Przegląd Prasy #198 – pełen spoiler Unstable

Jest już cały spoiler Unstable. Gratka dla casuali i kitchen-table-graczy, którzy ponad wszystko cenią sobie śmiech, beztroskę i zabawę okraszoną przaśnym żartem. Dla graczy turniejowych raczej nie ma tam zbyt wiele uciech i ci mogą sięgnąć po wydany niedawno Iconic Masters.

Poza tymi dwoma produktami, to w Magicu z ubiegłego tygodnia raczej pustka i spokój – nie licząc sprawy Cristiny Sparkle. Czekamy teraz na odpalenie spoilerów Rivals of Ixalan i na nadchodzące World Magic Cup 2017, gdzie będziemy mogli kibicować polskiej drużynie narodowej. A dziś dorzucamy jeszcze nasze standardowe działy i zapraszamy do ich lektury!

 

B Relacje z turniejów B

 

Grand Prix Lyon

W Lyonie grano team limited. Pojawiło się 631 drużyn. Z nich wszystkich najlepsi okazali się Duńczycy Thomas Enevoldsen, Christoffer Larsen, Michael Bonde. W finale zmierzyli się z innym duńskim teamem złożonym z Alexandra Pasgaarda, Kaspera Nielsena, Marcusa Hensinga. Warto dodać, że zwycięska drużyna zaczęła od wyniku 0-2. Da się? No da się.

 

W Wieści z wybrzeża i okolic W

 

Pełen spoiler Unstable

Wizardzi zaprezentowali w środę pełen spoiler najnowszego un-setu. MaRo z kolei opisuje u siebie powstawanie części kart z Unstable. Jest przy okazji parę porad dla designerów i ciekawostek. To pierwsza część tego tekstu. Przy okazji, możemy zapytać Urzę o to jakie będzie mieć abilitki. Ot, spoiler nowego walkera z Unstable jest tak tajny, że poznamy jego umiejki dopiero 8 grudnia.

Unstable FAQAWASLFAQPAFTIDAWABIAJTBT

Unstable ma swoje FAQAW… dobra, mniejsza z tym. W linku Mark Rosewater tłumaczy nam na zasadzie pytanie – odpowiedź jak grać dodatkiem i wyjaśnia w lekkiej formie działanie poszczególnych kart.

Tokeny Unstable

Tokeny to trochę mało, aby się zachwycać… normalnie. Ale to, co Wizardzi dali w najnowszym dodatku, warto docenić. Oczywiście, to kwestia gustu, ale token smoka jest jednym z najładniejszych, jakie Magicowe latacze 4/4 dostały do tej pory. Kosiarka, ops, koza, to też jedna z zabawniejszych rzeczy, a dwustronne fullartowe tokeny pewnie nie jednego otwierającego booster uradują. A – jeśli się nie zorientowaliście – nie wszystkie tokeny pochodzą z Unstable. Są też takie, które są ze zwykłych dodatków. I w tym aspekcie może się wybór tych tokenów wydać trochę rozczarowujący, bo niektórzy liczyli na uzupełnienie brakujących opcji.

Eksplorowanie RIXu

Tak jak z Ixalanem, tak samo będzie mozna eksplorować świat z Rivals of Ixalan. Będzie geocaching i spoilerowanie. Ponadto, Wizardzi planują oddać graczom decyzję co do tego, kto zdobędzie Orazcę – dinki, wampiry, ryby czy piraci. Pierwsze co pomyślałem – jasne, tak jak by już wcześniej Wizardzi nie oddali nam pod głosowanie, kto podbije Mirrodin.

Christina Sparkle zrywa z Magiciem

To nie do końca wieść z wybrzeża, ale sprawa odbiła się szerokim echem i nadal rezonuje. W skrócie – cosplayerka, która przez pewien czas mocno promowała Magica i – można to tak chyba powiedzieć – była jego twarzą, a na pewno była jedną z pierwszych poważniej się tym zajmujących osób, postanowiła wycofać się z Magicowego środowiska i przy okazji opuściła Twittera. So what – pewnie część z was pomyślała. Ano, chodzi o powód, przez który Sparkle podjęła taką decyzję. Było nim nękanie przez jednego z twórców contentu magicowego. Nie tylko ponoć zresztą przez niego, ale w końcu przelała się czara goryczy i cosplayerka nie wytrzymała. Zresztą nie tylko ona. Profesor z TolarianAcademy też się przyznał do bycia prześladowanym. Sprawa naprawdę mocno zarezonowała. Wizardzi nawet wydali oświadczenie, a prosi i twórcy treści się do sprawy odnosili – tu przykład Alexa Ullmana na Facebooku. Mało tego, na reddicie temat stał się tak gorący, że nie dość, iż wątek główny ma ponad 1700 komentarzy, to jeszcze z innych redditowych for zaczęli zlatywać się ludzie spoza Magica, pojawiły się hejty i trolling, a to zaowocowało blokadą dyskusji na ten temat przez administrację i ponoć całą serią banów.

O kogo chodzi możecie przeczytać tutaj – choć oczywiście komentarz jest emocjonalny i stronniczy. Ten filmik jest nawet jeszcze bardziej dosadny. Zresztą, przeczytajcie sami zalinkowaną na początku dyskusję, pogrzebcie w internecie, wyróbcie na ten temat własne zdanie. Jak by mnie ktoś jednak pytał prywatnie o zdanie, to bym musiał powiedzieć, że szkoda, iż przez jednego durnia mamy aferę, a środowisko traci kogoś, kto naprawdę profesjonalnie i z pasją podchodził do karcianki, dając społeczności coś od siebie i to pomimo nie bycia kompetytywnym graczem.

Dodatkowo warto powiedzieć, że sprawa nie ogranicza się tylko do wyżej wspomnianej sprawy i dostało się także Travisowi Woo oraz grupie facebookowej Magic for Bad. No ale to już zupełnie na boku. Generalnie szambo wybiło i zrobiło się dość toksycznie.

 

U Zapowiedzi wydarzeń Magicowych U

 

MTG Paprykarz Open #3, 2-3 grudnia 2017

To już trzeci Paprykarz w Szczecinie! Tym razem 2x PPTQ; MKM Trial + side eventy!

Szczegółowa rozpiska w spoilerze poniżej:

Spoiler

1. FNM Standard
Data: 01.12.2017 – PIĄTEK
Format: Standard
Wpisowe: 10 zł
Start: 17:30
Miejsce: Wrota; Szczecin
Nagrody: boostery lub kupony do sklepu

2. PPTQ Richmond 2018
Data: 02.12.2017 – SOBOTA
Format: Sealed Deck (swiss + top8 draft)
Wpisowe: 120 zł \\ 30 euro (prejerestracja do 30.11.17) lub 130 zł \\ 33 euro
Start: 10:00
Miejsce: Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii; Jagiellońska 20-21; 70-363 Szczecin 

—->>>> Nagrody: GWARANTOWANE 7 BOKSÓW + inne nagrody ogłosimy niedługo! Smile

Informacje o turnieju: wkrótce

3. MKM Trial & Showdown
Data: 02.12.2017 – SOBOTA
Format: Standard
Wpisowe: 40 zł \\ 10 euro
Start: 14:00 (po zakończeniu 3 rundy PPTQ)
Miejsce: Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii; Jagiellońska 20-21; 70-363 Szczecin 
Nagrody: boostery w zależności od ilości osób + inne nagrody
Informacje o turnieju: wkrótce

4. PPTQ Richmond 2018
Data: 03.12.2017 – NIEDZIELA
Format: Standard (swiss + top8)
Wpisowe: 50 zł // 13 euro
Start: 10:00
Miejsce: Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii; Jagiellońska 20-21; 70-363 Szczecin 
Nagrody: 6 boosterów od uczestnika + inne neagrody ogłosimy niedługo! Smile
Informacje o turnieju: wkrótce

5. Leviathan – Commander
Data: 03.12.2017 – NEDZIELA
Format: Leviathan Commander
Wpisowe: 40 zł \\ 10 euro
Start: 13:00 (po zakończeniu 3 rundy PPTQ)
Miejsce: Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii; Jagiellońska 20-21; 70-363 Szczecin 
Nagrody: boostery w zależności od ilości osób + inne nagrody
Informacje o turnieju: wkrótce

6. INNE TURNIEJE
Odpalamy każdy format po zapisaniu się 8 osób. 

Masz jakieś pytania pisz. – Maciej Myszkowiak lub maciej.myszkowiak@gmail.com

 

Paprykarz wspierają:

– MagicCardMarket – https://www.magiccardmarket.eu
– MagicCardMarket Series – http://series.magiccardmarket.eu
– MTG Spot – http://mtgspot.pl
– Psychatog.pl – http://psychatog.pl
– Wrota – http://centrumfantastyki.pl

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Instrukcja pilotażu Temur Energy

Steve Rubin opisuje Temur Energię, ale w trochę mniej typowy sposób – bardziej na konkretnych problemach, a do tego w formie trochę video, a trochę tekstowej. Wygląda to na pierwszy rzut oka dość merytorycznie i jeśli macie trochę czasu na pooglądanie filmików, to pewnie warto tu zerknąć, jeśli jesteście zainteresowani tą talią.

Red Deck Redemption

Ben Stark miał ostatnio niezłe wyniki. Tu częściowo tłumaczy dlaczego tak dobrze mu szło, ale przede wszystkim przedstawia nam swoje podejście do reda, a także pokazuje jak się sideboardować.

Grając RB Aggro

Na MTGMintCard pojawiły się dwa teksty o archetypie. Pierwszy jest od Justina Robba. Drugi został napisany przez Zen Takahashiego. Oba są do siebie bardzo podobne i przedstawiają deck oraz sideboardowanie się.

Czego potrzebują tribale w RIX, aby były grywalne w T2

PVDDR pisze o problemach każdego z tribali i oczekiwaniach jakie możemy mieć wobec nich w Rivals of Ixalan. Jest sporo przeszkód na drodze dinozaurów, wampirów, merfolków i piratów, ale poza rybami nie wygląda to aż tak źle. Największym problemem jest jednak taki sobie manabase. Raczej z RIXem się to jednak nie poprawi.

Analiza gry trzeciej z 15 rundy PT XLN między Turtenwaldem a Maynardem

Pozwólcie, że oddam głos Berłosiowi, bo z braku czasu tylko kliknąłem w link i faktycznie wart zainteresowania, choć sam bym go pewnie przegapił – Kolejny artykuł, który się czyta z zapartym tchem, nawet wtedy, gdy samemu nie gra się w Standardzie. Dogłębna analiza wszystkich zagrań z 3 gry z 15 rundy na PTIXL pomiędzy Owenem Turtenwaldem (Temur Energy) a Pascalem Maynardem (U/W Gift) przeprowadzona przez Ondřeja Stráský’ego. Przy okazji, zachęcam do komentowania tam w wątku na forum mtgnews.pl, bo taka aktywność tylko magicowej scenie na dobre wyjdzie.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Ewolucja decków – Modernowi Humani

SaffronOlive przedstawia nam historię ludzików w Modernie – od samych początków po najnowszą iterację, która ostatnio zrobiła nieco zamieszania w formacie.

Przewodnik początkującego po sekretach Cryptic Commanda

To nie jest typowy tekst i może dlatego właśnie warto go zalinkować? Autor przeprowadza czytelnika przez różne tryby, synergie i interakcje z Cryptic Commandem. Dla początkujących będzie to pewnie ciekawa lektura, z której można się czegoś dowiedzieć. Bardziej zaawansowani mogą sobie darować.

Budżetowy UR Prowess

Chyba nie dziwicie się, że link do tego tekstu SaffronOlive’a znalazł się w naszym przeglądzie. Mamy sentyment do tego decku, a choć ban Gitaxian Probe’a podciął talii skrzydła, to jednak wciąż ona istnieje i jakoś tam sobie radzi w formacie. Tu macie budżetową, niebudżetową i ultrabudżetową wersję. Na każdą kieszeń.

Chwila dla Brewera – matematyka Magical Christmas Land

I jeszcze ciekawostka na koniec modernowego przeglądu. Jest w Modernie combo, które teoretycznie pozwala wygrać w turze zerowej. Jak to jest możliwe? Sprawdźcie w linku, w którym oprócz wyjaśnienia mamy też video, a w nim obliczenia szansy na zaistnienie takiego wina. A że wymaga on sześciu kart na ręce, to żaden spoiler, jeśli dodamy, że prawdopodobieństwo takiego czegoś jest znikome.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Dlaczego warto wypróbowywać erki

Jermy Dezani próbuje nas tu przekonać, dlaczego erki i mythici to karty, które powinniśmy pickować we wczesnych etapach draftów, aby sprawdzać je w praktyce. Podaje też przykłady z Ixalanu kart i pokazuje nam jakie podejście przyjmować przy ich ocenie.

Przegląd limited Iconic Masters

Taki dość techniczny opis najnowszego dodatku, wykorzystywanych mechanik, archetypów i ważnych kart – także pod kątem finansowym. Nic co by było niezbędne, ale komuś może się przydać. A przy okazji – ponoć IM jest lepsze od XLN. Tak twierdzi Mike Sigrist.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: SCG Open i Classic w Baltimore oraz 10 God of Legacy

Sean Brown nadchodzi z kolejnym omówieniem ostatnich wyników w Legacy. Jest w tych deckach kilka nowości z ostatnich dodatków – niektóre mogą się nawet wydać dość zaskakujące.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Unstable w EDH

Prawie przegapiłem ten tekst, a w sumie warto się nim zainteresować. To jedno z niewielu omówień kart z Unstable, którymi – jeśli zgodzą się na to pozostali gracze – jest sens grać w EDH. Lub chociaż je wypróbować w tym formacie.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Szukając nowego brzegu

Alex Ullman omawia meta Paupera w kontekście Iconic Masters i dwóch kart, które w formacie się pojawiły wraz z nadejściem tego dodatku. Skupia się na Custodi Squire oraz Entourage of Trest i szuka dla nich miejsca w różnych deckach.

 

INNE

Repozycjonowanie i kontrsideboardowanie dla początkujących

Wbrew pozorom niekoniecznie tylko i wyłącznie dla początkujących, choć to w sumie nie są jakieś nadzwyczajnie nowatorskie rzeczy. Wręcz przeciwnie, to terminy i koncepcje dość stare, ale z pewnością przydatne. I choć dla wielu intuicyjne, to niekoniecznie uświadamiane w pełni. To taka teoretyczna podbudowa dla tego, co każdy o sideboardowaniu się – zwłaszcza na mirrory – wiedzieć powinien. Chodzi o zmianę strategii decku – ale nie jej transformowanie – oraz dobieranie kart z myślą o kartach w sideboardzie przeciwnika. Banał, no nie? Ale jak wiele u graczy się nad tym choć chwilę zastanawiało?

Top 5 najczęstszych błędów turniejowych i jak ich uniknąć

Może i przydałoby się, aby ten tekst napisał aktywny sędzia, ale i tak warto zajrzeć, chociażby po to, aby dowiedzieć się jakie błędy są najczęściej popełniane przez graczy na eventach oraz jakie metody można zastosować, aby uchronić się przed problemami.

Pai Gow Magic

A tu mamy coś luźniejszego, ale ponoć fajnego – kolejny casualowy wariant Magica. Tym razem dla osób, które lubią ćwiczyć skilla, patrzeć w nowy sposób na karty, a dodatkowo lubią otwierać boostery. Nie jest to Pack Wars, ale jeśli macie otwierać paczki, równie dobrze można się pobawić właśnie w ten sposób.

Decklista na cieście

Było sobie RPTQ i był sobie koleś, który totalnie odjechał – w pozytywnym znaczeniu. Jego decklista dotarła do organizatorów na cieście. Nie dość, że oryginalnie, to jeszcze ekologicznie. I tylko pytanie, jak robiło się deckchecka i co się stało się z listą po turnieju.

Znajdźmy magicowe archetypy

Autor tekstu ‚zatrudnił’ sztuczną inteligencję – znaczy, algorytm opracował – do określenia archetypów w Magicu. W środku mamy opisów efektów tego. Jest to materiał dla matematycznych nerdów, ale jest paru takich w naszej społeczności. Poza tym można też zajrzeć do redditowej dyskusji na ten temat – znajdziecie ją na dole materiału w linku.

Stan Programu

MTGO zaliczyło zwiechę przy Iconic Masters – albo z innych powodów. Na GP Portland mieli z kolei problemy z pairingami i musieli ręcznie łączyć graczy w pary. To z njusów. W sekcji opinii Jahn pisze o przyszłości MTGO, a dokładniej o tym, jak on temat widzi. W deckach UW Ccycling w T2, 5c Death’s Shadow w Modernie, Aggro Loam Prison w Legacy i Jeskai Delver w Vintage. Na koniec ceny.

 

G Finanse G

 

Modernowe ceny, sety Masters i kapitał reprintowy

Bardzo dobry tekst i chyba najważniejszy oraz najciekawszy w tym tygodniu. W środku SaffronOlive przygląda się Modernowi i spadającym cenom, a także podejściu Wizardów do reprintów – zwłaszcza w kontekście Masters setów.

Spadek cen crapu

To tekst przede wszystkim do przemyślenia dla trejderów. Znaczenie może mieć także dla graczy, bo wskazuje na zjawisko spadku cen crapu i kart w dużych ilościach – przynajmniej na zachodzie – spowodowany zbyt dużą liczbą przedruków i produktu. To kolejny materiał, w którym mówi się o lekkim przesyceniu rynku kartami.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Horizon Canopy (Iconic Masters)
  2. The Scarab God (Hour of Devastation)
  3. Aether Vial (Iconic Masters)
  4. Mana Drain (Iconic Masters)
  5. Search for Azcanta (Ixalan)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 27.11.2017 - jest już pełen spoiler unstable

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze