylisty – czym są i czemu powinny cię zainteresować

Nie buyouty, a buylisty. DJ Jhonson wyjaśnia dokładniej o co chodzi w tekście.

ProTrader – zanim było U

Tekst trochę dla commanderowców, a trochę dla każdego kto bawi się w finanse… czyli w zasadzie dla każdego. Wyjaśnione tu zostały pewne charakterystyczne zachowania wykresów cenowych. Stąd to U  w tytule właśnie.

Ixalanowy update Treasure Chestów

Mamy kolejną aktualizację skrzynek. W skrócie – jest nieźle. A po szczegóły co się zmieniało i dlaczego w sumie jednak na lepsze zaglądajcie do linka.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Carnage Tyrant (Ixalan)
  2. The Scarab God (Hour of Devastation)
  3. Growing Rites of Itlimoc (Ixalan)
  4. Search for Azcanta (Ixalan)
  5. Jace, Cunning Castaway (Ixalan)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze