Błyskawiczna prasówka magicowa #100 – Bany w Pioneerze i Explorerze oraz 20 rocznica MTGO

Mamy bany w Pioneerze i Explorerze. Wizardzi zdecydowali się na usunięcie z tych formatów Winoty oraz Iteracji. Poza tym jest też 20 rocznica MTGO. Z tej okazji dostajemy trochę turniejowych (i nie tylko) atrakcji, jest też kostka Vintage. Dostaliśmy też nowy Secret Lair Superdrop. O nim jednak więcej w kolejnej prasówce. Jest też trochę innych njusów, są teksty i są decki – i trzeba przyznać, że trochę fajnych rzeczy jest. Dlatego zachęcamy do przeglądania.

 

PR Temat tygodnia PR

 

Bany w Pioneerze i Explorerze

Wizardzi ogłosili decyzję o wstawieniu na banlistę kolejnych dwóch kart, które przyczyniają się do niezdrowego środowiska w grze, tym razem w dwóch formatach, w Pioneerze i w Explorerze. Na listę zostają wpisane:

Ta pierwsza karta już de facto poleciała w Explorerze, więc ban w Pioneerze jest de facto przybiciem stempelka. Ban iteracji jest zaś konsekwencją bana w Pioneerze. Jak wszyscy wiemy Explorer kiedyś przekształci się w Pioneera. A skoro w tym formacie jest ban, to i Explorer musi go doświadczyć.

Dlaczego w ogóle ban poszedł? Wyjaśnienia w tekście Wizardów, ale w skrócie – Winota wymuszała posiadanie removalu, miała irytujący play-pattern, a do tego ograniczała możliwość grania innymi deckami. Iteracja padła zaś ze względu na istnienie w formacie delve decków (kart z tą mechaniką Wizardzi nie chcieli ruszać), a także dobrymi wynikami UR decków.

Obszerny komentarz i omówienie konsekwencji banów znajdziemy w tym tekście. Nieco pisze o tym też Dom Harvey z SCG. Shaheen Soorani tłumaczy nam zaś czemu UW kontrole dzięki temu będą mogły poszaleć w Pioneerze. Warto też zajrzeć do komentarza na facebooku od Patryka Kobiałki w polskiej grupie poświęconej pioneerowi (choćby po to, by wspierać takie wypowiedzi i dyskusję).

Na marginesie warto zauważyć, że Wizardzi podzielili się z nami obserwacjami na temat innych formatów. Tam zmian nie ma, ale uwagi na temat ich kondycji warto przeczytać. Co ciekawe, nie ma tu uwzględnionego ani Historica, ani Alchemy.

 

PG News! PG

 

20 rocznica MTGO

To już 20 lat istnienia MTGO (dokładnie 24 czerwca). Szmat czasu. I trochę szok, że to jednak wciąż istnieje, działa i… cóż, czy ma się dobrze to inna sprawa, ale biorąc pod uwagę wszystkie fakapy po drodze i różnego rodzaju problemy, chyba i tak jest to jakieś osiągnięcie i rzecz godna świętowania.

Ale nie to jest tu najważniejsze.

Najważniejsze są serwowane przez Wizardów i Daybreak Games z okazji dwudziestolecia turnieje i nagrody za udział w eventach (oraz za posiadanie konta). Otóż 20 rocznica MTGO wiąże się z tym, że dostaniemy:

 • 100 Play Pointów dla każdego konta zarejestrowanego przed 7 czerwca
 • 20th Anniversary Series czyli turniej, za który można wygrać  tonę boosterów prawie każdego setu wydanego na MTGO – aby mieć na to szansę należy zrobić wynik 5-0 lub 4-1 w eventach constructed oraz limited od 9 do 24 czerwca, co pozwoli dostać się do eventu finałowego 25 czerwca rozgrywanego w Modern Horizons 2 (sealed + draft dla top8). Grać należy play-in eventy w formatach rotowanych co dwa dni: Masters 25, Vintage Masters, Modern Horizons, Modern Horizons 2 w limited i Legacy, Vintage, Modern oraz Pioneer w constructed – trzeba zagrać i constructed, i limited!
 • Champions Showcase 18 czerwca, czyli event z pulą nagród 70 tys dolarów (aczkolwiek to dla 8 zakwalifikowanych – można jednak grać w jednym z 4 eventów Showcase Challenge)
 • opcję draftowania Vintage Cube do 30 czerwca
 • awatary w pięciu wersjach zależnie od stażu istnienia konta (będą to Bear Cub, Young Pyromancer, Eager Cadet, Veteran Adventurer i Transcendent Mage)
 • opcje zakupu Mythic Event Token, czyli szansę grania w każdym evencie na przykład bez posiadania kart (szczegóły w linku)

Po polsku o temacie możecie usłyszeć w podcaście Guildmage Limited.

Tak czy siak, czerwiec to okres świętowania 20 rocznicy MTGO.

Znamy datę pojawienia się Unfinity

Wizardzi oficjalnie podali nową datę premiery kolejnego, czwartego już un-setu. Zamiast 1 kwietnia – jak pierwotnie planowano – będzie to 7 października tego roku. Więcej nowego info nie podano na razie. Ale data to i tak już dużo.

Czerwcowy Secret Lair Superdrop

Wizardzi zapowiedzieli w teaserze kolejnego Secret Laira. Ten Superdrop pojawi się już w czerwcu. Będzie Queen Marchesa. A co więcej? Na początku wiele poza tym nie było wiadomo – miały być Tokyo Landy oraz kolejne dropy od artystów. Potem jednak w poniedziałek pojawiły się na stronie Secret Lair nowe zestawy. Jako że jednak artykuł je zapowiadający nie trafił na stronę Wizardów, zostawimy sobie głębsze omówienie na przyszły tydzień. Na mothershipie dostaliśmy jedynie info, że będzie Secret Lair x Beadle & Grimm’s Here be Dragons Drop. W środku ma być 7 smoków, do tego zaś deck box, 100 koszulek na karty oraz metalowa figurka smoka.

Kolejne przecieki z Double Masters

Wizardzi przeciekają przy okazji Commander Legends: Battle for Baldur’s Gate. Kolejne dwie karty zaplątały się ponoć w boostery Legend. Bez spoilowania – jak ciekawi jesteście jakie, to zajrzyjcie do linka powyżej z SCG.

Koniec kampanii Alta Fox

Hasbro wygrało. Przynajmniej na ten moment – działania Alta Fox nie przekonały podmiotów uprawnionych do wyboru zarządu i w efekcie ich plan na ten moment może odejść w zapomnienie. Ot, takie korpogierki.

 

PW Przegląd prasy branżowej PW

 

Polecamy także poniższe materiały:

 

Zobacz też te decki:

 

PW Ciekawe inicjatywy i wydarzenia PW

 

Kiedyś gorąco promowaliśmy Obozy RPG Biura Turystyki Orion. Potem Magic rzadziej się pojawiał na obozach, stąd przerwa w naszej kooperatywie informacyjnej, ale teraz znowu wraca tematyka karcianki. W związku z tym wracamy z informacją i zachęcamy do uczestnictwa : )

To jest także dobry powód, aby zrobić małą sekcję „Ciekawych inicjatyw i wydarzeń” w naszej prasówce. Jeśli jesteś organizatorem lokalnego turnieju, fajnej imprezy karcianej, pisz do mnie na ober@psychatog.pl i bez problemu o niej poinformujemy. Za taki wpis w prasówce nie pobieramy żadnych opłat.

Obozy RPG BT Orion zapraszają!

Informacja od organizatora:

„W te wakacje zapraszamy do malowniczego, górskiego Zieleńca na Obozy RPG organizowane przez Biuro Turystyki Orion. To 12 dni fantastycznej zabawy skierowanej do nastoletnich miłośników gier fabularnych (i nie tylko)!

Choć 8 sesji RPG (wliczając w to przygotowawczą sesję “0”) to główna atrakcja obozów, to znajdzie się też coś dla fanów innych gier bez prądu. W programie są propozycje dla miłośników larpów, figurkowych gier bitewnych i pasjonatów gier planszowych.

Dla graczy Magic: the Gathering odbywają się rozgrywki pokazowe, ale jeśli dopisują chętni, organizowane są również turnieje w formacie Commander i drafty! W czasie obozów funkcjonuje też sklepik, w którym można wyposażyć się w kostki czy podręczniki do gier RPG, ale również w pełne talie i boostery do najnowszych edycji Magica oraz maty do grania, boxy i protektory na karty.

Mamy sześć terminów dla dzieci i młodzieży i jeden dla uczestników 18+. Na wszystkich gramy Smile

Młodzieżowe:

> 25.06 – 06.07
> 06.07 – 17.07
> 17.07 – 28.07
> 28.07 – 08.08
> 08.08 – 19.08
> 19.08 – 30.08

Studencki:

> 30.08 – 09.09

PU Wieści z Psychatoga PU

 

Magic Lore – trzeci etap Projektu

Przypominamy, że w ramach Projektu Magic Lore Pl regularnie powstają filmy na kanale Akademii Nicola Bolasa. Namawiamy, do zaglądania na ich kanał, a poniżej prezentujemy listę filmów omawiających historię Magica:

Patronite

Dziękujemy naszym Patronom i Sponsorom, którzy wspierali i wspierają Projekt Magic Lore Pl. W tym miejscu imiennie i anonimowo chciałbym raz jeszcze podziękować naszym darczyńcom:

 • Szymon 'Wadro’ Wiaderny
 • Łukasz 'Cezu’ Ceran
 • Michał Sumka
 • Paweł Szczęsny
 • Rymika Myślicka
 • Piotr Gliźniewicz
 • Jakub Rojek z Wilda Software
 • Sebastian Pustelnik
 • Patron Anonimowy
 • Patron Anonimowy
 • Patron Anonimowy
 • Sklep StrefaMtg.pl
 • Sklepy Graal.pl

Wciąż gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite.

 

PG Finanse PG

 

Na razie mamy problem z czytaniem i prezentacją finansowych danych tygodniowych, więc odsyłamy tylko do https://manavault.pl/

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze