Przegląd Prasy #208 – Pro Tour Rivals of Ixalan

Na Pro Tour Rivals of Ixalan wszyscy czekaliśmy z ekscytacją, a wszystko przez to, że wracał Modern. I jak się okazało, to był doskonały weekend dla Magica. Sam turniej zaliczył zaś najwięcej widzów na Twitchu od czasu Amonkhetu – około 45 tysięcy, przy czym to w obu wypadkach szczyt oglądalności.

Dla nas najważniejsze były jednak dobre wyniki Polaków, przy czym szczególnie liczyliśmy na Piotra ‚kanister’ Głogowskiego i jego Latarnię. Niestety, tym razem się nie udało, choć Latarnia Luisa Salvatto ostatecznie okazała się dać swemu pilotowi zwycięstwo w całym turnieju. Polacy mogą sobie jednak Pro Tour Rivals of Ixalan zaliczyć do udanych. Przynajmniej ci z TeamPoland. Świetny występ zaliczył Ishan, czyli Radek Kaczmarczyk, a i Ulrich, czyli Grzegorz Kowalski, oraz Kanister dorzucili Pro Pointów ‚do kolekcji’. O tym i o sporej liczbie tekstów z minionego tygodnia – dalej w przeglądzie.

 

B Relacje z turniejów B

 

Pro Tour Rivals of Ixalan

Powiedzieć, że to był jeden z najlepszych Pro Tourów jest wcale nie tak trudno. Może to zmęczenie Standardem, może tęsknota za Modernem, ale jak na razie reakcje po PT RIX są dość pochlebne. Już w trakcie turnieju też były raczej sprzyjające, a duża oglądalność też tego dowodem. W ciągu trzech dni turnieju o trofeum walczyło 465 graczy. Spośród nich najlepszy okazał się Luis Salvatto z Hareruya Latin, pilotujący Lantern Kontrolę. Po drodze mieliśmy zaś sporo emocjonujących gier… nie zawsze wykorzystujących pełnię skilla graczy. 16, ostatnia runda przed topką, zapisze się w historii jako jedna z tych z największą liczbą judge calli na wizji.

Polskę na turnieju reprezentowali Piotr Kunachowicz, Hubert Pszczółkowski, Jędrek Szmyd, Piotr Głogowski, Grzegorz Kowalski, Konrad Gyba, Radek Kaczmarczyk (to chyba także rekordowa liczba graczy polskich na Pro Tourze nie licząc Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy sprzed kilkudziesięciu laty, które były uznawane za część cyklu PT). Ostatecznie do Day 2 dostała się trójka z drużyny reprezentującej nas na Nationalsach, czyli Ishan, Kanister i Ulrich. Każdemu z nich udało się uzyskać powyżej 30 punktów, a Radek zaliczył fenomenalny występ na tym Pro Tourze. O włos otarł się o Top 8, ale niestety wchodziła tylko jedna 36 i zabrakło nieco tie breakerów. Przekonać się o tym możecie poniżej.

top 16 pro tour rivals of ixalan

kliknij, aby powiększyć

 

Ostateczne wyniki Polaków z day 2:

 • 10 Radek Kaczmarczyk, pilotował Madcap Moona, 36 pkt / +5000$, +15 PP
 • 46 Piotr Kanister Głogowski (Catharsis), pilotował Whir Latarnię, 32 pkt / +1500$, +8 PP 
 • 76 Grzegorz Kowalski (Snapcardster), pilotował RG Eldrazi, 30 pkt / +6 PP 

Za wyniki Ishan zapewnił sobie status Silver Pro i gwarancję pojawienia się na kolejny Pro Tourze. Kanister z kolei przybliżył się do Platyny – a swoją drogą został dostrzeżony przez Wizardów. Tu z kolei deck tech Ulricha. Panowie, gratulacje!

Cały turniej wygrał zaś wspomniany Luis Salvatto po finale z Gerrym Thompsonem. Mardu Pyromancer nie dał rady Lantern Kontroli.

Całe top 8 wyglądało tak:

1. Pascal Vieren – UR Control
2. Luis Salvatto – Latarnia
3. Ken Yukuhiro – Hollow One/self-discard
4. Gerry Thompson – Mardu Pyromancer
5. Javier Dominguez – Humans
6. Reid Duke – Abzan
7. Jean-Emmanuel Depraz – Traverse Shadow
8. Andrea Mengucci – Humans

Zróżnicowane meta bardzo cieszy. Tu meta z Day 2. Pojawiło się trochę decków, które zaskoczyły, choć trzeba przyznać, że sporo rzeczy przewidziano przed turniejem. Najbardziej trafnie przewidział wyniki Andreas Petersen, ale i wielu innych graczy celnie wskazywało przynajmniej kilka rzeczy, które się potem sprawdziły – jak np. obecność gracza z SCG w topce, sukces Latarni czy dobry wynik Mardu Pyromancerów. Jak zawsze nieoceniony SaffronOlive przygotował dla nas Pro Tour Rivals of Ixalan w liczbach. To bardzo fajna analiza wyników decków z całego turnieju. Decki z sukcesami po PT zostały też omówione tutaj.

Swoją drogą, finansowo Pro Tour Rivals of Ixalan mocno wstrząsnął kartami, co szczególnie widać na Collective Brutality. Jeśli interesuje was bardziej ta strona Magica, to macie do dyspozycji dwa teksty:

 

W Wieści z wybrzeża i okolic W

 

Wracają nietokenowe promo na FNMach

Czy ktoś jest zaskoczony? My nie. Krótkie ogłoszenie mówi o tym, że od kwietnia i Dominarii na FNMach będziemy dostawać normalne promo karty jak dotychczas, a nie specjalne tokeny. Z drugiej strony, możemy się pewnie spodziewać, że kiedyś dla zbieraczy FNMowe dwustronne promo-tokeny będą coś warte. Dla zbieraczy. Czyli pewnie nie będzie się dało na tym zbić jakichś kokosów.

25 rocznica Magica

Już niby informowaliśmy o tej nostaligicznej infografice na facebooku, ale warto i tutaj, bo zwłaszcza wśród dinozaurów może obudzić emocje. A poza tym dobrze wprowadza w rocznicowy rok Magica i pokazuje jego dwudziestopięcioletnią historię.

Pierwsze wieści o M25

Podczas Pro Tour Rivals of Ixalan ujawniono jak będzie wyglądać box M25. Przy okazji dowiedzieliśmy się paru informacji o secie oraz tego, że w środku zobaczymy Jace, the Mind Sculptor, Azusa, Lost but Seeking, a także Phyrexian Obliteratora.

Sabotaż

Dalsza część fabuły Rivalsów i sporo informacji z przeszłości oraz teraźniejszości. Opowieść skupia się na Jace’ie, Vrasce, Uginie, Azorze i Bolasie.

Zmarł William O’Connor

Niestety, miniony tydzień przyniósł nam smutną wiadomość. Zmarł William O’Connor – artysta znany z wielu prac – w realiach L5R, DND, 7th Sea – i w ostatnim czasie w szczególności z ‚Dracopedii’. Był inspiracją i dobrą duszą do towarzystwa dla wielu innych artystów, o czym można przekonać się na jego facebooku. Tu jedno z wspomnień o nim. Oto jego Magicowe dzieła.

A przy okazji, jeszcze jedna smutna wiadomość – choć pewnie sprawa nie zainteresuje aż tak wielu Magicowców – tuż przed Pro Tour Rivals of Ixalan zmarł ojciec BDM. Mimo to zdecydował się na prowadzenie coverage’u z turnieju. Wypada tylko podziękować za poświęcenie. Rodzinom obu zmarłych składamy kondolencje.

 

U Zapowiedzi wydarzeń Magicowych U

 

PureValue Open #3, 24-25 lutego

Ze strony wydarzenia – po raz kolejny organizatorzy zapraszają wszystkich fanów formatu Modern do Torunia na trzeci już event PureValue Open. Tak jak poprzednim razem odbędą się dwa turnieje w formacie Modern w dwóch odsłonach – klasycznym oraz Unified Constructed. Standardowych zasad formatu raczej nie trzeba nikomu przypominać. O Unified Constructed, a w tym wypadku Team Modern, nie każdy słyszał, poniżej więc znajdziecie podstawowe informacje:

 • gramy w 3-osobowych drużynach;
 • standardowo gramy do 2 wygranych z podziałem na duże i małe wygrane.
 • Mała wygrana: wtedy kiedy jeden z graczy z drużyny pokona gracza z drużyny przeciwnej w meczu BO3;
 • Duża wygrana: wtedy kiedy 2 graczy z danego teamu wygra swój mecz, co daje jej zwycięstwo w danej rundzie;
 • główną zasadą Unified Constructed Format jest to, że na całą drużynę w deckach mogą się znajdować tylko 4 kopie dane karty, przy czym używać ich może tylko jeden gracz tj. jeśli jeden z graczy gra singlowym Lightning Boltem to już żaden gracz w drużynie nie może grać Lighning Boltem w swoim spisie.

Nagrody są gwarantowane, ale nie są sztywne. Zaskoczcie organizatorów frekwencją, a oni zaskoczą was większymi nagrodami!

INFO TURNIEJOWE:

Spoiler
Sobota 24.02.2018
Gdzie: Erebor – Siedziba Stowarzyszenia Thorn
O której: Zapisy: 10:30, Start: 11:00
Wpisowe: 50 zł
Format: Modern
Nagrody: 300+ euro w kredycie MCM do podziału dla Top8
Limit miejsc: 51
Rel: Competetive (wymagane decklisty)
Sędzia: Witold Waczyński lvl2

Niedziela 25.02.2018
Gdzie: Erebor – Siedziba Stowarzyszenia Thorn
O której: Zapisy: 10:30, Start: 11:00
Wpisowe: 210 zł od drużyny
Format: Team Modern
Nagrody: 400+ euro w kredycie MCM do podziału dla Top4
Limit miejsc: 18 teamów
Rel: Competetive (wymagane decklisty)
Sędzia: Witold Waczyński lvl2

Prerejestrację proszę wysyłać na adres – purevaluemtg(at)gmail.com

RPTQ Szczecin i MTG Paprykarz Open

Szczecin dostąpił zaszczytu organizowania RPTQ. Turniej rozegrany zostanie dopiero w czerwcu, ale już teraz możecie myśleć o wyłapaniu slota na ten event. Jeśli wam się uda, nie będziecie musieli wcale daleko jechać. Organizator zaś obiecuje niespodzianki, a także uaktualni za jakiś czas info o evencie. Co ważne – turniej zostatnie rozegrany w Team Trios w Unified Constructed Standard. I co równie ważne, wystarczy, że jedna osoba z teamu ma slota, a już będzie można wziąć udział w evencie. Tymczasem możecie wziąć udział w czwartej edycji paprykarzowego opena, zaliczającego się do MKM Triali. To Sealed, rozgrywany już 10 lutego. Warto też dodać, że organizator zaktualizował nagrody na tym drugim evencie i podał rozpiskę turniejową – znajdziecie ją poniżej, zaczerpniętą ze strony eventu. Nagrody gwarantowane to ponad 5000 złotych, a event poprzedzony jest piątkowym, sklepowym FNMem.

Spoiler
TURNIEJE

PPTQ Minneapolis 2018
Data: 10.02.2018 – SOBOTA
Format: Sealed Deck (swiss + top8 draft)
Wpisowe: 120 zł (prejerestracja do 09.02.18) lub 140 zł (nie można płacić kartą)
Start: 10:00 – rejestracja 9:00
Miejsce: Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii

—>> GWARANTOWANE NAGRODY! (wartość: ponad 5300zł)

– zaproszenie na RPTQ Minneapolis 2018
– 7 boksów (draft w top8 liczony jest jako nagroda w turnieju)
– każdy otrzymuje plecak sznurkowy Ultimate Guard (https://goo.gl/aF2NWP)
– każdy otrzymuje koszulki na karty Ultimate Guard (https://goo.gl/ts7Zxz) lub koszulki MagicCardMarket (https://goo.gl/M3eVhJ)
– 60 euro w kuponach MagicCardMarket
– 8 Playmat MagicCardMarket
– kilka T-Shirtów MagicCardMarket
– Produkty Premium od Ultimate Guard, takie jak:
—— Arkhive 400+ (https://goo.gl/jimuNu)
—— Twin Flip n Tray 200+ (https://goo.gl/CyduvJ)
—— Flip’n’Tray Mat Case (https://goo.gl/7i7ady)
—— Flip n Tray 100+ (https://goo.gl/zxMdkF)
—— Sidewinder 100+ (https://goo.gl/hYM3uq)
—— Monolith 100+ (https://goo.gl/eRshMA)
—— Flip Deck Case 100+ (https://goo.gl/Au68Co)
—— Boulder 100+ (https://goo.gl/bBhjr2)
– kupony na piwo we Free Blues Club
– bilety na koncert we Free Blues Club
– gra Explorers of Ixalan ( https://goo.gl/JGMRkE)
– każdy otrzymuje długopis i notatnik do pisania żyć
– możliwe, że będzie więcej nagród! Smile

PREREJESTRACJA: Wystarczy kliknąć przycisk w wydarzeniu „wezmę udział”! Wink

2. MKM Trial Rome 2018 & Showdown
Data: 10.02.2018 – SOBOTA
Format: Standard
Wpisowe: 40 zł
Start: 14:00 (po zakończeniu 3 rundy PPTQ)
Miejsce: Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii
Nagrody: boostery w zależności od ilości osób + boo showdown + maty

3. Leviathan – Commander
Data: 10.02.2017 – SOBOTA
Format: Leviathan Commander
Wpisowe: 40 zł \\ 10 euro
Start: 14:00 (po zakończeniu 3 rundy PPTQ)
Miejsce: Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii
Nagrody: boostery w zależności od ilości osób + inne nagrody

4. INNE TURNIEJE
Odpalamy każdy format po zapisaniu się 8 osób.

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

10 decków spoza pudełka

Zawirowania w Standardowym eterze ciągle postępują – 10 decków “spoza pudła” właśnie wleciało na tapetę. Co tam znajdziecie? Inspirację na FNMy, kolor Niebieski, Dinozaury, Scarab Gody, sporo kontroli i naklejki z płatków śniadaniowych.

Wampiry w T2 RIX

Tu z kolei mamy już konkretny deck i kilka wariantów tego krwiopijczego tribala w Standardzie. Jeśli są jacyś fani ‚Zmierzchu’, ‚Wywiadu z wampirów’ czy chociaż ‚Draculi’ w Magicu, to te talie są dla was.

Against the Odds – Polyraptor

FAN-TAS-TYCZ-NY deck. Zupełnie odjechany, głównie dlatego, że… jakoś w sumie działa. A chodzi w sumie o nieskomplikowane combo między Forerunner of the Empire oraz Polyraptora. To też nie jest kompetytywna konstrukcja, coś dla casuali, ale jednak daje sporo funu. I jeśli tylko lubicie Magica czasem tylko dlatego, że jest Magiciem i pozwala na absurdalne rzeczy jak atakowanie z hastem 8 Polyraptorami w jednej turze, to jest to materiał do obejrzenia właśnie dla was,

Co robisz źle w mirrorze Grixisa

Krótki tekst o graniu mirrora Grixis Energy – decku, który jest w tej chwili istotnym elementem Standardu. Można się go sporo spodziewać, więc jeśli chcecie wygrywać więcej i trochę podnieść poziom gry, to przynajmniej przelećcie. O ile gracie tym deckiem.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Modern, wtedy i dziś

Modernowcy, czas na kącik wspomnień. Razem z artykułem z TCGPlayera siądźcie i dajcie się ponieść rozmyślaniom na temat perfekcyjności Moderna, zerknijcie jeszcze raz na tabelki niedawnego ProToura i wygrywający spis. Możemy się tym cieszyć już ponad 7 lat, zaś wydarzeniem, które było jego kamieniem węgielnym był Pro Tour Philadelphia. Przy okazji koniecznie przeczytajcie też tekst, od którego autor powyższego linku zaczyna. Chodzi o artykuł EFro o tym, że Modern nie powinien być grany na Pro Tourach.

Prawda o Blood Sun

Blood Sun może nie zdobyło większego rozgłosu zaraz po wyjściu ostatniego dodatku. Dlaczego? Głównie dlatego, że jego działanie delikatnie przyćmił Blood Moon, będący lepszym wyborem, pod kątem hejtowania landów. Jednakże, ma on wiele innych skutecznych zastosowań – gracze moderna oraz legacy zaczynają powolutku wydobywać jego potencjał. Czy Blood Sun odnajdzie się w szkielecie RG? Zobaczymy.

Lantern Control

Corbin Hosler zabiera się za latarnię i przedstawią ją w swoich video-grach. Jeśli wyskoczyliście sroce spod ogona albo dopiero co obudziliście się z zimowego snu i nie wiecie co to ‚Latarnia’, to stąd się tego dowiecie. A tu macie solidny przewodnik po Lantern kontroli od Justina Cohena, gracza, który wraz z Piotrem Głogowskim wypieścił ten deck. To coś dla bardziej zaawansowanych graczy, co polecamy wam bardzo mocno, bo to jedno z najlepszych najgłębszych i najdokładniejszych opracowań, jakie widzieliście na temat dowolnego decku.

I jeszcze jedna rzecz, która być może zasługuje nawet na własną wspominkę jako osobny tekst, choć tu chodzi o post na twitterze. April King zadała pytanie, które wywołało ciekawą dyskusję na reddicie, a także wywołała Lee Sharpa do odpowiedzi. Chodzi zaś o Latarnię oraz ‚loop’, czyli pętlę – coś co jest regulowane przez zasady MtG. Warto temat poznać.

Spojrzenie na latarnię – czy trzeba ją kontrolować?

Banmania, banmania. Ledwo latarnia wygrała, a już narzekania, że unfun, że be, że ‚co zbanują, bo opp’. Ale autor nie wpada w tę pułapkę. Omawia on sytuację i przegląda się argumentom zarówno jednej, jak i drugiej stronie. To pozwala wyrobić sobie własne zdanie.

A przy okazji, jeśli chodzi o czas grania, to warto sobie uświadomić, jakie decki zaliczyły remisy przez skończenie się czasu na grę na Pro Tour Rivals of Ixalan. Na reddicie ktoś bardzo fajny raport przygotował na ten temat. Mamy też jasną deklarację na temat tego, czy wygrana na PT daje bana, czy nie. Oczywiście, wszyscy wiemy, jak wygląda statystyka, zwłaszcza jeśli kliknęliście w pierwszy tekst i doczytaliście do końca.

Ludziki

I jeszcze jeden video deck tech oraz pokaz gier. Tym razem pod kątem ludzików, które namieszały sporo na Pro Tour Rivals of Ixalan. To zatem dobra okazja, aby z Rylandem Taliaferro przyjrzeć się temu tribalowi.

Mini-Primer bezkolorowych Eldrazi

Całkiem sympatyczny tekst o Eldrazich. I nawet dobrze nazwany, bo oferuje dokładnie to, czego po miniprimerze moglibyśmy się spodziewać. I jest pod tym kątem lepszy niż to, co oferuje nam wielu szumnie ogłaszając w tytule OSTATECZNY PRIMER czy coś równie beztreściwego.

10 modernowych interakcji o których warto wiedzieć

Frank Karsten raczy nas combosami, ciekawostkami i sztuczkami z różnych decków Moderna. Może i starzy wyjadacze nie dowiedzą się stąd niczego ciekawego, ale mniej obeznanym z formatem na pewno te parę porad się przyda.

GOAT Magic – odbanowany Jace i Bloodbraid Elf

Co by się stało, gdybyśmy wzięli a następnie odbanowali 4 potężne karty, które napsuły wiele nerwów grających w Modernie? Otóż tutaj jest to opisane – Deathrite Shaman, Bloodbraid Elf, Jace, the Wallet Sculptor *cough, cough* i Stoneforge Mystic. Kto wygra to jakże zbanowane starcie? Kto ma szansę na unbana? Przekonajcie się sami – także w formie video.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Zrozumieć Limited Rivals of Ixalan

BBD omawia co się zmieniło w RIX w stosunku do XLN. Zaczyna od tribali, a potem przechodzi do pozostałych archetypów. Warto zajrzeć, jeśli interesuje was granie w limited najnowszego dodatku. Warto szczególnie zapamiętać jedno – nie draftujcie BG.

Szkoła limited Shuhei Nakamury – RIX

Zazwyczaj nie zamieszczamy tekstów za paywallem, ale… raz zrobimy wyjątek, bo w tym wypadku tekst zapowiada się obiecująco. No i to pierwszy taki tekst na Hareruya, o czym warto poinformować. Niestety, nie wiemy na ile jest dobry, więc to sami będziecie musieli ocenić po zajawce, z której i tak czegoś o limited RIX się można dowiedzieć. W środku Shuhei Nakamura omawia środowisko limited RIX.

Przewodnik po kostkowych archetypach – aggro

LSV pokazuje jak draftować kostkę. To już jest samo w sobie dostatecznym arguementem, aby zerknąć do tekstu. Niestety, jest on krótki, ale z drugiej strony – ile można mówić o aggro?

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: SCG Philadelphia i inne turnieje

Sean Brown jak zwykle z porcją solidnych wieści z Legacy. I tym razem omawia turnieje SCG, bo w Philadelphii zebrali się spora grupa miłośników Legacy.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

W dzień sądu

Czy ktoś ma wrotkę?” – Nieznany Gracz EDH, w którego wcielamy się podczas każdej rozgrywki Commandera i sytuacja wymaga wyczyszczenia stołu, Anno Domini 2018.

Ten tekst omawia wraciaki w EDH. Może kogoś z was zainspiruje do zmian w decku lub podrzuci wam jakiegoś dzikiego techa.

Ukryte niebieskie klejnoty

Ciekawe kartony w niebieskim? Force of Will. Jednak co się stanie, gdy poszukamy głębiej, pod kątem commandera? Format kryje wiele perełek, które tylko leżą i czekają w pudłach z crapem, aż ktoś je włoży w koszulki. Tu kilka przykładów z omówieniem.

Przygody z deckbuildingiem

Sheldon Menery pomaga nam nauczyć się myśleć o deckbuildingu, czyli czymś co w Commanderze jest istotną częścią całej zabawy. Można tu też wejść dla decku na Kresh, the Bloodbraided.

Budżetowy Commander – Licia, Sanguine Tribune

Jakby komuś jeszcze brakowało wąpierzowych wrażeń po ostatnim limited – oto wąpierzowy commander. Wersja budżetowa? Jest – czyli przystępnie dla nowych. Stare kartony z dziwnymi opcjami, których nikt nie rozumie? Jest – czyli przystępnie dla Edehowych wyjadaczy.  Jest czym wygrywać? Jest – więc da się tym też grać. Enjoy!

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Najlepszy removal

Alex Ullman i jego rozważania o aktualnym stanie meta i karcie, która w Pauperze sprawdza się teraz najlepiej jako removal. Tak, to niebieska karta. Nie, nie jest to Force of Will, choć z FOWem ta karta – z racji na swój kolor – dobrze działa. A dlaczego ta karta – sprawdźcie jaka w tekście – jest tak ważna? Kliknijcie w link.

Gorąco za Teachingsami

Okazuje się, że Brian DeMars stał się fanem paupera. Miło. I co ciekawe, bardzo podobają mu się Teachingsy. Jeśli więc chcecie poczytać o tej talii, kliknijcie w link.

Wybierz pauperowy deck dla siebie

W tym tekście autor pomaga nam przełożyć doświadczenia z innych formatów na Paupera. Jeśli więc lubicie grać jednym z trzech decków – Merfolkami, draw-go kontrolą lub Ponzą – to tu dowiecie się jaki deck z Paupera jest dla was.

Ciekawe decki:

 

INNE

Vorthosowa historia sztuki – Merfolki

Myk, kolejny Vorthosowy kącik. Tym razem na ruszt nabito ryby – Merfolki, szykujcie się na solidne omówienie. Skąd zaczerpnięto, skąd się wywodzą, gdzie je można spotkać? Kieszonkowa encyklopedia na temat merfoli, okraszona ładnymi obrazkami.

Zrozumieć standingi – część 2 Czytanie Standingów

Reid Duke kontynuuje temat sprzed poprzedniego tygodnia. Tym razem oferuje szereg praktycznych uwag na temat tego jak czytać standingi. Polecamy wszystkim, którzy chcą brać udział w dużych turniejach.

Przewidując Dominarię… i to co za nią

Jeden z tych tekstów, które gorąco warto polecić, bo choć to tylko spekulacje, to Beck Holden zdążył już celnie przewidzieć dalszy rozwój fabuły. Jego koncepty są ciekawe, nawet jeśli nie będą trafne. Ładnie sklejają też przeszłość – sagę Weatherlight – z teraźniejszością – czyli Gatewatchem i Bolasem. I wybiegają poza Dominarię.

Wspomnienie zbyt bolesne, by ujrzeć światło dzienne

Sam Keeper drąży temat Jace’a, któremu Ixalan chyba przyniósł nowych fanów. Oczywiście, narzekacze dalej będą narzekać, ale to nie jest tekst dla hejterów Jacka. Dla tych co go ubóstwiają też nie. To ciekawy tekst dla miłośników fabuły, którzy… jak Keeper lubią drążyć temat.

Lekcje z Great Designer Search 3 – analizując porażki

Autor tego tekstu dzieli się swoimi wrażeniami z udział w GDS. Trochę można się dowiedzieć na temat tego konkursu. Ale ten tekst to także lekcja tego jak radzić sobie z porażkami. Jak chcecie się dowiedzieć o GDS 3 więcej, to MaRo opisuje na stronie Wizardów jak wyglądał etap z esejami i o co pytano. Sam udziela też własnych odpowiedzi na pytania.

Zdegenerowane combo z RIX

Taka tam sympatyczna ciekawostka dla miłośników combosów. Nic nadzwyczajnego, ale jest tu parę ciekawych opcji do zabawy i to nie tylko do Standardu, choć to właśnie ta pierwsza opcja – pod arystokratki – wydaje się najbardziej interesująca.

Stan Programu

Kilka njusów, z czego najciekawszy to ten o zarejestrowaniu przez Wizardów trademarków i stron, co może wskazywać na nowe produkty, o których pewnie niedługo się dowiemy. W sekcji opinii Jahn jak obiecywał opowiada o ekonomii MTG Areny. W deckach Mono Red w T2, Temur Stompy w Modernie, Goblin Aristocrats w Pauperze, Death and Taxes w Legacy i Oath of Druids w Vintage. Ceny kończą temat.

 

G Finanse G

 

Pauperowo-edhowe crossover

Jason Alt omawia kilka atrakcyjnych kart z Paupera, które mogą się wydać atrakcyjne także EDHowcom. To wszystko oczywiście w kontekście finansowym.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

 1. Bedlam Reveler (Eldritch Moon)
 2. Rekindling Phoenix (Rivals of Ixalan)
 3. Goblin Lore (Tenth Edition)
 4. Kumena, Tyrant of Orazca (Rivals of Ixalan)
 5. Jadelight Ranger (Rivals of Ixalan)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

ceny po pro tour rivals of ixalan / rix

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze