Przegląd Prasy #99 – spoilery Oath of Gatewatch

Magic powoli budzi się z zimowego snu. Nowy Rok przyniósł nam już jeden zestaw turniejów od StarCityGames a Wizardzi zaczęli wreszcie w kontrolowany sposób spoilerować nowe karty z Oath of Gatewatch. Powoli zaczyna klarować się czym jest tytułowe ślubowanie/przyrzeczenie strzeżenia bramy a karty je reprezentujące jawią się naprawdę pozytywnie.

W pierwszej noworocznej prasówce zebraliśmy tradycyjnie kilka ciekawostek, na które serdeczie zapraszamy. Mamy nadzieję, że będziecie się przy nich bawili przynajmniej w połowie tak dobrze jak my, bo to będzie oznaczało, że my bawiliśmy się przy pisaniu dwa razy lepiej od Was!

 

B Relacje z turniejów B

 

StarCityGames Cincinnati

Pierwszymi poważnymi turniejami w 2016 roku była paczka formatów constructed od StarCityGames, do której zaliczały się Modern Open, Standard Classic oraz Legacy Classic, wszystkie rozegrane w Cincinnati. W otwartym turnieju modernowym królował Amulet Bloom kierowany przez Bobby’ego Fortanely. Standard został zdominowany przez Michaela Majorsa i jego 4C Rally. Legacy zaś zwyciężył Dylan Donegan pilotujący swojego Grixis Delvera.

Na modernowym turnieju zwyciężył Amulet i znowu zaczynają sie przypuszczenia o banowaniu kart z tego decku. Przy okazji ficzerowany był decktech na Eldrazi (wersja Mono Black), o którym niedawno pisał MGGG na łamach Psychatoga. Najlepiej poszła wersja WB, która uplasowała się na 10 miejscu. Warto ją mieć na uwadze, bo ostatnio robi całkiem niezłe wyniki, np. w ligach MTGO:

Talia w wersji z białym została też opisana na Modern Nexus jako talia tygodnia. To już nie sa przypuszczenia ani przypadkowe wyniki – Eldrazi na dobre zagoszczą w metagame modernu. Nawet jak nie sięgnie tier1, to na stałe będą wpływać na wygląd innych talii, głównie przez ich bardzo agresywne atakowanie grobu przeciwnika. Strzelam jednak, że sięgnie tier 1,5 a nawet może wskoczyć na tier1, ale to bardzo zależy od reszty spoilera OGW.

 

W Wieści z wybrzeża W

 

Nowe karty z Oath of Gatewatch

Po aferkach z leakami nowych kart i banowaniu sędziów dla przykładu i ku uciesze gawiedzi, Wizardzi zaczęli swoim tempem i w zaplanowanej kolejności pokazywać nowe karty z Oath of Gatewatch. Wszystkie obecnie znane możecie obejrzeć w linku powyżej. Poniżej zaś prezentuję te, które najlepiej prezentują tytuł edycji:

oath of gatewatch nówki

kliknij, aby powiększyć

Musicie przyznać, że są całkiem niezłe i będzie sporo szukania interakcji z nimi, zwłaszcza z blinkowaniem tych enchantów (np. Flickerwispem).

Marcowe Promo na FNM

Przypominamy, że Wizardzi rozdają za FNM w styczniu promo Nissa’s Pilgrimage, w lutym promo Clash of Wills, a za marzec właśnie ogłosili rozdawnictwo Smash to Smitherens.

Smash to Smitherens na Nowy Rok

Mechaniki Oath of Gatewatch

Z okazji zbliżającej sie premiery Oath of Gatewatch oraz związanych z nią prereleasów, Wizardzi przygotowali poglądowy tekst tłumaczący działanie nowych mechanik. Warto rzucić okiem co nas czeka w nowym dodatku i czym w końcu jest ta rombowa mana. Przy okazji warto też sobie odświezyć informacje o mechanikach BFZ (część z nich oczywiście występuje w obu dodatkach) autorstwa Amplitura, który opisał je na łamach Mtgnews.

Emrakul w Innistradzie?

Mark z Wizardów na swoim blogu dał nam do zrozumienia, że Emrakul prawdopodobnie pojawi się w kolejnym dodatku, czyli w Shadows over Innistrad. Było to raczej do przewidzenia skoro w dwóch Zendikarowych dodatkach dostaliśmy po jednym z trójcy tytanów, znaczy, że olejny musi być w innym dodatku. Akurat po teaser trailerze nowego Innistradu wnioskujemy, iż coś poszło nie tak. Kolejny hint to postać Sorina, który włączył się w sprawę Zendikaru i w akcie zemsty Tytani mogą skierować swoje macki na jego ulubiony plan.

Chyba tylko macek rodem z Cthulhutego brakowało do idealnego klimatu horroru. Lovecraft byłby dumny, autorzy hentajów również.

 

PU Wieści z Psychatoga PU

 

Zmiana systemu komentowania

Przypominamy, że zmieniliśmy system komentowania na Psychatogu, o czym pewnie już Was poinformował czerwony pasek na głównej stronie. Ze starego systemu i tak mało kto korzystał, do tego trzeba było się logować na stronę, a to tylko niepotrzebny proces. Zrobiliśmy komentowanie przez facebooka, mam nadzieję, że to trochę życie ułatwi, a nam da więcej feedbacku.

 

U Zapowiedzi wydarzeń M:tg U

 

RPTQ Warszawa

Powoli zbliża się duży turniej w Polsce, a przy jego okazji odbędzie się kilka ciekawych side eventów. Mowa oczywiście o Regionalnym Pro Tour Qualifierze w Warszawie, który będzie organizować stołeczna StrefaMtg. Poniżej rozpiska głównych atrakcji, a dokładne info macie w linku tytułowym.

 • 20.02.2016 – Sobota – LCQ Standard, start 10:00, wpisowe: 15 PLN
 • 20.02.2016 – Sobota – GPT Barcelona Standard, start 11:30, wpisowe: 60 PLN
 • 21.02.2016 – Niedziela – RPTQ Standard, start 10:30, wpisowe: Brak – turniej wymaga zaproszenia
 • 21.02.2016 – Niedziela – Modern Open, start 11:00, wpisowe: 50 PLN

Impreza odbędzie się w warszawskiej siedzibie fundacji związanej z brydżem sportowym i grami umysłowymi (Fundacja na Rzecz WZBS). Do turniejów magicowych pasuje jak ulał : )

Pre Oath of Gatewatch na Grand Prix Oakland

Raczej nie zachęcę Was tą informacją byście lecieli do USA i zagrali na GP, jednak jest to pewna ciekawostka. Na GP Oakland jako side event odbędzie się prerelease Oath of Gatewatch w formacie Two-Headed Giant, tydzień przed innymi prereleasami. Do tego na miejscu będą dwa duże side eventy (modern i legacy). Po dokładne szczegóły odsyłam do powyższego linka.

gp Oakland_2016 i pre Oath of Gatewatch

Zimowe Obozy RPG

Zapraszamy młodych graczy i inspirujemy rodziców do wysyłania dzieci na Obozy RPG organizowane przez Biuro Turystyki Orion, gdzie jest szansa pograć drafty i ligę Magic: the Gathering. Dokładne szczegóły Zimowych Obozów 2015, podane przez organizatora, znajdziecie poniżej w spoilerze poniżej i na stronie BT Orion:

Spoiler

Cena: 1049 zł
Terminy:

 • T1: 23-29.01.2016,
 • T2: 7-13.02.2016,
 • T3: 13-19.02.2016

Zakwaterowanie: O.W. Pszczeliniec

Biuro Turystyki ORION zaprasza wszystkich młodych fanów gier RPG, gier karcianych, planszowych oraz LARPów na zimową odsłonę fantastycznych obozów, które planowane są na okres zimowych ferii. Są one połączeniem najlepszych elementów zaczerpniętych z obozów młodzieżowych oraz konwentów gier RPG, planszowych, karcianych czy LARPów, czyli między innymi:

 • profesjonalne sesje RPG – kampania w wybranym systemie,
 • LARPy ,
 • prelekcje RPGowe,
 • warsztaty dla graczy i MG,
 • konkursy z nagrodami,
 • projekcje filmowe,
 • szeroki wybór pozycji w Games Roomie, w tym Magic: the Gathering,
 • 16 lat doświadczenia na rynku,
 • towarzystwo innych zapaleńców,
 • przyjacielska atmosfera ,
 • klimat, do którego chce się wracać!

Czeka na Was profesjonalna kadra, wybrana spośród ludzi zajmujących się na co dzień tematyką RPGową, grami planszowymi i karcianymi oraz LARPami – organizatorzy konwentów, prelegenci, Mistrzowie Gry z wieloletnim doświadczeniem. Możecie spodziewać się również całej masy śnieżno-lodowych atrakcji, a dla chętnych, białego szaleństwa na stoku narciarskim.

Masz chęć na przygodę? Łap kostki i ruszaj z nami na zimową wyprawę!

Więcej szczegółowych informacji na stronie http://btorion.pl/
Wiadomości bieżące i newsy pojawiają się na https://www.facebook.com/orionrpg

Rezerwacji można dokonać przez formularz na stronie www.btorion.pl, mailowo na adres btorion@btorion.pl lub telefonicznie pod numerami:
22 668 85 07 albo 512 385 672.
Do 15.11.2015 zniżka za wczesną rezerwację – 50 PLN.
Serdecznie zapraszamy!

zimowe obozy rpg-mtg 2015

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

MODERN

Modernowa banlista

To w zasadzie podsumowanie tego, co community pomrukuje na temat banów w Modernie w ostatnim czasie. Nie ma tu nic nowego, ale to tekst pozwalający się przygotować na ewentualne zmiany. Tekst głównie przedstawia karty już zbanowane i omawia, które raczej nie zobaczą nigdy więcej światła dziennego w tym formacie. Ciekawych przewidywań banów od razu odsyłamy do ostatniego akapitu, gdzie podane są propozycje. W Goryo nie wierzę, bo Eldrazi atakujące grób za bardzo się teraz panoszą. Co do Amuletowych propozycji, to coś w nich jest. Np. fakt, że combo na Amulecie nie wpisuje się w wizardowską topornizację magica.

Co gdyby: karty z Commandera trafiły do Moderna, część I

Kolejny tekst z Goldfisha i całkiem sympatyczny, choć w żadnym razie nie wiążący. Saffron Olive omawia tu karty z Commandera pod kątem ich możliwości przedruku w legalnych w T2 setach oraz ich potencjału w modernie. Nawet jeśli to ciekawostka, to przyjemna.

 

VINTAGE 

Powrót Mishry

Joe Fiorini tym razem przygląda się ostatnim wynikom turniejowym i podsumowuje dobry wynik Workshopsów na Power 9 Challengu. Znajdzie się tu też słówko o Oathie, a obu decków zapewne można się spodziewać w najbliższych eventach online.

 

EDH

Dobra zabawa z Trostani

Jeśli tak jak ja planowaliście kiedyś zrobić deck na Trostani, to ten tekst was zainteresuje. Nie skupia się to na lifegainie, ale na populowaniu stworków. Mamy do tego parę fajnych rzeczy i deck ma trochę fajnych interakcji.

Ciekawy deck z EDH:

 

PAUPER

Pennywise Pauper: UW Rhystic Tron

Pauperowy początek goldfishowego cyklu i to z deckiem, który należy do raczej rzadkich wersji trona. Częściej można trafić na zielone wariacje. Cykl będzie opisywał co ciekawsze decki do paupera.

Pennywise Pauper: MBC

Goldfishowy opis Mono Black Kontroli do paupera. Albo raczej nie tyle opis, ile omówienie, bo materiał składa się głównie z filmów. Pozwala to jednak zobaczyć jak deck wygląda i na czym zabawa nim polega.

 

LIMITED

W dziką przeszłość: modernowe flashbacki – 3x 8 ED

Wpadły w tym tygodniu trzy ciekawe teksty na temat flashbackowych draftów ósmej edycji. Ten powyższy jest chyba najciekawszy, ale jego dobrym uzupełnieniem jest także to: Modernowe flashbacki – 8 edycja. Z kolei u Saffrona Olive’a możemy zobaczyć jak to wygląda w praktyce. Tekst z jego draftem zawiera też trochę porad i spostrzeżeń, któe warto poznać. W całości zapoznanie się z tymi materiałami powinno wam dostatecznie dużo dostarczyć informacji na temat formatu, by być do niego w pełni przygotowanym.

Rough Draft: Vintage Cube

Saffron Olive draftuje sobie kostkę vintygową i tym razem zbiera czarno-niebieskiego reanimatora z białym akcentem i o kontrolnym charakterze. Bardzo fajnie to wygląda na papierze – a w praktyce? Sprawdźcie filmiki.

 

INNE

Top 10 celebrytów grających w medżiki

Taka to noworoczna ciekawostka. Pewnie i tak nie znacie większości z tych ludzi, ale w takim razie słowo „celebryta” idealnie tu pasuje, bo ci ludzie dla was są znani z tego, że są znani. Cóż, może kiedyś doczekamy czasów, gdy Paris Hilton czy ktoś tego rodzaju będzie się chwalił graniem w Magica. Póki co muszą nam starczyć ludzie mniej sławni i popularni, ale jakby z nieco większym dorobkiem niż wspomniana pani.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

O, i proszę, UW Tutelage nadal żyje i zostało zauważone przez Gutierreza. Nic dziwnego, deck w lidze zrobił 5-0 i jest całkiem sensowny z perspektywy obecnego meta, niezbyt przygotowanego na powrót przewijarki (a ta wersja dodatkowo zawiera całkiem ciekawe rozwiązania). Drugi deck to już modernowy tron. Nowością jest tu Krark-Clan Ironworks, a że to mirrodinowa zabawka, warto mieć oko na jej cenę, bo może zaskoczy i pójdzie w górę. Trzecia talia,czterokolorowy Loam, ma za to być obecnie po prostu dobra w meta, które odchodzi od aggro na rzecz bardziej midrange’owych strategii (acz nie wróżę mu wiele przeciwko Eldrazi). Czwarty deck to kolejna modernowa konstrukcja, tym razem w kolorach BW. Nie są to jednak tokeny, a intrygująca wersja decku w sumie kontrolnego z tytanem erebosa i walkerami jako win-conami. No i na koniec GB stompy w Legacy z 4 Choke’ami.

 

G Finanse G

 

urborg, tombUbiegły tydzień przyniósł zwiększenie popularności decków na Eldrazi w modernie, która przełożyła sie oczywiście na kolejne skoki cen kart z tych konstrukcji. Do góry poszły: Urborg, Tomb of Yawgmoth, Eye of Ugin, konkretni Eldrazi i karty wspierające, jak np. Relic of Progenitus. Najwięcej zarobili inwestujący we wspomniane landy. Nadal jest szansa, że kupując Urborgi i Oczy Ugina wyjdziecie na plus w krótkim czasie i dotyczy to wersji online oraz paper obu kart. Oath of Gatewatch może jeszcze mocniej wpłynąć na grywalną, więc i też finansową wartość eldrazi-kart. Wraz z popularnościa tej talii będą rosły zainteresowania taliami, które sobie z nią dobrze radzą, takie jak: Affinity, Merfolki czy Burn. Nie tylko są eksplozywne, ale też nie korzystają w ogóle z grobu i exile. W związku z tym (ciut wolniej, ale wciąć) rosnąć mogą ceny Glimmervoid czy rarowych lordów merfolkowych. Podobnie też z kartami do Boggli i Hatebearów. Spadać będą za to karty z Living Endów, Goryo Reanimatorów, Grixis Delvów itp.

Trochę mniej naturalnym wzrostem ceny jest skok Geddock Teega, który jest raczej efektem spekulacji. Tak jak wielka popularność eldrazi wiąże się z wykupem kompletów Eye of Ugin, tak mało popularny, nieistotny za bardzo w tier1 Geddock jest raczej wykupem sklepów, albo jakiś zmówionych trejderów, którzy celują w karty wydane tylko w jednej edycji i przez to łatwiej kontrolowane.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

 1. Gaddock Teeg (Lorwyn)
 2. Eye of Ugin (Modern Masters 2015)
 3. Eye of Ugin (Worldwake)
 4. Eldrazi Temple (Modern Masters 2015)
 5. Oblivion Sower (Battle for Zendikar)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 22 na Nowy Rok

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze