Przegląd Prasy #258 – nowy Standard Ravnica Allegiance

Po prawdzie to w minionym tygodniu niewiele się działo. Ok, dostaliśmy standard Ravnica Allegiance i jest to coś, co budzi najwięcej emocji. Było też GP w limited, którym to turniejem nikt się u Wizardów chyba specjalnie nie przejął, więc i my nie będziemy. Było też trochę flavorowych tekstów i materiałów o kartach z nowego setu w starszych formatach – ale nic w sumie nadzwyczajnego.

Tak czy siak, zapraszamy do lektury i mamy nadzieję, że wybrane teksty też wam się będzie dobrze czytało.

:b: Relacje z turniejów :b:

Grand Prix New Jersey

Odbyło się. I tyle.

No dobra. Nie będziemy jak Wizardzi, którzy skasowali coverage pisany, a i tego video z eventu też nie zaoferowali. W evencie wzięło udział ok 1400 graczy i nawet trafił się mały polski akcent, ale niestety nie w Day 2. Grano Ravnica Allegiance limited, a do finału dostały się takie sławy jak PVDR i Christian Calcano i… Stephen King? Huh, szkoda, że to raczej nie ten od książek. Całość wygrał jednak Max Williams.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Iluzje dziecięcej zabawy

Spragnieni Rakdosowej zabawy i ciekawi co Azorius o tej ichniej frywolności sądzi? Jeśli tak, to macie kolejne magicowe opowiadanie, które tym razem opowie historię, której… jak Wizardzi piszą – młodsi odbiorcy nie powinni czytać.

Zmiany w Oracle Ravnica Allegiance

Niby nieduże zmiany, ale jednak są. Na przykład Ajani’s Pridemate to już nie jest may, a put jeśli chodzi o cunterek i zdobywanie życia. A takich drobiazgów funkcjonalnych i niefunkcjonalnych jest jeszcze kilka

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Team Unified Standard / MKM Trial w Pruszkowie – 9-10 lutego

Zapraszam Was na turniej w interesującym formacie Team Unified Standard podchodzący pod trial MKM! 9-10 lutego, w pruszkowskim hotelu Comfort Biznes odbędzie się spora impreza z turniejami w kilku opcjach bitewnych/planszowych. W niedzielę podczas eventu będzie zorganizowany turniej Mtg w Team Unified Standard. Link do wydarzenia na fb.

Paprykarz Open – 8-10 lutego 2018

Szczecin zaprasza na RPTQ razem z side eventami na 8-10 lutego. Będzie też LCQ i MKM Trialsy. Szczegóły w linku. Przypominamy o prerejestracji. Videozajawkę możecie zobaczyć tutaj.

 

MagicFest Kraków – 12-14 lipiec 2019

Jak już wcześniej wspomnieliśmy przy Grand Prix Warszawa 2018, dzięki super frekwencji dorobiliśmy się na przyszły rok kolejnego dużego eventu w kraju. Miało nie być Grand Prix, bo organizator CFB zaczął liczyć dukaty w skarbcu i nie wierzył w nasz kraj, ale jednak matematyka zarobków i piękna liczba turystów magicowych wpłynęła na ich decyzję. Już 12-14 lipca odbędzie się u nas MagicFest Kraków 2019, którego main eventem jest oczywiście Grand Prix (no tak to się teraz wszystko nazywa).

efekt świetnej frekwencji Grand Prix Warszawa 2018

MagicFest Kraków 2019

Na razie mieliśmy tylko zapowiedź, nie znane są jednak żadne inne szczegóły, włączając w to format turnieju głównego. W sumie, to trochę przykre, ale nadal nie ma nawet info o tym feście na oficjalnej stronie z rozpiską: https://magic.wizards.com/en/content/premier-events-schedule

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Mamy nowy Standard

Nie no, oczywista oczywistość, ale nie ma sensu osobno zbierać wszystkich tekstów, a jest spoooooro ciekawostek, które warto odnotować.

Po pierwsze, warto zerknąć na analizę MGGG nowego meta, bo zbiera info z eventów SCG i MODO, a więc daje pierwszy realny obraz środowiska Ravnica Allegiance. Oczywiście, o ile macie facebooka, bo jak nie macie, to się musicie obejść smakiem.

Po drugie, mamy tekst Setha Manfielda, a w nim opis dwóch intrygujących talii – Gate’owej rampy oraz Esperowego decku na Hero of Precinct One. Craig Wescoe prezentuje za to swoje wyniki i decklisty UW z pięciu lig – pięć różnych podejść, pięć gier każdą talią i sporo informacji do przetrawienia. Ciekawe rzeczy pokazuje i mówi też BBD – tu dowiemy się czegoś więcej o tym, dlaczego Hydroid Crasis jest takie dobre, co czyni burna dobrą opcją, jak może w nowym meta wyglądać Mardu, Esper Control… i parę innych rzeczy. Potencjalne zielone konstrukcje mamy zaś od Adama Yurchicka – od elfów po rampę.

A może szukacie czegoś casualowego i taniego? Jeśli tak, to Goldfish dostarcza zestaw 20 sympatycznych decków for fun.

Ciekawe decki:

 

ARENA

Najlepsze decki meta Bo1

BO1 różni się delikatnie od BO3 – brak sideboardu eliminuje “Fair decki”, za sprawą Combo i wyznawców zasady “Face is the place”. W takim razie, jakie dokładnie konstrukcje na arenie pozwolą nam na szybkie grindowanie ladderowych nagród?

Jak ochrona przed duplikatami wpłynęła na opłacalność eventów

Frank Karsten za pośrednictwem ChannelFireball prezentuje to, jak wymiana duplikatów na Gemy wpłynęła na Arenę. Jeśli jesteście fanami tabelek i wykresów, to ta ściana tekstu jest zdecydowanie dla was.

 

MODERN

Vannifar Pod

Prime Speaker Vannifar został już okrzyknięty mianem Poda na nogach – może z tego powodu, że jest kritą i działa tak samo. Co to oznacza w skrócie? Stary i niekoniecznie lubiany archetyp ma szansę wrócić w modernowe łaski. SaffronOlive na łamach Goldfisha prezentuje spis, który – może was to zdziwi – ma w sobie potencjał.

Stare pieski z nowymi sztuczkami – część pierwsza styczniowego raportu

Stare konstrukcje mają to do siebie, że gracze (często smutni, którym jest przykro i nieironicznie im współczujemy) nadal mają nadzieję na odbanowanie kluczowej karty w danym decku, ewentalnie czekają, aż dana konstrukcja zwyczajnie wróci do łask (nawet jak nic jej nie zbanowano). Przysłowie mówi, że starego psa nie uczy się nowych sztuczek, ale co w sytuacji gdy włożymy w niego nowe sztuczki? I co gdy zbanujemy z meta topowy deck? W takim wypadku meta się otwiera i stare zaczyna się bawić na nowo. Oto pierwsze przykłady pozytywnego fermentu w meta Moderna.

 

LIMITED

Wczesna lista pick orderów w Ravnica Allegiance

Frank Karsten tym razem o Limited – spis wczesnych picków i kart, których nie doceniamy, a może powinniśmy. Surowa, punktowa opinia, w której zobaczymy co jest dobre, a co i nie, i w której autor będzie nas prowadził za rączkę po okrutnym świecie Ravnica Allegiance. Ot, standardowy artykuł, który powinien być podstawą każdego testingu limited nowego setu. A przy okazji warto zajrzeć do tekstu Andrei Mengucciego, aby zobaczyć, czemu Azorius jest fajną gildią.

 

LEGACY/VINTAGE

Vintage 101 – Xerox i nie tylko

Xeroxowie wszystkich formatów łączmy się – tym razem czas na Vintage. Co to Xeroxowe decki? Optymalizują one tanie cantripy, żeby po prostu móc grać mniej lądów. Sounds awesome? Do Xeroxowego wora można śmiało wrzucić Delvera, Storm, Death Shadow i tym podobne konstrukcje.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Nowa grupa wspierające Rules Committee

Zapomnieliśmy dać znać tydzień temat, a w sumie wieść godna uwagi. Powstało nowe ciało, które będzie pomagać RC. Zebrali się – 6 osób chcących służyć pomocą w zakresie EDH. Kim oni są i po co? Przekonajcie się sami. A tu Sheldon Menery przedstawia całą grupę.

Lore Seeker – perfekcyjna burza

To niby tylko deck tech, nic specjalnego. Bohaterem decklisty jest Adeliz, the Cinder Wind. Czarodziejka robi tu jednak coś nie do końca typowego, bo nie tyle mamy tu do czynienia ze spellslingerem, ile z deckiem na tokenach. Najfajniejsze jest tu jednak to, jak autor gładko przeprowadza nas przed deckbuilding i swoje pomysły na niego. Jest co podpatrzeć we własnych eksperymentach.

Jeszcze jeden przegląd Ravnica Allegiance

Jak to jest z tym Commanderem na Ravnice? Otóż mamy w artykule przedstawioną listę kart, które mogą mieć w tym formacie potencjał. Spoiler alert – pierwsze miejsce  w rankingu przeniósłbym na trzecie, reszta w porządku.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Przegląd Ravnica Allegiance pod kątem Paupera

Przyszedł i czas na Pauper – Ravnica Allegiance przyniosła kolejną sensowną pulę kart, z której można wybierać. Przede wszystkim, mamy nowego Bolta. Po drugie, instantowy Explore. Po trzecie, dostaliśmy właśnie Pauperową wersję Revelacji.

 

INNE

Polskie grupy magicowe

To info na dłużej zagości w przeglądzie, ale warto je tu zachować – chcemy was zachęcić do dołączenia do kilku grup Magicowych w polskiej facebookowej społeczności. Pierwsza z tych grup to MTG Polska – grupa dla każdego polskiego gracza zainteresowanego MTG. Druga grupa to MTG Polska Trade. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest dla tych, którzy chcą sprzedać lub kupić produkty związane z Magiciem. Trzecia grupa ma skupiać wszystkie te osoby, które grają sieciowo w Magica. Jeśli gracie MTGO, MTG Arena, na Cockatrice lub innych cudach, to dołączcie do niej i chwalcie się wynikami, dzielcie uwagami i twórzcie z nami magicową społeczność.

Zajrzyjcie też koniecznie na Standardowo T2. MGGG robi tam kawał dobrej roboty i warto to docenić i polecić.

Czym są tiebreakery?

Tiebreakery to przede wszystkim coś, co sprawia, że jak nam słabo poszło, ale naszym przeciwnikom lepiej, to jednak dajemy radę cudem załapać się do top8. Składa się na to ogromna liczba czynników, o których możecie poczytać w tym artykule. Teraz już będziecie wiedzieć co i jak.

Machinacje Bolasa – część 1 i część 2

Dwa teksty tu mamy, które bardzo fajnie opisują i podsumowują fabułę najnowszego dodatku i drogę do tego, jak doszliśmy do tego momentu w historii Magica. Warto zajrzeć, jeśli interesuje was Magic od strony lore.

Jak zmieniły się gildie?

Mike Linnemann przygląda się gildiom z Ravnici. Przez trzy sety zmieniły się one i to mocno, co widać w ich wizualnym przedstawianiu. Zobaczenie jak to się wszystko zmieniało jest dość intrygujące.

Flavorowe klejnoty Ravnica Allegiance

Jay Annelli pokazuje nam rzeczy z Ravnica Allegiance, które jego zdaniem są najciekawsze pod kątem flavoru. Tekst nie jest jakiś długi, ale klejnoty już są prawdziwe.

Tworząc Azora

Ryan Pancoast opowiada i przedstawia etapy malowania Azora. To ten sfinksowy ziomek z Ixalanu i od Ravnici, a nie pies z dobranocki – to tak w ramach wyjaśnienia. Jeśli myślicie, że by sfinka namalować starczyło stanąć z pędzlem przed płótnem, to się grubo mylicie. Materiał pokazuje, ile roboty artysta włożył w ten obrazek.

 

:g: Finanse :g:

 

Zapłacić za czynsz czy za manabase do EDH?

Krótki, ale dość sensowny tekst, w którym pokrótce autor doradza nam jak podchodzić do manabase w EDH i czy jest sens oddawać za niego nerkę. Niby dla grających i mogłoby się znaleźć w tamtym dziale, ale ze względu na to, iż może on mieć znaczenie dla podejmowanych przez ogól decyzji finansowych, to wyróżniamy właśnie tutaj.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Hydroid Krasis (Ravnica Allegiance)
  2. Krark-Clan Ironworks (Fifth Dawn)
  3. Biogenic Ooze (Ravnica Allegiance)
  4. Stoneforge Mystic (Worldwake)
  5. Growth-Chamber Guardian (Ravnica Allegiance)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg vs standard Ravnica Allegiance

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (