Przegląd prasy #48 – pełen spoiler FRF

Wizardzi zaprezentowali już pełen spoiler FRF, co miało oczywiście swoje odbicie w wielu artykułach ubiegłego tygodnia. Spoiler podziałał na wyobraźnię autorów, którzy zaczęli przewidywać przyszłe zastosowania nowych kart.

My również nie próżnujemy i wraz z pojawieniem się spoilera chcielibyśmy przygotować naszą tradycyjną analizę nowego dodatku wraz z sołtysowym przeglądem kart, a już najlepiej abyśmy wyrobili się przed weekendowymi prereleasami, stąd też dzisiejszy przegląd będzie dość skromny i kameralny. Tak czy inaczej, zapraszamy do prasówki numer 48!

:b: Relacje z turniejów :b:

PTQ Fate Reforged w Ostravie

o;n&o;:&o;k&o;" data-reactid=".8.1:3:1:$comment873803486016923_873822729348332:0.0.$right.0.$left.0.0.1:$comment-body">Nasi chłopcy odwalili kawał świetnej roboty w psuciu humoru sąsiadom z Czech. Aż 6 Polaków dostało się do Top 8 sobotniego PTQ (formatem był standard) w Ostrawie, które ostatecznie podbił Mateusz Kopeć (4C Sidisi Soul), zgarniając w ten sposób slota na Pro Tour a jednocześnie zabierając go pepikom. Widać Mateo przyświecało nasze ulubione motto:

Nie tylko ważne jest, aby wygrać – ważne też, aby ktoś przegrał!

A całe Top 8 wyglądało tak:

  1. Jakub Vojta
  2. Kacper Szczotka
  3. Maciej Kornobis
  4. Piotr Distel
  5. Marek Banasik
  6. Lukáš Blohon
  7. Mateusz Kopeć
  8. Andrzej Jaworowski

W sumie to najważniejszy news ubiegłego tygodnia, bo Kopeć wraca na salony Pro Touru, a to dobry i szlachetny chłopak, godnie reprezentujący kraj na rycerskich szrankach i potyczkach.

 

Grand Prix Omaha

Spośród 1168 zawodników, tylko jeden mógł wyjść niepokonany i był nim Erik Peters, który podbił Grand Prix Omaha rozgrywane w modernie za pomocą swojego Birthing Poddecku. W top 8 znaleźli się także: Pascal Maynard, Stephen Speck, Jonathan Paton, Zac Roorda, Scott Lipp, Andrew Elenbogen i Stephen Berrios. W top 8 był też amulet Combo, RG Tron, Merfolki, Blue-Red Delver, Four-Color Zoo, Red-Green BreachScape – całkiem różnorodne muszę przyznać.

Grand Prix Shizuoka

2205 graczy napadło na japońskie miasto Shizuoka, aby poskładać fajowe sealedy z Khansów, powalczyć o wejście do drugiego dnia z draftami i w efekcie wspiąć się do Top 8. Udało się to graczom z Kraju Kwitnącej Wiśni i okolic: Yuki Matsumoto, Yuuki Ichikawa, Satoshi Yamaguchi, Bo Sun, Shinji Nakano, Junichi Yabuta, Chihiro Kawada, oraz Akito Shinoda, który wygrał cały turniej.

Chyba jedynym polskim akcentem na tym GP była obecność tam Michała Zembatego, który pokochał chyba Japonię (nie dziwię mu się) i nawet bez grania „wygrał to GP”, czyli pojechał się intratnie wymieniać : )

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Dwa ostatnie klasyczne PTQ w Polsce

logo ptqWedług mej najświeższej wiedzy, w kraju rozegramy już tylko dwa turnieje Pro Tour Qualifier w klasycznym stylu, czyli wygrana = zaproszenie na Pro Tour oraz bilet lotniczy. Potem już będą tylko do wyboru mniejsze turnieje PPTQ, dajace zaproszenie na europejskiego, zamkniętego qualifiera. Oba turnieje są oczywiście wpisane do naszego kalendarza eventów polskich.

Pierwszy z nich odbędzie się w Świdniku, o czym już informowaliśmy na łamach Psychatoga i zapewne będziemy Wam przypominać, bo impreza naprawdę warta świeczki, a nawet tony wosku. Ponieważ organizator, sklep e-legion, bardzo chce się przyłożyć do tego turnieju, to w efekcie dostajemy świetnie zapowiadający się trzydniowy event (od 30 stycznia do 1 lutego), z masa pomniejszych side eventów i workiem nagród. Polecam już teraz rejestrować się na zabawę.

O drugim turnieju wiem tyle, co przeczytałem na facebookowym wydarzeniu, ale również zapowiada się doskonała zabawa. Jak podaje organizator:

Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich na Magicowy weekend PPTQ+PTQ we Wrocławiu.
21 luty – PPTQ Vancouver, format Standard, miejsce TBA (wstępnie hotel Mercury)
22 lity – PTQ „Louie”, format Standard, miejsce – Hotel Mercury, pl. Dominikański 1, Wrocław

Oba turnieje będą w formacie standard. Całość organizuje Sklep Feniks.

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

Kompletny spoiler FRF

Jak wspomnieliśmy na wstępie, spoiler FRF już jest, można się nim cieszyć np. na Goldfishu albo na naszym ulubionym Mythic Spoiler, czy nawet pobawić się w otwieranie wirtualnych boosterów na psychatogowym generatorze paczek.

Fate Reforged Clash Pack

Fate Reforged Clash Pack to zestaw z dwiema 60-kartowymi taliami, złożonymi dla początkujących, w sam raz na rozpoczęcie przygody z Magiciem, a nawet na zabawę podczas turniejów Friday Night Magic.

Release: 23 stycznia 2015
Proponowana cena: $29.99, czyli jakieś 100-120 zł, zależnie od kursu dolara.

Zestaw ciekawy również dla zbieraczy, ponieważ posiada 6 popularnych kart z alter-artami:

fate reforged clash pack

Wizardzi, naprawcie Magic Online…

W ramach niezliczonych już błędów MTGO, powstała bardzo ciekawa akcja z przymrużeniem oka:

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Nadchodzi wojna

A przynajmniej nadchodzą czarno-biali wojownicy. Fate Reforged przyniesie trochę zmian. Jedną z nich może być BW Warriors, a tu mamy jedną z prób złożenia takiego decku i opis dwóch gier. Trudno wyciągać na tej podstawie jakieś głębsze wnioski, ale zerknąć można.

Niby Legacy Weapon a jednak standard i tekst z podwójnym dnem

Caleb Durward przy okazji opisu jakiegoś wypadu turniejowego po kraju ze standardem w tle, przedstawia dość ciekawą sytuację jaka mu się przydarzyła jeszcze w fazie swiss PTQ. Pod okiem sędziego splitnął nagrody z przeciwnikiem, który mu się poddał. Sędzia zgodził się na split. Sędzia zgodził się na to, że ktoś może sam poddać. Sędzia dał obu graczom dyskwalifikację. WTF?! Warto przeczytać jak argumentował wszystko sędzia główny, aby samemu nie zrobić podobnego błędu.

P.S. jest też deck do standardu: 4c Sidisi Soul ;p

 

LIMITED

Przegląd Fate Reforged pod kątem kostki

Lubicie kostkę? Zastanawiacie się co warto do niej wsadzić z najnowszego dodatku? Tu macie parę sugestii – przegląd kart i przegląd mechanik. Ugin jest oczywiście pewniakiem, ale nie tylko on jest wart uwagi.

 

LEGACY, VINTAGE

Fate Reforged w Eternalu

Carsten Kotter robi przegląd kart z Fate Reforged pod kątem eternali. Jest trochę o Vintage, trochę o Legacy, ale przede wszystkim o tym, jaki dodatek ma potencjał na zmiany meta. Czy Monastery Mentor się odnajdzie? Jak zlożyć Cloudform/Lightform combo? Co potrafi Rally the Ancestors? Na ile wyceniacie Soulfire Grand Mastera? Czy da się tanio dostać Time Walka? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z nowymi kartami  znajdziecie oczywiście w linku.

 

PAUPER

UB Kontrole w Pauperze

Mamy tu przegląd kilku decków, które grają w kolorach UB. Głównym daniem jest tu jednak creatureless UB control, z opisem sideboardowania się i konstrukcji decku. Co ciekawe, te pauperowe decki nie korzystają na potęgę z 4 Treasure Cruise’ów. Mało tego – poza UB Teachings i wspomnianą kontrolą, TC nie ma, a i w tych deckach jest tylko w jednej sztuce. Autor zaś pisze o tym, że Deep Analysis wydaje mu się lepsze. Jest w tym jakiś paradoks, biorąc pod uwagę, jak TC zmieniło Moderna i inne formaty.

Stan Paupera w Standardzie

Gwyned, guru wszelkich pauperowców, a szczególnie tych, którzy lubią paupera w T2 z opisem stanu paupera w tym formacie. Jeżeli należycie do grona miłośników, to znajdziecie tu trochę o metagame, o tym co online się dzieje w temacie. Macie tu też parę przydatnych linków i tym podobne rzeczy.

 

COMMANDER

Drzewo rośnie na bagnach

Coś dla taplających się w czarnej manie. Zielona też jest, ale nie ma jej za wiele. Talia zainteresować może też te osoby, które lubią nietypowych generałów. Funkcję tę sprawuje tutaj Sapling of Colfenor.

26 decków w rok: Epizod 10 – Selesnya

Swego czasu zamierzałem zrobić talię na przywódczyni zielono-białej gildii z Ravnici. Potem pomysł upadł, bo wyprowadziłem się z Krakowa (zabrakło ekipy do grania), ale sentyment został. I chyba została też chęć złożenia tej talii, więc może do niej sięgnę. Commanderem ma być tu Trostani, Selesnya’s Voice. Jeśli zastanawialiście się, jak taki deck skonstruować lub macie własny build, to możecie rzucić okiem, choćby dla porównania pomysłów.

 

INNE

Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę…

…a tak po prawdzie, przygotować się do podróży. Nasze nawiązanie do legendy cRPG odstawmy na bok. Autorka opisuje, jak przetrwać w dobrym stanie dziewięciorundowy dzień grania w karty. Może i nie ma tu nic nowego, nic odkrywczego i dla prosów tudzież magicowych turystów ten tekst nie jest, ale jeśli nie byłeś na dużym turnieju, nie wiesz, jak się przygotować i czego się spodziewać, przeczytaj. I weź sobie do serca niektóre z uwag – 9 rund naprawdę męczy i te opisywane drobiazgi naprawdę mają ogromne znaczenie dla całego dnia gry.

State of the Program

Jak to zabawnie wygląda, jak pierwszym njusem od jakiego Jahn zaczyna jest informacja o tym, że MTGO zaliczyło crasha. Chodzi oczywiście o buga, który nie pozwalał logować się w 2015 roku. Swego rodzaju Y2K bug. Swoją drogą o bugach i problemach MTGO jest w SotP więcej, łącznie z koszulką #BlameWorth i Worthem Wollpertem (czyli facetem, który szefuje ekipie odpowiedzialnej za MTGO). WER, czyli software, który służy do podsumowywania wyników turniejów i pairingów w turniejach na żywo (głównie FNM), również padł. I to akurat w piątek (więc na FNMach musiało być śmiesznie). Po prostu na początku roku Wizardzi musieli się zmagać z tsunami małych problemów. Wkrótce będą też flashback drafty Odysei – z tej okazji zwyczajowy cennik. W sekcji opinii – a jakże by inaczej – znowu o błędach i problemach, ale jednak nieco bardziej pozytywnie. I to szczególnie w kontekście reimbursement formów – godzina i po sprawie. Takie teraz standardy wizardzi mają (i nie, nie dotyczy to tylko Jahna, bo sam też tak miałem).

W deckach UB Control z GP w T2, w Modernie Necrotic Ooze Reanimator, przerażający TurboFog w Pauperze, Temurowy Block Constructed, Ascendacja Combo do Legacy i Temur PyroDelver w wintydżu. Do tego ceny – w miarę niby stabilne.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

W tym tygodniu pięć decków otwiera Mono Red Devotion z Nythosami w standardzie, a zamyka czarno-białe Hate Stompy w Legacy. Pozostałe trzy decki poświęcone są Modernowi. Mamy więc Temur Midragne, które pod wielu względami przypomina RUG Delvera, ale z samego Delvera nie korzysta. Drugi deck to czterokolorowe Zoo Caleba Durwalda, w którym warto zwrócić uwagę na dobór stworów. I wreszcie rampujące się Naya Enchantress ze sporym drawem i Nykthosami. 

5 decków, z którymi zagracie w ten weekend

Trochę się powtarzają, ale może ta stała kolumna zagości i u nas na dłużej. To ma być nowy cykl, w którym autor przedstawiał będzie dwa popularne decki, jeden deck z wysokim stosunkiem wygranych do przegranych i jeden rogue deck. Talie te będą pochodzić z formatu, w którym rozgrywany będzie najbliższy duży turniej. Piąty deck dla urozmaicenia będzie do jakiegoś innego formatu. I tak w tym tygodniu mamy w Modernie: Delvera i Birthing Poda w popularnych, Scapeshift jako deck to beat i Esper Gifts jako rogue. I w sumie warto tu zerknąć chyba tylko dla tego ostatniego, bo reszta – cóż, resztę znacie. Dokładkowym deckiem jest talia ze Standardu – Faint Jeskai. W praktyce jest to Mono Red z Chandrami i splashem po Cruisy lub sideboardowe offcolorowe techy jak Keranos czy Glare of Heresy.

Problemy na 'regular RELu’

Czyli z czym muszą się borykać sędziowie na małych turniejach, gdzie gra powinna przebiegać w miłej i towarzyskiej atmosferze. 4-levelowa sędzina Kim Warren opisuje jak powinno się podchodzić do często popełnianych błędów, co robić jak ktoś oszukuje na takich imprezach, kiedy dyskwalifikacja będzie miała sens. Przydatne dla graczy, sędziów jak i bardziej lokalnych organizatorów turniejowych.

 

:g: Finanse :g:

 

Finansowy przegląd spojleru FRF (część pierwsza)

W tym tekście autor omawia karty, które wyszły w pierwszym tygodniu spojlerów i podaje przewidywaną przez siebie ich cenę online w tixach. Jest w tym trochę zbyt konserwatywny, asekurując się sformułowaniem: „may become bulk rare/mythic”, co w niektórych przypadkach nie wydaje się zbyt trafne (Brutal Hordechief), ale ogólnie rzecz biorąc, ma sporo racji. Zawsze to zresztą jakiś punkt wyjścia do spekulacji na kartach.

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Soul of Theros
  2. Anafenza, the Foremost
  3. Flooded Strand
  4. Stoke the Flames
  5. Goblin Rabblemaster

 

I na koniec jeszcze mały smaczek, trochę związany z finansami jednego z graczy:

so funny redemption

-x-

Pozdrawiamy serdecznie,

– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (