Przegląd Prasy #297-298 – pierwsze spoilery Theros: Beyond Death i magicowe MMO

No to mamy pierwsze spoilery Theros: Beyond Death. Elspeth i Ashiok zawitali w nowej odsłonie nawet na Arenę. Ponadto poznaliśmy mechaniki. Jest trochę ciekawych rzeczy tu. Radować się możemy także wieściami, że prace nad MMO magicowym idą pełną parą i nawet oczom naszym ukazano trailer tego dowodzący. Mniej cieszyć może za to decyzja o tym, że grać będzie się na Worldsach na Arenie. Znaczy, my mamy mieszane uczucia – z jednej strony lepiej dla coverage’u, z drugiej szkoda, że nie papier. Ale dalecy jesteśmy od głosów, że to koniec papierowego Magica. Zresztą nie tylko my, o czym więcej w przeglądzie.

Poza tym bany – i nie chodzi tylko o Pioneera, chociaż w innych formatach nic nie zbanowano. Dodatkowo wciąż słychać echa Mythic Championship VII. Miłe wieści także z polskiego frontu, jako że ostatnio mieliśmy parę mniejszych sukcesów w większych turniejach. I choć nie wspominamy o nich, to się cieszymy i pozdrawiamy zwycięzców, którzy a to zobaczą Pro Tour… tfu, Mythic Championship, a to podbili MTGO lub są na najlepszej drodze do tego, a to wyrwali slota na obczyźnie lub obronili takowego u nas w kraju. No i do tego cała garść artykułów, do lektury których zapraszamy – w sam raz między świętami o nowym rokiem.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Wygrać Mythic Championship VII

Niby Mythic Championship VII już za nami, ale to nie zmienia faktu, że wciąż się cieszymy zwycięstwem Piotra Głogowskiego. I warto oddać mu głos oraz wyróżnić ten tekst, bo Kanister opowiada tu nam o tym, jak przygotowywał się do turnieju oraz jak sam turniej dla niego wyglądał. Co więcej, zamieszcza on tu szereg uwag o granym przez siebie decku, więc jeśli interesuje was Jund Sacrifice, to tym bardziej jest to wasze must see.

Grand Prix Brisbane

Grano Standard. Event wygrał Kyle Gibson. Decki z Top 32 są tutaj. Co ciekawe wygrało Jeskai Fires.

Grand Prix Oklahoma

Tu z kolei wygrał Matt Carlson. Też z Jeskai Fires. Decki z Top 8 pod tym linkiem.

Grand Prix Portland

Grand Prix w Portland wygrał Dylan Nollen. Grano Standard, ale… swego rodzaju fenomenem jest, że event odwiedziło tylko 510 graczy. W sensie główny turniej. Fakt, że to tuż przed świętami było, ale i tak dawno już takiej liczby nie widzieliśmy. Grano Standard, a Nollen grał Mardu Knightsami.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

 

Pierwsze spoilery Theros: Beyond Death oraz promo

Pod tym linkiem możecie zobaczyć linki do nowo zaspoilowanych kart z najnowszego dodatku. A z kolei na tej stronie są te specjalne, czyli promo i alternatywne wersje. Pojawił się też trailer dodatku.

Theros wydane zostanie z własnymi Theme Boosterami. Znajdziemy w nich nowe karty, acz raczej skierowane do edhowców i casualowców. Tu z kolei jest zawartość boosterów dla kolekcjonerów.

Historia Theros: Beyond Death nie będzie opowiadana poprzez ebook. Zostanie to zrobione za pomocą tej strony. Tu zaś możecie się dowiedzieć gdzie i kiedy będzie poznawać kolejne spoilery Theros: Beyond Death.

Poznaliśmy też już nowe mechaniki dodatku. Są pod tym linkiem na oficjalnej stronie. O mechanikach Theros napisał też Brad Nelson. Na ten sam temat skrótowo napisano na blogu Card Kingdom w tym miejscu: Theros: Beyond Death. To takie małe podsumowanie w skrótowej formie.

 

Będzie M:tg MMO Magic: Legends

Wiele nie wiemy, ale już możemy się zapisywać na betę, a na pewno możemy zobaczyć trailer oficjalnie zapowiedzianej przez Wizardów i Cryptic Studios gry MMO w świecie Magica.

3 kwietnia pojawią się nowe Challenger Decki

Chcesz wskoczyć do standardu? To najlepiej dzięki Challenger Deckom. W kwietniu zobaczymy 4 nowe talie, dzięki którym każdy będzie mógł łatwo i szybko zbudować swój deck do T2.

 

Zwykłe bany i pionierskie bany

Zwykłe bany nic nowego nie wniosły, chociaż warto zauważyć jedną istotną zmianę. Otóż od tej pory Wizardzi rezygnują z okienka na bany co jakiś czas i będą bardziej elastycznie podchodzić do sprawy. W ten sposób, by nie zaszkodzić dużym eventom i wciąż w poniedziałek, ale ban może nas złapać teraz w każdej chwili praktycznie.

Z kolei jeśli chodzi o Pioneera to poszło oczko. Nowy planeswalker okazał się zbyt silny także i na Pioneera. Do tego zbanowano również Nexus of Fate. Nikt nie jest z tego powodu nadmiernie smutny. Chyba.

A przy okazji banów Pioneer Matt Sperling pokusił się o krótki komentarz. Jest też fajny tekst ze spojrzeniem na cały rok. I tu już można się złapać za głowę. Sporo tych banów było. W sumie podobny, ale nawet lepszy tekst na ten temat mamy tutaj.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Standard po banach wydaje się już porządnie ukształtowany. Mamy faworytów w obecnej mecie, porządne konstrukcje niekiedy niedające innym, casualowym deckom, dojść do słowa. Jak wygląda stan standardu w liczbach i spisach? Odkryciem ostatnich tygodni jest Simic Flash – co prawda był grany już wcześniej, w szczególności w standardzie przed wydrukowaniem Oko, Thief of Crowns, jednak teraz przeżywa prawdziwy renesans. Mimo wszystko, w mecie w której dominują konstrukcje które muszą spędzić kilka tur na generowaniu masy krytycznej pojawiają się szybsze, agresywniejsze konstrukcje – elementem wspólnym dla nich staje się Embercleave. Zachęcamy też do zajrzenia do przewodnika po Mardu Knights. W środku to co zawsze – opis decku i sideboardowania się, od Franka Karstena.

Ciekawe decki:

 

ARENA

Pete Jahn dokonał obszernej analizy stanu MTG Areny patrząc z wielu perspektyw. Jeśli zastanawiacie się, czy warto korzystać z tej platformy do gry, zamiast MTGO bądź Cockatrice, w celu podniesienia umiejętności, to warto rzucić okiem. A przy okazji koniecznie trzeba zajrzeć do materiału Wizardów o formacie Historic i zawieszonych kartach. Dokładne wyjaśnienie w linku i jeśli gracie ten format, to się zapoznajcie koniecznie.

 

MODERN

Modern przeżył w ciągu ostatniego roku masę zmian, jednak nie dla wszystkich najlepszy. Fenixy, Bridgevine i KCI zdecydowanie wszystko odczuły. David Ernenwein opisuje w swoim artykule wszystko krok po kroku, patrząc bacznym okiem na dwóch obecnych faworytów tego formatu – Urzę i Eldratrona.

Ciekawe decki:

 

PIONEER

Sytuacja w Pionieerze wciąż napięta, a to wszystko przez bany. Ostatnio straciliśmy Oko i Nexus – co prawda Wróżkowy kolega oberwał już banem w wielu formatach, jednak Nexus of Fate opuścił nas z powodu niefajnej gry przeciwko niemu. Mimo wszystko, nie każdy deck ucierpiał od ostatnich ogłoszeń, ponieważ Mono Black Devotion zyskuje coraz więcej zwolenników. Kolejnym deckiem, który nieszczególnie narzeka na ostatnie bany, jest Izzet Phoenix, stwarzając perfekcyjne miejsce do gry osobom którzy grali nim kiedyś w Modernie. W kontekście grania swoimi starymi deckami, warto wspomnieć też o tym, że warto przekopać kolekcje za kartami z ostatnich standardów, bo może się okazać, że można z nich złożyć porządną, Pionieerową konstrukcję.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Bolońskie GP już za nami, jednak Jonathan zadbał, żebyśmy przeżyli to jeszcze raz! Ostatecznie zajął 198 miejsce grając Sneak&Showem. Wynik z pierwszego dnia wróżył dobrze, bo aż 8-1, jednak drugiego dnia coś się popsuło i skończył 8-6. Zdecydowanie lepiej poszło Arnemu Huschenbethowi, który zajął 11 miejsce swoim 4C Mentorem. Tu zaś jest druga część tego artykułu. Warto też przeczytać ten tekst o Dredge’u. Oba są oczywiście powiązane z Bolonią i tamtejszym GP.

A jak sytuacja ma się w Vintage? Największą atrakcją tego tygodnia jest zdecydowanie totalnie darmowy Hollow Vine – po co płacić maną za spelle, skoro można płacić innymi kartami z ręki? A może wolicie zabawę z losem? Wtedy zajrzyjcie do tekstu o decku na Doomsday.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Biały w EDH reprezentuje głównie dobry removal – trochę efektów Wrath of God, trochę Swords to Plowshares i Armageddon, niczym wisienka na torcie. Mimo wszystko, sporo osób ma wrażenie, że nie jest to szczególnie mocny kolor, szczególnie w wersji mono. Jak jest naprawdę? Skoro załatwiliśmy już białe kwestie, to dorzućmy czerwony, żeby zapodać Borosowy Primer.

Do niedawna MTG Arena oferowała Brawla jedynie cyklicznie. Ot, od święta rzucona opcja do rozegrania paru gier. Obecnie stoi przed nami możliwość brawlowanka co środę, darmowo, bądź codziennie, za jedyne 10000 złota bądź 2000 gemów do 16 stycznia. Co za tym idzie, najprawdopodobniej z zamiłowaniem gramy w Standardowego Brawla. A co powiecie na Historic Brawla? Oczywiście, przed każdym podejściem do tego formatu wypadałoby zapoznać się ze spostrzeżeniami zebranymi przez innych graczy.

Ponadto polecamy tekst o 10 monokolorowych generałach, którymi nie gracie. Abe Sargent sięga tu po generałów ze starszych magicowych dodatków, choć nie wyłącznie. Warto też zajrzeć do tego spisu kart – po to, by zobaczyć co funowego można kupić do Commandera zgodnie z filozofią 75 procent.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Czego nie może zabraknąć w kolekcjonerskiej grze karcianej wpadającej w tematy fantastyki? Elfów! Tym razem na temat elfów będzie mówiła Kendra Smith, w Pauperowej odsłonie. Jest to wstęp do potencjalnej serii artykułów na tego decku, z których może wyjść porządny i kompletny primer. Tu zaś macie jego kontynuację.

 

INNE

 

Hobby to trochę miecz obusieczny – my, jako osoby realizujące się w danym hobby, je rozwijamy, natomiast ono rozwija nas. Deal to deal, więc jak prawidłowo rozwijać się za pośrednictwem Medżika?

A jak chcecie rozwijać swojego skilla, to koniecznie przeczytajcie tekst na temat sideboardowania się. Wałkowany już tysiące razy, ale nigdy nie dość w gruncie rzeczy. Od PVDR.

Wielu osobom przyszłość papierowego MTG wydawała się spowita gęstą mgłą – niby gdzieś będzie, jednak coraz mniej popularny. Jaka jest prawda? Warto się przekonać!

Casualowe granie przy kuchennym stole okazuje się być wyzwaniem. Dlaczego? Dochodzi tutaj kwestia tworzenie decku. Okazuje się, że największym problemem bywają sloty w których można zmieścić ulubione pet karty.

Miłośnikom magicowej fabuły polecamy zaś materiał o jej stanie. Cary Thomas Barkett ocenia, co tam się działo w tym względzie w ostatnim roku dobrego. Jest też znakomity tekst o tokenach – z wieloma ciekawostkami i szerokim przeglądem tematu. Ciekawe rzeczy piszą też o artach Secret Lair. I jest wreszcie interesujący tekst o kaskadowych zmianach i rudymentarnych kartach. Niby to tylko o EDH, ale w praktyce jest to materiał ogólniejszej materii. Dotyka on kwestii usuwania kart z decku i drobnych zmian, które jednak wywołują kaskadowy efekt. Oraz tego, co z tego wynika.

 

Stan Programu 13 grudnia i Stan Programu 20 grudnia

Joshua Claytor w standardowym przeglądzie tego, co się ciekawego zdarzyło w njusach w kontekście Magica i samego MTGO. Jak zwykle trochę opinii, trochę decklist, trochę podsumowań finansowych.

 

:g: Finanse :g:

 

Zbliża się kolejny dodatek, a to oznacza, że warto robić zakupy. Jakie karty warto dorwać? Częściowo być może dowiedzieć się możemy tego z tego tekstu.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Oko, Thief of Crowns (Throne of Eldraine)
  2. Brazen Borrower (Throne of Eldraine)
  3. Once Upon a Time (Throne of Eldraine)
  4. Rhonas the Indomitable (Amonkhet)
  5. Korvold, Fae-Cursed King (Throne of Eldraine)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

 

 

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek z Wilda Software
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie.

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (