Przegląd Prasy #193 – Eternal Weekend w Pittsburgu

Ostatni tydzień jest nieco ogórkowy, bo Wizardzi nie odpalali żadnych dużych turniejów i wszyscy czekają na GP w limited i Pro Tour już za dwa tygodnie. Zarazem mieliśmy trochę reakcji na Standard i mistrzostwa w różnych krajach, więc to właśnie limited i T2 wyznaczało ton minionych siedmiu dni. Zresztą, dowodem na to turniej SCG. Powoli budzi się też do życia Modern, przynajmniej jeśli chodzi o artykuły. Pytanie czy to chwilowe zainteresowanie, czy też wzbierająca fala przed RPTQ i Rivalsowym Pro Tourem. Najważniejszy w minionym tygodniu był jednak chyba Eternal Weekend w Pittsburgu, czyli jeden z największych turniejów Vintage i Legacy. I dlatego to właśnie ten temat wynosimy na piedestał.

Ale miniony weekend przyniósł także teksty do innych formatów i wieści różnego rodzaju, których nie warto przegapić. Zajrzyjcie do przeglądu, aby dowiedzieć się, co w Magicu ostatnio słychać.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Eternal Weekend

Ponad 400 – dokładnie 427 – graczy zebrało się w Pittsburgu w Pensylwanii, aby grać Vintage. W czasie Eternal Weekend grano również Legacy. A wyniki? Cóż, wow, Vintage wygrał Andrew Markiton z Ravager Shopsami. Wow jednak dlatego, że w top8 Vintage znalazły się 3 decki na Oath of Druids i aż 5 Ravager Shopsów. Co się tu stało? Shopsy i Oath były dość mocno reprezentowane, ale i tak to robi wrażenie, zwłaszcza że dopiero co mieliśmy bana, który uderzał w Shopsy. Jeśli chodzi o Legacy… to też jest śmieszny. Pierwsze miejsce – Hans Jacob Goddik i Sultai Delver. Drugie? Temur Delver Erica Vergo. Trzecie – Grixis Delver Boba Huanga. Potem Esper Deathblade, Czech Pile – pilotowane przez Ondreja Strasky’ego, Grixis Delver, Eldrazi i Grixis Delver. Zagrało 711 graczy, a cały turniej miał – w przeciwieństwie do Vintage – dość mocno zróżnicowane meta. Najwięcej było Czech Pile’ów, a potem Grixis Delverów. I patrząc po topie, Delverem w Legacy opłacało się na turnieju walczyć. A o co w ogóle grano w czasie Eternal Weekend? O 2,5 tysiąca dolarów kredytu w sklepie organizotora turnieju, a także karty z alternatywnymi artami. W Vintage można było zgarnąć Black Lotusa z grafiką Steve’a Belledina, a w Legacy o Savannah pomalowaną przez Marka Poole’a. Na Eternal Weekend było o co walczyć.

SCG Cincinatti Open

W Cincinatti wygrali:

Modern miał bardzo zróżnicowane meta, choć ewidentnie Storm sobie tam małą nadreprezentację w stosunku do innych decków w Top32 wypracował w Openie, a nieźle poradziły sobie także Affinity i Eldrazi Trony. W T2 taka posucha, że to dramat. Same Temury i Ramunap Redy, a pozostałe decki raczej incydentalnie w Top16. Uwagę można ewentualnie zwrócić na wysokie miejsce Jacoba Tilka z Mardu Vehicles.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Design – vision, set i play

Może ten tekst jest interesujący tylko dla tych, którzy lubią wiedzieć jak wygląda tworzenie naszej ulubionej karcianki, ale jest ważny dla każdego, kto w nią gra. To tekst MaRo, który może nie jest równie istotny jak Metamorfoza 1.0 i 2.0, ale jego znaczenie jest potencjalnie bardzo duże. Dlatego warto przynajmniej go przelecieć lub zajrzeć w podsumowanie, aby dowiedzieć się, jak będzie wyglądać design i development kolejnych setów i jak będą nazywać się teamy składające kolejne dodatki.

Wyścig, część 2

Kontynuacja opowieści sprzed tygodnia. Ponoć niezła, ale jeśli mam być szczery, nie przypadła mi do gustu. Raz, że wydaje się nieco wymuszona i zbyt duże tempo jest, nie ma miejsca na prawdziwą rozbudowę postaci, a dwa że pojawiają się takie kwiatki jak to – 'She did not need another person to be complete, nor did she need validation of who she was. And if he weren’t interested, that was fine—she had a history book at home to finish. But if he were interested, Vraska imagined he would make her tea if she was upset. He would listen when she needed to be heard, cheer her on to her own victories. All in all, not a bad prospect. Perhaps she’d ask him on a date when all this was over. She hadn’t been on one of those in a while.’ I nie chodzi o sam fakt zawiązania potencjalnego romansu między Jacem a Vraską, to jest nawet ciekawe, ale o sposób w jaki to jest zrobione. To brzmi jak fanfik piętnastolatki, a nie jak opowieść fantasy. I w prowadzonej historii taki opis jest zupełnie od czapy, nadwyrężając wiarygodność reszty opowieści.

Zaproszeni na World Magic Cup

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się, komu kibicować na WMC i kto tam będzie grał, tu macie ku temu okazję. Wizardzi opublikowali pełną listę zaproszonych na ten event. Oczywiście, my mamy swoich własnych faworytów w postaci Grześka Kowalskiego, Piotra Głogowskiego i Radka Kaczmarczyka. Ale może z jakiegoś powodu interesuje was także team japoński, amerykański czy portugalski, bo jest tam gracz, którego szczególnie podziwiacie czy szanujecie. Z tej listy dowiecie się, czy zagra na tym turnieju.

A może bardziej was interesują decklisty z Nationalsów? Jeśli tak to tu znajdziecie talie z Chile, Kanady, Brazylii, Gwatemali, Irlandii, Włoch, Malezji, Norwegii, Rumunii, Singapuru, Serbii, Hiszpanii, Południowej Korei i USA.

Oświadczenie o Ixalanowych DFC i błędach druku

Króciutki niusik, ale w praktyce dość istotny i wart tego, aby go nie przegapić. Otóż z powodu błędów w drukarni część kart z Ixalanu nie ma niebieskiej folii, przez co test z podświetleniem nie jest przez nie zdawany. Są to w pełni legalne, legitne karty prosto z boosterów, mają chociażby hologram, ale jeśli ktoś nie wiem o tym problemie, może sądzić, że ma w ręku podróbkę. Temat głębiej omawia Rich Stein. I robi to dość konkretnie, więc po szczegóły i więcej info jak to wygląda w praktyce wejdźcie właśnie tam.

Duel Decks: Goblins vs. Merfolks

To nie jest oficjalny njus, ale znamy pełne decklisty Goblinów kontra Merfolków z serii Duel Decks. Malkontenci oczywiście będą narzekać, a prawda jest taka, że dawno – jeśli w ogóle – nie było równie sytego Duel Decka. Chodzi oczywiście o stosunek zawartość/cena, a i najprawdopodobniej grywalność będzie lepsza niż ostatnio. Narzekacze, czy naprawdę sądziliście, że Wizardzi wydrukują wam deck do Moderna? Cóż, dostaliście pół decku, to i tak więcej niż w Modern Event Decku sprzed lat.

Poszerzono daty na Store Championship

I całe szczęście. Nie wiadomo, kto wpadł na szalony pomysł organizowania Store Chamionship w okolicy Nowego Roku, ale na szczęście teraz można ten turniej zrobić w trochę szerszym okienku. Dokładniej mówiąc, dostaliśmy takie info – 'After a bunch of feedback from players and stores, we have expanded the window for the Ixalan Store Championship. Ixalan Store Championships can now be held any day between Monday, December 25 and Sunday, December 31′

Holiday Promo

Zbliża się grudzień, więc Wizardzi zaprezentowali nam kolejną grudniową promkę plus komiks. Ale olać komiks, ważne że jest promka. Ktoś ma ochotę na keyworda i trochę życia?

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Grand Prix Warszawa 10-12 listopad 2017

Główny turniej odbędzie się w formacie standard. Całość w Warszawie, w tradycyjnej lokacji Expo XXI. Promo kartą za main event jest Progenitus. Dobra, zagraliście w MPkach, macie więc już przetarcie do GP i nie ma wymówek – wszyscy startują. Zabierajcie rodziny z dziećmi, to ma być największe nasze GP skoro dopiero co mieliśmy największe Mistrzostwa Polski!

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Standard za zakrętem

Ten tekst można w gruncie rzeczy traktować jak takie małe podsumowanie tego, co się właśnie dzieje w T2. Jeśli ktoś w formacie nie siedzi, może tu zajrzeć. Grający regularnie i dobrze znający temat mogą sobie odpuścić. Oni mogą zerknąć na decki czekające na sukces, ale to też raczej materiał dla nowicjuszy lub szukających własnego miejsce w formacie wśród decków z niższych tierów. W tym drugim tekście Seth Manfield wskazuje kilka archetypów aspirujących do podbicia formatu.

UB kontrola na Nationalsach

Chapman Sim przedstawia UB kontrolę ze swojej perspektywy. To w jakiejś mierze w kontekście World Championship, ale UB kontrola to deck ważny dla aktualnego formatu, więc i tak można tu zajrzeć. Trochę na ten temat dowiedzieć się też możemy od Josh Utter-Leytona.

Odpowiadając na bogów

Treści SaffronOlive’a z serii Brewer’s Minute są fajne, ale zazwyczaj zbyt mało znaczące i rozbudowane, aby do nich linkować, choć zainteresowanym polecamy śledzić ten content. Tu na Togu wyciągamy z niego tylko to, co szczególnie ciekawe. I ten tekst jest właśnie w tym przypadku. W środku Seth omawia odpowiedzi, jakie możemy znaleźć na bogów z Amonkhetu w aktualnym standardzie. Bogowie – właściwie Skarabeuszowy Bóg i Hazoret – są istotnym elementem meta, więc tekst pozwala lepiej zrozumieć dynamikę formatu i powody doboru kart w deckach, zwłaszcza tych kontrolnych.

Revolt Treasure Ramp

Budżetowy deck dla odważnych, czyli SaffronOlive ze swą zabawną konstrukcją. Talia jakoś tam grywalna, chociaż nie jakoś specjalnie wygrywająca. Na tyle jednak oryginalna, że warta wyróżnienia. Dobry deck na FNMa, na którym nie chcemy grindować, a po prostu dobrze się bawić. A przy okazji ciekawostka – Tishana Bant. I jeszcze jedna – Dagger Burn. I nie zapominajmy też o Carnage Tyrant Combo.  Wszystkie z Goldfisha. Jak widać da się w tym Standardzie kombinować i może jednak Pro Tour zaskoczy nam jakimś ciekawym techem. Chociaż ani Tishana Bant, ani Dagger Burn, ani Tyrant Combo i opisana wyżej rampa raczej do tych innowacji należeć nie będą.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Innowacje w każdym formacie

W tym tekście dostajemy przegląd talii DO KAŻDEGO FORMATU. Dlaczego w takim razie link w Modernie? Bo w gruncie rzeczy to do Moderna są tu najciekawsze decki. Adam Yurchick przedstawia m.in. UG Merfolki – ok, to akurat jest bardzo zeszłotygodniowe – 5C Humanów, Wasteland Strangler CoCo, Abzan Counters i chyba najciekawsze Aether Vial CopyCat Combo. Może nic nadzwyczajnego, ale jest tu parę nowych techów. Oprócz tego także Blue Moon Kiki oraz powrót Infecta.

Kandydaci do odbanowania

Po co psuć coś, co dobrze działa? Kierujcie to pytanie do Wizardów. Fakt faktem, ostatnie ogłoszenie o banach/unbanach zawierało istotną informację o perspektywie unbanów w Modernie. Co prawda dopiero po Pro Tourze, ale jednak zapowiedź padła i jest rozważana. Dlatego jednak warto tematowi poświęcić chwilę i zastanowić się nad kandydatami. Autor tego tekstu wskazuje na Stoneforge Mystica i Jace’a jako najbardziej prawdopodobne cele, ale dodaje też trzy takie, które często się wymienia, a są mniej realne. Możecie się z nim nie zgadzać, choćby w kwestii BBE – on na trzecim miejscu według autora jako rzecz nadal na banliście pożądana – czy innych kart. I dobrze w tym kontekście, że tekst jest nieźle uargumentowany, bo jest z czym polemizować.

Niebieski wrócił do Moderna

Jest jakieś tam potwierdzenie tezy z powyższego tekstu w analizie meta SCG Charlotte od Davida Ernenweina. Ale my to linkujemy po to, aby zwrócić uwagę na pewien mit wokół niebieskiego koloru w Modernie, który objawia się chociażby w pragnieniu wielu, aby odbanować Jace, the Mind Sculptora czy cantripy. Są ludzie, którzy twierdzą, że niebieski w formacie jest słaby i nie gra. Tymczasem to nie jest prawda, bo choć typowej draw-go kontroli pewnie nie ma, to jednak jest i UR Storm, są Jeskaie, jest UW kontrolny deck, są ryby, jest parę innych talii, które korzystają z tego koloru, więc z tym brakiem niebieskiego – a też i trochę powrotem – to jednak nie do końca tak.

Jeskai Gearhulk Control

A na dowód powyższego twierdzenia wyróżniamy jeszcze ten krótki tekst. Primer, jak w tytule napisano, to za dużo powiedziane. Deck wygląda na papierze jednak całkiem przyjemnie, jeśli lubicie kontrolną grę niebieskim kolorem.

Hej, Soul Sisters

I jeszcze jeden tekst z decklistami i opisem archetypu, ale tu trafia głównie ze względu na różnorodność spisów. Soul Sisters jest zabawnym, choć nie tier-jedynkowym deckiem. Jeśli jednak myśleliście, że jest tylko jedna, biała wersja talii, to ten materiał wyprowadzi was z błędu.

Ciekawe decki:

 

FRONTIER

Wyniki dziesiątego God of Frontier Challenge’a

Hareruya puszuje dalej Frontiera, choć po prawdzie poza nimi nikt się formatem już nie podnieca. Mimo to organizują dalej turnieje, na które trochę ludzi się zjeżdża. Tu zaś możecie zobaczyć decki, które aktualnie najlepiej sobie poradziły w ostatniej edycji God of Frontier Challenge’a. Wygrał Atsuki Kihara z czterokolorową kontrolą.

 

LIMITED

Draftowanie Ixalanu z Prosami #2

To tekst, w którym mamy okazję zobaczyć i porównać picki czterech prosów, w tym Grześka Kowalskiego, bo to materiał z Hareruyi. Jeremy Dezani przeprowadza nas i czterech prosów przez osiem paczek i osiem picków. Każdy gracz daje swoje uzasadnienie i wskazuje swój pick. Jest okazja, aby skonfrontować argumenty i różne style draftowania, a także samemu wziąć udział w zabawie jako piąty pickujący.

10 tipsów jak draftować Ixalan

PVDR daje nam tu kilka porad odnośnie tego, jak draftować Ixalan.  W sumie tytuł już to tłumaczy, ale nie zmienia to faktu, że te 10 punktów to podstawa wejścia w format. Nie wydaje mi się, aby tu było coś nadzwyczajnie odkrywczego, ale dobrze podsumowuje ten tekst aktualny konsensus jeśli chodzi o draftowe strategie. Ale też muszę przyznać, że parę uwag było świeżych, więc może i wy coś nowego w nim znajdziecie.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Ixalanowe technologie

W tej edycji serii Sean Brown opowiada o innowacjach w Legacy związanych z Ixalanem. Nie ma tego dużo, ale jednak parę rzeczy się znajdzie. Jeśli jesteście ciekawi, to zajrzyjcie do środka.

Vintage 101: Wszyscy szykują się na (eternalowy) weekend

Eternal Weekend za nami, a tu znajdziecie przewidywania co do tego, jak będzie wyglądać meta turnieju i na jakie decki trzeba się przygotować. Czy się to sprawdziło? W sumie tak, zwłaszcza jeśli chodzi o wskazanie decków topowych.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Tekstowo tak sobie, a i pod kątem decków jakoś bez szczególnie innowacyjnych treści. Prym wiodą generałowie z C17, C16 i Ixalanu. W sumie nie dziwne.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Zielona maszyna

Alex Ullman dokładnie zgłębia temat zielonego Stompy, które nadal jest wyznacznikiem tempa w formacie. Nie jest to primer, ale raczej rozważania o pozycji decku w Pauperze. I w tym kontekście warto tu z pewnością wejść i poczytać.

Pauper to Legacy 2.0

Nie, to nie tak. Jak lubię Paupera, to raczej na odwrót. To Legacy jest Pauperem 2.0 jeśli już coś. Mimo wszystko to jednak Legacy zajmuje bardziej prestiżową pozycję. Nie zmienia to jednak faktu, że podobieństw jest sporo, a autor tego tekstu je tu omawia. Różnic być może i jest więcej, ale jednak punktów wspólnych jest na tyle dużo, że grający Paupera mogą śmiało wskakiwać w Legacy. A czy w drugą stronę podróż jest możliwa? Chyba tak.

 

INNE

Ixalanowy Standard i pojedyncze bloki

SaffronOlive dywaguje na temat przyszłego standardu i tego, co oznaczają zmiany w przejściu na jednosetowe dodatki dla tego formatu. Przedstawia wyzwania i rozwiązania, a wychodzi mu z tego dość interesujący materiał. Nie must see, ale warto zerknąć. Tylko trzeba się wczytać trochę.

Mentalne przewagi – oponent bez twarzy

Masz zagrać z prosem? A może grałeś już kilka razy z jakimś przeciwnikiem i nigdy jeszcze z nim nie wygrałeś? Jeśli masz problem ze stresem przed ważnym meczem i oponent jest częścią problemu, to ten tekst jest dla ciebie. Will Jonathan radzi jak mentalnie przygotować się do takiego pojedynku i jak radzić sobie w jego trakcie, aby nie przegrać… tak po prawdzie z samym sobą.

Potępiony dysydent

To taka krótka historia, fanfik w realiach Amonkhetu. Mam jednak wrażenie, że znajdzie się wielu takich, którym bardziej się to spodoba niż oficjalne magicowe opowieści. Historyjka nie jest pozbawiona wad, typowo fanfikowych zresztą, ale fajnie wplata karty w spójną historię. Zainteresowani magicową fabułą niech zerkną, choćby dla porównania z oficjalnym storylinem.

Stan Programu

Njusiki, a potem sekcja opinii o draftowaniu i kartach do Constructed. W skrócie sprowadza się do opinii – draftuj limited dla zabawy, a karty do constructed po prostu kupuj. Jest też jednak refleksja o zmianach cen z bulk na MTGO. Kiedyś było w tym większe value. W deckach UB Control w T2, UR Gifts Storm w Modernie, Food Chain Griffin w Legacy, Dredge w Vintage. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Spodziewana wartość Iconic Masters

SaffronOlive nie zawodzi i dostarcza nam tekstu, w którym ocenia i ewaluuje Iconic Masters pod kątem opłacalności zakupu. I wychodzi na to, że jest jeszcze lepiej niż w przypadku Modern Masters 2017. Tylko się cieszyć i kupować paczki.

Sprzedawaniu crapu – co zrobić z resztówkami

Ten tekst jest ciekawy ze względu na temat. Dotyczy jednak przede wszystkim sklepów i traderów. Indywidualnych graczy może zainteresować raczej ze względu na to, że odsłania trochę kulisy handlu crapem i uczula na opsiy aukcji. No i pewną wadą jest też to, że mówimy w środku o amerykańskich warunkach. Przepisania tego na polskie realia musicie dokonać już sami.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. The Scarab God (Hour of Devastation)
  2. Search for Azcanta (Ixalan)
  3. Carnage Tyrant (Ixalan)
  4. Hostage Taker (Ixalan)
  5. Anointed Procession (Amonkhet)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 23.10.2017

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Marta i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (