Przegląd prasy #37 – Grand Prix Sztokholm & cheating

Dopiero co zakończył się Grand Prix Sztokholm, gdzie trzech naszych zawodników zakończyło na miejscach płatnych, a jeden z nich – Przemysław Knociński – otarł się o Top 8. W ubiegłym tygodniu było to jedno z najważniejszych wydarzeń dla Polaków, ale dla społeczności międzynarodowej Magica ważniejszym tematem okazało się oszukiwanie, oryginalnie nazywane: cheating.

W jeden tydzień społeczność wytypowała wiedźmę, zlinczowała a na koniec ją spaliła wraz z drugą wiedźmą. Cały proces poszedł błyskawicznie i jest świetnym ostrzeżeniem dla kolejnych adeptów ciemnej strony mocy. Nie róbcie tego, nie bądźcie wiedźmami.

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Sztokholm

Sporo rodaków wybrało się w tym roku na Grand Prix Sztokholm w standardzie, aby urwać trochę kasy i punktów, w sumie zagrało 1043 zawodników. Do drugiego dnia dostało się trzech naszych fighterów i cała trójka zakończyła na dobrych, płatnych miejscach. Z tego miejsca gratuluję Knotowi za 12 miejsce (mono red), Dawidowi za 25 (UB control) i Urlichowi za 50 (abzan).

Całość wygrał Słowak Matej Zatlkaj grający Jeskaiem. W finale pokonał Einara Baldvinssona pilotującego Temur Aggro.

Eternal Weekend

Treasure Cruise i Dig Through Time bardzo zmieniły formaty eternalowe. W Pensylwanii zebrało się 341 graczy na Mistrzostwach Vintage. Zwycięzcą został Mark Tocco, który w cudowny sposób zgarnął tytuł: Black Lotus i Forbidden Orchard + Time Walk i Oath of Druids. Dodatkowa tura daje odpalenie Oatha (Orchard dał przeciwnikowi stwora) po Griselbranda, który dobiera już zestaw na zabicie. Na miejscu odbył się także duży turniej Legacy, w którym udział wzięło 481 graczy. Całość wygrał Kevin Jones pilotujący UR Delvera, a w finale ograł 2-0  Johna Grudzina (Grudzinę?) grającego Jeskai Delverem. Warto wspomnieć, że Kevin Johnes w tym roku wygrał Star City Games Standard Open  w New Jersey, State Championshipsy i w tym turnieju nie przegrał nawet jednego meczu, wchodząc do Top 8 z x-0.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Rozpiska PPTQ w Polsce (i na Świecie)

Wszystkie poniżej podane, krajowe PPTQ odbędą się w standardzie.

  • 07.12.2014 – Plan-Sza – Poznań – Standard
  • 13.12.2014 – Olsztyn – Standard
  • chyba 10-11.01.2015 – chyba Grajfer – Torun
  • 31.01.2015 – CG Feniks – Torun – Standard
  • 07.02.2015 – Strefa MTG – Warszawa – Standard
  • 08.02.2015 – Grendel.pl – Brwinów – Standard
  • 21.02.2015 – Feniks – Wrocław – Standard

w pobliżu naszych granic polecamy także:

  • 11.01.2015 – Black Lotus – Czechy – Ostrava – Standard
  • 11.01.2015 – SpielRaum – Austria – Wien – Sealed Deck
  • 25.01.2015 – Knihkupectvi KRAKATIT – Czechy – Praha – Sealed Deck
  • 31.01.2015 – FUNtainment Game Center – Niemcy – Berlin – Sealed Deck

Rozpiskę skradłem z Forum.

PTQ Fate Reforged na Pro Tour Washington

PTQ w Łodzi to najważniejszy w najbliższym czasie turniej dla Polaków. Impreza odbędzie się w Łodzi 9 listopada 2014. Będzie to jedna z ostatnich imprez w starym formacie dającym zwycięzcy od razu zaproszenie na Pro Tour.

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Dwa bany podyktowane działaniami magicowego Community

Polaków na pewno najbardziej ciekawiło w ubiegłym tygodniu Grand Prix Sztokholm, ale graczy z całego świata poważnie zelektryzował temat oszusta, który został wypatrzony podczas SCG Worecester. Graczem jest Trevor Humphries, który dwa razy natasował crap swojemu przeciwnikowi podczas wspomnianego turnieju. Ktoś to wypatrzył, opisał na reddicie i zaczęła się nagonka i jeszcze tu słowo o witch huntach. Nagonka na Trevora bardzo szybko zaowocowała ogłoszeniem od sędziów, linczem, wyszukiwaniem kolejnych oszustw tego gracza, przypomnieniem tematu Alexa Bertonciniego, wysypem artykułów o prewentowaniu i łapaniu oszustw:

… a także artykułem broniącym Alexa (sugerującym, że wykorzystuje po prostu do granic swojego edge’a), banem Trevora (na 4 lata), jego emocjonalnym oświadczeniem (jaki jest biedny), kolejnym emocjonalnym oświadczeniem (jaki jest zajebisty) i w końcu nawet ponownym banem Alexa (na 3 lata) oraz oficjalnym oświadczeniem SCG i oświadczeniem Wizardów. Tłum z pochodniami chciał krwi, więc nagonki eskalowały na szukanie kolejnych oszustów i padło na Jareda Boettchera i znowu tutaj, ale jednak zostały szybko odrzucone przez DCI (choć pochodnie wciąż płoną).

Nawet między rundami GP Sztokholm, Wizardzi przygotowali filmik w którym Rudy prowadził dyskusję w stylu: „dzieci pamiętajcie”, gdzie poruszał sprawę tasowania kart przeciwnika, pilnowania przeciwnika podczas gry i tasowanek itp. Chyba na poważnie się przejęli.

Polecam rzucić okiem jak antybohater wykonywał swoje triki, jest to niezły materiał edukacyjny:

Aha, tu jest aktualna lista zbanowanych graczy.

Całość dopełnia bardzo świeży tekst, który podsumowuje wiele z powyższych i jeszcze dorzuca parę dodatkowych linków i informacji. Ogólnie rzecz biorąc, dwie czarownice zostały spalone, tłum się cieszy a pochodnie długo nie będą stygły.

-x-

Zaczyna się sezon spoilerowania nowego dodatku dla fanów Commandera

Commander 2014 będzie miał release 6 listopada 2014. Do przeglądania nowych kart polecam niezawodny Mythic Spoiler, a więcej informacji o dodatku w linku tytułowym. Na razie zapowiada się fajnie, pokazali już trzech planeswalkerów, którzy mogą być Commanderami, dobrze zresztą znanych z fabuły Magica: Ob Nixilis, Teferi i Freyalise z Llanowaru.

Zmienił się format na Mistrzostwach Świata

Obecne Worldsy, czyli taki turniej, gdzie nie grali jeszcze i chyba szybko nie zagrają Polacy, zbiera 24 najlepszych zawodników naszej planety. Zmienił się na nich format, Wizardzi chyba chcą jeszcze trochę popromować Vintage Mastersy, bo zawodnicy zagrają tam kilka rund tego formatu. Booostery wygeneruje MTGO, a wirtualne karty zostaną zastąpione prawdziwymi (ciekawe czy będą zachowane przez graczy czy to jednak phantom draft). Pierwszego dnia rozegrane będą 3 rundy drafta VMA, następnie 4 rundy Moderna. Drugiego dnia rozegrany będzie draft Khansów a po nim 4 rundy standardu. W top 4 gracze będą kontynuować grę deckami ze standardu. Turniej odbędzie się 2,3 i 7 grudnia w Nicei, we Francji

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

UB Control w rękach Owena Turtenwalda

Tekst dla fanów UB kontroli. Turtenwald opisuje tu swoje doświadczenia z nim z Pro Touru, wyjaśnia czemu postawił na te, a nie inne karty i ogólnie zdradza tajniki decku. Jeśli jednak wam mało o tym archetypie, to na StarCityGames pojawił się niezwykle ciekawy, dogłębny artykuł Andrew Sullivana. Możecie go znaleźć tutaj. I tak w sumie to chyba jest nawet bardziej godny uwagi niż tekst Turtenwalda.

Silvestri Says – From Jeskai to Boss Sligh

Tekst Josha Silvestriego o jego przygotowaniach do turnieju w Los Angeles. Poświęcony w głównej mierze Jeskaiowemu deckowi. Jest tu trochę ciekawych rzeczy (obecność Sfinksa chociażby!), ale brak np. Hushwingowego techu. Tak czy siak, dobra rzecz do rozważenia przy ogarnianiu decku pod meta. Nawet jeśli Joshowi nie poszło za dobrze na evencie.

Sultai And Esper

Ależ ten format jest bogaty w różnorodne konstrukcje! Oto dwa kolejne decki, które jeszcze za wiele nie ugrały, ale wyglądają co najmniej ciekawie. Pierwszy to wariacja BUG, ale zamiast korzystać z kombiącej się Sultai czy stworów, stawia na planeswalkerów. Mamy tu opis decku, opis sideboardowania się i tego jak grać. Drugi deck, Esper Kontrola (też na planeswalkerach) to już na deser.

Mardu Aggro: Mój drugi wybór na Pro Tour Khans of Tarkir

Tekst Gabriela Nassifa o archetypie, którym nie zagrał on na PT KTK. Na turnieju postanowił sięgnąć jednak po UB kontrolę, ale jak sam mówi – najwięcej czasu na testach spędził właśnie z Mardu Aggro. Czyli znowu dech tech. Ale cóż poradzić – taki to czas mamy, że urodzaj różnorodnych konstrukcji!

UR artifacts

Odskocznia od trzykolorowych konstrukcji jakie spłodziły Khansy – tym razem wracamy do podstaw i prostoty w postaci dwukolorowego decku z artefaktami i nożyczkami. Może mało kto wierzy w takie decku, ale potem na koniec sezonu znowu Janeczek będzie nas tyrał autorską wersją nożyc i wszystkim będzie głupio : )

37 One-Dropów

Budżetowa wersja aggro reda na 37 tanich stworkach za jedną manę. Alternatywa, która może spokojnie powalczyć  z drogimi taliami na samych sytach.

Metagame #1

Goldfish pozytywnie tak bardzo! Cieszyć może, że zdecydowali się taki cykl artykułów przygotowywać. Będzie z tym sporo roboty, ale naprawdę można się cieszyć, że tak podchodzą do sprawy. Mamy tu analizę meta na podstawie daily eventów. Jest to więc kolejne narzędzie do analizy i zmian w deckach. Jak na start – bardzo fajnie. 

 

MODERN

UR Delver

Filmik od Luisa Scota Wardęgi:

 

LEGACY

Delve jest broken w eternalach

I kolejny głos w dyskusji o tym, czy Treasure Cruise i Dig Through Time były błędem, czy nie były. Zdaniem autora tekstu ich wydrukowanie było błędem. Tekst skupia się jednak na konkretnych przykładach (jeden z Moderna, reszta z Legacy), pokazując jak obie wymienione karty odnalazły się w kilku dotychczasowych archetypach i jak bardzo wpłynęły na ich siłę. Tekst jest trochę pobieżny, takie rzucanie przykładami nie jest do końca efektywne, ani nie ma charakteru dogłębnej analizy, ale jest to znamienne. Czy Wizardzi posłuchają Community i faktycznie zbanują Cruise’a (tu porównanego do Mental Misstepa)? Zobaczymy, ale jeśli za pół roku nadal będą pojawiać się podobne teksty, będzie to dość prawdopodobne.

Jak dopasować się do Treasure Cruise

No i jakby na potwierdzenie tego, co wyżej mamy tu kolejny tekst, który jest pisany w odniesieniu do Treasure Cruise. Tu jednak jest trochę więcej analizy i trochę więcej przydatnych informacji. Artykuł od Caleba Durwalda z CFB.

 

VINTAGE

Jaki deck na Eternal Weekend

O samym turnieju już wspominaliśmy, a tu mamy jeden z tekstów jeszcze sprzed weekendu. Próbuje on przewidywać to, jaki deck wygra turniej, ale wrzucamy go tu ze względu na deck techy i spisy.

 

LIMITED

Reid Duke 3x KTK Draft

Three of the top-ranked players in the world walk you through a Triple-KTK draft on Magic Online! – cały draft z trzema meczami, playlista youtube’owa

Draftowanie WB Warriorów w 3xKTK

Jak draftować wojowników w KTK? William Jensen odpowiada tu na to pytanie. Opisuje on tu, kiedy wejść w ten archetyp, na jakie picki zwracać uwagę, co jest dobre, a co nie, a także wspomina trochę o splashu do innych kolorów, kiedy otworzymy bombę.

Analiza Franka: Pick Ordery dla Khansów

Khansi są sukcesem, a Frank uwielbia nowy format! My zresztą też i od samego początku czekaliśmy na ten tekst Karstena. Opisuje on kolejność picków w KTK, a do tego trochę ogólnych uwag o formacie. Niektóre z nich są zresztą warte przedyskutowania. Zgodzilibyście się na przykład z tym, że najmocniejszy jest niebieski kolor, najsłabszy czarny, a najlepszym klanem jest Temur?

Cube Draft

Kolejny kostkowy draft. Przebieg drafta może mało intrygujący czy porywający, ale już gry i wynik są zabawnie ciekawe. No bo rzadko się zdarza, aby zrobić 3:0, choć przeciwnicy powinni wygrać w dwóch pierwszych rundach, a przegrali jeden przez czas, drugi przez głupi błąd.

 

COMMANDER

Ranking Planeswalkerów jako Commanderów, cz 1.

Autor przegląda 50 Planeswalkerów jacy chodzili i chodzą po światach Magica pod kątem Commandera. W powyższym linku miejsca od 50 do 26 z opisem czemu mają bądź nie mają zastosowania w grach.

PAUPER

Pauperowe MBC

Rzadko wpadają tu teksty do paupera, ale warto chyba wyróżnić ten tekst. Deck dech talii, która ponoć dominuje teraz w tym formacie, doprawiony jest filmikami z gier.

INNE

Herosi sztuki: Mark Poole

I kolejna okazja do poznania utalentowanego artysty. Może jednak zamiast wyciągać ciekawostki z tekstu, tym razem ograniczę się do wymienienia kilku kart, które Poole ilustrował: Ancestral Recall, Balance, Birds of Paradise, Counterspell, Library of Alexandria… wystarczy? Na pewno. W końcu to ikony Magica. Jeśli jednak nie lubicie tych grafik w jego wykonaniu, wejdźcie to po to, aby zobaczyć dwa jego ostatnie, niemagicowe obrazy. Są urzekające i zupełnie inne niż te na wspomnianych wyżej kartach.

Wywiad z Jeffem Miracolą

Krótki, trzyminutowy wywiad z Jeffem Miracolą, magicowym artystą, z którym przeprowadziliśmy rozmowę ponad rok temu (był tam jeszcze Jesper Ejsing). Filmik, do którego linkujemy, możecie potraktować jako uzupełnienie. Miracola opowiada o początkach kariery, o swoich pracach i o tym, jak zdobyć zlecenie u Wizardów (ale nie tylko u nich).

State of the Program

No i oczywiście znalazła się tu wzmianka o crashu sprzed tygodnia. Oprócz tego ważny njus – jeśli jeszcze jakimś cudem nie wiecie, był update klienta. Na gorsze, czy na lepsze, to już sami oceńcie. Najciekawszy njus dotyczy jednak tego, że będzie halloweenowy sealed. Miłośnicy dziwnych formatów na pewno się ucieszą. Będzie się grało 2 boosterkami Innistradu i po jednym Odyssey, Torment, Judgment i Dark Ascension. Niestety, będzie to tylko Phantom Event. W sekcji opiniii… cóż, tam jest parę tematów na temat skandali i skandalików od tzw. Gamergate aż po „Wizardzi naprawcie wreszcie ten program!” Ale tu należy się ostrzeżenie. Jahn co prawda daje podtytuł: totalnie depresyjny tydzień, ale to jest naprawdę dołujący tekst. I to nie tylko w kontekście MTGO (o cheatowaniu też tu mowa). W deck techach same ciekawe rzeczy – T2 to RG Monsters, Modern Jeskai Cruise, Pauper gobliny, Legacy Esper Deathblade i Vintage Inkwell Control. Do tego ceny, w których (zbiorczo) mamy raczej spadki. 

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Rodriguez zachęca w tym tygodniu do przyjrzenia się w standardzie deckowi w kolorach BUG. GP w Sztokholmie pokazało, że talie z Sultai też mogą coś ugrać. Tam jednak silnik opierał się na reanimacji i zrzucaniu kart do grobu i przypominał nieco combo. Tu mamy inny, bardziej bezpośredni plan na grę, polegający na zagrywaniu stworów i removalu. Wychodzi z tego taki prostolinijny, midrange’owy beatdown. Jeszcze ciekawszy jest deck do Moderna – Mono Blue Control, choć pewnie znajdą się malkontenci, bo znowu ten niebieski, snapcastery itd. Talia nie ma jednak Treasure Criuse’ów, a zamiast tego korzysta z Dig Through Time, co warto zauważyć, biorąc pod uwagę pewną dominację tego pierwszego drawu. A propos, trafiła się tu też polecajka UR Delvera, czyli decku, który dzięki podróży po skarby, święci ostatnio triumfy. Najciekawsze deck wypłynął jednak w Legacy – UW tokeny może i wyglądają niepozornie, ale mają być całkiem niezłe na talie z Deathrite Shamanami i Delverami. I co ważne (dla niektórych) – jest to talia budżetowa! Na koniec mamy talię do EDH na Narset.

Start formatu

Mało o tym piszą i trudno się dziwić – Block Constructed nie jest jakoś szczególnie często grane poza MTGO i – od czasu do czasu – dużymi turniejami. Psychobabble tłumaczy jednak, dlaczego warto się tym formatem zainteresować. Opisuje też metagame KTK i archetypy, a wreszcie podaje Abzanowy spis, który ma być dobry i daje do niego kilka rad.

 

:g: Finanse :g:

 

Starcie klanów

Tytuł niezbyt adekwatny, ale jeśli chodzi o treść, to mamy tu trochę przemyśleń Ryana Busharda o cenach i o tym w co warto inwestować, a w co nie. Dotyczy to głównie papieru, bo jednak online’owe ceny nie zawsze się pokrywają, ale może i na tym polu można coś z tego wyciągnąć. Tekst jest o tyle szczególny, że wyciąga dwa decki, które na Pro Tourze jakoś nie mogły się za bardzo odnaleźć. A teraz? Dwa Mardu w Top 16 GP Sztokholm, Temur drugi – to już jakiś start.

Wielka dziewiątka i Mistrzowie Zabytków

Jesteś fanem starych kart? Chcesz pograć wielką dziewiątką? A może liczysz na wielkie zyski w dłuższym okresie? No to proponujemy obligacje długoterminowe, czyli inwestycję w karty z Vintage Masters na MTGO. Teraz jest właśnie jeden z najlepszych momentów, aby kupować karty z tego formatu. Przez po Pro Tourowe szaleństwo standardu i jeszcze dość świeże draftowanie Khansów, ludzie wciąż wyprzedają karty z VMA nie widząc na razie dla nich zastosowania. Ceny spadły do jednych z najniższych w krótkiej historii VMA, ale Wizardzi łatwo nie odpuszczą i zaczną promować na nowo format, a wtedy gracze przypomną sobie z ręką w nocniku, że warto zebrać duale, kupić Power Nine, skompletować Force of Wille i ceny oszaleją. A źródło już wyschło i nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie znowu trysnęło świeżymi kartami z Mastersów.

Byki i Niedźwiedzie tygodnia

Czyli 8 wschodzących inwestycji w karty ze standardu i 5 pozycji, które spadają. Autor poleca, które kart kupować obecnie do dwójki, a z którymi należy uważać.

Płynąc pod prąd: łososie Khans of Tarkir

Kolejny świetny tekst od Goldfishów. Lepszy niż ten do standardu na pewno, bo tego rodzaju analiz nie pojawia się chyba zbyt wiele. O co chodzi? Otóż autor przyjrzał się poprzednim setom i uznał, że po pierwsze sety – jako całość – generalnie z czasem tanieją, a szczyt ceny przypada na okolice Pro Tour. Nie ma w sumie w tym nic odkrywczego, ale fajnie się to czyta. Cały urok tekstu polega jednak na tym, co autor zrobił dalej, bo chociaż większość kart taniała, kilka wbrew trendowi podrożało. I teraz, przyglądając się temu, jakie to były karty i co sprawiło, że ich cena wzrosła, autor przyjrzał się Khansom pod kątem tego, czy czasem nie ma tu kandydatów na podobne skoki cen. To tylko przewidywania, spekulacje. Nie muszą być trafne, ale trzeba przyznać, że materiał jest przekonujący i świetnie rozpisany. Aha, tylko jak popatrzycie na wykresy, to nie zwracajcie uwagi na te na górze i patrzcie na te niższe. Ten drugi, ważniejszy wykres, jest po prostu pod spodem.

Cotygodniowa aktualizacja wygranych i przegranych

Wiecie w ogóle co robi Waves of Aggression? Jak radzą sobie Garruki w standardzie, czy pyli się kupować Hushwing Gryfy? Polecamy ciekawe uwagi na temat zwycięzców i przegranych tygodnia dla formatu standard. Jako dopełnienie polecamy Top 5 przegranych i wygranych z różnych formatów (standard praktycznie nakłada się w obu tekstach) od blog.mtgprice.com.

I jeszcze na koniec tradycyjne top 5 z najczęściej oglądanych kart na GoldFishu:

  1. Dig Through Time
  2. Eidolon of the Great Revel
  3. Stoke the Flames
  4. Polluted Delta
  5. Sarkhan the Dragonspeaker

 

-x-

Pozdrawiamy,
– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (