Przegląd prasy #69 – Goyfgate

Sezon ogórkowy w pełni. Widać to nawet w Magicu, gdzie z braku ciekawych tematów najczęściej poruszaną kwestią w ostatnim tygodniu był Goyfgate. Temat, który bardzo urósł w wyobraźni community przez kilku nadętych prosów z grubym ego. Mieliśmy intrygę, suspens, przezwiska, przeprosiny, a efektem całego zamieszania jest jedna z najdroższych kart w historii e-baya, czyli foil Tarmogoyf z pieczątką Grand Prix.

Oczywiście w dzisiejszym przeglądzie nie zabraknie ciekawych artykułów, wymyślnych decklist, zapowiedzi turniejowych oraz świeżych newsów. Zapraszamy!

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Ogóreczki wyrosły, w związku z tym nie było GP w weekend. Na otarcie łez podaję zwycięzców turniejów SCG i linki do decków:

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Magic Origins: nowa era

Wizardzi utrzymują, że Magic Origins wprowadzi nas w erę nowego stylu opowiadania historii magicowych. Nie wiem jak z tym będzie, ale nic nie może być gorsze od starych serii książek magicowych. Chyba poszli po rozum do głowy i dostaniemy tak-bardzo-super-epickie-dzieje-że-ho-ho. Przy okazji ktoś podrzucił obrazek prawdopodobnej nowej Chandry. Nie wiem co o niej myśleć, ale nowa, już oficjalnie zespoilowana Liliana trochę potwierdza Chandrę. Jeszcze mocniej potwierdza ją fakt, że Kaladesh jako pierwszy pojawił się na karcie, a potem został zaspojlowany w artykule jako plan, z którego Chandra pochodzi. Innymi słowy, jeśli fejk, to ładna telepatia albo konkretne wtyki u Wizardów (a kto wie, może nawet sami Wizardzi nam tu nieoficjalnie mieszają #teoriespiskowe).

nowa chandra

A tu możecie obejrzeć świeżo wyspoilowane karty z nowego setu. Wśród nich m.in. wspomniana Liliana, ciekawy smok, karty z mechanikami scry, menace i prowess oraz lichy equipment.

#Goyfgate

Pascal Maynard wziął w drafcie Top 8 Grand Prix Las Vegas foilowego Tarmogoyfa na wysokim picku. Jak wiadomo, Goyf w limited jest dość słaby, zaś w pieniądzach dość dobry. Nie wziął przy okazji super wypaśnego Burst Lightning za 0,01$, ale tak bardzo wygrywającego drafty, że super prosi złapali się za głowę.

Czemu to zrobił? Dlaczego skalał żądzą pieniądza naszą wspaniałą grę? Jak nie ma co jeść, to czemu nie posmarował kanapki Burst Lightningiem? 

I tak dalej, i tym podobne. Setki pytań bez odpowiedzi, a prawda jest taka, że każdy na jego miejscu wziąłby tego Goyfa. Każdy chciałby go mieć puszczonego w drafcie, aby go wziąć i powiedzieć „ale głupek mi go puścił, hi hi”. Tylko zawistne prosiaki z przerośniętym ego zaczęły pisać jaki to Pascal zły dla Magica i całego Community. Pascal jednak miał to gdzieś, a do tego wykorzystał hype, jaki mu koledzy zrobili, i wystawił opieczątkowanego Goyfa na e-baya, zaznaczając, że połowę zysku odda na cele charytatywne dla Gamers Helping Gamers. Wszystko fajnie się nakręciło i ostatnio widziana cena osiągnęła ponad 14 000$, czyli więcej niż całe Top 8 tego zabawnego GP w sumie dostało. Jeszcze były pogadanki o tym, że to drogie karty i ich sama obecność psują takie sytuacje, bla, bla bla.

Czy to było złe zagranie? Według mnie było doskonałe. W końcu gramy o jak największe EV, czyli expected value, o jak największy zysk. Jak jest się prosem, to gra for fun i gra dla sławy jest mniej ważna niż zarobki. Oczywiście hejtersi powiedzą, że biorąc Bursta wygrałby więcej, że złapałby więcej Pro Pointów, jakieś wyższe levele, ale to bzdura. Nie wiadomo czy z Burstem nie poszedłby podobnie, tu można sobie tylko gdybać, a Pro Pointy i tak zdąży w tym roku zebrać. Sławę zresztą zebrał większą niż zwycięzca turnieju. Biję się w pierś, ale już nie pamiętam kto nim był, a Pascal Maynard przeszedł w ten sposób do historii Magica, zostanie zapamiętany na długo i scashował dodatkowe 7000 baksów. Źle?

Poniżej trochę dyskusji, artykułów, podcastów itp, w które i tak nie polecam się wgłębiać, bo sprowadzają się do tego, co napisałem powyżej. Ale dla zasady podaję źródełka:

A tu macie stream z drafta, jak Pascal zastanawiał się co wziąć. Tu zaś jest screen jak koledzy obrażają Pascala, a tu tłumaczenie bohatera czemu tak zdraftował. A zaraz potem dostaliśmy przeprosiny wspomnianych prosiadeł. W sumie, to żadna afera, a robienie z tego coś-tam-gate jest trochę na wyrost.

Dobra, ale jest też moim zdaniem ważna kontrowersja i mała teoria spiskowa z nią związana. Akurat przypadkiem robią streama z drafta, akurat wybierają Pascala Maynarda, akurat przypadkiem dostaje foil Goyfa, akurat przypadkiem sędziowie go stemplowali i cały staff WOTC może wiedzieć, że tam będzie goyf. Przecież pokazanie tego na streamie z Top 8, który jest najbardziej oglądanym streamem z turnieju, to marketingowy hit. Nawet domorosły sołszal ninja wie, że takie przypadki trafiają na youtube’a, na blogi i łatwo zamieniają się w internetowy hit rosnący jak kula śniegowa. W oczywisty sposób można zareklamować grę, pokazać, że się trafia, że każdy może mieć dzień dziecka i Wizardzi mogą pojechać na klasycznych hazardowych pobudkach. Nie wierzę w przypadkowego foil Goyfa. Jakby jeszcze paczki były zamknięte, to bym uwierzył, ale typy to stemplowali, wiedzieli co tam jest, a nawet mogli sami podłożyć na zlecenie działu marketingowego. Wizardzi akurat bardzo prężnie działają w internetach, wciskają easter eggi gdzie się da i żyją na takich atrakcjach. Oczywiście moje zdanie to rodzaj smoleńskiego gdybania, ale… tam mogła być brzoza! (#teoriispiskowychciągdalszy).

– Ober

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Pierwsze polskie WMCQ 2015

Znamy już lokalizację i datę pierwszego polskiego WMCQ w tym roku i będzie to warszawski Planeswalker, znany między innymi z ogromnych i przebojowych turniejów prereleasowych. Organizator, który świetnie się sprawdził także przy turniejach PTQ z bogatym doświadczeniem i wykwalifikowaną kadrą. 

Informację o turnieju znalazłem na forum, a szczegóły macie w linku tytułowym, na stronie Wizardów. W skrócie:

Data: 22 sierpnia 2015
Format: standard
Organizator: Planeswalker.pl
Adres sklepu: Grzybowska 37A/21 Warszawa
Kontakt: sklep@planeswalker.pl

Daty wszystkich WMCQ tego roku: 

  • 22-23 sierpnia 2015 (Standard Constructed)
  • 5-6 września 2015 (Modern Constructed)
  • 19-20 września 2015 (Standard Constructed)

Zaś World Magic Cup 2015 odbędzie się 11-13 grudnia 2015 w hiszpańskiej Barcelonie.

Turniej dzień po!

Sklep Gamelord wyszedł z pomysłem zorganizowania dużego turnieju, na którego można się zakwalifikować wygrywając turnieje PPTQ. Nazwa wzięła się z tego, że impreza odbędzie się następnego dnia po RPTQ Milwaukee 2015, 28 Czerwca 2015, w Łodzi. Wszelkie szczegóły i dyskusję na forum macie w linku powyżej.

dzien po!

Dostań się na „TCGplayer Invitational” z PT i GP

Sklep TCGplayer ogłosił, że na ich flagowy turniej „TCGplayer MaxPoint $50,000 Invitational” (otwarty tylko dla zaproszonych, czyli osób, które się wcześniej zakwalifikują), można będzie się również dostać przez Top 8 Grand Prix lub Pro Touru, które są rozegrane pomiędzy 1 czerwca 2014 i 1 lipca 2015. Sprawdźcie więc, czy przez ostatnie pół roku nie zaliczyliście jakiegoś Top 8 Pro Toura :)

Obozy z RPG/Mtg

To już informacja trochę mniej turniejowa, ale na pewno warta uwagi. Zwłaszcza jak jesteście młodzieżą szkolną lub macie dzieci w takim wieku, które chcecie wysłać na fajne wakacje. W tym roku Biuro Turystyki Orion, których inicjatywy bardzo lubimy i promujemy, przygotowuje 17 programów wyjazdowych, w tym 11 programów erpegowych (10 młodzieżowych i 1 wyjazd studencki). W związku z powyższym wydali katalog i postawili nowy serwis www zespalający całą działalność turystyczną. Wersja elektroniczna katalogu znajduje się tutaj: http://btorion.pl/kolonie-i-obozy/katalog-lato-2015. Obóz, który najbardziej polecamy, czyli RPG/Mtg odbędzie się 4-16 sierpnia 2015 w Zieleńcu i ma w planach m.in:

Spoiler

Sesje RPG
• osiem czterogodzinnych sesji gwarantowanych
• doświadczeni Mistrzowie Gry
• małe drużyny (3-5 osób)
• indywidualne podejście do graczy
• masa różnorodnych systemów do wyboru

Rozgrywki Magic: the Gathering
• turnieje standard i limited, w tym drafy
• turnieje pre-releasowe najnowszego dodatku
• nauka strategii i składania topowej talii
• udział w licencjonowanym turnieju Gate Way
• prelekcje i porady profesjonanych graczy i traderów
• możliwość skompletowania lub uzupełnienia talii w obozowym sklepiku

LARPy
• rożnorodne settingi
• rozgrywka na terenie obozu
• rozgrywka na terenie srebrnogórskiej twierdzy
• możliwość wypróbowania własnego scenariusza larpowego

A także
• Konkursy dla graczy i MG
• Gry bitewne (WFB i WH40K)
• Wyposażony Games Room – ponad 100 tytułów!
• Łucznictwo i fechtunek
• Postapokaliptyczny sport jugger
• Wycieczki i ogniska i mnóstwo innych atrakcji!

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

6 filarów standardu

To tekst o tym, że Standard jest teraz złożony i skomplikowany, a do tego chaotyczny. Aby trochę uporządkować temat Yurchick stara się wskazać te 6 kart, które – że tak to ujmę – czynią format, a przynajmniej w największym stopniu wpływają na to, że jest jaki jest. Tekst jest okraszony całkiem dużą liczbą decków jak na jego długość. Niektóre wybory autora są też dość intrygujące i mogą dać do myślenia lub być źródłem kontrowersji – z pewnością pozwalają jednak lepiej zrozumieć obecne T2.

BG Warriors (Video)

Nie tylko video, ale także krótki opis talii w wykonaniu Franka Lepore, a trzeba przyznać, że deck ciekawy. Standard znowu zaskakuje kolejną, nieco dziwaczną, wariacją tego, co niby już znamy. Tu poprzez dodanie koloru zielonego do czarnych warriorów dostajemy interesującą kombinację działającą trochę jak tamto aggro, a trochę jak decki opierające się na graveyardzie.

5 decków, którymi zagrasz w ten weekend

Tym razem opisany mamy w tym cyklu Standard (z małym wtrętem modernowym dla GW Zoo), uwzględniając w tym zmiany w meta. Jest więc opis Reda, archetypu przez którego Esper Dragony nie wygrywają aż tak dużo jak mogłyby oraz dewocjonalnego RG z Atarką. Ponadto jest Abzan, bo to jeden z lepszych decków nadal, oraz deck, który poruszył także Franka Lepore, czyli wspominane wyżej BG Warriors.

 

MODERN

Esper Twix

Ali Aintrazi wspomniał w ubiegłym tygodniu, że nadchodzi TCGplayer $50,000 MaxPoint Invitational w Las Vegas i to go inspiruje, do przejrzenia ciekawych decklist moderna. Trafił na Esper Twix i wziął go na tapetę. Jest to cudaczny midrange z Geistami, Meddling Magami, Resto Aniołami, Tidehollow Scullerami i zestawem kontrolnym, podpartym Elspeth, Knight-Errant. W sumie nie wiem czemu to jest ~Twix, ale może wyczytacie z wywiadu jaki autor przeprowadził z twórcą decku.

A jesli byliście uważni i czytaliście na początku o turniejach, to ten sami Ali Aintrazi podbił w weekend modernowe SCG Invitational Columbus rając RG Tronem. Chyba dobrze odrobił modernowe lektury.

Budżetowy ekstremalnie tani burn

Idealny materiał dla początkujących, którzy chcą za darmoszkę wejść w dorosły świat moderna. Mamy tu decklistę i filmiki przedstawiające bardzo tani burn. Nie wiem czy to cuda kosztuje więcej niż 10 dolarów. Autor prezentuje 4 mecze z różnymi przedstawicielami formatu i całkiem nieźle sobie radzi. A jak ktoś lubi burna, ale go stać i chce być bardziej okrutny, to może niech spojrzy tutaj, na Naya Burn czyli w kolorach WGR.

 

LIMITED

Raport z GP Vegas – 13 miejsce Coxa

Pat Cox napisał swoją relację z GP Vegas. Tekst jest nastawiony głównie na opis sealed i draftów wraz z doborem kart, itd. Nie ma tu głębokiej analizy, ale wciąż można się  dowiedzieć paru ciekawych rzeczy. W sam raz dla fanów Moder Masters.

Jak i kiedy zmienić kolor w drafcie

Neal Oliver porusza jeden z tych tematów, które czasem decydują o powodzeniu drafta i cechują najlepszych graczy. Umiejętność zmiany archetypu i właściwego odczytywania sygnałów to istotna rzecz. Dla każdego draftera, który jeszcze sobie tego nie przyswoił – pozycja obowiązkowa!

 

VINTAGE

Deck z wyboru – Ur Landstill

Joe Fiorini podjął się zagrania deckiem, który wybrali mu czytelnicy. Padlo na Landstilla, czyli kontrol, który wstawia Standstille i zabija landami, takimi jak Faerie Conclave. Trochę nuda, a trochę oldschoolowy control dający zabawę głównie pilotowi decku. Czary kontruje się w opór, manę odcina Wastelandami i Nullrodami, klasyka gatunku.

Doomsday Gifts

Jednen z dziwniejszych spelli magicowych, a zarazem jeden z moich ulubionych za  klimat – Doomsday, bo o nim mowa – doczekał się już wielu talii w Vintage i Legacy. W skrócie, karta pozwala. W skrócie: tracisz połowe życia, a z grobu i biblioteki formujesz swoją nową 5 kartową bibliotekę, reszta leci poza grę. W ten sposób układasz killerskie combo, np. Ancestral RecallTimewalkBlack Lotus, Laboratory Maniac, Street Wraith. W sumie nie jestem specem od tych puzzli, ale pewnie da się nawet lepszy zestaw na win ustawić. A tym razem jeszcze są 4 Gifts Ungiven w decku, które dają kolejne opcje na zabawę w układanki.

 

PAUPER

Pauper po obserwacją 7: Czarny i czerwony

Kolejna część tego fajnego cyklu, w którym mamy opis pauperowego meta online. Tym razem jest to już edycja z Modern Masters 2015. Oprócz rozpisek z wynikami mamy tu też parę słów o MBC i red deckami. Ciekawe jest np. spostrzeżenie, że MBC jest częstym wyborem nowych graczy i dlatego przegrywa częściej niż powinien. Niedoświadczeni gracze zaniżają tu statystyki tym lepszym. Interesujące są też Rogue Decki, wśród których okazuje się, że najlepiej radzi sobie Boros Kitty, a najgorzej RUG Tron i Hexproof.

MBC… z niebieskim

A propos MBC – co jeśli dołożymy do niego niebieski? Czy złamie to format? Czy zatrzęsie meta? Trudno powiedzieć (raczej nie), ale czarny spis z Mulldrifterami i dostępem do drawu musi być intrygujący. Tekst z opisem wyboru kart, i bardzo dobrze, bo 4 Tendrilsy przy 14 Swampach wyglądają jednak nieco dziwnie.

 

INNE

GP Vegas – strategicznie bezwartościowa relacja z turnieju

Relacja jak to relacja – tu byłem, takie karty draftowałem, tak grałem, itd. Ale tekst Caleba Durwalda jest fajnie napisany. Może nie jest to jedna z tych relacji, których potem się nie zapomina do końca życia, ale jest całkiem zgrabna i pokazuje, że Magic to nie tylko to karciane veni, vidi, vici (lub obsisi), ale także coś więcej – cała ta okołokarciankowa otoczka od cosplayu po wspólne imprezowanie. A przy okazji – tak, tu też dotarła GoyfGate.

5 lekcji z GP Las Vegas

I kolejny tekst o GP Vegas, tym razem od PVDR. To w punktach jego podsumowanie wyjazdu i jest tu trochę i o formacie, i – znowu – o całej tej okołomagicowej otoczce. Fajne uzupełnienie poprzedniego tekstu.

Kiedy dobrze jest zaatakować?

A tu trochę Magicowej strategii od Craiga Wescoe. Dobry tekst, o tym czym kierować się przy atakowaniu, bardzo dokładnie opisany i przedstawiający chyba każdą możliwą sytuację. Te edukacyjne walory są tu na tyle wartościowe, że polecamy każdemu nowemu i mniej doświadczonemu magicowcowi. Jeśli czasem masz problem z tym, czy atak to dobra decyzja, czy nie – zajrzyj tutaj. Koniecznie. I najlepiej wykuj na blaszkę te 10 punktów, o których Wescoe pisze (choćby po to, aby móc je świadomie łamać np. przy blefowaniu).

Jak wygrywać w Magicu

A to tekst z innej beczki, ma bardziej motywacyjny charakter. Jego autorem jest Jacob Wilson i dowiemy się stąd jak kroczyć po ścieżce sukcesu. I chociaż rady Wilsona podsumowują cztery słowa – uczciwość, optymizm i skupienie oraz poświęcenie – co może nie wydawać się jakoś szczególnie odkrywcze, to od czasu do czasu warto sobie coś takiego przeczytać i przypomnieć sobie o w gruncie rzeczy oczywistych rzeczach. Czasem po prostu to czego szukamy kryje się nie w cieniu, a w świetle latarni. Czasem nawet w najjaśniejszym jej punkcie.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Przegląd zaczynamy chyba od najlepszej wersji Ascendancy Combo, którą do tej pory widzieliśmy. Tak, w końcu dostaliśmy deck, który jest spójny i nie atakuje tylko od jednej strony, a oczywiście talią musiał grać Japończyk. Shota Yasooka konkretnie. Drugi deck to też chyba coś, na co czekało parę osób, a więc całkiem sympatyczna czerwona dewocja. Sporo w niej stworów, sporo smoków, a oczywiście wszystko kręci się wokół Nykthosa. Trzeci deck jest do Moderna – to nieco przykurzony archetyp, czyli Death Cloud – ot, BG, które discard i generowanie dużych ilości many łączy z removalem i mocnymi stworami (Thragtusk forever!). Modern to także ciekawe podejście do Infecta. Kontrolna wariacja nieczęsto pojawia się turniejowo. No i jeszcze Legacy, a tam – śmierć, podatki i krwawy księżyc. Ot, proza życia.

Stan Programu

No i jest znowu porządny Stan Programu, a w nim: njusy (podsumowanie GP Vegas i reszty, MM 2015 online, updejt algorytmu parowania online, dominacja Wisconsin i modernowy festiwal) rozważania o wielkości Magica (tyle dużo wszystkiego) parę słów o goyfach i goyfgate aferach, czyli sekcja opinii. Do tego decki (RG Dev – T2, RG Tron – Modern, UB Delver – Pauper, UR Delver – Legacy, Bargain Delv… a nie, przepraszam, Bargain Storm – Vintage) no i ceny, ceny takie, że wam opadną szczeny (czyli wprowadzamy suchary do przeglądu he-he).

Przełamanie serwisu

Co ma wspólnego Magic z tenisem? Ano, zdaniem Caspera Mulhollanda ma, jako że trochę teorii z tamtej gry można przenieść na pole naszej karcianki. Nie wiem jak wielu z Was zdaje sobie sprawę w tematyce inicjatywy w Magicu, ale jak na moje oko, niewielu ;p a jest to temat bardzo ważny dla gry turniejowej, kiedy nasz deck ma atakować, kiedy się bronić i jak ma przełamywać serwis przeciwnika, czyli przejmować cenną inicjatywę.

Czy Mulholland sprawił, że będę lepiej grał? Może trochę, na pewno nie jakoś mocno, ale przyznam, że zestawienie tenisa razem z Magiciem mi się spodobało i wprawiło trochę w zakłopotanie. Teraz żałuję, że nie interesowałem się wcześniej tenisem, bo może bym wiedział, jak prawidłowo przetłumaczyć tytuł „Breaking serve”. Nie jestem po prostu pewien „Przełamania serwisu”, ale jedno mogę powiedzieć – pisząc o Magicu i przygotowując przeglądy jednak trzeba mieć wszechstronną wiedzą, bo autorzy mają czym nas zaskoczyć. W każdym razie – magicowej teorii grania nigdy dosyć!

Cosplayowy Ugin

A gdyby mu tak urwało się skrzydełko? Nie no, serio, jak cosplayowe artykuły zazwyczaj nie robią na mnie wrażenia, tak może nawet nie tekstem, ale zaczerpniętym z niego filmikiem trzeba się podzielić:

 

Jak wam nie wystarczy filmik, to możecie sobie poczytać trochę więcej w linku. Tak czy siak, cosplay tyleż fajny, co niepraktyczny, ale już za sam pomysł należy się wzmianka.

Shota Yasoka relacjonuje Suchi draft

Podczas GP Chiba odbyło się sporo side eventów, side questów, jakiś ślubów, zabawnych historyjek i innych wydarzeń nadajacych smaku takiej imprezie. Na pewno sporo smaku nadał równiez sushi draft jaki sobie japońscy Prosi urządzili w przerwie między rundami. O tym jak draftować z nieznanych zestawów Sushi opowiada Wam specjalista w tej dziedzinie : )

 

:g: Finanse :g:

 

Korzystamy z narzędzi magicowego tradera

Tym razem redaktor Goldfisha, SaffroneOlive, podpowiada początkującym trejderom jak korzystać z typowych narzędzi handlarzy, czyli topowych Buylist, Spreadu (różnicą pomiędzy ceną sprzedaży a ceną kupna produktu czy karty) oraz mnożnika ofoliowanych kart. Wszystkie te narzędzia właśnie pojawiły się na MtgGoldfish.com.

Coś drogi ten Urza’s Mine…

Ciekawostka: Urza’s Mine z 9 edycji skoczył mocno w górę, pewnie za sprawą spekulacji. Nie mam nawet głowy do powodu takiego wykupu, ale może komuś informacja sie przyda.

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Tarmogoyf (Modern Masters 2015)
  2. Snapcaster Mage (Innistrad)
  3. Kolaghans Command (Dragons of Tarkir)
  4. Noble Hierarch (Modern Masters 2015)
  5. Blood Moon (Eighth Edition)

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (