Przegląd Prasy #266 – update Areny i inne wieści

W zasadzie mamy cichy tydzień, choć trochę się podziało. Dostaliśmy info o tym jak będzie wyglądał update Areny w marcu. Zaprezentowano nam coś więcej o nowej karciance mobilnej opartej na Mtg. Są zmiany w Legacy Cube. Wszyscy jednak oczekujemy tak naprawdę jednego – Mythic Invitational już w ten weekend.

Tymczasem poprzedni weekend to było GP w Kyoto. Grano Standard. Sprawdźcie wyniki też eventu. Poza tym trafiło się kilka ciekawych tekstów, acz jak mówimy – wciąż cichy tydzień.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Magic Fest Kyoto

Turniej wygrał Bae Daekyeungz RG Beatdown po pokonaniu Yuya Watanabe z Sultai Midrange. Grano standard. Pojawiło się ponad 2000 graczy. Coverage pisany nadal kuleje. Na plus, że można szybko wejść w konkretny deck konkretnego gracza i sprawdzić decklistę. Na minus, że nie ma linka zbierającego wszystkie decki. Jak by nie można było tak, i tak. -.-

Na szczęście wszystkie listy zostały zebrane tutaj przez niezawodnego Goldfisha: https://www.mtggoldfish.com/tournament/grand-prix-kyoto-2019#online

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Nowa magicowa strona esportowa

Wizardzi oddali do naszej dyspozycji nową stronę poświęconą esportowi MtG. Czy wam się podoba? Czy będziecie z niej korzystać? Co o niej sądzicie? Możecie dać znać w komentarzach.

Valor’s Reach

Wizards of the Coast chciwą łapą sięga poza Arenę! Widać, że tym razem uczą się na błędach – nie oddadzą rynku gier mobilnych, tak jak lata temu zrobili to, gdy wchodził Hearthstone. Nowa gra Valor’s Reach ma być bardziej poświęcona Planeswalkerom, ich unikalnym zdolnościom i możliwości budowania talii dookoła nich. Wszystko okraszone przerośniętymi muskułami i zabawnymi, nieproporcjonalnymi łebkami bohaterów.

Bear Schmiedicker dla Twin Galaxies

Jak wiadomo z amerykańskich filmów o nastoletnich problemach, gra na dwa fronty nie jest najlepszym pomysłem. O dziwo, Wizards of the coast jest książkowym przykładem takiej zagrywki – jednocześnie wspiera eventy stołowe i sieciowe, jednak zewsząd słyszymy zapewnienia, aby pogodzić tę dwójkę ze sobą. Co nas czeka w związku z tym? Zobaczcie w artykule. Ponadto, Jason Fanelli punktuje najważniejszy problem obecnego, i w sumie każdego, Standardu. Najważniejsze jednak, że poznaliśmy to, jak ma wyglądać nowy, poważny Pro Play. Jest też potwierdzenie, że Areny na mobilnych urządzeniach nie będzie przynajmniej przez jakiś czas.

Zmiany w marcowej Legacy Cube

Kostka Legacy przejdzie w najbliższym czasie lekkie zmiany. Albo nawet i większy niż lekkie. Wizardzi nadali kostkom – modernowej, legacy oraz vintage – więcej indywidualności. Teraz się będą silniej odróżniać. Przykładowo – z Legacy Cube znikają bogowie z devotion. Co więcej? Sprawdźcie w linku. Do pogrania Legacy Cube na MTGO już od 27 marca aż do 25 kwietnia.

Marcowy update areny

Arena się zmienia i tym razem dostaje trochę lukru. Większość zmian ma charakter kosmetyczny, ale jest też kilka ważnych modyfikacji, choć dla większości już grających nie będą one miały znaczenia. Ucieszyć się z nich mogą raczej nowi gracze. Wizardzi zdecydowali się:

  • dodać style kart, czyli różne ramki i efekty, którymi będziemy mogli sobie personalizować karty
  • dodać koszulki na karty, czyli inne niż klasyczne rewersy
  • zwiększyć liczbę avatarów o nowe pozycje
  • zmienić samouczek
  • dodać nowy event – Treasure Constructed

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Mythic Championship Qualifier – 25-26 maj 2019

Paprykarze otwierają puszeczkę i ze środka wyskakuje świeżutki Mythic Championship Qualifier. W maju będzie można pograć sobie w Magici i spróbować wbić się do Barcelony prosto z Polski. Co prawda niektórzy mogą twierdzić, że Szczecin to już nie Polska, ale pewnie są z Sosnowca i nie wyściubiają nosa poza granice miasta. Albo z Radomia. Albo z Wąchocka. No dobra, głupie żarty na bok, żadnego mieszkańca wyżej wymienionych miejscowości nie chcieliśmy urazić. Za to z radością przekazujemy wam tę wieść i liczymy na obiecane przez organizatorów turnieju 'więcej szczegółów wkrótce’. Ponoć formatem ma być standard. Będzie się działo.

MagicFest Kraków – 12-14 lipiec 2019

Już 12-14 lipca odbędzie się u nas MagicFest Kraków 2019, którego main eventem jest oczywiście Grand Prix.

efekt świetnej frekwencji Grand Prix Warszawa 2018

MagicFest Kraków 2019

Na razie mieliśmy tylko zapowiedź, nie znane są jednak żadne inne szczegóły, włączając w to format turnieju głównego. Info o tym feście znajduje się na oficjalnej stronie z rozpiską: https://magic.wizards.com/en/content/premier-events-schedule

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

2019 Challenger Decki – rankingi i ratingi

Najbardziej pieniężny temat tego tygodnia doczekał się analizy na Goldfishu – ocena i ranking poszczególnych Challenger decków. Zbitki kart po 75 sztuk, zaaranżowane w stylu topowych talii w standardzie. Jak przedstawia się ich wartość, jednocześnie na stole jak i w pieniążkach?

Ciekawe decki:

 

ARENA

Najlepsze i najgorsze w Bo1

BO1 to zasadniczo super sprawa, dopóki nie przyjdzie nam ręka pełna martwych kart. Albo ręka bez odpowiedzi. Albo przeciwnik, którego decklista realizuje scenariusz, na który nie jesteśmy ani my, ani nasz deck, przygotowani. Wszystko  ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne – wszakże format, który podejmiecie zależy od was. A tu BBD wyjaśni wam jaka jest specyfika tego całego Bo1.

 

MODERN

Zmiany w Modernowym Meta

Portland, Oakland, Toronto, Los angeles, Tampa Bay – ostatnio oczy modernowych graczy były skupione w tamtym kierunku, w oczekiwaniu na syte Top8, głupie pomyłki,missplaye i karty na które można ponarzekać, jak zdominują metę. Właśnie, meta! Jak ona w sumie wyglądała i w którą stronę zmierza Modern? Sami zobaczcie, w którą stronę tym razem powiewa nasza chorągiewka.

Jak sideboardować sie w Tronie

Wbrew przeznaczeniu, gracze Trona nadal grają, pomimo Assassin’s Trophy w formacie i wielu innych kwestii. Co takiego się wydarzyło, że deck nie skończył na dnie Moderna, tuż obok Duck Tribala? Śmiało możemy założyć, że wszystko rozbija się o sideboard. Tu macie jedną z wersji sideboardowania się, którą możecie porównać z własnym planem. Czy autor, Jim Davis, ma rację, czy nie, to już wasza rola – ale grunt, że Tron wciąż ma się dobrze.

Kilka porad dla osób chcących zacząć z Modernem

Zobaczyłeś, że Arclight Phoenix jest printowany w najbliższych Challenger deckach i liczysz, że wejdziesz w Modern niewielkim kosztem? Lepiej najpierw rzuć okiem na ten artykuł  – dowiesz się wielu przydatnych rzeczy o tym formacie, poznasz obecne trendy i jak najskuteczniej się w niego wgryźć.

 

LEGACY/VINTAGE

W tym tygodniu tylko jeden deczek.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Niedoceniane karty w EDH

Kolejna garstka niedocenionych kart do EDH, tym razem od Hipsterów. Artykuł pokazuje fajne rzeczy, których najczęściej brakuje graczom – odpowiedzi, bez względu na kolor, uzupełnienia ręki i rosnących klonów, w zależności od naszego kaprysu.

5 sposobów na wykorzystanie psychologii do wpływania na graczy EDH

Kolejna psychologiczna gratka w dzisiejszym przeglądzie – mindgamesy wkraczają na wyższy poziom. Zobaczcie, w jaki sposób wodzi się za nos przed kamerami i tysiącami oglądających*, a dodatkowo poznajcie elementy strategiczne, techniczne i masę innych rzeczy, które pomogą wam nie tylko na commanderowym polu.

*no ok, przed kumplami, którzy gapią się w knajpce obok waszego stołu jak przekręcacie kartoniki.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Pauperowy primer – aggro

Ten tekst to tak naprawdę przypomnienie tego, co w Pauperze grywa i bywa widziane w aggro konstrukcjach. Materiał może się przydać wam, jeśli nie znacie meta, nie znacie formatu, a byście chcieli pograć, oraz jeśli potrzebujecie podstawowego info o aggro deckach w tym środowisku. W innym przypadku możecie ten tekst zignorować.

Uzupełnieniem i innym spojrzeniem na ten problem dla początkujących jest ten przewodnikowy tekst.

Ciekawe decki:

 

INNE

Zaawansowany metagaming MtG dla początkujących

To jak funkcjonuje metagame jest ciężkie do przyswojenia dla nowego oraz niedzielnego gracza. Niestety, z drugiej strony, właściwa ocena metagame ratuje skórę i wygrywa gry, a co za tym idzie, po prostu się przydaje. W artykule znajdziecie kilka porad od starszego stażem kolegi – ale to raczej dla już odrobinę obznajomionych z tematem.

Sędziowski werdykt, który wpłynął na moją karierę i podejście

Sędziowie też są ludźmi, którzy mogą popełnić błędy w swoim osądzie. Jak sprawić, żeby nasze zachowanie go nie sprowokowało tak, jak przy tej przykrej historii, przedstawionej w artykule? Nie od dziś wiadomo, że dobre chłopaki oglądają świat zza krat i że szacunek ludzi ulicy, jednak z takich sytuacji łatwo wyciągnąć naukę na przyszłość.

Jak zachować pewność siebie na co dzień?

W odmętach burzy informacyjnej, którą zasypujemy was co tydzień, czas na coachingowy kącik. Dowiecie się z niego, w jaki sposób zwiększyć pewność siebie tudzież utrzymać ją na co dzień. Tego brakuje wielu osobom, więc to cenny temat. Jeśli masz wrażenie, że tej pewności nie masz na odpowiednim poziomie, zajrzyj tutaj. Może to materiał właśnie dla ciebie.

Zapomniani bohaterowie – Power Sink

Power Sink to powerhouse oldschoolowego medżika – gwarantowała, że przeciwnik częściowo lub całkiem się wytapowywał (a przy okazji można było skontrować czar), co w połączeniu ze Stasisem dawało przyzwoity efekt. Jak wiele tekstu można poświęcić jednej karcie? Niestety, artykuł nie dorównuje obszernością dla najlepszej książki do grania Gushem, jednak dalej możemy wyciągnąć stąd ogromną dawkę wiedzy.

Stan Programu

Najważniejszy njus to chyba info o pojawieniu się harmonogramu MOCSów. No i przypominamy, za tydzień już Mythic Invitational. W sekcji opinii kontynuacja materiału sprzed tygodnia, czyli porównanie MTGO z Areną. Tym razem jest trochę o Pauperze, Standardzie i finansowaniu Areny. W deckach Temur Reclamation w T2, Izzet Phoenix w Modernie, Tron w Pauperze, ANT w Legacy i na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

W standardzie cisza przed PAX East, na którym będą zaprezentowane spoilery. Zasadniczo uwagę zwraca tak konkretniej Kaya, Orzhov Uzurper, która może w pewnym momencie wyskoczyć z ceną. Poza tym rosną ceny kart do commandera, np. Nether Shadow dobry w Yuriko, the Tiger’s Shadow czy Rise of the Dark Realms. Możemy się też szykować na spadki cen kart z Challenger Decków, ze szczególnym uwzględnieniem Arclight Phoenixa – tako rzecze Goldfish.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Paradox Engine (Aether Revolt)
  2. Arclight Phoenix (Guilds of Ravnica)
  3. Nether Traitor (Time Spiral)
  4. Jace, the Mind Sculptor (Worldwake)
  5. Hydroid Krasis (Ravnica Allegiance)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

kliknij, aby powiększyć

 

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

serdecznie dziękujemy naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym w tym miejscu imiennie i anonimowo dziękujemy:

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie. 

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (