Przegląd Prasy #236 – GP, Hall of Fame i cheaterzy

No to mamy prawdziwą dramę w Magicowym światku. Zaczęły się głosowania do Hall of Fame i od razu zaczęły się oskarżenia o oszustwa, stalling, shady sprawy. Coś co powinno być Magicowym świętem w tym roku przybrało wymiar wyjątkowo głębokiego szamba. Pokazało to też jak podzielone jest środowisko prosów. Niezależnie od tego jak sytuacja wygląda w praktyce, w świat poszedł niezbyt ładny obrazek, a wzajemne oskarżenia wypełniły twittera. Do tego doszło Grand Prix Los Angels z Alexem Bertoncinim. Obecność w top 8 cheatera zbanowanego już wcześniej i do niedawna chwalącego się swoimi wałkami rozjuszyła community, które zaczęło żądać od Wizardów permabana z miejsca. Bliżej tematowi przyjrzymy się w kolejnym przeglądzie, może nawet kilku, bo sytuacja rozwojowa.

A tymczasem zapraszamy was do lektury. Jest parę ciekawych tekstów, które warto poczytać  i które dotyczą bardziej przyjemnych spraw.

B Relacje z turniejów :b

 

Grand Prix Los Angels, Hall of Fame i cheaterzy

Nie będziemy się w tym przeglądzie bliżej przyglądać tematowi, zrobimy to w kolejnym, ale dość powiedzieć, że przed tym GP zaczęło się głosowanie na Hall of Fame, a przy okazji… polowanie na czarownice. Nagle wszyscy wszędzie zaczęli być cheaterami, nagle pojawił się – na widoku – rasizm wobec graczy spoza Ameryki, nagle w community coś po prostu pękło. Może i słusznie, bo niektórzy za bardzo kombinowali. Może i nie, bo paru graczy przesadziło z ocenami. W każdym razie, kiedy do Top 8 Grand Prix Los Angels wbił się Alex Bertoncini, wracając z trzyletniej banicji, cała ta histeria wybuchła z jeszcze większą siłą. Oto reakcja na Top 8 Bertonciniego. Akurat w tym wypadku pretensje można zrozumieć – wielu uznaje tego gracza za toksycznego oszusta, kłamcę i złodzieja, którego nie powinno być w Magicu. Więcej o tym w kolejnym przeglądzie, dziś tylko odnotowujemy pobieżnie tę dramę. I pomyśleć, że jeszcze tydzień wcześniej największym problemem był Nexus of Fate i cena tej karty oraz jej dostępność, a nie jakieś Hall of Fame, gorzkie żale prosów i cheaterzy.

A samo GP? Odbywało się oczywiście w Standardzie, a wzięło w nim udział więcej jak 1000 graczy. Wygrał Logan Nettles, czyli Jaberwocki, znany grinder z MTGO, wbijający się z przytupem w papierowego Magica, pilotując RB Aggro. Po drodze musiał on pokonać Mithchella Tamblyna, Erica Froehlicha i Bena Friedmana. W top 8 mieliśmy zaś UW Approach, Grixis Midrange, jeszcze jedno RB Aggro, Turbo Foga, UB Midrange, BG Węża i UW Gifta. W top 16 było bardziej czerwono-czarno.

Grand Prix Providence

Providence z kolei zgromadziło tylko około 700 graczy. Wygrał Daniel Duffe, który w finale pokonał Olivera Tiu. Też grano Standard. Decki z top 8 znajdziecie tutaj, a z miejsc 9-16  tutaj. Tu też czerwono-czarno, ale zarazem i więcej niebiesko-kontrolnych czy midrange’owych decków się znalazło.

 

W Wieści z wybrzeża i okolic W

 

Stan Designu

MaRo robi podsumowanie roku i tego co się działo w Magicu od strony designu. Zmienia przy tym nieco formułę tekstu, ale i tak można się z niego dowiedzieć wciąż paru ciekawych rzeczy o podejściu twórców do gry na ten moment – przykładowo, Wizardzi dostrzegli potrzebę zwiększenia złożoności setów i to na commonie oraz uncommonie, a także że przesadzili z upraszczaniem. Pewnie znajdą się fani tego podejścia. MaRo dość krytycznie, ale jednocześnie optymistycznie podchodzi do minionego roku i przyszłości. Sprawdźcie czy podzielacie jego spostrzeżenia, przelatując choćby po samych początkach akapitów.

Kroniki Bolasa – przepisana teraźniejszość

Koniec zabawy. Bolas rozpirzy Tarkir na kawałki, Bolas zrobi tu porządek, Bolas… zmyje się stąd jak niepyszny? Jak doszło do tego, że Tarkir przetrwał? Jak zakończyła się konfrontacja między Bolasem i Uginem w przeszłości? Oto mamy odpowiedzi na najważniejsze wątki w fabule towarzyszącej Core Setowi. Do tego mamy gościnny występ planu medytacyjnego.

Theme Boostery i Guild Kity z Guilds of Ravnica

Tematyczne Ravnikowe boostery zostały zapowiedziane już jakiś czas temu. Pojawią się trochę po premierze samego dodatku, z dość bogatą zawartością. Tu dowiemy się odrobinę więcej szczegółów na ten temat. Macie ulubioną gildię? Szukacie okazji na spekulacje przy singlach konkretnej gildii? Zobaczcie co w nich będzie siedziało.

Informacje o Organised Play

Z wielkiej chmury mały deszcz. O ile się nie jest prosem. Dla prosów ponoć informacje fajne. Dokładnie szczegóły fajnie mawia Owen Turtenwald w tekście przemyślenia prosa o ogłoszeniach. Warto przeczytać, nawet bardziej niż same zmiany. Trochę tylko irytuje, że mamy tu zapowiedź zapowiedzi, ale można to zrozumieć – Wizardzi chcą jeszcze dogadać z prosami pewne szczegóły i niedługo poznamy bliżej temat.

Bany i restrykcje – 20 sierpnia 2018

No changes. Bez zmian. W każdym z formatów. I zero komentarza. W sumie nie szkodzi, choć niektórzy pewnie chcieliby wiedzieć coś więcej. Ale musimy też przyznać, że więcej emocji wzbudziło w nas legitne ogłoszenie, które podkradliśmy z grupy facebookowej Modern Rewolucja. I na tym może Wieści z Wybrzeża skończymy.

 

U Zapowiedzi wydarzeń Magicowych U

 

RPTQ w Pruszkowie wraz z side eventami – 31 sierpnia – 02 września 2018

Zapraszamy na trzydniowy event związany z RTPQ w Pruszkowie. Pełen zestaw informacji jakie otrzymaliśmy od organizatora po angielsku, znajduje się poniżej w spoilerze:

Spoiler
Registration for RPTQ Weekend at Pruszków is open!!!!

Our best partners and suppliers are always at our customers side! 

– ADC Blackfire – delivering us MtG product for sale, always on time, always at best price for our customers
– MKM Series – supporting our MKM Trials since 3 years
– Świat Kawy i Herbaty Dariusz i Jolanta Zadróżni supporting us with a best experience and flavour prizes for our winners who loves best quality tea and coffee on platinium level of taste
Ultra Pro – our main partner on MtG Premiere Play events and Prerelease events with a hundreds best selling products for securing your cards 
–  Wizards of the Coast

We are proud to invite you on RPTQ weekend organised by Galaktyka Gier. an Advance Plus Store of WPN Program which will celebrate during this weekend the 5th anniversary !!! 
This time we will play in Pruszków 

Let us introduce to you our venue:
Spółdzielczy Dom Kultury w Pruszkowie will be our host this time. 
Parking is free in front of the bulding. 
This is the location – map:
https://goo.gl/maps/HusMLVwouDG2

Reccomendend hotels:
Comfort Biznes Pruszków:
https://goo.gl/maps/DRqupfuHSYB2 

Hotel Victor:
https://goo.gl/maps/CWWwHFXeYKM2

Our reccomendation only refers to fast avaiability to the site. We do not have any bisiness relations with those locations as a partners, sponsors or anything. We are showing them just for your comfort as an fast acces to the venue. 

Our partners offer the sponsorship for all events + 2000 EUR at this moment ! This amount can only increase during this month ! We will keep you informed !

More details comming soon! Check our FB page at http://www.facebook.pl/GalaktykaGierPolska for newest updates. 

Magic the Gathering tournament list: 

Friday:

LInk to the location (it is about 500 meters from the venue so we will play in store Big Smile
https://goo.gl/maps/UVFPVDatFKo

FNM Standard at Galaktyka Gier
Date: Friday, 31.08.2018
Time: Starts at 18.00
Format: T2 number of swiss rounds according to attendance
Entry fee: 12 PLN /3 EUR paid on site
REL: Regular 
Prize pool: 1 booster per player, FNM promos + extras – boosters will be redrafted according to final standings

FNM Booster Draft at Galaktyka Gier
Date: Friday, 31.08.2018
Time: Starts at 18.00
Format: Booster draft- number of swiss rounds according to attendance
Entry fee: 60 PLN /15 EUR paid on site
REL: Regular 
Prize pool: 2 booster per player into the prize pool , FNM promos + extras – (prize structure at 8 players: 8/4/2/2) 

Saturday:

Last Chance Qualifier: for RPTQ
Date: Saturday, 01.09.2018
Time: registration starts at: 9.00, event starts at: 09:30
Format: Standard swiss rounds plus Top 8
Entry fee: 60 PLN / 15 EUR preregistration on sklep@galaktykagier.com till 24th of August (preregistration will be valid only with payment confirmed on time) , after that date 120 PLN / 30 EUR
REL: Competitive,
Prizes: qualification to RPTQ, 5 boosters per player + extras

Legacy Magic Tournament: MKM Series Trial Paris
Date: Saturday, 01.09.2018
Time: registration starts at 10:30, event starts at: 11:00
Format: Legacy (Swiss rounds and a Top 8 )
Entry fee: 80 PLN/ / 20 EUR preregistered at sklep@galaktykagier.com till 24th of August (preregistration will be valid only with payment confirmed on time) , after that date 100 PLN / 25 EUR
REL: Competetive.
Prizes: 7 boosters per player + extras including MKM prize support

Preleminary Pro Tour Qualifier 
Date: Saturday, 01.09.2018
Time: registration starts at: od 12:30, tournament starts at: 13:00
Format: Modern (Swiss rounds and a Top 8 )
Entry fee: 50 PLN/13 EUR Preregistration: sklep@galaktykagier.com till 24 of August (preregistration will be valid only with payment confirmed), 60 PLN/15 EUR on event day
REL: Competitive, .
Prizes: Invitation for the next RPTQ, 4 boosters per player + extras

Standard Showdown of Galaktyka Gier
Date: Saturday, 01.09.2018
Time: 13.00 registration and event will start withinn 15 minutes
Format: T2 number of swiss rounds according to attendance
Entry fee: 12 PLN /3 EUR paid on site
REL: Regular 
Prize pool: 1 booster per player, promos including Stadard Showdown Boosters, + extras – boosters will be redrafted also with Showdown boosters so everyone will be happy with prozes Smile

Sunday:

Regional Pro Tour Qualifier
Date: Sunday, 02.09.2018
Time: registration starts at: od 09:00, tournament starts at: 09:30
Format: The format for this Regional Pro Tour Qualifier season is Standard plus Top 8
Entry: 60 PLN, 15 EUR – Preregistration: sklep@galaktykagier.com till 24th of August (preregistration will be valid only with payment confirmed on time) , after that date 120 PLN / 30 EUR
REL: very competetive Smile
This tournament is for players who meet RPTQ requirements only. Check your status on RPTQ qualified playesr list. In case on any problems contact WoTC customer service. In case of very serious problems contact us Smile But not on event day of course Smile

Prize list:
Is accordant to WotC prize list and structure incuding tickets on Pro Tour. In addition prize wall will be supported by our sponsors. 

Modern Magic Tournament MKM Sieries Trial Paris
Date: Sunday, 02.09.2018
Time: registration starts at: od 12:00, tournament starts at: 13:00
Format: Modern Swiss round plus Top (Wotc rules)
Entry fee: 50 PLN/13 EUR preregistered sklep@galaktykagier.com till 24th of August (preregistration will be valid only with payment confirmed on time) , after that date 60 PLN / 15 EUR
Prizes: 4 boosters per player + extras including MKM prize support

Legacy Magic Tournament: MKM Series Trial Paris
Date: Sunday, 02.09.2018
Time: registration starts at 11:30, event starts at: 12.00
Format: Legacy Swiss round plus Top (Wotc rules)
Entry fee: 80 PLN/ / 20 EUR preregistered atsklep@galaktykagier.com till 24th of August (preregistration will be valid only with payment confirmed on time) , after that date 100 PLN / 25 EUR
REL: Competetive.
Prizes: 7 boosters per player + extras including MKM prize support

Standard Showdown of Galaktyka Gier
Date: Sunday, 02.08.2018
Time: 13.00
Format: T2 number of swiss rounds according to attendance
Entry fee: 18 PLN /4,5 EUR paid on site
REL: Regular 
Prize pool: 1,5 booster per player, promos including Stadard Showdown Boosters, + extras – no redraft this time 

Preregistration fees can be paid in store before the event or by money transfer. 
Transfer details:
Tomasz Bartłomiejczuk Galaktyka Gier
Ul Kościelna 23
05-800 Pruszków
54 1060 0076 0000 3390 0005 8839
for EUR
PL28194010763158084900000000 BIC AGRIPLPR

On site you can pay entry fees by cash in Polish Zloty, Euro or VISA / Mastercard cards

Side events on demand will by avaiable both days. 8 players requred on Standard, Booster draft, Unstable, Conspiracy (both) and MM2015 will be avaiable. For players playing main events prices will be very preferable Smile.

On event official sales of singles will allowed by authorized traders. If you are interested in such option please contact us by PM or email us sklep@galaktykagier.com

Judge Team: 
Sebastian Pękala lev 3 (HJ)
TBA

Follow us at faceboo site at http://www.facebook.pl/GalaktykaGierPolska

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Latając UG Stompy

Oto spis w którym bestialska, zielona siła bierze pod rękę niebieski draw – UG Stompy. W decku z niebieskich rzeczy zobaczymy Commit / Memory, Niebieski Kartusz oraz sideboardowe Negejty. Co może się wydawać dziwne dla niektórych graczy? Przełożenie niebieskich funkcjonalności nad najbardziej toporną z topornych – Ghaltę.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Przewodnik po RB Bridgevine

Miło jest zagrać grę, w której wyłoży się 3-4 landy, spróbuje zrealizować plan na grę, bądź zrobić cokolwiek. Bridgevine każdemu deckowi wolniejszemu niż Legacy Belcher oraz mającemu mniej odpowiedzi niż 5 Path to exile w ręku, macha z uśmiechem na ustach. Oto spis i działanie decku poparte turniejowym wynikiem.

Combat, removal i statsy

Coś się kończy, coś się zaczyna – czasy Lightning Bolta może nie przemijają, jednak nasz ulubiony pierun w Modernie jest mniej skuteczny. Przekaz jest o tyle mocny, że nie warto niczego spoilerować – przekonajcie się sami.

Złote zasady Moderna – cz. 1

Jak się jest w fightclubie, to nie mówi się o fightclubie, czy jakoś tak. W Medżiku mamy o tyle dobrze, że jak jeszcze poszukamy, to znajdziemy zasady tej gry. Jak przeciwnik w pierwszej turze pokaże Ptaszka, to go zboltuj – zdecydowanie przyjemniej będzie się grało. I tym podobne – ot, podstawy dla początkujących modernowców.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Draftowy Core Set 2019 Primer

Drafty z Core 19 nadal są grane, więc informacje na ich temat też powinny być w cenie. Tym razem informacje zupełnie z innego źródła niż zwykle – m.in. z Mistrzostw z Nowej Zelandii od Zena Takahashiego.

Draftowanie Pro Tour Cube

Czym jest ProTourowa kostka? Kostką, w której znajdziemy karty, które na spółę z pilotującym deck wzięły udział w wygrywaniu ProTourów. Można powiedzieć, że jest to bardzo szeroki misz-masz zawierający duale z Alfy, Jackal Pulpy i masę przypadkowego tałatajstwa. Ale czy przypadkowe tałatajstwo nie jest tutaj przypadkiem zwiastunem dobrej zabawy? Twórca kostki opowiada o jej archetypach.

 

 LEGACY/VINTAGE

Wszystko co musisz wiedzieć o Grixis kontroli w Legacy

Nic nie wiesz, Janie Śniegowy, na temat Grixis Kontroli w Legacy. A powinieneś wiedzieć wiele. Na szczęście, jest już gotowy artykuł, aby przybliżyć ten temat.

Biblia czarno-czerwonego reanimatora

Biblia jak widać w obecnych czasach ma wiele odsłon – jedni znajdują w Bibliach cenne porady życiowe i jak być dobrym człowiekiem, inni natomiast jak wrzucić w stół ziomeczka (na dodatek demona!) 7/7, który robi rzeczy. Po jaką lekturę tym razem sięgniesz?

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Budżetowy commander – 20-dolarowy upgrade Subjective Reality

Konkurs na najbardziej creepy art ostatnich czasów Animatou już zgarnęła, przez co nie mam ochoty widzieć jej więcej. Dzieje się to z dwóch powodów – nie lubię dzieci oraz taniego tuningu. Tutaj natomiast, na nieszczęście, jest mix tych dwóch rzeczy – podrasowanego deczywa na creepy dziecku. Czyli Tomer Abramovici w formie. / Michał

Ciekawe decki:

BRAWL

Globalny Brawl

Brawl nie żyje, ale jeszcze go ktoś tam trąca żeby sobie podychał. Swoją drogą, czyżby Brawl był najszybciej umierającym formatem w Magicowej historii? Cóż, jeśli da to nam ciekawsze karty, nie będziemy narzekać. I będziemy sobie żartować z SaffronOlivem, że będziemy jedynym graczem na turnieju Brawla, więc go wygramy. A póki co mamy okazję zobaczyć decki na dwóch walkerach z Global Series Mu Yanling i Jiang Yanggu.

 

PAUPER

Grając Paupera – Eldrazi Reanimator

Była wzmianka na temat Legacy Reanimatora, to teraz zajmijmy się tym samym deckiem, tylko w wersji na samych Commonach. Jak bardzo czujecie różnicę? Czy Eldrazi są dobrym zastępstwem za Griselbranda? No dobra, tym samym deckiem to przesada, ale to i tak gratka dla miłośników grzebania w grobie.

Pauperowy Spellbok – Prophetic Prism

Kolejny artykuł z serii Pauperowego Spellbooka. Tym razem na tapecie Prophetic Prism – karta, która wchodzi, dobiera, filtruje manę. Gra w dwóch formatach – Standardzie, gdzie dzielnie służy w imieniu mono U Storma oraz Pauperze – jako szwajcarski scyzoryk.

Papier, kamień, nożyczki

Pauperowe papier-kamień-nożyce w bardzo zwizualizowanej wersji – trzy popularne archetypy, które musimy zawsze brać pod uwagę, budując deck.

 

INNE

Polskie grupy magicowe

To info na dłużej zagości w przeglądzie, ale warto je tu zachować – chcemy was zachęcić do dołączenia do kilku grup Magicowych w polskiej facebookowej społeczności. Pierwsza z tych grup to MTG Polska – grupa dla każdego polskiego gracza zainteresowanego MTG. Druga grupa to MTG Polska Trade. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest dla tych, którzy chcą sprzedać lub kupić produkty związane z Magiciem. Trzecia grupa ma skupiać wszystkie te osoby, które grają sieciowo w Magica. Jeśli gracie MTGO, MTG Arena, na Cockatrice lub innych cudach, to dołączcie do niej i chwalcie się wynikami, dzielcie uwagami i twórzcie z nami magicową społeczność.

Reklamy Magica w MTV

Wiedzieliście, że dawno, dawno, dawno temu, kiedy jeszcze MTV miało jakieś znaczenie, Wizardzi zrobili Magicowy event, który reklamowali w tej stacji? Z tamtego czasu zostały kilka cringy reklam, które dziś są zabawne. A tu jeszcze trochę nostalgicznego reklamowania się z tamtych wczesnych czasów.

Historia ostatnich legendarnych śmierci w multiversum

Ktoś zginie. Tak twierdzi autor tego tekstu i podpiera się analizą dotychczasowych Magicowych historii oraz ostatnimi latami z Magiciem. Generalnie czeka nas czyjeś poświęcenie, czyjś przedwczesny zgon, a wszystko przez to, że zbliżamy się do kulminacji opowieści z ostatnich lat. Wojny braci za nami, saga Weatherlight za nami, przyszedł czas na domknięcie historii Gatewatch…. ale czy na pewno? Sprawdźcie argumentację Becka Holdena.

Z archiwum walkerów – Nissa

Całkiem sympatyczny to tekst, w którym mamy okazję blisko i nawet bliżej zapoznać się z losami Nissy. Tekst podsumowuje jej losy, jej karty i tym podobne rzeczy. Kompendium dla fanów Nissy.

Angle Shooting

Eric Moyer pisze sobie o czymś zdecydowanie na czasie. Chodzi o angle shooting, czyli taki pokerowy termin, który warto poznać. Sprawa jest związana z shady zagraniami, uczciwością i moralnością, cheatowaniem i tym co uważamy za oszustwo. Rzecz kształci i daje do myślenia.

Stan Programu

Trochę njusów tu mamy, a wśród nich jeden taki, który stanowi inspirację dla sekcji opinii. Chodzi o masters sety i opcję drukowania nowych kart w nich, które byłyby legalne w Modernie. Sprawdza się to w Commander setach, które trafiają do Legacy i Vintage, więc czemu by nie tu? Wizardzi dali więc ankietę, aby sprawdzić co o tym myślimy i przy okazji Jahn ma okazję ponarzekać na poziom ostatnich Mastersów.  W deckach Esper Control w Brukseli, Humansy w Modernie, ANT w Legacy.

 

G Finanse G

 

Problem fałszywych kart

Świetny tekst od SaffronOlive’a, który dotyczy problemu niby oczywistego, a jednak widocznie, sądząc po liczbie obrońców fejków, nadal aktualnego i wartego omawiania. Chodzi o szkodliwość fałszywek dla Magica i wypunktowanie argumentacji, którą miłośnicy tego rodzaju oszustw stosują. Warto być na bieżąco, bo już nawet hologramy nie gwarantują stuprocentowego bezpieczeństwa. Do tego dochodzi kontekst proxów i ich wykorzystania. Jakkolwiek Magic jest drogi, RL głupia, to jednak Seth wyjaśnia, że korzystając i kupując podróby szkodzimy tak naprawdę sami sobie. A przy okazji odkrywa trochę to podrobowe bagienko, jakie niestety towarzyszy Magicowej społeczności. Co widać także, niestety, w komentarzach. Widać mama nie nauczyła ich co to znaczy ‚nie kradnij’.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)
  2. Nexus of Fate (Buy-A-Box Promos)
  3. Noble Hierarch (Conflux)
  4. Nicol Bolas, the Ravager (Core Set 2019)
  5. Nexus of Fate (Core Set 2019)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

Hall of Fame a indeksy mtg 2018

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze