Przegląd Prasy #262 – Mythic Championship I

Zapraszamy na nasz tradycyjny, cotygodniowy przegląd prasy magicowej oraz istotnych wydarzeń społeczności Magii Zbieractwa!

Za nami pierwsze Mythic Championship, czyli dawne Pro Tour. Dowiedzieliśmy się także jak będzie wyglądać nowa droga dojścia do tego rodzaju turniejów.

Mamy również garść artykułów z najprzeróżniejszych formatów i tematyk. Miłek lektury.

 

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Boks zostanie rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie. 

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Mythic Championship I

No i za nami pierwszy Mythic Championship w Cleveland. Wygrany został przez Autumn Burchette z Mono Blue Tempo. Finał należał do Burchette i Yoshihiko Ikawy  Esper Control. Wcześniej sile decku Burchette ulegli Julein Berteaux i Reid Duke. W top 8 znaleźli się także LSV, dla którego była to druga topka z rzędu, Marcio Carvalho, Michael Bonde, Alex Majliton. W archetypach było 3 Mono-Blue Temp i po jednym Simic Nexus, Azorius Aggro, Esper Control, Gruul Aggro (właściwie Mono-Red z zielonym splashem) i Izzet Phoenix. Turniej pokazał jak bardzo wdzięczny mamy aktualnie format z dużą liczbą sensownych decków.

Najlepszym z Polaków okazał się Piotr Głogowski. 33 punkty dały mu 24 miejsce. Grzegorz Kowalski był 124 z 27 punktami, Leszek Luty miał ich 26 i 176 miejsce, Radek Kaczmarczyk był 204 z 24 punktami, a Piotr Wiktorzak i Piotr Szyiński z 9 punktami mieli odpowiednio 268 i 390 miejsce.

Warto dodać, że to był ostatni event, na którym Brian David-Marshall brał udział w roli komentatora. Jeśli zobaczymy go gdzieś jeszcze kiedyś, to już pewnie w roli gracza lub… magicowego celebryty? Tak czy siak, ponad 14 lat w coverage’u to kawał magicowej historii. Jedna z twarzy Pro Tourów zmienia pracę.

Jak chcecie podsumowania, bo nie oglądaliście, to jak zwykle goldfish dostarcza podsumowanie dnia pierwszego, dnia drugiego, a także całego Mythic Championship I w liczbach. Tu zaś decki z Top 8.

Magic Fest Cleveland

Łatwo ominąć było, że działo się jakieś GP, a Mythic Championshipowi towarzyszył cały Magic Fest i Grand Prix właśnie. W evencie, w którym grano limited, zwyciężył Allen Wu.

Twitch Rivals wygrany przez Agraveina

Kojarzycie Adama 'Agraveina’ Skotaka? Jeśli nie, to macie okazję nadrobić temat, bo nasz rodak z Selesnya Tokenami wygrał z Jeffem Hooglandem w Twitchowym evencie i zgarnął konkretną nagrodę.

Paprykarz Open 8 – wywiady

Troszeczkę późno się pojawiły, ale Paprykarze dają nam dwa ośmiominutowe wywiady z naszymi polskimi prosami. Jest co oglądać, więc klikajcie.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Jak zakwalifikować się na Mythic Championship i World Championship

Wizardzi wreszcie zdradzili nam jak będzie wyglądało pro-granie po zmianach. Szczegóły są w linku, ale generalnie będzie wyglądać to tak, że:

Droga do World Championship:

  • 16 slotów na World Championship przypadnie graczom stolikowym i Arenowym w tym Javierowi Dominguezowi, zwycięzcy poprzednich Worldsów, zwycięzcom 7 Mythic Championshipów – 4 na żywo i 3 z Areny, 4 graczom Magic Pro League z największą liczbą Mythic Pointów, 4 graczom spoza MPL z największą liczbą Mythic Pointów
  • Mythic Pointy będzie się zdobywać za miejsca w Mythic Championshipach. Dokładną rozpiskę macie w linku, ale co najważniejsze – w stolikowym Magicu będą one przyznawane poza Top 8 za punkty, od 27-29 punktów. Na Arenie jest trochę inaczej. Nie będzie ich rzecz jasna można zdobywać na Grand Prix.

Droga na Mythic Championship:

  • na Mythic Championship stolikowe można się zakwalifikować przez Grand Prix lub MCQ – w sklepach, na Magic Festach lub na MTGO Online
  • w najbliższym sezonie będzie 150 MCQ, czyli Mythic Championship Qualifierów
  • w najbliższym sezonie do MCQ trzeba się będzie prerejestrować, w sezonie przygotowującym do Mythic Championship Richmod udział w MCQ będzie zależny od liczby Planeswalker Pointów – threshold ustawiono na 200 między 1 kwietnia a 30 czerwca, a przy okazji podwojono liczbę PWP zdobywanych na FNMach
  • gracze, którzy na Grand Prix będą w Top 8 lub zdobędą co najmniej 39 punktów dostaną zaproszenie
  • na Grand Prix drużynowych zaproszenie będą mieli gracze z Top 4 i drużyny, które zdobyły co najmniej 36 punktów
  • z MTGO Online kwalifikację dają m.in. online’owe MCQ
  • na Mythic Championship Arenowe można się zakwalifikować poprzez Mythic Championship Qualifiery i dzięki Mythic Rankingowi

Przy okazji – Pro Club i Pro Pointy znikają. Ostatni raz będzie je można dostać na Grand Prix w Seattle w czerwcu. Z benefitów Pro Clubu można będzie skorzystać do końca grudnia 2019 roku.

A tu niby trochę więcej o co chodzi w tym nowym systemie i co Wizardzi zamierzają.

Core Set 2020 i Commander 2019

Wizardzi ogłosili dwa nowe produkty, o których w sumie i tak wiedzieliśmy, że będą. Pierwszy z nich to nowy Core Set, który 12 lipca będzie miał release. Ponadto, pojawi się kolejny Commander, a wraz z nimi cztery zupełnie nowe decki. To dostaniemy 23 sierpnia.

Eksperyment z nowymi zasadami mulligana na Mythic Championship II London

Po pierwsze ogłoszono formaty na londyńskiego Mythic Championshipa. Będzie to draft War of the Spark oraz Modern.

Ponadto zaprezentowano nowe zasady mulligana. Nie będzie Scry’a. Będzie się za to dociągać siedem kart za każdym razem, kiedy będzie się chciało wziąć mulligana. Kiedy gracz wreszcie będzie zadowolony, zatrzyma rękę i odłoży na spód biblioteki jedną kartę za każdego mulligana. Przypominamy, obecnie działa Vancouver Mulligan, gdzie dobieramy o jedną kartę mniej za każdym razem, ale robimy Scry po mulliganie.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, system wejdzie w życie dla wszystkich graczy przy okazji Core Setu 2020. Jako że nowe zasady mogą sporo namieszać, Wizardzi mogą bliżej przyjrzeć się kwestii banów, zwłaszcza w takich formatach jak Vintage w kontekście Dredge’a.

A tu całkiem fajna opinia na ten temat właśnie w kontekście eternali. O paru ciekawych kwestiach związanych z nowym mullem w Modernie możemy przeczytać tutaj. A tu niby spojrzenie game designera.

Zeszyt ukrytych fortun

Kolejna trochę historyjkowa zapchajdziura. No ale nawet przyjemna. Tym razem mamy okazję trochę lepiej poznać gildię Orzhov i jej ciemne interesiki. I trochę Selesnyi.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

MagicFest Kraków – 12-14 lipiec 2019

Jak już wcześniej wspomnieliśmy przy Grand Prix Warszawa 2018, dzięki super frekwencji dorobiliśmy się na przyszły rok kolejnego dużego eventu w kraju. Miało nie być Grand Prix, bo organizator CFB zaczął liczyć dukaty w skarbcu i nie wierzył w nasz kraj, ale jednak matematyka zarobków i piękna liczba turystów magicowych wpłynęła na ich decyzję. Już 12-14 lipca odbędzie się u nas MagicFest Kraków 2019, którego main eventem jest oczywiście Grand Prix (no tak to się teraz wszystko nazywa).

efekt świetnej frekwencji Grand Prix Warszawa 2018

MagicFest Kraków 2019

Na razie mieliśmy tylko zapowiedź, nie znane są jednak żadne inne szczegóły, włączając w to format turnieju głównego. W sumie, to trochę przykre, ale nadal nie ma nawet info o tym feście na oficjalnej stronie z rozpiską: https://magic.wizards.com/en/content/premier-events-schedule

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Mój Pterokropny deck na Mythic Championship I

Brian Braun-Duin tłumaczy czemu zmienił zdanie i wybrał UR Drake’i na Mythic Championship. Jak się okazuje Ravnica Allegiance przyniosło trochę zmian w formacie i deck, który wcześniej zdawał się autorowi taki sobie, teraz powinien śmigać.

Ciekawe decki:

 

ARENA

Nexus zbanowanych

Brian DeMars pisze nam tutaj o konsekwencjach banowania Nexus of Fate w Bo1 oraz jaki tak właściwie wytworzył się kontekst wokół tego działania. Powody bana są bowiem hmmm 'ciekawe’. Ale jakie się z tego rodzą problemy, to już sprawdźcie w tekście.

 

MODERN

Identyfikowanie modernowych brokenów okiem kanistra

Baaaaaardzo dobry tekst, który wbrew pierwszym skojarzeniom nie jest ani o latarni, ani o jajkach, ani o decku na Semblance Anvil czy KCI. To tekst, w którym Piotr Głogowski tłumaczy swoje podejście do wyboru decków w Modernie, ale zamiast tu się produkować po prostu odsyłamy do linku – warto.

Modern Izzet Phoenix Primer

Jak ludzie często nadużywają słowa primer, tak w tym wypadku się należy. To naprawdę solidny przewodnik po tym archetypie ze sporą dozą informacji na jego temat. To nie tylko parę słów o mainie i trochę o sideowaniu się.

Death’s Shadow Zoo wróciło

Tak, tak. Mamy powrót starego archetypu, który może z meta całkiem nie wyleciał, ale święcił ostatnio sukcesów. Teraz trochę wskazuje na to, że to dobry meta call i talia ma szansę znowu mieszać w modernowym światku.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

5 błędów, które popełniamy wracając do GRN

Wracasz na Arenie do draftów GRN po kilku sesjach z RNA? Jeśli tak, to tu masz pięć kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę. Uwagi to niby drobne, ale przyzwyczajeni do nieco innego środowiska czasem możemy ich nie dostrzegać, a GRN i RNA wydają się takie do siebie podobne pod wieloma względami, no nie?

 

LEGACY/VINTAGE

Vintage Eldrazi Taxes

Może primer to za duże słowo, ale mamy tu całkiem zgrabny przewodnik po decku, który może nie należy do Tier 1, ale wciąż ponoć jest niezłym wyborem.

Vintage 101 – podróż do wnętrza metagame

Mnóstwo decków i spora analizę meta tu mamy. I to w zasadzie tyle, co możemy powiedzieć – jeśli siedzicie w formacie, na pewno skorzystacie.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Landy się liczą

Na dokładkę mamy tu deck na Teysy, ale najważniejszy jest tekst, który na podstawie edhrecowych danych przeprowadza analizę liczby landów w deckach. Jest tu też wspominka ciekawa o cEDH w tym kontekście i generalnie jeśli się zastanawialiście ile ziem dać do decku, to tu macie odpowiedź. A przynajmniej jej część.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Top Decki Paupera

Kendra Smith poprzednio pisała o zdrowiu formatu, a tym razem zabiera się za opis topowych decków w Pauperze. Dowiadujemy się więc co w tej chwili dobrze działa i czym się warto bliżej zainteresować, zwłaszcza że już niedługo spory event papuerowy z kwalifikacją do Mythic Championship. A na marginesie 5 kart, które warto mieć na uwadze w kontekście tego turnieju.

 

INNE

Mirror Gallery – Jenn Ravenna

Donny Clatrider rozmawia z Jenn Ravenną, ilustratorką, która dała nam między innymi grafikę do The Eldest Reborn, Godless Shrine czy Breeding Pool.

Zdefiniuj to – metagame i tiery

Całkiem ładnie tu mamy przedstawione to o co chodzi z metagame i tier’ami. Czym są, jak je traktować i jak z tego de facto narzędzia można korzystać przy wyborze strategii na turniej.

Pogadajmy o MagicFest London

W Londynie Wizardzi pozwolą nam grać w tym samym czasie na Grand Prix co i w trakcie prerelease’ów. Wydawałoby się to super pomysłem, no nie? A jednak, dla sklepów to wtopa i tu mamy tekst, który tłumaczy nam o co w ogóle chodzi i dlaczego jednak nie ma aż tak wielu zadowolonych.

Stan Programu

Sporo njusów tu i o wielu już wspominaliśmy, ale tu macie takie podsumowanie – od zmian w ProPlay, przez coverage, po odejście BDM. Potem są zaś dość długie rozważania na temat zmian w kwalifikacjach na Mythic Championship. W deckach RB w T2, Death’s Shadow Zoo w Modernie, Dragon Stompy w Legacy i Eldrazi w Vintage. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Czy Guild Kity są tego warte?

Taka trochę recenzja, która ocenia Guildy Kity pod kątem tego, czy warto je zakupić. Nie tyle nawet tego, czy są warte swojej ceny, bo tu jakby omówienie wychodzi na plus, ale czy jest to sensowny zakup. I odpowiedź brzmi – nie dla każdego, ale to dobry produkt.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Hydroid Krasis (Ravnica Allegiance)
  2. Pteramander (Ravnica Allegiance)
  3. Craterhoof Behemoth (Modern Masters 2017 Edition)
  4. Arclight Phoenix (Guilds of Ravnica)
  5. Mox Amber (Dominaria)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

Mythic Championship I indeksy mtg 26.02.2019

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (