Przegląd Prasy #212 – 2017 Magic Online Championship

Nic się nie działo w ostatnim tygodniu. No, dobra, przesadzamy. Cały tydzień należał do spoilerów Masters 25. I to w sumie największy i najbardziej emocjonujący temat. Poza tym mieliśmy prestiżowe 2017 Magic Online Championship. Polaków nie było, więc się specjalnie nie podniecaliśmy, ale to ważny temat – więc warto odnotować.

W pozostałych tekstach – jakoś tak trochę nijako. Mało naprawdę dobrych materiałów jeśli chodzi o formaty, ale z jakiegoś powodu obudzili się za to miłośnicy magicowe lore i vorthosi. Oni się sporo naprodukowali – więc jeśli magicowa fabuła was jara – ten przegląd jest dla was. Miłej lektury życzymy jednak wszystkim.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

2017 Magic Online Championship

Dimitry Butakov wygrał mały, ale prestiżowy turniej, na którym było kilku prosów… no ok, sami prosi byli. W ostatni weekend mieliśmy modernowy turniej, na którym grano mistrzostwa online’owe naszej karcianki. Decki możecie sobie zobaczyć tutaj. Lista graczy krótka, ale za to nagrody wysokie. Choć więc nie było Polaków, to chociaż stawka była wysoka. Niestety, decki były dość zachowawcze i bezpieczne. W efekcie wygrały bogle. Świecie, dokąd zmierzasz? A swoją drogą, Butakov to doświadczony gracz i grinder, którego spotkać możecie online dość często, więc jeśli nie znaliście do tej pory – nie dziwcie się, że wygrał.

Pauper Challenge 5 marca

Niby nic wielkiego, ale… zawsze to jest kilka rund konkretnego grania na poziomie i sukcesy Polaków warto odnotowywać. W ostatnim pauperowym Top8 Challenge’a znalazło się dwóch rodaków. Co więcej, jeden z nich, DissonancE, wygrał cały turniej. Gratulujemy.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Enigmatyczne 25 urodziny

Wizardzi ogłosili, że ogłoszą więcej wkrótce, bo szykuje się świętowanie rocznicy karcianki. Z tej okazji ma być mnóstwo ciekawych rzeczy i świętowania na całym świecie. Podano gdzie i kiedy będzie można z Wizardami zjeść urodzinowe ciacho – w Europie najbliżej nas będzie to Grand Prix Barcelona 29 czerwiec – 1 lipiec. Szykujcie bilety. Bo tak poważnie mówiąc, ogłoszono że w czasie tych eventów będzie grany Rochester draft Beta i Unlimited. Yup, nie przesłyszeliście się. Oczywiście miejsca ograniczone, żeby się dostać trzeba będzie wygrać Sealed, ale poza tym – fajnie tak świętować.

Pełen Spoiler Masters 25

Jest, jest, jest. Nareszcie wiemy co będzie w Masters 25. Mamy pełen spoiler. A przy okazji, tutaj możecie zobaczyć tokeny z Masters 25.

Plane Shift: Ixalan – pdf

Jeśli czekaliście na opracowanie Ixalanu pod kątem Dungeons and Dragons, to się wreszcie doczekaliście. Link prowadzi was do PDFa, w którym temat został drobiazgowo omówione i teraz możecie łączyć Magica z DDkami. Miłego erpegowania.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Wrong Turn Party 7 – 16-18 marca Trzcianka

Team Wicked Wizards & Sklep Chaos Games zapraszają na Wrong Turn Party numer 7.  Zimowy Zły Skręt to dwa PPTQ oraz nieco odświeżony Tarmogoat, wzbogacony o udoskonalone nowości z poprzedniej edycji. To turnej niesankcjonowany i dla osób pełnoletnich, ponieważ odbywa się późnym wieczorem. Data WTP pokrywa się z premierą Masters 25, więc już w piątek będzie można wypróbować nowy produkt!

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE od organizatora

Spoiler
KIEDY: 16 – 18 marca 2018

GDZIE: Agroturystyka Makowscy, ul. Ogrodowa 15, 64-980 Trzcianka

NOCLEGI: Baza noclegowa znajduje się w tym samym miejscu, w którym odbywa się nasz event. Więcej na temat warunków noclegowych można dowiedzieć się na fanpage’u https://www.facebook.com/PensjonatMakowscy/?fref=ts lub pod numerem telefonu 608 696 322 (Mr Toster) – pod tym numerem dokonacie również rezerwacji. Ponieważ miejsca do spania w pokojach/kapsułach są limitowane, zalecamy nie zwlekać z rezerwacją noclegów do ostatniej chwili! W sobotę i niedzielę przewidywane są przerwy obiadowe w granicach 14:00 – 16:00. Jak zawsze możecie liczyć na Obiady od Pani Ali, więc z głodu nie umrzecie ;)

GŁÓWNE TURNIEJE:

Piatek, 16.01.2018

TARMOGOAT CUP VII
Start: 21:00+
Format: Standard*
Wpisowe: 60 pln (ZMIANA!)
Nagrody: Całość Wpisowego pomniejszone o koszty organizatora.

*TGC nie jest sankcjonowany, Obowiązują specjalne, zmodyfikowane na potrzeby turnieju Floor Rules podane przed rozpoczęciem turnieju. Struktura turnieju to (niezależnie od liczby uczestników) 4 godzinne rundy swissa i top8 bez limitu czasowego. Turniej dla osób pełnoletnich z silną wątrobą, nielichymi płucami i żelazną psychiką. Może zawierać orzeszki.

Sobota, 17.03.2018

Preliminary Pro Tour Qualifier do Mineapolis.
Start: 11:00
Format: Sealed (XLI-RIX) + top8 draft
Wpisowe: 110 pln
Nagrody: 3 boostery od gracza do puli

Niedziela, 18.03.2018

Preliminary Pro Tour Qualifier do Mineapolis.
Start: 11:00
Format: Standard (T2)
Wpisowe: 50 pln
Nagrody: 3 boostery od gracza do puli

SIDE EVENTS:

Informacje o specjalnych side eventach będą dodawane regularnie na naszym FB fan page’u. Na życzenie graczy (jeżeli zbierze się co najmniej osiem osób) możemy odpalić Wam sankcjonowany turniej w dowolnym formacie.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Sideboardowanie się w Mastermind Rampie

Wielokolorowa konstrukcja, Mastermind Ramp – dużo kart o wysokim koszcie wrzuconych w celu dużych efektów. Zbudowane w oparciu o Mastermind’s Acquisition ma za zadanie wyciągnąć dodatkowy wincon, bądź odpowiedź. Problem powstaje wtedy, gdy nawet w pierwszej grze mamy dostęp do sideboardu – jak się sideboardować, gdy możemy sięgnąć po absolutnie dowolną kartę? Odpowiedzi znajdziecie w linku.

Rozkładając Rivalsowy Standard na czynniki pierwsze

Ostatnio Medżik kręcił się ewidentnie wokół moderna, ten trend zamierza przełamać Brian Braun swoim artykułem na temat Standardu. Co dokładniej daje nam ten materiał? Przede wszystkim spisy, decklisty i podejmowanie wyborów, wszystko zawarte w ramach opowieści na temat kilku eventów.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Nowe i innowacyjne decki Moderna

Ostatnie zmiany modernowe dają się odczuć jeszcze dzisiaj, w momencie, gdy non stop na światło dzienne wychodzą nowe konstrukcje. Co ciekawego zmieni się w starych, dobrze znanych konstrukcjach, za sprawą Jacka 2.0 i Bloodbraid Elfa? Co nowego zobaczymy skaczącego po stołach? TCGPlayer zebrało do kupy kilka wypływających spisów.

10 przydatnych interakcji w Modernie

Masa przypominajek na temat tego, co może wydarzyć się na modernowym stole – począwszy od rośnięcia Goyfów i shadowów, poprzez bounce, na kaskadzie kończąc. Materiał dla każdego, kto gra raczej rekreacyjnie i przez mniejszą ilość styczności z grą może zapomnieć o paru rzeczach.

Sideboardowanie się w dredge’u

Zen Takahashi pokazuje nam jak się sideboardować. W praktyce wiele treści pisanej tu nie ma, ale jest dokładna rozpiska w zasadzie na każdy archetyp. Normalnie pewnie byśmy z tego względu olali, ale rozpiska sprawia imponujące wrażenie – rzadko kiedy dostajemy aż tak wiele archetypów wymienionych. Jak bardzo są to jednak sensowne porady… najlepiej zapytajcie jakiegoś eksperta od Dredge’a.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Archetypy Rivals of Ixalan – WG, Piraci i Merfolki

Znowu siadamy do Limited – po kolei sprawdzane są karty będące lepsze lub gorsze, w konkretnych archetypach. To omówienie może stać się dobrym wstępem do formatu, jeśli jakimś cudem granie RIXa was jeszcze ominęło lub nie ogarniacie tego środowiska za dobrze.

 

 LEGACY/VINTAGE

W tym tygodniu nie wyhaczyliśmy żadnego ciekawego tekstu do tych eternali.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

10 niebieskich combo

Też kochacie zamęczać swoich znajomych super-hiper-nieskończonymi combo w Commanderze? Jeśli nie, lub jesteście tymi znajomymi, to omińcie ten artykuł szerokim łukiem. Drobny poradnik w jaki sposób wykorzystać niebieski kolor w innym celu, niż Counterspell.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Stan Paupera przed Masters 25

Nowe dodatki w grach to taki nowoczesny rodzaj Świętego Mikołaja – coś przynoszą, natomiast to, czy było nam to potrzebne okazuje się po pewnym czasie. Jak sprawa się ma do A25? Grzecznie uprzedzamy, że nie znajdziecie tam jeszcze łamiącego metę decku na Relentless Rats.

Pauperowy Elfball – nie jest łatwo być zielonym

Pauperowe Elfy – spis, side, gra i trudności jakie miewa ten deck. Elfy przez lata owszem, zmieniały się, jednak ostatnia karta, którą dostały do spisu to Iconic Mastersowe Lead the Stampede, prosto ze scarsowego Mirrodinu. Pomimo to, jest to archetyp, który daje o sobie znać i nie ustępuje pola w Pauperowej mecie.

 

INNE

Ekonomia MTG Areny i przyszłość magicowego esportu

Magic: the Gathering powoli przekracza coraz to nowe stopnie przeniesienia się na ekrany komputerów i urządzeń mobilnych jako samodzielne gry. Ostatnio coraz głośniej jest na temat M:tG Areny, która niedługo zakończy okres Closed Beta. I z tej okazji dostajemy tekst, w którym jest trochę o ekonomii gry, a trochę o korzyściach jakie Arena powinna mieć dla esportowej sceny.

Time Spiral i Mending

I myk, 5 minut dla lore naszej ulubionej karcianki. Kto, gdzie i co zrobił, parę słów na temat Planar Chaosu, w tle śmigający Jhoira, Teferi, Bolas, Freyalise i reszta ferajny. Wszystko się sprowadza do tego, że Wizardzi chcą usprawiedliwić bany tym, że w M:tG jest to naturalna kolej rzeczy, za sprawą Mendingu – ale poważniej mówiąc, solidne – jak zwykle na salwacji – omówienie ostatniej wizyty na Dominarii od strony jej historii. A że to był czas właśnie Time Spiral i Mending, to jest tam naprawdę wiele absurdalnych rzeczy.

Wywiad z Alison Luhrs

Wywiad z Alison Luhrs, będącą osobą odpowiedzialną za design M:tG pod kątem budowania świata i kreatywnego nazewnictwa kart. Dzieli się z nami informacjami na temat Jacentego, Vraski, ich relacji i najsłodszego dinozaura w secie. Enjoy!

Commonowy Cuboid

Udało Ci się wreszcie wyciągnąć na kremówki tę laskę z piątej A i nie masz pojęcia co dalej? Siedzicie w cukierni i rozmowa średnio się klei, zapowiada się na to, że znowu będzie wtopa i kolejne Walentynki będą spędzone przed ekranem komputera? Na takie momenty przydaje się Cuboid! Cube zawierające 100 Commonów, przeznaczone dla graczy niechcących wydawać dużo na karty i mających chwilę wolnego czasu. Przeczytaj już teraz, aby zobaczyć jakie to proste! Dla miłośników nietypowych formatów… ale to chyba już się zdążyliście zorientować po tej zapowiedzi.

Ze stolika MTG na MTGO

Różnice pomiędzy graniem Online a przy prawdziwym stole w miejscowym sklepie są dość widoczne – przede wszystkim dostępność możliwości grania. Jednak, czy multum klikania i konieczność dobrej znajomości programu przewyższa nad emocjami przy zagrywaniu gamebreakera wraz ze znajomymi? O tym wszystkim i przede wszystkim o kliencie – Jaroslava Stefankova.

Pięć słońc, pięć elder dinków

Cykle w M:tG zawsze odgrywały ważną rolę – Pauperowe kółka protekcji, therosowe Eidolony, Charmy bądź Commandy. Ich głównym zadaniem było dawanie czegoś każdemu z kolorów na mniej więcej podobnym power levelu. Wraz z kolejnym dodatkiem, mamy kolejny cykl – Starsze Dinozaury. I jak się okazuje czerpie on pełnymi garściami z historii środkowoamerykańskich Indian. Jest okazja, aby się dowiedzieć czegoś ciekawego o tamtej kulturze.

Tajemnicza sprawa trójpalczastego dinozaura

Jak Magic i archeologia się ze sobą łączą? Co ciekawego jest w trójpalaczastym dinozaurze? I dlaczego Zacama jest tak fajna, a Gishath jednak aż tak dużego wrażenia już nie powinien na was robić? Jeśli lubicie Magica i dinozaury, to ten tekst jest właśnie dla was. Kliknąć warto choćby po to, aby zobaczyć rekonstrukcję pływającego Spinozaura.

Krótka historia magicznych publikacji od Alphy do Apocalypse

Jeszcze jeden tekst, w którym dostajemy omówioną historię Magica i vorthosowe klimaty. Tu Sam Keeper przedstawia początki Wizardów w produkowaniu Magicowych opowieści. Po Apokalipsie lore przeszło ewolucję i zmieniło się podejście do przedstawiania kart i samej historii. Tekst krótki, ale jest trochę ciekawostek – wiedzieliście, że kiedyś Gerrard Capashen był nielubianą postacią… i dziś to trochę przypomina hejt na Jace’a. Powody są podobne.

W ogniach przyszłości

Zauważyliście, że to co na kartach we flavorze RIX nie do końca zgadza się z tym co w Magicowej historii? Jeśli nie, to zwracamy na to waszą uwagę. Ten tekst pokaże wam w czym rzecz i może przekona was, że nie ma powodów do niezadowolenia. Jest jednak ciekawe, że wiele z tego, co pokazano nam na kartach, po prostu się nie zdarzyło.

To nie było nawet najgorsze pytanie – GDS3

Matt Sperlin znowu wkurzony. Znowu krytykujący. I tym razem chodzi o pytanie z Great Design Search, ale nie o to, o które ostatnio było sporo emocji. Chodzi o takie inne pytanie. Jaki z nim problem i co źle zrobili Wizardzi – to właśnie w tym tekście.

Stan Programu

Jahn w sekcji opinii skupia się na Challenger deckach, dość dokładnie je opisując i dając nam króciutką historię o pewnym graczu na GP i jego preconstructed decku. Sekcja njusowa trochę szczątkowa, ale sekcja opinii to wynagradza. Serio. I wychodzi, że może Challenger decki to najlepsze precony do T2 jakie kiedykolwiek dostaliśmy, ale na FNMach wcale nie musi być tak różowo. W deckach RG Monsters w T2, UR Delver w Pauperze, UW Stoneblade w Legacy, a na koniec są ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

(Za)Wartość Masters 25

Salwacja dała nam tekst, w którym możemy sobie zobaczyć czy i jak bardzo się opłaca kupować boxy Masters 25. Jak się okazuje – i się opłaca, i się nie opłaca, przy czym tę drugą rzecz wybija nawet bardziej poniższy tekst. Bo z jednej strony, w Masters 25 JEST spore value, ale z drugiej strony…

Nie wszystkie reprinty są takie same

SaffronOlive pisze o Masters 25… ale zarazem nie o Masters 25. Ciągle czekamy na jego tekst o EV dodatku, ale póki co dostajemy tekst o przedrukach i zmianie podejścia Wizardów – to już nie goyfy, nie liliany, karty, które wszyscy chcą, a recruiterzy, mana drainy i inne rzeczy, których chce tylko niewielka stosunkowo grupa graczy. O tym co to znaczy i jaki problem z przedrukami mają Wizardzi dowiecie się z linkowanego tekstu.

Challenger decki i co dla was znaczą

DJ Johnson opisuje nam swoje podejście do cen w kontekście Challenger decków. Myślicie, że każe wam sprzedawać zaraz Chandry, Hazorety, Balisty i Fatal Pushe? Niekoniecznie. Po szczegóły odsyłamy do tego krótkiego tekstu.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Liliana of the Veil (Innistrad)
  2. Rekindling Phoenix (Rivals of Ixalan)
  3. Rishadan Port (Mercadian Masques)
  4. Imperial Recruiter (Masters 25)
  5. Imperial Recruiter (Portal Three Kingdoms)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

Magic Online Championship vs indeksy mtg

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (