Przegląd prasy #64 – Echa Regional Pro Tour Qualifierów

Tytuł brzmi trochę dramatycznie, jakby coś złego się stało na tych Regional Pro Tour Qualifierach. Od razu uspokoję – chodzi raczej o echa w artykułach, jakimi odbiły się RPTQ, zostawiając lekko zmienione metagame w standardzie. Zresztą tamte turnieje były najważniejszymi wydarzeniami ostatnich dni, ubiegły tydzień przyniósł tylko drobnicę kart w spoilerze Modern Masters 2.

Obecny tydzień za to wniesie lekką rozrywkę dla graczy Online. Po środowym updacie klienta wchodzi dodatek specjalny, czyli Tempest Remastered, którego głównym celem jest lekkie obniżenie cen kart z formatów eternal, ale także wyrwanie kilku złotych monet z kieszeni graczy ;]

 

B Relacje z turniejów B

 

Grand Prix Toronto 2015 – Lucas Siow wygrał GP rozgrywane w standardzie z pomocą swojego Abzan Den Protector deck. Poza nim, z rozpoznawalnych nazwisk, w Top 8 znaleźli się także Brad Nelson (4 miejsce) oraz Craig Wescoe (8 miejsce). W całym turnieju zagrało 1613 graczy (nie licząc ew. dyskwalifikacji).

Grand Prix Sao Paulo 2015 – Paulo Vitor Damo Da Rosa, tak jak na króla dżungli wygrał w swojej dżungli.  Formatem rozgrywanym był także standard, a popularny PVDDR wygrał ze swoim Esper Dragon Controlem, którym również posycił na GP Kraków. Zagrało 1297 zawodników.

-x-

Na turniejach StarCityGames Christopher Morris-Lent wygrał SCG Standard Open Portland grając Sidisi Whip. Brad Rutherford zwyciężył w SCG Modern Premier IQ Portland grając Abzan Collected Company, zaś Joe Lossett podbił SCG Legacy Premier IQ Portland grając UWR Miracles. Warte uwagi są dwa decki z moderna: zwycięski Abzan Company z czterema Anafenza, Kin-Tree Spirit i talia z 5 miejsca – Twinning End, połączenie Twina z Living Endem.

 

W Wieści z wybrzeża W

 

Regional Pro Tour Qualifiery i bonusy

Adrian Sullivan ze StarCityGames zebrał w jedną tabelkę zwycięskie decki turniejów RPTQ. Możecie je obejrzec tutaj. Wciąż dominowały Esper Dragony i Redy ze splashem zielonego dla Atarka’s Command. Dalej sa przedstawione ciekawe albo istotne dla archetypu decklisty, wśród których znalazł się zadziwiający 5-kolorowy Dragon Deck Mike’a Floresa (jest o nim artykuł premium tutaj). Ciekawym deckiem jest także G/B Megamorph. Poza listami i statystykami wygranych/przegranych, mamy też zestawienie całej frekwencji na RPTQ całego świata. 

Tu w ramach ciekawostki, krótka video relacja z RPTQ organizowanego w Cool Stuff Games  Jacksonville na Florydzie.

Decklisty ze wszystkich Regional Pro Tour Qualifierów można znaleźć w wizardowskim artykule, tutaj. Przy okazji można poczytać o nadchodzącym w Utrechcie weekendzie Modern Masters, który najpewniej będzie rekordowym europejskim GP pod względem frekwencji. W tekście prezentowana jest także playmata z tego Grand Prix.

 

Kolejne karty z Modern Masters 2

Skoro już jesteśmy przy MM2, to pojawiły się trzy nowe karty, które można uznać za oficjalnie zespoilowane: Spellskite, Splinter Twin i Primeval Titan. Wszystkie karty, które do tej pory się ukazały, wraz z niedokońca pewnymi przeciekami pokazanymi na Mtgsalvation znajdziecie tu: http://mythicspoiler.com/newspoilers.html

mm2

Nowe bany po Pro Tourze

W związku z genialnym zagraniami jakie poczynili Felipe Valdivia oraz Stephen Speck na streamach pro tourowych, DCI prowadziło śledztwa dotyczące oszukiwania. Pierwszy geniusz oszustw został zawieszony na 6 miesięcy, drugi zaś dostał bana na 36 miesięcy. Oszukiwanie jest złe. Oszukiwanie na streamach nie tylko jest złe, ale jest także skrajnie głupie.

Aktualna lista zawieszonych graczy znajduje się tutaj. Co jest bardzo miłe – szukając po tagu ‚Poland” nie znalazłem żadnego zawodnika.

Wszystkie historie Tarkiru

Pod powyższym linkiem znajdziecie wszystkie historie Tarkiru opisane przez Wizardów i zebrane w jedno miejsce. Jeśli ciekawicie się jak wyglądała fabuła od Khanów, przez Los, aż po Smoki Tarkiru, jak śledzicie historię planeswalkerów, którzy przechodzili przez ten świat, to odpowiedzi znajdziecie właśnie tam. Przy okazji możecie przeczytać wytłumaczenie czemu Sharkhan nigdy się nie urodził : )

 

U Zapowiedzi turniejów U

 

Gnomicon

Ważnym wydarzeniem na mapie polski jest zbliżający się Gnomicon w Szczyrku, miejsce bardzo bliskie psychatogowemu sercu. Chcielibyśmy serdecznie Was zaprosić na ten mini konwent, który odbywa się w dniach 22-24 maja. W poniższym spoilerze rozpiska turniejów magicowych:

Spoiler

Piątek

17:30 – FNM Standard, wpisowe 15 zł
20:00 / 20:30 – FNM Draft Modern Masters 2015, wpisowe 135 zł, 3 boostery do drafta, 1 do puli nagród.

Sobota

10:30 / 11:00 – PPTQ Milwaukee, Sealed Deck Dragons of Tarkir + draft w Top8, wpisowe 100 zł
18:00 – Draft Modern Masters 2015, wpisowe 135 zł, 3 boostery do drafta, 1 do puli nagród.
21:00 – EDH Tiny Leaders, wpisowe: 15 zł w całości przeznaczone na nagrody

Niedziela

10:30 / 11:00 – EDH Multiplayer, wpisowe 15 zł, 1 booster do puli nagród
12:00 – Draft Dragons of Tarkir, 30 zł jeżeli bez nagród dodatkowych, 40 z 1 boosterem do puli nagród
14:30 – Standard, wpisowe 15 zł, 1 booster do puli nagród

Możliwe, że odbędzie się także drugie PPTQ do Milwaukee, wtedy zastąpi turnieje niedzielne.

Oprócz Magica na konwencie odbędą się też turnieje w Legendę Pięciu Kręgów, turniej klasy master w Warhammera Fantasy Battle, spore turnieje Warmachine & Hordes, Warhammera 40k, i możliwość prawie ciągłego grania w gry planszowe.

Organizator prosi zainteresowanych o rejestrację przez formularz, który znajduje się tu: http://bitly.pl/rejestracja. Po rejestracji przesłana będzie informacja z potwierdzeniem obecności i informacja z danymi do przelewu.

Turniej dzień po!

Sklep Gamelord wyszedł z pomysłem zorganizowania dużego turnieju, na którego można się zakwalifikować wygrywając turnieje PPTQ. Nazwa wzięła się z tego, że impreza odbędzie się następnego dnia po RPTQ Milwaukee 2015, 28 Czerwca 2015, w Łodzi. Wszelkie szczegóły i dyskusję na forum macie w linku powyżej.

dzien po!

Dostań się na „TCGplayer Invitational” z PT i GP

Sklep TCGplayer ogłosił, że na ich flagowy turniej „TCGplayer MaxPoint $50,000 Invitational”, (otwarty tylko dla zaproszonych, czyli osób, które się wcześniej zakwalifikują), można będzie się również dostać przez Top 8 Grand Prix lub Pro Touru, które były/będą rozegrane pomiędzy 1 czerwca 2014 oraz 1 lipca 2015. Sprawdźcie więc, czy przez ostatnie pół roku nie zaliczyliście jakiegoś Top 8 Pro Toura Smile

Grand Prix Las Vegas

Zbliża się największe GP ever – Grand Prix Las Vegas. Pamiętacie jak w ubiegłym roku ten sam turniej w formacie Modern Masters limited zebrał prawie 5000 graczy (dokładnie 4492)? No to już przebił tę magiczną liczbę i organizatorzy namawiają do kolejnych rejestracji. W tym linku podają, że zapisało się 5524 zawodników. Przy okazji przedstawiono turnieje ‚bounty’, w których można pograć ze znanymi prosami o dodatkowe nagrody.

Na miejscu będzie m.in. 30 artystów, 40 sklepów, nagrody za rejestrację (w tym dual landy i Black Lotus!). I tylko łezka w oku się kręci, że to Las Vegas tak daleko od Warszawy.

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Dookoła bloku 68: łowcy i ofiary

Mamy tu bardzo fajny przegląd meta i procentów w kontekście tego kto czym gra. Przydatna rzecz, ale bardziej wartościowa jest analiza sytuacji RG Devotion z Pro Tour (omijać szerokim łukiem) i objaśnienie dlaczego deck nie działa. Jak się okazuje, kluczowe tu są dwie karty: Ultimate Price i Silumgar’s Scorn. Jest tu parę naprawdę ciekawych uwag, które pomagają nam zrozumieć format. Co więcej, potwierdzenie dla tezy w tekście, że deck nie do końca sobie radzi w środowisku z kontrolami znajdziemy także w artykule Martina Juzy na Channel Fireball.

10 zagrożeń, które definiują standard

Tekst warty uwagi jeśli myślimy o składaniu jakiejś talii, która ma złamać format. Co prawda nie ma tu wszystkich kart, które definiują format – i nie chodzi tu np. o brak Rabblemastera, ale nawet bardziej brak wspomnianego wyżej [card]Silumgar’s Scorn[/card – ale wciąż wszystko to jest fundamentem obecnego standardu.

Przewodnik po decku: Ojutai Bant

Sam Pardee opisał nam Ojutaj Banta, czyli talię, która miała swoją premierę na Pro Tourze i powoli wstępowała na scenę holywoodzkiej popularności. Mamy tu opis talii wraz z opcjami sideboardowymi, opisem matchupów, kilkoma sztuczkami i dwudziestominutowym filmikiem z grania na MTGO.

Esper Dragony w Cleveland

Gerard Fabiano, to dość nietypowy pros. Nie tylko ma ogromna skuteczność w swoich występach turniejowych, to jeszcze często zmienia talie i ma w nich bardzo nietypowe rozwiązania. W powyższym tekście przedstawia nam swoją wersję Esper Dragonów, którą grał w na StarCityGames Open Series w Cleveland. Żadnego Dragonlord Silumgar? 26 landów i żadnego Haven of the Spirit Dragon? Sprawdźcie sami dlaczego.

Deck tygodnia: GW Kompania

Frank Karsten przygląda się agresywnej konstrukcji Antonio Del Moral Leona z GP Kraków. Chodzi o zielono-białą talię z Collected Company. Opisuje trochę sideboardowania się, dodaje parę uwag, a na koniec dorzuca swój zupdejtowany spis. A jak pewnie już wiecie (nawet z samych przeglądów) Frank, to niegłupi facet, który ma bardzo matematyczne podejście do tematu, więc i jego uwagi są bardzo logiczne a wybory po prostu opłacalne.

Inne ciekawe decki:

 

MODERN

Becoming a Modern Man – Anafenza i Kompania

W zeszłym tygodniu była chyba jakaś moda na kombinowanie z Collective Company. Karta trafiała do różnych decków i do Moderna też zawitała. Tu mamy próbę złożenia combo decku, który dobrze znamy – tego na nieskończoną liczbę życia i obrażeń dzięki Kitchen Finks i Murderous Redknap oraz Melirze. Dochodzi do tego jednak wspomniany zielony spell. W linku mamy także filmiki z gier. O samej talii zresztą wspominaliśmy już przy okazji relacji z turniejów StarCityGames, gdzie kompaniowa Anafenza wygrała wersję modern.

Act of Bees

Kolejny deck Travisa Woo, a to oznacza, że pewnie nie działa, ale jest funowy (faceta, który twierdzi, że basici to jedne z jego ulubionych kart w Magicu trudno traktować 100% na poważnie). Ober pewnie lepiej by mógł określić poziom kompetytywności talii (zero, żaden, null, dno den – jak każdy deck Tracisa – dopisek Obera). Ja nawet nie próbuję, nie znam formatu, ale combo jest zabawne i jest odrobina nostalgii w tym za standardem, w którym Blood Artist, Boros Reckoner i Blasphemous Act robiły gry. Tu do tego dochodzi zielony z Hornet Nest i paru innych mniej istotnych kart. Czy czterokolorowe, kreaturowe combo jest w stanie coś ugrać możecie się przekonać także na filmikach Travisa (wybranych filmikach – dopisek Obera).

Inne ciekawe decki:

 

LEGACY

Eternal Spotlight: Mów mało, rób wiele

Zaczyna się ten tekst niezbyt ciekawie (jak zazwyczaj to bywa z osobistymi wtrętami), ale zaraz potem dostajemy całkiem fajny opis Mentor kontroli, czyli talii posługujących się Monastery Mentorem w Vintage. Wychodzi z tego trochę pogadanka o meta, a trochę deck tech z objaśnieniem sideboardowania się doborem kart. Do tego troszeczkę Magicowej historii, jako że do tekstu dołączony jest wywiad z Titusem Chalkiem, autorem książki „So do you wear a cape” o historii Magica. Taki mały bonus, w sumie bardziej wartościowy ze względu na to, że jak ktoś przegapił, to może się dowiedzieć o istnieniu tej publikacji.

Pięć decków, pięć rąk

A to mała łamigłówka, a właściwie ćwiczenie dla pilotów decków takich jak Miracle, Storm, Dredge, Death & Taxes i Temur Delver. Spisom talii towarzyszą „pierwsze ręce”, a zadaniem jest oczywiście podjęcie decyzji mull czy keep. Każda ręka zostaje krótko omówiona, a każda decyzja odpowiednio uzasadniona.

 

LIMITED

Sukces w Sealed 79

Jest tu draft, ale to nie dla drafta linkujemy do tekstu. Główny powód to omówienie kart do limited w Tempest Remastered. Po rozmowach z Sołtysem nie ze wszystkim bym się zgodził, ale to i tak materiał, na który warto zwrócić uwagę jeśli nie macie orientacji albo po prostu chcecie sprawdzić, czy wasz pogląd odnośnie jakiejś karty się tu potwierdza. Niestety, materiał z omówieniem jest nagrywany tosterem. Znaczy, może toster to przesada, ale szczekający w tle piec, zaszumiony, nieco monotonny głos wcale nie uprzyjemniają słuchania. Polecam więc raczej przewijać do tego miejsca, które nas szczególnie interesuje, a bardziej oczywiste kartony zignorować.

Poradnik drafter: RG w Dragons of Tarkir

Neal Oliver wyszykował tekst o tym, jak draftować RG w DTK. Dowiecie się stąd o podstawach tej strategii, pierwszych (i najlepszych) pickach oraz kilka przykładów decków wraz z filmikiem pokazującym przykładowe RG. A jeśli jeden draft to dla was mało, na CFB pokazały się jeszcze trzy materiały filmowe od różnych graczy. Możecie więc zobaczyć jeszcze gry (nie w każdym wypadku udane):

Mono Black Cube – karty

Jeśli nudzicie się waszymi kostkami, Abe Sargent dostarczy wam odrobinę urozmaicenia. W tekście znajdziemy spis jego monokolorowej, czarnej kostki. Być może skompletowanie jej nie będzie łatwe dla każdego gracza, ale może być warte zachodu, a na pewno jest to trochę bardziej nietypowe podejście do tematu – ile bowiem jest kostek, które bazują tylko na jednej barwie? Wśród archrtypów między innymi Suicide Aggro, Sacrifice, reanimacja, zombie, discard i MBC.

 

 COMMANDER

26 decków w rok, epizod 18: Jund

I kolejny nietypowy generał w dość popularnym połączeniu kolorów. Deck to rampa, demony i odrobina smoków (w dużym uproszczeniu, rzecz jasna), a całym tym tałatajstwem dowodzić będzie Xira Arien, czyli coturowy CA. Niby nie na tyle silna, aby zabijać ją od razu, ale im dłużej takie karty w stole, tym większą przewagę zdobywać będzie kontroler decku (choć liczba dociągniętych kart nie zawsze przekłada się na wygraną).

Oszustwo i zwycięstwo

I jeszcze jeden Jund. Tym razem jednak na nieco bardziej znanej karcie. Commanderem jest tu Sek’Kuar, Deathkeeper. Tym razem jednak uderzamy w grobowo-reanimacyjne klimaty i zombiaki. Co ciekawe, kontrolerowi zależy na tym, aby kreatury lądowały w grobie. Warunkiem zwycięstwa nie muszą tu bowiem być hordy nieumarłych.

Więcej Derevi

A to z kolei bant na nieco przez niektórych nielubianym, ale na pewno dość popularnym commanderze. Mamy tu trzy spisy z Derevi, Empyral Tactician i trzy różne strategie – ewazyjne blinki, Voltrona i ptasi tribal.

 

INNE

Rozprawiamy się z syndykatem skautów

Echa aferki o skautowaniu decklist przez teamy nadal donośne, co widać choćby po liczbie komentarzy pod tekstem. Matt Sperling wyjaśnia jeszcze raz o co tu chodzi i opisuje jak cały proceder wyglądał. Potem opisuje dlaczego skauting wydaje się być zły i co można zrobić, a czego nie można, aby problem rozwiązać. W gruncie rzeczy jednak niewiele tu nowego i jeśli śledziliście wątek, to niczego odkrywczego tu nie znajdziecie. Bardziej wartościowe są tu zresztą komentarze. Generalnie tekst jednak bardziej dla tych, co przegapili całą sprawę.

Nie zabijaj Coursera w draw stepie oponenta

Odrobina strategii i małe „oszustwo”, jako że tekst nie z poprzedniego, ale jeszcze wcześniejszego tygodnia. Nie zmienia to faktu, że ten artykuł Reida Duke’a warto dodać do przeglądu. Zgodnie z tytułem rzecz dotyczy tego, kiedy zabijać Courser of Kruphixa i czemu czasem lepiej robić to w main phase.

Cztery pułapki mulliganowania

Właściwie to typowy tekst o mulliganowaniu. Powiem jednak tak – ostatnio możenie tyle stiltowałem, ile pogubiłem się co do mulliganowania i ten tekst przypomniał mi o paru podstawach i poustawiał z powrotem jak trzeba. Ponadto, takie artykuły warto co jakiś czas linkować dla nowych graczy, którzy jeszcze nie mieli okazji wejść głębiej w temat tego jak mullować. Zresztą, nie jestem pewien czy nasi bardziej doświadczeni gracze też zawsze stosują się do tego, co PVDR pisze – jaki by więc powód nie był, to o mulliganowaniu na pewno warto poczytać.

State of the Program

Mamy na starcie mały komentarz odnośnie RPTQ. Poza tym przypomnienia o sezonie spojlerów Modern Masters 2015, Tempest Remastered od środy i transmisji z MOCS 2014 Championship. W sekcji opinii jest trochę o ligach, ale Jahn za mocno się ostatnio nie rozpisuje. Z decków ciekawy jest na pewno Mono U Dragons (wbrew nazwie smoki są we wszystkich kolorach – i bezkolorach, bo Ugin też tu jest – Magica) do T2, a do tego tzw. Abzan Metamorphosis (czyli zwykłe midrange’owy Abzan z transformatywnym sajdem) i Bant Heroic. Ponadto mamy listy GW Trap (Modern), Grixis Dlever (Legacy), Mono Blue Belchet (Vintage). Ceny – w zasadzie wszędzie w dół, ale najciekawsze jest w Vintage. Jakoś tak nie miałem okazji śledzić tematu, ale właśnie się zorientowałem, że Black Lotus (117 tix) nie jest już najdroższą kartą online. Jest nią Rishadan Port wart „skromne” 152 tixy!

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Na początek mamy deck Briana Kiblera do Standard Super League. To w sumie coś nowego – czarno-zielone aggro, które do typowych kart zielonej agresji (Boon Satyr, Surrak, the Hunt Caller, Deathmist Raptor, Den Protector) dorzuca czarny removal (Hero’s Downfall) i discard (Thoughtseize), uzupełniając to innymi kartami kojarzonymi raczej z abzan aggro (Warden of the FIrst Tree, Rakshasa Deathdealer). Jak każde aggro w tym formacie deck wart uwagi. Druga talia wspominana jest też w SotP jako Mono U Dragons. Tu ma bardziej adekwatną nazwę – 5-Color Blue Dragons. Deck pochodzi spod ręki Michaela Floresa i jest tak na dobrą sprawę niebieską kontrolą, która korzysta z Crucible of the Spirit Dragon i każdego jednego Dragonlorda Tarkiru. Dwa kolejne deck to Modern. Pierwszy to ciekawy WR Prison deck, który stara się wydłużyć gry jak się tylko da najbardziej, nie pozwalając oponentowi na realizowanie jego gameplanu. Drugi to Mono G aggro, korzystające z Avatar of the Resolute – nowej karty z DTK. Działa to z kolei nieco jak takie typowe mono G z T2 – zielony stwór, atak, zielony stwór, zielony stwór, atak, Aspect of Hydra (alternatywnie Rancor i Vines of Vastwood), gg. Prosta gra. Piąty deck to Goblin Welder połączony z Darettim po to, aby podbić Legacy! Deck korzysta z Chalice of the Void, Trinisphere, Ancient Tomb i City of Traitors, ale w dużej mierze chodzi w nim o combienie się dzięki walkerowi, welderowi i paru innym kartom, które dają nam na przykład powtarzalny loop z Wurmcoil Enginem.

 

G Finanse G

 

Szacowanie cen kart z Modern Masters

Autor wpierw wybrał 9 setów, z których karty mogą pojawić się w Modern Masters 2 i zabrał się za przewidywanie cen tego dodatku na bazie cen kart ze wspomnianej dziewiątki. Przy okazji dostaliśmy bardzo ciekawe spostrzeżenia na końcu analizy, na które warto popatrzeć. Kilka dni później ukazała się kolejna część przewidywań cen MM2, tym razem z wykorzystaniem dodatków od Mirrodina do Dissension. Tu jeszcze poza informacjami owartościowych kartach urzekły mnie żarciki o Kamigawie ;p

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Dragonlord Ojutai
  2. Monastery Mentor
  3. Dragonlord Dromoka
  4. Deathmist Raptor
  5. Narset Transcendent

-x-

Pozdrawiamy serdecznie,

– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze