Przegląd prasy #68 – potrójne GP Modern Masters 2015

Cóż to był za wspaniały weekend. Trzy lokacje (Utrecht, Chiba i Las Vegas), tysiące graczy i masa fantastycznych atrakcji takich jak lagi podczas streamów, słabe zagrania tak zwanych prosów i czerstwe dowcipy komentatorów, co chwila podkreślających: tworzymy historię. Do tego śluby, alternatywne turnieje, w czasie których mogliśmy oglądać casualowe pack warsy zamiast finałów i masa podobnych wspaniałych pomysłów, które spragnionym oglądania gry na wysokim poziomie na pewno się bardzo spodobały!

Ale żarty na bok. Prawda jest taka, że mieliśmy prawdziwe magicowe święto i to ono – wraz z najnowszym dodatkiem – zdominowało miniony tydzień. Potrójne GP Modern Masters 2015 za nami. To teraz czekać będziemy na Pro Tour!

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Trzy wielkie GP

Zanim o samych turniejach mały komentarz w kontekście coverage’u eventów. Do tej pory tego rodzaju wydarzenia miały stricte kompetytywną oprawę. Liczyło się to kto gra, czym gra, itd. Teraz te elementy też były obecne, ale pojawiły się też bardziej przyziemne pogaduchy przy stole czy wspomniane relacje ze ślubów. Raczej się też wcześniej nie zdarzało, aby streaming zawierał także rozmowy z magicowymi artystami czy sędziami. Momentami było to nudne. Z lagami w czasie gier mogło skłaniać do wyłączania streama i przegapiania np. początków draftów, etc. zwłaszcza że czasem niemiłosiernie się ciągnęło. Ale z drugiej strony, zapewniło to turniejom unikalną otoczkę. Można było poczuć, że te turnieje są troszeczkę inne niż przeciętne GP. Co więcej, pokazało, że Magic to nie tylko kilka tych samych twarzy walczących o dolary, ale też cała społeczność i masa pozytywnych ludzi. Niektóre pomysły, jak wywiady z artystami, można by przenieść też na inne turnieje. Ale nawet jeśli nie, to dobrze, że Wizardzi pokazali grę też od nieco bardziej casualowej strony. To dobry kierunek, przynajmniej przy okazji tak wyjątkowych eventów jak GP MM2.

Grand Prix Las Vegas 1

Było wcześniej, że 3 GP, ale to nie do końca prawda. Były aż 4 turnieje! GP Las Vegas podzielono na dwa. W pierwszym z nich wzięło udział 3687 graczy.  W finale wygrał Aaron Lewis, pokonując Lucasa Duchowa. Drugiego dnia zagrało 366 osób, a do topa dostał się m.in. Ben Stark i Pascal Maynard z bardziej znanych person.

Grand Prix Las Vegas 2

W drugim evencie niepokonany w Top 8 okazało się Scott Markeson. Z bardziej znanych graczy o zwycięstwo walczyli także Pedro Carvalho i Shaun McLaren, a w sumie w tym evencie wzięło udział 3864 osób.

Grand Prix Chiba

Tu z kolei wygrał Yuki Matsumoto, poprawiając tym samym swój wynik ze styczniowego GP Shizouka, w czasie którego udało mu się dostać do Top 8. To kolejny gracz, który grał UW Affinity. Jedynie w Europie zwycięzca miał inny deck. Paczki otwierało 3550 osób.

Grand Prix Utrecht

I ostatni event, nas najbardziej interesujący ze względu na liczbę grających tam Polaków – GP w Utrechcie. Europa to 3613 graczy, wśród których najlepszy był Davide Vergoni, pokonujący Larsa Rosenberga czterokolorową rampą. Poza Christianem Seiboldem i Fabianem Dickmannem jakichś szczególnie znanych nazwisk w topie nie było, ale to w sumie dość charakterystyczna rzecz jeśli chodzi o te turnieje.

Z naszych do Day 2 zakwalifikowali się:

  • Jędrek Szmyd
  • Kazimierz Merklejn
  • Michał Lorenc
  • Adam Bielaszewski
  • Mateusz Kopeć
  • Łukasz Kotowicz
  • Tomasz Pająk
  • Maciej Kawończyk
  • Arno Jankowski
  • Łukasz Bieniek

Najlepiej spisał się Jędrek Szmyd, zatrzymując się na 30 lokacie. W kasie skończyli też Kazimierz Merklejn (83), Michał Lorenc (130), Arno Jankowski (143), Maciej Kawończyk (158), Mateusz Kopeć (172) i Łukasz Bieniek (173) – a przynajmniej powinni, ze względu na dużą liczbę graczy nagrodzone powinny zostać miejsca aż do 230.

Inne linki związane z GP Modern Masters

  • Zwycięskie decklisty z wszystkich 4 turniejów – spisy, które dowiozły każdego z graczy do pierwszego miejsca w ich draftach w top 8 (aż 3 UW affinity!).
  • Gathering Magic w Vegas – fotorelacja z trzeciego dnia eventu od Gathering Magic, w dużej mierze zbiór różnych ciekawych fototweetów z turnieju.
  • Fotoesej z GP Chiba – relacja zdjęciowa ze strony Wizardów, ot, parę typowych zdjęć z turniejów (oczywiście, nie licząc tych ślubnych).
  • Cosplaye – trochę fotek z cosplayerami z Las Vegas.
  • Fact Sheet – GP Modern Masters 2015 w liczbach.

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Mały Spojler z Originsów

GP Modern Masters 2015 niestety nie były okazją do jakichś spojlerów czy spektakularnych njusów, a i tekstów jakichś szczególnie fajnych nie było. W środę co prawda poznaliśmy jedną kartę z Origins. Pojawi się ona w Intro Packu i nazywa się Hixus, Prison Warden. Na Imgurze możecie też zobaczyć, jak będą wyglądali planeswalkerzy w ostatnim z Core Setów.

Metagame

Reid Duke wyjaśnia niezaznajomionym czym jest metagame i jak wiedzę tę wykorzystać do wygrywania wielkich turniejów. Materiał dla nowych i niedoświadczonych graczy. Starsi niby to już wszystko wiedzą, ale… niekoniecznie muszą stosować.

Wykres z reddita

turnieje GP - historia

I jeszcze ciekawostka, którą znaleźliśmy na reddicie. W zasadzie wszystko widać, ale jakby ktoś nie załapał – mamy tu uśrednione liczby graczy, którzy brali udział w GP w ciągu ostatniego dziesięciolecia. I trzeba to przyznać – te liczby robią wrażenie i pokazują skalę wzrostu nie tylko na tych eventach, ale też pośrednio liczbę grających w Magica ogólnie.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Turniej dzień po!

Sklep Gamelord wyszedł z pomysłem zorganizowania dużego turnieju, na którego można się zakwalifikować wygrywając turnieje PPTQ. Nazwa wzięła się z tego, że impreza odbędzie się następnego dnia po RPTQ Milwaukee 2015, 28 Czerwca 2015, w Łodzi. Wszelkie szczegóły i dyskusję na forum macie w linku powyżej.

dzien po!

Dostań się na „TCGplayer Invitational” z PT i GP

Sklep TCGplayer ogłosił, że na ich flagowy turniej „TCGplayer MaxPoint $50,000 Invitational” (otwarty tylko dla zaproszonych, czyli osób, które się wcześniej zakwalifikują), można będzie się również dostać przez Top 8 Grand Prix lub Pro Touru, które były/będą rozegrane pomiędzy 1 czerwca 2014 oraz 1 lipca 2015. Sprawdźcie więc, czy przez ostatnie pół roku nie zaliczyliście jakiegoś Top 8 Pro Toura :)

Obozy z RPG/Mtg

To już informacja trochę mniej turniejowa, ale na pewno warta uwagi. Zwłaszcza jak jesteście młodzieżą szkolną lub macie dzieci w takim wieku, które chcecie wysłać na fajne wakacje. W tym roku Biuro Turystyki Orion, których inicjatywy bardzo lubimy i promujemy, przygotowuje 17 programów wyjazdowych, w tym 11 programów erpegowych (10 młodzieżowych i 1 wyjazd studencki). W związku z powyższym wydali katalog i postawili nowy serwis www zespalający całą działalność turystyczną. Wersja elektroniczna katalogu znajduje się tutaj: http://btorion.pl/kolonie-i-obozy/katalog-lato-2015. Obóz, który najbardziej polecamy, czyli RPG/Mtg odbędzie się 4-16 sierpnia 2015 w Zieleńcu i ma w planach m.in:

Spoiler

Sesje RPG
• osiem czterogodzinnych sesji gwarantowanych
• doświadczeni Mistrzowie Gry
• małe drużyny (3-5 osób)
• indywidualne podejście do graczy
• masa różnorodnych systemów do wyboru

Rozgrywki Magic: the Gathering
• turnieje standard i limited, w tym drafy
• turnieje pre-releasowe najnowszego dodatku
• nauka strategii i składania topowej talii
• udział w licencjonowanym turnieju Gate Way
• prelekcje i porady profesjonanych graczy i traderów
• możliwość skompletowania lub uzupełnienia talii w obozowym sklepiku

LARPy
• rożnorodne settingi
• rozgrywka na terenie obozu
• rozgrywka na terenie srebrnogórskiej twierdzy
• możliwość wypróbowania własnego scenariusza larpowego

A także
• Konkursy dla graczy i MG
• Gry bitewne (WFB i WH40K)
• Wyposażony Games Room – ponad 100 tytułów!
• Łucznictwo i fechtunek
• Postapokaliptyczny sport jugger
• Wycieczki i ogniska i mnóstwo innych atrakcji!

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Tuż za topem

Trzy najważniejsze talie formatu to Esper Dragons, Abzan i Atarka Red, ale jest też parę innych decków poza nimi. Jeśli więc tamte się komuś znudziły, to zawsze można poeksperymentować z drugą ligą: GR Dragonsami, GW Collected Company, Jeskai Aggro i Mono Black Aggro. Tylko z tą ekstrawagancją nie ma co przesadzać, bo to jednak nie jest Tier 1, a autor nie do końca rozumie Standard :X.

Zrozumieć Deathmist Raptora

Jest tu trochę decklist, głównie abzanowych, a ich celem jest pokazać nam jaka jest rola Deathmist Raptora i Den Protectora oraz ich miejsce w deckach. Autorka przekonuje nas bowiem, że nie w każdej talii należy ich traktować jako jedno ciało. W niektórych tworzą one osobne byty. Autorka przedstawia nam też podstawowe aspekty synergii i omawia ich działanie w ofensywie i defensywie, a take parę innych aspektów dotyczących comba.

Ciekawe decklisty

 

MODERN

Najlepsze decki w Modernie

Caleb Durward męczony przez oglądających pytaniem o to, co jest najlepsze w formacie, postanowił udzielić odpowiedzi w linkowanym tekście. Mamy więc kilka decklist prezentujących archetyp i uzasadnienie czemu jego zdaniem są one głównymi graczami.

„Nowości” w Modernie

A skoro mamy omówione podstawy, możemy przyjrzeć się taliom mniej popularnym, a wcale niekoniecznie gorszym. Do tematu podeszło dwóch autorów z TCGPlayer. Adam Yurchick opisuje 10 innowacyjnych decków w Modernie, a Seth Manfield zabiera się za 10 nowych decków w tym formacie. A jeśli wam mało to tu jeszcze trochę o niedocenianych deckach.

Monogreen Aggro

Po prostu tępe, zielone aggro. Nic specjalnego, ale są fani tego rodzaju talii. Do tego jest to rzecz budżetowa, poza Dismemberami może, więc może komuś przypadnie do gustu.

5 decków, którymi zagrasz w ten weekend

Jak zwykle cykl pokazuje kilka ciekawych decków. Na szczęście tym razem autor zabiera się tylko za jeden format, Modern właśnie, a talie obejmują Grixis Delvera (z alternatywnym Tarmo, czyli Tasigurem), Amulet Bloom (z sideboardowym białym Leylinem), wielokolorowe Domain Zoo, UW Tron (w MM2 zostało przedrukowanych parę kart do tego) oraz czterokolorowa rampa na Giftsach, która w jakiś ograniczony sposób może zastąpić Poda, a przynajmniej silverbulettowość kart może sprawiać pewne wrażenie podobieństwa.

Ciekawe decklisty

 

LIMITED

Kolejność pickowania Modern Masters 2015

Jak zwykle Frank Karsten zajął się wskazaniem, które karty warto pickować wysoko, a które są słabe. Oczywiście, na pierwszym picku. Pomoże to na pewno odnaleźć się w formacie, gdy ktoś nie miał jeszcze okazji bliżej przyjrzeć się dodatkowi. Nie ze wszystkim się można tu zgodzić (miejsce Swans of Bryn Argoll, Vigean Graftmage), ale tekst stanowi świetny punkt odniesienia i jednak pomijając te pojedyncze przypadki, co do których można polemizować, to bardzo dobrze opracowana hierarchia kart.

Lekcje Modern Masters 2015 z Releasu

Josh Silvestri funduje nam króciutkie omówienie MM2 pod kątem removalu oraz archetypów w dodatku. Temat potraktowany bardzo powierzchownie i skrótowo, ale jest też parę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Uzupełnieniem tego tekstu może być artykuł Pascala Maynarda, w którym dzieli się on z nami uwagami o limited tego formatu. Być może nawet bardziej warto go przeczytać niż tekst Josha. Do tego dochodzi również tekst od Martina Juzy. On skupia się bardziej na archetypach i potencjalnych pułapkach w czasie draftowania/składania decku.

Draft Modern Masters od Kenijego Egashiry

Jeden z pierwszych draftów nowego setu. Mamy tu przykład całkiem sympatycznych GW tokenów z Wolfbriar Elementalem w postaci bomby. Deck jest niemalże modelowy, więc warto się przyjrzeć – jeśli nie samemu pickowaniu – to chociaż deckliście.

 

LEGACY

Przewodnik po decku na cudach

Reid Duke zabrał się za opis talii, która według niego jest najlepszym deckiem w formacie. Jakkolwiek tego rodzaju deklaracje padają w zasadzie zawsze przy opisie każdego decku, tak talia na pewno nie należy do najłatwiejszych. Tekst jest jednak raczej dla początkujących miłośników Legacy, nieobznajomionych z tym spisem. Duke pisze o słabościach talii, jej pozycji w meta oraz kluczowych i opcjonalnych kartach.

Czy Brainstorm powinien być zbanowany w Legacy?

Jak to napisał ktoś w komentarzu – czemu wciąż są takie teksty pisane? Ano dlatego, że ostatnio temat pojawił się w dyskusji na forach bardziej niż wcześniej, co spowodowane było wynikami decków z Brainstormem. A że temat gorący, to warto wspomnieć, choćby po to, aby wiedzieć czego się można ewentualnie spodziewać jeśli chodzi o uderzenia banhammera. W środku argumenty za i przeciw.

 

PAUPER

Trony

Przegląd pauperowych tronów – cztery decklisty w czterech różnych konfiguracjach i kolorach. Jest więc Temur Tron oraz mono U Tron, Dimir Tron i Bant Tron i opis jak to wszystko działa. Uwagę komentujących zwraca też Coiling Oracle w ostatnim ze spisów. Ponoć fajny tech.

 

COMMANDER

Epicka Jenara

Commanderem jest tutaj oczywiście Jenara, Asura of War, a deck jest w power metalowych klimatach. Yup, jak lubicie takie cuda jak Rhapsody of Fire (dawniej po prostu Rhapsody), czyli rycerzy walczących ze złem wśród smoków, aniołów i demonów w sceneriach fantasy, to deck jest dla was. A jak flavourem się nie przejmujecie, to wciąż mamy całkiem sympatyczny, midrange’owy deck.

Sprawdzamy ceny paru kart

Ceny w gruncie rzeczy nie są tu tak istotne jak to, że mamy tu kilka kart pasujących do Commandera, o których albo zapomnieliście, albo nie wiedzieliście. Jeśli znudziły wam się dotychczasowe rozwiązania, to być może znajdziecie tu inspirację. Problemem może być trochę dostępność, ale tu właśnie pojawia się kwestia ceny – przedstawiane tu karty są relatywnie tanie jak na to z jakich setów pochodzą. Oczywiście jeśli lubicie tylko kompetytywnego EDH, to nie macie tu czego szukać.

 

INNE

Proaktywne tworzenie decków

Tekst jest w kontekście Standardu i niby mógłby tam być, ale dotyczy strategii budowania talii. Conley Woods tłumaczy tutaj co to znaczy być proaktywnym i chociaż jest to po części zbieżne z graniem aggro, to jednak nie do końca. Twierdzi on również, że to klucz do zrozumienia obecnego T2. Ten sposób myślenia może się jednak przydać także w innych formatach.

Magicowa empatia

Nie, nie chodzi o to, aby pocieszać przeciwnika po przegranej. Nie w tym rzecz. Tekst jest o wczuwaniu się w przeciwnika i rozumieniu go lepiej, co ma nam pomóc w wygranej. Oprócz zdefiniowania tematu w tekście mamy też dwa scenariusze. Empatia przy tym tekście to złe słowo. Warto go jednak przeczytać dla samego podziału „poziomów magicowej empatii”, ale uwaga – to tekst dla mniej doświadczonych graczów. Protourowi wyjadacze zbyt wiele odkrywczych wiadomości tu nie uświadczą.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Przegląd otwiera czarno-zielona konstelacja do Standardu łącząca w sobie zalety i wady typowych konstelacji i reanimatora (gra się tu na 3 Whipach), chociaż Dromoka’s Command może trzymać ten deck zbyt mocno w szachu. Bardziej interesujący jest WR tokens, który rezygnuje z Jeskaiowej Ascendancji na rzecz większego tempa i zagrywania w 3 turze kart, które robią presję. Tokeny dostajemy także do Moderna, ale tym razem w oparciu o Monastery Mentora i w kolorach Espera. Pojawia się tu też ta sama Gifts Rampa, o której mowa była w 5 deckach, którymi zagrasz w ten weekend. No i na koniec fiolkowe slivery. To już Legacy, choć sliverki to trochę standardowy mix lordów w kolorach bant z paroma utility kritami.

Specjalny Stan Programu – przesąd Damage on Stack w kontekście instantów

Jahn nie miał tym razem czasu (właściwie – technicznych możliwości) na normalny tekst ze względu na GP Vegas. Dlatego też przygotował co innego. Tekst omawia i wyjaśnia jak podchodzić do castowania instantów i jakie z tym wiążą się problem – konkretnie: dlaczego nie można się przyzwyczajać do tego, że instanty zawsze zagrywamy w turze przeciwnika. W tym tygodniu jest więc coś w rodzaju nawet nie sekcji opinii, a artykułu dla graczy.

 

:g: Finanse :g:

 

Jak Wizardzi dbają o swoje oszczędności

Zdziwieni crapem w Modern Masters? Nie powinniście być i nie chodzi wcale o kwestie związane z limited. Pewnie dałoby radę znaleźć nieco bardziej wartościowe opcje (Koth czy Inferno Titan zamiast Comet Storm na przykład), które by się odnalazły w draftach i sealedach całkiem dobrze. Rzecz w tym, że sporo kart już dostaje reprinty w dodatkowych produktach i Wizardzi muszą trochę oszczędnie do tematu podchodzić. I o tym właśnie traktuje ten tekst – o polityce reprintowej.

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Tarmogoyf (Modern Masters 2015)
  2. Collected Company (Dragons of Tarkir)
  3. Noble Hierarch (Modern Masters 2015)
  4. Kolaghan’s Command (Dragons of Tarkir)
  5. Snapcaster Mage (Innistrad)

-x-

Pozdrawiam,

– Emil (Ober tym razem stał w cieniu)


Informacje o autorze znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (