Przegląd Prasy #9 – Spoilery!

Tydzień temu pisaliśmy już sporo o Journey into Nyx, a teraz szaleństwo nabiera prędkości. Dziś motywem przewodnim są spoilery, bo poza nowymi kartami z Podróży do Nyxu, pojawiła się karta z Magic 2015 w nowym Duels of the Planeswalkers i mieliśmy małe przecieki na Pax East z Conspiracy.

Poza tym standardowo, wybraliśmy ciekawe naszym zdaniem artykuły, relacje z Grand Prix, doszedł filmik z MTG Labu i bonusowy od kolegów procentowych. Zapraszam do przeglądu! 

 

Wieści z wybrzeża (i Mythicspoilerów)

 

spoilery, spoilery!

Relacja z Premiere Eventu WOTC:

  • Grand Prix Nagoya – zagrało tam 1786 graczy. Formatem był Theros Limited a zwyciężył Ryousuke Kasuga, który jako jeden z niewielu przetrwał Day 1 z wynikiem 9-0. Dwie ciekawostki: 1) w Sealed najczęściej wybieranym kolorem był niebieski; 2) Top 5 kart tego turnieju to Hopeful Eidolon, Retraction Helix, Vulpine Goliath, Ordeal od Erebos i Hammer of Purphoros. Dlaczego? To już kliknijcie w linka. Dodatkowo warto wspomnieć, że było to drugie pod względem liczby uczestników Grand Prix w historii Japonii.
  • Grand Prix Filadelfia – a to już inny kontynent, inny kraj i inny zwycięzca: Frank Skarren, który w finale pokonał Reida Duke’a. Format jednak ten sam: limited bloku Theros. Zagrało 1900 graczy.

Pax East

O bogowie! Ostatnie Pax East przyniosło nam prawdziwą perełkę – trzymanowy Athreos, God of Passage z pewnością namiesza sporo w standardzie. I to pewnie o wiele mocniej niż poniedziałkowa Pharika, God of Affliction.

Poza tym wspomniano, że Deck Fayden wreszcie doczeka się karty i jest szansa, że będzie broken. Głównie dlatego, że nie będzie grany w formatach turniejowych i Wizardzi mogą sobie puścić wodze fantazji.

W sumie link do samego Pax East niewiele daje, bo warto było relację oglądać na żywo, ale możecie dołączyć do dyskusji na temat nowych kart na forum Mtgnews. Aha, ogłoszono też, że będzie nowy typ karty – KONSPIRACJA! a jakże Smile

conspiracy i spoilery 

Duels of the Planeswalkers

Osobiście nie jestem fanem tej wersji Magica, ale ponoć spełnia swoją funkcję marketingową i ściąga nowych ludzi do gry. Ciesze się niezmiernie, a fanom DOTP podrzucam trailer nowego wydania:

Ktoś nawet wyczaił  kartę w zapowiedziach nowego DOTP, która pojawi się w papierowej wersji Magic 2015. Rzućcie okiem tutaj. Czarny crap, ale to zawsze coś nowego.

Spoilery – ciąg dalszy

Kolejne ciekawostki i znowu słów kilka o projektowaniu kart – podobnie jak tydzień temu, Wizardzi uchylają rąbki tajemnic o swoim fachu na przykładzie projektowania nowej edycji.

Wizardzi spamują na swojej stronie artykulikami, które mają głównie promować nowe karty. Większość z nich ma konstrukcję w stylu:

nowa kata -> „wow! ale bomba” -> „bla, bla, bla jaka mocna w jakimś fun formacie” -> decklista z tą kartą -> „do zobaczenia na prereleasie”

Jak dla mnie, to nie są wielce wartościowe, ale czasem podpowiedzą jakieś combo czy ciekawe zastosowanie. Teksty są głównie przeznaczone dla początkujących graczy i nie będę wszystkich wypisywał. Z klimatycznych materiałów podrzucam tylko ten poświęcony Ajaniemu, który był już od dawna zapowiadany w świecie Therosa i wreszcie ujrzał światło dzienne oraz link z promo kartami i wyglądem nowych boosterków oraz boxów.

spoiler Journey into Nyx

 

Przegląd prasy branżowej:

 

Co w spoilerze piszczy by PVDR

Jeszcze zamykając temat spoilerów, polecam rozważania o nowych kartach w wykonaniu Paulo Vitor Damo da Rosa. Jest to jeden z najlepszych graczy na świecie i warto rzucić okiem na jego przemyślenia.

State of the Program

Tym razem niewiele wyjątkowego się dzieje. Mamy kontynuację rozważań o cenach kart z zeszłego tygodnia. Niektórych może zainteresować zasygnalizowana w tekście dyskusja wokół klienta MTGO, jaka toczy się na forum Wizardów – czy rezygnować z V3, bo sprawia problemy i poświęcić się V4 (czyli Wide Beta), czy też od razu przejść do V5. Warto też zwrócić uwagę na zapowiedź, że zmieniają się nagrody z paczek THS na BNG w turniejach 5-3-2-2. Ponadto w środę downtime będzie o siedem godzin dłuższy i zacznie się wcześniej. Z ciekawostek – Theros okazał się tak atrakcyjnym dodatkiem, że wyczerpał się nakład przeznaczony na potrzeby wykupywania kart z MTGO i przenoszenia ich na papier. Wizardzi musieli wstrzymać dostawy i zrobić dodruk.

Link tu.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Carlos Gutierrez opisuje kolejne 5 decków, na które warto zwrócić uwagę. Pierwszy z nich to Junk Reanimator ze Standardu. Dzięki sporemu lifegainowi i defensywnym, rampującym kreaturom talia potrafi przetrwać nawet z najsilniejszymi aggro, a ponadto oferuje możliwość zagrania największych grubasów lub Elspeth, Sun’s Champion już w trzeciej turze. Obzedat’s Aid jak widać skutecznie zastąpiło Unburial Rites. W skrócie: rampa, krowa, GG. W modernie mamy zaś kolejną wersję decku na Birthing Podzie, czyli Blink Poda. Na uwagę zasługuje zastosowanie takich kart jak Sea Gate Oracle, Akroma, Angel of Fury, Wall of Omens i Momentary Blink. Jest tu też opcja UW Prison – deck mający sprawnie wpasowywać się w obecne meta, opierające się w dużej mierze na kombach. Legacy to z kolei Uba Tezzeret, kolejny deck hejtujący inne decki. Opiera się on na takich kartach jak Uba Mask, Tezzeret, Agent of Bolas, Mox Opal, Ensnaring Bridge i Sensei’s Divining Tomb. I w końcu deck do Commandera. Phenax Mill powinien ucieszyć wszystkich miłośników przewijarek.

Przygotuj się do Grand Prix Warszawa

Kontynuujemy wyszukiwanie materiałów na temat limited w Therosie. Warszawskie Grand Prix zbliża się wielkimi krokami i trzeba powoli skupiać się na materiałach o limited Theros. Oto niektóre linki, które warto poznać:

Pick Order w BNG i Przemyślenia o Sealed w bloku Theros

Oba teksty napisał Frank Karsten i oba dotyczą limited Theros. Co prawda nie pochodzą z minionego tygodnia, jednakże warto je przypomnieć. Dla wielu graczy mogą być świetnym punktem wyjścia do rozwoju i pogłębiania swej wiedzy o limited z krainy mitycznych bogów i bohaterów.

Draftowanie UR w BTT

A to już świeży tekst Jacoba van Lunena. Mamy w nim analizę opcji dostępnych dla kolorów UR w Theros i w Born of the Gods. Najlepsze karty, proponowane pick ordery w paczkach i archetyp startery oraz przydatne uwagi – z tą wiedzą bardziej świadomie można zbierać karty do Izzetowych decków na draftach.

Ciekawy raport turniejowy z Grand Prix Pekin oczami 5-levelowego sędziego

Ricardo Tessitori, włoski sędzie 5 poziomu, odpowiada na kilka pytań dotyczących konkretnych zagrań na turniejach. Przede wszystkim dostajemy jednak relację z Grand Prix Pekin. I nie, nie jest to typowa relacja z tym, kto grał, czym i jak. Dotyczy raczej technicznych rzeczy związanych z problemami logistycznymi czy zderzeniem z inną kulturą – już samo pismo i alfabet może być problemem.

Raport turniejowy finalisty Grand Prix Phoenix

Na zakończenie jeszcze raport Nathana Holidaya z turnieju Grand Prix w Phoenix. Nathan grał mono U, mamy więc jego analizę decku, sideboardowania zapis wyników oraz kilka uwag tego gracza po turnieju.

Ciekawe combosy w modernie

Dla tych, którzy mają już dość JOU i limited, polecamy ciekawe techy i decklisty z moderna. Mamy tu na Twiddle Storma, czyli UG robiące manę z odtapowywania landów, w ten sposób nabijając też storm. Do tego nieco zapomniany Hulk Reanimator na Footsteps of the Goryo, deck na Varolzie i Death’s Shadow oraz odświezony DredgeVine.

 

MTG LAB

 

W tym tygodniu laboratorium prezentuje walkę pomiędzy Kiki Podem i Junkiem w modernie

Kiki Pod vs Junk E8P1 (Deck Techs)

Kiki Pod vs Junk E8P2 (G1&G2)

Kiki Pod vs Junk E8P3 (G3&G4&G5)

-x-

I na koniec bonusowe video od 40% mtg : )

 

Tak na rozluźnienie, obiecane video od naszych kolegów. Materiał 18+, bo wódka, zło i nie polecamy niepełnoletniej młodzieży!

-x-

Pozdrawiamy,
Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

 

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze