Przegląd Prasy #283 – Throne of Eldraine i inne wieści

San Diego Comic Con jak zwykle stał się źródłem magicowych wieści. Wizardzi ogłosili nazwę nowego dodatku i wypuścili w świat parę innych njusów. Sporo się zmieni – pojawią się np. nowe boostery. Nowy dodatek będzie miał nazwę Throne of Eldraine. Będą nowe ramki. Brawl dostanie wsparcie. Słowem, Wizardzi przygotowali trochę nowości i się nimi z nami podzielili.

A co poza tym? To już sprawdźcie dalej w przeglądzie. Miłej lektury.

 

B Relacje z turniejów B

 

Grand Prix Denver

Tego że LSV wygra GP można się było spodziewać. Ale żeby zrobił to w Standardzie, grając Scapeshiftem? No to już niekoniecznie. Ale jednak w finale dokonał tego, pokonując Gregga Kithleya z Simic Nexusem. Mało tego, różne warianty decku dostały się do Top 8 w liczbie czterech spisów. Decki z Top 16 znajdują się tutaj, a decki z Top 8 są pod tym linkiem. Mamy tu także WB wampiry, Jeskai Superfriendsy i Boros Feather.

 

W Wieści z wybrzeża i okolic W

 

Throne of Eldraine i Projekt Zabawa z Boosterami

MaRo w czasie ComiConu zdradził nazwę nowego dodatku. Widać Wizardzi pozazdrościli George’owi Martinowi tronu, albo chcieli odciąć kupony od popularności pewnej gry, bo set będzie nosił miano Throne of Eldraine. Trony widać w modzie. Dodatek będzie inspirowany romantycznymi legendami arturiańskimi oraz bajkami braci Grimm, jak również średniowiecznym high fantasy z rycerzami i zamkami podlanymi baśniowo-bajkowym sosem.

Ale nowy dodatek to nie wszystko. Oprócz Throne of Eldraine Wizardzi zapowiedzieli także nowe ramki, nową mechanikę, a także nowe boostery. Oprócz zwykłych boosterów będą teraz także boostery tematyczne, a także boostery kolekcjonerskie. Te ostatnie mają kosztować nawet i około 100zł – znaczy 20-25 dolarów – ale mają zawierać unikalne karty z Brawlowego nowego produktu, z całego setu w nowych ramkach, ma być też 1 Mythic bezramkowy i 1 Mythic foil. Szczegóły w linku, a więcej obrazków tutaj, w tym prześwietny art Seba McKinnona.

Throne of Eldraine i Brawl

Najpierw na Twitterze, a potem na stronie Wizardów pojawiło się info, że Wizardzi wracają do oficjalnego wspierania Brawla. Potwierdzili przy tym, że będzie to format wspierany na Arenie. Ciekawe, biorąc pod uwagę, że Brawl nawet i tu promują jako format multiplayerowy. Co oznacza wsparcie? Ano te specjalne ramki między innymi, a także – a właściwie przede wszystkim – specjalnie przygotowany pod Brawla produkt – cztery decki, z których jednego z Commanderów poznajemy już teraz. Więcej szczegółów – ponownie – pod linkiem.

Bany za kotka na Arenie

Macie kotki? Kilku graczy na Arenie miało kotka. A teraz maja czasowego bana. Bo klikali w kotka bez opamiętania, więc przeciwnicy mieli laga, bo animacje. I tak to kurcze ludzie po raz kolejny udowadniają, że czasem nie są ludźmi tylko taboretami i po dobroci się nie da, trzeba karać.

Wybierz flashbacka

I jeszcze mały njusik dla grających na MTGO. Można brać udział w głosowaniu na kolejne flashbacki, które wrócą na MTGO.

Conley Woods aresztowany za napaść seksualną

A to taki njus, który w zasadzie nie jest wieścią z wybrzeża i nadaje się raczej do kroniki kryminalnej, ale że dotyczy magicowego prosa i to cenionego pewnie przez niektórych, to chyba warto o nim wspomnieć. W zasadzie tytuł wszystko mówi, a szczegóły w linku.

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Przygotowując się na rotację – decki

Rotacja zbliża się wielkimi krokami, a niektóre decki intensywniej czują na karku oddech śmierci. Artykuł jest podzielony na trzy sekcje, segregujące decki w obecnej mecie na te, które  “raczej przeżyją rotację”, “mogą przeżyć rotację” i “bardzo prawdopodobne, że nie przeżyją rotacji”.

Stan meta Bo3 z M20

Już wiadomo, że core set 20 przyniósł multum zmian. Chcecie wiedzieć jak klaruje się meta w obecnym standardzie? Idzie w kierunku Tribalowych, synergicznych konstrukcji, które mają sposoby na wygenerowanie card advantage lub wrzucając krity w stół bardziej w stylu Sneak Attack, niż płacąc za nie manę.

Żadnych nowych kart

Dzięki nowemu dodatkowi wiele formatów dostało sporo kart, które dały uczucie świeżości… Ale niestety najmniej ich w standardzie – przynajmniej patrząc po tym tekście. Ewolucja poszła w UG Flash, Temur Elementale, jednak Brian w tym artykule chciał skupić się na konstrukcji, która nie wzbogaciła się o nowe karty – Esper Hero. A swoją drogą, to warto zauważyć, że deck wygrał MOCSy, co opisał zwycięzca – Matti Kuisma. Z drugiej jednak strony totalnie nie istniał w Denver na Grand Prix.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Bez Gaaka – wczesne obserwacje meta

Co z obecną modernową metą? Jej kształt ostatnio nadaje kilka czynników – Modern Horizons, Core 20 i londyński mulligan (który bezpośrednio ma związek z C20). Popularność zyskują w szczególności bezhogaakowe Dredge, decki BGx i Wesołe Neoformowe Konstrukcje. Jakie refleksje co do obecnego wyglądu formatu przychodzą Davidowi?

Jest również ten tekst napisany głównie w kontekście Modern Horizons. Tematycznie wszakże jest podobny. Warto wreszcie zajrzeć też do tekstu Goncalo Pinto, również o tym co nowego w Modernie.

Wygrywająć MCQ z Taking Turns

Raport z MCQ, ale z deckiem, który raczej nie należy do typowych tier 0/1/a nawet i 2. To raczej rogue deck w tej chwili, który coś tam na obrzeżach meta występuje, ale nie święci wielkich triumfów. Warto więc się mu przyjrzeć, choćby dla urozmaicenia i odmiany. Materiał wraz z omówieniem i sideboardowaniem się.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Ranking archetypów z Core Setu 2020

Oto mały ranking od PVDR. Opisuje ona nam w nim archetypyw Core Secie 2020, wskazując co jego zdaniem jest najlepsze, a czego raczej unikać.

Lista CoreSetowych combosów z M20

Frank Karsten wypisuje najciekawsze comba, połączenia kart, deckbuildy i ciekawostki odnośnie Core Setu 2020. To rzeczy, które sam zrobił, albo których był świadkiem lub o których słyszał. Część z nich to materiały, które pochodzą z Gran Prix Kraków. Co więcej, część z nich dotyczy gry Grześka Kowalskiego, więc dobry powód, bytu zajrzeć mamy.

 

LEGACY/VINTAGE

Vintage 101 – dowodząc Dreadhordą

Tematem przewodnim Vintage 101 jest Dreadhorde Arcanist – wielorazowy Snapcaster, do kręcenia w prawo. Wrzucenie go w format, w którym spelle zazwyczaj kosztują 0 bądź 1, jest zdecydowanie jak dolewanie oliwy do ognia. Dodatkowo, jak w obliczu Dreadhorde control, radzą sobie pozostałe konstrukcje?

Ten tydzień w Legacy – Wrenn and Six przejmują wszystko

Wrenn and Six rewolucjonizują metę w Legacy – zmieniają się przede wszystkim main decki, a co za nimi idzie również i sideboardy innych decków. Ostatnio wybory padają na 4c i RUG Midrange. Jak deczywo wyewoluuje dalej?

Wpływ Core Setu na Eternale

Ostatni dodatek mocno wpłynął na stan eternali – Modern, Vintage i Legacy rozkwitają, zresztą jak co dodatek. Najbardziej docenione są przede wszystkim artefaktowe i tribalowe konstrukcje.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Przewidując popularność generałów z Core Setu 2020

Kolejny artykuł mający za zadanie przewidzieć, który z generałów Core 20 będzie popularny wśród graczy. Warunek? 600 decklist na EDHRec, stawka jest ogromna – sława.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Problem z Astrolabium Arcuma

Okazuje się, że Arcum’s Astrolabe jest jednokartowym przekleństwem urodzaju. Dlaczego? Kendra Smith podeszła do tego tematu dość szeroko, ponieważ powoli staje się on problemem.

Co aggro decki mogą zrobić w aktualnym meta?

Alex Ullman opowiada o sytuacji aggro decków w formacie, który – jak się okazuje – trochę je po ostatnich zmianach wyciął z meta. Być może to kwestia czasu, być może znalezienia odpowiedniego buildu, ale autor jest optymistycznie nastawiony do potencjału aggro decków i wróży im – jeśli nie sukcesy, to chociaż – szansę w środowisku Paupera.

Ciekawe decki:

 

INNE

Kradzież kart na GP Kraków i szczęśliwy finał

Jak to już było pisane przez Obera na fanpage’u Toga:

Trzech srpskich (tak, to zamierzone, ale nie polecam szukać źródła, bo będzie bolało) złoczyńców okradało graczy na krakowskich Magic Feście. Na szczęście nie ogarnęli, że obiekt jest monitorowany, a kamery są prawdziwe. Co rzadko się zdarza – policja pojmała złodziei i odzyskała łup. Mi w pamięci jednak pozostanie ten cytat na temat jednej z ofiar:

„Z racji na wartość szacowanych kart Polak chce pozostać anonimowy, gdyż jak twierdzi, żona wycenia zawartość plecaka na 300 zł”

Stan Programu

Joshua w tym tygodniu wspomina tylko o trzech njusach – nowym dodatku, planokacjach na Arenie oraz o motywach nowego Commandera, które wyciekły na stronie jednego z dystrybutorów, bo ktoś przedwcześnie podał info. Mają być cztery decki, które będą skupione wokół flashbacka, populate, madness i morphowania. W sekcji opinii mamy krótką życzeniową pogadankę o grze MMORPG w świecie Magica i developerski piekle, w którym znalazły się poboczne projekty Wizardów. W deckach 5C Nexus of Fate Lands w T2, Death and Taxes w Legacy, UB Faeries w Modernie, Bogle w Pauperze i Heartless Summoning w Vintage. Na koniec ceny.

 

G Finanse G

 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

 1. Wrenn and Six (Modern Horizons)
 2. Woodland Mystic (Core Set 2020)
 3. Force of Negation (Modern Horizons)
 4. Chandra, Awakened Inferno (Core Set 2020)
 5. Phantom Warrior (Core Set 2020)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg przed Throne of Eldraine

kliknij, aby powiększyć

 

PU Wieści z Psychatoga PU

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

 • Michał Sumka
 • Paweł Szczęsny
 • Rymika Myślicka
 • Piotr Gliźniewicz
 • Jakub Rojek z Wilda Software
 • Sebastian Pustelnik
 • Patron Anonimowy
 • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie. 

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze