Lekcja 5 – trudny zestaw DGR

Tym razem pulę kart z sealeda DGR podesłał nan RaV_ w imieniu swojego kolegi Joha, który nie był zadowolony z talii podczas turnieju. RaV_ próbował złożyć optymalny deck, jednak po kilku próbach zgłosił się do nas po pomoc. Tym razem uszczuplone grono w osobach Obera i Sołtysa postara się dokładnie przeanalizować zestaw i rozwiązać ten rebus.

Piąta lekcja, dotyczy kolejnego sealeda z bloku Ravnica, format ze względu na ogromną złożoność i możliwość składania praktycznie każdej kombinacji kolorów, jest w efekcie bardzo trudny.

Tą i wszystkie inne lekcje możecie znaleźć w dziale „Szkoła Limited„, znajdującej się w górnym menu, tam gdzie zakładka „Jak zacząć” (menu rozwija się po najechaniu kursorem). Zapraszamy każdego do dzielenia się wątpliwościami, podsyłania nam list i komentowania lekcji limited.

A poniżej wiadomości jakie otrzymaliśmy

RaV_:

„Hej tu RaV_, zwracam sie do szkoły limited z trudnym poolem z sealeda. Sam dostałem go do oceny od początkującego w limited kolegi. Przyznam, że choć gram dużo limited nieprzerwanie od bloku invasion, to z tym poolem mialem nielada problem. Siedziałem nad nim godzinę i dalej nie jestem pewien więc zwracam się do Was. W screenshocie przesyłam moją propozycję. Proszę o pomoc w imieniu joha.”

sealed RaVa_

Decklista jest na dole, pool na górze – kliknij, aby powiększyć

Od Joha:

„Ogólnie był to moj pierwszy seald xD Gorzej tylko, że po otrzymanch kartach, zlożeniu tali i po pierwszej grze od razu mi sie odechciało z myślą – 75zł w błoto ;/

Według mnie otrzymałem słabą listę/zestaw jak na limited, ale chcę poznać twoją ocenę.

Bardzo długo męczyłem się co składać, na jakich kolorach oprzeć, w momencie kiedy się okazało, że zostało mniej niż 10 min (a jeszcze musiałem deck-listę napisać, a nic nie miałem), to trochę spanikowałem i złożyłem coś takiego:

Choć wcześniej miałem chrapkę na borosa z zielonym. Po drugiej grze usiadłem i złożyłem coś takiego:

 

Ten deck wydaje mi się dużo lepszy i żałuję, że nim nie grałem. Druga decklista daje trzy fajne (może nie super) erki na late game i koszty many ładnie rozłożone na tury + nie jest czterokolorowa!

Poszedłem (1-1-2, drop)  :( w drugiej grze sidowałem tę deck-listę WGR, bo wiedziałem że już na nic nie mam szans, ale nic ciekawego nie dobrałem, a przeciwnik załatwił mnie Teysą w dwóch grach.

Czekam na twoja opinie. /Joh”


Opinie naszych specjalistów o podanym zestawie DGR:

Sołtys

Z tego zestawu deck można złożyć na kilka sposobów i jego power level będzie porównywalny, aczkolwiek wydaje mi się, że oparcie się na kombinacji WGB jest najpewniejsze z uwagi na mnogość solidnego removalu (nie przegramy tak łatwo z kreaturowymi bombami). Jak widać poniżej poszedłbym w rampę (2 cluestony i kwartet guildgateów z wpierającym je Greenside Watcherem) i dorzucił Boros Battleshapera jako jednokartowy splash, gdyż przy takim fixingu (gate, prism, cluestone) jedna czerwona w 6-7 kolejce to niewielki problem, a erka jest na tyle silna, iż moim zdaniem warto. Jeśli ktoś nie jest fanem takiej strategii można zrezygnować z czerwieni, wywalić oba cluestony i rozważyć w mainie takie pozycje jak Korozda Guildmage (przy czym podkreślam, iż nie jestem fanem splashowania magów), Rites of Reaping, drugi Devour Flesh oraz Launch Party. Ta ostatnia pozycja podoba mi się w mainie najmniej, gdyż w zasadzie nie posiadamy stworów, które możemy poświęcać lekką ręką. Manabase jest jak na 4 kolorowy deck w limited bardzo stabilne, więc wydaje mi się, że możemy się obejść bez Transguild Promenade. Deck jest decent, ma sporo solidnych dropów na early game, niezłe opcje na late i twardy removal w sporych ilościach. Przy niezacinającej się manie i nie za wielu nieuczciwych bombach u rywali jest w stanie zrobić nawet perfect score.

 

Ober

Wpierw o proponowanych deckach: pierwsza lista Joha to straszny chaos, za dużo tu kombinowania. Druga jest o wiele lepsza i przyznam, że te kolory wyciągają chyba max value kart z zaprezentowanej puli, nie korzystają tylko z całego fixingu w landach. To oczywiście nie jest mus, ale warto z nich korzystać w DGR. Wersja RaVa_ zawiera sporo zapychaczy i na pewno wymieniłbym w niej Dimir Cluestone na Rakdos Cluestone, aby mieć dodatkowe i bezproblemowe źródło czerwonej na Boros Battleshapera

Trochę siedziałem nad tym sealedem, na szybko złożyłem 5 kombinacji: WGB, UGB, WRB, UGW i w końcu WGR.

Duskmantel może wyrządzić nam sporo krzywdy, ale deck jest całkiem sprawny, ma fajnych lataczy, obronę na ziemi, trochę removalu. 3 Guildgate’y dołożyłem dla Tower Drakea i Unflinching Courage oraz dla Greenside Watchera. Talia może grać na 16 landach, ma sporo mana source’ów.

WGB opisał wcześniej Sołtys – sporo removalu, ładny mana curve. Moja wersja nie zawiera Boros Battleshapera, ale jest on tutaj jak najbardziej splashowalny.

Ten deck ma chyba najwięcej removalu i korzysta z masy multikolorowych czarów, ale za to musiałem dopchnąć ze 2 słabsze stwory. Electrickery też można uznać za Dopychacza jeśli nie trafi na odpowiednio małe stwory.

Multikolorowe czary są oczywiście bardzo mocne, ale wymagają dobrej many, a do uniwersalnego fixingu jest tylko prism i promenada, to może niestety zepsuć jakąś grę.

Tu jest sporo latania, dzięki temu mamy nosicieli do Unflinching Courage i Knightly Valor. Dobrze z nimi działa Fencing Ace, a do Species Gorgera jest sporo 1 i 2 manowych ludzików, które bez bólu można bounce’ować. Ze wszystkich konstrukcji, ta ma chyba najmniej removalu i posiłkuje się Haazda Snare Squad, który robi za ścianę.

Tu udało mi się wcisnąć sporo rare’ów, mana akceleracji. Nawet dla samego Greenside Watchera i jakiegoś removalu czarnego można dołożyć bramy Orzhova. Po sideboardzie, jeśli jest potrzeba, można zagrać bardziej kontrolnie z czarnymi czarami i Saruli Gatekeepers. Mainowy spis ma mało removali, ale korzysta z bardzo dobrych czarów, akceleracji i bomb.

Każdy z nich jest grywalny, ale najbardziej podobaja mi się chyba WGR, a UGW bant może służyć jako opcja sideboardowa, kiedy potrzeba latających stworów. Przyznam, że kusi mnie też UGB+w, czyli pierwszy deck jaki podałem – sporo removalu, stwory mocne na ziemi i w powietrzu, narzucające dość duże tempo.

Pula kart ma dużo opcji, po sideboardzie, bez problemu dostosujemy nasz deck, do talii przeciwnika – uważam, że warto w takim przypadku z tego korzystać.

 


szkoła limitedKoniec kolejnych zajęć. Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą w ogarnięciu limited setu Return to Ravnica!

Gorąco zachęcamy do przesyłania Waszych sealedów i draftów! Ocenimy, wypunktujemy, wskażemy błędy i wytłumaczymy czemu i dlaczego : ) Jeśli chcecie podesłać swój materiał, to prosimy na mail: ober@psychatog.pl

– Ober i Sołtys.

Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (