Przegląd Prasy #206 – Standard po banach

Ależ standard się rozruszał. Dla odmiany reszta formatów przycichła nieco, ale to w końcu dwójka największe zmiany wraz z RIX  otrzymała. I mówimy tu oczywiście o banach. Dlatego też dostaliśmy parę tekstów i trochę ciekawych decków. Poza tym zaczęły się pierwsze bardziej wnikliwe analizy picków w limited. Było też drużynowe GP w tym formacie. Cisza w modernie też zrozumiała – wszyscy trzymają techy przy sobie na Pro Tour i kto wie jakim Death’s Shadowem zostaniemy zaskoczeni.

Ale choć Standard i limited triumfują, to i sporo innych tekstów ciekawych się trafiło. Skwapliwie o nich informujemy, polecając przeglądanie kolejnego już przeglądu. Miłego i do następnego!

 

B Relacje z turniejów B

 

Grand Prix Indianapolis

Indianapolis to nie tylko Indy 500, NASCAR i MotoGP. To także Magic, na którego przybyło tym razem 1542. Grano limited, ale format był drużynowy. W evencie wzięło zatem 514 teamów i sporo się działo. Ostatecznie do finałów dostało się wielu prosów, m.in. Eric Severson, Benjamin Weitz i Neal Oliver, a także Shahar Shahar, Lance Austin i Oliver Tiu. To Top 4, a w top 2 spotkali się Paulo Vitor Damo da Rosa, Eric Froehlich i Ben Stark naprzeciw Fei Xinyu, Yeh Chih-Cheng i Zhou Zirui. Jeśli spodziewaliście się, że wygrają prosi/halloffejmerzy – jesteście w błędzie. Ostatecznie bowiem lepsi okazali się nowicjusze. Cóż, taki właśnie jest Magic. W tym tygodniu mieliśmy też nawet niegłupie Top Stories z paroma ciekawymi tematami i taką minirelacją z turnieju i wokół niego. Swoją drogą Pauper na stronie głównej Wizardów w oficjalnym artykule? No, to nie zdarza się za często.

 

W Wieści z wybrzeża i okolic W

 

Koniec Mastersów i początek

Z tym końcem i początkiem to trochę przesada, ale jak przeczytacie co piszą w linku oraz na reddicie wszystko stanie się jasne. Rzecz w tym, że kolejne Masters sety będą powstawać, ale niekoniecznie będą skupiać się na konkretnych formatach. Możemy się za to spodziewać setów tematycznych. To dlatego dostaliśmy Iconic Masters, a nie kolejny Eternal Masters. I to dlatego kolejny set nazywa się Masters 25. To pozwoli Wizardom zmienić nieco politykę reprintową. W sumie fajnie.

Ekonomia MTG Areny

Ekonomia to bardzo mocne słowo – dużo znaczeń, szeroki zakres materiału do zdania na studiach i takie tam. A jak się zapowiada w kontekście MTG Areny? Zapoznajcie się, jednak nie sądzę, aby wykładowca zadał takie pytanie na zaliczeniu. Jeśli byście wy jednak chcieli zaliczyć Arenę, to zapomnijcie o dustowaniu. Nie będzie pyłku, ale mają być za to dzikie karty i vaulty, aby się lepiej kolekcjonowało. Będą też boosterki, a w nich 5 commonów, 2 uncommony, erka lub mythic. Opcję kupowania będzie zaś można zrealizować za gold lub klejnoty – w tym drugim wypadku de facto chodzi o złotówki, eurasy i dolary. Uspokajamy też w kontekście boosterów – drafty będą rozgrywane normalnymi czternastokartowymi paczkami. Land od razu będzie lądował w kolekcji. Więcej szczegółów w linku.

Poznaj swoją publiczność

Kto to jest gracz medżika? Często, gęsto można zadawać sobie to pytanie, jednak łatwiej odpowiedzieć na to kto nim nie jest. Dlaczego? Przez szeroki wachlarz opcji i możliwości doboru ulubionego trybu rozrywki jaką prezentuje ta gra. W linku to i wiele więcej. Można stąd wyczytać przede wszystkim to jaką strategię produktową mają i planują Wizardzi. I co jest dla kogo. Interesujące jest choćby to, jak Wizardzi traktują graczy Legacy i Vintage w kontekście EDH.

Dostrzec odległą stronę słońca

Drobna dawka lore, w której główne role grają Huatli, Azor, miejscami przewinie się Vraska i oczywiście nasz niebieski, wszechobecny Jace. Wszystko w ładnej oprawie Czerwonego Słonka – ot, kolejna historia z magicowej fabuły.

 

U Zapowiedzi wydarzeń Magicowych U

 

PureValue Open #3, 24-25 lutego

Ze strony wydarzenia – po raz kolejny organizatorzy zapraszają wszystkich fanów formatu Modern do Torunia na trzeci już event PureValue Open. Tak jak poprzednim razem odbędą się dwa turnieje w formacie Modern w dwóch odsłonach – klasycznym oraz Unified Constructed. Standardowych zasad formatu raczej nie trzeba nikomu przypominać. O Unified Constructed, a w tym wypadku Team Modern, nie każdy słyszał, poniżej więc znajdziecie podstawowe informacje:

  • gramy w 3-osobowych drużynach;
  • standardowo gramy do 2 wygranych z podziałem na duże i małe wygrane.
  • Mała wygrana: wtedy kiedy jeden z graczy z drużyny pokona gracza z drużyny przeciwnej w meczu BO3;
  • Duża wygrana: wtedy kiedy 2 graczy z danego teamu wygra swój mecz, co daje jej zwycięstwo w danej rundzie;
  • główną zasadą Unified Constructed Format jest to, że na całą drużynę w deckach mogą się znajdować tylko 4 kopie dane karty, przy czym używać ich może tylko jeden gracz tj. jeśli jeden z graczy gra singlowym Lightning Boltem to już żaden gracz w drużynie nie może grać Lighning Boltem w swoim spisie.

Nagrody są gwarantowane, ale nie są sztywne. Zaskoczcie organizatorów frekwencją, a oni zaskoczą was większymi nagrodami!

INFO TURNIEJOWE:

Spoiler
Sobota 24.02.2018
Gdzie: Erebor – Siedziba Stowarzyszenia Thorn
O której: Zapisy: 10:30, Start: 11:00
Wpisowe: 50 zł
Format: Modern
Nagrody: 300+ euro w kredycie MCM do podziału dla Top8
Limit miejsc: 51
Rel: Competetive (wymagane decklisty)
Sędzia: Witold Waczyński lvl2

Niedziela 25.02.2018
Gdzie: Erebor – Siedziba Stowarzyszenia Thorn
O której: Zapisy: 10:30, Start: 11:00
Wpisowe: 210 zł od drużyny
Format: Team Modern
Nagrody: 400+ euro w kredycie MCM do podziału dla Top4
Limit miejsc: 18 teamów
Rel: Competetive (wymagane decklisty)
Sędzia: Witold Waczyński lvl2

Prerejestrację proszę wysyłać na adres – purevaluemtg(at)gmail.com

RPTQ Szczecin i MTG Paprykarz Open

Szczecin dostąpił zaszczytu organizowania RPTQ. Turniej rozegrany zostanie dopiero w czerwcu, ale już teraz możecie myśleć o wyłapaniu slota na ten event. Jeśli wam się uda, nie będziecie musieli wcale daleko jechać. Organizator zaś obiecuje niespodzianki, a także uaktualni za jakiś czas info o evencie. Co ważne – turniej zostatnie rozegrany w Team Trios w Unified Constructed Standard. I co równie ważne, wystarczy, że jedna osoba z teamu ma slota, a już będzie można wziąć udział w evencie. Tymczasem możecie wziąć udział w czwartej edycji paprykarzowego opena, zaliczającego się do MKM Triali. To Sealed, rozgrywany już 10 lutego.

4 edycja Wielkiego Boju Planszówkowego w Kielcach

Organizatorzy zapraszają na strefę MTG na 4 edycji Wielkiego Boju Planszówkowego w Kielcach! Czas imprezy to 27-28 stycznia 2018. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach na ul. Ściegiennego 13.
 
Poza całą masą atrakcji stricte planszówkowych na imprezie znajdziecie następujące punkty Magicowe punkty programu (w spoilerze):
 
Spoiler

Sobota:
10:00 – CUBE draft Mirrodin*
12:00 – Modern
15:00 – CUBE draft Zendikar**
16:00 – Nauka gry
Niedziela:
10:00 – Chaos draft***
10:00 – Standard
14:00 – Tiny Leader
16:00 – Turniej dla początkujących

Wpisowe za każdy turniej wynosi 15 zł z 1 boosterem do puli nagród na gracza.

*/** Wpisowe również 15 zł – CUBE zawiera wszystkie Commony i Uncommony ze wspomnianych bloków (oczywiście bez powtórek). Wszystko od razu w koszuleczkach wraz z landstacją (to bardzo udogadnia grę!). Z racji tak niskiego wpisowego wszystkie wydraftowane karty wraz z landami wracają do organizatora. Zabierany jest wyłącznie redraft.

*** Chaos draft zawiera 24 różne boostery z moderna. Są to głównie sety od Return to Ravnica do Hour of Devastation plus takie dodatki jak M11, X, Iconic Masters, Eternal Masters oraz Modern Masters 17. Koszt drafta 60 zł przy wcześniejszej przedpłacie do 17 stycznia. Szczegóły pod adresem email: michal.j.pajek@gmail.com

Głównym organizatorem strefy jest Kielecki sklep Wargamer. Dla osób przyjezdnych zorganizowaliśmy opcje darmowego noclegu w warunkach konwentowych (czyli potrzebujecie śpiwora i karimaty)”Szczegóły na wydarzeniu. Oraz stronie www.

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Wczesne wyniki turniejów RIX

Bany w T2 sporo namieszały. Pewnie ciekawi jesteście co gra i co wygrywa. Tu w tym linku macie takie krótkie podsumowanie. Ale nie tylko tu. Podobny charakter ma materiał I co teraz? Zresztą, żeby tylko Adam Yurchick i Andrew Jessup byli, nie mówilibyśmy o lejtmotivie tygodnia. Tu zaś Nowe meta T2 pokazuje na Jon Corpora. Jeszcze inną wersję tego tematu znajdziemy w tekście Daniela Fourniera z Manadeprived, również o nowym T2. Standard ewidentnie na topie.

UG Ryby w Standardzie

Standard rozpływa się nad rybkami, które wcale nie radzą sobie tak dobrze jak by się mogło wydawać. To być może dlatego, że jednak są nieco przehajpowane czy może raczej… niezrozumiane. Seth twierdzi bowiem, że Merfolki w T2 nie są takie jak te w Modernie. Są one bardziej jak niedawne zombiaki – to specyficzny midrange deck z dużym CA, a nie aggro, którego wszyscy oczekiwali. Autor pokazuje parę gier z ligi, a także omawia i wyciąga wnioski z rozgrywki. Standard dla SaffronOlive’a i Goldfisha. A o temacie napisał także PVDR. O wampirach dla odmiany zresztą też.

Jadelight Ranger to nowy Rogue Refiner

Niedawno pożegnaliśmy kilka kart w Standardzie – taka kolej rzeczy, ktoś umiera, ktoś się rodzi. Tutaj narodziny przyszły dość szybko, ukazując szybko rosnącego Jadelight Rangera, który okazuje się być nowym Rouge Refinerem formatu – co z tego będzie? Zobaczymy.

5 powodów ciągłego banowania

Takie trochę można mieć wrażenie, że ten tekst już był. Argumenty się powtarzają – brak odpowiedzi, błędu designu, lepsze łamanie formatu przez graczy, zmiana filozofii banowej, rotacje. To wszystko już było. Mimo to warto zajrzeć do tekstu BBD, zwłaszcza że roztrząsanie tematu jest dobrym wstępem do kolejnych tekstów. Ciekawą wypowiedź w temacie banów przedstawił także Steve Rubin, zastanawiający się m.in. nad przyszłością Magica i kierunkiem jego dalszego rozwoju. Podobnie jest jeśli chodzi o tekst Bena Friedmana o tym dlaczego karty naprawdę są banowane. To tłumaczenie skąd te bany i co z tymi banami to też było istotnym motywem minionego tygodnia.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Przewidywania co do Pro Tour Bilbao

Przedstawienie decków i wizji zmian w modernie, zaraz po i na nadchodzącym PT. A co wy uważacie na ten temat? Czy rzeczywiście zgadywanka autora się ziści? Czy faktyczni format i topka będą zróżnicowane? Zapraszamy do komentarzy.

Ciekawe decki:

LIMITED

Wczesne picki Rivals of Ixalan

Co tu robi ten artykuł? Nie powinien wejść do Wieści z wybrzeża? No jednak nie. LSV opisuje tutaj pierwsze picki z Ixalanu. Te erki, które chcemy otwierać w paczkach sealedów lub brać na P1P1. Ten tekst to w pewnym sensie połowa tego, co na CFB zazwyczaj robi Frank Karsten, ale z całym dodatkiem. Nawet forma podobna. Tu tylko te najważniejsze karty. Tekst jest tak mocno osadzony w limited, że choć ze strony Wizardów, nie mógł trafić gdzie indziej.

Bardzo wczesna lista pick orderów RIX

Kolejna z analiz picków na draftach RIX. Ocena Ascendu, bomby w Rare, Mythic rare, z drobnym dodatkiem Czupakabry i wiele więcej. To jednak już Frank Karsten i jego wstępna ocena tego, na co tu warto zwrócić uwagę. Jak zwykle – jeden z bardziej wartościowych materiałów dla drafterów.

Top Commony i Uncommony RIX, część pierwsza i część druga

I jeszcze jedna z analiz pod kątem limited. Ta wszakże skupia się tylko na omówieniu commonów i uncommonów, a i to tych najważniejszych. Oczywiście to też jest wstępny tekst, a głębsze analizy pewnie niebawem, jednakże już teraz można wiele wynieść w kontekście picków.

Rough Drafts – Rivals of Ixalan

Kolejny Rough Draft wleciał na MTGGoldfish, tym razem z bardziej czarnymi niż białymi wampirami i Starym Dinozaurem. Coś dla tych, którzy pragną pooglądać drafty zanim pójdą pograć.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Axion Masters i Hareruya Last Sun

To był kolejny tydzień w Legacy! Na paletę wrzucone zostały kolejne odsłony decków widzianych od lat (a czasem do znudzenia), Miracle, który jednak nie umarł, Turbo Depthsy oraz deck, który zdobył nasze uznanie, czyli Stormo-Reanimatoro-PostSideRampaPoTytana Mono Black. Oto omówienie ostatnich wyników z większych turniejów w formacie.

 

COMMANDER

75 procentowy przegląd Rivals of Ixalan

Commander znowu zabiera głos, w kwestii kolejnego dodatku – tym razem, tylko w 75 procentach. Któremu generałowi najbardziej przypadnie RIX? Jakie karty będą walczyć o cenne sloty? A co najważniejsze – kto, na miłość Hokoriegio, ma jak zdjąć tego Smokestacka? Jason Alt recenzuje rywali.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Ikoniczne mistrzostwo

Iconic masters namieszało w Pauperze – nowe decki, stare archetypy, kolejna dawka wrażeń i kombinowania. Przedruk jako common otrzymał Seeker of the Way, dający nowe życie Heroikom, Amonkhetowy Striped Riverwinder wstrzelił się w UB Exhume Delvera, Metallic Rebuke zasiliło Affinity, natomiast RIX nie za bardzo – jak na razie – odbiło się na Commonowym Formacie.Warto jednak dodać, że tekst Alexa Ullmana okazał się nieco przedwczesny. Jego podsumowanie formatu pewnie pojawiłoby się dopiero za jakiś czas, ale bugi na MTGO je przyspieszyły. Bugi, które – warto dodać – już nie istnieją, bo zostały rozwiązane.

Ciekawe decki:

 

INNE

Elder smoki Dominarii

Dawno, dawno temu, jakieś 24 lata wydrukowane zostały sobie smoki, w dodatku nazwanym Legends. Były one smokami starszymi – tzw. Elder Dragon. Zdecydowały się one na wojnę, która była spowodowana najprawdopodobniej jakimiś powodami. Przeżyło ją tylko pięciu – Nicol Bolas, Chromium Rhuell, Arcades Sabboth, Palladia-Mors oraz Vaevictis Asmadi. Na pytania o powody, historię oraz solidny zestaw flavor tekstów odsyłam do linku.

Quiz Rivals of Ixalan

Na Magic Judge Pl pojawił się link do krótkiego testu związanego z Rivals of Ixalan. Nic bardzo trudnego, ale… czy na pewno odpowiecie poprawnie na wszystkie osiem pytań? Dużo czasu wam to nie zajmie, a jak wejdziecie w link, już po pierwszym pytaniu będziecie wiedzieć, czy chcecie spróbować. Naszym zdaniem warto.

Twoje możliwe przeszłości

Czemu tak bardzo nie lubimy Jace’a? Być może dlatego, że przez dwa lata wciskali go wcześnie, choć chłopak nie miał za sobą żadnej historii? Może dlatego, że Wizardzi non stop z nim mieszali i nie robili go ciekawą postacią, a do tego znowu wciskali na siłę wszędzie gdzie popadnie? A może trochę zobaczyliśmy w nim siebie i nam się nie spodobało co widzimy? Jak by nie było Jace nie miał dobrego startu, a jego historia jest pełna retconów. O tym jest ten tekst, który tłumaczy nie tylko nasz stosunek do niego, ale też pokazuje, że to jednak może być interesująca postać. O ile Wizardzi ją będą dobrze prowadzić.

Historycznie mówiąc – Imperium Słońca, węże, dinozaury i ptaki

Ostatnio na forum MTGNews.pl rozgorzała dyskusja o jakości i homogeniczności grafik w karciance. Nie rozstrzygniemy tego tutaj, tak jak nie rozstrzygnięto tego tam, ale choć tekst jakoś bardzo dogłębnie nie wnika w temat, jednak jest on dowodem na to, że w tej aktualnej stylistyce jest pewien zamysł i głębia. Trzeba tylko wiedzieć na co patrzeć – i ten tekst daje nam odrobinę kontekstu dla sposobu ilustrowania Ixalanu. Szkoda tylko, że autor nie rozwinął bardziej tematu, ale i tak dostaliśmy trochę o nawiązaniach do przedstawiania dinozaurów i ptaków oraz węży w odniesieniu do grafik dawnych mieszkańców dzisiejszego Meksyku. A jak wam mało, to możecie też zerknąć do takiego krótkiego tekstu z opiniami i spostrzeżeniami o kilku kartach od Becka Holdena. Bo też w sumie jest w temacie.

Przepraszamy, wsadziliśmy Brainwasha… zamiast tych kart, cz. 3

Trzeci tekst z serii i choćby z tego powodu wart wzmianki, bo ostatni. Ale ważniejsze jest to, że na MTGO nie mamy jeszcze wszystkich kart co w papierze. I w gruncie rzeczy mamy czego żałować – mówi autor tego tekstu, wskazując nam te karty, które chcielibyśmy jednak online zobaczyć. Jest na to szansa, bo Wizardzi mogą dorzucić te karty w jednej z kolejnych partii uaktualnień. Oczywiście, te karty to raczej mało grywalne ciekawostki, ale… jednak miewają interesujące efekty.

Cele i budżet MTGDad na sezon RIX

Takich osobistych tekstów raczej na togu unikamy, ale… tu można coś z tego sensownego wyciągnąć. MTGDad opisuje swoje cele na czas obecności Rivalsów, a także określa finanse, jakie zamierza przeznaczyć na Magica. Niby nic, w zasadzie mało skomplikowane oczywistości, ale w praktyce możemy pójść w jego ślady i zrobić coś podobnego dla siebie. Dostajemy tu zatem wzór tego, jak określić własne cele i jak podejść do kwestii budżetu.

Tak – sport mentalny korzysta na ćwiczeniach fizycznych

Kto by pomyślał, że do zabawy w Medżika warto ćwiczyć fizycznie? Otóż jest to gra warta świeczki, a nawet hantla. Autor z ekipy ChannelFireball prezentuje solidny pakiet korzyści płynących z wysiłku fizycznego. Okazuje się, że ma to efekty podczas gry w karty.

5 mentalnych pułapek Magica i jaki ich uniknąć

Mentalne pułapki – kolejny artykuł dzisiaj odnoszący się do dziedziny spoza Medżika, która ma relatywnie duży wpływ na to czy wygramy. Nie będzie tutaj tapowania many, dokonywania wyboru co rzucić najpierw, natomiast zobaczymy parę cytatów prosto od kilku ogarniętych gości. Doświadczonym graczom tekst wiele nie da, ale warto te treści przypominać i im. Najwięcej skorzystają jednak dopiero zaczynający przygodę z medżikiem.

10 rodzajów graczy na GP

Na każdym Medżikowym GP możemy znaleźć 10 starannie wybranych i wyselekcjonowanych typów graczy. Za każdym razem, gdy bierzecie udział na Grand Prix nie jesteście tam przypadkowo. Oprócz tego, że przyjechaliście tam w celu zagrania kilku gier, to wszystko wina WotC, które zwyczajnie użyło na was Mind Control, aby te 10 typów graczy tam zebrać do kupy. Jesteście chętni, aby o sobie poczytać? Drużyna Psychatoga odsyła do linku #TeamPsychatog.

W poszukiwaniu perfekcyjnego landa

Jeśli przegapiliście nasz link na FB o tym co Wizardzi uważają za wyspę – rzeka, jezioro, bagno się już łapią – to zerknijcie do niego. Tu zaś macie tekst, w którym przygląda się różnym landom na przestrzeni lat. Jest tego dużo więcej niż tylko fullarty zendikarowe czy unsetowe. Jeśli nigdy nie zgłębialiście tematu, to zerknijcie i się o tym przekonajcie. W przeciwnym wypadku możecie odpuścić.

Stan Programu

Wiecie, że w trzecim Great Design Searchu zgłosiło się ponad siedem tysięcy chętnych? Jeśli nie, to teraz już wiecie. Konkurencja będzie ogromna. To jeden z njusów, które w podsumowaniu Pete Jahn zawarł. Poza tym mamy sekcję opinii, w której autor mówi o polityce bezpieczeństwa na eventach. Na koniec decki – Standard to RB Chupacabra, Modern Affinity, Pauper to UR kontrola, Legacy to UR Prowess i Vintage z Oathem – a także ceny.

 

G Finanse G

 

Finansowe przewidywania RIX

Co warto kupić z RIX? Czego lepiej nie tykać, a czego się pozbywać? Jak zawsze Craig Wescoe dostarcza nam informacji i przewidywań o finansowym rozwoju kart z dodatku.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Kumena, Tyrant of Orazca (Rivals of Ixalan)
  2. Rekindling Phoenix (Rivals of Ixalan)
  3. Jadelight Ranger (Rivals of Ixalan)
  4. Search for Azcanta (Ixalan)
  5. Blood Sun (Rivals of Ixalan)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

 

standard po banach 22.01.2018

kliknij, aby powiekszyć

 

 


Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk

 

Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze