Przegląd Prasy #218 – Grand Prix Hartford i Sydney z pierwszą kobietą w Top 1

Wizardzi zafundowali nam modernowe Grand Prix Hartford oraz Grand Prix Sydney w Team Unified Modern i to tuż przed prereleasami Dominarii. Było się czym ekscytować. Grand Prix Hartford pokazało jak wygląda aktualne meta w Modernie… przynosząc zarazem zaskakujący rezultat. No bo kto by się spodziewał wygranej… o tym w przeglądzie. Z kolei w Sydney stała się historyczna chwila. W zwycięskiej drużynie była Jessica Estephan i jest to pierwsza kobieta w Magicu, której udało się wygrać GP.

A co poza tym? Tak w sumie poza tekstami o magicowym lore jakoś nienadzwyczajnie. Coś tam jednak ciekawego się znalazło, więc zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu. Ten zaś sponsorowany jest przez Belzenloka. I Yargle’a – dwie kreatury o najbardziej memogennym potencjale z Dominarii.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Hartford

Długo by opowiadać o Grand Prix Hartford, bo turniej wywołał sporo emocji i nawet sporą grupkę widzów zebrał. Grano oczywiście Moderna a całość wygrał Matt Nass z Krark Ironworks Combo. Grało aż 1800 graczy, pokazujących całkiem szeroką paletę meta. W top 16 skończyło 15 różnych archetypów. Decklisty z Top 8 znajdziecie tutaj. Decklisty z Top 9-16 tutaj. Nass pokonał w finale Michaela Mapsona z Amulet Titanem.

Grand Prix Hartford pokazało jak fajny i zróżnicowany jest Modern. Z drugiej strony pokazało też jego aktualne problemy, co widać chociaż na przykładzie Hollow One decków. Świetnie to ilustruje poniższa sytuacja.

Dzięki Modern Rewolucji i Jakubowi Kozakowi mamy piękna ilustrację do meta Moderna i samego Grand Prix Hartford.

Grand Prix Sydney

350 drużyn ruszyło na podbój Grand Prix Sydney, gdzie w cieniu Grand Prix Hartford grano Team Unified Modern. Ostatecznie topka – decki z Top 4 tutaj – okazała się taka:

1: BR Hollow One — Humany — Green Tron
2: RG Tron — Affinity — Grixis Control
3-4: Titanshift — Dredge — Humany
3-4: Living End — Blue Moon — Humany

W zwycięskim teamie obok dwóch australijczyków, Ryana Lewis-Jonnsa  grała Jessica Estephan. Jest to pierwsza kobieta w historii Magica, która wygrała turniej rangi Grand Prix.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Bany z Dominarią

Wizardzi ogłosili, że Jace, the Mind Sculptor został zbanowany w Modernie. No dobra, żartujemy. Nie było banów. Nie ma komentarzy. Za to zdecydowaliśmy się zbanować grupę Modern Rewolucja. Najpierw bana dostali admini, a potem dostała cała grupa. Następnie odbanowaliśmy Stoneforge Mystica. Na koniec sami się zbanowaliśmy.* 'Also Yargle’.

*A tak poważnie, to keep up the good work, doceniamy i zachęcamy wszystkich entuzjastów moderna do zawitania w progi Modern Rewolucji. Admini doskonale spamią modernowymi njusami i ciekawostkami. Ludzie medżika, idźcie w ich ślady i bądźcie aktywni w społeczności.

Bany w 1vs1 EDH

A mówiąc poważniej, to w formacie – niestety – chyba już przez nikogo nie kochanym i zapomnianym, a granym w tej formie wyłącznie na MTGO, bo to w końcu wersja EDH 1vs1 na MTGO, to bany poszły i to ostro. Pojawiły się też unbany.  Po szczegóły zajrzyjcie do linku, jeśli temat was w jakikolwiek sposób grzeje.

Powrót na Dominarię – epizod 5

Jhoira spotyka się z Ajanim, następnie spotykają się z Gideonem i Lilianą, którzy wcześniej spotykają się z anielicą i ponoć wielkim halo jest to, że nikt nie ginie. A chociaż dość zdawkowo i ironicznie opisujemy kolejny odcinek magicowej fabuły, to jednak przyznajemy, że jest całkiem fajnie napisany. I mocno pcha fabułę w konkretnym kierunku. Od większych spoilerów jednak uciekamy. Sami sprawdźcie co i jak. No i w sumie ok – zdradzimy wam jedną rzecz. Nasi bohaterowie nie spotykają się w tym odcinku z Yarglem.

Zawartość Planeswalker decków Dominarii

No i mamy zawartość decków z Dominarii z walkerami – Teferim i Chandrą. W sumie nic nadzwyczajnego, ale odnotować należy.

Tokeny Dominarii

I jeszcze żebyście nie przegapili, bo spoilery spoilerami, a wiemy, że amatorów tokenowych grafik tam trochę mamy. Dlatego jeśli macie ochotę zobaczyć, jakie one są, to tu link. Przy okazji – z Dominarią liczba wersji tokena Saprolinga ponoć się podwoiła. A, no i na marginesie. Pełen spoiler Dominarii też jest już dostępny.

Twórca contentu Areny

I wy dzisiaj możecie stać się osobami tworzącymi MTG Arenę! Jak? Właśnie tak, jak w linku napisane. Wizardzi zaczęli nowy program partnerski wspierający graczy dla Areny i streamujący powinni się nim zainteresować, bo można dostać jakieś profity. Program budzi też pewne kontrowersje. Obie rzeczy ładnie objaśnił Rich Stein. Do jego tekstu też warto zajrzeć jeśli temat was zainteresował.

Oficjalny merch na Europę

Komu koszulkę, komu? Wizardzi wprowadzają oficjalne licencjonowane produkty związane z Magiciem dla europejskiego rynku. Może kogoś to zainteresuje, więc dajemy znać.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Mistrzostwa Polski Magic the Gathering 2018

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Magic the Gathering będą organizowały sklep Strefa MTG z Warszawy oraz Merfolk z Pruszkowa. Z informacji, które można było podać do tej pory, znamy tylko datę i miejsce mistrzostw. No i znamy też promki – Flooded Strandy z alternatywnym artem. Wszelkie pozostałe informacje – zapowiadają organizatorzy – pojawią się niedługo.

DATA: 20-22 lipca 2018
MIEJSCE: Hotel Sangate, ul. Komitetu Obrony Robotników 32 Warszawa

East Side Open 12-13 maja

Na razie organizatorzy raczą nas tylko taką zajawką:

Zapraszamy na największą imprezę MtG po wschodniej stronie Wisły!

Dzięki współpracy 3 sklepów MtG z dwóch województw – Wargamer Lublin, e-Legion.pl ze Świdnika, oraz GameKeeper Sklep z Rzeszowa powstaje niesamowity event! 3 PPTQ w dwóch formatach! 36 godzin MtG bez przerwy! Side eventy, oraz turnieje specjalne. Wszystko to w klimatyzowanej sali, w sercu Lublina!

Więcej szczegółów co do miejsca i atrakcji podamy już niebawem.

Już dzisiaj pomyślcie o przyjeździe do Lublina na weekend 12-13 maj. Na prawdę warto!

A Ty zagrasz z nami ?

MTG Paprykarz #5 – RPTQ, PPTQ, LCQ, 3xMKM Trial – 22-24 czerwca

Rozpoczęła się prerejestracja na MTG Paprykarz #5 – RPTQ, PPTQ, LCQ, 3xMKM Trial! Organizatorzy przypominają, że na turnieju można płacić wyłącznie gotówką! Albo w Yarglach.

Szczegółowe info od organizatora w spoilerze.

Spoiler

(1) – Aby się prerejestrować i zapłacić mniej za wybrany turniej, prosimy o wpłacenie całości kwoty wpisowego do dnia 10.06.18. Przykładowo: koszt prerejestracji całego teamu na RPTQ wynosi 160 PLN i taką kwotę należy wpłacić.

(2) – W tytule przelewu wpisujemy nazwę turnieju za jaki płacimy oraz podajemy swoje imię i nazwisko, np.: „RPTQ, Kuba Kozak”.

(3) – Jeśli płacicie za więcej niż jeden turniej, koniecznie wpiszcie za jaki, np.: „LCQ, PPTQ, Patryk Stachewicz”.

(4) – Wpłacając na RPTQ nie musisz podawać nazwisk całej drużyny, wystarczy Twoje! W trakcie rejestracji na miejscu (w dniu turnieju) potwierdzicie obecność wszystkich graczy, podajecie ich nazwiska i odbierzecie przygotowane dla was gadżety!

(5) – Aby mieć pewność, że zostaliście prerejestrowani, wyślijcie potwierdzenie przelewu na adres: maciej.myszkowiak@gmail.com. Otrzymacie maila zwrotnego z potwierdzeniem wpisania Was na listę.

(6) – Jeśli chcesz zapłacić w euro, kliknij w link na fanpage’u wydarzenia.

DANE DO PRZELEWU:

Maciej Myszkowiak
UL. Boryny 54/26
70-017 Szczecin; Polska

Numer konta (mbank):
70 1140 2004 0000 3002 7758 2936

—————- !!! UWAGA WAŻNE !!! —————-

Wpłacenie pieniędzy na konto nie zwalnia Was z podejścia do stolika sędziowskiego i zgłoszenia, że jesteście na miejscu! Musicie też odebrać gadżety!

Masz pytania pisz: maciej.myszkowiak@gmail.com

DO ZOBACZENIA NA TURNIEJU!

Wspierają nas: Ultimate Guard, MTG Spot, Cardmarket-Magic, Wrota, Psychatog.pl, Playmaty.pl || Organizator: Maciej Myszkowiak

 

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Perfekcyjny przewodnik po UB Midrange

Grzesiek Kowalski serwuje nam przewodnik jednym z topowych decków w T2. Jest jeszcze trochę czasu, więc jeszcze możecie skorzystać z jego rad i spróbować powygrywać Scarab Godami. W tekście oprócz opisu decku jest także o sideboardowaniu się – jak to w przewodnikach po taliach.

Wszystkie legendy, których potrzeba do Standardu Dominarii

Czego potrzeba standardowi? Legend. Podobno. Jakie są to legendy? Adam Yurchick zebrał dużą liczbę legendarnych kart, każdą z nich rozważając pod względem przyszłego standardu. Cóż, póki co, żadna z nich nie miała buyoutu, więc jest jeszcze czas uzupełnić kolekcję kart do standardu.

Dominaria – niedoceniane i przeceniane

Nie wszystko zostało na początku docenione. Tak jak do czasu pójścia na studia nie jadłem mrożonych pierogów z biedry, kosztujących niecałe 5 ziko za kilogram, tak i dzisiaj jesteśmy świadkami niedocenienia niektórych kart z Dominarii. Tutaj – w ramach spoilera – chodzi np. o niektóre Sagi. Sprawa tak samo działa w drugą stronę – Cabal Stronghold jest zdecydownie przehajpowaną kartą z Dominarii. W moim przypadku, była to mrożona pizza z biedry – Michał.

Ulepszenia Challenger Decków

Na stronach goldfishów pojawiły się teksty jak budżetowo i nie tylko ulepszyć Challenger Decki do T2. W serii artykułów dano nam bardzo sensowne omówienie tego produktu i sensowności poszczególnych talii.

Challenger decki – Approach vs Counter Surge

A skoro o Challenger deckach mówimy, to Karwiapo przetestował z kolegą Second Sun Control z Counter Surgem. Macie okazję zobaczyć jak decki te zachowują się w praktyce.

Ciekawe decki:

 

MODERN

5 modernowych decków, które mogą wygrać GP Hartford

“Człowiekiem jestem, więc wszystkie Caverny dają na mnie manę”.

Cóż, już wiemy, że to nie będzie motto tego Grand Prix. Może i nie następnego. Przed wami 5 wytypowanych konstrukcji przez Briana Braun-Diuna. Gdzie miał rację, gdzie popełnił gafę? Warto sprawdzić w kontekście Grand Prix Hartford.

Budżetowe Mardu wampiry

Chyba większość z nas miała kiedyś ochotę złożenia talii na jakimś konkretnym Tribe. Domieszka flavoru z solidnymi efektami, czego chcieć więcej? Na łamach portalu Channel Fireball SaffronOlive machnął Wampirzy deczek – czy sprosta on modernowym standardom? Budżet jego siłą i nawet jeśli krzywicie się na widok tej talii, to jednak pamiętajcie, że wampiry są popularnym tribalem, a jeśli to zachęci jakichś nowych graczy do zabawy z modernem, to tylko tym lepiej.

Modernowe karty z Dominarii

Nowy dodatek to nowe dodatki do moderna! Jak sądzicie, co zagości w spisach? Jeff Hoogland was wyręczył. Możecie teraz zastanowić się nad tym, jakich wyborów dokonał. Tekst krótki, ale jako starter do dyskusji może się nada. Jest też tekst Jordana Boisverta w podobnym duchu.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Archetypy limited Dominarii

Kolejny artykuł z Salvcji, kolejny uśmiech na mojej twarzy. Tym razem nie będę wspominał, jak bardzo przyjemnie je się czyta, ze względu na obszerność materiału i widoczne, długie godziny pracy (whoops, właśnie to zrobiłem!). Artykuł prezentuje serię archetypów występujących w Dominarii. Biorąc pod uwagę nadchodzące Prerelease, jest to obowiązkowa lektura dla wszystkich. Choćby jako wstęp do dalszych analiz dodatku – Michał.

 

 LEGACY/VINTAGE

20 najlepszych decków w Legacy – 20 do 11

Brian DeMars opisuje i układa w ranking decki z Legacy. Daje każdemu z nich krótki opis. To pierwsza część tekstu  i dobra okazja, aby przekonać się jak wygląda meta i możliwości formatu.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Zapytaj Commander Rules Committee o… za wyjątkiem Sheldona Menery’ego

Dziś pytanie, dziś odpowiedź – te traumatyczne słowa wypowiadał mój nauczyciel do matematyki, kiedy odpytywał klasę. To mam już za sobą. Sama formuła może się jednak sprawdzić i to w bardziej przyjemny sposób, czego dowodem ten tekst, w którym członkowie ciała zarządzającego formatem i banlistą odpowiadają na pytania internautów. Dla jednych pytań warto wejść, dla innych nie, ale fakt faktem – dobra okazja, aby bliżej poznać pozostałe twarze CRC poza Menerym – Emil.

Ciekawe decki:

 

BRAWL

Nadal czekamy na ciekawe teksty, a w międzyczasie – jeden deck.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Przegląd pauperowej Dominarii

Alex Ullman omawia najnowszy dodatek pod kątem jego potencjału w Pauperze. Jest parę kart, które mogą chwycić i które są ciekawe. Warto zajrzeć jak siedzicie w formacie.

Czy UR Delver to najlepszy deck w formacie?

Brian DeMars wreszcie opisuje tego słonia w składzie z porcelaną. Fajnie zobaczyć spojrzenie nowicjusza – w formacie – na tę talię. A przy okazji mamy też odniesienie się do słów Ullmana z poprzedniego tygodnia o banach dla niebieskiej karty.

Ciekawe decki:

 

INNE

Magic: the Gathering Rules Pl – grupa na FB

Żenia Starodiedov, od niedawna sędzia drugiego poziomu, wyjaśnia nam na tej strony zasady Magica w języku polskim. Stronka przyda się graczom, którzy chcą lepiej się znać na zasadach, ochotnikom, pragnącym zostać sędziami, oraz obecnym sędziom, którzy chcą od czasu do czasu ćwiczyć.

Jak klikować i być klikowanym?

Clique – miły moderniasty koleżka, który chroni nas przed wybuchowymi Combo wrzucając rzeczy w bottom, lata i się przekręca. Problem może pojawić się wtedy, gdy chcemy go właściwie. Czy musi iść tylko w przeciwnika? Może lepiej poprawić nim swoją rękę? Przede wszystkim, da się go opanować do perfekcji. Tekst pokazuje też jeden z piękniejszych momentów turniejowych, a także kontrowersje jakie klika w związku z tym wywołuje.

Wprowadzenie do Magic Areny z RDW

Mamy nadzieję, że nie znudził was Ramunap Red w Standardzie, bo mamy dla was kolejnego – tym razem na ekranie komputera. Jakby nie patrzeć, jest to świetny motyw do wejścia w klimat Areny. Red i sytuacja metagame Areny zostały tu bardzo fajnie opisane. Goldfish znowu dostarcza.

Historia w dominariowym lore

Po kolei, krok po kroku wyjaśniona historia Dominarii, w oparciu o karty. Materiał zrobiony bardzo przyjemnie – nie jest to zwyczajna ściana tekstu jak zazwyczaj, tutaj do dyspozycji mamy też obrazki, aby nie męczyć się za bardzo. Niektóre opisy są pięknie ironiczne. Inne dają sporo wiedzy. Jedna z lepszych rzeczy w tym przeglądzie. Also Yargle.

Phyrexiańskie kłamstwa, phyrexiańskie święte księgi

Sam Keeper w obliczu nowego dodatku sięga ku źródłom – w stronę Phyrexiańskiej strony mocy. To krótki, ale dość ciekawy tekst dla miłośników magicowego lore. Chociaż nie tak ciekawy jak kolejny link.

Liliana wyrównuje rachunki

Czas zakręcić się wokół Liliany – postaci, która w Modernie przewija się nader często, natomiast w kwestii lore… trochę ostatnio nam o niej nie pisano. Są też osoby, które nie ogarniają dobrze jej losów. Dlatego czas na tekst zbiorczy na jej temat, w którym doskonale opisano jej drogę fabularną w zasadzie od samych początków do dziś. I przy okazji dostaliśmy spoiler. Fajnie czytać takie spoilery. A jako uzupełnienie mamy tekst Wszyscy na pokład Becka Holdena.

Królowa spod czarnej flagi

Z jednej strony ten tekst jest trochę za krótki, ale z drugiej strony historia tej prawdziwie istniejącej pani pirat jest niesamowita. I to dobry powód, aby zerknąć do tego materiału. A potem możemy przejść do wikipedii, gdzie losy królowej piratów, trzęsącej chińskim wybrzeżem i okolicznymi wodami, jest pokazana nieco bardziej konkretnie. I to wszystko z inspiracji Admiral Beckett Brass.

10 combosów z Dominarii

Combo to nie tylko sekwencja 10 zaklęć zakończonych spektakularnymi Tendrils of Agony. Ponadto nie wymaga jedynie starych, przegiętych kart. Doskonałym dowodem na to są karty wychodzące w obecnym standardzie – comba, synergie i rzeczy, które poprzez fakt zgrywania się ze sobą powodują niezdrową przewagę. Nie tylko dla fanów EDH.

Stan Programu

Parę njusów, w tym o szybszym zakończeniu lig oraz czymś co nam umknęło w poprzednim przeglądzie – Gan Yan na GP z minionego tygodnia był pierwszym graczem, który przez 18 gier nie został pokonany. To pierwszy taki przypadek w historii Magica, a mieliśmy już sporo ponad 300 Grand Prix. Potem zaś sekcja opinii o wartości Masters setów.  Trochę salty, a trochę słuszne uwagi. W deckach UR God Pharaoh w T2, GR Eldrazi w Modernie, Midnight Gond w Pauperze i Bargain Storm w Vintage.

 

:g: Finanse :g:

 

Buyout amerykańskich inwencji

Drogie i świecące karty mają to do siebie, że są wykupowane. Gdy się je wykupi, ich cena drastycznie rośnie. Miało to też miejsce w Ameryce, gdzie na celowniku znalazły się Kaladeshowe inwencje. Może to też mieć potencjalne znaczenie dla rynku europejskiego, więc warto się tematowi bliżej przyjrzeć i przynajmniej to zjawisko odnotować.

Pierwsze spojrzenie na ceny Dominarii

Kurz z pierwszych Dominariowych cenowych spekulacji już opada, co za sobą niesie? Karn i nowy Mox w czołówce, natomiast reszta mocno z tyłu. Co będzie potem? Czy cena Moxa rzeczywiście spadnie, ponieważ nie jest aż tak dobry, jak się wszystkim wydaje?

Co Europa nauczyła mnie jeśli chodzi o finanse MTG?

Ceny mają to do siebie, że w wielu miejscach się różnią. W miejscu, gdzie mamy dużo nowych graczy, często są one mniejsze, a tam gdzie jest dużo starych wyjadaczy, będą one nieco droższe. Jak się natomiast ma sprawa między kontynentami? Ostatnie ruchy Masterpiece’owych cen troszkę daje do myślenia w tym temacie. Tekst jest o tyle wartościowy, że pokazuje zjawisko 'arbitrage’, które – jeśli podróżujecie po GP na różnych lądach – można wykorzystać ku własnej korzyści.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Combat Celebrant (Amonkhet)
  2. Goblin Guide (Modern Masters 2017 Edition)
  3. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
  4. Walking Ballista (Aether Revolt)
  5. Rekindling Phoenix (Rivals of Ixalan)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 16.04.2018 po Grand Prix Hartford

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (