Przegląd Prasy #223 – drugi powrót na Ravnicę

Wizardzi zafundowali nam drugi powrót na Ravnicę. W piątek mieliśmy Announcement Day, w czasie którego pokazano kilka kart z Battlebond, kilka kart z innych produktów, a także poinformowano o tym, że trzy kolejne sety po Core Secie będą się dziać na Ravnice. Z jednej strony fajnie, z drugiej… trochę ten Announcement Day był… hmmm… taki nijaki i mało ekscytujący. Więcej emocji było w trollingu typu 'zbanują Karna’, 'zbanują balistę’, 'zbanują Moderna i Reserved Listę’ i tym podobnych.

Poza tym w community zastanawiają się ludzie co jest najlepszym deckiem do Standardu, a w Modernie cieszą turniejami i wynikami, panikując jednocześnie z powodu Hollow One’ów, bogli i Humanów. Legacy/Vintage żyje wciąż GP i Eternal Weekendem. Commander rzyga deckami, co nie dziwne, biorąc pod uwagę, że Dominaria. Pozostałe formaty też coś tam pokazują, ale bez szału. Za to miłośnicy lore, fabuły i różnych ciekawostek powinni być przeszczęśliwi. Jest dla nich parę fajnych tekstów. Na co więc jeszcze czekacie? Zabierajcie się do czytania!

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Toronto

Morgan McLaughlin, Chris Harabas i Lucas Siow wygrali Grand Prix Toronto rozgrywane w formacie Team Trios Constructed. Do Day 2 dostało się 50 z początkowych 389 drużyn. Wymieniona wyżej trójka w finale pokonała inną trójkę w składzie Brad Nelson, Seth Manfield i Brian Braun-Duin. Decki – Modern, Standard i Legacy – z topki możecie zobaczyć tutaj.

Modernowe turniejowe podsumowania

Żeby tu wejść i poczytać co Sodek pisze o ostatnich wynikach z MKM Hamburg, SCG Open Louisville i Modernowego Challenge’a musicie dołączyć do grupy Modern Rewolucje na FB. Ale warto, bo sporo się ostatnio ciekawego tam dzieje. Tu mamy podsumowanie turniejów i krótki komentarz do każdego z eventów. Ładnie zebrane to do kupy.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Drugi powrót na Ravnicę

Wracamy na Ravnicę. Wizardzi w Announcement Day dali znać jak będą się nazywać następne 2 dodatki. To Guilds of Ravnica i Ravnica Allegiance. Trzeci set też będzie się dziać na Ravnice, ale jego nazwa pewnie będzie spoilerem, więc jakiś czas jej jeszcze nie poznamy. Nie będzie się też – w przeciwieństwie do dwóch pierwszych dodatków – skupiał na gildiach. Dostaniemy też specjalne decki – Guild Kity – które będą skierowane do miłośników każdej z gildii. Daty dokładne releasów znajdziecie w linku.

Buy-a-Box unikatowe promki będą kontynuowane

Stety czy niestety Wizardzi postanowili kontynuować drukowanie kart w kolejnych setach, które będzie można tylko dostać, kupując boxa dodatku. Według nich promocja się sprawdza i warto ją dalej utrzymywać. Rzecz nie jest przez community dobrze przyjmowana, ale dane Wizardów mają świadczyć na korzyść tego ruchu.

Global Series – chińscy walkerzy

I ostatni njus z Announcement Day, w którym poznaliśmy nowych walkerów, którzy mają trafić na chiński rynek. Jiang Yanggu i Mu Yanling będą w wersji chińskiej i angielskiej. I co ciekawe, te casualowe karty będą grywalne w Standardzie tylko w Chinach, do tego tych kontynentalnych. Na Tajwanie już nie, na przykład. To wywołało trochę politycznych komentarzy i wątpliwości. To obruszyło też trochę graczy innych krajów, którzy też chcieliby z jakiegoś powodu grać tymi kartami w T2 (a po prawdzie pewnie poczuli się lekko dyskryminowani). Ot, taka specjalna promocja i marketingowy chwyt, który ma pomóc Wizardom przebić się na chińskim rynku i zdobyć tam więcej graczy.

Początek spoilerów Battlebond

Najpierw Gavin Verhey w Announcement Day, a potem MaRo w poniedziałek, zaczęli spoilować karty z Battlebond. W powyższym linku mamy opisane to czym jest Battlebond i jak się go grało oraz jak jest zaprojektowany. U MaRo znajdziecie z kolei spoiler najważniejszej pewnie – na ten moment – karty dodatku, czyli Doubling Season. Verhey napisał też tekst wprowadzający do Battlebond i jest to obszerne, solidne i ważne źródło informacji, które każdy zamierzający grać w tym dodatku powinien przeczytać. Poznaliśmy również mechaniki Battlebond. A potem to już poszło, spoiler za spoilerem, na różnych stronach i w mediach społecznościowych. Pełen zestaw spoilerów na dziś zobaczyć możecie na Goldfishu.

Powrót na Dominarię: epizod 10

W tym wszystkim nieco zginął kolejny epizod historii dominariowej fabuły. Tym razem to trochę taki filler, pisany z perspektywy grzyba. Bohaterem jest tu bowiem Slimefoot, the Stowaway, czyli pasażer na gapę na Weatherlight’cie.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Mistrzostwa Polski Magic the Gathering 2018

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Magic the Gathering będą organizowały sklep Strefa MTG z Warszawy oraz Merfolk z Pruszkowa. Z informacji, które można było podać do tej pory, znamy tylko datę i miejsce mistrzostw. No i znamy też promki – Flooded Strandy z alternatywnym artem. Wszelkie pozostałe informacje – zapowiadają organizatorzy – pojawią się niedługo.

DATA: 20-22 lipca 2018
MIEJSCE: Hotel Sangate, ul. Komitetu Obrony Robotników 32 Warszawa

Rozpiska nagród w turnieju głównym, poza biletami i zaproszeniami –

Top 1 – 14 Booster Boxów M19
Top 2 – 8 Booster Boxów M19
Top 3-4 – 5 Booster Boxów M19
Top 5-8 – 2 Booster Boxy M19
Top 9-12 – 1,5 Booster Boxa M19
Top 13-16 – 1 Booster Box M19

 

MTG Paprykarz #5 – RPTQ, PPTQ, LCQ, 3xMKM Trial – 22-24 czerwca

Trwa prerejestracja na MTG Paprykarz #5 – RPTQ, PPTQ, LCQ, 3xMKM Trial! Organizatorzy przypominają, że na turnieju można płacić wyłącznie gotówką!

Podczas eventu odbędzie się MKM Trial z gwarantowanymi nagrodami o wartości 1300 euro. Jak zapewniają organizatorzy, nagród może być tylko więcej! Szczegółowe info od organizatora w spoilerze.

Spoiler

(1) – Aby się prerejestrować i zapłacić mniej za wybrany turniej, prosimy o wpłacenie całości kwoty wpisowego do dnia 10.06.18. Przykładowo: koszt prerejestracji całego teamu na RPTQ wynosi 180 PLN i taką kwotę należy wpłacić.

(2) – W tytule przelewu wpisujemy nazwę turnieju za jaki płacimy oraz podajemy swoje imię i nazwisko, np.: „RPTQ, Kuba Kozak”.

(3) – Jeśli płacicie za więcej niż jeden turniej, koniecznie wpiszcie za jaki, np.: „LCQ, PPTQ, Patryk Stachewicz”.

(4) – Wpłacając na RPTQ nie musisz podawać nazwisk całej drużyny, wystarczy Twoje! W trakcie rejestracji na miejscu (w dniu turnieju) potwierdzicie obecność wszystkich graczy, podajecie ich nazwiska i odbierzecie przygotowane dla was gadżety!

(5) – Aby mieć pewność, że zostaliście prerejestrowani, wyślijcie potwierdzenie przelewu na adres: maciej.myszkowiak@gmail.com. Otrzymacie maila zwrotnego z potwierdzeniem wpisania Was na listę.

(6) – Jeśli chcesz zapłacić w euro, kliknij w link na fanpage’u wydarzenia.

DANE DO PRZELEWU:

Maciej Myszkowiak
UL. Boryny 54/26
70-017 Szczecin; Polska

Numer konta (mbank):
70 1140 2004 0000 3002 7758 2936

—————- !!! UWAGA WAŻNE !!! —————-

Wpłacenie pieniędzy na konto nie zwalnia Was z podejścia do stolika sędziowskiego i zgłoszenia, że jesteście na miejscu! Musicie też odebrać gadżety!

Masz pytania pisz: maciej.myszkowiak@gmail.com

DO ZOBACZENIA NA TURNIEJU!

Wspierają nas: Ultimate Guard, MTG Spot, Cardmarket-Magic, Wrota, Psychatog.pl, Playmaty.pl || Organizator: Maciej Myszkowiak

 

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Standardowy deck dla każdego

Obecny standard gwarantuje szeroką możliwość w kwestii wyboru decku – dzisiaj to ty decydujesz, czym chcesz wygrywać! Wszystko zależy od twoich osobistych preferencji – lubisz decki kontrolne, stompę, nienawidzisz pieniędzy, etc. Z drugiej strony, chyba już wiadomo, czemu Karn wykombinował sobie spodnie. Skoro jest tak często widziany na stołach, to nie chce sobie zepsuć PR.

Najlepszy deck w Standardzie?

Jakie decki rzucają się wam w oczy na ostatnich FNM-ach? A może jakaś popularna konstrukcja wytarła waszym deckiem podłogę na większym turnieju i przy najbliższej okazji chcecie się zemścić? Jeśli oba pytania przykuły waszą uwagę, to jest to dla was idealny artykuł – nie dość, że są tam gotowe spisy grywalnych decków, to na dodatek poradnik jak przeciwko nim grać (a clickbaitowy tytuł odrobinę osłabiliśmy pytajnikiem). Enjoy!

Ciekawe decki:

 

MODERN

Modern to agresywny format

Modern od dłuższego czasu ma pewną cechę, którą ciężko zaklasyfikować jako wadę czy zaletę. Chodzi o to, że jest to szybki format. Rzeczy dzieją się w przeciągu kilku tur, każdy ruch musi być odpowiednio przemyślany, aby zapewnić sobie zwycięstwo (chyba że bawimy się Hollow One, to wtedy nie). Jest grupa decków, które ewidentnie wybijają się na prowadzenie w tym wyścigu zbrojeń, takich, które muszą się dopasować oraz takich, które zostają niezmienne przez lata.W tym świetnym tekście Pierre Dagen pokazuje nam jak Modern zmienił się od swego powstania i wyjaśnia dlaczego mamy teraz dwa topowe decki i co z tym można zrobić.

Przewodnik po UW kontroli

Zanim kupisz playset Mind Sculptorów zerknij w ten tekst – to obszerny poradnik dotyczący UW kontroli. Co zawiera? Spis, tricki sideboardowe, doświadczenie Gabriela Nassifa, śladowe ilości orzechów arachidowych. Rzecz (znaczy tekst, nie orzeszki) tym bardziej wartościowa w kontekście tego, co pisał powyżej Dagen.

Graj ludziki lub bądź w błędzie

Kiedyś Eldrazi, dzisiaj Humany. Deck przygotowany praktycznie na wszystko, mający w sobie serię odpowiedzi, przeszkadzajek i wywierający szybką presję. Konstrukcja, dla której co prawda nie warto rzucać swojego ulubionego decku, jednak warto ją rozważać. Co za nim przemawia? Udział w mecie i wrażenia graczy. Jej fenomen tłumaczy nam Emma Handy.

5 najlepszych walkerów z 2 ostatnich lat w Modernie

Przemycenie Planeswalkera do Moderna nie jest łatwą rzeczą – potrzebuje on solidnych umiejętności, MUSI być nie tylko odpowiedzią, ale i zagrożeniem, MA mieć nieduży koszt, dodatkowym atutem może być to, że umie parzyć kawę. Jak sytuacja miewa się od ostatnich dwóch lat? Oto 5 najlepszych planeswalkerów, którzy grę w modernie zobaczą nie tylko z poziomu trading bindera.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Dominariowy draft

Drafty to zjawisko częste, powszechne, przyjemne – łapiemy nowe karty, kończymy niedokończone decki, przede wszystkim bawimy się. Tak samo jest z Dominarią, więc warto skubnąć trochę informacji na ten temat, oglądając jak Rudy Briksza składa sobie zielono-białego midrange’a i gra na Lyrze. Zawsze chcieliśmy pograć na Lyrze, więc nam się podobało.

Ulubione Flashbacki – Lorwyn

Jaka mechanika zapadła wam najbardziej w pamięć? Które limited przypadło wam do gustu? Jeśli lubujecie się w rozpamiętywaniu dobrych czasów, bądź rozdrapywaniu starych ran, to warto sięgnąć do tego artykułu – przedstawia Lowrynowe cuda, składane na świeżo po wyjęciu z boostera. Temat wart przypomnienia, bo na MTGO można rzucić się w draftowe szaleństwo, otwierając fantomowe paczki tego dodatku.

Monokolorowe strategie w kostce

Też nienawidzicie tego uczucia, gdy podczas gry w Limited dobieramy 6 swamp z góry biblioteki, a na ręku mamy same niebieskie karty? Da się temu zaradzić – Dmitryi Butakov znalazł idealne lekarstwo na tego typu sytuacje. Jakie to lekarstwo? Grać monokolorowym deckiem. Rzecz dotyczy kostek na MTGO i opisuje ich specyfikę. A że Butakov to stary wyjadacz, warto się zapoznać (choć nie jest to tekst jakoś bardzo skierowany do prosów, bardziej do średnio i mało zaawnsowanych, co nie ujmuje jednak jego przydatności).

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: GP Birmingham

Sean Brown w tym tygodniu bierze się za podsumowanie najciekawszych jego zdaniem decklist i techów z Grand Prix Birmingham. Jest więc zwycięski Red Prison (czyli dawniej Dragon Stompy), jest Dredge, jest Affinity, Grixis Kess i parę innych decklist wartych ponoć uwagi w minionym i nadchodzącym tygodniu. Nie ma jednak nic o talii Grześka Kowalskiego. Widać w jego Grixis Delverze nie było jakichś wielkich zaskoczeń jeśli chodzi o deckbuilding.

Eternal Weekend – trochę Vintage, trochę Legacy

Eternal Weekendy to eventy piękne nie tylko ze względu na atmosferę, graczy, odrobinę historii, ale również dlatego, że od ilości kurzu z kart da się nabawić pylicy. Jaroslava Stefankowa opowiada o swoich przeżyciach na jednej z tych imprez – żyje i ma się dobrze, a ponadto serwuje solidną dawkę Vintage i Legacy, do której zajrzeć powinni miłośnicy Shopsów oraz podatków pewnych jak śmierć (czyli D&t).

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Valduk vs. Kemba

Nowy dodatek, nowe brewy – tym razem Joseph Schultz porównuje podobieństwa pomiędzy Kembą a Valdukiem. Kto ma przewagę w tym zestawieniu sił? Czyj deck i strategia są ciekawsze? Serię powinniście oczywiście znać, bo linkowaliśmy do niej, ale ten tekst wydaje się być na tyle interesujący, że choć poniżej mamy aż 3 wersje decków na Valduku (i też w sumie ciekawy tekst), to postanowiliśmy wyróżnić ten materiał.

Ciekawe decki:

 

BRAWL

Wszystko co musisz wiedzieć o zmianach w Brawlu

Adam Yurchick podsumowuje ostatnie ogłoszenia dotyczące Brawla, banlisty, itd. Jeśli żyjecie pod kamieniem i nie słyszeliście wcześniej o zmianach albo jak macie w planach grę w formacie, ale jakimś cudem przegapiliście info od Wizardów, to zajrzyjcie tu i dowiedzcie się co teraz będzie inne i czym teraz jest Brawl.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Poznaj swego wroga – decki na tronie

Decki oparte na tron landach to nie są rurki z kremem – to solidny kawał krwistego falafela rzuconego na Pauperowe turnieje. Co jest ich zdecydowaną zaletą? To, że istnieje ogromna liczba skutecznych wersji różniących się dużą ilością kart, więc nie zawsze będziemy w stanie się odpowiednio przygotować. Co jest wadą? Wszelkie Trony zostały opisane w tym artykule, dzięki czemu będzie zdecydowanie łatwiej na nie grać.

Gobbosy

Każdy z nas miał bliższe lub dalsze spotkanie z goblinami – czy to na FNMie, czy to w tym artykule, czy to w jakiejś innej grze opartej o fantasy. Jak to z nimi w Medżiku jest? David Wright przygotował Pauperowe Gobliny, gotowe na zawojowanie Pauperowych stołów.

Ciekawe decki:

INNE

Wtedy…

Doskonały tekst, który pokaże wam jak dziwnie i egzotycznie Magic kiedyś wyglądał i jak absurdalne miał rozwiązania, design, flavor, itd. Absurdalne dzisiaj z naszej perspektywy. Wtedy były to pewnie świeże i fajne rzeczy. Tekst z nutką nostalgii dla dinozaurów i historycznej wiedzy oraz ciekawostek dla wszystkich młodszych stażem graczy.

Krótka historia Dominariowych Thallidów

To pierwszy z dwóch tekstów z Salwacji w tym tygodniu. I oba są świetne, choć ten jest i krótszy, a i zarazem mniej wciągający. Mimo to wciąż wart uwagi i lepszy niż wiele innych tekstów. Opowiada on historię Thallidów na Dominarii – skąd się wzięły, co się z nimi działo, etc. Zdecydowanie rzecz do przeczytania dla miłośników flavoru i lore.

Ravnica: Złamany Guildpact

Nie wiesz co się działo za czasów pierwszej wizyty na Ravnice? Gubisz się w dimirowych knowaniach, nie rozumiesz roli Teysy, nie słyszałeś nigdy o Argus Kosie? Czas nadrobić zaległości. Ten tekst pokaże i powie wam wszystko co warto wiedzieć na temat fabuły pierwszego ravnicowego bloku.

Wszystkie drogi prowadzą na Ravnicę

Oto przed nami drugi powrót na Ravnicę, tak jak to zapowiedziano w piątek. Hipsterzy z wybrzeża pokusili się o przyrównanie jej do Rzymu. Dlaczego? Sprawdźcie sami, w tym nie za długim tekście, który wprowadzi was w aktualne status quo i spekulacje na przyszłość. Dla miłośników fabuły, którzy chcieliby wiedzieć co i jak przed nadchodzącymi dodatkami, mamy tu pozycję obowiązkową.

Czy lepiej grać najlepszym deckiem, czy takim, który dobrze znasz?

PVDR bardzo fajnie rozkłada tu na czynniki pierwsze proces podejmowania decyzji w zakresie wyboru decku – takiego, który jest najlepszy w danym formacie lub takiego, który mamy obcykany. Radzi nam jak podchodzić do sprawy w różnych środowiskach – np. inaczej bowiem warto do tematu podchodzić w Limited, inaczej w Modernie.

Koszt bezkolorowości

SaffronOlive na fali hejtu i wątpliwości wobec Karna porusza nośny temat brokenowatości bezkolorowych kart. Ile razy Wizardzi mogą popełniać ten sam błąd, puszując koszty i power level tego rodzaju kart? Karn i wcześniejsze karty dowodzą, że non stop. SaffronOlive sugeruje jednak jak ten problem rozwiązać.

Dominariowe flavorowe klejnoty

Jay Anneli opisuje tu nam karty z Dominarii i wyszukuje najciekawsze smaczki, które łatwo przegapić. To tekst o nawiązaniach do starych kart i starego lore. Coś co z pewnością spodoba się miłośnikom fabuły.

Ilustracje załogi Weatherlight

To materiał dla miłośników magicowych grafik. Niestety, nie skupia się na dominariowej nowej załodze, jako że ta jest w zasadzie w pełni cyfrowa. Skupia się za to – na nasze szczęście – na starej załodze i kartach, na których możemy zobaczyć Gerrarda, Mirri i całą resztę ekipy, która wtedy latała na Weatherlight’cie. Dla fana magicowych grafik – rzecz koniecznie do zobaczenia. I to tym bardziej, gdy preferujecie niecyfrową sztukę i stary styl grafik.

Gniew może być dobry

Tym razem nie magiczne, a psychologiczne podejście do kwestii gniewu – co z czym się je. Jeśli często spotykacie się z agresywnymi przeciwnikami, którzy zamiast cokolwiek zrobić w stole wolą wyżywać się na waszym decku podczas przekładania, to zdecydowanie warto zapoznać się z artykułem. Jeśli sami radzicie/nie radzicie sobie z gniewem i chcecie go przekuć w pozytywną moc, tym bardziej tu zajrzyjcie.

10 stworów o najdziwniejszych statystykach

Podczas gdy wielu graczy ma problem ze statystykami Tarmogoyfa, naprzeciw wysuwa się gromada 10 kart, które mają jedną nietypową cechę.Ich statystyki są na tyle dziwne, że zasłużyły sobie na artykuł na łamach ChannelFireball.

Stan Programu

W tym SotP nie ma sekcji opinii. W njusach jest jedno info warte wzmianki tu jeszcze – o nadchodzącej uncommonowej kostce. W deckach RB Vehicles w T2, Locust God w Brawlu, MBC w Pauperze, UW Control w Modernie, Red Prison w Legacy, 4C Good Stuff w Vintage. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Czemu Karn kosztuje 60 dolców?

Standard od dawna był dla mnie zagadką – coś tam grało, coś tam się przekręcało i rzucało. Miało to jakąś konsystencję, ale jakoś nie zaskakiwało, fajne kartoniki, nic więcej. Jako że zacząłem przygodę od moderna to fenomen standardu mnie zaskakiwał – “dlaczego karta X gra, skoro to crap”? Jak widać, Standard niesie ze sobą spore brzemię dla naszych portfeli, obecnie głównie za sprawą jednego srebrnego gościa. Czemu Karn jest tak drogi? Jakie są przed nim perspektywy finansowe? Jakie znaczenie ma to, że gra w T2, Modernie i Legacy? O tym jest ten tekst. /Michał

Super nudna kontynuacja

“Nie ma pułapu absurdu, którego nie osiągną single do Commandera” – stare indiańskie przysłowie.

Tak naprawdę, MTGPrice udostępniło bardzo ciekawy artykuł na temat rzeczy tak prostej, jak kupno preconstructed decku do Commandera. Jest to nic więcej, jak wyłożenie 120 złotych na pudełko z kartami, zostawienie go w kącie i oglądanie wykresów. Tekst kontynuuje przegląd najnowszej Commanderowej antologii. Autor przekonuje nas, że cenowo to naprawdę dobry deal.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Karn, Scion of Urza (Dominaria)
  2. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)
  3. Marrow-Gnawer (Champions of Kamigawa)
  4. Lyra Dawnbringer (Dominaria)
  5. Walking Ballista (Aether Revolt)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg vs drugi powrót na Ravnicę

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (