Powrót do Decks to Beat – Legacy

Jund Legacy

Nazwa talii pochodzi od jednego z shardów Alary. Właściwie jest to bardzo agresywna forma GBR Rocka – jednak na tyle charakterystyczna, że jest osobnym archetypem (deck był obecny w T2 oraz modernie pod tą samą nazwą – bardzo możliwe, że w modernie będzie się pojawiał od czasu do czasu). Talia opiera się w dużej mierze na kartach zapewniających duży card advantage uzupełnionych najlepszymi stworami i point removalem/discardem. Deck nastawiony jest na uzyskanie maksymalnej wartości ze swoich kart, oferuje dobrą kontrolę stołu, atakuje rękę przeciwnika.

Jedną z najbardziej charakterystycznych kart tego decku jest Bloodbraid Elf – mimo tego faktu często zobaczymy go tylko w 3 sztukach. 4 mana to sporo jak na stwora w Legacy, dlatego ciężko zobaczyć go grającego w komplecie. Karta dodaje sporo tempa oraz gwarantuje wymianę 2 za 1. Pozostałymi kartami dbającymi o przewagę w kartach są: Liliana of the Veil, Hymn to Tourach oraz Dark Confidant. Warto także zauważyć, że praktycznie każdy pojawiający się w topach jund gra kombinacją Punishing Fire + Grove of the Burnwillows.

Całość uzupełniona jest najlepszymi kartami w kolorach jakie można tylko znaleźć (według takiej samej zasady jak w Junku), a więc zobaczymy tu: Tarmogoyfa, Lightning Bolt, Abrupt Decay i Thoughtseize. Kontrolę dobieranych kart zapewnia Sylvan Library. W niektórych konstrukcjach możemy zobaczyć także karty takie jak Life from the Loam czy Maelstrom Pulse.

Mainowo praktycznie nigdy nie grają mass removalem, co może znacznie zmienić się po sideboardowaniu. Kombinacja kolorów GBR zapewnia spory wachlarz opcji: Pernicious Deed jako mass removal, Surgical Extraction lub Extirpate jako grave hate, Red Elemental Blast na niebieskie decki, czy choćby dodatkowy discard w postaci Duress. Deck przez długi czas nie trafiał do legacy, by mógł zaistnieć musiał zdecydowanie przyspieszyć, nie tracąc jednocześnie na wartości. Było to możliwe dzięki Deathrite Shaman, który oprócz statusu mana dorka posiada dwie bardzo przydatne umiejętności oraz wbudowany grave hate (Jund nigdy nie mógłby sobie pozwolić na granie zwykłym Birds of Paradise).

 

pokaż / ukryj

Jund, Andrea Mengucci
Top-16 GP Strasburg 2013

Print Friendly, PDF & Email