Przegląd Prasy #284 – Mythic Championship IV

Zdecydowanie, ostatni tydzień to był emocjonujący czas. Wielu z nas miało okazję rozegrać Premium Championship Qualifiery w Modernie, jednak najwięcej uwagi skupił na sobie Mythic Championship IV. Dodatkowo, szykują się ogromne zmiany w związku z Judge Programem i przeskok w kierunku Judge Academy.

Najlepsze jest jednak w tym wszystkim to, że w rubryce „Inne” znajdziecie większą niż zazwyczaj ilość artykułów – miłego czytania!

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Mythic Championship IV

W weekend wszyscy byliśmy podekscytowani czwartą edycją Mythic Championship – obecnie najbardziej prestiżowego turnieju w Medżiku. Co więcej, byliśmy świadkami tego, jak postępuje ewolucja Trona, począwszy od zmian w kierunku EldraTrona, aż do przygotowywania singletonowego sideboardu w celu wykrzesania jak największego value z Karn, the Great Creator. Obecność Dredża i Hogaaków na tym turnieju powalała, zwłaszcza że wszystko się działo zaraz po zbanowaniu jednego ważnego elementu układanki – Bridge from Below. Oczywiście gratulujemy Severinowi znakomitego wyniku. Poniżej znajdziecie również dokładne podsumowania tego turnieju, wraz z decklistami. Enjoy!

Mythic Championship IV – podsumowanie goldfisha

Mythic Championship – podsumowanie Day 2

Mythic Championship – podsumowanie Day 1

A tu jest Meta Day 1.

Grand Prix Barcelona

Wiecie, że obok Mythic Championship IV rozgrywano Grand Prix Barcelona i nasi tam byli i nawet dostali się do topa? No więc pewnie nie wiecie, chyba że śledzicie polskie facebookowe grupy mtg, bo dowiedzieć się, że było Grand Prix jakiekolwiek się nie da. Co prawda event – w Modernie grany – coś tam był opisywany na CFB, ale jednak pokazuje to, gdzie Wizardzi mają teraz GP. Szkoda, bo w Top 8 znaleźli się Michał Lorenc i Jacek Lipicki. Niestety do Top 4 się nie dostali, ale i tak gratulujemy finału. Decki z topki tutaj, a na stronie macie także spisy z miejsc 9-16. Całość wygrał Troels Munk.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Koniec Judge Programu i start Judge Academy

Następuje wielka zmiana w strukturze organizacyjnej dla sędziów – Judge Program niestety dobiega końca, a na jego miejsce wchodzi Judge Academy. Co to oznacza? Judge Academy wygląda jak fajny startup dla graczy medżika (ale jak zapewniają, nie tylko, ponieważ Wizards of the Coast są ich dopiero pierwszym klientem), ponieważ przejmą na siebie obowiązki Wizards of the Coast w zakresie wysyłki promek i organizacji sędziów. Oczywiście, ma to pewne minusy – sędziowie w zależności od poziomu będą musieli płacić za utrzymanie statusu. Czas pokaże w jaki sposób będzie to funkcjonowało.

Będzie ebook Throne of Eldraine

The Wildered Quest, bo taki tytuł właśnie nosi wspomniany ebook, jest dziełem Kate Elliot, autorki historii o Nicolu Bolasie, którą mieliśmy okazję poznać w Core 19. Sprzedaż rozpocznie się 4 sierpnia na wielu platformach. 

Ceny Boosterów pójdą w górę?

Zazwyczaj, gdy ceny idą do góry ludzie nieszczególnie się cieszą – tak również jest i w tym przypadku. Na Reddicie pojawiła się wzmianka o tym, że cena boosterów może skoczyć aż o 17,5%, co totalnie nie jest fajnym prezentem od Wizardów dla nas, jako graczy. Rzecz jest o tyle kontrowersyjna, że niedawne zlikwidowanie MSRP oraz wprowadzenie nowych boosterów nieładnie pokrywa się z hipotetycznym podniesieniem ceny. W tym pierwszym kontekście brzydkie jest to, że Wizardzi najpierw umywają ręce, znosząc MSRP, czyli sugerowaną scenę produktu, a potem podnoszą ceny, zwalając niejako winę za podwyżkę na sklepy.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Najlepszy deck formatu – WB Wampiry

Oprócz Elementali wśród Tribalowych konstrukcji możemy dojrzeć coraz popularniejsze Wampiry. Christian Hauck z Hareruya prezentuje spis, porady oraz wskazówki dotyczące sideboardowania.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Powrót i wzlot Trona w Modernie

Tron, jak zresztą większość decków, w modernowej mecie miał swoje wzloty i upadki. Jak wygląda jego obecna sytuacja? Przede wszystkim, patrząc na modernowego Trona musimy mieć świadomość, że od Battle for Zendikar deck rozwarstwił się na dwie konstrukcje – Eldrazi trona i tradycyjnego trona, znanego z Ancient Stirings, Karnów i Wurmcoili. Rzecz jest o tyle cieakawa, że to właśnie tron wygrał Mythic Championship.

Złamać Moderna przed Mythic Championship

Modern to format z wielką ilością możliwości, więc na każdym dużym evencie możemy spodziewać się mniejszych, bądź większych kwiatków. W zasadzie, w momencie, w którym nasze sideboardy są po brzegi wypchane gravehate, dlaczego konstrukcje nieopierające się na nim mogą zabłysnąć?

Analizując cele do tutorowania dla Karn, the Great Creator

Karn, the Great Creator magicznie sprawił, że Eldrazi Tron jest zdecydowanie lepszym deckiem – w końcu dzięki niemu można znaleźć każdą odpowiedź na każdą możliwą sytuację. Mimo wszystko sideboard zazwyczaj nie składa się tylko z artefaktów, a co za tym idzie, warto pochylić się nad potencjalnymi targetami do tutorowania i znaleźć to, co rzeczywiście się przyda.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Vintage 101 – wspinając się po górach i Mystic Forge’ach

Co tym razem w Vintage 101? Oprócz wpływu Core 20 na najstarszy format, a przy okazji na deck, który wzbudza i tak multum kontrowersji, znajdziemy kolejną odsłonę Paradoxical Outcome, Dredge i wielokolorowych decków. Enjoy!

Ten tydzień w Legacy – przyprawy na obrzeżu

Okazuje się, że Hogaak również zaczyna widzieć grę w Legacy – co najciekawsze, przygarnął go deck, który wydawałoby się, że go nie potrzebuje, a mianowicie GB Lands. Bardziej zrozumiały jest jego udział w Bombardmencie, a w zasadzie Zombardmencie. Dodatkowo, swój dom znalazło też Echo of Eons, które do teraz wydawało się niechcianym dzieckiem Timetwistera i Past in Flames i nie miało wpływu na modernową metę.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Pomysły na zmiany zasad

Commander jest dość statycznym formatem. Najpierw gra się funowymi deckami, potem gracze znajdują kilka combo pomiędzy swoimi kartami, żeby zabić w kilku pierwszych rundach wszystkich w jednej turze. Następnie ludzie składają staxowe decki, dzięki czemu mogą zatrzymać wkurzające combo decki, natomiast ostatnim krokiem jest powrót do funowych decków. Wyjściem z tego błędnego koła są house rules, w których to gracze dyktują zasady formatowi. Macie ochotę urozmaicić wasze gry w EDH? W takim razie zapoznajcie się artykułem. Najważniejsze jednak, że Rules Committe i Sheldon Menery rozważają lub rozważali ich oficjalne wprowadzenie.

Flavor walkerów jako generałów

Temat Planeswalkerów jako generałów w mainstreamie przewija się względnie często – z historycznego punktu widzenia musimy cofnąć się aż do praktycznie początków MTG, gdzie Commander jeszcze raczkował. W 1996 powstał z pomysłu Jesusa Lopeza, który stworzył koncept formatu jako możliwość potyczek między Starszymi smokami. Wraz z rozwojem Medżika, rozwinął się również i Commander o legendarne kreatury. Zajęło to bite 6 lat. Co za tym idzie, jak długo zajmie, żeby Planeswalkerzy mogli pełnić rolę generałów?

Gravehate w EDH

Counterplaye są hiper ważne – gwarantują, że przeciwnik nie będzie w stanie zrealizować swojego planu na grę, albo po prostu będzie miał to utrudnione. Jak wziąć się porządnie za grób? O tym opowie Eric Levine.

Zbyt szczegółowe top 10 – dualowe taplandy

Oryginalne ABUR Duale mają jedną ważną zaletę – wchodzą odtapowane, są stare, “klasyczne”, po prostu najlepsze. Uderzmy w takim razie w inną nutę i zignorujmy bycie odtapowanymi – oceńmy, które z taplandów okazują się najlepszymi, oczywiście popierając liczbami.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Nowe sposoby na elfy

Kendra Smith tym razem ramię w ramię z elfami w poszukiwaniu lepszego spisu. Na pomoc przychodzi common z Modern Horizons, który staje się lepszym Lead the Stampede. Ponadto, wraz z Pauperowymi trendami, nie mogło się obyć bez wersji elfów wzbogaconej o Arcum’s Astrolabe.

 

INNE

Ogarnąć nowego Magica

Wizardzi przy okazji info o nowych boosterach zdradzili, że przeszli reorganizację. Wyszło to mimochodem. Na hipsterach analizują konsekwencje tej wiadomości, a także oceniają podejście Wizardów do papierowego Magica. Pojawia się też silny kontekst kart premium.

Znaczenie spojrzenia za siebie

Kyle Boggemes prezentuje kawał swojego medżikowego życia. Co więcej, na swym przykładzie rozważa, jak znaczące jest patrzenie przez pryzmat przeszłości na Medżika. Ponadto, pod przykrywką wspomnień, porusza on ważny problem, którym jest zmniejszenie czasu między setami, co nieszczególnie pomaga w przygotowaniach do konkretnego turnieju.

Jak przełamać paraliż analizy?

Paraliż analizy to coś, co nas, jako graczy, dotyka niespotykanie często. W ramach spędzania czasu wolnego pod przykrywką karcianej rozgrywki rozwiązujemy ogromną ilość problemów. W związku z czym, może zdarzyć się tak, że w pewnym momencie możemy się zwyczajnie… zawiesić. I wtedy mamy problem z podjęciem prawidłowej decyzji. Jak sobie z tym w takim razie radzić?

Mentalna heurystyka – decyzje, których tak naprawdę nie podejmujesz

A tym razem gratka dla miłośników psychologii i medżika – Thea Miller przedstawia typy heuretystyki i przekłada je na nasz przykład.

Niezaspokojone pragnienie Jeremy’ego Wilsona

Przedstawię trochę kontrowersyjny pogląd – artyści zajmujący się artami do naszej ulubionej karcianki też są ludźmi. A co za tym idzie, mają również pragnienia, mniej lub bardziej spełnione. Jak to jest z Jeremym Wilsonem? 

10 kart do wracania z Brought Back

Brought Back to zasadniczo kolejna biała reanimacja, tylko trochę ograniczona. Plusem z kolei jest to, że ma możliwość podniesienia permanentu i jest na instancie, co zmienia zupełnie to, jak powinniśmy patrzeć na tę kartę. Tu zaś mamy zestawienie najciekawszych celów dla tej karty w różnych formatach – od T2, przez Modern i Commandera do Eternali.

PVDR odchodzi z CFB

PVDR odchodzi z Channel Fireball, zarówno ze strony, jak i z drużyny. Brazylijczyk życzy swym kolegom wszystkiego dobrego, jednak cóż, bez niego CFB nie będzie już takie fajne i ciekawe.

Stan Programu

W tym tygodniu stan programu wygląda obiecująco – oprócz oczywistego poruszenia Mythic Championship, mamy obfity „The Hot take Corner”, w którym możemy zobaczyć przyrównanie boosterów z projektu Booster Fun, do kart Basketballowych. Im dalej, tym ciekawiej – standard ciągle okupowany jest przez Field of the Dead, który zyskał w momencie, gdy zaczęto go używać wraz ze Scapeshiftem. Pozostałe formaty nie próżnują – Mono red Prison w Legacy, którego różne wersje możemy oglądać na scenie już od ponad roku i modernowe UG Merfolki, wykorzystujące w pełni potencjał Force of Negation.

 

:g: Finanse :g:

 

Horyzont zdarzeń

Modern Horizons nadal daje o sobie znać – tym razem nie pod kątem samej grywalności dodatku a cen. Jak się okazuje, Wrenn and Six oraz Force of Negation nadal pokazują pazury. Z drugiej strony niestety są i przegrani w tej walce. Oto cenowe perspektywy na niektóre karty z Modern Horizons.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Wrenn and Six (Modern Horizons)
  2. Hogaak, Arisen Necropolis (Modern Horizons)
  3. Scapeshift (Core Set 2019)
  4. Chandra, Awakened Inferno (Core Set 2020)
  5. Force of Negation (Modern Horizons)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg po Mythic Championship IV

kliknij, aby powiększyć

 

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek z Wilda Software
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie. 

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (