Przegląd Prasy #248 – spoilery Ultimate Masters

Kurz po Pro Tourze musiał opaść i w zasadzie cały tydzień to były artykuły poprotourowe i okołoprotourowe. Pewnie jeszcze się ich zresztą trochę pojawi w najbliższym czasie, ale póki co zebraliśmy co się dało. Dopiero w sumie poniedziałek przyniósł coś ciekawszego w postaci spoilerów Ultimate Masters. Jest w sumie coraz ciekawiej.

A co poza Standardem, Pro Tour i Ultimate Masters? W sumie nie aż tak dużo. Były dwa GP, były teksty z różnych formatów, a także trochę okołomagicowej lektury – wszystko to w najnowszym przeglądzie.

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Melbourne

W minionym tygodniu w Melbourne spotkali się gracze limited. Wygrał Taiga Tsujikawa, mimo że topka wypełniona była dość dobrymi graczami, którzy mieli na koncie kilka topek na GP – przykładem może tu być Zen Takahashi.

Grand Prix Milwaukee

Adrian Sullivan wygrał w Milwaukee. Tu grano Standard. Zebrało się ponad 1300 graczy. Boros ponoć radził sobie gorzej, a meta należało do Jeskai Control i Golgari Midrange. Sullivan pilotował Jeskai Control. W topie znaleźli się także Owen Turtenwald i Seth Manfield, z tych najlepszych prosów. Decki z Top 8 znajdziecie tutaj. Z kolei decki z miejsc 9-32 są pod tym linkiem. W zasadzie jedyny ciekawszy deck to Grixis jeden i dwie Selesnye. Reszta to w ogromnej mierze właśnie Golgari i zatrzęsienie Jeskai Controli.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Spoiler oficjalny Ultimate Masters

Zaczął się sezon spoilerowy Ultimate Masters. Cieszmy się nowymi kartami, bo jest czym – oprócz Topperów, które już wcześniej mogliśmy oglądać, dostaniemy także Fecundity, All is Dust, Eldrazi Consciption, Gamble, Glen Elendra Archmage, Phyrexian Tower, Wall of Reverence i parę innych fajnych przedruków.

Twarze setów

MaRo wykorzystuje spoiler Ultimate Masters, aby opowiedzieć o podejściu Wizardów do postaci z historii i legendarnych kreatur. Dla nas jednak jest to przede wszystkim nostalgiczna podróż do czasów, gdy Weatherlight śmigał po niebie, a każdy z nas było młody i piękny. W sumie miło dowiedzieć się jak powstawały legendy związane z Gerrardem i będące załogantami wspomnianego statku. Jest tu parę fajnych ciekawostkę, m.in. taka, że Oram to Maro od tyłu, a żeby zakamuflować 'pochodzenie’ imienia, imię bohaterki zmieniono na Orim.

Związani i powiązani

Kolejny epizod historii Ravnici. Tym razem mamy opowieść, w którą zaangażowani są bohaterowie związani z Selesnyą, a w tle m.in. Orzhov i trochę innych gildii.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Grand Prix Warszawa – 23-25 listopad

Działa strona i prerejestracja na Grand Prix Warszawa. Turniej będzie rozgrywany w formacie limited. Dokładną rozpiskę eventów znajdziecie pod tym linkiem. Na stronie jest także moc szczegółów, a w miarę zbliżania się Grand Prix będą uzupełnienia – jak na przykład info o artystach.

Pruszków Open – 7-9 grudnia

W imieniu organizatorów zapraszamy na pruszkowskie RPTQ, na którym oprócz głównego turnieju będzie można pograć sporo side eventów. Szczegóły w linku.

Paprykarz Open – 8-10 lutego

Szczecin zaprasza na RPTQ razem z side eventami na 8-10 lutego. Będzie też LCQ i MKM Trialsy. Szczegóły w linku.
 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Przewodnik po mistrzowskim graniu White Weenie

Grzegorz Kowalski w natarciu, wraze ze swoją opinią o White Weenie, w artykule na Hareruya! Spis, przemyślenia, sideboardowanie się, wszystko zawarte w zwięzłej formie poparte doświadczeniami z Pro Toura. Cytując Grześka, wprost z artykułu, warto dać szansę tej konstrukcji. A tu jeszcze Magnus Lantto ma parę słów do powiedzenia na temat Borosa.

Blokowanie feniksem – kompletny przewodnik po Izzet Phoenixie

Świetny wynik i bardzo ciekawa strategia, jak na standard, czyli Izzet Phoenix Pascala Vierena. Deck, aby osiągnąć to, co osiągnął, musiał przejść długą drogę – jednakże 10-0 na PT, spotykając jedne z najpopularniejszych konstrukcji w obecnej mecie, to jednak pewien wyczyn.

Czemu Boros zdominował PT Guilds of Ravnica?

Boros w obecnym Standardzie wydaje się solidnym wyborem – całkiem fair kreatury, duża ilość removalu na konkretny nonland permanent, plan na dłuższą grę, no i Frenzy w Sideboardzie. Dlaczego nie zdominował Pro Touru?  Ponieważ pojawiły się rzeczy, które są w stanie stabilnie go zatrzymać.

Jeskai Drakes na PT Guilds of Ravnica

Czy kreatura 3/2 za 4 many jest w stanie grać aż w tylu deckach w Standardzie? Jak najbardziej. Jeśli otwieraliście ten artykuł z drobną nadzieją na to, że nie zobaczycie tutaj Arclight Phoenixów i Teferiego, to niestety zawiedziecie się. Jeskai Drake’i to właśnie to, co sugeruje nazwa.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Adaptacja w Modernie w UW kontroli – kto jest na beatdownie?

Tytuł w zasadzie tłumaczy wszystko, ale warto podkreślić, że tekst nie jest wcale powierzchowny. Może i nie jest odkrywczy jakoś szczególnie, ale to wciąż ciekawy temat.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Pogadajmy o limited GRN

GP Warsaw zbliża się wielkimi krokami, więc warto zainteresować się kwestią Limited – tym razem artykuł z cyklu Fact or Fiction. Mamy tu postawione 6 tez i 3 różne punkty widzenia, a wszystko w dużej mierze w kontekście limited na Pro Tour.

 

 LEGACY/VINTAGE

Vintage 101 – Triki są dla dzieci

Vintage na MtG:Online jest względnie niedrogim formatem (a w porównaniu do papierowego Vintage to zupełnie dwa różne światy) więc jest to otwarta furtka dla graczy chcących poprzekręcać mistyczne Black Lotusy. Skoro jest taka opcja, to warto zapoznać się z poradami dotyczącymi tego formatu i metagame.

 

COMMANDER

Widoki na przyszłość

To tekst robiący przegląd mechanik ravnicowych gildii właśnie w kontekście gildii i nadchodzącego dodatku. Co może się pojawić? Tego nie wiemy, ale możemy wyciągnąć trochę wniosków na podstawie już znanych motywów w gildiach. Tym samym możemy przygotować się na zakupy starszych kart, które powinny nam podpasować do tych motywów – jak np. counterków w Simicu.

Ciekawe decki:

 

ARENA

W tym tygodniu jeden tylko deck w ciekawych deckach, bez artykułów.

Ciekawe decki:

PAUPER

Pauper na nowym poziomie

Gdy już zaczniemy raczkować w niektórych formatach, zechcemy ciągle sięgać po więcej – od pojedynczych rozgrywek ze znajomymi, aż do momentu gdy staniemy w świetle ProTourowych lamp. Teraz to właśnie robić możemy także w Pauperze dzięki MTGO. Z tekstu dowiemy się co dla Paupera oznaczają ostatnie zmiany w formacie – chodzi rzecz jasna przede wszystkim o nowe turnieje na MTGO i kompetytywne ligi.

Nadrabiamy elfy w Pauperze

Elfy to jedno z najstarszych i najbardziej popularnych tribali w fantastyce – począwszy od mitologii germańskiej (gdzie co najzabawniejsze przypadła im rola najlepszych kowali – dzisiejsze krasnoludy muszą być zawstydzone) aż do dzisiejszych Elvish Mystików są obecne w kulturze i popkulturze. Tym razem ich tematem zajmie się Kendra Smith w stricte magicznej konwencji Paupera, a że jest odrobinę roszad jeśli chodzi o sloty i dobór kart, warto rzucić okiem, by nadążyć za zmieniającym się meta.

 

INNE

Polskie grupy magicowe

To info na dłużej zagości w przeglądzie, ale warto je tu zachować – chcemy was zachęcić do dołączenia do kilku grup Magicowych w polskiej facebookowej społeczności. Pierwsza z tych grup to MTG Polska – grupa dla każdego polskiego gracza zainteresowanego MTG. Druga grupa to MTG Polska Trade. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest dla tych, którzy chcą sprzedać lub kupić produkty związane z Magiciem. Trzecia grupa ma skupiać wszystkie te osoby, które grają sieciowo w Magica. Jeśli gracie MTGO, MTG Arena, na Cockatrice lub innych cudach, to dołączcie do niej i chwalcie się wynikami, dzielcie uwagami i twórzcie z nami magicową społeczność.

Zajrzyjcie też koniecznie na Standardowo T2. MGGG robi tam kawał dobrej roboty i warto to docenić i polecić.

Zadowalając się drugim miejscem na Pro Tour Guilds of Ravnica

Mamy tu relację LSV z Pro Toura, uwzględniając wszystko – od bycia gorącym jak ogień, po niesławny trik z Jeremym Dezanim, mind games’ami z tokenem wampira i Settle the Wreckage w ręce. Jeśli tego nie wiecie, to za tę sztuczkę LSV został przez niektórych okrzyknięty cheaterem. Ale zostawmy polujących na czarownice w spokoju.

Przewodnik po Artifact’cie – grze karcianej na podstawie DOTY

Kolejny pretendent do karcianego tortu. Tym razem warto jednak na niego zwrócić uwagę, bo chodzi o Artifact – nową grę Richarda Garfielda, inspirowaną DOTĄ, produkowaną przez Valve i dostępną na razie w wersji zamkniętej bety na Steamie. Brian DeMars dostał się do niej i relacjonuje tu nam swoje wrażenia. Raczej pozytywne w sumie.

Znaleźć Gilder Bairna

Gilder Bairn to jeden z przyjemniejszych artów w M:tG. Dzieciopodobny stwór w dinozaurowym kożuchu to coś, czego na co dzień się nie widzi, a jednocześnie jest hiper słodkie. Ale to tylko część tego, co w tym tekście znaleźć można. Zapraszamy do zapoznania się z historią o poświęceniu, pasji i szukaniu 'białego kruka’ czy tam ilustracyjnego gralla – jak zwał tak zwał, zresztą. W tekście mamy przedstawione losy tego jednego obrazka oraz jego nowego właściciela, który od lat polował na tego pamiętnego ouphee.

Gdzie znaleźć magicowe arty?

A to w sumie kontynuacja powyższego tematu, ale bardziej ogólna. Tu nie skupiamy się na konkretnej ilustracji, a ogólnie na tym gdzie szukać i kupować magicowe obrazy. To taki mikroprzewodnik dla kogoś, kto zaczyna się angażować w rynek sztuki powiązanej z Magiciem.

Top 10 kart z bloku Rath

To tekst trochę nostalgiczny dla tych, co znają tak zamierzchłego Magica, a trochę edukacyjny dla tych, co go nie znają. Te parę kart to kawał historii Magica, a autor przetyka wyliczankę interesującymi – dla nieobeznanego z czasami bloku Rath – anegdotami i ciekawostkami.

Jak radzić sobie z fizycznymi wyzwaniami kontrolą?

Wszyscy wiemy, że granie kontrolą może powodować granie do terminacji. Wielu z nas traci jednak bardzo dużo czasu, zbyt dużo, na rzeczy, które tego wcale nie wymagają. Słynne sullivanowe granie z odwróconymi kartami wzięło się właśnie z chęci przyspieszenia gry. Zresztą, to właśnie Sullivan jest autorem tego tekstu i daje tu on nam parę sensownych uwag na temat tego, jak grać szybciej.

Balansowanie Magica z życiem

Nie jest łatwo połączyć Magica z normalnym życiem, ale autor tego tekstu daje nam receptę jak uzyskać odpowiedni balans i nie dać się zwariować. Mimo tego, że na końcu mamy reklamowy wątek, temat jest na tyle interesujący, że choćby jako przyczynek do refleksji nad własną sytuacją warto go wykorzystać.

Ravnicowe plot pointy dla fanów D&D

Co łączy D&D i M:tG? To, że nie mogą wobec siebie korzystać z żartów typu “twój stary”, ponieważ ojca mają tego samego – Wizards of the Coast. Oczywiście, to powiązanie ma też swoje dobre strony, między innymi przeplatające się lore, które jest kolejną możliwością na enjoyowanie tego uniwersum. Jeśli grasz DDki i szukasz pomysłu lub inspiracji do sesji RPG w klimatach Ravnici, ten tekst jest właśnie dla ciebie.

Stan Programu

Jak zwykle na początek kilka njusów, ale tym razem brak sekcji opinii. W deckach zaś Boros Weenie w Standardzie, BG Rock w Modernie, Manaless Dredge w Legacy i Hollow Survival w Vintage. Na koniec jak zwykle ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Cena Ultimate Masters

Pierwsza analiza cenowa nowego dodatku z Goldfisha, z delikatną sugestią, że oto wreszcie jest set mastersów, na który czekaliśmy. Nie ma jeszcze pełnego spisu Ultimate Masters, ale to co nam pokazano do poniedziałku jest dość zachęcające.

15 spekulacji bez dowodów

W tym tekście znajdziemy kilkanaście kart, w które zdaniem autora – bez żadnych dowodów poza intuicją – warto by zainwestować. Trzeba przyznać, że co najmniej kilka z wyborów jest dość oczywistych i w sumie łatwo się z tymi wyborami zgodzić. Rzut oka na pewno nie zaszkodzi.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Arclight Phoenix (Guilds of Ravnica)
  2. Legion’s Landing (Ixalan)
  3. History of Benalia (Dominaria)
  4. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)
  5. Carnage Tyrant (Ixalan)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

nadchodzi Ultimate Masters

kliknij, aby powiekszyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (