Przegląd Prasy #281 – pre Core Set 2020 i ban Bridge from Below

Może zacznijmy od tego, że zbanowano Bridge from Below. Owszem, w weekend było pre Core Set 2020, ale wiadomością, która tak naprawdę zelektryzowała był właśnie ban dla tej karty. Być może ograniczy ona absurdalne wręcz rozdania i przerwie dominację Hogaaka – czy jak kto woli Bridgevine’a. Zobaczymy. Nekropolia nie znika, nadal będzie zagrożeniem.

Poza tym mamy reakcje na Core Set 2020. Wzięciem cieszą się elementale oraz wampiry w T2. Czy z tego co wyjdzie, zobaczymy. Na pewno jest jednak wielki hype na rafę. Risen Reef zwiastuje dużą siłę midrange’owych zielonych konstrukcji. No a najważniejsze przed nami – już w najbliższy weekend w Krakowie będzie MagicFest. I oby frekwencja dopisała. Już zazdrościmy tym, którzy się tam pojawią.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Ban Bridge from Below w Modernie

Żegnaj mostku, Wizardzi ładnie wszystko wyjaśniają i opisują. Mówiąc w skrócie – Hogaak był za mocny i pozwalał się skombić zbyt szybko i zbyt mało interaktywnie, psuł meta i zwyciężał w 6, a nawet 7, przypadkach na 10 w pierwszej grze. Win Rate w każdym razie miał zabójczy i konieczne było podjęcie jakiejś akcji. Choć rozważano też ban samego Hogaaka, Altar of Dementia, to ban mostu uznano za najbardziej rozsądny. Ale krytykom mało. Niektórzy już wskazują, że oberwać powinna inna karta.

Corpse Knight z missprintem

To info mogło wam umknąć, a jako ciekawostka warto wiedzieć – niektóre regiony dostały źle wydrukowane Corpse Knighty. Zamiast 2 Toughnessa mają one 3. To oczywiście błąd i nawet wersję z 3 Toughnessa można zabić Shockiem.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

MagicFest Kraków – 12-14 lipiec 2019

Już 12-14 lipca odbędzie się u nas MagicFest Kraków 2019, którego main eventem jest oczywiście Grand Prix. Będzie grane limited Core Setu.

efekt świetnej frekwencji Grand Prix Warszawa 2018

MagicFest Kraków 2019

Info o tym feście znajduje się na oficjalnej stronie z rozpiską: https://magic.wizards.com/en/content/premier-events-schedule

Ogłoszenie o Pauper Premiere League

Rusza Liga Pauperowa mająca za zadanie, w składzie redaktorów CoolStuffInc.com oraz innych prosów i celebrytów Magica, pokazać poziom i klasę formatu jakim jest Pauper. Zainteresowanych informacyjnie informujemy. To trochę takie Vintage Super League, ale dla Paupera chyba ma być. I fajnie, że takie promujące format inicjatywy się dzieją.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Bójcie się rafera

Risen Reef staje się Narset, Fatal Pushem, bądź innym chase Uncommonem w Standardzie. Wymija hejt związany z Narset – przeciwnik nie jest w stanie zablokować drawu pochodzącego z niego. Nie jest dużym zagrożeniem, dzięki czemu nie ściąga na siebie dość szybko removalu. Zabawa jednak zaczyna się wtedy, gdy do gry wchodzi Command the Dreadhorde, Wildgrowth Walker i masa innych kreatur i Planeswalkerów. Reef jest tak bardzo na topie teraz, że jeśli nie zdominuje meta w Standardzie, to będzie duże zaskoczenie i największy niewypał Core Set 2020.

Cavalierzy to najlepszy cykl od czasu tytanów

Tytani należeli do setu, który na zawsze pozostanie w serduszkach graczy Standardu (bo decki w standardzie), Moderna (bo Titanshift i Valakut), Legacy (bo Grave Titan jednak swoje tam pograł) i EDH (bo tam gwarantują setki interakcji). Jak z kolei będzie wyglądał wpływ Kawalerzystów w standardzie?

20 dziwnych interakcji w Standardzie, które warto znać

Frank Karsten tym razem opisuje dziwne i nietypowe, mało intuicyjne interakcje w Standardzie. Jest sporo ciekawostek i zaskakujących rzeczy, a wiedza o nich czasem może pozwolić zdobyć wygraną. Wiedzieliście na przykład, że po aktywacji Sarkhana inny walker może mieć loyalty zero i nadal – do końca tury – przebywać jako smoczek na polu bitwy? To teraz już wiecie. A w linku więcej takich smaczków.

Ciekawe decki:

 

ARENA

O co chodzi z tym Master Pass

Ok, po pierwsze może polecimy wam zajrzeć do tego linka, w którym Wizardzi opisują pewne modyfikacje związane z najnowszym system nagradzania na Arenie. Przy okazji jest kod, dzięki któremu można zdobyc expa – to LevelUp. Wśród graczy pojawia się jednak pytanie, czy opłaca się brać tego Mastery Passa. Inni z kolei się będą zastanawiać – co to jest ten Mastery Pass. I na te pytania odpowiadają w zasadzie cztery teksty Richa Steine’a, w których relacjonuje swoje doświadczenia z Mastery Pass. Przy okazji mamy też kolejny kod – BroughtBack.

Grindowanie może zresztą przynieść wymierne korzyści, biorąc pod uwagę bonusy którymi ostatnio zasypali nas Wizardzi wraz z nowym systemem premiowania graczy. Udowadnia to tekst z goldfisha – Czy warto kupić Mastery Pass na Arenie?. A tak konkretnie odpowiadając na pytanie, jeśli nie chce wam się w linka wchodzić – jeśli zamierzacie grać i będziecie na to mieli czas, to się opłaca.

Co M20 daje Historicowi

Jak kształtuje się przyszłość tribalowych konstrukcji na Arenie? Jak widać, jest dość porządna – dostęp do wielu typów kreatur gwarantuje mnogość kombinacji. Wyraźnie widać po popularności Risen Reefa, że tribal decki mogą być sensownym wyborem w przyszłej mecie Historica, niedawno ogłoszonego formatu, który pojawi się przy rotacji. Bo to w kontekście tego środowiska głównie jest ten tekst.

 

MODERN

Wpływ Core Set 2020 na Moderna

Co świeżego zobaczymy w modernie z  najnowszego core setu? Otóż mamy paru faworytów, a w zasadzie Lee Shi Tian z Hareruyi ich ma. Począwszy na Brought Backu, poprzez nowego Snapcastera na niespodziance kończąc. W temacie mamy także ten tekst.

5 rzeczy, które chcesz wiedzieć o Hogaaku

Właściwie to świeży tekst, a już stał się przestarzały – zmiany w Modernie wymuszą na Bridgevine serię zmian, które sprawią, że ten deck będzie bardziej modern-friendly. Mimo wszystko, warto wiedzieć, o co było tyle hałasu. I częściowo to wciąż aktualne będzie, bo Hogaak nie znika. A jako dodatek mamy ten podobny tekst. W obu tekstach uderza to, jak autorzy są ze sobą zgodni w ocenie decku i… ryzyku banów.

 

LIMITED

Prerelease Primer Core Set 2020

PVDR analizuje najnowszy dodatek pod kątem limited – nie karta po karcie, a holistycznie, cały set i jego charakter. Niby chodzi o pre, ale informacje tu zawarte przydadzą się w zasadzie na każdym turnieju limited.

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy – Legacy MCQ i playoffy na MTGO

Niespodziewany powrót RUG Delvera, Poxa i Merfolków spowodowany został wieloma dużymi zmianami w formacie. Co prawda, mówienie o banie Deathrite Shammana jako rzeczy nowej jest trochę nadużyciem, ale najwidoczniej nadal zbiera plony. Natomiast jak reszta formatu zapatruje się na potencjalny piąty i szósty Force of Will, tylko pod trochę inną nazwą?

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Przegląd Core Set 2020 od EDHRECA

Core Set 2020 rywalizuje z Modern Horizons o zostanie najlepszym setem do EDH w ostatnim czasie. Daje szereg opcji graczom z wyborem zupełnie nowego generała, daje dostęp do Leylinów, a wszystko w ładnej, wielokolorowej odsłonie. Ale co tak naprawdę nadaje się do EDH, a co nie? To możecie sprawdzić w klasycznym przeglądzie od EDHRECa.

A na deser pierwsza część przeglądu Sheldona Menery’ego oraz część pierwsza i część druga przeglądu goldfishowego.

Przewodnik po tym jak wybrać pierwszego Commandera

Jak wybrać pierwszego generała? Które cechy gracza powinien punktować? A może powinniśmy dopasować go według możliwości, naszych umiejętności bądź zasobności portfela? Przekonajcie się sami, jak powinno się łączyć wiele aspektów wybierania właściwego kartonika, żeby rozpocząć swoją 99-kartową przygodę.

Dla ciekawskich, jestem zdania, że wartym do rozważenia pierwszym generałem jest Golos – nowo wydrukowany pseudo Solemn Simulacrum, który przede wszystkim zapewnia generowanie zasobów przy pomocy swojego efektu ETB, a ponadto jest użytecznym mana sinkiem, korzystającym z tego, czego Commander ma do zaoferowania najwięcej – dużych efektów granych z czuba za darmo.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Przegląd pauperowej unifikacji

Co zmienia zunifikowanie listy kart legalnych w Pauperze? Kendra Smith przygotowała obszerny materiał na temat kart, które wkraczają do tego formatu i zapewniają garść porządnego impaktu. Jak to wszystko będzie wyglądało w praktyce? Przekonamy się już niedługo.

Pauper kompletnie się zmienił… znowu

A tu swoją opinię na ten temat wyraża Alex Ullman. Też ocenia nowy format i omawia karty, częściowo zahaczając przy okazji o to, co oferuje Core Set 2020.

Ciekawe decki:

 

INNE

Przygotowanie do wyjazdu na Magic Fest

Świetny tekst Bartka Wieszoka, w którym… cóż, tytuł wszystko wyjaśnia. Jeśli chcieliście kiedyś wyjechać na Magic Fest do w zasadzie jakiegokolwiek miasta zagranicą, a nie wiedzieliście jak się do tego zabrać i jak się na taki duży turniej przygotować, to ten tekst będzie dla was pomocny. Ba, nawet jak do Krakowa się wybieracie, to też warto ten materiał przeczytać. Zresztą, polecamy nawet, jeśli na Magic Festa nie jedziecie.

7 rzeczy, których dobry gracz nie powie

Wbrew pozorom w artykule nie są zawarte treści, których możecie się spodziewać. Nikt nie wspomniał tam, że dobry gracz nie obraża całego świata, gdy jego misterny plan zawiedzie, przez niedobranie kolejnego elementu układanki.

Gideon Jura – dni Kytheona

Jak wyglądało życie Gideona, gdy był jeszcze Kytheonem? Wcale nie było takie kolorowe, choć dziarski był z niego awanturnik – wraz ze zmianą imienia, nasz od niedawna nie bardzo żywy planeswalker, przeżył wiele, a w w powyższym tekście macie okazję poznać początki tej postaci.

O Magic Organized Play

Jak sam autor pisze – Magic Pro League nie żyje. Nie ma ekscytacji. Ale są za to inne programy Magic Organized Play. I ten tekst opisuje nam aktualne możliwości oraz trochę mówi o tym, jak wygląda sytuacja i co ewentualnie Wizardzi mogliby zrobić, aby poprawić temat.

Pamiętacie tytanów?

Przenieśmy się w trwającą 9 lat podróż po świecie medżikowych cykli kart, żeby zdać sobie sprawę z tego, jak od Tytanów przeszliśmy do Kawalerzystów.

Stan Programu

W najnowszym SotP jak zwykle njusy, a potem w sekcji opinii o wycofywaniu się z kontrowersyjnych słów i akcji. Oczywiście, okołomagicowych. Jedna z kwestii dotyczy ID na GP oraz wspierania graczy o kobiecych/niebinarnych w Magicu, a druga tego, że – uwaga, uwaga – jeden ze sklepów powołał się na konstytucję USA, jakieś tam ichnie poprawki i cuda, uznając, że nie musi stosować londyńskiego mulligana i tam nie będzie stosowany. Potem się wycofywali z tego raczkiem. W deckach – tym razem ograniczonych do linków, a nie decklist – Affinity w Pauperze, BUG w Vintage, UW Control oraz DredgeVine w Modernie, a także ANT w Legacy. Na koniec zwyczajowo ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Core Set 2020 i jego spodziewana wartość

Jaka jest spodziewana wartość nowego Core Set 2020? Czy karty do EDH znowu narzucą ogromny pułap cenowy wszystkim fajnym kartom, czy może jednak gracze Moderna podejmą rękawicę w walce o najlepsze sideboardowe karty jakie zostały do tej pory wydrukowane? I czy warto kupić boksa?

20 refleksji o Core Set 2020 i nie tylko

Mamy tu garść refleksji finansowych związanych z wydaniem Core Set 2020. To trochę chaotyczne informacje, ale na tyle godne uwagi, że warto je przynajmniej przejrzeć.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Monastery Mentor (Fate Reforged)
  2. Seasoned Pyromancer (Modern Horizons)
  3. Wrenn and Six (Modern Horizons)
  4. Chandra, Awakened Inferno (Core Set 2020)
  5. Dreadhorde Arcanist (War of the Spark)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

kliknij, aby powiększyć

 

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek z Wilda Software
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie. 

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (