Przegląd prasy #60 – Standard z DTK

Tydzień temu dostaliśmy pierwsze spisy decków z dużych turniejów StarCityGames, które zawierały karty z DTK. Miniony weekend zaś dorzucił do puli jeszcze jeden turniej z cyklu SCG rozgrywany w formacie standard, dając w ten sposób dość dobre rozeznanie w jakim kierunku będzie rozwijał się metagame obecnej „dwójki”. Sporo artykułów dotyczyło analiz tych turniejów i przewidywania co się dalej zmieni. Sporo takich tekstów jest pisanych pod kątem nadchodzącego w najbliższy weekend Pro Touru, turnieju na dobre stabilizującego metagame i pokazującego najważniejsze trendy.

Właśnie Pro Tour wpłynie na nasze wybory talii, którymi będziemy grać na Grand Prix Kraków. Ten i kolejny tydzień mogą się okazać dla nas kluczowe w kwestiach przewidywania zmian meta i decktestingu. Warto być czujnym, szukać ciekawych rozwiązań, ale też jak najszybciej ogarnąć decki tier 1 i tier 2, by jak najlepiej przygotować się do krakowskich potyczek.

 

B Relacje z turniejów B

 

StarCityGames Syracuse Open

Kolejny tydzień bez Grand Prix (głównie ze względu na Święta Wielkanocne), ale za to z dość ważnym turniejem od StarCityGames. Na MTGO dopiero od piątku grane są turnieje releasowe Dragons of Tarkir, więc gracze nie mieli okazji zebrać kart i kombinować ze spisami talii.

Gracze online walczący w standardzie czekają na to jakie talie się pojawią i właściwie SCG jest obecnie najważniejszym punktem wyjścia do oceny tego metagame. W turnieju Standard odbywającym się podczas wspomnianego eventu triumfował Chris VanMeter grający RG midrange. Modern podbił James Harrod grający Affinity. Legacy zostało zdominowane przez Davida Melendeza, który pilotował Jeskai Stoneblade.

 

W Wieści z wybrzeża W

 

Zmiany w PPTQ

Wizardzi zdecydowali się na większą synchronizację turniejów PPTQ z Pro Tour. Zmiana oznacza, że teraz sklepy będą miały wybór organizować albo turniej sealedowy, albo constructed, które odpowiada formatowi, który pojawi się na PT. Zmiana wynika z analizy danych, które spłynęły po pierwszej serii PPTQ i jest odpowiedzią na oczekiwania fanów.

Tu macie dyskusję o tym na Reddicie.

FNM Promo za czerwiec

Już chyba wspominaliśmy, ale ze względu na miłość do mroźnego żywiołaka powtarzamy, iż promką FNMową za czerwiec będzie znany i lubiany Frost Walker. Męczennik, który poświęca się dla dobra ludzkości.

Frost+Walker

 

U Zapowiedzi turniejów U

 

Grand Prix Kraków

Już niebawem jeden z najważniejszych turniejów 2015 roku w kraju, czyli Grand Prix w Krakowie. Turniej odbędzie się 17-19 kwietnia 2015 w krakowskich Halach Expo (Expo Kraków, Galicyjska 9, 31-586 Kraków). Formatem turnieju jest Standard wraz z edycją Dragons of Tarkir. Na razie na fanstronie Bazaar of Moxen podano informację, że zarejestrowało się 600 osób. Warto się szybko prerejestrować online.

W linku powyżej znajdziecie najważniejsze informacje o trialach, matach, wpisowym, a także przewodnik dla obcokrajowców po mieście. Z najistotniejszych informacji podajemy jeszcze ceny:

 • Grand Prix Kraków Main Event (39,99 €)
 • Grand Prix Kraków Sleep in Special Experience (59,99 €)
 • Grand Prix Kraków VIP Experience (89,99 €)
 • Infinite Trials Package – 100 packs only (44,99 €)

Rejestracja online działa do północy 16 kwietnia 2015.

Przydatne linki:

Turniej dzień po!

Sklep Gamelord wyszedł z pomysłem zorganizowania dużego turnieju, na którego można się zakwalifikować wygrywając turnieje PPTQ. Nazwa wzięła się z tego, że impreza odbędzie się następnego dnia po RPTQ Milwaukee 2015, 28 Czerwca 2015, w Łodzi. Wszelkie szczegóły i dyskusję na forum macie w linku powyżej.

dzien po!

Pyrkon

Wielkimi krokami zbliża się do nas Pyrkon, który odpala się zaraz po GP Kraków (24-26 kwietnia 2015) i jest jedną z najważniejszych imprez growych w Polsce. Cosplayerzy, pisarze, komiksiarze, filmowcy, fantaści, mangowcy, a także magicowcy mają swoje święto w północnej części kraju. Zresztą impreza jest wydarzeniem na ogromną skalę i ściąga też gości z zagranicy.

Blok magicowy jest dość bogaty i zawiera m.in: FNMy, PPTQ w sealedzie, PPTQ w modernie, GPT Paryż, pyrkonowe legacy, masę draftów, turniej 2HG, rozgrywki w Tiny Leaders, French Commander oraz turnieje dla początkujących.

Rozpiskę turniejów macie na forum.

Dostań się na „TCGplayer Invitational” z PT i GP

Nie za bardzo wiem gdzie dać tą informację, ale chyba trafiła w dobre miejsce. Sklep TCGplayer ogłosił, że na ich flagowy turniej „TCGplayer MaxPoint $50,000 Invitational”, (otwarty tylko dla zaproszonych, czyli osób, które się wcześniej zakwalifikują), można będzie się również dostać przez Top 8 Grand Prix lub Pro Touru, które były/będą rozegrane pomiędzy 1 czerwca 2014 oraz 1 lipca 2015. Sprawdźcie więc, czy przez ostatnie pół roku nie zaliczyliście jakiegoś Top 8 Pro Toura Smile

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Tym razem o standardzie napiszę w trochę inny sposób. Zamiast linków z komentarzem, pozwolę sobie na większy komentarz i drobne rady podparte linkami do artykułów. Jak już wcześniej pisałem we wstępie i trochę w relacji z SCG, standard ma dla nas obecnie spore znaczenie ze względu na nadchodzące Grand Prix Kraków (prędko się zapisujcie, już 600 miejsc z 1300 jest zajętych, a wiadomo, że im bliżej turnieju, tym szybciej będą się ludzie rejestrować).

Tu jeszcze dygresja zanim dojdę do sedna:

Spoiler

takie turnieje jak Grand Prix są czymś wyjątkowym dla świata Magica i nadarza się bardzo ekskluzywna okazja, aby zagrać na własnym boisku. To ważne dlatego, że:

 • po pierwsze każdego będzie stać, aby tam zagrać (nawet jak 40 euro to dużo, pamiętajcie, że sprzedaż samej promki i maty jakie są gwarantowane, zwraca większość kosztów). Na wyjazd do innego kraju trzeba już wyłożyć sporo więcej kasy, trudniej się zorganizować z kolegami w tani transport czy nocleg, trudniej załatwić sobie karty,
 • po drugie nie ma takiego stresu jak w otoczeniu samych ludzi obcojęzycznych, nie ma stresu związanego z podróżami, pilnowaniem bagażu, jakimiś randomowymi przygodami itp,
 • tu wszystko łatwo sobie zorganizować, polscy gracze będą bardzo pomocni i wspierający. Jak nie masz kart, to je kupisz lub pożyczysz na miejscu,
 • kolejna okazja na zagranie takiego GP dopiero za rok.

Dla mnie turnieje GP w Polsce zawsze były o wiele prostsze niż za granicą, tu zrobiłem dwa razy Top 8 (oba w Warszawie), raz skończyłem w kasie po szalonym dniu pierwszym, gdzie urobiłem 9-0 (GP Kraków) i raz zrobiłem dzień drugi bez kasy, ale i tak z zadowalającym wynikiem (ostatnie GP Warszawa w limited) i uważam, że to nie przypadek, tylko właśnie zaleta grania na własnym boisku.

Wydarzenie jakim jest Grand Prix uznajemy za rodzaj magicowego święta – sami walczymy o trofea, nasi koledzy o nie walczą, są wielkie emocje, ale tez wielki Magic i świetni gracze z całego świata. Jak nie pójdzie main event, to mamy masę doskonałych side eventów, w sumie 3 dni grania non stop, sam jakbym mógł, to bym nie szedł spać, tylko młóciłbym 72 godziny bez snu, nawet robiąc klilkumeczowe symultany. Kolejna fajna sprawa to dostęp do kart; mamy sklepy na miejscu, ale również sporo trejderów. Otoczka okołoturniejowa przypomina jedną wielką imprezę, gracze zresztą po dniu grania często celebrują i się bawią w swoim gronie, można też poznać sporo ludzi. Samo uczestnictwo, a nawet przebywanie jako kibic na terenie Grand Prix jest ogromnie motywujące, daje wiele pomysłów i energii do grania.

Podsumowanie całej dygresji – jak nie pojedziesz na GP to jesteś cipa. Jak wybierzesz gejdeja tego dnia, to jesteś cipa do kwadratu i dajesz się wałować lokalnemu sklepowi. Jak bredzisz, że nie umiesz grać, że nie masz pieniędzy, że to trudne, daleko i ochy, achy, to jesteś czarną dziurą cipowatości, tak wielką, że rzeczywiście lepiej abyś w ogóle nic nie robił, tylko zaszył się pod jakiś głaz i płakał nad swoim losem.

-x-

Ok, jedziemy z tematem. Jak pewnie dobrze wiecie, to GP będzie rozgrywane w formacie standard. Najnowsza edycja jest jeszcze dość świeża, ale wprowadza spory zamęt. Tydzień temu pisaliśmy, że to specyficzny dodatek, bo przeżyje aż dwie rotacje formatu, prawdopodobnie z tego powodu Wizardzi nawciskali tam wiele kart z potencjałem do formatów constructed, karty dopełniające znane archetypy, karty mogące otwierać nowe archetypy, karty przeciw kolorom czy też trochę tribali. Świeżość DTK z drugiej strony powoduje, że metagame się jeszcze nie ustabilizował, ludzie kombinują nad własnymi techami, stare tier 1 decki nie wiedzą czym się wspomagać itd. Trochę sytuację ratują turnieje SCG, które pokazały pierwsze zmiany w meta, ale to wciąż turnieje SCG, na których nie grają wszyscy możliwi prosi, właściwie goszczą tam głównie Amerykanie, a prawdziwe rewolucje szykują się dopiero na nadchodzącym Pro Tourze. Polecam tutaj rzucić okiem na tekst Raphaela Levego, jednego z najlepszych graczy na świecie, który przeprowadza nas przez swój proces wybierania i tuningowania talii do constructed. Nie jest co prawda dedykowany standardowi, ale jest dobra inspiracją przy pracy w tak trudnym środowisku jakim jest rodzący się dopiero metagame. Teraz polecam spojrzeć na wybrane mocarne kart z DTK i zestawienie statystyk ze wspomnianych turniejów SCG, które dobrze pokazują w jakim kierunku będą szły zmiany. Sam jak przygotowuję się do dużego formatu constructed zaczynam wpierw od solidnego przeglądu prasy, wertowania wszelkich możliwych decklist, szukania decktechów i badania trendów. Jest szansa, że dostaniecie jakiś deck od kolegi, że akurat będzie dzień konia, wszystko ułoży się idealnie, połowa przeciwników dostanie game lossy za źle spisane talie czy inne cuda, ale naprawdę nie warto na coś takiego liczyć. Wygranie dużego turnieju to ciężka praca nie tylko podczas samego grania, ale też w ramach przygotowań, gdzie bez pracy, rozeznania i rozegrania nastu meczy nie pójdzie łatwo.

Obecne metagame zostało dość dobrze określone przez Franka Karstena, miłośnika matematycznych wyliczanek:

Metagame DTK 04-06-2015Znając mniej więcej skład drużyny mistrzów możemy sami w niej zagrać albo grać przeciwko niej. Oczywiście najlepiej jest zagrać w trzeciej grupie, czyli mieć talię, która jest zaskoczeniem, totalnym deck techem, która ogrywa metagame i talie przeciwko metagame, ale to już trudna kwestia, która najpewniej zostanie rozwiązana na Pro Tourze. Na razie pracę zacznijmy od poznania powyższych talii, zmian jakie w nich zaszły po wejściu Dragons of Tarkir i powodu, dla którego są lepsze lub gorsze niż były przed wejściem tego dodatku. Tutaj poczytacie o bardzo solidnej karcie, Dromoka’s Command, jednej z tych, które bardzo wpływają na format. Zawitała w kilku taliach i zrobiła mała rewolucję. Polecam ją również szybko wykupić, bo będzie jeszcze długo grała w dwójce. Przy okazji biało-zielonych talii, mamy tekst o Deathmist Raptor w GW Devotion. To taliia, która wywróciła standard do góry nogami zaraz zanim weszły Dragons of Tarkir, a po nim dostała jeszcze solidne wsparcie. Nie tylko Raptor i Command ją dopakowały, ale także nowe megamorphy i czary sideboardowe. Dalej polecam tekst opisujący jedne z najważniejszych talii tier 1: Abzan Control, talie na Devotion i Heroic. Dobrym uzupełnieniem lektury będą analizy jakie pojawią się na dniach, a będą na pewno dotyczyć mono redów i RG aggro oraz RG midrange, które dopiero co podbiły SCG Syracuse. Abzan dostal między innymi Sidisi, który jest świetnym klockiem na polu bitwy i tutorem, Devotion dostały karty praktycznie we wszystkich kolorach. Co prawda niebieski jeszcze nie doczekał się grywalnej listy, ale MTGO już zaczynają zalewać rybki szukające swojego perfect buildu. Zielony ma aż dwa nowe ludziki z GG w koszcie i został wsparty dwoma najlepszymi commandami w formacie (RG i GW są najtańsze i najlepsze ze wszystkich smoczych komend). Czerwony ma ludziki hipernaporowe i ziejące ogniem, doskonałego smoka i również gracza za RR, a nawet biały doczekał się solidnego wsparcia, które nagle może wypłynąć w jakimś rogue decku. Heroic za to zaczął grać wspomnianym już hitem, czyli Dromoka’s Command.

Tu jeszcze mamy drugie spojrzenie na DTK w standardzie – tekst przeglądający karty z potencjałem, które jeszcze nie znalazły swojego miejsca w metagame, ale są bardzo inspirujące i mogą odegrać ważną rolę w łamaniu formatu.

Na koniec coś z psychologii. Tiltujecie? Przygotowujecie się do GP i idzie wam coraz gorzej? Przeczytajcie co sensei Reid Duke ma wam do powiedzenia. Mądrze mówi, a chociaż część z was na pewno tę lekcję już zna, warto ją przypomnieć i upewnić się, że przyswojona. Jeśli choć jednej osobie uda się dzięki temu dojść do Day 2, to będziemy się bardzo cieszyć.

Oczywiście najbardziej ucieszymy się jak Polacy wejdą szturmem do Top 8 i podbiją to Grand Prix zapisując się na zawsze w historii Magica!

– Ober

 

MODERN

Grixis Moon

Modernowy Grixis zbudowany trochę inaczej niż klasyczne, toporne Ultimatum Decki i który pewnie dzięki temu zrobił Top 8 na niedawnym SCG Open. Jak już wspomniałem, zazwyczaj talie modernowe w kolorach UBR były budowane jako powolne, nudne kontrole, które po długiej grze zbierały 8 mana i mając pewność, że przeciwnik im tego nie skontruje, zagrywały swój tytułowy czar. Talia jeśli już zabijała, to zanudzając wroga na śmierć. Teraz odświeżono pomysł, ale też poucinano drożyzny i wrzucono między innymi Tasigura i Blood Moon. W tej wersji talia mi się o wiele bardziej podoba i wreszcie jedno z moich ulubionych połączeń kolorystycznych (zwanych sto lat temu jako Crosis) dostało drugą młodość.

Powrót White Weenie

Kolejnym odświeżonym deckiem, który wpadł mi w oko jest modernowy White Weenie z kotkami, czyli Steppe Lynx. W nowej wersji, Alexander West, autor artykułu poleca nam grać  np. Meddling Mage. Niegdyś bardzo często używany, obecnie leżący w szafie i liczący mole na ubraniach. Wraz z opisem talii dostajemy krótkie porady o sideboardowaniu i ew. zmianach na przyszłość.

 

PAUPER

Patrząc wstecz, patrząc w przyszłość

Omówienie formatu i metagame od Alexa Ullmana. Dobry tekst dla osób, które grywają sobie paupera online, bo uwzględnia ostatniego bana Treasure Cruise i zwiększenie Daily Eventów. Nasz komentarz jest krótki, ale graczom paupera polecam wejść do tekstu, bo ten dla odmiany jest treściwy i bardzo istotny.

 

LIMITED

Uważaj na triki w nowym limited

Króciutki tekst o sztuczkach, na które warto zwracać uwagę i mieć je w pamięci podczas grania draftów i sealedów bloku Tarkiru, czyli obecnie DTK+DTK+FRF. Owen przygląda się dziś: Dromoka’s Gift, Enduring Victory, Kindled Fury, Coat with Venom i Center Soul.

Draft Dragons of Tarkir z Kenji Egashirą

Jeden z pierwszych draftów w nowym formacie. Czy Ojutai ma sens? Patrząc na deck – jak najbardziej! Co więcej, sporo w nim non-creature spelli, a więc duch Jeskai nadal się nad archetypem unosi. A jak poszło? Obejrzyjcie.

 

INNE

 

State of the Program

Przyszły Smoki Tarkiru i popsuły Vintage i Legacy. Update zbugował Brainstorma i Gifts Ungiven, przez co nie dało się grać i Wizardzi zawiesili oba formaty. Poza tym, Jahn wspomina o ogłoszeniu kart z Tempesta, o tym, że Smoki wyszły online, etc. Najciekawsza jest jednak sekcja opinii, a w niej omówienie Tempest Remastered pod kątem wartości kart w dodatku. Jest krótko, ale na temat. W deckach update Abzana do T2, Affinity w Modernie, Canadian Threshold w Legacy i Vintage z UW Mentorem. Cenowo mamy lekkie zmiany. 

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Tydzień pod znakiem dragonsów, ale do Standardu tylko jeden deck trafił. Chodzi o Esperowe smoki Brada Nelsona, czyli UWB kontrola z Ojutajem, Silumgarem i Uginem. Modern z kolei to UW Tron – lista łącząca nieco kontrolny charakter z typowym tronem. Tu winconami są Iona, Wurmcoil i Elesh Norn. Do Moderna jest też Cruel Control. Niektórym może się odrobina nostalgii w sercach odezwać – ten czterokolorowy deck gra Cruel Ultimatum. Finalnie mamy dwa decki do Legacy. Pierwszy to Living Wish Infect. Mówiąc krótko – zobaczcie ten deck! Living Wish to naprawdę ciekawy tech. Druga talia jest od Sama Blacka i ucieszą się na jej widok miłośnicy Jeskai Ascendancy. To po prostu wersja modernowej talii – tej z Fatestitcherem – zrobiona pod legacy. 

Projektujące reprint sety – wprowadzenie do Modern Masters 2015, część 2

Taka trochę spekulacja o tym, jak może wyglądać Modern Masters 2015 i jakie karty, czy może raczej – archetypy – tam mogą trafić. Bardziej należy traktować to jako ciekawostkę, ale w oczekiwaniu na oficjalne ogłoszenie, można rzucić okiem.

Wszystko o Zendikarze

Ciekawy materiał, który powstał w ramach oczekiwania na nowy Zendikar i podsumowujący wydarzenia podczas ostatniej wizyty na tym planie. Kto był uwikłany w tamtejsze intrygi, czego możemy się spodziewać, jakie rasy tam występowały, trochę o Tytanach, którzy są w sumie motorem napędowym fabuły. Polecam młodym graczom, którzy nie wiedza o co w ogóle chodzi z tą podnietą Zendikarem, a także starym graczom w ramach przypomnienia. W sumie nawet sam dowiedziałem się kilku rzeczy, o których nie miałem pojęcia.

Top 11 kontrowersyjnych, magicowych artystów

Czy ci artyści faktycznie są tacy kontrowersyjni to nie wiem, ale okazji do pogadania o obrazkach w Magicu nigdy dość! Z tekstu dowiecie się kilku ciekawych rzeczy na pewno, ale dla mnie już sam przegląd tych paru grafik jest wartością samą w sobie.

Czary Mary, Prima Aprilis

Community magicowe nie odebrało sobie przyjemności z żarcików podczas pierwszego kwietnia. Jednym z nich było połączenie Reddita Yu-Gi-Oh z Mtg, które skonfundowało wiele osób, ale nie możemy go pokazać, bo fora wróciły już do pierwotnych stanów. Za to możecie sobie np. rzucić okiem na Tekst, który dotyczył banów w Tiny Leaders i wizardowy joke o zrobieniu Pro Touru Unhinged. Ha-ha-ha, boki zrywać!

 

G Finanse G

 

Khanowie w smoczym świecie

W tytułowym tekście dostajecie przegląd cen tarkirowych kart. Karty z Therosa można już zaliczyć do tonących okrętów i chyba pora je wyprzedawać. Warto za to rzucić okiem na blok Tarkiru, którego śledzenie będzie dość istotne podczas Pro Touru. Każda karta z nowego dodatku jaka pojawi się na coverage’u a będzie w ciekawej i/lub wygrywającej talii, od razu dostanie finansowego kopa. 

Popularne karty z MtgGoldfish

 1. Dragonlord Ojutai
 2. Deathmist Raptor
 3. Narset Transcendent
 4. Thunderbreak Regent
 5. Sidis, Undead Vizier

 

-x-

Pozdrawiam serdecznie,

– Ober


Informacje o autorze znajdziecie w zakładce: redakcja.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze