Przegląd Prasy #199 – Polacy w finale World Magic Cup 2017!

Polska Drużyna Narodowa po dwóch świetnych dniach zmagań zakwalifikowała się do ćwierćfinałów World Magic Cup 2017! Z wynikiem 5-2 w piątek (3x team unified limited Ixalan i 4x team unified standard) i 4-0 w sobotę gładko zakwalifikowali się do Top 8 turnieju, gdzie w pięknym stylu doszli do finału i dopiero tam, po bardzo wyrównanej grze ulegli drużynie Japonii. Jest to chyba największe osiągnięcie polskich Magicowców w naszej historii.

Zapraszamy po więcej szczegółów oraz linków do ciekawych materiałów w dalszej części przeglądu.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

World Magic Cup 2017

Puchar Świata w Magic: the Gathering 2017 rozgrywany był we francuskiej Nicei. Drużynę Narodową każdego kraju tworzył kapitan wybrany na podstawie największej liczby pro pointów oraz Mistrz i Wicemistrz Polski. Skład naszej drużyny stanowili: Piotr „Kanister” Głogowski (Wicemistrz Polski 2017), Radek „Ishan/Niedźwiedź” Kaczmarczyk (Mistrz Polski 2017), Grzegorz „Urlich” Kowalski top Pro Pointów w sezonie 2016-17). Formatem był unified limited Ixalan draft oraz unified standard. Nasi gracze wybrali poniższe decki na część constructed:

  • Grzegorz Kowalski – Temur
  • Radosław Kaczmarczyk – Red
  • Piotr Głogowski – UW Cycling

Finał i układ teamów przy stołach wyglądał tak:

World Magic Cup 2017 finał

kliknij, aby powiększyć

Generalnie był to cudowny turniej zagrany przez Drużynę Narodową Polski na World Magic Cup 2017, gdzie doszli do finału i ulegli doskonałej drużynie japońskiej. Jest to chyba obecnie najwyższe polskie osiągnięcie na arenie międzynarodowej. To były niezwykle emocjonalne rozgrywki, Polacy w każdym etapie niedzielnej drabinki szli równo z przeciwnikami, zawsze kończąc tak, że ostatni mecz, ostatnia runda była najważniejsza i gracz odpowiedzialny za to umiał ładnie ją wygrać! Nasi zawodnicy pokazali ogrom skilla, opanowania i profesjonalizmu w swoich grach. Jest to drugi w historii rozgrywek WMC wysoki wynik Polaków (wcześniej udało się Polskiej Drużynie Narodowej zrobić Top 4 na pierwszym Pucharze Świata w 2012 roku, gdzie ulegli Puerto Rico).

Na turnieju zagrały 73 drużyny. Ostatecznie Polacy zajmując drugie miejsce wygrali po 8500$ i zdobyli po 7 pro pointów!

World Magic Cup 2017 bracket top 8

kliknij, aby powiększyć

W piątek, na początku rozgrywek został przeprowadzony z nimi teamowy wywiad, dostępny tutaj. Profile drużyn narodowych z Top 8 są dostępne tutaj.

Polska Drużyna Narodowa, od lewej: Urlich, Ishan, Kanister

Talie z całego WMC polecamy oglądać tutaj.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Podejmując działania w związku z nękaniem w sieci

Sprawy z Christiną Sparkle ciąg dalszy. Znaczy, nie do końca z Christiną, a ogólnie z nękaniem, napastowaniem i molestowaniem w sieci i poza nią. Wizardzi wydali specjalnie oświadczenie, które przedstawia ich stosunek do sprawy i opisuje, co możemy zrobić, aby wszystkim nam grało się przyjemniej i w dobrej atmosferze. To obok WMC najważniejszy temat minionego tygodnia. W poprzednim przeglądzie nie mieliśmy okazji wam pokazać bezstronnego i dokładnego opisu całej afery. Tym razem możemy to zrobić i to dobre miejsce, abyście się dowiedzieli o co chodzi, jeśli jakoś sprawa was ominęła to koniecznie wejdźcie w ten link do artykułu na Polygonie. Ba, wejdźcie tam nawet jeśli znacie sprawę, bo ten tekst to fenomenalny przykład dobrego dziennikarstwa. Można też zajrzeć do dyskusji na reddicie – swoją drogą, pierwszy komentarz 'Wow. I’m surprised at how detailed and non-biased this is. They tell the full story more or less of everything that has a happened.’ tylko potwierdza to, co wyżej napisane.

Community też poświęcało tematowi sporo słów. Poniżej taki wybór tekstów, które dodają całej sprawie szczegółów, pokazują jak sobie radzić z tematem i tak dalej. Szczególnie warto wejść w pierwszy artykuł Briana Braun-Duina, w którym dostajemy dla wielu dość trudne wyzwanie – nie zawsze bowiem najważniejsze jest t0 – przekonuje nas autor – żeby nasza racja była na wierzchu.

A na marginesie tego wszystkiego gorące info od hipsterów z wybrzeża – w Modernie trolle zostaną zbanowane. Swoją drogą, przedstawili oni też przewodnik po tym, co zrobić, gdy zauważymy kogoś generującego toksyczne treści w mediach społecznościowych. Obyście nie musieli korzystać z tego rodzaju opcji.

Wywiad z Polakami na WMC

Nagrywany na MPkach filmik Enter the Battlefield Poland zaprezentowano na WMC. Polecamy go sobie obejrzeć, nie tylko dlatego, że Papa Ober mówi w nim o historii polskiego medżika. Swoją drogą, ładnie się to zgrało z tym, że Polacy dotarli do finału.

Srebro w EDH zaczyna lśnić – silver-border legalne w Commanderze

Oficjalnie stało się! Dodatek planowany na dwudziestopięciolecie naszej ukochanej karcianki właśnie wywrócił część stołów, kolekcji a jednocześnie przywrócił wiarę w dziecięce marzenia, której od czasów faceta w czerwonym stroju i z białą brodą mogło nam brakować. Chodzi o bardzo prostą kwestię – Unstable i większość innych Silver-border kart będzie legalna w Commanderze.

Osobiście, też nie wierzyłem temu co czytam, zaś w mojej głowie już pojawiały się wizerunki ludzi jedzących, w celu uaktywnienia efektu Fat Ass, tudzież twerkujących, ku uciesze reszty poda. Biorąc pod uwagę fakt, że Unstable nie jest w tym momencie dodatkiem służącym jedynie do draftów oraz kopalnią bezramkowych, fullartowych landów możemy mieć pewność, że wpłynie to w pewien sposób na samą sprzedaż produktu.

Została oficjalnie wydana banlista, dotycząca silver-border kart Do srebrnoramkowych pozycji zakazanych należą:

W ramach troski o pody, papa_funk z Komitetu do Spraw Zasad EDH podał również listę kart, co do których zwyczajnie należy uważać, aby nie zniechęcić swoich znajomych do gry:

Wspomniane są również karty z opcją “Gotcha”, uznane za prostą drogę, aby stracić Edehowych znajomych. Mimo wszystko, wielu graczy jest w stanie powiedzieć, że monotonne używanie jednej konkretnej opcji zniechęca do gry. Nieważne więc, czy są to tutory, Armageddony, czy karty z opcją “Gotcha”, reakcja graczy będzie taka sama. W tym momencie pewnie już większość z was pomyślała o Spike, Tournament Grinder – aby ostudzić wasz zapał (nasz w zasadzie też) wspomnieć należy, że działa to niestety tylko w ten sposób, jaki zadecyduje grupa.

Lwią część udziału w tym wszystkim będą miały również dodatki Unglued oraz Unhigned – w końcu to one były pierwszymi setami tego typu. Co ciekawe, sama zapowiedź solidnie poruszyła rynek – karty, które od dłuższego czasu leżały w klaserach zapomniane lub w różnorakich Cube’ach zyskały na wartości. Społeczność karciana szybko rzuciła się na karty które z pewnością zmienią przebieg niejednej rozgrywki.

Duże wzrosty cen Unhigned/Unglued (wg Goldfish weekly, dostęp 03.12.2017 https://www.mtggoldfish.com/index/UNH#paper https://www.mtggoldfish.com/index/UGL#paper) zaliczyły:

Pomimo bana Staying Power oraz R&DS Secret Lair również są wykupowane przez rzeszę graczy.

Alternatywne sposoby wygrania, efekty starych, dobrych i znanych kart, w dość nietypowej wersji, to wszystko udostępnia nam fakt tchnięcia nowego życia w te dodatki. Problemem może stać się tendencja niektórych graczy do tworzenia bardzo stabilnie wygrywających decków, które dostaną kolejną bazę kart do wykorzystania. W dłuższej perspektywie może to doprowadzić do zatarcia różnicy między regularnymi kartami a Un-setami. Jakby nie patrzeć, ich głównym założeniem było dawanie innego rodzaju frajdy niż ta, którą widzimy na co dzień przy grze.

Karty oficjalnie są legalne przynajmniej do 15 stycznia i kolejnego ogłoszenia o banach, więc szykujcie sloty, zdobywajcie tokeny wiewiórek, wykupcie foile z MCM’a – zabawa z silver-border kartami niedługo się zacznie.

Możecie też przeczytać opinię Josepha Schultza na temat ogłoszenia. Znajdziecie ją tutaj.

Wielkie poszukiwanie designerów 3

Wizardzi po raz trzeci szukają ludzi do pracy jako designerzy. Ewidentnie potrzebują nowych pomysłów, świeżej krwi i otwartych umysłów. No i świętują tak 25 rocznicę Magica. Poszukiwania są wielostopniowe i oczywiście obwarowane pewnymi wymaganiami. Dostać się do ósemki najlepszych będzie ciężko.

Stack i sztuczki

Gavin Verhey opisuje stacka. Podpowiada też jakie triki można z nim wykonywać. To oczywiście materiał raczej dla początkujących i nieobznajomionych z tematem, ale że właśnie tej grupie graczy może nie do końca intuicyjny się wydawać, to warto, abyśmy go polecili. Nawet jeśli sami nie potrzebujecie tej wiedzy tu, to podeślijcie ten tekst komuś, kto zaczyna przygodę z Magiciem lub zaczął ją jakiś czas temu.

Witajcie w nowym DailyMTG

Oto nowa lepsza strona Wizardów. Tyle że gorsza. I nie chodzi o czcionkę czy inne drobiazgi, a o znajdowanie starych treści na stronie. Co z tego, że macie top stories – powodzenia z przeszukiwaniem archiwów, zwłaszcza że pewnie układ strony się zmieni za jakiś czas, co tylko pogłębi chaos. Oby to pierwsze negatywne wrażenie nie trwało długo, ale na razie nie wygląda to najlepiej. Oczywiście, są też pozytywne opinie. Taką z przeglądem zmian na stronie, z przypomnieniem jej ewolucji, znajdziecie pod tym linkiem.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Próbując UW Approacha

Jonah Gaynor stara się tu nas przekonać, że UW Approach to deck nieźle pozycjonowany w meta, choć z pewnością nie najlepszy w formacie. Jak by nie było, to mamy tu sympatyczny opis nieco bardziej niszowego w tej chwili decku, a że wszyscy lubimy kontrole… no ok, nie wszyscy, ale przyznacie chyba, że odrobina czegoś innego niż energia czy mono redy może być ożywcza.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Przewodnik po Jeskai Tempo

Świąteczna muzyka i klimat zaczyna doskwierać w centrach handlowych, telewizji i reklamach internetowych? Skoro tutaj jesteś, to prawdopodobnie tak. Oprócz świąt zbliża się kolejna fala modernowych GP oraz wisienka na torcie w postaci PT. W ten klimat, cały w kolorach Ameryki, wprowadzi was Grzegorz Kowalski, znana w Polsce twarz pod kątem standardu oraz limited. Przedstawia on konstrukcję, która w ostatnim czasie, razem z 5C Humans, zyskała bardzo na popularności, mianowicie Jeskai Tempo.

Najgorętsze i najchłodniejsze decki w Modernie

Seth Manfield robi taki miniranking decków, przypisując je do gorących hitów lub chłodnych kitów. Jako że Manfieldowi ostatnio nieźle w Magicu idzie, pewnie warto zajrzeć. A ponieważ modernowy sezon dopiero się otwiera, to pewnie warto też zajrzeć do tekstu Adama Yurchicka, w którym również znajdziecie przegląd najpopularniejszych decków.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Generator draftów Unstable

Chcecie podraftować Unstable, ale nie macie kasy? Albo nie chcecie inwestować lub po prostu macie ochotę poćwiczyć przed draftem na żywo? To w takim razie przyda wam się ten generator draftów. Dobrej zabawy.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: papierowe i sieciowe techy

Sean Brown w tym tygodniu przygląda się co ciekawszym innowacjom w deckach. Jest tego trochę, z tej okazji kilka interesujących list. Poza tym, jak zwykle, warto zajrzeć także do polecajek artykułowych i decków.

Zmiany banlisty i restricted w kontekście Mishra’s Workshop

Problem niezbalansowanych decków dotyka wiele formatów. Niezależnie od tego, czy gramy w Standardzie, Modernie, Vintage znajdzie się coś, co wybija się przed szereg. Problemem staje się to, gdy wydawca gry nie zrobi z tym niczego i jeden deck zdominuje dużą imprezę, lub cały format. Tak też się dzieje z Mishra’s Workshopem – powtarzalnym Black Lotusem grającym w Vintage MUDzie, czyli najpopularniejszym deckiem tego formatu.

Big Red Primer

Nie primer, deck tech, opis talii. Tekst napisał Jeff Hoogland i mamy tu mniej więcej przedstawionego dużego reda z Legacy, czyli talię na Through the Breach, która ma sporo czerwonych spelli, Emrakulę, Griselbranda i Worldspine Wurma jako finisherów.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Karty z Unstable, które powinny i które nie powinny grać w Commanderze

Tekst powstał jeszcze przed ogłoszeniem o legalności kart z unsetów w EDH. Mimo to jego autor omawia, które karty z Unstable mogłyby, a który nie powinny, trafić do formatu. Podobny nieco temat poruszono też na MTGMintCard. Warto też w tym kontekście przeczytać o tym, co robić, a czego nie robić, kiedy gramy z Unsetowymi kartami w EDH.

Budżetowy Commander – ulepszenia Arcane Wizardry

Spakowani czarodzieje udostępnieni przez innych Czarodziejów znowu spędzają sen z powiek ekipie MTGGoldfish. Na tapetę poszła Inalla, jako leżący w Command Zone szwajcarski scyzoryk, trzymający artefakty i kreatury w klatkach Mairsil oraz grzebiąca w grobach Kess. Generalny plan? Jedynie lekko podrasować gotowy produkt wydawcy gry. Efekt? Zdecydowanie zadowalający. Innymi słowy – kolejny tekst od Tomera Abramoviciego o tym jak ulepszyć precony.

Dig Through Time – Urza’s Block

Zapomniane perełki do EDH z jednego z najbardziej przegiętych setów w historii Magica. Może nie ma tu nic ekstremalnie dobrego, ale jest parę ciekawych rzeczy. Na deser zaś talia na Adriana, Captain of the Guard.

Ciekawe decki:

PAUPER

Ikonicznie

Alex Ullman krótko o wpływie Iconic Masters na meta paupera. Krótko, bo ten wpływ jeszcze nei jest tak duży, jak można się było spodziewać, ale elfy, WR Monarch i Turbo Mill coś na tym zyskały.

Bezdomni, cz. 3

Nastąpił powrót do przykurzonej serii na PureMTGO, autorstwa David’a Wright’a – Homeless. Po nieco ponad czterech miesiącach temat ponownie odżył i mamy możliwość zobaczenia kolejnej dawki kartonu, który jak sugeruje tytuł, nie znalazł domu. W tle regeneracja, darmowe spelle i masa dobierania, więc jeśli interesuje was tylko niszowe papuerowe techy, polecam dobrać się do tego artykułu.

 

INNE

Jak najlepiej podróżować na magicowe turnieje

Kilka porad od Olivera Polak-Rottmanna odnośnie magicowej turystyki, tej na bardziej poważnym, profesjonalnym poziomie. Warto zainteresować się temat, jeśli planujecie często jeździć na GP, PT, RPTQ i tym podobne. Szczególnie jeśli macie okazję jechać na koszt Wizardów.

Motywacja w Magicu – utrata motywacji i jej podtrzymywanie

MTG jest generalnie sportem, niekoniecznie wymagającym tężyzny fizycznej, ale nadal sportem. Do podejmowania jakiejkolwiek aktywności człowiek potrzebuje motywacji, jednak nie zawsze mamy sprzyjające okoliczności, aby w ogóle ją mieć. Jak nie stracić motywacji? Jak ją utrzymać i starać się w pewien sposób pracować nad sobą? Zajęła się tym Will Jonathan z ChannelFireball w dwóch obszernych tekstach, których kolejnych odsłon możemy spodziewać się już niebawem.

Historycznie mówiąc – głupie kapelusze

Tytuł w zasadzie niewiele wam powie. I w sumie może i lepiej się nim nie przejmować, a po prostu od razu przejść do lektury. Tekst co prawda trochę chowa swój główny temat, ale powiedzmy, że to materiał dla Vorthosów i tych, którzy chcą poczytać coś na styku Magica i historii konkwistadorów oraz podboju nowego świata. Poznacie tu postać Pedro Alvarado, informacje na temat gier o sumie niezerowej, a także znajdziecie punkty wspólne hiszpańskich konkwistadorów i ich wampirycznych odpowiedników z Ixalanu.

Podziękowania

Ben Friedmann napisał swój ostatni tekst o Magicu na GatheringMagic. Dziękuje w nim każdemu, komu się da. Wyszło z tego w gruncie rzeczy całkiem ładne pożegnanie, które można też poczytać po to, by porównać własne doświadczenia oraz przypomnieć sobie, co dobrego i co złego daje granie w Magica.

Handel nieruchomościami i magicowcy

Są takie rzeczy, które chyba wypada zostawić bez komentarza. Wejdźcie, zrozumiecie.

Stan Programu

Jahn nie zgadza się z opinią, że nowa strona Wizardów jest zła. Wręcz przeciwnie. Pisze też o Christinie Sparkle, WMC i crashach na MTGO. Sekcja opinii jest oczywiście poświęcona molestowaniu/nękaniu w sieci i toksycznym środowisku. I to kolejny głos w dyskusji. W deckach Anointed Tokens w T2, Living End w Modernie, Eldrazi w Legacy i kontrolny Grixis. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Co z Iconic Masters warto wyrwać do Moderna?

SaffronOlive tym razem przepatruje Iconic Masters w poszukiwaniu modernowych stapli. Nie ma tego wcale aż tak dużo. Mimo to IM mocno obniżyło ceny Moderna, więc z finansowego punktu widzenia to niezły moment na wkupienie się w format, a przynajmniej wykup ikonicznych kompletów grywalnych w Modernie kart. Taniej raczej nie będzie.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. The Scarab God (Hour of Devastation)
  2. Aether Vial (Iconic Masters)
  3. Horizon Canopy (Iconic Masters)
  4. Mana Drain (Iconic Masters)
  5. Search for Azcanta (Ixalan)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 4.12.2017 po world magic cup 2017

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (