Draftowanie czerwonego w Avacyn Restored

Witam wszystkich, dziś tekst będzie krótki, ale za to rzeczowy, na  wokandę wpada draftowanie czerwonego!

Ostatnio coraz częściej draftuję czerwień, w różnych kombinacjach, gdyż łatwo ją połączyć niemal z każdym kolorem. Jednak w zależności od tego z jakim kolorem ją łączymy różne karty biorę wyżej lub niżej.

 

 

Draftowanie czerwonego 

Punktem wyjścia na chwilę obecną jest dla mnie następujący pick order:

Thunderous Wrath magic1. Thunderous Wrath

2. Pillar of flame / Lightning Mauler / Stonewright

3. Kruin Striker

4. Hanweir Lancer

5. Fervent Cathar / Riot Ringleader / Kessig Malcontents

6. Thunderbolt / Thachers Revolt / Mad Prophet / Havengul Vampire

7. Somberwald Vigilante / Guise of Fire / Lightning Prowess / Vigiliante Justice / Falkenrath Exterminator / Gang of Devils / Heirs of Stromkrik / Scalding Devil

8. Dangerous Wager

 

Dlaczego taka kolejność pików a nie inna?

1. Wrath jest bardzo dobrym uniwersalnym paleniem i jego pierwsze miejsce nie podlega wątpliwości, 5 dmg to 1/4 życia, więc bardzo dużo, poza tym zdejmuje wszystkie comonowe kreatury formatu. Nawet jako czar za 6 mana jest bardzo silny.

2. Wysokie pickowanie pillara też nie może dziwić. Równie wysokie miejsca Maulera i Stonewrighta wynikają z tego, że grając czerwienią z reguły chcę być graczem agresywnym. Kreatury te pozwalają na wbicie dużej ilości damagu, jeszcze zanim przeciwnik zdąży zagrać pierwsze stwory(często dopiero w 3 turze) i ustabilizować sytuacje. W konsekwencji zmuszamy oponenta do niekorzystnych wymian w późniejszej grze. Szczególnie dobre wydaje się być łączenie Stonewrighta z Hanweir Lancerem. Mauler Swoją wysoką pozycję uzyskuje również swoim 2 manowym kosztem, o czym za chwilę.

3. Dlaczego biorę Kruin Strikera wysoko, ale niżej od powyższych dwóch kreatur? Podobnie jak Mauler i Stonewright generuje on otwarcia z których ciężko wyjść przeciwnikowi, nawet przy wymianach 1 za 1 wrzuca drobne dodatkowe dmg z trampla, które w końcowym rozrachunku potrafią być decydujące. Biorę go z reguły niżej od poprzedników gdyż jest commonem, co oznacza, że łatwiej będzie mi go jeszcze uzyskać, niemal zawsze jednak staram się mieć takich dwóch lub więcej, gdy draftuję czerwień. Dlaczego biorę go wyżej niż kolejne 4 karty na liście? Przyczyna jest prosta, kolejne 4 karty mają koszt 3, co sprawia, że w trakcie drafta, powinniśmy bezproblemowo nałapać trzymanowych kart, solidne czerwone karty za 2 mana to właśnie Kruin i wspomniany wyżej Mauler. Bez Kruin Strikera, często tworzy się „dziura” w dwu manowym slocie, w konsekwencji prowadząca do utraty tempa, które ma być naszą główną bronią. I tu jeszcze jedna uwaga, zdarz się, że dla w związku z deficytem tychże dwu manowych kreatur w trzeciej paczce biorę Kruin Strikera wyżej od Pillara. Jest od niego gorszą kartą jednak ważniejszą dla funkcjonowania decku.

4. Hanweir Lancer – wyżej od pozostałych trzy manowych potworów ze względu na doskonałą synergię z Kruin Strikerem i Stonewrightem.

5. W różnych sytuacjach biorą powyższe karty różnie wysoko. Fervet Cathar traci dla mnie na wartości gdy mam już Wingcrafterów, Riot Ringleader zyskuje na niej gdy gram Thatchers Revoltą lub Wingcrafterów. Wszystkie jednak mają niezaprzeczalną zaletą – generują tempo adventage.

6-7. W zasadzie, każdą z tych kart bez żalu wkładam do decku, jednak nie stanowią o sile decku w takim stopniu jak powyższe pozycje. Niektóre zyskują na wartości w określonych sytuacjach, o tym za chwilę.

8. Kartą na ogół nie gram, niekiedy jednak, mam deck z bardzo niskim mana curve kończącym się na CC=3. Wtedy nie widzę przeszkód w graniu Wagerem. Po szybkim wypstrykaniu się z paliwa, tankujemy za dwa przy pustym baku.

 

Modyfikacje:

RW – Biały kolor oferuje nam całkiem sporą porcję dropów za 2 many, co za tym idzie, nie ma konieczności brania Kruin Strikera bardzo wysoko, nie zmienia to faktu, że pośród tych komonowych, Striker dalej jest najlepszy.

Z białych komonów interesują nas tu w zasadzie jedynie Righteous Blow, 2cc postacie, Seraph of Dawn, Zealous Strike, i ew. Moonlight Geist. Niesamowity potrafi być Goldnight Commander – z revoltą sieje spustoszenie.

RG – Zielony, również oferuje nam 2cc dropy które chcemy posiadać – Wilka i Timberland Guida. Więc podobnie jak w białym możemy brać Strikera nieco niżej. Ponadto z zieleni interesuje nas przede wszystkim Trusted Forcemage, którego umiejscawiam na równi z czerwonymi kartami z pozycji nr. 2 na liście powyżej. Nie gardzę również Nettle Swine i Joint Assault. W przypadku posiadania typa od deathtoucha na wartości zyskuje Lightning Prowess.

RB – Granie z czarnym zmienia nam znacząco hierarchię niższych picków. Karty takie jak Thatchers Revolt mogą znacząco zyskać na wartości o ile posiadamy już karty takie jak Bone Splintersy lub Bloodflow Connoiseur lub Corpse Traders. Podobnie wyżej biorę Havengul Vampira i Gang of Devils które również działają z czarnymi kartami. Talia z reguły jest mniej agresywna, przez co nie jest to moja ulubiona kombinacja.

RU – Wingcrafter – tą kartę bardzo lubię, przez nią nieco mniejszą rolę odgrywa Hanweir Lancer i Fervent Cathar, gdyż mają podobną funkcjonalność – przemycania dmg”. Z drugiej strony, lepiej prezentuje się Riot Ringleader, którego chętnie łączymy z niebieskim czarownikiem.  Poprawia on również działanie Falkenrath Exterminatora, który czerpie również profity z Creeping Chilla lub bounsa 2 kreatur na reke.

Poza oczywistymi niebieskimi latakami które zresztą ciężko dostać i mocno niedocenianym Chillem zwrócić należy uwagę na słaby z reguły Ghostly Flicker, który poza oczywistym działaniem z Mist Ravenem, Gryffin Vanguardem, Fervent Catharem i Kessig Malcontents potrafi wygenerować combat trick za pomocą Hanweir Lancera (zmieniając na instancie first strika) Kruin Strikera(pompując go o 2).

 

Drobne, oczywiste uwagi:

Thatchers Revolt – Draftujemy wyżej gdy mamy Multiple Kruin Strikerów i Riot Ringleaderwów, jak już mamy revolty możemy też zacząć brać Vigiliant Justice.

Thunderous Wrath – Warto, grając dwu kolorem z czerwienią i tą kartą, a nie mając jej na ręku, zagrywać landy na początku rozgrywki tak, aby mieć możliwość odpalenia go w upkeepie. Raczej, nie często będziemy chcieli go „marnować” w 2 turze dociągniętego z czuba, jednak są stwory, na które poświęcę go bez żalu – np. Ulvenwald Tracker lub Stonewright.

Vexig Devil – Najczęściej laser w gracza za 4. Z reguły jednak niewarty maindeckowania, do chwili obecnej widziałem jedną konstrukcję, która robiła z nich dobry pożytek – deck miał 3 sztuki diabła a jego mana curve kończył się na CC=3.

Tyrant of Discord – zazwyczaj za drogi, jego efekt 2 na 3 przypadki trafia w land. Gram nim w deckach z zielonym i czarnym, gdyż wtedy konstrukcje nie są aż tak bardzo agresywne, zielony miewa borderland rangerów, którzy ułatwiają mi jego zagranie zaś czarny często generuje gry polegające we wczesnym etapie na wymianach które rozstrzygają się tym kto na koniec ma większego bysiora.

Burn at Stake – w heavy red decku, jeśli jeszcze mamy dużo kreatur jest to wyśmienita karta. Pierwsze 4 tury zwykle należą do nas, potem jak opp. się ustabilizuje odczekujemy aż mamy 3-4-5 kreatur i za 9-12-15 w gracza kończy temat.

Tibalt – Grałem typem ze 3-4 razy, zupełnie mnie nie przekonał, nie robił nic jeśli chodzi o board presence, jeśli chodzi zaś o zadawanie dmg robił… w zasadzie tu też nic nie robił.

Raging Poltergeist – są decki, w których po sajdzie można znaleźć użytek dla tego crapu, jest jednak kilka warunków: musimy mieć wingcrafterów, przeciwnik nie może mieć lataczy i righteous blow.

 


Poniżej print screen z liczbą posiadanych przeze mnie commonów w kolorze czerwonym, jak widać Kruin Striker wiedzie prym. Mała ilość pillarów zapewne spowodowana jest tym, że szybko znikają, często biorą je ludzie na pierwszych pickach potem porzucając czerwony, często również są one splashowane.

Draftowanie czerwonego avr

kliknij, aby powiększyć

 

 

To by było na tyle, kończę z przekonaniem, że nie napisałem o dwóch sprawach, które w międzyczasie przyszły mi do głowy i niestety też z niej uciekły, więc jeśli mi się przypomni dopiszę coś w komentarzach. Tymczasem koncentruję się na graniu standardu przed champsami w najbliższy weekend.

Wszystkim grającym życzę powodzenia, niech draftowanie czerwonego stoi przed wami potworem xD

 

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (