Lekcja 7 – dwa GW zestawy z Magic 2014

Mieliśmy ostatnio sporo tematów o constructed przed Grand Prix Warszawa i bardzo zaniedbaliśmy formaty limited. Teraz zbliża się Grand Prix Praga i trzeba trochę zmienić priorytety. Dziś w ramach szkoły limited przedstawiam dwa zestawy z Magic 2014 jakie dostaliśmy jakiś czas temu. Ishan niestety cały czas jest zawalony życiem, postaramy się więc z Sołtysem ładnie rozgryźć te pule kart.

Ta i wszystkie inne lekcje są dostępne w dziale „Szkoła Limited„, znajdującej się w górnym menu, tam gdzie zakładka „Jak zacząć” (menu rozwija się po najechaniu kursorem). Zapraszamy każdego do dzielenia się wątpliwościami, podsyłania nam list jak również komentowania lekcji.

 

Pierwszy Sealed Magic 2014 – Quide

Według kolegi, który podesłał swój pool: „Na Pre trafił mi się zestaw, w mojej ocenie silny, ale trudny do ogarnięcia”
 


 
Praktycznie w każdym kolorze coś tam jest (wg mnie zwłaszcza WRG), ale fixing praktycznie żaden (sliver). Bardzo chętnie posłucham waszych rad jak ugryźć taki zestaw.
 
Pozdrawiam, Quide 


Nasze opinie:

Sołtys

Mój maindeck wyglądałby następująco:

Path of Bravery Magic 2014Na moje oko w tym zestawie nie ma równoważnej alternatywy dla pójścia w WG. Pozostałe kolory po prostu nie oferują dostatecznej liczby grywalnych pozycji i niezwykle trudno byłoby złożyć 23-kartowy deck. Deck ma stabilny manabase i kwartet erek z wyróżniającym się Garrukiem do którego chcemy się rampić. Z uwagi na 2 manodajne elfy mamy też opcję na otwarcia z szybkim, drugoturowym Path of Bravery, które poparte dużą ilością lifegainu w tym akurat decku wydaje się być pozycją musową. Ponieważ nie mamy najlepszej obrony przeciw-powietrznej zdecydowałem się na mainowy Plummet, ale można w to miejsce z powodzeniem wstawić np. Capashen Knighta, aby zwiększyć liczbę stworów (w końcu mamy w decku Garruka) albo Divine Favor pod Ajani’s Chosena. Deck oceniam na 4 z minusem w pięciostopniowej skali. Do szczęścia brakuje mu wyższej klasy stworów.

 

Ober

Próbowalem kombinować z innymi kolorami niż GW, ale wystarczy posortować pool według rarity i wychodzi natychmiastowa odpowiedź. Pięć rarów, każdym bym grał, nawet Into the Wilds (aby odsycać deck i mieć częściej topdecki). Mutavault wchodzi jako 17 land na 40 kart. Naturalize, Offering czy Plument dawałbym jednak po sideboardzie.

Mój maindeck wyglądałby następująco:

pokaż / ukryj

GW Walkers
by Ober

Kusi mnie aby w takim decku grać na 16 landach, ale Mutavault robi tu za wczesna manę w early game i stwora od mid-game. Masz manodajki, removale i bomby, czego chcieć więcej?


 

Drugi Sealed Magic 2014 – Mateusz

„Proszę o pomoc w udoskonaleniu talii. Problemem był brak bomby, która by kończyła grę. Była sytuacja, że z idealną ręką szybko mogłem wykończyć przeciwnika, ale taka ręka doszła raz. Tak to partie przeciągały się i albo ktoś w końcu mógł zaatakować albo przeciwnik dobijał stworami z ewazją.”

Grałem:

pokaż / ukryj

Mateusz
M14 deck


Nasze opinie:

Sołtys

Mateuszu dokonałeś właściwego wyboru kolorów, ale nie uwzględniłeś w swoich planach finishera, którego tak bardzo brakowało Ci w decku. Myślę, że wobec wyraźnej przewagi zielonego w Twoim zestawie nie ma się co szczypać i trzeba postawić na maksymalne value z Howl of the Night Packa. Oznacza to naturalnie rezygnację z części białych kart, ale moim zdaniem daje talii zarazem największą stabilność, jak i  największy potencjalny power level. W zasadzie jedynie zagrywanie Paladyna i Flary może nam sprawiać jakieś tam trudności, ale tego removalu  i tak raczej nie chcemy używać w early game, a rycerz jest chyba ciut za dobry, aby z niego rezygnować. Podobnie jak poprzednio deck oceniam na -4 , gdyż braki w bombach nadrabia tutaj bardzo solidna jakość kreatur i wysoka stabilność. Talia potrafi wygenerować zarówno błyskawiczne aggro oparte o slivery jak i skutecznie bronić się w oczekiwaniu na dużego Howla.  

Mój maindeck wyglądałby następująco:

 

Ober

Mamy znowu podobną sytuację jak w poprzednim zestawie – rary wprowadzają nas bardzo szybko w zielono-biały deck.

Mój maindeck wyglądałby następująco:

pokaż / ukryj

Gw Sliver
by Ober

Megantic Sliver mtg M14Mam tu 16 landów na 40 kart,  ale gram na Mysticu i Lay of the Land, to powinno ułatwić szybki wysyp, a przy okazji mamy mniej landów w decku. Do 17 landów można uzupełnić, wkładając 1 Forest zamiast 1 Fireshrieker. Sołtys stawia na więcej lasów pod Howla, ja wolę raczej stawiać na early game i możliwość zagrania każdego czaru. Można jednak w mojej wersji uciąć 1 Plains na rzecz 1 Foresta, nie powinno to za bardzo psuć many. Sliver Construct lubię nie tylko dlatego, że zbiera bonusy od innych Sliverów, ale może także blokować ludziki z Intimidate.

Savage Summoning nie przemawia do mnie, oczywiście jest to sztuczka i bonusowy counterek, ale uważam ten czas za stratę karty. Plummet przy dwóch pająkach, zostawiłbym w sideboardzie. I tak po sidzie gramy 1 lub 2 gry, więc jest opcja aby go wykorzystać.


Koniec siódmych zajęć, dziś trochę może monotonnie weszliśmy w dwa kolory, ale mam nadzieję, że nasze wskazówki się przydadzą.

Gorąco zachęcamy do przesyłania Waszych sealedów i draftów! Ocenimy, wypunktujemy, wskażemy błędy i wytłumaczymy czemu i dlaczego : ) Jeśli chcecie podesłać swój materiał, to prosimy na mail: ober@psychatog.pl

– Ober i Sołtys.

Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze