Przegląd prasy #3

Pomimo tego, że Pro Tour i meta Moderna trzyma w ryzach całą publikę jak i publicystów zalewając nas analizami, decklistami oraz innej maści poradnikami, ubiegły tydzień zaowocował także dużą liczbą interesujących artykułów, które mogłyby zainteresować każdego, zarówno prosa jak i każualowego zjadacza kart. Przegląd prasy tym razem wygląda jak koszyk z delikatesami.

Poza tym mieliśmy dwa ciekawe turnieje Grand Prix: Melbourne i Barcelona. Pierwszy z nich w formacie standard, drugi w Team Limited Trios!

 

Wieści z Wybrzeża

 

Premiery

Na pierwszy ogień oczywiście kilka interesujących premier, które miały lub będą miały miejsce w najbliższym czasie:

W ubiegłym tygodniu został wydany Event Deck, który jest dobrym wprowadzeniem dla początkujących graczy myślących o grze turniejowej. 75 kartowy spis można znaleźć w powyższym linku.

Lubisz wyzwania, a być może nie zawsze masz partnera do gry? Talia wyzwań „Battle the Horde” to produkt dla Ciebie, gdyż nie wymaga drugiego gracza, by w pełni radować się grą.

Przegląd prasy - Jace vs vraskaOpublikowane zostały dwa spisy talii z kolejnego duel decku, w którym do walki staną naprzeciw siebie Jace i Vraska. Nabyć go będzie można od 14 marca. Jest to dobra opcja na zakup zestawu z alter artem Planeswalkerów: Jace’a i Vraski oraz na Remanda – popularną w modernie kontrę.

Relacje z turniejów Grand Prix

W ubiegły weekend rozegrane zostały dwa turnieje z serii Grand Prix. Nie mieliśmy tam zbyt wiele polskich nazwisk, ale same relacje przedstawiają dość sporo materiału dla graczy turniejowych.

Rozegrany został w standardzie, głównie warto zwrócić na najlepsze talie z Top 8. Format po wejściu Born of the Gods zaczął się trochę klarować. Wciąż mamy silne UW Control, Mono Black Devotion i BW Midrange, do łask wrócił Mono Blue Devotion, ale pojawił się także RGB aggro i ładnie zagrał RG aggro.

O podobnym turnieju, tylko w czystym Therosie pisał dopiero co na naszych łamach Ober – jego wpis blogowy na ten temat znajdziecie tutaj. W Barcelonie rozgrywany był Team Limited Trios w obecnym bloku Therosa, czyli Theros + Born of the Gods. Cieszą na wysokich miejscach dwa polskie nazwiska, które pojawiły się w mieszanych teamach:

27     Giampaolo/Sciesińsk/Gilligan
31     Ferguson/Pieprzyk/Raftery

Oba teamy zakończyły z 27 punktami (9 wygranych na 15 rund) i nagrodą pieniężną. Niestety jedyny team z trzema Polakami: Szczypior/Vamich/Szyk, zakończył w dniu pierwszym, z wynikiem 4-X, czyli 12 punktami.

Mastering Modern:

Kolejny z serii artykułów zalewających internet o tym, jak kształtuje się Modern od momentu wyjścia nowej listy banów. Podobną relację zaserwował nam Ober na łamach naszego portalu, którzy można znaleźć pod tym linkiem: Nowe metagame moderna.

Catching up with Standard

Tekst jest przeglądem obecnego metagame standardu, wypis najciekawszych talii wygrywających w formacie, praktycznie sam Tier 1 z krótkimi komentarzami. Materiał dobry dla każdego gracza, który wypadł lekko z obiegu lub chciałby dopiero zacząć przygodę ze standardem. Autor przedstawia nam jak obecnie wygląda metagame standardu po zadomowieniu się w nim dodatku Born of the Gods. Przyjrzyjmy się zatem nowym archetypom klikając w powyższy link.

Casting Cost

Nie masz pewności jak dobierać kreaturki do talii, a może chcesz poprawić swoje zdolności tworzenia nowych talii? To wstęp dla Ciebie. Zostajemy krok po kroku poprowadzeni na co patrzeć, gdy chcemy dobrać żołnierzy zasilających nasze szeregi nieumarłych czy też innych magicznych stworzeń.

 

Przegląd prasy branżowej

 

Silvestri mówi: BNG Limited

Wspomniany autor bierze pod lupę bardzo dużo danych statystycznych z rozegranych na MTGO draftów prereleaasowych Born of the Gods, czyli z obecnie nam panujących drafcików BTT. Tekst jest zestawieniem i oceną kart z BNG pod względem grywalności i wygrywalności, do tego Silvestri próbuje podzielić talie z tego formatu na 4 archetypy. Całkiem fajna analiza dla wszystkich wyjadaczy draftów.

State of the Program

Bardzo przyjemny przegląd niusów ze świata MTGO i live MTG: kalendarz wydarzeń i premiere eventów, cennik kart na MTGO z różnych formatów z opisem skoków i upadków cen, zestaw topowych decków jakie ostatnio się pojawiły w różnych formatach. Do tego trochę o banowaniu BOTów i niegrzecznych graczy na MTGO.

5 Decks you can’t miss this week

Gathering Magic jak zawsze serwuje nam cotygodniowy spis pięciu najciekawszych talii z kilku różnych formatów, których nie można pominąć. Tym razem spisy pochodzą z formatów standard, modern, legacy i commandera.

Sideboarding in limited

Judge Blog

Tytuł mówi sam za siebie. Zostajemy wprowadzeni w tajniki sideboardowania się w formatach limited. O czym należy pamiętać, czego się wystrzegać, jakie karty dadzą nam przewagę, a które zabiją naszą szansę na wygraną. Przy okazji przypominamy nasze psychatogowe kompendium wiedzy na temat sideboardowania, jest tutaj.

MTG Judge Blog and Portal 

Tym razem nie tyle link do pojedynczego tekstu, ale do całej, nowej strony: Sędziowskiej Sieci Blogowej. Zagoszczą tam ogłoszenia mające duży wpływ na prowadzenie rozgrywek, scenę turniejową oraz rekrutację Sędziów. Jest to podejście do zebrania wszystkich sędziowskich materiałów w jedno miejsce.

Relacja z Sezonowego Psychatoga w Jaworznie

W niedzielę odbył się kolejny turniej Psychatoga. Tym razem Sezonowy zawitał do Jaworzna, skąd Sołtys prowadził relację. Materiał nie jest jeszcze pełny i brakuje w nim między innymi informacji o zwycięzcy oraz decklist z Top 8, jednak wiadomo kto triumfował i czym grał. Tomasz Krupanek grający Mono Blue Ephara (UW Devotion) po zaciętych meczach pozostał jako jedyny na placu boju. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy!

  

MTG LAB

 

Tym razem dostaliśmy analizę dwóch decków z przykładowymi grami między nimi. MTG LAB przedstawia White Weenie i UWg Control w standardzie.

MTG White Weenie vs UWg Control E5P1 (Deck Techs)

MTG White Weenie vs UWg Control E5P2 (G1&G2)

MTG White Weenie vs UWg Control E5P3 (G3&G4&G5)

-x-

W tym miejscu chciałbym podziękować za Waszą uwagę.

Pozdrawiam,
Kxrekorikus


Grzegorz Pawłowski - redGrzegorz „Kxrekorikus” Pawłowski – Kartoniki casulowo obraca od X edycji. Przez wzgląd na zmienne godziny pracy gra głównie w standardzie przez Magic Online.

Psychatoga uzupełnia ważnymi newsami oraz czasami wykonuje jakieś drobne grafiki.
Prywatnie emerytowany mistrz języka Na’vi (avatar, niebieskie małpki itd..), webmaster od siedmiu boleści, który nie pogardzi dobrą grą czy też książką.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze