Przegląd prasy #32 – prerelease Khans of Tarkir

Turnieje prerelease Khans of Tarkir ewidentnie zdominowały ubiegły tydzień. Wielu z was zresztą wdało się w wojny klanowe i walczyło o dominację na Tarkirze albo po prostu łowiło fecze na potęgę.

Jednak nie samymi sealedami KTK człowiek żyje! Są jeszcze… drafty KTK Grin A poważnie – przez ostatnie dni pojawiło się kilka tekstów wartych polecenia, niekoniecznie dotyczących limited Khansów, acz nowa edycja wraz z rotacją wnosi świeży powiew do formatów constructed i zainspirowała wielu graczy. O tym, co napisali, dowiecie się oczywiście z dzisiejszego przeglądu prasy.

 

W Wieści z wybrzeża W

 

Wybrzeże wydało nowy dodatek i skupiało się głownie na tym, aby każdy poszedł na prerelease Khans of Tarkir ;] Dostaliśmy np. taki tekścik wprowadzający nowicjuszy do Tarkiru, ale nie polecam go traktować zbyt poważnie. Spory zbiór wizardowych tekstów o Khansach został przedstawiony tutaj. Przy okazji jest tam podsumowanie  2014 Magic Online Community Cup.

Tu zaś mamy „słup z ogłoszeniami” Wizardów na temat MTGO, na którym widnieje informacja o turniejach release i prerelease Khans of Tarkir, odpaleniu kolejnych Cube Draftów, Promkach za październikowy sezon MOCS (dają nic niewartego Entomba, którego każdy dostał przynajmniej raz w rozdawanych masowo promo taliach jakiś rok temu) i MOPR (Prophet of Kruphix za udział w turniejach i Fanatic of Xenagos za zakupy w sklepie), itp.

Ogólnie Wizardzi nie napisali nic istotnego w ubiegłym tygodniu ;p a przynajmniej ja nie znalazłem nic dla siebie.

prerelease khans of tarkir mis ko

znalezione na magicowym Tumblr.com

 

G Zapowiedzi turniejów G

Pro Tour Qualifier w Bielsku

Do tej pory zapowiadałem kilka ciekawszych turniejów w jednym poście na Togu, jednak teraz chcę przypomnieć tylko o jednym wydarzeniu i Przegląd Prasy będzie idealnym miejscem do tego. Chodzi o weekend w Bielsku 4-5 października, podczas którego zostaną rozegrane dwa turnieje z cyklu GPT (na GP Sztokholm i Madryt – w sobotę) oraz jeden PTQ (w niedzielę) w starym stylu, czyli dający zwycięzcy od razu zaproszenie na Pro Tour. Nie chciałbym, aby komuś umknął ten event, a przy okazji przypominam, że tańsza rejestracja obowiązuje tylko do 30 września.

Wszystkie informacje znajdziecie w linku powyżej, a że wszystko opisane na forum sklepu, to nie będę ich tutaj kopiował.

 

R Przegląd prasy branżowej R

STANDARD

Devotion po rotacji

Umarło Mono Black Devotion… niech żyje Mono Black Devotion? Niekoniecznie. To może chociaż Mono Blue? Czy Dewocje w ogóle w nowym standardzie mogą zaistnieć? Jak będą wyglądać? Reid Duke podejmuje temat, przedstawiając monokolorowe talie po rotacji – także te białe, czerwone i zielone.

Rogue decki w nowym standardzie

Conley Woods znany jest ze swoich niekonwencjonalnych talii, które potrafią (!) wygrywać. W dość obfitym tekście opisuje swoje pomysły na nowy standard z wykorzystaniem Khansów. Szuka perełek w nowym dodatku, podrzuca inspiracje na ciekawe decki. Takie materiały są teraz na wagę złota, może skorzystają z nich nawet gracze udający się niebawem na Pro Tour? W sumie, to ciekawe, jak teraz będzie wyglądał nowy standard.

Standard Domination: Chanowie Tarkiru

Tu jeszcze kilka decków od Jimi’ego Brady’ego do standardu, mocno bazujących na kartach z nowego dodatku.

Standard Snapshot: rewizja metagame

I na zakończenie tekstów o standardzie jeszcze wspominka, w której znajdziemy trochę statystyk o metagame RtR/Theros. I tak w sumie wynika z tego, że bardziej nielubianą niż Rewelacja kartą powinien być Mutavault. Statystycznie najczęściej pojawiająca się karta w deckach. Trafiał do 3 z 4 decków, jest najbardziej znienawidzoną kartą dodatku. W praktyce jednak to między innymi rewelacja zalazła ludziom bardziej za skórę.

 

MODERN

90-kartowy Living End

Słowo wstępu: mimo, że kocham rogue decki i różne dziwaczne strategie, to nienawidzę ich samozwańczego króla – Travisa Woo. Typ robi swoje jednostrzałowe decki na masę i próbuje udowodnić, że coś można nimi ugrać (ba, nawet dałem się na to parę razy złapać!). Ale tym razem mnie miło zaskoczył. W materiale z powyższego linka mamy ciekawą rozkminę nad Living End deckiem z dość mądrym wytłumaczeniem dlaczego nie chcemy tam grać na 60 kartach i pokazuje sensowną konstrukcję z 90 kartami. Jedna z niewielu strategii, która naprawdę ma sens powyżej 60 kart nie licząc Battle of Wits decków. Ukłon w stronę Króla.

 

LEGACY

Podwójny decktech: Infect i Shardless Bant

Bob Huang z kanału Ognistej Kuli opisuje tytułowe talie – Infecta i Shardless Banta w Legacy oraz podaje sposoby na pokonywanie tych talii.

 

LIMITED

Ars Arcanum: Analiza spojlera Khans of Tarkir

Chyba najlepsza analiza spojlera Khansów w internetach. Bardzo ciekawe, jak rozwinie się meta, bo Matthew Watkins sugeruje, że WG i BG to najsilniejsze kombinacje kolorów w Khansach. Możecie traktować ten tekst jako dopełnienie psychatogowej analizy ;]

Przegląd Khans of Tarkir pod kątem Limited od LSV

Linkowaliśmy już do pierwszego tekstu w poprzednim tygodniu i niby jest już po pre, ale może Luisa Scotta-Vargasa

Wszystkie rodzaje many

Mana, mana i jeszcze raz mana. Ta w landach, ta w bannerach, ta w manodajkach i spellach. A w niej zanurzony Conley Woods, przygotowujący nas na nadejście trójkolorowego środowiska gry.

 

PAUPER

Pierwszy miesiąc po powrocie paupera

Tekst podsumowuje metagame paupera po powrocie na MTGO. Na topie Delvery, White Weenie i Stopmy. A co dalej? Zajrzyjcie do artykułu.

Przewodnik pauperowca po Tarkirze

Czyli co można wyciągnąć z najnowszego dodatku do formatu na commonach.

 

INNE

FAQ na temat Khans of Tarkir

Zestaw pytań i odpowiedzi związanych ze szczegółowymi zasadami Khansów. Polecam zwłaszcza początkującym graczom, którym zdolności z KTK mogą sprawić trochę problemów. Jak nie wiecie czy zamorfowany Ashcloud Phoenix po swojej śmierci wraca na stół, to polecam poczytać.

Finansowy przegląd Khansów

Ten tekst podawaliśmy już przy okazji naszej dokładnej analizy spoilera Khans of Tarkir, ale nie każdy mógł tam na niego zwrócić uwagę, a warto znać przewidywania cen nowych kart. Tu dorzucamy też kolejny cennik Khansów. Im więcej tym lepiej.

Tworzymy plan, tydzień 9

Kolejny etap! Tym razem dużo opcji do wyboru, bo plan trzeba zapełnić stworami. Jakimi? Właśnie na to mamy znaleźć odpowiedź.

Herosi Sztuki: Drew Tucker

Kolejny tekst dla miłośników „ładnych obrazków”. Podobnie jak przed dwoma tygodniami ten tekst również jest dla osób, które lubią grafiki na starszych kartach.

State of the Program

Jak zwykle – njusy, ceny, decki, czyli przegląd tego, co w MTGO piszczy. Jeśli chodzi o njusy, to niewiele jest do powiedzenia poza tym, że logujący się w czasie Community Cup dostaną Survival of the Fittest, a MOCSową promką będzie Entomb. W sekcji opinii narzekania – słuszne – na kuriozalne rozwiązania przy zarządzaniu kolekcją (czyli to co przed tygodniem, ale pogłębione i okraszone filmikiem). A w deckach – Rabble Red w Standardzie, Infect w Modernie i Legacy oraz RUG w Vintage. 

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Nie przegapcie tym razem: UWR (Jeskai) aggro do standardu na one-dropach w T2; Esper kontroli w Modernie; Abzanowej wersji Soul Sisters; Jeskaiowego Standstilla w Legacy; i wreszcie elfiego kombo na Yisanie w Commanderze.

Mały przewodnik po miscutach i misprintach

Coś dla zbieraczy, handlarzy i posiadaczy źle wydrukowanych kart. Może zainteresuje kogoś poza Berłosiem ;]

Co cieszy Kiblera po rotacji?

Jak powszechnie wiadomo, Kibler jest wielkim fanem zielono białych decków. W związku z rotacją nagrał specjalny filmik, w którym podaje, według niego, największą zaletę wejścia Khansów i wyrotowania części edycji.

 -x-

Na sam koniec jeszcze jedna filmoa ciekawostka – nie jest to bezpośrednio związane z Magiciem, ale może kogoś zainspiruje do budowy własnego mebelka na drogie karty : )

  -x-

Pozdrawiamy,
– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze